DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Like Momohitlsi tt iir, Adres: JAC. MET. No, 90, Honderd en zestiende Jaargang. 1914. TRH BAH 17 APRIL, Lsevenswegen Ditgaye H. J. W. BECHT, Amsterdam. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FEUILLETON. Naar het Duitseh van E. WERNER. BINNENLAND. tegen billijk tarief. ALKMAARSCHE COURANT. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeen© kennis, dat beden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd bet aan ben ingediende verzoek met bijlagen van D. HOEtKMElJ- EE, timmerman, aldaar, om vergunning tot bet op richten van 2 electroono toren, waarvan 1 van 2, en 1 van 8 P. K., dienende tot het drijven van houtbewer- kingswachines» in het perceel Achterstraat, wijk B, no. 10. Bezwaren togen deze oprichting kunnen worden in gediend ten raadhuiza dezer gemeente, mondeling op Woensdag 29 April e.k., 's voormiddags te elf uur- en schriftelijk vóór of op dien tijd Gedurende drie da gen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van die terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, IS April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college zijn ingekomen verzoekschriften van J. M. HCTBERTS en A. O. MEIJER, beiden te Alkmaar, om verlof tot den verkoop van alcoholihoudenden anderen dan sterken drank respectievelijk in de perceelen Lin- denlaan, E. 104 en Langestraat, B. No. 50. Binnen twee weken na deze bekendmaking 'kunnen tegen bet verleenen van het ver'lof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DON ATM, Secretarial. Alkmaar, den 16 April 1914. GEVONDEN VOORWERPEN. Een zilveren broche en een insigne, een kinderbont je, een schroef sleutel, een rozenkrans, twee gouden ringen, een kinderkruiwagen, eeni R. O. Kerkboek, een electrische zaklantaarn, twee zakdoeken, een exerci tiereglement, een zilveren collierhouder, een collier, drie portemonnaies met geld, een sigarenkoker, een hondenriem, twee zilveren armbanden, een jas, twee taschjes en een handschoen. Alkmaar, 16 April 1914. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GKEETHUUSEN. ALKMAAR, 17 April. In P r a n k r ij k zijn d© politieke schermutselingen aan den gang. Zij worden in de eerste plaats gevoerd door middel van verkiezingsbiljetten. Vroeger waren de Parijsche straten tijdens de voorbereidingen van de verkiezingen letterlijk bont en blauw. Nu ia daarin eenige verandering gekomen. Onlangs werd een wets ontwerp aangenomen, waarbij het aanplakken wordt beperkt tot borden, die door de gemeente worden op gericht en waarop ieder candidaat een plaatsje heeft. Maar de politieke prenten kunnen lang niet con- curreeren tegen de reusachtige reclamebiljetten van reusachtige zaken, nóch! teigen die schreeuwerige maar pakkende platen van de bioscopen. Ook het maaksel wordt niet erg geprezen - de politieke prenten zijn 1 i ii i i 8) o „Hier zijn zij nu, Fritz, mijn vrouw en mijn kind!" riep hij vroolijk opgewonden uit. „Of moet ik ze je in optima forma voorstellen? Mevrouw Ol'ga Pau- lowna, mijn echtgenoote, en hier onze kleine, tot nog toe eenige spruit, onze Lisbeth 1" Richard's gezicht straalde van trots en geluk, ter wijl dr. Eckard een buiging maakte en de vrouw van zijn vriend verrast aankeek. Hij had zich volgens het portret, een aardige, jonge vrouw voorgesteld met veel temperament maar nu werd hij getroffen door de zeldzame bekoring, die er van deze verschijning uitging en die de foto niet ver mocht weer te geven. Olga Paulowna hiad een slanke, buigzame gestalte, niet te groot maar buitengewoon gracieus in houding en gebaren. Haar uiterlijk verried de echte Russin, het elavische type trad in al) zijn eigenaardigheden naar voren. Het zwarte haar vormde een scherpe te genstelling met de mat-bleeke gelaatskleur; haar trekken waren verre van regelmatig, maar juist 'hier in lag een onbeschrijfelijke bekoring, notg verhoogd door de groote, stralende oogen met hun zachten, zwaarmoedigen blik. 'Toch lichtte in hun donkere diepte een raadselachtige glans.deze vrouw was van een eigenaardige schoonheid. De kleine, tweejarige Lisbeth had de blauwe oogen en het blonde van haar vader, op wien zij opvallend veel geleek. Geen enkele trek in het blozend kinder gezichtje herinnerde aan de vreemde afkomst van haar moeder. Zij was uitgelaten van vreugde en rustte niet, voor zij op papa's arm zat. van elke kunst gespeend. Natuurlijk ligt de reclame er boven op, maar.het is oneerlijke concurrentie in de hoogste mate. Geen enkele zinnebeeldige voor stelling prijst de eigen partij aan, alle partijen zijn er op uit om doel en streven van de andleren bespottelijk te maken of te verkleinen. In het zaken-leven gaat men nog niet zoo ver, dat men bijv. adverteert: „de grauwe erwten van mijn collega B. zijn droog en hard als nagels". In het politieke leven is men helaas reeds zoo ver. Zij, die de socialisten bestrijden, komen met een groote Pruisische „Pickelhaube" voor den dag, waarbij geschreven staat: „Kiezers, wilt ge dat, stemt dan den socialist". ^Natuurlijk laten de so cialisten zich niet onbetuigd. Zij laten Marianne, wankelend onder een last van kanonnen, tienmaal zoo zwaar als ze zelf is, door den pantser platen- en kanonnenkoning naar den afgrond van het staatste- kort drijven. De tegenstanders van de inkomstenbe lasting vertoonen den volke roovers in ambtenaars- uniform, die hij een winkelier binnendringen en alles overhoop halen, of die een belastingschuldige met be hulp van een groote appellwijn-pera het geld uit alle poriën persen. De tegenstandera van staatsexploita tie laten de republiek zien als een vuurrooda polyp, waarvan eenige armen de kruit-falbricage en de spoor wegen reeds omklemmen en andere het verzekerings wezen, den handel, de nijverheid en het mijnwezen be dreigen. Het is al „tegen" waar men vóór is brengt men niet in beeld. Wellicht meent men dat het 'best met bet woord af te kunnen. Als het dan maar niet gaat, gelijk het te Yervins .ging, waar vergaderd werd in een café. Daar waren aanhangers van den heer Ri- chepin, die hoeden droegen, en van den heer Ceocaldi, dïe petten op het hoofd hadden, maar harder kondten schreeuwen, zoodat de heer Riehepin niet eens aan het woord kon komen en zich er mee tevreden moest stellen, dat zijn mannen, toen hij een bebloeden. zak doek vertoonde, „Caiilaux, Caillaux" riepen. Men werkt natuurlijk ook met manifesten, om in het bezit van Kamerzetels en salarissen van 15000 francs te komen. Hoe die soms worden samengesteld, persifleert de heer Marcel Sembat geestig op de volgende wijze: De secretaris van de organisatie zit te schrijven, de ■candidaten kijken over zijn schenders. „Pas op, wat je daar schrijft ia misschien heel! juist, maar het helpt ons naar den kelder. We moeten de menschen ontzien, voor den drommel, we moeten denken aan de kleine winkeliers, we moeten denken aan den men schen die hun kindera naar de zuster-seholen sturen." i„Maar", zegt de secretaris, „ik kan dat toch niet weglaten, dat ia onze voornaamste eiseh!" „Weg laten, natuurlijk niet dan zouden onze partijgenoo- ten boos worden. Maar verzachten. We moeten onze vrienden tevreden stellen, zonder onze vijanden te verontrusten. Zet daarotmi maar dat we de inkomsten belasting willetn, maar zonder aangifte, zonder 'pla- De jonge vrouw heette den vriend hartelijk welkom; zij sprak vloeiend Duitseh, maar dat eigenaardig ac cent, dat het in den mond der Russen zoo aantrek- aelijk maakt. Kleine Lisbeth gaf den vreemden oom trouwhartig een handje, en babbelde in, haar brabbel taaltje honderd uit. Kort daarna gingen zij aan tafeL De kleine villa, een erfenis van BrunoWa vader, was voor het huwelijk van Richard blijkbaar nieuw inge richt; het geheel, in lichte (kleuren gehouden, maakte een eleganten, smaakvollen indruk, en gaf blijk van Richard's artistieken aanleg. Het was een huisje zon der eenige luxe, maar vol behagelijke gezelligheid. De tafel het personeel het diner alles getuigde van de goede welvaart, ja bijna den rijkdom van den gastheer. Na het diner zaten de beide heeren bijl bun koffie in de veranda, en nu vroeg Richard met nauw-ver- holen triomf: „Nu, Fritiz?" Eckard tikte de asch van zijn sigaar. „Ja, je schijnt werkelijk heel gelukkig te zijn." „Ben je nu eindelijk bekeerd? Ik weet wel, dat je mijn vrouw vroeg 'huwelijk hebt afgekeurd. Je hadt voor de toekomst heel andere plannen met mij. Maar begrijp je nu, waarom ik dat alles overboord gewor pen heb? Hoe vindt je mijn vrouw?" „Veel mooier dan het portret, dat ik heb. Ik ben, eerlijk gezegd, het nog niet eens mezelf over dit ge- zic, vooral niet die oogen, die een ieder, die ze aankij ken, een raadsel schijnen voor te leggen. Heb jij' dat raadsel al opgelost?" „Ik geloof het wel," lachte Brunold. „In drie jaren tijd leert men toch wel zijn vrouw kennenl Maar weet je wed, dat ik bij al onze kennissen voor een Ot hello doorga, omdat wij' zoo teruggetrokken leven? Men houdt dat voor jalouzie, die angstvallig haar schat bewaakt. En dat is het toch werkelijk niet'! Wij hebben geen behoefte aan de wereld en de menschen. Zij zouden ons maar storen in ons stil) huiselijk ge luk". „Je wilt zeggen jij hebt geen 'behoefte aan den gerij, zonder inquisitie. Gelijk hekend geeft die republiek ook aan een neger van Martinique, een paria uit Hind'o-stan, het kies recht, zonder dat daarvoor eenige ontwikkeling of be schaving wordt geëischt. Zoo is het gebeujrd, dat een afgevaardigde voor een kolonie werd gekozen met 26.175 stemmen en hij zijn aftreden 9 stemmen kreeg. Natuurlijk werkt daar de stok hard mee om de verkie zingen te leiden, een wapen, dat in Frankrijk zelf slechts matig wordt gebruikt. TWEEDE KAMER. De behandeling van het ontwerp-inkomstenbelas- ting werd gisteren voortgezet. De heer Wijkerslo oth! de Weerdesteijn (R.K.), die bier- en tabaksbelasting de slechtst moge lijke belastingen noemde, kantte zich tegen de z. i. onbillijke regeling voor den landbouwer. De geheele belasting zal, meende spr., zeer drukkend sijn. De heer Gerretson (O. H.) zou tegen het ont werp stemmen, tenzij zijn bezwaren' worden opgehe ven. Hij wenschte het, dat het belastingobject twee maal wordt getroffen. De practijk dar belasting zal zeer moeilijk zijn. De heer De Savomin Lobman (O. H.) had tegen dit ontwerp eenige bezwaren. De wanver houding tusschen rijk en gemeente wordt gelaten zoo als zij is. Spr. was gekant tegen het progressistelsel, dat hier toegepast wordt. Spr. kritiseerde de wijze van belasting van de nl. vennootschappen. De heer Bos (v.-d.)i verklaarde zich bereid, medte te gaan met de door den minister voorgestelde hoogere heffing van de naamlooae vennootschappen, al valt niet te ontkennen, dat men werkelijk te doen heeft net een soort dubbele belasting. DE RIJKSMIDDELEN. Weer valt, schrijft de Nieuwe Courant, van een verblijdende stijging der opbrengst van 's Rijks mid delen over de afgel'oopen maand melding te maken. Het accrès van Maart 1914, vergeleken bij Maart 1913 bedraagt 809.700,30. In eerstgenoemde maand werd n.L ontvangen 15.159.959.91 tegen 14.290.259.61 in laatstgenoemde maand. Het leeuwendeel van deze vermeerdering werd niet geleverd door de wisselvallige successierechten, noch door den suikeraccijns of het gedistilleerd', maar dit maal door de bedrijfsbelasting, daarin gesteund door d.e vermogensbelasting eni door de posterijen. Uit een vergelijking der beide maanden blijkt, dat dit jaar meer werd ontvangen uit de grondbelas ting 12.000, de bedrijfsbelasting 474.000, de ver mogensbelasting 185.000, de invoerrechten 82.000, len wijnaecijns 2000, de gouden-en zilveren werken 3000, de zegelrechten 86.000, de posterijen f 186.000, de telegraaf en teltefoon 13.000 en de loodsgelden 20.000. Hiertegenover stond een mindere opbrengst bij de volgende middelen: personeele belasting 21.000, suikeraccijns 9000, gedistilleerd-accijns 48.000, zout 8000, bier en azijn 26.000, geslacht 9000, registratierechten 1000, hypotheekrechten 4000 en successierechten 68.000, terwijl dte domeinen, staats loterij! en jacht- en viatehaeten slechts bedragen van minder dan 1000 met de correspondeerende maand van het vorig jaar verschilden. omgang met andere menschen," zei Eckard ernstig. „Je hebt je 'hier een soort bloemen- en zonnesprookje geschapen, en droomt daar je geluksdroom. Maar je vrouw? Wil ook zij' niets weten, van de wereld en de menschen daarbuiten? Zijl ziet er niet maar uit! Veel eerder zou men' geloovem. „Olga is heel gelukkig!" viel Richard hem leven dig in de rede. „En zij is bovendien heelemaal! niet gewend, eenigen aanspraak te laten gelden." „Je bedoelt, dat zij: arm was vóór haar huwelijk?" „Ja. Haar vader, een kleine beambte, was reeds dood, toen ik haar leerde kennen. Zij leefde met haar moeder onder heel bescheiden omstandigheden, dus was ik voor haar een schitterende partij en.kon haar tot mijn blijdschap 'n onbezorgd leventje aanbieden." Eckard zweeg. Na een poos vroeg hij:: „En je poëzie? Die is zeker onverschillig aan den kapstok gehangen, en je maakt waarschijnlijk nu nog alleen 'gedichten voor je jonge vrouw?" „O ja, en zij is er zoo trotsch op. Zij zonden in jouw oogen natuurlijk geen genade vinden. Ik heb destijds op de universiteit er al zoo van langs gekre gen door je onbarmhartige kritiek." „Omdat je kritiek noodig hadt. Je waart boven dien al de geboren romanticus en was al' aardig de aentimenteele richting uitgesukkeld. Maar dat zijn literaire mazelen, die maakt een ieder door, en die kunnen ook geen kwaad, als de kern maar gezond is. En wat je mij een jaar daarna stuurde, ja „Stim- mungsbilder", van een reis door Zuid-Rusland dat was iets, daar zat pit in je proza. Ik beloofde het onze redactie met geen enkel woord aan te bevelen, zij greep met beide handen toe, en het succes bij het pu bliek was verbazend groot. Hadt nu maar volgehou den maar die vijf of zes artikels was alles, wat ik tot nog toe kreeg. Heb je dan in het geheel geen eerzucht?" Richard steunde zijn hoofd met de handen en keek somber voor zich uit. „Zeker had ik die, Fritz. Ik droomde toen zelfs ook van een literaire toekomst. Maar juist in dien tijd dteed zich de betrekking aan de Bank voor, en dat Carrosseriefabrikant. Telefoon 57)9. 'Over de eerste drie maanden van 1914 leverden meer op dan over hetzelfde tijdvak van 1913: de bedrijfsbelasting 411.000, de vermogensbelasting 191.000, de invoerrechten 81.000, dte accijns op de suiker 9000, die op den wijn 5000, die op het ge distilleerd 173.000, op zout 10.000 en op het ge slacht 5000, de gouden en zilveren werken 3000, de zegelrechten 177.000, da registratierechten 42.000, de successierechten 085.000, de posterijen 620.000, dte telegraaf en telefoon 190.000, en dte jacht- en vischacten 2000, minder werd ontvangen uit de grondbelasting 40.000, de personeele belasting 22.000, den bieraccijns 7000, de hypotheekrechten 8000, de domeinani 12.000, en de loodsgelden 3000. Het totaal over de eerste drie maanden van dit jaar bedraagt 42.131.583.39 en dat over gelijk tijdperk van 1913: 40.019.359.12%, zoodat het eerste kwar taal) van 1914 een vermeerdering aantoont van 2.112.224.26%. DE VLOQTPLANNEN. Het Ned. Zeewezen heeft vernomen, dat de minis ter van Marine voornemens is dlezeu zomer den bouw van twee Dreadnoughts voor te stellen, die gelijktij dig op stapel zouden worden gezet. DE REIS VAN DEN HEER VAN KOL. Men meldt aan de N. R. Crt., in verband met dte be richten omtrent een regeeringsopdracht aan den heer Van Kol betreffende een studie van de industrie in Japan, dat dit geschiedt in opdracht van de Indische regeering. Binnen enkele dagen zullen daaromtrent officieele mededeelingen worden verstrekt. Gemengd nieuws. OOK EEN STAKING. Staking onder het motto: „Wij' eten en liggen niet meer." Een der verpleegden in de lighallen voor longlij ders achter de Seheveniagsehe Ooistboschjes, was met de voeding niet tevreden en maakte twist. De ge neesheer zond den man heen, omdat hiji ongegrond had geklaagd. Toen verklaarden twintig andere pa tiënten zich met hem solidair door verder gratis kost en ligging te weigeren. Dit waren allen Hagenaars. De Seheveningers ech ter deden er niet aan mee. ERNSTIGE BRAND. 'Op Elba, een vrij afgelegen buurt van het stadje Druten, ontstond ruim 1 uur brand! bijl den landbou wer B. van der Werdt, die juist zijn middagdutje was gaan doen. In minder dan een half uur was de boe ren woning met achterhuis, schuur en de inboedel in vlammen opgegaan. Het vee werd gered. In Zuidelijke richting ging het steeds voort met branden; de boerderij: van H. Bekkers met achterhuis en schuur, een groote hooischuur, de voormalige kerk der Israëlieten, de talhaksplanterijen van J. Binders, F. Aben en Th. van den Berg werden in de asch ge legd. werd voor mij een levensquaestie. Ik had met Olga kennis gemaakt, wilde graag een eigen huishouden oprichten en mijn vader had geen vermogen. Toen moest het meteen uit zijn met mijn dichterlijke toe- komstdiroomen. Dat gaat niet samen* hier in Rus land." „Waarom niet? Je bent toch' geen rijksambtenaar, en blijft toch volkomen onafhankelijk in je particu liere betrekking." „En toch gaat het niet. Onze Bank staalt op veler lei manieren in 'betrekking tot de regeering, die zij voor haar finaneieede operaties noodig heeft. De di recteur is een vriend' van den tegenwoordigen minis ter. Ik had mijn anomymitedt toch niet vol' kunnen houden en dan had het mij mijn betrekking gekost." „Wat? Je schetsen waren toch waarachtig niet ge vaarlijk voor den 'Staat. Het waren eenvoudig be schrijvingen van het land en de menschen, met een ietwat dramatisch fond. Je hebt noch de politieke, noch dte sociale quaestdes met een letter aangeroerd." „Praat er maar niet meer over, Fritz. Je weet niet, hoe men hier van alle kanten bespiouneetrd wordt. Al leen het feit, dat ik in de „Berliner Rundschau" schreef, zou reeds voldoend© zijn, om mij hier onmo gelijk te maken." Eckard lachte koirt. „Ja, wij staan bij jullie niet al te best aangeschre ven, dat weet ik. Wij nemen geen blad voor den mond en zeggen jullie hoogere, zelfs hoogste kringen wel eens ongezouten de waarheid! Arme jongen, je hebt dan wel) een zwaar offer moeten brengen." „Beklaag mij maar niet! De prijs was het waard. Aan de ééne zijde heel mijn levensgeluk aan de an dere een toch altijd onzekere toekomst vol strijd en moeilijkheden. Ik ben, geloof ik, ook niet geschikt voor een dergedijken loopbaan." „Nee, je hebt een droomarsnatuur, en hadt sporen en zweep noodig gelhad, om je aangeboren talent te ontbolsteren. Maar het blijft jammer jammer voor jon!" (Wordt vervolgd^.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1