DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Een Armenraad. lo. 74 Honderd en zestiende jaargang. 1914 ZATERDAG MAART ,Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden vnor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk flt— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën regel 0,10. Bij grooie contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. BINNENLAND. DE HEER POUTSMA IN ONS LAND. ALKMAARSCH a wa I>lt nniuuier bestaat uit 4 bladen. ALKMAAR, 26 Maart. 20 Maart 1914. Wij WILHELMINA, by de gratie God», Koningin der Nederlan den, Prinses van Oranje-Nassau me. enz., Op de voordracht wan Onzen Minister van Binnenlandsche Zalcen van 18 Maart 1914 No. 2465, af deeling Volksgezondheid en Arm wezen Gelet op de artikelen 41, 46, 48 en 51 der Armenwet; Hebben goedgevonden en verstaan 10. in de gemeente Alkmaar een armenraad in te stellen 2°. het aantal bestuursleden van dien raad te bepalen op 5 30. het bedrag, bedoeld in art. 48, lste I'd, 2e zinmede der Armenwet, voor den ter mijn van 4 jaren, gesteld in art. 44 dier wet, te bepalen op negen duizend drie honderd achttien gulden en zeven en zes tig cent (f 9318,67). Onze Minister van Binnenlandsche Zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, dat in de Staatscourant zal worden geplaatst. 's-Gravenhage, 20 Maart 1914, WILHELMINA. De Minister van Binnenlandsche Zaken GORT VAN DER LINDEN. Bovenstaand bericht in de Staatscourant van ver leden Zaterdag en Zondag geeft ons aanleiding de inrichting en werkkring van den Armenraad eens uiteen te zetten. Vooraf moge echter een stukje ge- •hiedlenis gaan. Immers de Armenraad1 heeft al een geschiedenis te Alkmaar. Reeds twee jaar geledien schreven we (in de courant van 17 Februari 1912), dat indien de toen aanhangige Armenwet werd aan genomen, Alkmaar een Armenraad1 zou 'krijgen, waar voor de grondslag all was gelegd door mej. van Rijn, die een Kamer van Navraag had opgericht. Maar er is heel wat moeten gebeuren, voordat 'het bovenstaand! bericht in die Staatscourant kon ver schijnen. Verleden zomer noodligden Burgemeester en Wethouders het Burgerlijk Armbestuur en het bestuur van bet Burgerweeshuis uit na te gaan, of een Armbestuur in deze gemeente gewenscht was. Er werd een vergadering van vertegenwoordiger» van instellingen, welke armenzorg ten doel hebben, bij een geroepen. Die vergadering, den 27sten Juni ge houden, schijnt een zonderling verloop te hebben ge had. Het Burgerlijk Armbestuur trok de conclusie, dat daar geen positieve resultaten waren verkregen, het bestuur van het Burgerweeshuis, dat in beginsel tot de oprichting was besloten. Beide be sturen richtten toen een circulaire aan de verschil lende instellingen. Weinige vereenigingen spraken zich echter uit, het Burgerlijk Armbestuur adviseer de Burgemeester en Wethouders niet over te gaan tot het aanvragen van een Armenraad, maar B. en W. verzochten 1 Septeimber Burgerwee&huisbesrtuur en Burgerlijk Armbestuur in samenwerking wei te wil len bevorderen, dat de oprichting van een Armenraad bij H. M. de Koningin werd aangevraagd. Doch de circulaire van lB. en W. werd eerst 22 dagen later in de vergadering van het Burgerweeshuisbestuur behandeld', het Armbestuur had B. en W. toen reeds medegedeeld' dat het niet wenschte over te gaan tot het aanvragen van een Armenraad en dat het aan bood om 1 jaar lang werkzaamheden van een dusda nig college op zi'ch te nemen, wel'k aanbod door B. en W. werd aanvaard. Het Armbestuur toog aan den arbeid, het riep de vereenigingen op tot samenwer king. Maar het Burgerweeshuis belegde 20 October een vergadering ten einde te bespreken of alsnog uit voering diende te worden gegeven aan het beginsel besluit van 27 Juni. En het gevolg is geweest, dat een adres aan H. M. de Koningin, met het verzoek te Alkmaar een Armenraad op te richten, werd getee- kend door die Ned. Herv. Diaconie, de Geref. Diaco nie, de Evangelisch Luthersche Diaconie, de Doops gezinde Diaconie, d'e Hem. Geref. Diaconie, de Veree- niging van Wijkzusters, de Geref. Yrouwenvereeni- ging, Huisverzorging en het Burgerweeshuis. Op dat adres is thans door de regeering goedgunstig be schikt Alkmaar krijgt een Armenraad! De taak welke dlo'or de wét aan deze instelling is opgelegd is van tweeërlei aard. In de eerate plaats moet de Armenraad maatregelen beramen tot bevor dering van goede samenwerking tusschen alle instel lingen van weldadigheid1 in de gemeente, en daarne vens moet hij de werkzaamheid van elke afzonderlijke instelling van weldadigheid naar haar eigen aard en roeping vergemakkelijken en bevorderen. Om het eerste deel van het doel na te «traven zal dit college moeten ad'viseeren over aanvragen om subsidies van andere dan burgerlijke instellingen van weldadigheid (burgerlijk armbestuur) uit d'e gemeentefondsen; worden gehoord over voorstelen, aangaande het be heer, de bezittingen en de inkomsten van vervallen of wegstervende instelingen; worden belast met de ver- deeling der gelden voor „de algemeene armen" onder de- kerkelijke, bijzondere en gemengde instellingen van weldadigheid in verhouding van de gelden, door die instellingen voor ondersteuning besteed; zich op de hoogte houden van. het armwezen in de gemeente en daarvan een jaarverslag samen -stellen in den vorm, door den minister van binmenlandsche zaken aangegeven) besprekingen houden en maatregelen be ramen tot verbetering der armenzorg en bevordering der samenwerking (bijv. gelijk in Leeuwarden, Gro ningen, Utrecht e. a. geschiedt door het houden van voordrachten, het organi-seeren van cursussen, het beleggen van vergaderingen etc.) Geldt het bovenstaande het algemeene deel der taak, voor het bijzondere bepaalt de wet, dat de ar menraad een vraagbaak moet zijn voor wie kostelooze en betrouwbare gegevens wenschen. Hij' moet te dien einde een onderzoek instellen naar de omstan digheden der personen, die 'zich als hulpbehoevend tot zijn bureau hebben gewend of die blijkens mededee- ling v,an ingezetenen of instelingen, zich om hulp hebben aangemeld. Dit onderzoek geschiedt door middel van eigen armbezoeker», die zich wenden tot instellingen van weldadigheid, werkgevers, instellingen, met wettelijken vexzekeringsplicht be last. De ingewonnen inlichtingen en mededeelingen moeten verzameld worden in een register. Natuur lijk zullen de inlichtingen voornamelijk aan instellin gen van weldadigheid worden verstrekt, maar -ook particulieren kunnen deze bekomen, doch volgens be perkende voorschriften. Deze inlichtingsdienst, deze „kamer van navraag" is de allervoornaamste prestatie van den Armenraad en van haar belangrijkheid hangt in hoofdzaak d© beteekenis van de nieuwe instelling in het gemeentelijk armenverzorgingswezen af. Hoe wordt nu die Armenraad samengesteld1? Alle instellingen van weldadigheid, die voorkomen op de officieel©, door Burgemeester en Wethouders opgemaakte lijst, eui die armenverzorging buiten ge stichten ten doel hebben, kunnen aan de samenstel ling medewerken. Burgerlijke instellingen, zooals burgerlijk .armbestuur en burgerweeshuis-bestuur zijn hiertoe verplicht en deze verplichting is gesteld ten einde te bevorderen dat kerkelijke en bijzondere in stellingen vrijwillig zullen volgen. De samenwerken de instellingen wijzen hun vertegenwoordigers in. den Armenraad aan, elke instelling één behalve de in stellingen, die méér dan één bestuurslid mogen aanwijzen en die ook meer vertegenwoordigers mo gen afvaardigen. De samenstelling is onverander lijk gedurende vier jaren, alleen in openvallende plaatsèn kan worden voorzien. InsteEingen tot voor ziening in een tijdelijken algemeenen nood kunnen door den Armenraad worden uitgenoodigd tijdelijk een vertegenwoordiger tot den Armenraad af te vaar digen. De Armenraad benoemt bestuursleden- en plaatsvervangende bestuursleden. Als grondslag voor hunne aanwijzing geldt het getal! dat weergeeft de verhouding van het aantal bestuursleden tot het bedrag der uitgaven, aan ondersteuning bui'ten ge stichten besteed door de insteHingen, die een verte genwoordiger of vertegenwoordigers in den Armen raad zuEen aanwijzen. Men moet dus het totaal cij fer, besteed aan ondersteuning 'buiten gestichten door alle medewerkende insteEingen te zamen, deelen door het aantal bestuursleden om het cijfer aan ondersteu ning te krijgen, dat aanspraak geeft op de aanwij zing van één bestuurslid van den Armenraad. -Blij kens de opgave in de Staatscourant geeft te Alkmaar een ondersteuning&cijfer van 9818,67 aan spraak op de aanwijzing van één bestuurslid van den Armenraad. Op deze wijze kunnen dus sommige in stellingen zelf bestuursleden aanwijzen. De overige bestuursleden worden door den geheelen armenraad gekozen, met dien verstande, dat de vertegenwoordi gers der instellingen, die reeds een bestuurslid aan wezen aan deze stemming geen deel nemen. De voorzitter wordt bij vrije verkiezing door den Armenraad in zijn geheel gekozen. De secretaris wordt benoemd door de Kroon, hij is belast met de dagelijksche leiding, het archief en het register van inlichtingen en hij- krijgt een instructie van den Ar menraad, die door den minister van binnenlandsche zaken moet worden goedgekeurd. De heer Snoeck Henkemans, voorzitter van den Armenraad te 's Gra- venh-age, van wiens inleiding wij' gebruik hebben -ge maakt, zeide in een vergadering een half jaar geleden aardig, dat de secretaris de sip-E moet zijn, waar alles om draait en de voorzitter de mechanicus, die toeziet dat de spE niet warm loopt en het r-aderwerk niet ha pert. Het eigenlijk onderzoekingsrwerk moet z. i. worden toevertrouwd aan ervaren personen met kloek verstand en een warm hart voor de armen en over hun werk dient de secretaris een algemeen toezicht te houden, terwijl de voorzitter en de secretaris zorg vuldig de vergaderingen moeten voorbereiden. Wat de onkosten betreffen, het salaris van den se cretaris, door de kroon vastgesteld, wordt nit 'a Kijks kas betaald, terwijl da koeten overigens worden ge- dragen door de gemeente. Tenslotte een enkel woord over de oprichting. De burgemeester is heiast met de voorbereidende werk zaamheden. Hij geeft van het koninklijk besluit tot oprichting van een Armenraad kennis aan iedere in stelling van weldadigheid, welke een vertegenwoordi ger in dezen raad zal aanwijzen, en verzoekt hem bin nen drie weken den, naam van den vertegenwoordiger of de namen der vertegenwoordiger® schriftelijk me de te deelen. Binnen veertien dagen na het verstrij ken van dezen termijn schrijft da burgemeester de eerste vergadering van den Armenraad uit, welke plaats heeft binnen dertig dagen na de oproeping. Deze vergadering wordt voorgezeten door den burge meester, die het verkiezingswerk leidt en den voor zitter, de bestuursleden en hun plaatsvervangers in sta Beert. En wanneer aan het einde van den termijn van vier jaren aüe leden van den Armenraad zijn afge treden, rust op hem eveneens -de taak het nieuwe col- Lege samen te roepen en de eerste bijeenkomst te lei den. Tegen den zin van de leden van het Burgerlijk Arm bestuur, maar geheel in overeenstemming met de be palingen van de wet, komt er dus hier te Alkmaar een Armenraad. Het is te hopen, dat de nieuwe in- steEing met evenveel voortvarendheid, belangstelling en ijver haar blijvende taak zal behartigen als het Burgerlijk Armbestuur het haar tijdelijke in de afge- loopen maanden heeft gedaan. In het aanpakken van nuttige zaken, die misstanden op het gebied van armenzorg kunnen wegnemen, mag de Armenraad hetgeen het Burgerlijk Armbestuur tijdens zijn inter regnum heeft gedaan, gerust tot voorbeeld nemen 1 Maar ook is het te hopen, dat het Burgerlijk Arm bestuur bereid zal worden bevonden tot loyale sa menwerking met d-en Armenraad. Het heeft opposi tie gevoerd, maar nu de regeering uitspraak heeft ge daan, is medewerking piich't geworden. En nu we ten we we'i, dat de leden zich van dien pEcht kunnen onttrekken, door heen te gaan, maar het zou ernstig zijn te betreuren, indien deze mannen weigerden hun kennis en ervaring verder ter beschikking van de ar menzorg te stellen. Juist hun medewerking dient op ho-ogen prijs te worden gesteld en wij vertrouwen dan ook dat zij- den nieuwen Armenraad niet zal worden -onthouden. "Wanneer het Armbestuur vóór gaat, dan zuEen de andere kerkelijke en bijzondere in stellingen wel vdlgen, ook gaan steunen en er toe me dewerken, dat de Alkmaar scha Armenraad nut op levert voor de regeling der armenzorg, een einde maakt aan misstanden en armen en lijdenden ten goed© ko-mt! H. M. DE KONINGIN NAAK HET L'OO. H. M. de Koningin zal met gevolg den 27-sten Mei het Koninklijk Baleis op het Loo weder betrekken voor haar zomerverblijf aldaar. HET BEKENDE ADRES DEK GEMEENTE VELSEN. Bij de Tweede Kamer zijn thans reeds ongeveer 230 adressen van andere gemeentebesturen ingekomen, waarin met het adres van Velsen, houdende bezwaren tegen het systeem van 't ontwerp-ouderdomsrente, sympathie wordt betuigd. Gemengd nieuws. AANVAAKDING HOOGLEERAARSCHAP. Gisteren aanvaardde prof. dr. J. Lindeboom het ambt van hoogleeraar in de theologie aan de univer siteit te Groningen met een rede over: de beteekenis van methodische geschiadvorsehing voor de 'beoefe ning der dogmengesehiedenis en der zédekumde. EEN PAKEIL IN GOUD GEYAT. Het eerste belangrijke gevolg der benoeming van den heer Wibaut tot wethouder is een plaatsverschui- ving onder de raadsleden, schrijft de (Christelijke) „Amsterdammer." Aan de tafel van B. en W. zitten de wethouders volgens leeftijd. De heer Wibaut is iets ouder dan de heer De Vries, en zal dus zijn plaats innemen. Rechts van den voorzitter kan de tafel van B. en W. niet verlengd wo-rden, dus zal er een verlengstuk aan de linkerzijde moeten komen. Daardoor wordt de doorgang tusschen d'ie tafel en de lange zijtafel, waaraan de raadsleden zitten, te nauw en zal dus aan diie zijde het raadslid, dat op den hoek zit, moeten verdwijnen. Dat raadslid is professor FabiusL De aangewezen plaats voor dezen veteraan is dan de opengevaEe van den heer Wibaut. ZuEen we dus bij een volgend© vergadering prof. Eabius treffen tusschen de hearen WoKring en Vlie gen? vraagt het blad. Wie weet, waarvoor dat goed zou zijn! In elk geval' ware het een parel in goud gevat! ONDER DEBATERS. Te Leiden hield mr. A. I. J. M. baron van Wijn bergen op uitnoodiging van de Studenten vereemiging voor Sociale Lezingen Donderdagavond een lezing over 'het Liberalisme. Prof. dr. B. D. Eerdmans debatteerde. Het debat droeg eerst een hoffelijk karakter. Toen echter de heer Van Wijnbergen den heer Eerdmans scherp aan viel, maakte de oud)-hoogleeraar in een korte dupliek de opmerking dat de heer Van Wijnbergen met zijn gedaehtensfeer in een tijd leefde van vijf eeuwen te rug. De heer Van Wijnbergen achtte dit debatteeren be neden de waardigheid van een hoogleeraar en was zoo verontwaardigd, dat hij- weigerde verder met prof. Eerdmans in debat te treden. ONREGELMATIGHEDEN IN HEIT GEMEEN TELIJK GASBEDRIJF TEl DOKKUM. Uit rapporten, door een commissie van onderzoek bij den gemeenteraad van D'okkum ingediend! is ge bleken, dat het beheer der gemeentelijke gasfabriek vooral gedurende het tijdvak 19071911 zeer slordig is geweest, waarvan allerlei verwarringen en abuizen het gevolg waren. De commissie van onderzoek stel de daarom voor: le. het saldo der tekorten ten be drage van 913.90% van den vroegearen directeur- boekhouder in te vorderen; 2e. de heer v. Goor te machtigen de niet uitgerekende en niet ingevorderde posten ten eigen bate te innen, met uitzondering van die ten laste der gemeente en der H. IJ. S. M. en 3e 457 kuh. M. te weinig berekend gas oninbaar te ver klaren. De directeur zeide hierin te berusten en de raad 'besloot hiertoe. 0>p 10 April zal door de S. D. A. P. en het N. V. V. te Amsterdam een bijeenkomst worden gehouden in verband met de komst van den verbannen ZuikF Afrikaansehen Arbeider-sleider H. J. Poutsma. Be halve de heer Poutsma zal ook de heer Henri! Polak het wóórd voeren. De heer Poutsma zal ook in an dere steden van ons land optreden. WANBEHEER VAN HE'T' BOUWBUREAU TE VEDSEN. In een spoedeischende gemeenteraadsvergadering te Velsen werd behandeld het rapport inzake een on derzoek naar 't beheer van het bouwbureau. De con clusie van het rapport luidde: ontslag van den ge meente-architect, doch alvorens een besluit te nemen zullen in toepassing gebracht moeten worden d'e voorschriften van het ambtenarenreglement. Heftige verwijten werdlen aan het adres van B. en W. over hunne controle gericht. E!r zijn, nog steed's deskundi gen aan den arbeid om eenige orde in de zaken te brengen. EEN „FLAUWE" GRAPPENMAKER. Verscheiden leveranciers te Amsterdam zijn het slachtoffer geworden zonder geldelijk nadeel van een grappenmaker. Aan die Huishoudschool op het Zandpad! werd 's morgens een groote kar met kruidenierswaren bezorgd, ter waarde van 190, o-p den voet gevolgd door den eigenaar van de zaak, met reclameplaten heiaden, die hij zóó'n goede nieuwe klant zelf wenschte aan te bieden. Van de bestelling wist men aan de Huishoudschool evenwel niets, zoo- dat de geheele zending aftrok. Even later kwam er een wagen met kristal, volgens dó bijgevoegde reke ning ten bedirag© van ruim 1000, dat evenmin be steld' was; een paar groote pakken damesonderklee- ren volgden, daarop een kar met koffers, een groote zending sinaasappelen van Ledehoer, waarbij d'e bood schap gevoegd was, dat z© uitgezocht waren, en van welk© 'kwaliteit de besteld)© dessert-bonbons moesten zijn; wear een kar kruidenierswaren, een groote wa gen met vlaasch, een juffrouw van die Bonneterie met japonnen en stalen, een juffrouw van De Vries met t zelfde, een pak sjaals vani Gerzon, een baal zout en zoo bleef 't doorgaan tot 's avonds 8 uur. Bij navraag zei men overal, dat de bestelling gedaan was do-or den concierge, iemand met een langen, zwarten baard. De concier'ga wist evenwel van niets en ziet er ook heel ander» uit (N. R. Ot), UIT AKERSLOOT. Voor de betrekking van gemeente-geneesheer heb ben zich twee sollicitanten aangemeld, waaronder een die wel de praktijk wil aanvaarden maar elders wil blijven wonen. Dit zou voor een zoo uitgestrekte ge meente als Akersloot beslist ondoenlijk en niet ge- wenscht zijn, daar toch een woning beschikbaar is, en de afstanden wat de ligging der gemeente betreft onbereikbaar zijn voor een uitwonend geneesheer. ROMANTISCH! Voor den politierechter te Londen verscheen een man, beschuldigd' van bigamie. Dat is nu niet zoo

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1