DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, donderdag Adres: JAC. MET. No, 89, Honderd en zestiende Jaargang. 1914. 16 A PR II Ijeveiiswegen Uitgave H. J. W. BECHT, Amsterdam. ,Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone arivertentiën Per regel f 0;10, Bij groote contracten rabat. Groote ietters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/k HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, FEUILLETON. Naar bet Puitsch van E. WERNER. 2) _-o=^- STADSNIEUWS. tegen billijk tarief. ALKMAAR COURANT DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeens kennis, dat bij hun col lege zijn ingekomen verzoekschriften van C. REIJ- NIS en J. LANGEDIJK, weduwe van W. BAKKUM, beiden te Alkmaar, om vergunning tot den verkoop van «ter ken drank in het klein respectievelijk voor de perc celen Heeren&traat 10 en Sltksteeg O. 6. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen der vergunning schriftelijk be zwaren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V G. RIPPING, Voorzitter. DONATE, Secretaris. Alkmaar, dten I'S April 1914. ALKMAAR, 16 April. Het was gisteren voor Italië de kritieke dag. Den vijftienden April 1913 verzacht minister Sacchi aan de afgevaardigden van het spoorwegpersoneel, die met hem verschillende eisohen hadden besproken, een jaar uitstel, waarin syndicaat en bondl toestemden. En gisteren zouden de afgevaardigden bij de regeexing antwoord komen halen. Het Italiaansche spoorwegpersoneel is georgani seerd in twee groote groepen. Het revolutionnair-ge- tinte syndicaat heeft 60.000 volgelingen, de meer her vormingsgezinde Bond telt 30.000 leden. De organi saties zetelen resp. te Ancona en te Milaan. Aan de regeering werden eischen .gesteld, welker inwilliging 95 millioen zon kosten. De regeering wil slechts 15 milllioen geven zij zegt, dat dit het uiterste is, waartoe zij kan gaan. De Bond is er voor, met dit aanbod voorloopig vrede ta nemen, maar het syndi caat wil daarvan niet weten. Zijn bedde organisaties het werkelijk oneens? Wil men door een dreigende houding trachten meer voordeel te behalen, dan langs minnelijken weg kon worden verkregen? Zal ten slotte da Bond het syndicaat volgen, indien dit tot staking overgaat? Ziedaar vragen, met welker beant woording men zich binnen en buiten Italië bezig houdt. De algemeene indruk, dien men uit de buiten- landsche bladen krijgt is deze, dat een algemeene spoorwegstaking dezer dagen zal uitbreken. De re geering zal evenwel trachten het verkeer, zij het dan ook gebrekkig, in stand te houden. Zij zal de militai ren te hulp roepen en zij hoopt, dat da staking, als vroeger, binnen enkele dagen zal verloopen, Intusschen de spoorwegkwestie is niet de eenige, welke de regeering last veroorzaakt. Er schijnt zoo iets als een massa-suggestie onder de Italiaansche ambtenaren te bestaan. Alsof er zich nog nooit zoo'n mooie gelegenheid heeft voorgedaan, roept men aan alle kanten om millioenen voot loensverhooging. Het is alsof er een salaris-epidemie ia uitgebroken juist op het oogenblik, waarop 's rijks financiën er zeer slecht voor staan en de regeering reedis moeite genoeg heeft om de einden aan elkaar te knoopen. Grappig dat de oude politieke rot, Giolitti bij den eersten storm reeds het schip van staat heeft verla ten 1 Blijkbaar heeft de vorige minister-president de Toen beiden uit de duistere vestibule in het heldere zonlicht kwamen, keerde Eckardl zich naar zijn vriend en keek hem onderzoekend aan. »En laat mij je nu eens bekijken, Richard! Je bent niet veranderd in de laatste zes jaar. Nog altijd het zelfde zonnige gezicht met zijn dweepende oogen en waarschijnlijk ook nog dezelfde optimist?" „Waarom zou ik het niet meer zijn? Ik heb intus- echen toch mijn levensgeluk gevonden!" „Je levensgeluk nu ja, dat noemt men zoo. Vrouw en kind! Eigen huis en haard! Overigens f je keus getuigt wel van smaak, naar het portret te oordeelen, wat je mijl zondt. Maar zij een echte Russin, en jij een voibloedLDuitseher in je geheele uiterlijk past dat wel bijl elkaar?" „O, ja dat past uitstekend1!" riep Brunold vroo- lijk uit. „Zulke overwegingen gelden heelemaal niet bij mensehen, die elkaar hartelijk liefhebben. Dat zou je ooik ondervinden, als je eens in hetzelfde geval kwam." „Dat zal miji wel nooit gebeuren! Kijk dat ia ze ker je Bank!" Zij gingen juist de Nationale Bank voorbij, en Eckard had vlug het opschrift gelezen. „Het gebouw ziet er werkelijk imposant uit. Zijn dat alle kantoor lokalen „Alleen de beide onderste verdiepingen. Daar boven woont de directeur." „En welke invloedrijke betrekking bekleedt jij hier eigenlijk in dit geldpaleis? Met welken titel moet ik gevaren zien aankomen en heeft hij het gaarne aan een opvolger overgelaten, za te overwinnen. Gelijk we gisteren reeds met een enkel woord1 me dedeelden gaan post-, telegraaf-, telefoon-beambten, werklieden aan de staats-tabaksfabrieken, boekerij beambten, musea-personeel, nu plotseling ook meer loon vragen, alsof de regeering de millioenen maar uit den grond «tampen kan. Thans meer dan ooit on dervindt Italië den last van zijn te talrijke beambten. Kenners beweren, dat men met een derde van het per soneel gemakkelijk zou kunnen volstaan. Maar er zijn afgevaardigden, die de kinderen, neven, onderge schikten hunner kiezers aan een staatsbaantje moeten helpen 1 E!n hoe worden beambten gekweekt! Een Ita'liaansch blad vertelt, boe het gaat, wanneer een knappe kop bij; het spoor komt. Hij kan zijn werk ge makkelijk en vlug af. Maar hij wi'1 promotie maken en dus oefent bij' zich in de kunst om zijn werk lang zaam te verrichten. Maakt hij zich die kunst in vol doende mate eigen, dan. zal bijl het weldra alleen niet meer af kunnen en een hulp moeten hebben, die in een goede leerschool komt en ook niet lang meer al leen kan staan. Nummer één klimt aldus in rang en in salaris en zijn ondergeschikten passen vlijtig de juist gebleken methode toe oom ook op de maatschap pelijke ladder te stijgen. Dit voorbeeld moge overdreven zijn een feit is het, dat er heel wat beambten zijn, die betaald] wor den, zonder dat hun traetementen op de begrooting voorkomen. Drie, hoogstens vier uur „vermoedt" de Italiaan sche beambte zich dagelijks in den staatsdienst, schreef de „Popola Romano" dezer dagen. En de jonge energieke minister van de posterijen verklaarde ronduit: „Zoo lang ik aan het hoof dl van het departe ment sta, wordt er geen enkele beambte meer aange steld." Dat is althans een goed voornemen maar daar mede ruimt men de crisis van het oogenblik niet uit den wegl PROVINCIALE BOND VAN ZIEKENFONDSEN IN NOlORD-HOLLAND. (Vervolg.), Besloten werd dit jaar een tweede algemeene ver gadering te houden te Alkmaar, op een Woensdag in de maand Augustus, September of October. De heer mr. Elink Schuurman zette zooalsi hij dit ook het vorig jaar had gedaan de -beteekemia van de Ziektestatistiek uiteen. Dit nu nog eens met het oog op de nieuwe afdeelingen. Daaraan voegde de spre ker twee voorbeelden toe van het practisch nut der statistiek in Zaandam. Vorig jaar werd in principe tot invoering van een statistiek besloten. De voorzitter wekte de afdeelingen, die 10 ets. per lid wel eens kunnen missen, welk bedrag noodig is voor die centrale bewerking der gegevens, op, eens een proef met de statistiek te nemen, om daaruit nut en leering te kunnen trekken, 'tls niet de bedoeling uit te lokken een beslissing vami de vergadering, welke bindend is voor de minderheid. Begin Tien sommige UEd. aanspreken?" „Voorloopig nog zonder titeF, lachte Richard. „Ik ben een der secretarissen van de rechtskundige af- deeling. Tusschen mij: en den directeur ligt nog een tamelijk lange weg. Maar we zijn erl" Het hotel was schuin tegenover de Bank gelegen en de bestelde kamer droeg volkomen Eckard's goedkeu ring weg; de bagage was reeds aangekomen. Een half uur later zaten de beide vrienden in een rijtuig, dat hen naar Brunold's woning 'bracht. „Maar hoe gaat het jou nu eigenlijk?" vroeg Ri chard. „Ik weet wel de hoofdzaak uit je brieven, maar je schrijft altijid alleen het hoogst noodzake lijke." „O'mdat ik geen tijd heb", verdedigde Eckard zich. „Het is net een drijfjacht, zoo'n oorxespondentenle- ven. In het voorjaar moest ik naar Parijs voor de opening der tentoonstelling. Nu ben ik Her, en daarna maak ik nog eeni uitstapje naar dten Balkan. Daar in het Zuiden is altijd was aan de hand, en onze lezers willen steeds over landen en mensehen in gelicht worden. Eigenlijk ben ik altijd op reis." „En Berlijn? Dat moet in den laatsten tijd wel verbazend uitgebreid zijn. Ik ben toen op jouw uit- noodiging nog met je meegeweest, weet je wel, toen wij van Heidelberg kwamen, tot een waardig besluit van onzen studententijd, zoo-als je toen zei." „Daar zal' je toch wel nooit spijt van gehad hebben, hè?" „Nee, zeker niet. Ik heb daar een gelukkig jaar gehad, en veel goede indrukken opgedaan. Het viel mij toen zwaar genoeg, om weg te trekken." „Eh ik had je ook graag gehouden, maar je wilde met alle geweld weg." „Nee, Eritz, ik moest wel voor mijn vader. Mijn studie en mijn verblijf buitensland» had hem al' zoo veel' gekost. Nu mocht ik, nadat mijn moeder gestor ven was, hem op zijn ouden dag niet alleen laten. Hij had zich nu eenmaal hier gevestigd, en was gehecht aan zijn zelf gekozen vaderland. Zoo bleef er voor mij geen keus over. Ik kreeg ook trouwens al na twee afdeelingen, dan kan later gecentraliseerd worden. De afd. Nieuwe-Niedorp, Zaandijk, Houtrakpol- der, Sijbekarspel, Zaandam II verklaarden zich defini tief voor de invoering van een statistiek, 24 afgevaar digden deden een voorwaardelijke toezegging met be lofte van een spoedige beslissing door hun afdeelin gen, anderen wilden nog eens afwachten. Het volgende punt der agenda was: Onderlinge ver zekering tegen de geldelijke gevolgen van besmettelij ke ziekten. De vorige vergadering was over dit punt reedis gesproken, maar daar geen enkele afdeeling ad vies gaf of belangstelling toonde, durfde het bestuur geen collectieve verzekering voorstellen. De voorzitter vroeg of het bestuur met eigen initi atief zal trachten naar zijn beste weten de vraag tot oplossing te brengen en te zijner tijd met een uitge werkt plan in de vergadering komen. Na eenige discussie stelde de heer Eisma, d'e Rijp, voor het voorstel geheel van de agenda te voeren, daar hij den Bond nog te jong achtte voor een verze kering tegen de geldelijke gevolgen van besmettelijke ziekten. Overeenkomstig dit voorstel werdi besloten. De verkiezing van drie bestuursleden, wegens peri odieke aftreding, werd in verhand' met de herziening van het reglement, aangehouden- tot de volgende ver gadering; goedgekeurd werd, dat de kasgelden door den penningmeester worden gedeponeerd bij de Rijks- postsp aarbanfc. Aan de orde was daarna de bespreking van de aan stelling van een commissie van advies ten -dienste der afdeelingen. De voorzitter zette bet nut van een commissie, die de afdeelingen welke dit wenschen en aanvragen inlichtingen verstrekt, uiteen. Bedoeld wordt geen voogdij, doch' het instellen van een com missie van drie leden, welke op volkomen onpartijdige wijize antwoord geeft. Besloten werd op voorstel van één der leden, dat het hoofdbestuur een dergelijke commissie zal samen- steEen. Door <jon heer Nool, Jisp, werd ingeleid het voor stel tot het aibonneeren op een weekbl'adl, waarin de Bondsibelangen worden besproken. Hij wees er op, dat er te weinig contact is tusschen het hoofdbestuur en de afdeelingen en de afdeelingen onderling. Er is naar een middel omgezien om in een bepaald! week blad1 een vaste rubriek van den Bondl te plaatsen, on der de redactie van den Bond. Verschillende weekbla den bieden aan de rubriek gratis te plaatsen. De voorzitter wees er op, dat een blaadje moet wor den gekozen, dat op zichzelf al genoeg attractie bezit, diat alle leden het wenschen te l'ezen. Nadat eenige wenken waren gegeven ten aanzien van de keus van een 'blaadje er werd een verzekeringsblad1 aanbevo len, daar 't lezen van een neutraal blad voor velen al politiek beteekent en het hoofdbestuur een 'bedrag was toegekend voor te maken kosten, werd de regeling van een en ander overgelaten aan het bestuur, dat de volgende vergadering mededleelingen zal' doen. Na de ro&dvraag, waarbij ook de ziekenfondskwes tie werd aangeroerd, doch geen nieuwe gezichtspun ten werden geopend, werd om half zes de vergade ring, bijgewoond door ruim 50 afdeelingen, gesloten, nadat mr. Elink Schuurman onder luid applaus dank gebracht had aan den voorzitter, voor het buitenge woon vele werk, dat hij in het afgeloopen jaar voor den Bond deed. BOND VOOR S TAAT SPENSIO NNEERING. Gisteravond werd in de bovenzaal van het café „Central" een ledenvergadering gehouden der afd jaren mijn aanstelling aan de Bank en dat besliste meteen." „Ja, dat is toch een gelukje voor je geweest, je waart toen nog geen zes-en-twintig. Bij ons gaat het zoo gemakkelijk niet, om zelfs na een academische op leiding _een goede betrekking te krijgen." „Maar van mij; was' ook protectie, west-je. Mijn va der was een goede vriend van mijn afdeelingschef, en zoodra daar een plaats open viel, was zij voor mij. Zoo werden waarschijnlijk andexen, die oudere rech ten hadldien dan ik, voorbijgegaan." Eckard lachte. „En daar maak jij' je natuurlijk een gewetenszaak van? Wie vooruit wil, moet altijd eerst een paar an deren opzij du wem Dat is nu eenmaal noodzakelijk." „Maar toch een treurige noodzakelijkheid." „Dat kan wel, maar is het onze schuld, dat deze besta aller werelden zoo dikwijls onverstandig en ver keerd is ingericht? Nu iets andera Ik moet je de groeten overbrengen van Von Brankow en van mijn zuster. Daar heb je toen toch ook kennis mee ge maakt." „Ja, zeker! Je zwager Brankow heeft kans in den Rijksdag gekozen te worden dat las ik laatst in een Duitsche courant." „Misschien het is wel al jaren het doel van zijn eerzucht geweest. Hij is altijd met de politiek be zig; het zou beter zijn, als hij zich wat meer met zijn goederen bemoeide. Ik geloof, diat het nooidig is ook want die heeren opzichters leven er daarbuiten maar lustig op los; zij weten wel, dat hun heer er geen verstand) van heeft en hen dus ook niet kan controleeren. Dat politieke stokpaardje koet hem meer dan goed is. Zoo woont hij; nu b.v. met vrouw en kind in een mooi huis te Berlijn, en komt alleen in den zo mer op zijn Rodensrtein. Ik heb er al genoeg van ge zegd, maar het helpt niets." „En je neef? Dat was toen zoo'n knappe jongen en heel begaafd odk". „Ja, hij is helaas poëtisch aangelegd wiat op zich zelf nu wel geen ondeugd1 is. Maar mijn vader heeft Lu AutoMbielen It niur. Carroiserlefabrlkaut. Telefoon 5U'S- AI ivinaar van den N ederiandischen Bond van S taats- pensionneer ing. De voorzitter, de heer J. A. Verkuyl, opende deze vergadering met een welkom aan de aanwezigen. Spr. zeide verheugd te zijn, dat nog niet minder leden ter vergadering aanwezig waren, er zijn tijden geweest, dat slechts weinigen van hunne belangstelling blijk gaven. Met genoegdoening kan men terugzien op het afge loopen jaar. De avond van de eerste overwinning inzake staats pensioen werd op feestelijke wijze ia die Harmonie herdacht. De bond is echter niet tevreden met het geen de regeering op dit punt tot stand gebracht heeft. Verder heeft de afd Alkmaar twee eigen bureaus opgericht, waar de ouden, die meenden pensioenge rechtigd te zijn, en geen uitkeering gekregen hadden, zicil kunnen wenden om raad. Het resultaat daarvan was, dat één oude vrouw ook nog kreeg, hetgeen haar volgens die wet toekwam. Spr. hoopte, dat odk deze vergadering zou meewerken om „Oud en Arm" de wereld uit te krijgen. (Applaus). De rekening en verantwoording was door de heeren J. Muijs en W. Nedterkoom nagezien; de eindcijfers bleken te bedragen: inkomsten 860.44; uitgaven 361.24; saldo 26.20; onbetaalde rekeningen 95.73°; nadieelig sal'do ƒ26.53°. De voorzitter bracht dank aan den heer M. L. O. Pool, penningmeester, voor de nauwkeurige bij'houding dér geldzaken. Door den heer H. J. J. Leemeijer werd hot j'aar- verslag voorgelezen, waaraan nog waa .toegevoegd een overzicht over de maanden Oct.—Dee. 1912'. Inplaats van wijlen dien heer P. Groelbe, was als lid van het comité van actie gekozen de heer F. J. Aukes. Op 31 December 1912 bedroeg het ledental 338. Op 31 Dec. 1913 bedroeg het 427. Vervolgens werd' eerst overgegaan tot de verkiezing van een afgevaardigde naar de algemeene vergade ring. De eerste vrije stemming had het volgende re sultaat: uitgebracht 20 stemmen waarvan 2 blanco. Daarvan verkregen de heeren F. J. Aukes 6 st., A. C. de Regt 1 st., L. O. Oud-t 2 st., J. Cloeck 3 st, H. J. J. Leemeijer 3 st., F. Rike 1 st, J. A. Verkuyl 1 st. en P. Oud't Jr. 1 et. Bij herstemming werden uitgebracht: J. Cloeck 14 st., H. J. J. Leemeijer 6 st, F. Rike 1 st., A. O. de Regt 1 st. en P. Oudt 1 st., zoodat de heer Cloeck tot afgevaardigde werdl benoemd. Als plaatsvervanger werd de heer H. J. J. Leemeijer gekozen. Daarna kwam aan de -orde de op de algemeene ver gadering in te dienen motie-Utrecht, waarbij art. 1 van het Huishoudelijk reglement zou worden gewij zigd. Na uitvoerige discussie sprak de vergadering zich met 12 tegen 10 stemmen uit vóór het behoud van art. 1. Als nieuw bestuurslid in de vacature-Vrijburg werd d'e heer J. Cloeck met 15 st. van de 21 uitgebrachte nooit tijd; die bekommert zich alleen om de meest on belangrijke nietigheden van zijn partij, -maar niet om zijn eigen zoon, en mijn zuster verafgoodt haar eenige jongen. Ik geloof, dat zij! in haar Erwia het toekom stige genie van Duitschlamd' ziet." „Heeft hij taltent?" „Misschien -- dat moet de toekomst leeren. Tot nog toe is het maar rijmelarij." Eckard keerde zich plot seling tot Richard en zag hem recht in het gelaat „Maar jij hebt talent, Richardl Dat heb ik je destijds op de universiteit ai gezegd, en ik vergeef je het nog niet, dat je zoo'n veelbelovende toekomt hebt kunnen opgeven." „Laat d'at rusten, Fritz, dat waren nu eenmaal de omstandigheden. Ik kon je dat in mijn brieven niet zoo goed uitleggen, maar daar spreken we nog wel eens over." Het was een lange tocht, maar het kleine kozak- kenpaard draafde er flink op los; weldra waren zij uit de stadsdrukte, en redten nu door breede straten, over groote pleinen, langs voorname gebouwen en paleizen, tot zij- in de meer eenvoudige voorstad kwa men. Het was een 'bescheiden villakolonie, die zich daar aan de groote wereldstad had vastgehecht. Hier zag noch hoorde men iets meer van het stadsgewoel. Het rijtuig hield nu stil voor een landhuisje, dat, opgetrokken uit hout, temidden van een kleinen tuin lag. Het bestond slechts uit één verdieping, een paar dakkamers, en een kleine veranda aan de vóór zijde. Maar er gloeide en bloeide van alles op dit klei ne, zonnige plekje grondls. De vroege zomer had) heel zijn rijkdom en pracht over het tuintje uitgestrooid» De geheele veranda was omgeven door dicht groen, dat zich langs de muren der villa tot het dak omhoog- werkte. Het was een idylle, gehuld in bloemen en zon neschijn. Boven aan den trap stond een jonge vrouw in licht zomertoilet, met een kind op den arm. Zij' knikte de beide heeren, die vlug uitstapten, hartelijk toe. Ri chard liet zijn vriend geen tij'd, om eens om zich heen te zien, maar trok hem onstuimig mee door den tuin naar de veranda. (Wordt vervolgd)1.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1