DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, No. 88. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. WOENSDAG 8 APRIL. FEUILLETON. De ongekroonde Koning. Wanneer uw gezondheid STADSNIEUWS. "I DE „DAGERA A P." Tegen Zondagmorgen half elf was in het gebouw de „Unie" door de afd. Alkmaar van de vereeniging „De Dageraad" een vergadering belegd, waarin als spreekster optrad mevrouw W. Drucker met het on derwerp „de Idealen der 20ste eeuw." De voorzitter, de heer'W. Tangerdnik, «ei het te be treuren, dat de opkomst niet gxootear was, waarna me- vropw Drucker het woordl verkreeg. Spr. meende, dat onze tijd) in het toeken van de ide alen staat, doch wat velen onder idealen verstaan, kon men volgens haar daaronder niet rekenen. Het ideaal loopt over-het bovenzinnelijke; het stre ven van vele practische menschen om de maatschap pelijke toestanden te verbeteren was daarom volgens spr. geen ideaal, omdat dit bereikbaar is. Tn den grond is ieder een idealist, zelfs het kind hoort, liever van da fantastische sprookjeswereld vers tellen dan over het voorvallen uit het werkelijke le ven. Men stuift op tegen hen die zeggen, niet-idea- list te zijn- De eeuw die achter ons l'igt wordt door de 20ste- eëuwers materialistisch genoemd. Doch spr. meende dat de 19e eeuw in elk opzicht opruimingen hoeft ge houden van wat slecht en ellendig was. De 19de eeuw noemde spr. de reuzin der eeuwen. Geen enkele eeuw bijna, die met zullk een snelheid wat er was heeft om gewenteld. In deze eeuw werden de tooneelsprookjes ■werkelijkheid door de tot nog toe ongekende krachten en werktuigen, die werden ontdekt en uitgevonden. Daardoor werd dan ook weer zul'k een wijziging in liet .maatschappelijk leven en in den gedachtengang der menschheid veroorzaakt, dat men aan idealen als zoodanig verder niet dacht. Een geheel nieuwe werk wijze wérd door die veranderingen noodzakelijk. De lijfeigenschap van vroeger kwam nu in fabrieken en waar vroeger' niet de geringste kennis waar te nemen viel, kende later ieder tenminste de hoofdzaken van de voornaamste onderwerpen als geschiedenis, aard rijkskunde, schrijven, lezen, rekenen, enz. Het materialisme van de 10de eeuw d.us, was een gezond materialisme, omdat op andere wijze de maat schappij niet vooruit kon komen. De voornaamste personen die hebben meegewerkt tot den veranderden gedachtengang der 19de eeuwers waren Marx en Dar win. Marx' economische leer paste geheel in het kader van het ontstane fabriekswezen. De massa moest vooruit, zei hij, het was niet genoeg dat enkelen had den wat ze wenschtem, iedereen moest dat kunnen. Darwin is het, die een der .grootste geestelijke om wentelingen heeft veroorzaakt. Darwin zei n.l. dat de mensch niet is, zooals tot nog toe werd geleerd, de koning van een goddelijk régime, doch dat hij één is met het minste schepsel1 wat op aarde leeft, zoodat we op niets ter wereld laag mogen neerzien. In onze eeuw worden we echter getrokken door an dere en nieuwe idealen. Men zoekt iets buitenaardsch, niet altijd bovenaardsch. Men wil zich verheffen bo ven het dierenrijk en men tracht niet te denken aan het materialistisch© deel van het leven. Tallooze groepen als Spiritisme", rein leven, theosofie, ethisch socialisme enz. zijn daarvan de uitvloeisels. We kun nen evenwel niet leven van de idealen alleen. De idealen van onzen tijd zijn echter geïnspireerd door den godsdienst, die door onze vooroudera ons op de schouders is .gelegd en dien we nog niet geheel van ona 'kunnen afwentelen en .onder de leiders en leid sters van de nu bestaande groepen heerschen soms zulke religieus© neigingen, dat we misschien zouden weerkeeren tot de zelf-martelingen uit de middel eeuwen. Van de gelegenheid! tot! vragen steilten werd aller eerst gebruik gemaakt door den heer J. Oassée die meende, dat de idealen bij den mensch gingen voor het materialisme. Mevr. Drucker zeide dat vooral bij de onbeschaafde volkeren moeilijk van eenig idealisme kan worden ge sproken. Elk onbeschaafd volk kent alleen het mater (Nadruk verboden.) Roman van PAUL OSKAR HöOKER. Naar het Duitse h. O 55) „Och! het vermoeden dat de professor niet met mij ophad, dat hij mij enkel en alleen niet wegstuurde omdat hij een hoog honorarium van mij. in zijn zalk kon steken, had ik al liang. Onlangs was Gwedoline bij hem. Zij heeft het al zoo lang aan mij gemerkt. En zij heeft zelf een oordeelZij heeft heel klaar en duidelijk met den professor gesproken. Praatjes laat zij zich niet wijsmaken. En toen kwam het aan het licht. Hij had gedacht: de zwager van den groo- ten Teerbrugge behoefde toch niet een paar duizend mark in 't jaar te verdienen. Ik had een beetje schil derstalent. Maar om schilder1 te worden, daarvoor was het niet voldoende. Ten minste in den tagen- woordigen tijd, bij; de overproductie, zou ik geen geld kunnen verdienen. En als ik nu voor mijn eigen le vensonderhoud moest zorgen. Opgewonden had Börries geluisterd. Nu viel hij hem in de rede: „Zie je nu wel, zie je nu wel, ons al ler ongeluk heeft zij veroorzaakt 1 En wat moet er nu gebeuren, Haunsheiniz? Wil je studeeren? Waar in? En waar moet je dé duiten vandaan halen? Het kost allemaal zoo ellendig veel geld. Ach jongen, je zult oogen opzetten, als je alleen, én op je zelf staat. Met dat onbeduidend beetje geld van ons 1 Het is een hondenleven!" „Ik wil niet studeeren, Eörries. Ik heb andere plannen." „Wou je nog soldaat worden? Ik waarschuw je, hoor! Infanterist? Afschuwelijke dingen hoort men van die infanterie-regimenten in de grensprovinciën." rialisme. Alleen als het materialistisch deel van het leven is verzekerd, komt men aan de idealen. De mensch is uitteraard eerst materialist. De heer Cassóe merkte verder». op, dat in onze da gen onder de arbeiders een groote beweging bestaat om hun toestand te verbeteren. Ze hebben dus idea len, die hen aansporen tot groote dingen. Spreekster antwoordde, dat liet willen werken voor een betere samenleving niet als ideaal kan worden be schouwd, omdat wordt gestreefd naar een materialis tisch doel. Ideaal is daitgene wat we niet kunnen be reiken. De heer Elzinga vroeg spr. allereerst haar oordeel omtrent zijn verklaring van het begrip ideaal. Spr. meende dat het ideaal, dat voor den mensch bereik baar was, is de terugkeer naar de natuur. Mevr. Drucker was van meening, dat de natuurstaat niet zoo mooi is, om te verlangen erin .terug te kee- ren. Moordzucht en hebzucht vormen de grondslagen van het oervolk. De terugkeer naar de natuur zou een ramp voor de menschheid zijn. Wel! moet een mensch in zooverre tot de natuur terugkeeren, dat hij het gekunstelde en hetgeen hem geestelijk opgedron gen is aflegt om zelf te leeren denken. Men moet niet aannemen wat anderen zeggen zonder te onderzoeken wat wel en wat niet waar is. De meesten zijn echter te lui om te denken en nemen alles aan op gezag. Het hindert niet dat men niet' het juiste punt heeft om over te denken, als he.t denkvermogen maar ontwik keld en gescherpt wordt. De voorzitter meende de tolk te zijni van de aanwe zigen, wanneer hij dank bracht aan de spr. voor de onderhoudende wijze, waarop ze haar rede had uitge sproken. Spr. vertrouwde dat wanneer de vergaderin gen in het najaar weer mochten worden hervat, me vrouw Drucker Wederom bereid zou zijn een spreek beurt te vervullen. Met dank voor de getoonde aandacht werd de ver gadering daarna gesloten. ARRONDIS SEMENT S-REICHTB ANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 7 April. EEDSWEIGERING. D. S., J. V. en H. E. E., allen smid te Nieuwe Nie- dorp, hadden zich te verantwoorden wegens eedswei gering. No. 1 was niet verschenen. Ze waren als getuigen gedagvaard om te verschij nen ter zitting van het Kantongerecht te Behagen op 15 Januari j.l., iu de zaak tegen F. Hopman, van Oude Niedorp, die struatschennis had gepleegd aan de woning, waarin de le en 2© beklaagde gehuisvest zijn. is in dienst van S. In de Kantongerechtzaak hadden ze als getuigen den vereischten eed af te leggen, alle drie hebben ze dit toen geweigerd. No. 2 omdat hij niets voor den godsdienst gevoelt; hij erkent gedoopt te zijn in de Ned. Herv. Kerk, aangenomen is hij niet. No. 3 heeft gemoedsbezwaren, hij is hij de Evang. Luth. ge meente te Amsterdam gedoopt. Beiden meenen, dat ze niet tot een kerkgenootschap beboeren. De President wees bekl. er op, dat ze dooplid zijn en ze hadden dus uitdrukkelijk opzegging moeten doen of zich zoodanig hebben gedragen, dat ze ver vallen waren verklaard van de kerk, om ex niet meer toe te behooren. Als getuigen werden géhoord G .E. 'Hastels, voor zitter van het moderamen te Rotterdam, A. Makkink, Evang. Luth. predikant te Alkmaar en G. Feijkens, koster, Amsterdam, terwijl ds. J. W. E. van Loon, van Barsingerhotrn, als eerste getuige gedagvaard, niet was verschenen, weshalve de behandeling der zaak geschorst werd tot over 14 dagen. Beklaagde E. legde een schriftelijk rechtskundig advies aan de rechtbank over. DIEFSTAL. De Heldexeche metselaar A. H., die al eens 6 maan den gevangenisstraf wegens diefstal heeft ondergaan, moest terecht staan, daar hom hetzelfde feit thans „Ik wil ook geen soldaat worden." „Wat dan? Zeg het dan toch, ouwe jongen!" „Dat is maar zoo niet met één enkel woord te zeg gen. Luister eens. Gwendoline vindt dat ik altijd een knutselaar geweest ben. „Aha! ingenieur?" „Ook niet. Als men er een mooi klinkenden naam aan wil geven, dan zou men zeggen: binnenhuis-ar chitect. Maar eigenlijk is het een gewoon handwerk, dat ik nu begonnen men." „Een handwerk?" Een weinig huiverend keek Bör ries om zich heen. „Hoor eens kerel, ik heb een voor gevoel van iets verschrikkelijks." „Is het zoo verschrikkelijk? Ik vind het volstrekt niet. Ik heb er ten minste heel veel plezier in. Ik werk nu al bijna een jaar lang practisch, als meubel makersleerling. En daarna ga ik naar1 de vakschool. Gwendoline betaalt de kosten voor mijn oplfeiding, en als ik den weg dien ik uit wil, kan overzien, denkt zij wel zooi ver te zijn mij* een klein kapitaaltje te kunnen voorschieten. Of ik mij dan als compagnon voeg bij een firma voor binnenhuis-architectuur, waar ik van mijn denkbeelden practisch gebruik kan maken, of mij alleen vestig, dat weet ik nog niet." Börries zweeg langen tijd. Dan schudde hij tel kens het hoofd. „Dat is klinkklare onzin. Dat heb je zeker met Gwendoline bedacht. Jullie lijkt allebei wel.Gerechte hemel'! Wat een 'misselijk idéé!" „Waarom misselijk idéé? Ik heb aanleg voor het vak en zal daarin vooruit komen ik zal er weldra eerlijk mijn kost mee kunnen verdienen en er vol doening in vinden." „Voor meubelmaker te spelen? Jij? Baron Haunsr heinz von Erxleben?" „Noem! jij' mij 'maar meubelmaker, Börries, het >be- leedigt mij volstrekt niet. Anderen zullen misschien een stukje kunstenaar in' mij waardeeren. Als ik maar een klein beetje geluk heb." „Maar verduiveld'! Den zoon van je vader zullen ze in je waardeeren en achten! En dat ze mijn broe der met den lijmpot zien rondloopen, dat dat weer ten laste was gelegd. Den 17en Februari 's mor gens, miste de metselaar M. J. 't Hart te Helder uit een boetje bij het metselwerk, dat hij onderhanden had, een kaphamer. IL was 'b avonds bij de boet geweest en den volgen den dag in het bezit van den- hamer. Dit erkend© hij, doch een onbekende had hem het stuk gereedschap voor eeu kwartje verkocht. Hij moest den volgenden dag naar Texel en had van een naburig karwei zijn troffel gehaald. Een toevallig ter plaatse zijn dus. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en eiechte een maand gevangenisstraf. VERNIELING. De kleermaker R. Ruiter te Enkhuizen had in het begin van dit jaar een rare kostganger, die wel eens een beetje erg aangeschoten naar huis laveerde. In verhand hiermede wa® hem het kosthuis opgezegd, maar in den nacht van 1 op 2 Maart deed hij een wa re invasie, met zijn schoen trapte hij een glasruit in en beschadigde een tafel, een karaf enz., waardoor een schade van 11 werd aangericht. De eisch luidde 80 boete sub®. 15 dagen hechtenis. MEIiKVERiV ALSIOHING. Hiervoor stond' terecht W. B., veehouder te Blok ker. Den Sen Maart leverde hij aan den melkBlijter 0. Commandeur, aldaar, „volle melk", waarbij hij aqua had gedaan. Een zijner koeien was droog ko men te staan en nu wilde hij toch evenveel liters vocht afleveren als hij gewoonlijk afleverde! De scheikundige H. J. F. Wanna te Alkmaar, die op last van den Rechter-Commissaris een verdacht mon ster had onderzocht, vond daarin 64 pet. water. Bekl. meende, dat het niet zoo veel was. De President dacht, dat deze Blokkersche veehou der begonnen was met een beetje water in den melk te doen, maar naarmate de koe droger was geworden, deze boeveelheid gestadig was toegenomen. liet O. M. eischte voor deze brutale melkverval- sching een maand gevangenisstraf. Bekl. vond het te veel. Te veel water of te veel gevangenisstraf?, vroeg de President. Het laatste was het geval. B. zou wel graag een geldboete, bracht familie omstandigheden naar voren, doch de Pres. lichtte hem in, dat er slechts gevangenisstraf voor dit feit wordt geëischt. 'tls een gemakkelijke vervalsching, welke schadelijk is voor de volksgezondheid, ook d'aar het water, dat toegevoegd wordt, niet altijd is.van het zuiverste water. IN HOOGER BEROEP. De metselaar N. van D. te Egmond aan Zee was in hooger beroep gekomen van het vonnis van den Alk- maarschen Kantonrechter, waarbij hij wegen® het ko nijnendel ven op grond, waarbij een bordje „verboden toegang", werd veroordeeld tot 6 boete subs. 5 da gen hechtenis. Bekl. bekende het feit, maar zei op het land van een anderen heer geweest te zijn, dan de in de dagvaarding vermelde. De Preff. wees bekl. er op, dat hij met z'n hooger beroep aan een verkeerd adres was. De straf was niet hoog genoeg, om voor dit feit bij de Arr. Rechtbank in hooger beroep te kunnen komen. Hij had zich in dit geval tot den Hoogen Raad moeten wenden, doch de termijn om dit te doen, was thans verstreken. Be klaagde behoort tot alle burger®, die gerekend worden de wet te kennen. Het O. M. eischte niet-ontvankelijk verklaring van hot door bokL ingestelde honger beroep. De barbier W. J. te Noord-Scharwoud© was in hooger beroep gekomen van het vonnis van den Kan tonrechter te Alkmaar, waarbij hij, agent van de N.Y. „De Tijdgeest", 20 Januari wegens de bekende Lote rij wet-overtreding veroordeeld werd tot 10 boete, dat is onmogelijk." „Waarom?" „Heb je dan alle gevoel voor zoo iets verloren? De zuster tandentrekster de broeder meubelmaker laat Beate nu maar gauw verloskundige worden en Ingrid balletdanseres in „Metropool". Fijne familie, zeer fijne familie! De overgrootvader veldmaarschalk, de grootvader voert een legerafdeeling -aan tegen den vijand, de vader Excellentie en de zoon gaat den hoek om, omdat de lijmpot in het wapen van de fami lie moet worden opgenomen." „Daarom zul jij den hoek wel niet omgaan, Bör ries. Als je ander® je positie kon ophouden, zou iu den tegen woordigen tijd geen van je kameraden daar aanstoot aan nemen." „Met jou is niet meer te praten, Haunaheinz. Je bent verblind. Dat hebben we aan 'Amerika te dan ken. Zeer verplicht. En papa? Wat zegt papa van dat prachtige plan?" „Hij weet er nog niet® van. Hij' was veel te ziek wij konden er niet met hem over praten." „O, als hij weer gezond is, zal' i k er met hem over praten 1" riep Börries uit en begon in de werkplaats heen en weer te loopen, terwijl zijn sporen rinkelden. „Dat zal aan mijn besluit niets, meer veranderen, Börries. Papa zal mij zeker* geen moeilijkheden in den weg leggen om mijn geluk te vinden. Daarenbo ven hoeft hij dan niet meer voor mij te zorgen. Gwenr doline zal alles op zich nemen. Dat is toch ook voox- deelig, vcor jou ook, Börries." Spottend, medelijdend, trok de cavalerie-officier de schouders op. „Die paar groschen, Jemine. Een treurige finale!" Hij bleef in de deur staan om nog iets te zeggen, maar hij was te verbitterd; hij wilde niet langer praten met zijn broeder. Zij schenen el kaar plotseling niet meer te verstaan. Zonder groet verliet hij de werkplaats. Haunsheinz slaakte een zucht van verlichting. Het ergste was voorbij. subs. 10 dagen hechtenis. Als gemachtigde voor be klaagde trad op mr. van Zanten, van Rotterdam. liet O. M. eischte bevestiging van het Kantonrech- terlijk vonnis. De verdediger zette in een uitvoerig pleidooi uit een, dat men hier wel degelijk te doen heeft met een premioleening on vroeg vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Ook in de analoge zaak tegen den barbier O. L. te Hoorn werd bevestiging van het vonnis van den Kan tonrechter geëischt. RIJWIELEN-RECLAME. Da machine-, rijwiel- en automobielenfabriek Sim plex te Amsterdam heeft haar nieuwe prijscourant voor 1914 uitgegeven, waarin alle goede eigenschap pen van de Simplex Cycloïde rijwielen en motorrij wielen worden opgesomd. De heör Hüle, Ritsevoort, alhier, zomdi ons ook „het nieuwste nieuws" op rijwielgebied, waaruit gega digden een ruime keuze kunnen doen. Iagraonilsn mededeel luiten begint af te nemen Van de geboorte tot den dood stroomt het bloed onophoudelijk door de nieren om gefiltreerd te wor den. Indien de nieren echter ziek of zwak worden, kunnen zij het bloed niet behoorlijk filtreeren en de urinaire onzuiverheden in het bloed verspreiden dan ziekte door uw g,eheele gestel. De patiënt begint zich onnatuurlijk vermoeid, zwaar en dof te gevoelen, hij wordt prikkelbaar en ellendig. De onzuiverheden kunnen zich nestelen in de spieren en gewrichten en rheumatische pijnen veroorzaken. De urinewegen kunnen aangedaan wor den en waterzuchtige zwellingen vertoonen zich. Het hart schijnt niet goed te werken, fde handen en voeten zijn dikwijls koud, en de patiënt kan aan vallen van duizeligheid hebben. Nierziekten zijn dikwijls lastig te genezen, omdat zij zoo vaak ongestoord zich verder kunnen ontwik kelen. En noodlottige ziekten zullen ongetwijfeld volgen, indien zij nog verder .verwaarloosd worden. Begint daarom reeds bij het eerste optreden van de bovengenoemde verschijnselen met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die de nieren we derom tot werking brengen, heelen en versterken, de urine-afscheiding regelen en uw kwalen doen verdwijnen^ Te Alkmaar verkrijgb. bij de hh. Niet op en Slothouber, Langestr. 83. Toezending geschiedt fr. na ontv. v. postwissel a f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nierenpillen, weigert elke doos, die niet voorzien twRu-is van nevenstaand handelsmerk. Burgerlijke Stand. OUDE NIEDORP (Maart). Geboren: Gathariua Divöra, d. v. P. Klaveren E. O. Quax. Afra Maria, d. v. Th. Bakker en A. Kant. Jan Dirk, z. v. K. v. d. Oord en T. Blaau- boer. Simon Jozef, z. v. P. Ligthart en G. Tease- laar. STOMPETOKEN (Maart). Geboren: Ljjsbet, d. v. Pieter Ton en Geertrui Hendriks. Willem, z. v. Dirk Aajj en Trijntje Har- debol. Aaltje Grietje, d. v, Oornelis de Goede en Geertje Valk. Overleden: Levenl. aangeg. kind van het mann. geslacht van Pieter Vendel en AaQe van Ophem. Geertje Wildeboer, d. v. Jan Wildeboer en Dienwer- tje Pranger, lj. Simon Modder, wedn. van Maartje Heinis 66 j., overleden te Alkmaar. Het bezoek dat op Tweeden Kerstdag werd aange meld, bracht meer licht in de sombere ziekenkamer stemming, die op allen drukte nadat Börries den vori- gen avond, hevig vertoornd, van hen gescheiden was. Erwin von Schrott wa® weer eens in Berlijn en zijn eerste gang was natuurlijk naar zijn oude vriendin nen. Hij had wel voortdurend met hen gecorrespon deerd, toch voelde hij behoefte mondeling te vertel len van zijn aanstelling. De opperhoutvestersplaats, die hij op 't oogen'blik waarnam, was een van de beste van het Saehsenland. De 'houtvester wa® ernstig ziek. De vaste aanstelling was d'us een quaestie van tijd en misschien van tact van den plaatsvervanger. Beate vowaï had hem op de hoogte gehouden van de ingrijpende veranderingen' in het gezin. Gwendo line had geen tijd voor particuliere correspondentie: zij voegde slechts nu en dan een paar regels bij de brieven van haar zuster. Erwin bracht een-zalk vol goede tijding mee: over zijn betrekking, de prachtige houtvesterswoning in het mooie, oude jachtslot, den kleinen, maar gedistin- geerden en ontwikkelden kring, de uitstekende ver binding met Hamburg, de prachtige jacht- en bosch- gr enden. De tijding van de ziekte van den ouden heer had! hij reeds door een briefkaart van Beate vernomen. In al haar onrust had zij er nog aan gedacht hem 'n Kerst groet te zenden. Dat er levensgevaar bestond, wisten ze toen nog niet. Vandaag had) de 'specialist ver klaard, dat hij een tweede operatie onnoodig achtte, daar er in den algemeenen toestand van den patiënt groote verbetering wa® gekomen. 1 Wanneer ze in Gwendoline's werkkamer zaten, kon men praten zonder in de ziekenkamer gehoord te wor den. Hier gingen zij dus zitten met hun gast. Erwin begroette al de mooie toestellen op de werktafel als oude bekenden. Het was bijna een teleurstelling voor hem, dat Gwendoline vandaag rustdag hield. Hij zag haar zoo graag bezig met haar flinke, handige han den. En het gesprek ging daarbij altijd zoo opgewekt do-or. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5