DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AdresJAC. MET. Raleigh. l DE WILD, Boterstraat A19. Alkmaar. No. 88. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 WOENSDAG 15 APRIL. Engolsche Brieven. Het eenige Rijwiel dat eeuwigdurend gegarandeerdiwordt. ,Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Mestdagen 8 uitgegeven. Abonnementsprijs per J maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f1,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. jroote Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën letters naar piaatsruimte. Brieven franco aan de N. V< Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER Ik ZOON, Vourdam C 9. m BINNENLAND. tegen billijk tarief. Carrosserlefabrlkant. Telefoon 573. Gemengd nieuws. Alleen verkrijgbaar ALRMAARSCHE COÜRAN Q"** rt-cei V s| 1{: p.i: T"jzs''tf*iz r':r.'^ Z \~Z O J G WWV. V' UI. L4V l W* A A LlUwaL. l>it nummer bestaat uit 3 bladen. (Nadruk verboden). Vlak voor de Paaschvacanti© begon, beeft Londen zich een paar dagen., of misschien waren 't maar oen paai- uren, bezig gehouden mot den verkoop van oen deel van de eigendommen in dieze stad, die aan. Lord Howard de Walden toebehooren. Leze groot-grondbezittecr heeft namelijk zijn bezit tingen om en bij Regents Park verkocht, de kleinig heid van bijna 30 H.A. voor 6 millioen gulden, dus voor den civielen prijs van 20 den vierk. 11. Hij is nu noig eigenaar van een flink stuk van Ox ford Street en de straten en pleinen die ten noorden daarvan liggen, zooal» Cavendish Square, Harley, Wimpale- en Wellbeck Street, waar die beroemde dok tors en specialiteiten wonen, Kolles Street, waar By ron geboren is en zoo meer. Holles Street heeft een jaar of wat geleden dezen edelen lord, tegen zijn zin en buiten zijn schuld, op de spraak gebracht. Elke dame, die wel eens in Oxford Street gewinkeld heeft, kent natuurlijk de groote winkels van Evans. Welnu, de heer Evans had) het grootste deel van Holles Street in erfpacht en wou die huizen ook voor winkels inrichten. De voorname bewoners der huizen in Cavendish Square, waar Hol les Street op uitloopt, hadden daar geen zin in: het zou de buurt minder deftig maken. Lord Howard, of liever zijn rentmeesters, verboden den heer Eivans dtus zijn plan uit te voeren en deze sloeg een bord aan, bo- van zijn winkel, vlak op den hoek van Holles- en Ox ford) Street, waarop met groote letters geschilderd stond, dat Lord Howard de Walden een hoogst oneer lijk of onbillijk man was. Deze moest nu wel een las- terproces beginnen, doch toen hij nu zelf hoorde wat Evans te zijner verdediging aanvoerde, maakte hij fluks een eind aan 't proces, gaf Evans zijn zin en veranderde bovendien voor hem en de andere winke liers, die op zijn grond hun zaken hebben, den erf pachtstermijn van de gewone 99, in een van 999 ja ren. Behalve van deze terreinen is hij ook eigenaar van het tegenwoordig minder voorname, doch zeer drukke Aiarylobono District, ten zuiden en zuidoosten van Baker Street Station, de buurt der Wallace Collecti on en van Madame Tussand, alle drie bekend aan wie ooit Londeu bezocht. Dit deel kwam in 1708 in het bezit der familie en was toen een en al1 bouwland, met hier en diaar een bouwhoeve er op. Toen werd Cavendish Square aan gelegd en de huizen daaromheen gebouwd, met het ge volg dat een jaar later in Maryleibone 577 huizen stonden, terwijl niet minder dan 35 van de bewoners eigen equipage hielden, in 1806 was het aantal hui zen tot om en bij de 9000 geklommen, terwijl het aan tal "igen equipages meer dan 700 bedroeg. En hoe dicht bebouwd en bevolkt het nu is, behoef ik wel niet te vertellen. Wat Lord Howard persoonlijk betreft, deze is een begaafde jonge man, die dicht- en tooneetetukken schrijft en zich veel aan tooneel en opera laat gelegen liggen, llij heeft den goeden smaak gehad een jonge dame, Miss van Raalta, van Nederlandsch-Joodsche alkomist te trouwen en Lady Howard stelt evenveel belang in kunst als haar heer gemaal. Een andere dame, die ook in allerlei dingen, kunst en geen kunst, belang stelt is de Koningin-weduwe van Portugal. Koningin Amélie heeft nu weer, ver leden Zaterdag, de tentoonstelling in Oüympia vau Het Kind en De Vrouw geopend, of in het Engelsch, waar ze wei van een tikje sentimentaliteit gediend zijn: „The Children's Welfare and the Women's Kingdom Exhibition." De kinder-afdeeling levert het bewijs dat men in Engeland aanhoudend vooruit gaat op 't gebied van kindervoeding, verzorging, verpleging, hygiëne enz. 'tKomt mij zelfs voor, dat men hier soms Nederland voor is en in menig opzicht van Nederland verschilt. Een van de opmerkelijkste dingen, waarlijk voor menig jong en niet al te ruim behuisd gezin .geen kleinigheid, was een betoog dat ik er hoorde, dat het volstrekt niet noodig is met vuile luiers te sukkelen, doch dat men de kleintjes van het allereerste begin af kan dresseeren, om zich op dat ge bied even goed als op 't punt van eten en slapen aan orde en regel te gewennen, of korter gezegd, „ze zin delijk kan maken." Een ander verzekerde dat Nest- le s en andere kunstmelk, als ook gekookte koemelk, de oorzaak zijn van Engelsche ziekte en) dat' slechte tanden rheumatiek veroorzaken. Voor de grootere kinderen is zeer aantrekkelijk de afdeeling door de be roemde Selbome Society gearrangeerd, van in het wuld bloeiende planten. Elke week die de tentoon stelling in ülympia open is en dus tot 30 April, ziet men er de planten die in Engeland1 in de loopende u eek bloeien, natuurlijk met de namen er bij. Verder zijn er tal van „aquariums" en „vivariums" en, voor t bekijken van kleine insecten enz., een reeks micros copen, waardoor men ze kan bezien. De afdeeling van het Rijk der Vrouw staat onder lOiding van de Nationale Unie van Vereenigingen voor 1 rouwen kiesrecht (National Union of Women's Suffrage Societies), wel te onderscheiden van de Suf- fragetten-vereemging, die glazen ingooit en brandt sticht. Zij heeft er een „Cottage," een model-villia, laten zetten, die slechts 1500 koist. Zij is wel ontworpen en opgetrokken door een man, den heer Arnold Mit chell, doch dat hindert niet. Men heeft er verder al lerlei dingen om het huiswerk eenvoudiger en gemak kelijker te maken, er is een speelkamer voor baibie» en een rustkamer voor moeders, en men hoort er lezin gen oiver alles en nog wat: rechtsgeleerdheid, tuinie ren, kleeding, huisraad men kan een huis meubilee- ren voor zestig gulden argumenten voor vrouwen kiesrecht, en alles wat de vrouw zich kan verbeelden noodig t8 hebben of te moeten we tem Dat de strijd over de positie der vrouw intusBchen nog lang niet uitgestreden is, biteek rle vorige week iu den London County Council, den gemeenteraad voor geheel Londen. Deze besloot met 73 tegen 39 stem men, dat vrouwelijke doctoren in zijn dienst voortaan moeten aftreden als ze huwen. 't Is waar dat mannelijke doktoren, aan Londen- sche gestichten verbonden, ook moeten aftreden, wan neer ze trouwen, doch dit is enkel, omdat ze inwonend moeten wezen en er geen appartementen voor gehuw den in die inrichtingen zijn. Er zitten twee dames in dezen Council aan den li beralen kant, die als haar oordeel te kennen gaven, dat men aan deze vrouwen zelve de beslissing moet overlaten, of ze haar doktersplichten kunnen blijven vervullen, naast die van huisvrouw en moeder. Doch ile eenige spreekster aan de zijde der conservatieve meerderheid, Lady St. Hel'ier, was van een andere opi nie en zei zelfs dat men ook geen gehuwde onderwij zeressen in dienst moest houden. Zij' beweerde dat een getrouwde vrouw haar huiselijke plichten niet kan waarnemen, wanneer ze buitenshuis werk ver richt. Lady St. Heiier ziet geheel en al over het hoofd, dat juist de getrouwde vrouwen de beste beambten zijn; en over het algemeen mag men wel aannemen, dat wie zijn plichten buitenshuis waarlijk naar den eiech ver- Vult, dit thuis ook doet. Bovendien zijn getrouwde vrouwen als schoolartsen veel 'beter voor jonge kinde ren, dan hun mannelijke collega's; wat men noemt „het moederlijk instinct" helpt haar bij dat werk in niet geringe mate. Men loopt bovendien nu gevaar minder gerwenschte toestanden in het leven te roepen. Men verleidt vrouwen het feit dat ze gehuwd zijn geheim te hou den om een betrekking niet te verliezen die öf haar zeer lief is, of die ze om financieele redenen niet kun nen missen. En loopt men zelfs niet het gevaar dat anderen een verbintenis aangaan, die niet den naam van wettig huwelijk kan dragen? REÖEERINIGSORDRACHT AAN DEN HEER VAN KOL. De Nieuwe Courant werd gisteren aan het departe ment van koloniën op een desbetreffende vraag mee gedeeld, dat men daar officieel van een regeeringsop- dracht aan den heer van Kol niets afweet. Het is echter nog al zonderling, zegt hert blad, aan te moeten nemen, dat een man als de heer Vliegen, Voorzitter van het oociahl-demoeratisehe Partijbe stuur, op den congresdag der partij ex cathedra en in qualitait van een aan den heer Van Kol verleende re- geeringsopdracht zou spreken, zonder dat daarvoor eenige grond bestond. Heeft misschien de heer Van Kol aan de Regeering aangeboden of is hem door de Regeering verzocht? nn hij toch op eigen gele genheid en voor eigen verantwoording naar Japan ging, van zijn bevindingen het een en ander in een rapport aan de Regeering neer te leggen? Geldt het een door de Regeering aan den heer Van Kol verstrekte opdracht om in Japan de industrieele toestanden (en naar verluidde, met name de zgn. volksindustrie) te gaan onderzoeken om zijn waarne mingen te doen «trekken alb basis voor de in tndië te volgen wel v a arts p oli tickdan zou zulk een maatregel wel eenige bedenkingen uitlokken. Men zou dan vra gen of de heer Van Kol, die bij al zijn kennis van het Oosten, nimmer getoond heeft een nauwgezet onder scheidingsvermogen te bezitten ten aanzien van de bronnen waaruit hiji da gegevens voor zijn geschriften en redevoeringen putte noch een bijzondere kieskeu righeid op het gehalte dezer gegevens zelve, wel de geschikte man geacht kan worden om met een derge lijke opdracht te worden belast. De publicatie van een „officieel rappert" van den heer Van Kol onder de vlag van de Nederlandsche regeering zou hij ons bezwaar ontmoeten. In elk geval is het wenscheüjk dat spoedig blijke of on in hoeverre de Regeering met de reis van den heer Van Kol iets te maken heeft.. NAAR MEXICO. Er. Ms. pantserschip Kortenaer heeft order gekre gen van Curacao naar Mexicoi te stevenen. Het oor logsvaartuig is reeds naar Tampieo' vertrokken; een en ander staat in verband met de gebeurtenissen in Mexico. PEST OOP JAVA. Bij het departement van koloniën is ontvangen het volgende telegram van uen gouverneur-generaal in Nederlandsch-Indië, d.d. 14 dezer, betreffende pestge- va'llen op Java gedurende het 14daagsch tijdvak van 25 Maart tot en met 7 dezer: Afd. Malang 300 nieu we pestgevaüen, 270 dooden. Toaloengagoang 7, La- mongan 1 en Berbek 2 sterfgevallen. Madioen 31 nieuwe gevallen, 22 dooden. Kediri 46 nieuwe geval len, 45 dooden. Soerabaja 39 nieuwe gevallen, 30 dooden. Paree 60 nieuwe gevallen, 56 dooden. Mage- tan 13 nieuwe gevallen, 12 dooden. Pasoeroean 10 nieuwe gevallen, 12 dooden. Malang in de vorige pe riode nog 22 gevallen en 20 dooden. OP AUDTëNTTE BIJ H. M. DEI KONINGIN. li. M. de Koningin zou hedenmiddag de leden der Parijsche gemeenteraadsdeputatie in audiëntie ont vangen. De Fransche gezant zou de afgevaardigden bij II. M. inleiden. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. n. de Prins wordt a.s. Zaterdag des voormid dags uit Oberursel in de residentie terugverwacht. SCHEREN EN HAARSNIJDEN IN DIENST. Pij Kon. besluit is bepaald, dat de kosten wegens het scheren en haarsnijden van de soldijgenietende militairen ten laste van het rijk 'komen. De minister van oorlog bepaalt het hoogste bedrag, dat per man en per dag voor het scheren en haarsnij den aan het rijk in rekening mag worden gebracht. Het hoogste bedrag, dat als loon voor het scheren en haarsnijden aan het rijk in rekening mag worden gebracht, wordt, meldt de N. R. Crt., bepaald1 op 0.3 cent per man, voor eiken dag, waarop de belangheb bende in het genot van soldij en werkelijk bij de com pagnie aanwezig is. HET CONGRES DER S. D. A. P. In het gisteren voortgezette congres werd met één stem tegen aangenomen een door het partijbestuur voorgestelde resolutie-Grond aan arbeiders, in welke resolutie het congres zich uitsprekend naar aanleiding van het ontwerp-Talma-Treub inzake het grondge bruik door arbeiders, zich verklaart ten gunste van wettelijke maatregelen, waarbij: met belhulp van een doelmatig onteiganingsrecht, aan landarbeiders de ge legenheid wordt geboden onder billijke voorwaarden zooveel grond te huren, dat ziji daarop de voor het ge zinsgebruik benoodigde producten kunnen verbouwen. Afgewezen wordt het pogen om de landarbeiders te verlokken, zich als kleine eigenaren kunstmatig te doen binden aan een bepaalde streek, waardoor o.a. hun bewegingsvrijheid als locnanbaiders wordt belem merd, hun economische kracht wondt verzwakt en in hoofdzaak de belangen hunner werkgevers worden in gediend. De bestrijders der resolutie vreesden verlenging van arbeidsduur, daar de landarbeiders behalve loon trekkers bij boeren ook keuterboertjes zullen worden. Voorts neerdrukking van 't loon door de boeien- werkgevers en bemoeilijking van de organisatie en propaganda. Daarna werden voorstellen tot wijziging van de sta tuten en het huishoudelijk reglement der partij be handeld. Besloten werd in den partijraad ook zitting te doen hebben de redactie van het op te richten wetenschap pelijke maandschrift. Ingetrokken werd het voorstel van het partijbestuur om te bepalen, dat aan de afgevaardigden naar het congres door de af deelingen geen bindend mandaat mag worden verstrekt. Besloten werd, dat de inrichting en werkzaamheden van den Bond van sociaal-democratische Vrouwen- propagandaclubs zullen worden vastgesteld door dc partij. Het P. B. zal een regeling ontwerpen tegen het volgend congres. De Bond krij'gt vertegenwoor diging in den partijraad. De begrooting voor 19141915 werd vastgesteld. In beginsel werd daarbij' besloten, den voorzitter van het partijbestuur voortaan te bezoldigen. Wordt de heer Vliegen herkozen, alzoo is de bedoe ling, dan treedt hij af als Volk-redacteur. Aangenomen werd een motie, waarin het congres, als zijn oordeel uitsprekende, dat het bestuur eener school democratisch ingericht moet zijn, het P. B. wordt opgedragen een commissie te benoemen, die tot taak heeft te onderzoeken, welke wijzigingen in de wet op het lager onderwijs, daartoe behooren te wor den aangebracht. Hierna werd het congres gesloten. N. A. S. In het gisteren voortgezette congres werd1 met alge- meene stemmen aangenomen het voorstel der zeelie- denvereeniging te Aim sterdam, dat het N. A. S. ieder jaar een landdag ter bevordering ,van de propaganda voor de onafhankelijke vakbeweging zal beleggen. EEN WRAAKNEMING. Gistermorgen vervoegde een schippersknecht die uit den dienst van de firma P. van der Meer en Zoon. stoombootondememing te Leiden, was ontslagen, zich ten kantore van de firma en bracht den bediende P. van der Geest, na eerst een woordenwisseling met hem te hebben gezocht, een messteek toe in den rechter- bovenarm. Het mes drong geheel door den arm heen. De heer H. van der Meer, die toeschoot om zijn 'be diende te ontzetten, kwam daarbij' te vallen, waarop de ontslagen schippersknecht hem eenige messteken aan het achterhoofd en in het rechterbeen toebracht. De dader ia gearresteerd. Hij verklaarde, meldt N. R. Crt., uit wraakneming te hebben gehandeld. SCHADELOOSSTELLING GEVRAAGD. Namens 544 werklieden van aannemers van ge meentewerken te 's-Gravenhage is een adres gericht tot B. en W. aldaar waarin zij zeggen, dat hun pa troons op Goeden Vrijdag, op aandringen van den in genieur Van der Steen van Ommeren, hen op Goeden Vrijdag hebben doen verzuimen. Waar dit niet in overeenstemming was met de des betreffende bepalingen en met de zienswijze van den wethouder en den directeur van openbare werken, vragen adressanten, hun de schade, door dit gedwon gen verzuim geleden, te vergoeden. EEN BRUGONGEVAL. Toen gistermorgen de groote Beemsterbrug te Pur- raerend was opgehaald, brak een der krukassen, zoo dat ze niet kon neergelaten worden. Groote stagnatie ontstond! hierdoor in het verkeer op dezen drukken marktdag. De voetgangers konden nog over de tram- brug de stad binnenkomen, doch de rijtuigen met hun marktwaar moesten een grooten omweg maken over Kwadijk. Het gemeentebestuur heeft maatregelen voor het verkeer genomen door die pont bij1 de Amsterdamsche Poort tijdelijk te verplaatsen naar de Beemsterbrug. De scheepvaart zal nu eenige dagen gestremd zijn. SCHANDELIJK. Donderdag overleed te Zwijndrecht de in behoef tige omstandigheden verkeerende V. De dochters van den overledene hadden daags daar na reeds oneenigheid over de schamele meubeltjes van hun vader. Deze, liep, meldt de Rett., Zaterdag zoo hoog, dat men elkander te lijf ging, en wel zóó, dat één der dochters met het hoofd oip de punt van de kist terecht kwam, waarin het lijk van den ouden man lag, zoodat zij ernstig bloedend verwond) werd. Door omwonende buren werd de burgemeester ge waarschuwd, die het lijk uit het huis liet halen en naar het lijkenhuis liet overbrengen onder politie toezicht. Een en ander gaf een vrij groot opstootje door de verontwaardigd© burgers, di© om strijd d© houding der dochters laakten en d© daad van den burgemeester prezen. UIT SINT-PANCRAS. De afdeeling St. Pancras van Het Witte Kruis ver gaderd© gisteren ten huize van den heer Jn. Ruijs on der voorzitterschap van den heer P. Kloosterboer. Aanwezig waren 11 van de 240 leden. Uit het jaarverslag van den heer T. Engel bleek dat de afdeeling stérk in ledental is vooruitgegaan en wel met Vs van het ledental over 't vorig jaar. Uit dö rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat ontvangen is 374.93s, uitge geven 248.04, alzoo in kas 126.89s. De rekening werd' evenals het jaarverslag goedgekeurd. De begrooting voor 1914 werd vastgesteld op een totaal aan ontvangst en uitgaaf van 411.89s. De heeren C. Kloosterboer, T. Engel en O. Groen Öz. waren aan d© beurt van aftreden. De laatste was niet herkiesbaar. Gekozen werd1 de heer P. Volkers en herkozen de heeren C. Kloosterboer en T. Engel, die hunne benoeming aannamen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur tot bode benoemd had de wed. C. Rus. Algemeen werd goedgevonden, dat 10 beschikbaar gesteld werd voor d© afdeaüng van d© Kindervacan- ties en herstelllingskolonies alhier in geval z© een kind ïer verpleging uitzond1, waarna de vergadering geslo ten werd. UIT OUDE-NIEDORP. Bij de Ned. Herv. kerk alhier is beroepen Vetbak© van Koedijk. Ds. KORTE' BERICHTEN. Maandag heeft, meldt de N. R. Crt., te Roosen daal een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen de gebroeders van T. uit Oudenbosch en van O., vader en zoon. Beiden v. T. zijn met schop en hakbijl ernstige verwondingen toegebracht; een hunner heeft een le vensgevaarlijken houw op het hoofd gekregen, waar door d© hersenen geraakt werden. De daders zijn aangehouden. Een korporaal van de veldartillerie te Elde heeft zich van het leven beroofd, daar da dienst hem niet meer beviel. 1 De firma Hubert van de Stadt Nzn„ een der bij de staking in het houtbedrijf te Zaandam betrokken firma's, eigenaresse van de stoomhoutzagerij „De Morgenster," heeft, meldt het Hbld„ besloten haar zaak te liquideeren. Een 24-jarig jongmenschl uit Amsterdam af komstig blijkt zich aan de indertijd vermelde inbraak bij den burgemeester van Steenwijk te hebben schul dig gemaakt. De heer Louis de Vries heeft gisteravond onder groote 'belangstelling te Amsterdaml zijn 12%-jarig tooneeljubileum gevierd'. Hijl tradi op in „Androcles en de Leeuw" van Shaw. Bij Kon. Besl. is benoemd tot kantonrechter te Medemblik, mr. E. H. Looisjas, thans griffier bij het kantongerecht te Hilversum. Te Enschede is gisternamiddag de 80-jarige we duwe Wissink, die zich alleen thuis bevond, geheel

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1