DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Raleigh. NI. DE WILD, Boterstraat A19, Alkmaar. Aangifte van Leerlingen Industrieschool. No. 71 Honderd en zestiende Jaargang. 1914. WOEHSDAG 25 IA t KT. Huishoudschool. FEUILLETON. 1)@ ongekroonde Koning Het geheel stalen rijwiel. Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. De Directie. voor de Opleiding diploma Costuumnaaien. BINNENLAND. Alleen verkrijgbaar bij: COURANT. Aanvang van den nieuwen cursus 1 Mei 1914. 8l/2-jarlge cursus, aanvangsleeftjjd 12 A 18jaar. Schoolgeld f 25, f 20, f 16, f 12.50, f 10 en f 4 per jaar. Onder wij s vakken: voortgezet onderwijs in Ned. taal en rekenen, verstellen en naaien van onderkleeding, Costuumnaaien, teekenen, fr. handwerken, strijken en vouwen der wasch. Aanvangsleeftyd 16 jaar, schoolgeld f 40 per jaar, voor leerlingen die reeds de Industrieklassen volgden, bedraagt dit f 25 f4. Opleiding Dienstbode, aanvangsleeftijd 12 A 13 jaar. Duur van den cursus 2 jaar, lestijden van half 3 tot 7 uur. Woensdagavond en den geheelen Zater dag vr:g. Leermiddelen kosteloos. Schoolgeld f 0.20 per week. Aangifte Vrijdags 2—4, en eiken werkdag 11 12 uur. De Directrice, J. F. BEUMEK. AT.TC1vrA.AT?, 25 Maart. De toestand, die op hst oogenlblik in Engeland heersc'ht, is even zonderling als ernstig. Wij vreezen, dat de liberale regeering die nederlaag gaat lijden1 en zal worden gedwongen tot heengaan of wel tot toe geven in de kwestie van zelf regeer ing aan Ierland. Ziedaar nu een kabinet, bestaande uit knappe man nen, dat groote dingen aandurft, dat de wereld' doet verbazen doer zijn energie, dat veelvuldig werd ge prezen dbor zijn beleid!.en d!at op nimmer gedach te wijze het zeil zal moeten strijken. Het lijdt im mers haast geen twijfel meer, of de liberale regeering is overwonnen, da Home-ruie-bill zal nietl tot stand komen en de kwestie der Iersche zelfregeering zal nog eens aan het oordeel der kiezers word'en onder worpen. Met de haven in 't zicht, mislukt de reis. En wat niemand' ooit had! 'kunnen vermoeden de aristocratie heeft de democratie in Engeland over wonnen. Da democraten hebben dien lords het recht van veto ontnomen de lords hebben door middel van hun epaulettes-d'ragende zoontjes hun verloren macht weten te herstellen. Het militarisme is het civilisme dé baias geweest. Dat is Zdbern maar veel erger, juist omdat zoo iets in Engeland is kun nen geschieden, waar het parlementarisme is geboren en waar thans 70 officieren machtiger blijken dan eenige honderden parlementsleden. Dit is de eerste paradoxe. De tweede ia deze, dat aristocratische officieren tot revolutionnaire daden overgaan. Men zou zoo denken dat de conservatieven, die im'mers altijd' die wet en het wettig gezag willen beschermen, de regee- ri'ng zouden he'b'ben verweten, dat deze maar1 lijdelijk bleef toezien, toen in Ulster een georganiseerd! verzet werd voorbereid! tegen de 'komende wet, tegen de be- Roman van PAUL OSIAE HöOklE. Naar, hef) Duitseh. 44) o „Twintig duizend1?" Zij' lachte. „Dat is niet al te onbescheiden, Berries. Maar in ieder geval, het kan toch. Het spreekt daarenboven van zelf, dat ze mooi en jong en verliefd op je moet wezen. En nog een voorwaarde, Börrias: ze moet in geval ze nog le ven, met haar papa en mama voor den dag kunnen komen, ten minste bij feestelijke gelegenheden." Hij zag haar eenigszins verbaasd aan. „EVelynel" „Stil. Het is een teer punt. Mijn moeder heb ik bijna niet gekend. Maar mijn vader 1 als hij nog leefde, zou mijn positie hier onmogelijk zijn. Voor zichtig, vriend 1 voorzichtig in ieder opzicht. Ik wil je trouwens graag een wenk geven als ik iets ge schikts voor je ontdekt heb. Vindt je 't goed?" „Je bent de 'bekoorlijkste en verleidetlijksite voor zienigheid die ik mij denken kan." Zij lachte. „Daarom aanbidt je mij dan ook." Als Börries thuis zijn plan en vooruitzichten in de zen geest besprak, voelde zijni viadler telkens een steek door 't hart. „Toen ik het eerste jaar luitenant was, jongen, dacht ik er heel anders over. De koning mijn paard mijn liefste mijn carrrière goede ka meraden.... Aan geld he'b ik waarachtig nooit ge dacht. Ik wil niet zeggen dat dit zoo verstandig was. Maar dien vervloekten Mammon de allereerste plaats in te ruimen in leven en hartMijn jon gen, ik geef je een goeden raadl" Zij 'begrepen elkaar niet op dit punt. Börries dacht ■aan niets anders dan aan dliti een®: wanneer zou Efve- staande regeering. Niets echter daarvan. De conser vatieven sporen de officieren aan tot rebellie, tot in- subordinatdoor hen aan te raden niet naar' Ul'ster te gaan, niet op de Ulster mannen te schieten, indien zij daartoe van de regeering bevel krijgen. Men stelle zich eens voor hoe hard die conservatieven zouden ■schreeuwen, wanneer arbeiders eens tegen de wet in verzet kwamen, wanneer officieren d'anl eens deden, wat de conservatieven nu zoo hard! in 'hen toejuichen! Nu de derde paradoxe. De democratische xegee- ring, die er waarschijnlijk niet voor zon terugdeinzen, indien de soldaten in massa weigerden de bevelen om te schieten op te volgen, het standrecht toe te passen, mist d'en moedl omi aristocratische officieren als mui ters te 'behandelen. Zwakheid heeft het kabinet dus getoond, op een oogenblik dat alleen kracht d'eni toestand 'had kunnen redden. O, het is te begrijpen, dat een regeering on der zulke omstandigheden, aarzelt in te grijpen, maar na de hartstochtelijke redevoeringen van ministers als Ll'yod George on Churchill, had men mogen ver wachten, dat hij1 zich niet hadl blootgesteld aan het geen erger nog is dan 'bloedvergieten. De regeering is schaakmat. De oppositie juicht. Zij verkondigt den vollke dat de regeering „verachte lijk bakzeil heeft gehaald," dat 'men heeft „een regee ring van lafaards, knoeiers en draaiers." En de libe ralen vinden het vernederend, dat die heer Asquith met de officieren heeft onderhandeld over de voor waarden, waaronder deze hun plicht zouden willen doen, dat de officieren, die eenmaal hun ontslag ge nomen hadden, niet voorgoed buiten het leger zijn ge houden. Tal van ministerieele personen keuren haar houding onverholen af. Vandaag zou die houding in het Lagerhuis uitvoerig worden besproken. Wij wil len niet vooruitioopen op gebeurtenissen, maar het zou ons al zeer bevreemden, indien de regeering er heden nog in zou slagen, zich uit hare netelige posi tie te redden. ONDER SOCIALISTISCH BEWIND. De heer A. L. Vreefcen, 'het hoofd van de school voor M. U. L. O. te Zaandam, schrijft aan de Tel.: O'm verschillende redenen zal ik persoonlijk niet antwoorden op het artikel, dlat de heer Duijs, mijn onmidd'elliijike chef als wethouder van onderwijs, ge plaatst heeft in het Maandagnummer van uw bl'ad. Volgaarne ben ik echter bereid, u alle verlangde inlichtingen te verschaffen, mits de heer D'uijs mij schriftelijk machtigen wil tot elke mededeeling, wel ke i 'k noodig acht, om een voorstelling van de zaak te geven, die met d'e waarheid! in overeenstemming is. PROCEiS-VERB AAL. Toen Zondag het li'di van de Eerste Kamer, mr. Lansehot, per fiets zich naar de Beersche overlaat begaf om den watertoestand in oogenschouw te ne men, heeft de marechaussee uit Grave prooesi-verbaa'l tegen helm opgemaakt wegens het rijden zondier weg- kaart op de provinciale wegen van Noord-Brabant. (N. Rott. Crt.)i DE FINANOIëN VAN ZAANDAM. B. en W. van Zaandam hebben d'en gemeenteraad voorgesteld, met het oog op d'e benarde financieele omstandigheden der gemeente, een adres te richten tot H. M. de Koningin, met verzoek, dat het Rijk voor zijn rekeninig neemt dJe kosten van dien bouw van een gymnastieklokaal' ten dienste der gemeente lijke H. B. S„ begroot op 30.000. Da. R. J. W. RIUDOLDPH. Uit Lei d'en meldt men: Ds. R. J. W. Rudolph, vroeger gereformeerd predi kant te Leiden, en benoemd! tot directeur van het in lyne, de moderne, verstandige, kleine slang, hem ein delijk den beloofden wenk geven? Want het spreekt vanzelf d'at hij1 om aan alles te kunnen meedoen, al lerlei schulden had moeten maken. De goede partij was voor hem een levensvoorwaarde geworden. En het moest niet lang meer duren ook. Om Haunsheinz bekommerde zich niemand! gedu rende deze maanden. Zijn arbeidsveld lag te ver van ben. De oude hear1 hield niet van dé moderne schil derkunst. De stukken die hiji tentoongesteld zag van den leeraar van zijn jongsten zoon, vond hij even groot knoeiwerk als die van Haunsheinz. Uit prin cipe sprak hij voorloopig niet over deze quaastie. De leeraar had! verklaard, dat een talent niet zoo gauw voor den dlag kwam. Zoo waren zij dan overeengeko men, dat Haunsheinz nog een half jaar les van hem zou krijgen. Maar het viel Gwendoline op, dlat de jeugdige kun stenaar echt bedrukt en in zichzelf gekeerd rondliep als hij niet voor zijn ezel' zat. 'a Avonds trachtte zij hem afleiding te geven, ze verzocht hem menigmaal haar met h'aar technisch werk te helpen en dan toon de hij daarin steeds groote handigheid': hij had nog evenveel plezier in kunstwerkjes, ais toen hij een schooljongen was. Over zijn studie sprak hij slechts zelden. Gwendoline nam zich voor er een onpartijdig oordeel over in te winnen, daar haar wantrouwen in d'en leeraar van Haunsheinz steeds grooter werd. Einde Juni' ging iedereen met vacantie en van huis. Baron von E'rxleben was van plan een kuur in Wil- dungen te maken en daarna Gwendoline gezelschap te houden, die in Heringsdlorf de zomerpractijk van haar professor zou waarnemen. Ook Haunsheinz, die bleek en smal- was geworden, moest aan het Oosteee- strand dikke, bruine wangen opdoen. Ingrid had reeds in het mid'den van de maand afscheid! genomen; zij was met Evelyne en gravin 'Soter naar Corves ver trokken. Natuurlijk reisden zij' met groot gevolg: twee kameniers, een bediende eni een groom. Börries was aan het Lehrtarstation bij hun vertrek; hij had alleen voor d'e Kielerweek •verlof kunnen krijgen. aanbouw zijnd Christelijk opvoedingsgesticht bij Amersfoort, die tot dusverre, lijdonde aan kanker, in Heidelberg werd verpleegd, is in hoogst zoxgelijken toestand in ons land teruggekeerd!. Hij wordt nu in Amersfoort verpleegd!. HET HAARLEMSiOHE MUZIEKKORPS IN' GEVAAR. De Haarlemsche berichtgever van de Tel. meldt: In de eerste jaarvergadering van de Concertveree- niging „Haarlemsch Muziekkorps," d!ie opgericht is, om het korps van den ondiergang te behoeden, werd meegedeeld, dat er voor het eerste jaar een tekort was van 630, welk bedrag door een milden gever is geschonken. Voor het volgend jaar, bij een uitgaaf van 33.000, wordt echter 'n tekort geraamd van 3400, welk bedrag alleen te vinden is door 't win nen van nieuwe leden of versterking van het steun fonds. Gelukt dit niet, dan zal! 'het korps moeten ontbonden worden. KATHOLIEKEN EN. PROTESTANTEN. Te Mediembl'ik hearscht in dé laatste jaren een steeds toenemende wrijving ander die protestanten en katholieken. Laatstgenoemden, dlie bijna de helft der inwoners van Medembli'k tellen, voelen zich ver ongelijkt, op iedler terrein; hoofdzakelijk bij benoe mingen. Er is geen 'katholieke wethouder meer, voor giemeente-genaesheer werd! geen x.-kath. be noemd; voor administrateur aan da gasfabriek even min; en pas weer, werdl een pnot. als gemeentebode aangewezen. Gevolg van een en ander is geweest, dat van R.-K. zijde een z.g. „Groene Kruis" werd opgericht; een R. K. middenstan'ds-afd. enz. Thans hebben de katholieken besloten1, om zich van d'e bloeiende land- en tuinfbouw-vereeniging „De Eendracht" af te scheiden en een nieuwe (R.-K Marktvereeniging op te richten; reeds traden onge veer 200 'l'eden toe. Als oorzaak wordt opgegeven, dat het bestuur van „De Eendracht" een protestant als marktmeester-boekhouder benoemde. (Hbld.) TÏMMEELIED'ENhPATRO'ON'S EN GEZELLEN. In Hollands Noorden bestaat een bond van Tim merliedenpatroons en eene Gezellenvereeniging, die beide een twaalftal gemeenten omvatten. Sedert eenigen tijd wordt tusschen den Bond en de Vereeni ging eene toenemende spanning waargenomen. In 1913 werd door den Bond het uurloon voor winkel- werk op 20 cent met koffie en voor nieuw werk op 21 cent zonder koffie vastgesteld. De gezellen meenen, dat deze regeling niet meer aan billijke eischen vol doet. Van de lafdeeling Anna Paulowna is het ver zoek ingekomen om het uurloon op 25 cent te bren gen. Hierop is door den Bond! afwijzend! beschikt. (Jp een schrijven van de aid. Winlkel, om het uur loon voor betonwerk te verhoogen is geantwoord', dat betonwerk geen timmerwerk is; met de loonregeling daarvoor heeft de Bond niets te maken. Gezellen, die dit werk verrichten, helbben een afzonderlijk ac- coord met den betrokken patroon te treffen. Bestaat bij de knechten ontevredenheid, ook de bazen heb'ben hunne grieven. Enkele getrouwde knechten doen ia de ledige uren wel eens karwijtjea voor anderen. Dit is sommigen bazen een doom in hert oog. De Bond heeft thans maatregelen genomen dit te gen te gaan. Zij heeft besloten, dat patroons geen hout meer aan knechten zullen l'everen, om dit bij werkzaamheden voor anderen te gebruiken. Wondt het werk desondanks toch verricht, dan zal de pa troon verplicht zijn, dien knecht ta ontslaan. Deze knecht zal door géén d'er bondslieden in zijnen dienst worden genomen. Met belangstelling werd in de bouw- en aanverwante kringen den afwikkeling der kwesties tegemoet gezien. Men vreest eene staking. GODSDIENST EN POLITEEK. In een brief, gericht tot allen, die belang stellen in het geestelijk en maatschappelijk leven van ons volk, komen dir. J, D. Biterens da Haan, te Aar denk out, dr. H. Brugmans, hoogleeraar te Amsterdam, EL van Embdlen-de Ridder, te Amsterdam, dr. F. H. Fischer, letterkundige te Amsterdam, G. Fopma, dloopsgeizind pred. te Steenwij'k, dr. J. H. Gunning Wzn., .districts- Toen hij1 het gevolg zag dat Evelyne weer om zich hadl verzameld, moest hiji 'lachen. Deze dollarprinses had waarlijk het talent omi te regeer en en te xepre- senteeren. Allés vloog op haar wenken, alles deed wat ziji wenschte, allen waren er op uit haar attenties te bewijzen. Daarbij, was ziji zoo eenvoudig en bemin nelijk als als een echte prinses een prinses Van koninklijken bloede. Toen 'die dames eindelijk gebor gen waren in dien gereserveerden wagon eerste klas se, 'bleef de knecht nog even op het perron wachten, tot"een genadige wenk hem d'e vrijheid gaf in te stap pen bij, de rest van he personeel, dlat tweede klasse reisde. Börries moest danken aan het oordeel, dat Evelyne over haar vader geveld! bad. Wat zou Pie- ter Teerbrugge nu verbaasd zijn geweest over zijne dochter! Börries dacht: een paar millioen verdie nen dat is toch eigenlijk zoo moeielijk niet. Maar ze met fatsoen en gratie uitgeven dat moet men lee- renl Gwendoline had met groote spanning die eerste ontmoeting met Beate en haar man tegemoet gezien. Steeds weer was het bezoek uitgesteld. Eindelijk eenige dagen voordat Gwendoline naar Heringsd'orf moest vertrekken meldde het jonge echtpaar hun komst aan. Maar door duizend bemoeiingen en toe bereidselen, die hen in Corves wachtten was het hun niet mogelijk langer dan één diag in Berlijn te blijven. Gwendoline trachtte haar zuster telefonisch over te halen wat meer tijd te wijden aan haar en de an deren, maar Beate verklaarde dat dit totaal onmoge lijk was. Het ontroerde Gwendoline zeer, torn zij voor 't eerst na zoo lange scheiding de stem van h'aar zuster door de telefoon hoorde: het klonk haar zoo vreemdil En toen kwam het wederzien. De geheele huishouding in de Kaiserallée was op ■stelten om het jonge paar waardig te ontvangen. Ook de 'bedienden brandden reeds van nieuwsgierigheid dien geheimzinnigen man te leeren kennen, die met één enkele penméstreek over déizenden, honderddui zenden, 'miilioenen kon beschikken, evenals de prins (schoolopziener te Amsterdam, dr. G. J. Heering, rem. pred. te Wirdum, dr. Ph. Kohnstamm, buiten- gew. hooglieeraar te Amsterdam, A Roest Orollius, te VGravenhage, en A. O. Schade van Westrum, ev. Luth. pred. te Haarlem, op tegen dé opvatting, alsof godsdienst en politiek twee volkomen gescheiden ge bieden wiaren, waarvan elke aanraking vermeden zou moeten worden. Zij hébben zich véreenigd in de overtuiging, dat heit voor het geestelijk en maat schappelijk leven van ons volk dringende noodzaak is, het groote vraagstuk omtrent 'het verband van godsdienst en politiek anders, zuiverder te stellen dan in ons land gebruikelijk was. D'e beweging is oorspronkelijk ontstaan 'in den kring van dén Vrijz. Dem. Bond, maar vele belangstellen den vindend! buiten dien bond, willen de opstellers deze beweging niet binden aan eenige politieke orga nisatie. De tijd, waarin er gegronde hoop bestaat, dat de politieke schoolstrijd plaats zal 'maken voor een vrede, eervol voor heide partijen, schijnt de com missie bijzonder gunstig. Binnenkort zal een vergadering belegd word'en tot gemeenschappelijk beraad, hoe aan deze beweging vasten vorm te geven. In een bijlage wordt het standlpunt op godsdienstig en op politiek terrein nader uiteengezet. Tégenover allen, die van verschillen leerstellige formuleer ing tot scheidslijnen der politieke partijen willen maken, dient front gemaakt te worden. In de politiek wem- schen zij te zijn vrijzinnigenredenen waarom zij zic'h 'stellen tegenocer da coalitie-partij en en ohristelij'k- sociale partij. Toch wordlen de godsdienstig xeeht- zinnigen allerminst geweerd. De afstand tusschen godsdienstig-vrijzinnigen en reehtzinmigen wordt een van dé ernstige hinderpalen van waarlijk vooruitstre vende politiek genoetod. De essentietele gelijkwaar digheid van den menseh, als uitvloeisel der godsdien stige overtuiging, doet hen zich stempelen als de mocraten. De miacht, waarmee enkelen in d:e maatschappij' bekleed zijn, mag nooit voeren tot on derdrukking van den medemensch ©n het recht tot ontplooiing van de van God ontvangen krachten die nen door krachtige sociale wetgeving tot vollén bloei te geraken. Door zedelijke beginselen voelen de samenstellers zich gescheiden van hen die dén maatsehappel'ijken strijd herleiden tot een strijd uitsluitend gericht op stoffelijke belangen. De „klassenstrijd" als eenige drijfveer van maatschappelijke vooruitgang en de so- cialissatie der productiemiddelen als het geneesmid del voor maatschappelijke kwalen moeten leiden tot een wij'ze van strijidvoeren, die 'groote geestelijke schade aanricht. UIT EGMOND' AAN ZEE. .Niettegenstaande den weinigen steun, d'ie het comité voor Plaatselijke Keuze in Egmond1 aan Zee ondervond' zijn voor het Yolkspetitionnement toch nog 205 namen verkregen. UIT ZUID- SCHARW OUDE „Damlust" van Zuidl-Scbarwoude ontving van den Ned. Daknbond de vereerend'e uitnoodiging te willen medekampen O'm het kampioenschap van Nederland lie klasse. Op den laatsten clubavond besloot de vereeniging deze uitnoodiging te aanvaarden. UIT AKERSLOOT. Op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst komen 377 stemgerechtigden voor voor de Tweede KameT, 374 voor de Prov. Staten en 321 voor d!e Gemeente raad. in een sprookje. Kl'aus Teerbrugge steldé hen te leur. Hij1 had hoe genaamd niets van een prins of een nabob. Zijn plat Duitsch, goedmoedig optreden maakte hem' al zeer weinig indrukwekkend. Toch vond' Haunsheinz dat zijn zwager een bijzonder goeden dag hadl: hij' was ge heel gerustgesteld1 toen hij' hem dadelijk bij- zijn aan komst plat Keulsch hoordé praten. „Zie je Kl'aus, dat is nu onze Amerikaansche", zei Beate, nadat ze Gwendoline hadl omhelsd en gekuist. „Hoe vindt je haar Een fijn kopje, hé? Zij bevalt je beter dan ik, is 't niet? Nu weet hiji niet hoe hij er zich zal uitredden, dié goedé Klaus!" Zij lachte. Zij. praatte maar doOT. Baar zuster vond) haar over spannen, zenuwachtig, ziekelijk levendig. Toch kwam er aan tafel een gezellig uurtje, zooals von Erxlaben graag had. Klaus vertelde grappige voorvallen uit het leven aan boord. Beate praatte dikwijls mee, een weinig van den hak op dén tak, maar heel levendig, en bepaald met heit doel den in druk té geven van flinkheid. De baron begreep hét wed: zijn oudste dochter wil de zich niet in de kaart laten zien, „Niet in het hart", dacht Gwend'olline. Zij1 trachtten misschien ook te angstig in haar trekken te lezen, in 'haar steim naar den grondtoon te luisteren. Een loogenblik spraken de zusters elkaar dien d'ag zonder getuigen. Na tafel! moest' Klaus, op bevel van den dokter, 'n half uurtje rusten. Toen zij' haar man verzorgd ha'd kwam Beate op Gwendoline's kamer; de koffers ston den reeds grootenideels gepakt voor de reis naar He- ringsdorf. „O, is dat je beele Amerikaansche uitrusting nog? Meisje, meisje, wat helb je alles flink aangelpakt. En heb je plezier in je werk? Nu moet je mij eens ver tellen, Gwendoline. Wil' je? En van Eirwin. Wat is dat toch een lieve, beste man! Het was mijl of ik een groet uit mijn vaderland kreeg, toen ik hem in Ge nua wedérzag. Waarom' komt hij: vandaag niet? En van professor Sied'tner moet je ook vertellen. Maakt hij je het hof? O jou t" (Wordt vervolgd'.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1