DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. COMPLEETE KEUKEN- INSTALLATIES No* 91 Honderd en zestiende jaargang. 1914 ZATERDAG 18 APRIL. De publieke zaak publiek behandelen! Leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën I'er regel f 0,10. Bij groote contracten rabat öroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HER Ms. COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. HET ADRES VOOR is HOLL. IJZERNIAGAZIJN, ¥/h. IW. DE WILD, - ALKMAAR. - Laatste Berichten. TORPEDOBOOTJAGERS IN DEN STORM? STADSNIEUWS. ALKMAARSCHE COURANT. Dit nummer bestaat nlt 3 bladen. ALKMAAR, 18 April. Wèl zaggen "Burgemeester en Wethouders in bijlage No. 28, welko verleden Zaterdag in ons blad werd wear gegeven, dat het schouwburg- en concertzaal- vraagstuk een zaak is „waaromtrent men in talrijke „opzichten van gevoel on kan verschillen". Reeds de beschouwing van één kant deed in den boezem van bet college tweeërlei opvatting tot uiting komen: Henerzijd» werd het bezit van een betere concert- en schouwburgzaal' beschouwd! als een algemeen belang, waaraan de gemeente zich geroepen kan achten steun te verleen en; aan den anderen kant werd de stelling verdedigd1, dat het particulier initiatief in deze werk zaam behoort te zijn. Naast een zuiver principieelen kant, vertoont de zaak ook een zuiver plaatselijken. Ken kan in het algemeen tegenstander van gemeente steun op dit gebied zijn, maar in een bepaalde ge meente onder bepaalde omstandigheden gemeente lijke medewerking toch gewenscht, ja, geboden ach ten. Het komt er immers tenslotte in den gemeente raad niet zoozeer op aan of de beginselen steil wor den gehandhaafd, dan wel' of voldoende gelet woi;dt op de omstandigheden, waaronder de gemeente ver keert. Eenmaal die omstandigheden in het kader van be- oordeeling geplaatst, doen zich van zelf andere vra gen voor. Dan dient opgespoord, waarom het parti culier initiatief te Alkmaar in gebreke is gebleven, dient nagegaan, of er van uit de burgerij voldoende belangstelling is te verwachten, om vertrouwen in een nieuwe, met gemeentesteun tot stand gekomen onder neming, te hebben. Dan ook moet antwoord worden gegeven op de vraag, of d'e gemeente moet voorgaan Jan wel volgen en of haar steun in deelnemenden dan wel! meer in waarborgend en vorm moet worden ver leend. Zijn deze en meerdere vragen beantwoord', dan zal niet onwaarschijnlijk de kwestie zich voordoen, in hoeverre de gemeente invloed moet uitoefenen op de exploitatie, in het bijzonder, of zijl aan haar steun ook het recht van censuur moet verbinden,, een punt, waarover natuurlijk eveneens geheel verschillend wordt gedacht. In het algemeen kam men zeggen, dat de schouwburg- en concertzaal-kwestie een poli- tiek-principieelen en een moreel-principieelen en een plaatselijken kant beeft, welke laatste meer in het bij zonder kan worden 'bekeken van uit een artistiek en van uit een commercieel oogpunt. Ten einde nu den Raad gelegenheid te geven de talrijke argumenten van voor- en tegenstanders ter Je go tot hun recht te laten komen, stellen Burge meester en Wethouders voor, deze aangelegenheid te doen behandelen in de afdfcelingem. Hoezeer dit voornamen van het Dagelijksch Re stuur moet worden toegejuicht, toch] ia hieraan één gevaar verbonden, dat n.L het zwaartepunt der be sprekingen van de openbare naar die niet-openbaro raadsvergadering wordt verlegd. Het is immers zeer wel te verklaren, dat de raadsleden, d'ie reed's in de afdeelingen argumenten tegen elkaar hebben laten opwegen, en elkander hebben trachten te overtuigen, weinig lust gevoelen in bet openbaar nog eens met precies dezelfde argumenten in slechts een beetje an dere woorden te komen. De openbare raadsvergade ring zal, tenzij er door enkelen wat veel voor de tri bune wordt gesproken, weinig meer worden dan een matte, kleurlooze herhaling van het vroeger reeds ge zegde en de belangstellendten buiten den Raad zullen zich tevreden moeten stellen met een, zacht gezegd, niet geheel en al volledig inlichtend centraal rapport. Eén maatregel zou al de nadeden van de sectie-be handeling kunnen ondervangen en haar voordteelen geheel tot hun recht laten komen: toelating van de pers in de afdeelingen. Délr pleit alles voor. Het schouwburg- en con certzaal-vraagstuk is een zaak van zoo openbaar be lang ails men zich maar denken kan. Het is tot dus verre met de meest mogelijke openbaarheid behan deld': van de allereerste vergadering op 28 October zijn uitvoerige verslagen verschenen, de uitgebreide memorie van toelichting, bohoorend bij bet adres, is in haar geheel aan het publiek hekend gemaakt. Nu ligt het aan demi Raad om den „public spirit" verder te voeden, om' te zorgen, dat de gemeentenaren de verdere behandeling kunnen volgen en beoordee- len. In de hoogstibelangrijke voordracht, welke onze bekwame gemeente-secretaris verleden jaar heeft ge houden in een vergadering der vereeniging van bur gemeesters en secretarissen in deze provincie werd be toogd, dat het doel van een gezonde gemeente-poli tiek moet zijn: hij de burgerij! belangstelling te wek ken voor de taak van het gemeentebestuur. Bij dit speciale onderwerp behoeft de belangstelling niet te worden gewekt zij' ia er reeds. Maar zij kan wor den gevoed'.of gedoofd In het laatste geval' geei't men reden tot gerechtvaardigde ontevredenheid, in liet eerste tot alleszins geweruschte bevrediging. Een wettelijk bezwaar bestaat er tegen den hier aanbevolen maatregel niet. Een practisch evenmin. Ja wij gelooven zelfs, dat hij' een goede behande ling zal kunnen bevorderen. Gesteld', dat de Raad er eens toe gaat besluiten en dat de pers in de secties wordt toegelaten. Of men nu alle vertegenwoordigers der plaatselijke bladen de sectievergaderingen laat bijwonen of wel één uitnoodigt, die zich moet verbin den geen enkel blad te bevoorrechten en zich, met al le redacties, die dit wenschen, moet verstaan, is slechts een kwestie van uitvoering. Hoofdzaak is, dat de pers in staat' gesteld wordt een algemeen ver slag van de sectie-vergaderingen te maken, waarin natuurlijk elke naamsvermelding, eLke persoonsaan duiding zorgvuldig wordt vermeden en het gesproke ne zoo goed, zoo objectief mogelijk wordt weergege ven. Te voren dient verder uitgemaakt te worden, of men het verslag van elke sectie afzonderlijk in de courant zal vermelden, dan wel of men dat van alle secties gezamenlijk zal pu'bliceeren. In het laatste geval, dat wel de voorkeur zal hebben, zal het zeer ge wenscht zijn, indien een verslag van de sectie, welke het eerst heeft vergaderd, tijdig in het bezit komt van de leden der andere secties, die er hun voordeel mee kunnen doen, eenerzijdis door argumenten aan te vul len, andererzijde door reeds gebezigde niet te veel te herhalen. Op deze wijze bevordert men een vlotte be handeling in de afdeelingen en krijgt men een lezens waardig verslag, dat de gemeentenaren in staat stelt zich een goed' oordeel te vormen en wanneer die pu blicatie en de openbare behandeling niet al te vlug op ellkaar volgen eventueel' in ingezonden stukken en artikelen de gebezigde argumenten noig nader uit te werken, te bestrijden en wellicht! nieuwe er aan toe te voegen, zoodat de zaak, op de degelijkste immers veelzijdigste wijze behandeld, tenslotte aan den Raad ter beslissing wordt voorgelegd. Aldus wordt aan het karakter van het raadslid maatschap niets te kort gedaan. Er is in geen enkel opzicht die ongewenschte inmenging of beïnvloeding, waarvan een raadslid zich zooveel mogelijk vrij dient te boudien. Maar wèl wordt tegemoetgekomen aan het rechtmatig verlangen van dat deel der burgerij, het welk niet enkel wenscht te weten wkt er besloten wordt, maar ook waarom een besluit is genomen, wèl wordt een gewensehte verstandhouding tusschen ge meentebestuur en belangstellende gemeenteburgers bevorderd. Het moet daarom in het bijzonder voor diegenen on zer raadsleden, die zich democraten noemen, aange naam zijn, om er toe mede te werken, dat in den bo ven aangegeven zin eens een proef worde genomen met een ruime voorlichting van het publiek in deze publieke kwestie. Gemengd nieuws. STANDBEELD VAN CARTElSITTS. Gisternamiddag is op bet Newtomplein te den Haag het standbeeld van1 Oartesius ontmanteld in tegen woordigheid van prof. Van Geer, den heer Lindo, di recteur van de gemeentewerken, en den heer Gort, ge meente-architect. Het beeld van den grooten wiskundige, dat op aan stichting van prof. Van Geer is verhuisd' van de bin nenplaats der 5-jarige H. B. S. aan het Bleijenburg naar dia wijk, waar de straten naar groote wiskunste naars zijn genoemd, staat op een monumentaal voet stuk van Vogezisch graniet, naar een ontwerp van den heer Gort. Aan vier zijden spuit uit koperen dol- iijnenmond een waterstraal. BLOEMBOLLENCULTUUR. Te Breezand' (Anna-Paulowna) is 6.75 H.A. zand grond voor bollenland' verkocht voor 21.000. Dit westelijk d'eel' van den' Anna-Paul'ownapolder had vroeger geen waarde. Sedert enkele jaren zijn meer dan 50 H.A. aangekocht voor die bloembollencultuur. De verkregen resultaten zijn zeer bevredigend. HET ONTWERP AAIiBERSE. In de gisteravond gehouden vergadering van de K. v. K. te Amsterdam sprak een der leden de hoop uit, dat de poging van den heer Aalberse, om de oneerlij ke concurrentie definitief te regelen, met succes zou worden bekroond. De voorzitter zei! dat de Kamer ze ker met deze woorden zal instemmen. MOOIE GIFTEN. Men schrijft aan de Rott., dat bij de EVang. Lu- thersche Gemeente te Hilversum, welke kerkelijk on der Bussum resoiteert, doch af en toe ook in Hilver sum predikdiensten doet houden, met de PaaSchdagen van onbekende gevers twee giften zijn ingekomen: een groot 10.000 en een groot 500, beide zonder aangegeven bestemming. Het ligt aanvankelijk in de bedoeling, deze giften aan te wenden tot het verkrijgen van een eigen bede huis. EEN WTNDKORENMOLEN BU HET STAD HUIS. In het orgaan dter Utrechtsche Bouwvakpa- trooasvereeuiging „Plichtsbesef" staaf de volgende advertentie: Te .koop Gevraagd (omtrek Stadhuis), een stuk gronu voor plaatsing van een VVindkoirenmo- lan. Aanbieding aan hef Bureau van dit blad. Een windkorenmoden bij het stadhuisI Is dit ernst of kortswijl! Uf vindt de steiler den wind1 die tegenwoordig in en om het Stadhuis waait voor hem niet gunstig genoeg? vraagt liet U. D. EEN „VOORJAARSiMiARKT." Op de beroemde voorjaarsmarkt Donderdag te Halfweg gehouden, waren, schrijft d'e N. H. Crt., de assistent marktmeester en eenige koopers aanwezig, liet aantal aangevoerde runderen bedroeg wederom evenals andere jaren 0 stuks. De mondiiispecteerende veearts was thans niet aanwezig, aangezien het mond tn klauwzeer alhier onder het vee niet heerscht. DA'si VROEG! Onze kleine Joopie, vertelt iemand als historisch in vie Nederlander, is zeventien maanden oud. Ze kan ul van alles 'babbelen, wat echter ten gevolg heeft, dat ze zich ook al vroeg van populaire zegswijzen gaat bedienen. Verleden week bestrafte moeder haar over een kleine misdaad en wat denkt u dat ze antwoord- la 3 1 7, Pi 7A1 f TX7 Q 'iN NEDERLAND NEDERLAND'SCH I Men schrijft aan de Res.bode: „Dezer dagen kreeg ik in handen een schrijven van de afd. Handel en Nij verheid. Daar stond o.m. bij het hoofd te lezen: schrik niet: „Telegramadres „Commerce." VEELBELOVENDE! JEUGD. Hansje is voor het eerst naar school geweest. Moeder: „Wel Hansje, hoe is het je bevallen?" Hansje: „Goed' moeder, maar de heele morgen gaat er mee weg." BOUWBUREAU TE VELSEN. Op een interpellatie van een der raadsleden, als zoude aan den geschorsten gemeente-architect, den lieer H., medewerking onthouden worden bij de sa menstelling van zijn verweer, door het niet ter inzage geven van stukken en het verbod aan ambtenaren, hem inlichtingen te verstrekken, werd, meldt de Tel., door den wethouder van Openbare Werken, den heer Vermeulen, gezegd, dat het den heer H. veroorloofd is alle ambtenaren te hooren en a'lle stukken in te EEN MEDTUM1 ONTMASKERD. Donderdagavond is op een spiritistische séance in „Üdeon" te Amsterda mhet Amexikaamsche trompet- medium miss Harris ontmaskerd. Te Amsterdam had miss Harris reedia drie séances gegeven. Er mochten op zijn hoogst 2'0 toeschouwers i ot deze demonstraties worden toegelaten, die ieder 1 5 betaalden. Honderden aanvragen waren gericht .ot de directie van Odéon, zoodat miss Harris te Am sterdam zeker nog wel veertien voorstellingen gege ven zou hebben, indien er zich geen incident had voorgedaan, dat de waarde van miss Harris ais medi um in een bedenkelijk licht stelde. Op Maandag 8 April had de eerste voorstelling in Odéon plaats. Deze was echter zeer gebrekkig, daar er een flauwe Lichtklimp doordrong tot het voorzaal- ije, en miss Harris een absolute duisternis had voor geschreven. Van den tweeden avond', die Dinsdag 9 April plaats had, vertelde men allerlei wonderen. Men had overleden personen gesproken, allerlei wonderen hadden plaats gegrepen. Voor de derdie séance waren dan ook alle plaatsen „uitverkocht." De directeur van Odéon had zelf vier tickets genomen en deelde ons over het verloop dezer voorstelling het volgende mee: Den impresario, d'en heer Duymaer van Twist, se cretaris der Vereeniging voor phisisch! onderzoek, meegerekend, waren er 21 personen in een kring aan wezig. Miss Harris ie een groote, imposante vrouw. Zij zette 3 hoorns, die ieder één meter hoog zijn en veel oip kokers geleken, op den grond. Nadat het licht was uitgedraaid en allen de handen op de 'knieën hadden gelegd, zeid'e zij, dat men met aangename ge dachten jegens het medium bezield moest zijn. Voorts mocht men onder geen omstandigheid de hoorns aan raken, daar dit den dood van het medium tengevolge kon hebben. Zelfs al werd men aangeraakt door de hoorns, dan mocht men ze nog niet aanvatten. De magnetiseur de Bruin en een der aanwezig da mes hielden de polsen vast van het medium. Nadat men eeniigen tijd gezeten had en den tijd had verdreven met liederen zingen, manifesteerden zich de beschermgeesten van het medium. Zacht hoordé men ïoepen: „Janl Janl Jaui" Heet hier iemand Jan? vroeg het medium. „Ik heet Jacob," aldus een der aanwezigen. Waarop de hoorn: Ja, JacCb- Jacob! JacobI" Plotseling hoorde men in een hoek het rammelen van een der hoorns. De heer Richter, secretaris der Amsterdamsche S-piritistenvereeniging, nam het woord. „Ik constateer bedrog 1" aldus de heer Richter. „Ge durende 10 minuten heb ik een der hoorns in mijn hand en het medium heeft er nets van gemerkt. Ik verzoek het licht op te steken!" Een geweldige consternatie ontstond'! Sommigen wilden doorgaan, anderen wenschten het licht te ont steken. Het meerendeel der aanwezigen, denkend aan hun twee rijksdaalders, betaald aan den impressa- rio, den heer Duymaer van Twist, eischte voortzetting der séance. Weer zong men liederen, doch d'e beschermgeesten van miss Harris lieten haar in den steek. Besloten werd licht te ontsteken. En wat zag men toen? De heer Richter had twee hoorns in de hand. De andere hoorn lag aan de voeten van het trompet- medium. Men vergaderde in een nabij' gelegen salon, waar meer staaltjes van bedrag van het medium wer den ontsluierd. Zoo deelde de heer De Brugge mede, dat.een bloem, die zoogenaamd van geesten afkomstig was, door het medium vooraf verborgen was tusschen haar japon, liet eind der vergadering was, dat men het medium eu "haar impresario in de gelegenheid wilde stellen, zich te verdedigen en te doen zien, dat zij den prijs van 5 per bezoeker waard waren. Toen men echter weer in de salon kwam, waren medium en impresario spoorloos verdwenen, met medeneming van de recet te! Zij was van plan een tournee door Nederland te maken en werd vaak in particuliere kringen geconsul teerd. Na deze ontmaskering zall dat wel gedaan zijn. (Telegr.) HENGELEN. De Gemeenteraden van Hpendam en vani Lands meer hebben een adres gericht tot den minister van Waterstaat, om het daarheen te leiden, dat het visch- water van het groot Noord'ho 11 and&ch kanaal niet meer aan den Hengedaarsbond, maar uitsluitend aan de beroepsvis'schers worde verpacht. Z. K. H. PRINS HENDRIK TERUG IN ONS- LAND. 's-GRA' V HEI LüAJGE, 18 April Hedenmorgen te 11.15 arriveerde Z. K. H. Prins Hendrik, vergezeld \an zijn adjudant kapitein Ruys in de Resident» H. M. de Koningin en H. K. H. de Prinses waren op het perron aanwezig. De 'begroeting tusschen de Ko ningin en den Prins was allerhartelijkst. Het Prin sesje bood haren vader een bouquet aan. l>e kuur welke de Prins sedert begin van het jaar te Hohemark ondergaan heeft, heeft aan Z. K. H. veel goed gedaan. REBELLEN-WERK. WEENEN, 18 April (V. D.) Een telegram uit Du- razzo meldt, dat Albaneesche gendarmen zooeven er n geslaagd] zijn een aanval van een Grieksehe bende op Koritiza terug te slaan. Door rebellen werden ver scheidene dorpen in den asch gelegd'. Een groot aan tal inwoners werden vermoord, vrouwen en kinderen levend verbrand. De notabelen in Koritza verzoeken optreden dter groote mogendheden tegen de Grieksehe regeer ing. BATAVIA, 18 ApriL (Hbld.) Het gerucht loopt, Jat de torpedobootj agens „Vos" en „Panter" in d'e golf van Biscaye door een zwaren storm zijn beloopen, waarbiji een sergeant en een matroos van den torpedo- Jienst zouden zijn verdronken. NIELl W EDIEIP, 18 ApriL In verband) met het be richt uit Batavia aan het H'bld., deelt die commandant van marine alhier ons mede, dat die torpedbhootj agens 1 os en- Panter het laatst in Aden zijn gesignaleerd en Jat geen berichten zijn ingekomen van eenig ongeval. UIT DE BIJLAGEN. B. en W. stellen dén Raad' voor te besluiten aan de at'dt van den Bond) van Nederlandlsche gemeente-werk lieden, als beschikking op haiar ad'res d.d» 10 Maart LI. te berichten, dat het aan de inzichten van Burgemees ter en Wethouders wordt overgelaten te beoordeelen, welke gemeen te-beambten wel' en welke niet in staat wordten geacht de werkzaamheden te verrichten, ver bonden aan het verkrijgen van recht op pensioen en ;,an het verkrijgen van pensioen, terwijl de daaraan verbonden kosten vo-or rekening der gemeente wor den genomen. B. en W. stellen den Raad] voor een nader subsi die van 1000 aan bet ziekenhuis te geven voor de noodzakelijk gebleken uitbreiding van da zaal voor de verpleging der heelkundige mannelijke patiënten, waardoor het aantal bedden met vijf vermeerderd en op veertien gébracht wordt. B. en W. stellen den Raad voor die loonen van de -stokers aan het gemeenteslachthuis te brengen op 728 (dat door drie driejaarl. verhoogingen kan wor den gebracht op 806) van den werkman-stoker op J 14 per week gedurende het koeltij'dperk en overigens op 12 (met verhooging tot resp. 18.50 en 13.50) van stalknechten en arbeiders op 12 resp. 13.50 per week. B. en W. stellen voor aan dé firma Pelten en Guil- laume te Miilheim de boete van 250 wegens- te l'ate oplevering van het electrisch kabelnet kwijt te schel den. ZIGEUNERS. Sinds een paar dagen stonden bij het Veer te Ber gen een tweetal' zeer schamele woonwagens met niet minder dan zestien bew-onersi, van wie het overgroots deel vrouwen en meisje®.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1