DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lu Sul»!*» It hu. Adres: JAC. MET. No. 86. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 ZATERDAG 11 APRIL. ALS TOMEN? BINNENLAND, DE HEER POUTSMA TE AMSTERDAM. tegen billijk tarief. ALKMAARSC COURANT. 1>H nummer bestaat nlt 4 bladen. ALKMAAR, 11 April. De Alkmaarsche winkeliers hebben deze week weer een treffend getuigenis afgelegdl van gebrek aan be langstelling in bun vereeniging. In het geheel war ren er slechts een veertiental gewone leden tear verga dering verschenen. Wist men niet beter, dan zou men zeggen: wat ia die Alkmaarsche winkelstand' ge benedijd. Zulk een voorspoed 'beleeft bij, dlat zijn le den geen voet behoeven te verzetten om contante be taling te bevorderen, zijn vereenigingsleven bloeit zoozeer, dat de behandeling van een onderwerp als „vakgilden" niet eens meer de moeite van het luiste ren waard is. Maar men weet beter helaas. Laksheid en on verschilligheid zijn de oorzaken van do geringe op komst. Is het eigenlijk niet droevig, dat er maatregelen moeten worden beraamd om die leden op kunstmatige wijze naar de vergaderingen te lolkken? In plaats van boete op willekeurig verzuim te stellen, wil men een premie voor de opkomst uitloven. Strakjes gaat men misschien nog verder en verstrekt voor ieder bij gewoonde vergadering een) gele kaart, voor tien gele een blauwe en voor tien blauwe een kilometerboekje of foto-toestel! Is het niet treurig, dat honderd leden hun kwitan tie aanvankelijk weigerden te betalen, wijl de contri butie werd verhoogd, hetgeen geschiedde in een be hoorlijk uitgeschreven vergadering, waarin slechts weinigen tegen de verhooging bezwaar maakten? Men stelle eens tegenover het feit, dat vele middenstanders nog geen 3.50 per jaar willen opbrengen voor hun vereeniging, de financieele opoffering, welke vele werklieden zich voor hun organisatie getroosten I De betrokkenen zullen misschien zeggen, dat de werkl'ie- den-vereenigingen veel meer initiatief en activiteit ontwikkelen dan middenstands-organisaties, dat zij voor hun leden veel meer waarde hebben, hun talrijke voordeelen brengen, maar hoe komt het, dat het lid maatschap van de A. W. Y. de contributie niet waard wordt geacht? Een gelukkig initiatief, een goed ge voerde actie kntiti en den middenstander® dadelijk gel delijk ten goede komen. Wij behoeven slechts te her inneren aan het succesvolle optreden van enkele ener gieke leden, waaraan het te danken is, dat het ge meentebestuur de electriciteitstarieven verlaagde, hetgeen voor verschillende middenstander® toch een niet onaanzienlijke bate beteekent. Zoo zou er stel lig door een krachtige vereeniging méér kunnen wor den gedaan. Maar niet enkel de middenstanders zou den van een groote, hechte middenstands-organisatie profiteeren, doch ook de geheele gemeenschap. Zeker er zullen groepsbelangen zijn, die in botsing komen met algemeens belangen, doch daartegenover staat, dat tal van maatregelen, die handel en nijverheid be vorderen, ook de gemeenschap tan goede komen en dat door de gemeenschap veel kan worden gedaan in Let voordeel van den middenstand. Maar dan moeten de handeldrijvenden en nijverheidsmannen zich doen gelden, dan moeten ze toonen, dat ze wat willen en wat kunnen. Juist omdat we ten volle overtuigd zijn van het groote belang voor onze gemeente verbonden aan een krachtigen, goed geor gemis eerden middenstand, kun nen we niet nalaten, daarop telkens weer de aandacht te vestigen. Maar gemakkelijk valt het niet. Telkens, wan neer er een kentering ten goede valt te verwachten, loopt het weer op niets uit. Het blijft maar sleeht- bezochte vergaderingen, veel woorden, weinig daden. Het is altijd weer „als voren". Boven zoo'n kwijnend bestaan is natuurlijk het verdwijnen te verkiezen en wanneer er geen geduchte verandering komt, kan de Alkmaarsche Winkéliersvereeniging, zonder dat men haar in het openbare leven zal missen, gerust worden ontbonden. Intussehen er is eenige kans, dat de toestand zich zal wijzigen. De heer Cloeck is tot voorzitter ge kozen, en zal stellig niet nalaten te trachten de veree niging langs nieuwe banen te leiden. Hij is> iemand, die van jongs af aan belangstelling voor midden- standapolitiek heeft getoond, die zich steeds op de hoogte heeft gehouden. Al ie ook hij wel eens een enkel keertje ontmoedigd geweest, geestdrift heeft hij nog genoeg. En hij ia er niet de man naar, om zich met half werk tevreden te stellen. De weinige mid denstanders, die aan zijn benoeming tot voorzitter hebban medegewerkt, hebben daardoor blijk gegeven, dat zij wel een nieuwen koers willen inslaan. Zij zullen hun voorzitter dus wel1 steunen. Zal en echter werkelijk iets tot stand komen, dan moet er in veel breeder kring belangstelling worden getoond. Ge schiedt dit, dan zal het lidmaatschap de contributie ook wel waard blijken. Gaat het echter ook nu weer „als voren," bijl gebrek aan belangstelling en medewerking, laat men dan ook maar geen moeite en geen geld langer verspillen, geen pogingen meer doen ornl den middenstand te wekken uit den dommel, waaruit hij dan tot zijn schade later vanzelf wel ontwaken zal. Gemengd nieuw». HET PUBLIEK DEK Men schrijft ons uit de hoofdstad: Het Amsterdamsohe tramnet omvat thans achttien lijnen. En, al die lijnen dragen een eigen karakter. Vv ij maakten onlange kennis met een dokter met een d'rukke praetijk, die in het bezit was van een net- kaart (een abonnement voor alle lijnen). Het was een nauwkeurig waarnemer, die graag een praatje maakte met conducteurs. Deze dokter' kwam tot het resul taat, dat de conducteurs het liefst rijden op lijn 4, de tram die de „Pijp" met de city verbindt. Behalve de veie werklieden en kleine meneeren, die dagelijks met lijn 4 vervoerd worden, wordt van lijn 4 geregeld ge bruik gemaakt door stark-geparl'umeerde dames. Lijn 2 is voor de conducteur® ook een voordeelige lijn. Deze verbindt het Parkkwartier en de Museum- wijk met het centrum van de stad, en wordt du» ge bruikt door den beteren stand. De conducteur» moe ten zich echter pp lijn 2 erg in acht neouen. Wee hem, wanneer hiij bij'éan halte het signaal tot stoppan ver geet te geven. Lijn 1, die langs den Overtoom rijdt, zou men de lijn van het hoeden-proletariaat kunnen noemen. Lijn 3 neemt menschen op van allerlei slag; de dokter noemde haar de lijn van de tempering van den klasse- strijd, want rijk en arm zitten er vriendschappelijk naast elkaar. In lijn 6, die het Haiarlemmerpoort- kwartier met de deftige Weesperzijde verbindt, domi- neeren 'a morgens en 'a arvondia de schoonmaaksters. Lijn 9 is de lijn der beter-gesitueerde Israëlieten, de achter-de-kar-loopemde maken van lijn gebruik. De lijnen 13, 14 en 17 zijn arbeiderslijnen. Tegen het vallen van den avond is er geen plaatsje onbezet, vooral bij regenweer. Gaat ge eens naar' Amsterdam, let er, dan op. Het trampubliek zal u in de hoofdstad den weg wijzen. EEN* VOGELBOOM. Men schrijft ons uit de hoofdstad: Wij bezitten een vogelboom. Hij; staat in het Fre- derik Hendrikplantsoentje, tegenover het Victoria- hotel, dus vlak bij het Centraal Station. lederen avond omstreeks zonsondergang koimen er duizenden vogels bijeen, een enorm lawaai maikend. Veile Am- sterdamsche jongens zoeken dan in den schemer den vogelboom op en luisteren naar het getjilp. Op de Leliegracht staat ook zoo'n vogeiboom. Het tjilp-fortissima duurt daar dikwijls tot laat in den avond. In Amsterdam vertelt men, dat dit komt door de electrisch© verlichting. Of dit waar is, weten wij niet. IRREëELE PIHJSVERHOOGING. Men schrijft uit Kaatsheuvel aan het N. v. d'. D.: De firma Louis Blankeis, eigenaresse van een 40-tal schoenbazaars in de voornaamste plaatsen in Neder land, is begonnen de eenheidsprijzen van hare vier- gulldens-bazaars te brengen op 4.50. Dit houdt verband met een uitsluiting op de schoen fabriek te Tilburg van 130 arbeiders, georganiseerd in den Ned. R. K. Schoen- en Lederbewerkersbond, die reeds 10 weken op straat staan, omdlat zij weigeren afstand te doen van hun practiach recht van organi satie; daardoor werd de firma Blankers genoodzaakt, tegen zeer hooge loonen, arbeiders in het werk te stel len, grootendeals afkomstig uit Duit&ehlamd, die, be halve het dubbele loon der uitgesloten arbeiders, bo vendien nog kost en inwoning genieten. De Ned. R.-K. Schoen- en Lederbewerker sbond is voornemens eerstdaags, in overleg met het Nationaal Bureau voor de K.-K. Vakorganisatie, op ruime schaal het irreëel© dezer prijsverhooging aan het koo pend publiek 'bekend te maken, welke niet het gevolg is van duurdere grondstoffen of verbeterde arbeids voorwaarden voor devaderlandsche arbeider», doch van een onwettig streven naar economische overmacht waarbij zelfs bemiddeling en arbitrage, aangeboden door den burgemeester der stad Tilburg, werd van de band gewezen. Van zulke prijsverhooging behoeft het 'koopend publiek niet de diupe te worden. DE WEESHDTS'EWEISTIE TEI ENKHUIZEN. In den raad kwam opnieuw de weeshuiskrwestie ter sprake. Gedeputeerd© Staten hebben het besluit van B. en W., om het Gereformeerde Weeshuis niet lan ger te houden onder het 'Gemeentebestuur, maar het wederom te classificeeren onder de kerkelijke instel lingen der Armenwet, niet goedgekeurd. Naar aanlei ding van deze beslissing waren drie voorstellen inge diend: De heer G. P. de Vos (Chr.-Hist) stelde voor de regenten en regentessen in 't vervolg te doen benoe men door den kerkeraad dier Ned. Herv. Gemeente. De burgemeester wilde, dat Gemeentebestuur en kerkeraad te zamen deze benoemingen zouden doen, terwijl de heer Quanjer (wethouder, lib.)! voorstelde, de benoemingen alleen door het Gemeentebestuur te doen geschieden. Doordat over het voorstal-De Vos de stemmen staak ten, zal de weeshuis-quaestie in de volgende zitting opnieuw aan de orde komen VEEL-ARBITRAGE. In Noord-Holland' zal den 27 dezer de vee-arbitrage in werking treden. Op dien datum zal er een bijeen komst plaats hebben te Amsterdam van het comité voor deze provincie, de rechtskundige adviseurs en de arbiters der 10 kringen, waarin Noord-Holland is verdeeld. GEMEENTEPROGRAM LIBERALE UNIE. De commissie, die door1 het hoofdbestuur van de Liberale Unie is benoemd om een voorioopig ontwerp te maken voor een gemeenteprogram, is, zoo meldt De Vaderlander, in de hoofdbestuursvergadering van 5 April geïnstalleerd door den voorzitter, mr. D. Eoek, die er in zijn rede den nadruk op legde, dat bet' niet in de bedoeling lag een program samen te stellen-, d'at tot in details groote zoowel als kléine gemeenten in hetzelfde keurslijf zou persen, maar wel" om aan te geven, binnen welke lijnen een vooruitstrevend vrij zinnige gemeentepolitiek zich moet bewegen. De commissie koos tot haren voorzitter mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, en op haar verzoek is haar als secretaris toegevoegd de heer J. B. Ament, ad junct-secretaris van de Liberale Unie. De commissie zal vergaderen in Den Haag. DE BIOSCOOP-BESTRIJDING. Gisteren is te Amsterdam een vergadering gehou den van bioscoop-exploitanten, explicateurs' en ande re beambten, waar over die hun inziens verkeerde be strijding van de bioscoop door tal van personen het woord werd gevoerd. In principe werd besloten een vereeniging op te richten van alle belanghebbenden in het bioscoop-be drijf, welke vereeniging waarschijnlijk besprekingen zal voeren met het comité ter bestrijding van het bi oscoop-kwaad. AFLEVEREN VAN VERGIFTEN. Naar de Helidersehe Cour. verneemt, is te Helder bij een viertal apothekers proces-verbaal opgemaakt wegens het afleveren van vergiften. Zulks zou ge schied zijn teneind© eene strafvervolging uit te lokken en daardoor den weg te effenen voor eene betere wet telijke regeling van deze materie, daar de vigeerende wet zeer verouderd is en tot onbillijkheden, ook te genover drogisten, aanleiding geeft. EEN KRANKZINNIGE. In een apotheek te Groningen kwam een jong- mensch wat zuringzout te koop vragen. Gezien den toestand van den klant, weigerde die apotheker dit te geven. Om van den jonge man af te komen, gaf de apotheker ten slotte ©en weinig bruispoeder. De jongeling was nauwelijks buiten, of hij gebruik te dit medicament. Hij, wilde zich blijkbaar van kant maken, wat met het bruispoeder natuurlijk niet moge lijk was. Hij bleek krankzinnig en i® ter observatie in de psychiatrische kliniek van het ziekenhuis te Groningen opgenomen. Volgens zijn zeggen is hij afkomstig uit 'Maastricht. LAAG BEDRIJF. Na een gerechtelijke instructie is P. H. S. te Go- rinchem in hechtenis genomen, verdacht van het op maken van een valsehe schuldbekentenis, ten name van een rentenier, die niet al te wel bijl 't hoofdi is. DOOR DEN DRANK. De jeugdige arbeider V. te Oudewerf bij; Winscho ten, was in beschonken toestand aan den weg gaan liggen. Op een gegeven oogenblik geraakten door een brandende sigaar, die hij' bijl rich had, zijn kleeren in brand tengevolge waarvan V. ernstige brandwon den bekwam'voorbijganger-s vonden hem in dien toe stand. Dadelijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen; zijn toestand is niet zonder gevaar. ERNSTIGE DIERENMISHANDELING. Voor de rechtbank te Groningen stond gisteren te recht d© landbouwer Jan B. te Leermans, wegens ern stige mishandeling van zijn hond. Het dier, een fox, was met den knecht meegeloopen. Daarover woedend geworden, had bakl. het arme dier bij den halsband vasthoudende, tegen een muur geslagen, vervolgens met een hooivork in den kop gestoken, zoodat de vork afbrak. Daarna, toen het dier nog niet dood bleek te zijn, had' hij het met een bijl op den kop geslagen, zoo dat het bloed uit neus en bek vloeide. Een uur latei- bleek, dat het hondje, ondanks dat hij1 het met een staaldraad de keel had diéhtgesnoerd, nog leefde on der de mestvaalt, waarin hij; het heest had gestopt. Toen groef hij het dier weer op en wierp het in de sloot, waar het verdronk. Mr. H. Schaap, tot wien beklaagde zich gewend had om hem te verdedigen, had geweigerd daaraan te vol doen. Beklaagde, dia niet was verschenen, moet thans zeer veel berouw van zijn lage handteling hébben. Het O. M. eischte tegen beklaagde een gevangenis straf van een maand. Gisteravond is in het -geheel gevuldé Paleis voor Volksvlijt een door de federatie Amsterdam der S. D. A. P. en den A mat. Bestuurdersbond georganiseerde meeting gehouden, met het doel te protesteeren tegen de verbanning der negen arbeidersleiders uit Zuid- Afrika. De heer J. Oudegeest leidde de vergadering. Het woord werd gevoerd -door de heeren Henri Polak, Frank v-an der Goes en Adolf Cohen en ten slotte door deni heer H. J. Poutsma, dlie -bij zijn verschijnen op het podium geestdriftig werd toegejuicht, de in ternationale werd hem toegezongen. De heer Poutsma gaf een schets van de arbeidstoe standen in Zuid-Afrika. Deze toestanden zijn volgens spreker in meer dan een opzicht schandelijk, vooral voor d-a Kaffer®. De georganiseerde 'blanke arbeiders hebben reeds veel' kunnen -bereiken en het is dte poli tiek geweest van Botha en Smuts om dé arbeidsbewe- ging te treffen. De heer Poutsma trad vervolgens in een uitvoerige uiteenzetting van de -oorzaken en het verloop dér jongste gebeurtenissen in Zuid-Afri ka, welke dte verbanning der arbeider-sleiders tot ge volg hadden. Met een 'krachtige opwekking tot den strijd voor het socialisme eindigde de spreker zijn rede. UIT OTEELEEK. Door het Sub-Comité van het Hoefijzerverbond is de som van 48.22 bijeengebracht en aan het Hoofd bestuur afgedragen. UIT HOORN. B. en W. stellen den Raad voor, over te gaan tot de aanstelling van een controleur der belastingen, te vens algemeen marktmeester en waagmeester. De Vereen, van V. V. te Hoorn besloot zich aan te sluiten bij den Nationalen Bond voor V. V. in Ne derland. De kantonrechter te Hoorn veroordeelde overeen komstig den eisch N. B. A. van K. te Rotterdam, di- Camsserlefabrlknnt, Telefoon 573. r-ecteur en eigenaar van de Eerste Rotterdamsche Spaarkasvereeniging „Zonder Baatzucht" wegens het ten verkoop toezenden van aandeden in een loterij' tot ■een boete van 800, su'bs. 200 dagen hechtenis. UIT VEEN HII11 ZEN. De heer O. Z., die een jong paard voor den wagen gespannen had, om dit te oefenen, had al spoedig het ongeluk om met alles in het water terecht te komen. Met vereende krachten wist men alles op het droge te brengen. Wonder boven wonder kreeg de voerman geen letsel, terwijl ook geen materieel© schade veroor zaakt was. UIT SINT-PANCRAS. Door het Bestuur der afdeeling St. Pancras van de N. H. V. 't Witte Kruis is mej. de wed. O. Rus be noemd tot bodte. UIT AKERSLOOT. Door d© commissie van plaatselijke keuze alhier zijn in deze gemeente op de lijsten, die dte inwoners ter teekening zijn aangeboden, 233 handteekeningen ver zameld. - ,-.y,.lp UIT HEER-HJUGOtWAARD. In tegenwoordigheid van dé heeren Je. Met, voorz. en W. van S-looten, secr. der afdL van de Holl. Maat schappij van Landbouw, en d© heeren P. Meereboer en S. Brugman, bestuursleden van Nieuwleven, werd door den heer M. G. Visser in een der lokalen van school no. 3 dte laaste ltes gegeven van den winter- landbouwcursus alhier. Na afloop dezer les, eigen lijk meer een examen, werd! dloor de commissie van Toezicht, op advies van den leider, éênparig besloten aan al de jongelui, zijnde vijf in getal ni.: A. Meere boer, Ab. Zweet, O. Zweet, P. Beers Pz. alhier en R. Vis van Oude-Niedorp het diploma uit te reiken, met deze onderscheiding nog van eerstgenoemde, dat door hem dien cursus met veel succes is gevolgd. Door den heer Met werden de heer Visser en de leerlingen hartelijk toegesproken, waarbij hij den heer Visser toewenschte, dat hem zal mogen 'blijken, dat het uitgestrooide zaad goede vruchten zal dragen en den leerlingen, dat ze in hun volgend leven v-an het genoten onderwijs zullen profiteeren en ze wegwijzers zullen mogen, worden voor andteren. Door één der leerlingen werden eenige waardeeren- de woorden gericht tot den heer Visser, wien namens allen, een ruststoel werd! aangeboden; tevens werd dank gezegd aan het bestuur der Holl. Maatsch. van Landbouw voor die oprichting van, aan het bestuur van Nieuwleven voor den geldel'ijken steun aan den cursus. Tenslotte dankte die heer Visser voor het hem aan geboden souvenir en wenschte den leerlingen genot en profijt toe van de moeite, die ze zich hadden -getroost, den cursus tot het eind toe zoo getrouw mogelijk te volgen. ONDER KENNISSEN! De Duitscher G. H. G. werd door zijn vader, een grondbezitter in Oldenburg, ongeveer een maand gelet- den naar ons land gestuurd om een studiereis te ma ken. Te Winschoten maakte hij kennis met dien Hol lander F. A. D., een reiziger, die zeide te Amsterdam te wonen, en een Duitscher, genaamd W. -S. Al pra tende deelde G. H. G. mee, dat hij naar Rotterdam ging, waar hij- evenwel geen weg wist. De Hollander zeide daar héél goed bekend te zijn, waarom G. be sloot, met hem en den anderen Duitscher de reis daarheen te maken. Bij aankomst betrokken zij een kamer in den Oppert. Dezer dagen raakte het reisgeld- van den Oldenbur- ger op en besloot hij aan zijn vader té schrijven om geld te sturen. Hierover met dien Hollander spreken de, gaf d'eze hem den raadi, aan zijn veder te schrijven, dat hij het geld poste-restante moest zenden aan zijn, des reizigers adres, -omdat hij' zelf al® Duitscher zeker last zou krijgen, indien hij dien brief op het postkan toor in ontvangst wiMie nemen. Aldus geschiedde. De vader van den Oldtenlbuxger zond een brief met 2000 mark poste-restante aan het adres van den Hol lander. Deze ging naar het postkantoor, nam dén brief in ontvangst en heeft daarop met den Duitscher W. S., den derden man van het gezelschap de plaat gepoetst. (N. R. Crt.) Ds. EWOLDT. In een predikbenrtenbl-ad was aangekondigd dat ds. Bwoldt, wiens proces, naar aanleiding van het ver drinken zijner echtgenoote, indertijd zoo groot ge rucht maakte, gisteren, Goeden Vrijdag te Oosterzee (Fr.), waar hij toondertijd predikant was, het H. Avondmaal zou bedienen. Donderdag werd evenwel plotseling bekend, dat ds. E. niet zou optraden. UIT OUDKARSPEL. Bij dé verkiezing voor notabelen der Ned. Herv. kerk wegens periodieke aftreding van die heeren M. Kroon Cz. en M. Rootjes en ten gevolge vacature we gens overlijden van den heer O. Jonker Diz. zijn uit gebracht 49 stemmen, waarvan twee blanco en wel als volgt M. Kroon C'z. 47 stemmen, M. Rootjes Oz. 19 et., F. de Boer Fz. 8 et, O. Butter Jz. 14 st., Jan van Exter 9 at., J. Hansen 11 St., J. Elecen Az. 12 st., G. Hart 19 st., O. Hart Hz. 1 st., K. Ldegwater 1 stem. Zoodat gekozen is de heer M. Kroon Oz. en her stemming moet plaats hébben tusschen de heeren M. Rootjes, C. Butter Jz., Germent Hart en J. Eecen Az.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1