DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. 80 Honderd en zestiende Jaargang, 1914 ZATERDAG 4 A PRIL Oneerlijk© concurrentie Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regd f 0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C Q. 4 Telefoonnummer 3. BINNENLAND. predikbeurten. MAARSCHE OURANT l>lt nu in mor bestaat uit 4 bladen. AEKMAIAR, 4 April. Zou de Middenstand na tien jaar achtereen moord en brand geschreeuwd te hebben, zoo heeseh gewor den zijn, dat hij geen gelni'd moer kan laten hooren, nu er een sympathieke daad toe te juichen valt? Diö vraag stelt men zich onwillekeurig, wanneer men bedenkt hoe weinig aandacht er bot dusverredoor de toonaangevende midd'enstandsbladen geschoken is aan het voorstel, door den heer Aallberse hij de Twee- do Kamer ingediend en strekkende tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een nieuw artikel ter bestrijding van de oneerlijke mededinging. Het offiicioelo orgaan van den handelcLrij'venden en indus- trieelen middenstandsbond en het bekende weekblad van de handelsvereeniging Rotterdam vergenoegen zich met de simpele overneming van een desbetreffen- beriehtje uit de Maasbode), het officieele orgaan van „De Hanlze" voegt daaraan althans nog een woiord van blijdschap en erkentelijkheid toe. De uitvoerige, heldere Memorie van Toelichting, welke 't wetsont werp vergezelt, blijft onaangehaaldenonbesproken.En ook de dagbladpers bewaart over het initiatief van het Kamerlid voor Almelo het zwijgen, met uitzonde ring echter van „de Tijd", die in het nummer van 24 Maart een hoofdartikel aan deze materie wijdde. Het is zonderling. Op oongrossen en vergaderingen van juristen en middenstanders werd het oudekwerp telkens en telkens weer behandeld, adressen werden gezonden naar Regeering en Tweede Kamer, nog nooit heeft één minister van justitie het initiatief nomen Om, los van een algeheels wijziging van het Wetboek van Strafrecht, de oneerlijke mededinging strafbaar te stellen en nu een Kamerlid zulks doet, nu dus meer dan ooit de kwestie gaande dient te wor den gehouden, hoort men niets, wordt er weinig of niets gedaan om belangstelling op te wekken, in den ■kring van de allernaast betrokkenen zoo min als hij het groote publiek, welks belangen toch ook door een wetswijziging kunnen worden gebaat. De wensch, waarvoor reeds jaren met kracht is ge streden, kan thans in vervulling gaan, mits men nu maar in de kringen van den handelldrijvenden en in- dustrieelen middenstand het initiatief van mr. Aal- bersa gaat steunen, zooveel' men kan. Zonder dien iteun zou, ook al verzekerde onlangs de minister van justitie, dat 'hij het volstrekt geen onvriendelijke daad zou beschouwen alls het Kamerlid met een voorstel kwam,, zou het ontwerp nog wel) eens ontwerp kunnen Iblijven. Aan de juristen eenerzij ds en aan de mannen der practijk ander zijdis gaarne nauwkeurige beoordeeling over het voiorstel-Aaiborse overlatend ,meenea we te mogen zeggen, dat de voorsteller op zeer gelukkige wijze een' regeling heeft ontworpen. Hij- heeft niet gespecialiseerd, gelijk de Duitsehe wetgever, die in dertig paragrafen allerlei strafbare feiten en gesties heeft opgesomd: onware reclame, verkoop van waren uit faillissementen, uitverkoopen enz. enz., en die daardoor een regeling heeft gemaakt, welke niet al leen veel overlast veroorzaakt, maar bovendien in me nig opzicht averechts werkt. Menig Dtuitsch winke lier ziet in1 elk nieuw middel van reclame, door een concurrent toegepast, uniauteren Wettbewerb, gaat naar een rechter en zegt tot dezen: Verbiedt het hem. Een! Duitsch winkelier, die een klant een kop koffie aanbood, werd veroordeeld, omdat hij den caféhouders oneerlijke concurrentie aandeed 1 Het uitverkoope- wezen had zulke afmetingen aangenomen, dat het pu bliek aan de bijzondere „koopjes" niet moer geloofde. Maar nu üs in zekeren zin een uitverkoop een door den Staat erkende instelling geworden, dientengevol ge is 'het geloof van het publiek hersteld! en het ge volg hiervan is, dat menigeen met zijn inkoopen wacht tot een uitverkoop, dat er dan in vele zaken een overstelpende drukte heerscht, terwijl het er ove rigens het geheele jaar door slapjes ils. Ja zekere waren kunnen alleen maar meer tijdens een uitver koop aan den man en vooral aan de vrouw worden gebracht 1 Geen wonder, dat menilg 'koopman terug verlangt naar den tijd toen er weliswaar ongewensch- te uitverkoopen waren, maar zijn zaak geregeld haar gang ging. Gélukkig wil1 de heer Aaliberse dien verkeerden weg niet op. Hij heeft geen dertig paragrafen fnoodig, maar volstaat met één artikel. Ka artikel 326 van het W. v. Str., handelend over bedrog, wenscht hij in te lasschen het volgende artikel 336bi®: Hij, die, om zijn handelsdebiet te vestigen, te behouden of uit te breiden, eenige handeling pleegt tot misleiding van het publiek of van een bepaald persoon, wordt, indien daaruit eenig na deel voor zijn concurrenten kan ontstaan, als schuldig aan oneerlijke mededinging, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, of geldboete van ten hoogste negen honderd gul den. Bij de beantwoording van de vraag, of de een of andere lakenswaardige wijze van concurrearen valt onder het begrip „oneerlijke concurrentie", stelt de heer Aalberse dus twee criteria: 1), was het doel/ vestiging, behoud of uitbrei ding van hanidelsd'ebiet ten spijt van anderen? (wan neer er op een plaats één bakker1 is en die verkoopt slecht brood, dan' is dat een oneerlijke daad, geen on eerlijke concurrentie). 2i) Was het middel misleiding? (wanneer iemand een contract met zijn vroegeren patroon ge sloten heeft, dat hij- zich nimmer in een plaats zal vestigen en hiji doet dit toch, dan' is 't doel ooncurree- ren, maar het middel is niet mi a Ie idling, zij het dan dat het middel lakenswaardig is). De misleiding kan zich richten tot het pu bliek (ten aanzien van de qualitéit, de quantiteit, den prijs, ook door het aannemen van valsche onderschei dingen, titels enz.), en tot de concurrenten (bijv. door de marktprijzen met behulp van bedriegelijke midde len, valsche berichten, te doen rijzen of dalen). Kaar1 gelang van de personen, tegen wie de con currentie zich richt kan er ook een onderschei ding worden gemaakt, m.1. of dit geschiedt tegen één persoon (gebruik maken van eens anders naam of fir ma, fabriek®- of handelsmerk, uithangbord, speciale verpakking, kwaadsprekrij) dan wel tegen een groe'p van personen. In beide laatste gevallen treedt een civielrechterlijke bestrijding op den voorgrond, en de andere een strafrechterlijke. In 'het algemeen kan gezegd worden, dat de eerste wijze meer door ju risten, de laatste meer door de mannen der practijk wordt aangehangen. De heer Aalberse is van meening, dat men het eene doende, het andere niet moet laten, maar hij' is overtuigd van de ^rootere urgentie eener strafbepaling boven een wijziging van het Burgerlijk Recht. Wordt de oneerlijke mededinr ging door het W. v. Str. tot een strafbaar feit be stempeld, dan zal' ook in talrijke gevallen een actie tot schadevergoeding kunnen worden ingesteld. Al heeft dus het voorstel formeel alleen betrekking op de straf rechter lijtke bestrijding, indirect zal1 het te vens betoekenen een hervorming van ons Burgerlijk recht, waarnaar al sinds jaren door steeds meerderen en steeds 'krachtiger is verlangd. Men zou nu kunnen vragen: wat is misleiding? Kan zij1 door mededeeling van ware feiten ontstaan? Zeker, zegt de voorsteller, aan misleiding maakt de- geen zich schuldig, die onwaarheid spreekt, schrijft eniz., maar ook hij, die, hoewel niet direct met de waarheid in strijd handelende, toch op zich zelf ware dingen zóó voorstelt, dat bij een ander, gewoon, mensch een voorstelling moet gewekt, een meening moet gevestigd worden, die in strijd met de waarheid is. De vrees, dat de uitdrukking „eendge handeling tot misleiding" zal leiden tot strafvervolging in die talL looze vrij onschuldige gevallen van ietwat overdreven reclame („onovertroffen qualitéit," „de beste en goed koopste in gebruik") deelt hij niet- Hij heeft vertrouwen op de Hederlamdtsche rechtspraak zelfs in Duitschland werden, naar wij dezer dagen in de Morgenpost lazen in 19*12 ondanks het groot aantal aangiften slechts* 300 personen wegens oneerlijke con currentie veroordeeld en verder staat in de geval len van ©enigszins overdreven, maar nu eenmaal door het gebruik geijkte, reclame, wel vast, dat het publiek er niet door misleid wordt, zood'at dé mogelijkheid, dat de concurrenten er door benadeeld worden, even zeer uitgesloten i's. Chicaneurs zullen dus van de wijziging, indien deze tot stand komt, weinig profiteeren. Maar de 'koop man, die in eer en1 deugd zijn hroodl verdient, wordt preventief beschermd tegen oneerlijke concurrentie, terwijl hij ingeval van benadeeling niet alleen de schuldige gestraft kan krijgen, doch bovendien van den burgerlijken rechter nog een schadevergoeding kan vragen. Voor andere ongewenschte mededinging moet hij dan zelf maar zorgen. Ondervindt hij last van een goed' idee van een -buurman, dan moet hij niet om de justitie roepen, maar trachten er iets he ter® voor in de plaats te brengen. Olp „self-help" komt het allereerst aan. En waar nu 'het voorstel-Aalberse die self-help geenszins aan banden legt, het kwade dus aantast, zonder het goede te raken, daar is het te hopen, dat de voorgestelde wetswijziging tot stand zal komen. Maar wanneer nu de betrokkenen zelve geen belang stelling toonen op het oogenblik, dat deze ihet meest gevraagd wordt Gemengd nieuws. TRAMWAGEN OMGESLAGEN. Gisteravond tegeni half twaalf is, meldt het Hbld., een motorwagen van die Haiarlemsiche tram, komende uit de richting Haarlem, even voor d'e ihai'te S'ioterdijk omgeslagen. Er waren, behalve bestuurder en conduc teur, negen passagier» in) den wagipn- De meesten liepen verwondingen óp, meest snij won den veroorzaakt door glasscherven. De bestuurder was er het ergst aan toe, hiji werd per auto naar Haarlem gebracht, de anderen ter* plaatse verbonden. HET CONFLICT IK HET HOIUTBEDRUE TE ZAANDAM. Gisteren 'hebben ook nog de werklieden aan de fa brieken van dé firma's P. Schipper Gzu, J. Dekker Jz,, wed. S. Kamphuy®, H. Sdimonsiz en Van Weseem Go. te Zaandam het werk neergelegd, zood'at thans aan 7 fabrieken gestaakt wordt, waardoor het aantal stakers tot 350 is gestegen, terwijl verwacht wordt ■lat dit getal zich heden nog zal) uitbreiden. De Bond van Werkgevers is mi. voornemens hij alle 15 aange sloten patroons achtereenvolgens te trachten hout van de fiirma De Lange gezaagd te doen krijjgen. Gisterenavond hielden de staker® in drie gebouwen •fergadetringen, die druk bezoeiht waren en waar door de leiders het beloop der staking uiteengézet werd. Kaar de heer Heijkoop, voorzitter' van den Centra- len Bon/d! van Transport- en Havenarbeiders in een dier vergaderingen heeft meegedeeld, hebben ook de Christelijke organisaties zich bijl de staker® aangeslo ten. Meegedeeld werd ook, dat de politie zich niet met de staking zal inlaten, zoolang de stakers zich rustig zullen houden. Zondag zal op een weiland een openlucht bijeen komst worden gehouden, waar de stakers in optocht met muziek heen zullen trekken. BOEFJES. Donderdagavond zijn de inbrekers, die de laatste drie weken tal1 van inbraken in Sneek en omgeving hebben gepleegd, op heeterdaad betrapt te IJishrech- tum, toen zij bij het schoolhoofd daar bun slag tracht- ten te slaan. Het bleken te zijn drie Sneeker jongens van 15 tot 17 jaar, van wie twee reeds een jaar tucht huisstraf achter den rug hebben. De daders hebben bekend'. Gouden en zilveren voorwerpen, van) dief stal afkomstig, werden in hun bezit gevondten. VOOR EEN PRETTIQEN DAG! De heer F. W. Schravezande, fabrikant van sui kerwerk te Rotterdam, zond zijn 15-jarigen loop jongen uit met een handwagen met goed en voor f 30 aan kwitanties. Na deze geïnd te hebben, liet de jongen zijn wagen op de Nassaukade staan en ging met het geld aan den zwier. Des avonds werd de pierewaaier aangehouden. Van het geld was nog 50 ets. over, de rest was versnoept en verteerd in bioscopen. Hij was in het bezit van een electrische zaklantaarn en een halve flesch Kaapschen wijn. UIT WINKEL. Een 27-tal grondgebruiker® hebben van den Com missaris der Koningin vergunning gekregen om mol len te vangen en te do oden, tot 1 Juli a.s. UIT KOEDIJK. De beide liefd'ad'igheidsuitvoeringen stellen het subcomité in de gelegenheid een som van 150 af te dragen aan het Hoefijzerverbond. UIT SÖHA'GEH. De maand Maart was dit jaar bijzonder natl volgens den regenmeter van het K. K. Instituut, geplaatst aan d'e Rijks Landhouw-Winterschooi te Schagen, be droeg de regenvat! 137,8 m*.M. of 137,8 liter op den vierk. Meter. De maand telde 25 regendagen. In Maart 1913 bedroeg de regenval 21,2 m.'M. op 7 regen dagen. Een verschil' dus van 116,6 m.M. o*f 161,6 liter op den vierk. Meter. UIT OUDE NTEDORP. Het fanfarecorps „Crescendo" alhier heeft besloten deel te nemen: op Hemelvaartsdag aan het festival' te Hoorn, o'p len Pinksterdag aan het nationaal con cours te Zuid—Scharwoude en. op 20 Augustus aan het concours van den Westfrieschen Bond te Winkel. Broek op Langend'ijk, Herv. Kerk, nam. 3 uur, Ds. Verwaal, van Alkmaar. Geref. Kerk voorrn. 9% en nam. 2% ur, Ds. Mhil- der. Chr. Geref. Kerk voorn. 9% en nam. 2% Dis. J. de Bruin. Doopsgez. Kerk, voorin. 9% uur, Ds. Banga. Zuid-Schar woude. Herv. Kerk, 9% uur, Ds. Teriet, bevestiging. Koord-S char wonde. Herv. Kerk, voorna. uur, Ds. Staal, bevestiging. Geref. Kerk, voorin. 9% en nam. 6% uur, Dr. Har- renstein. Oudkarspel. Herv. Kerk, voorm. 9% uur, Ds, G. de Leeuw, bevestiging. UIT S'CHERMMRHORN (Predikbeurten). Ked. Herv. Gem. 9.30 uur, Ds, Groot te Oudorp. Ger. Kerk, voorm. 9.30 uur, Ds. Meijer te Alkmaar, uam. 1.30 uur, dezelfde. Gistemamiddag zijn in de kathedraal tee Breda de offerblokken met geweld' opengebroken en van 'hun inhoud beroofd. Het hoofdl der Protestantsche school te Roer mond, oj 24 Maart gearresteerd als verdacht van onr tucht met kinderen is, meldt de M. R. Cxi., gisteren op vrije voeten gelaten. De Kederlander zegt, dat haar uit de beste bron bekend is, d'at dr. J. Th. de Visser noch nu, noch vroeger in verband! met een eventueel beroep naaf Schevendngen een belofte zou hebben gedaan, nJL van „eenige jaren buiten de politiek te zullen blijven." De minister van financiën is gistemamiddag naar Amsterdam, gegaan ter deelneming aan het feestbanket vanwege de Nederiandsche Bank. De concierge van een informatie-bureau te Am sterdam is verdwenen met medeneming van een be drag van ruim 1100 ten nadeele van het bureau. Blijkens een nader door de Regeering ontvangen telegram zijn de woelingen te Koritza ondierdiru'kt. De toestand van majoor Snellen van Volllenhoven is gun stig. Er ia geeneriei gevaar. Het bericht over de komst van luitenant Ver- steegh met zijn vliegmachine te Winterswijk blijkt geen Aprilgrap te zijn geweest. Ingezonden Stukken. DE ZIEKENEON1DISIKIWESTIE. M. de R. Indien ik naar aanleiding der Federatievergadering van 24 Maart om een weinig plaatsruimte verzoek, dan is dat niet om op te komen tegen alle hatelijkhe den en grootere en kleinere onjuistheden die aan den man worden gebracht door den Sociaal Democraat Schaper en door Dr. Hoffmann, nit wiens woorden en daden men maar all te zeer den spijt 'kan proeven, dat hij gezet is buiten de poorten der maatschappij voor Geneeskunde, welke niettegenstaande zijn herhaald aankloppen voor hem gesloten bleven. Dit is in dit geval niet wat men gewoon is een „onverdachte zijde" te noemen I Het is slechts ons doel, op te komen tegen de iet wat echeeve voorstellingen van den 'heer Kanis, die zijn best heeft gedaan, den indruk té wekken, alsof d'e financieele positie der geneesheeren aan het fonds Ziekenzorg te Amsterdam zoo rooskleurig zou zijn. Hier zij dan vermeld d'at er hier ter stede slechts één arts is die (wel geen 5% a 6000 gl'd.", maar dan toch) 4800 per jaar uitbetaald krijgt. Trouwens als inderdaad een medicus 'n dergelijk honorarium geniet, d'an wordt dit bedrag verkregen do'or het afleggen van 25,4 huisbezoeken en het be handelen op het spreekuur van 58,4 patiënten per dagl De heer Kanis bekleedt lang genoeg de functie van bezoldigd sub-administrateur van Ziekenzorg dat de slechte re/uk, waarin het bij' de artsen en apothekers staat te wijten heeft aan de onverdliend goede reputatie, die het biji de leden geniet, om niet te we ten: lo. dat Z. Z. al d'adel'ijk bij' de oprichting zonder eenigen d'rang die van artsen of apothekers uitging, zijn weekcontributie heeft gesteld! op 11 ct. per vol wassen lid boven *de 16 jaar; dit is 1* ct. meer dan alle andere ziekenfondsen hier ter stede (ondanks dit al- nes is het honorarium van Zi. Z. lager)1; 2o, dat het bestuur van d'at Z.f. zich nog omlangs heeft uitgesproken voor dé heffing van een belangrij ke contributdeverboogihg. Ten slotte nog even een vraag: Indien de heer K. verklaart, dat een nieuw door ihesm op te richten ziekenfonds te Alkmaar zich niet zal hebben te bemoeien met een wellstandisgrens, ligt het dan niet op den weg der artsen en apothekers per soonlijk ervoor te waken dat zulk een grens wordt ge steld en ook gehandhaafd! blijft? P. A. DB WILDE, Voorz, der Vereemiiging van Ziékenfomds- geneeaheeren te Amsterdam. DE' ZAAK—DTKKERIS. Ondergeteekenxfem, allen aangeslotenen 'bij het Ge meentelijk Electriciteitsbedrijf te Alkmaar, hierdoor praktisch in aanraking gekomen zijnd© met dén heer H. Dikkers, ingenieur v*an dat bedrijf, gevoelen zich gedrongen langs dezen weg te verklaren, dat zij den heer Dikkers als leader van dat bedrijf hioogelijk heb ben leeren waardeeren. Zij betreuren het dan ook ten zeerste, dat B. en' W. op de aangevoerde gronden, gemeend hebben den heer Dikkers te moeten meedeelen, dat zij hem voor een herbenoeming niet konden voordragen. Zijn van meening, dat de heer Dikkers als leilder van dat bedrijf zeer gewenischt ie en betreuren het behand'elen van zijn ontslagaanvrage, door den Raad, in geheime zitting ten zeerste. Besluiten deze alls zijnde hunne meening te publi- ceexen. J. Cloec'k, J. v. Til, G. Worm, Leo Bakker, Vroom en D reesman, Wed. Butter, P. Wa!ijboer, A. Englan- der, K. Willig, J. B. H. Burger», Ant. 'Sc'hellingar, W. G. E. Valk, firma J. W. H. Buur», J. H. Klünnen (Singer-Maatschappiji), J. H. Sehenke, W. J. Buning (firma M. Meijer en Zoon), R. Keuter Az., J. A. B. Fenijn, G. Balder, Otto Finkensieper, Erkamp en Walvis (Installateurs), B. Kooro en Co., G. van Os, W. Scheepmaker, H. v. d'. Sleesen, P. Smit Jz., (kunsthandel), H. Schoonhoven en Zn., O. D. Proot, J. Hierop Hz., C'hr. Bakker, B. W. G. Lienesch, Gez. Mann, J. M. Groot, Johan Lauwer», F. J. Feijen, R. Veltbuijs, G. Pedroli (installateur), T. v. d. Klei, B. Kuiper, Louis Trijbetz, A. Pot Jz. (installateur), K. Besse, Joih. Wijdeman, G. J. Genefaas (installateur),

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1