DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, No. 73 Honderd en zestiende Jaargang» 1914 VRIJDAG 27 MAAKT. JMflg*» Zij, die zich met 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis en franco. De Directie. BINNENLAND. PESTBESTRIJDEKG OP JAVA. DE BOKD VAK M1KDER MARXKEPER'SOKEEL. slechte: vee art ser i ALKMAA COURANT. HDTDEBWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van A'T/K'MAAR 'brengen ter algemeen© kennis, dat heden op de gemeente-secretarie ter visie ia gelegd' het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van die R. V. Alkmaaiische stoommetaaMijperij en galvanische in richting aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van: de bestaande inrichting, do'or het bijplaatsen van één electro-motor van 3, en één van 2 P.K., in het perceel Lindenlaan E 50. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend! ten raadhuize dézer gemeente, mondeling op Donderdag 9 April' e.k., "ia voormiddag.» te elf uur en aohri'fteïij'k vóór of op dien tijd- Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren beeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen ken nis nemen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. REPPTRG, Voorzitter. DOKATH, Secretaris. Alkmaar, 20 Maart 1914. 27 Maart „This is a wonderful Government" zeide de heer Bonar Law, de leider der oppositie in het Lagerhuis en hij heeft volkomen gelijk, al was zijn gezegde iro nisch bedoeld. Deze legeering is inderdaad een won derbaarlijke regeering. Eergisteren stond het kabi- net-Asquith, zooals we toen hebben trachten aan te toonen, er zeer zwak voor, maar sindsdien is het blaadje geheel gekeerd en is de positie aanzienlijk versterkt. Scheen het toen, alsof het léven van het ministerie geen twee etmalen zou duren, thans mag worden getuigd, d!at bet liberalisme in Engeland' weer een goede toekomst voer zich heeft. Het zal' niet dik wijls gebeuren dat een xegeering sterk komt te staan door omstandigheden, die ernstig dreigden haar ten val te zullen brengen I Zel'fs al mocht het liberale ka- binet-Asquith de vlag moeten strijken, dlan zou bij nieuwe parlementsverkiezingen het liberalisme stel lig op dit oogenbli'k de overhand behalen en dé ge heel© opzet van die conservatieve unionisten, om het land uitspraak over da zelfregeering aan Ierland te laten doen, een opzet, waarmede enkel werdl beoogd zelf de teugels van bet bewind in banden te krijgen, is falikant uitgekomen. Met „zelfregeering aan Ier- land" als leuze, zouden de conservatieven die verkie zingen wed aandurven, maar nu het groote strijdpunt plotseling is geworden „leger of parlement baas," d. w. z. „een regeering van conservatieve militairen of een voïksregeerinig," nu zullen ze op het volk waarlijk geen beroep kunnen doen. Tot goed begrip van dezen veranderden stand van zaken moeten we even in herinnering brengen, dat de regeering oogluikend heeft toegezien, hoe daarin het zich verzettende Ulster een leger van vrijwilligers werdl geformeerd en bewapend mot geen andere be doeling, dan op te staan tegen de militairen, indien de regeering Ulster wilde dwingen, de zelfregeering te aanvaarden. Het verbodl van invoer van wapens kwam te laat. Was bet eerder afgekondigd, wellicht dat er dan veel onaangenaams ware voorkomen. Maar nu de regeering wist, dat zij' een gewapende macht tegenover zich zou kunnen krijgen, dimde zij ook ha rerzijds maatregelen te nemen. Wetten toch worden gemaakt om uitgevoerd te worden en een regeering is er om voor de uitvoering te zorgen. Waar zou het heengaan, wanneer maar een minderheid door wapen geweld de uitvoering van een wet zon kunnen tegen gaan, die na rijp 'beraad en veelvuldig overleg door de meerderheid' van de volksvertegenwoordiging werd aangenomen? Het is echter te begrijpen, dat een vredelievend en verzoeningsgezind bewind zooveel mogelijk doet, om een bloedige botsing te voorkomen. Het ministerie beraamde dan ook enkel maatregelen om de troepen in Ulster te laten optreden tot steun van het bewind, tot bescherming van lijf en goed, in dien de politie het niet af kon. E.enst torn zij hoor de, dat er in enkede steden van Ierland aanslagen werden beraamd op wapenen, munitie en andere voor raden, gaf de regeering bevel aan troepen-deelen om zich daarheen te bewegen. Maar verschillende offi cieren weigerden aan dit bevél gehoor te geven en enkelen vroegen hun ontslag, in het bijzonder die van de brigade van Ourxagh. Men moet. begrijpen, dat die officieren zeer rijk en ultra-conservatief zijn. Zij weigerden als officieren hun plicht te doen omdat er een wet in het spel was, welke tegen den wil der conservatieven aangenomen was. De regeering is torn aan het onderzoeken gegaan en heeft met name met den brigade-generaal Gough gesproken. Er bleek een „afschuwelijk misverstand" te bestaan, dat opge helderd werd. Maar bij' brief van den 23sten Maart eischte deze generaal van de regeering een 'beslist antwoord op de vraag: „indien bet wetsontwerp no pens de zelfregeering wet wordt, kunnen wij dan be vel krijgen haar in Ulster door te zetten onder het voorwendsel van handhaving van wet en orde?" Men voelt dat is een poging om d'wang uit te oefenen op de regeering. En de regeering antwoordde dat zij zich het recht moest voorbehouden, dé heele krijgsmacht van de Kroon in Ierland of elders te ge bruiken tot handhaving van wet en orde en tot steun van het burgerlijk bewind bij' de gewone vervulling van zijn plicht, maar dat zij geenerl'ei plan had om van dit recht gebruik te maken om het politieke ver zet tegen de bepalingen of dé beginselen van het wetsontwerp té verpletteren. Dit is een zwichten geweest van de burgerlijke re geering voor dé militaire macht: de officieren, han delende als vertegenwoordigers der conservatieve par tij, hadden de regeering een middel weten te ontlok ken, dat een wet, gewild door de natie fiasco' had kunnen doen leiden. Maandag in de Kamer daar naar gevraagd, verzekerde de heer Asquith en ook minister Haidane echter, dat er aan de officieren geen concessies waren gedaan. Maar zegevierend trok generaal Gough met zijn regeeringspapieren naar conservatieve clubs en conservatieve couranten 1 Geen wonder, dat de groote massa der liberale par tij en der gebeele linksche concentratie verontwaar digd' was over de eenerzijdls dubbelzinnig©, anderzijds zwakke houding der regeering en dat de positie van het kabinet pijnlijk begon te wordém. Maar de heer Asquitb is er Woensdag in de eerste plaats in ge slaagd bet verwijt van dubbelzinnigheid te weerleg gen. Toen hij zijn verklaring Maandag gaf, kon hij zich 'beroepen op bet door den ministerraad1 vastge stelde schrijven, aan generaal Gough, maar bij wist niet, dat de minister van oorlog, Sealy, die den kabi netsraad niet had bijgewoond omdat hij' door dien ko ning ontboden was en die onkundig was gebleven van de officieele vaststelling Van het concept, aan het adres de zoo afgekeurd© zinsneden eigenmachtig had toegevoegd. En ook ten aanzien van de verweten zwakheid verdedigde de heer Asquith zich ferm. „Zoo lang wij verantwoordélijlk zijn voor het bewind van dit land, zullen we niet toegeven, wat de gevolgen ook mogen zijn, aan een eisch van officieren of solda ten, die willen voorschrijven, wat zij, indien zij gere- quireerd worden onder zekere omstandigheden, wel ke zich nog niet hebben voorgedaan, willen doen of niet doen. ZuLk een eisch inwilligen zou zijn de re geering over te leveren aan de genade van een mili taire groep." „Hands off" riep de minister-president dus het le ger toe, „handen thuis," en daarmede herwon hij in eens het geschikte vertrouwen van de ministerieelen. En sir Edward Grey zei nog eenis zeer uitdrukkelijk, dat de regeering nimmer zou gedoogen, dat da poli tieke meeningen van officieren hun persoonlijk© ge dragingen zouden bepalen. De ver-klaringen hebben de meerderheid volkomen bevredigd en met 314 tegen 222 stemmen werd eene motie van wantrouwen, door da oppositie voorge steld, verworpen. Met dat al blijft het gedrag van minister Sealy een zwak punt. Hij heeft toegege ven, dat hij een fout had begaan het is een der ontzettendste blunders in de politieke geschiedenis zegt de Chronicle en hij heeft zijn ontslag ge vraagd. De minister-president heeft het ontslag echter geweigerd en de meerderheid van het Lager huis heeft dezen beminnelijken minister zijn fout ver geven. Het kabinet zal nu met de „muitende" officieren hebben afterekenen. Het kan dat met groote door tastendheid doen, omdat duidelijk is geworden, dat het in het parlement, maar ook in het land, de groote meerderheid achter zich heeft» TWEEDE KAlMïF.iR- De heer Y an Deventer kreeg gisteren het ge vraagde verlof om terzake van da pestbestrijding eenige vragen te mogen richten tot den minister. Goedgekeurd werd heb ontwerp-ontoigeningiswet ten behoeve van een nieuw Kamergebouw. Aangenomen werd bet wetsontwerp tot bet aan gaan van een overeenkomst met den beer Doude van Troostwijk, betreffende het stilhouden van de trei nen te Kieuwersluis. Voortaan zullen niet alle trei nen ta Kieuwerslui&i stoppen, doch van de 97, welke er dagelijks passeeren, hoogstens 40. Da heer Doude van Troostwijk krijgt hiervoor een schadevergoeding van 100.000. De Kamer is op Paasch-reees gegaan. DE KEDERITA KDlS'OHE OEFICIERER IK ALBAKIë. Ka,ar het „U. D." van particuliere zijde verneemt, is van 'de beide Kederlandsche officieren Snellen van Voilenhoven én Doorman, die op het einde van de vorige maand naar Koritza waren vertrokken, tot dusver nog geenerlei bericht ontvangen. Kaar van 'bevoegde zijde wordt medegedeeld» zal aan de nagelaten betrekkingen van de in het belang der pestbestrijding naar Kederh-Indië uitgezonden geneeskundigen, ingeval van overlijden door de uit voering van gevorderde of bevolen dienstverrichtin gen o'f wanneer de dood een onmiddellijk gevolg is van die dienstverrichtingen, ondierstand worden ver strekt op denaelfden voet als aam landsdienaren in vasten dienst» ERGERLIJKE. TOESTAKD. Uit het verslag van de verrichtingen van den 'ge meentelij ken keuringsdienst voor eet- en drinkwaren te Utrecht over het jaar 1913 ton aanzien van de melk-controle Op enkele stallen was de vervuiling schier onbe schrijfelijk. De dieren wentelden daar als het ware in hun vuil en waren daarmede tot de lendenen be zoedeld. Zelfs de wanden van den stal en in één geval ook de zoldering waren met een di'kke laag mest bedekt. ERNiSTIG OKGELITK. De landbouwer J. de Groot, van Ha velt©, bevond zich gisterenmiddag met paard en rijtuig, waarin zijn vrouw en buurman A. v. d. Hélm, bij de Lokbrug aan de Smildervaart. Het paard schrikte en kwam met het rijtuig in de vaart terecht. Met groote moeite zijn de Groot en zijn vrouw gered, v. d. Helm en het paard zijn verdronken. Het Volk meldt, dat mr. Troelstra aan den minis ter van marine de volgende vragen heeft gesteld: le. Is de minister bereid ©enige exemplaren van het door Z. E. in zijn rede van 13 Maart 1914 bedoeld geschrift ter griffie van de Kamer to deponeeren? 2a Is het bericht juist dat dit geschrift o.a. be stemd is aan de officieren dier vloot te worden uitge reikt? 3. Heeft da minister reeds uitvoering gegeven aan zijn in de Eerste Kamer bekend gemaakt voornemen om aan toekomstige officieren het sub 1 bedoeld be knopt wetenschappelijk werkje over dén klassenstrijd te verschaffen? 4a Heeft deze verschaffing plaats gehad door op neming van het werkje ondier da leermiddelen van de betrekkelijke onderwijsinrichtingen of op andere en zoo ja, welke wijze? 6e. Is de aandrang tot deze aanvulling van bedoeld onderwij'Simateriaal) uitgegaan van de met het onder wijs belaste ambtenaren? 6e. Is de minister bereid van de uitvoering van bet sub 2 en 3 bedoelde voornemen af te zien? 7e. Wil de minister mededeeling doen van bepaal de feiten van insubordinatie, weigering of andere ge vallen van inbreuk op de verplichtingen van den mi litair in dienst die z. i. het gevolg zijn van het op treden van denl Bond van Minder Marinepersoneel'? 8e. Is de minister bereid door een parlementaire commissie de bestaande grieven van hét personeel te doen onderzoeken ten einde langs dien weg te komen tot verbetering van den geest op die vloot? 9e. Is de minister 'bereid in afwachting van de resultaten van dat onderzoek die circulaire ter wering van da organisatie van de schepen dér vloot voorloo- pig buiten werking te stelen? Een Scheveninger heeft gisteren, meldt de K. R. Crt., terechtgestaan wegens het in het openbaar be zigen van een gewond of kreupel trekdier. Hij legde echter een verklaring over van ©en veearts uit Oegst- geest, waarin stond, dat het voor bet kreupele paard goed was, dat er van tijd tot tijd mede gereden werd, om spiarverstijving te voorkomen. De verbaliseerende agent van politie, wien de be klaagde eveneens d'i't attest van den veearts had ge toond toen de bekeuring plaats vond, meende echter, dat beklaagde dan maar in een manege o'f op een an dere daartoe geschikte plaats met het dier genezing aanbrengend© ritten had moeten gaan maken, doch niet in het openbaar en nog wel terwijl het paard voor een, met eenige zakken beladen, wagen was ge spannen. Dit leverde z. i. en bij d'ie meenihg sloot het O. M. bij het vorderen van een gél'dboete zich geheel aan 1 de overtreding op van het in het open baar bezigen van een kreupel trekdier. Hoe hij er toe kwam vroeg de kantonrechter den beklaagde om, te Scheveningen wonende, nu juist een veearts uit Oegstgeest te raadplegen. Waren er dan in den Haag geen veeartsen? En toen kwam een onverwacht vonnis over de Tip pen van dien voerman, dat letterlijk al'dns luidde: Kou meneer, ik kan er niet mee wegl'oopem, met de Haagsche veeartsen, 'k Geef liever ©en gulden aan m'n veearts te Oegstgeest dan tien stuivers aan een Haagscben. K. E. Ml De gisteren gehouden vergadering van aandeelhou ders in de Kennamer Electriciteitmaatschappij, te Bluemendaal, heeft die balans met de winst- en ver liesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 6V2 (v. j.. 67J pet. Tot commissaris is herbenoemd d'e heer Th. W. Blijdenstein en tot gedelegeerd com missaris de heer E. W. baron van Tuyl van S-eroos- kerken. Commissarissen zijn gemachtigd op een door hen te bepalen tijdstip en koers over te gaan tot uitgifte van bet aandeelenkapitaali in portefeuille tot een be drag van 500.000. Blijkens het jaarverslag ging het aantal nuttig ai- geleverde eenheden met 30 pet. vooruit. In' 1913 wer den 1,318,000 K. W. U. afgeieverd, tegen 1,014,000 in 1912. Hét aantal aangesloten motoren steeg van 485 tot 897 en het aantal lampen van 36,140 tot 49,393. Met 5 gemeenten zijn dit jaar contracten afgesloten tot stroomlevering. Met 8 gemeenten wordt nog on derhandeld. 1 Juli werd d'e nieuwe electrische cen trale te IJmui'den in gebruik genomen. Teneinde in een rationeel© stroomlevering van het concessiegebied te kunnen voorzien, werdén onderhandelingen aange knoopt met de geméente Amsterdam, die volgens het jaaiverslag, naar alle waarschijnlijkheid weldra tot het afsluiten van een voor beide partijen aannemelijk stroomleveringseontract zullen leiden. Komt deze re geling tot stand, dan zullen de gemeenten Zaandam, Oostzaan, Westzaan en Landsmeer rechtstreeks elec trische energie van Amsterdam betrekken. Dé exploitatiekosten bedroegen 239,833 (v. j. 191,194). Het exploitatie-overschot bedraagt 132.201, waarvan na aftrek van 12.318 rente van het krediet 119.883 overblijft op ©en kapitaal van 959.566, tegenover 84.051 in 1912 op een kapitaal van 707.000. Hiervan wordt bovengemeld dividend uitgekeerd, na afschrijving van 30.432 en na bijboe king van 22.281 op het vernieuwingsfonds hetwelk daardoor 56.316 wordt. (K. R. Ct.)l EEK CHRISTELIJKE VOLKSPARTIJ. In een dezer dagen te Utrecht gehouden vergade ring van personen, tot dusver behoorend'e tot de anti revolutionaire en de ChriStelijk-Historische partij, is na zeer ernstige bespreking besloten tot de'Oprichting van een Christelijke Volkspartij voor Kederland. Deze partij wenscht als hervormingspartij veel ver der te gaan dan eerstgenoemde partijen, doch zich te vens te stellen tegenover het christelijk socialisme. Ook zal zij, krachtens hare Protestantsehe beginselen, geen compromis kunnen aangaan met dé katholieke staatspartij. In haar program van actie is duidelijk omschreven, dat zij, met erkenning van de Heilige Schrift, als richtsnoer voor geestelijk, zedelijk en maatschappelijk leven, met eerbiediging van het koningschap, den be- staandén regeeringsvorm en den persoonlijken eigen dom, wenscht te ijveren voor zoodanige maatschappe lijke hervormingen, die de niooden der minder bedeel den kunnen wegnemen, hun geestelijk, zedelijk en stoffelijk welzijn bevorderen. Voorts zijn in haar' program van actie opgenomen het algemeen kiesrecht met evenredige vertegenwoor diging, een staatspensioen voor alle 05-jarigen, be schermende maatregelen in het belang van de arbei dend© klassen, kantoorpersoneel, landbouwers, enz., een volksleger en algemeene dienstplicht, verzekering tegen werkloosheid, verbetering van het lot der in- lanidsche bevolking in onze koloniën en streven naar autonomie. De Christelijke Volkspartij wil voorts door het ruim beschikbaar stellen vani staatssubsidie aan hooge- middelbare en vakscholen, de kinderen der maal^chappel'ijk minder bedeelden in de gelegenheid stellen zich voor ambten en bedieningen te bekwa men, waarvan zij thans uitgesloten zijn. Begin April zal het manifest met 'beginselverkla ring der nieuwe partij verschijnen. Besloten is tot de spoedige uitgave van een eigen orgaan. DE PARIJSCHE OOMMUKE. Kaar het Hbld. in zake het verbieden van de bios- oope-voorstelling der „Parij'scbe Commune" in bet Edison-theater te Amsterdam verneemt, geschiedde dit uitsluitend, omdat de eigenaar van de bioscope, ondanks de herbaalde waarschuwingen van dé brand weer, de bekende voorschriften in zake brandweer overtreden bad. Daarom was door den burgemeester, op advies van den commandant der brandweer, da vergunning in getrokken. De „Parijsche Commune" had dus niets met het verbod uit te staan en de „communards" mo gen de voorstelling gerust in een andere bioiseope op voeren. EEK REUZERLSPIOK. Te Hilversum' zal, meldt het K. v. dl D., het Ge meentebestuur op bet gevaarlijkste verkeerspunt, bet kruispunt Kerkbrink, Heerenstraat en Langestraat, waar herhaaldelijk rijtuigen, automobielen, motor- en gewone rijwielen tegen elkaar gereden zijn, op een der boeken een groeten spiegel plaatsen, waardoor zij, die uit de Heerenstraat komen, kunnen zien wat van de Kerkbrink nadert, en zoo wederkearig. Dit voor- loopig tot proef. Ook wandelende dames en heeren zullen wel vaak een blik werpen in dezen spiegel. Om een botsing te vermijden? UIT BERGER. Gisteren had van gemeentewege de aanbesteding plaats van bet maken van 9 nieuwe electrische huur- installaties. De gunning had plaats aan den heer G. J. Genefaas ta Alkmaar. UIT OUDORP. Zondag, den 29sten Maart, zullen te Oudorp wor den 'bevestigd de nieuwe lidmaten der Red» Herv. Kerk, leerlingen van dis. Groot. Deze week zijn 51 jongelieden alhier aangenomen, van wie 48 dé cate chisatie hebben bezocht van d'e Vereeniging van Vrij zinnige Hervormden „Evangelische Unie" te Alk- 0'p initiatief van mevr. GrootVis en mevr. BosBlom circuleert bij de ingezetenen een lijst ten bate van het Hoefijzerver'boudL maar. UIT EG'MORD AAK ZEE» Gisteravond' hield de resarve-le luitenant» de heer Snoaks, in de zaal van den heer de Graaff een voor dracht over 't honden van schietoefeningen tot ver- hooging van 's Lands Weerbaarheid. Hoewel de opkomst zeer gering was, achtte spreker zich toch verplicht aan 't bevel van zijne superieuren gevolg te geven» Hij toonde, na de organisatie van ons leger te heb ben uitgelegd, aan dat 't noodig is dat iedere Keder- lander bekwaam moet zijn om 't vaderland' te kunnen helpen verdedigen. Reeds hadden zich 33 personen tot deelname aange geven en nai de rede gaven zich nog 9 personen aan. Bij ongunstig weer zullen de oefeningen iederen Zaterdag van vijf tot acht uur gebonden worden in de zaal van den heer de Graaff, bij gunstig weer op de schietbaan, die reeds tal van jaren gebruikt wordt door dé „Vereeniging van Scherpschutters" alhier. De oefeningen worden gehouden van 16 Mei tot en met 15 Row. UIT SCHAGEK. Beroepen bij de Red. Herv. Gemeente alhier ds. Riepema te Edam. UIT OASTRICUM. Het drietal' uit het gesticht „Duin en Bosch" ontvluchte verpleegden meldde zich gisteren bij de Utrechtsche politie om onderdak aan. Honger en vermoeienis hadden ben daarheen gedreven. Zij zijn meldt de Iel., door de politie weer naar Oastricum teruggebracht. UTT' URSEM. Ursem in vlaiggentooi bij de komst van baren nieu wen burgemeester. Van Hoorn gehaald, door de le den van den Raad, werd de burgemeester te Roord- d'ijlk, aan den nieuwen weg, door den voorzitter der feestcommissie, den beer S. R. Zuurbier, verwel komd. Eén ©erewacht te paard was daar opgesteld, om den burgemeester 'bij zijne toumée door de ge meente te vergezellen. Te Roordldijk werd de burge meester gecomplimenteerd door den heer L. van Dam, die den wensch uitsprak, dat het hoofd der ge meente zou pogen, Ursem uit baar isolement op te heffen. Te Rustenburg sprak de 'heer 'G. Res een woord van welkom namens de feestcommissie aldaar. Te Ursem aangekomen, stond da schooljeugd en haie

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1