VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Eerste zitting ran den Militieraad. Adres: JAC. MET. No. 91e Honderd en zestiende Jaargang. 1914 ZATERDAG 18 APRIL. Maandag 27 April a.s., Honderd jaar geleden. ,)eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Mestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden vnor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3 Prij9 der gewone advertentiën s Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. des voormiddag*» te 10 ure. Volgens art. 45, 3e lid, der Militiewet wordt in deze zitting uitspraak gedaan omtrent vrijstelling en uitsluiting van den dienst, voor zoover de uitspraak aan den Militieraad !s opgedragen. Belangstellenden zullen daarbij in de gelegenheid worden gesteld hunne aanvragen, desverlangd, toe te lichten of te doen toelichten. Alkmaar, 17 April 1914. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Uit de Alkmaarsche Courant van Maandag den 18 April 1814. BINNENLAND. tegen billijk tarief. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad in het 3e district van Noord-Holland zal worden gehouden ten atadliulze te HOOHKr en wel voor zooveel de gemeente Alkmaar betreft, op Zweden. (Bericht). Gottonburg dien. 12 Maart. (Extract uit een particulieren brief). Na veel onge mak geleden te hebben ben ik eindelijk behouden al hier aangekomen. Weinig zaken gaan er alhier om, en het voik neemt zoo weinig deel aan die politieke gebeurtenissen van Europa als of hetzelve niet tot dat wereld-deel' behoorde. Da in corporatie van Noor wegen en die tegenstand van die Natie verwekt alhier weinig o-pziens. De Zweden zijn uit een militair oog punt beschouwd niet sterk, maar wel uitgerust en ge voed; de No-oren zijn wel 80 A 40,000 man sterk, doch half uit gehongerd, slecht gewapend) en zonder onder vinding. Van de laateten zijn alle de onderscheidene klassen der bevolking verwoed op de Zweden; het systhema van uithongering hetwelk zij tegen die Noor ren in het werk hebben gesteld, heeft eenen te diepen indruk gemaakt, dan dat hetzelve ooit zoude kunnen worden vergeten. In het Bisdom1 Drontlhem zijn meer dan 5000 menschen gestorven, ten gevolge van het gebruik van schadelijk voedsel -als brood! te samenge steld uit gerooste of gedroogde visehgraten, mosch en bast van boomen. Bijl het openen der ligchamen van de*© ongelukkige slagtoffer», heeft men groote stuk ken ingezwolgen terpentijn in de ingewanden gevon den. De verovering van Noorwegen kan als zeer moeijelijk beschouwd worden, dewijl het land met Gi braltar vergeleken wordt. De inwoners weten wel dat de Zweden hen kunnen uithongeren; maar zij zijn van hert verkeerde gevoelen dat Engeland hen zal bij staan; ten minste zij twijfelen niet, of Groot-Brittan- nie zal den invoer van granen toestaan. GrootBrittannie. Londen den 8 April." Onze nieuwspapieren behel zen de volgende berigten uit Parijs van den 3 April, welke de geheele stad! met eene onuitsprekelijke blijd schap vervuild hebben. „De senaat heeft de familie van Buonaparte ver vallen van den troon verklaard, en de Eranschen ont slagen van den eed van trouw aan hem gedaan." „Een adres zoude ter zeiver tijd aan de armeeën ge zonden worden. Men heeft wijders verklaard dat d'e senaat en het wetgevend ligchaam de grondslag van de nieuwe Constitutie zouden uitmaken, met die wij zigingen intusschen, welke men ao-odig zoude ach ten." „De eigendommen, de openbare schuld en de penr sioenen blij ven erkend." „De drukpers zal, met eenige restrictiën vrij1 zijn er zal eene amnestie afgekondigd worden voor al bet voorledens en eene volmaakte vrijheid van Godsdienst plaats hebben." De jongste berigten van Lord Wellington zijn van den 25 uit Samatan gedagteekend'. Den dag te voren was S-oult met zijne armee te Toulouse aangekomen. Particuliere brieven uit de armee van Lord Welling ton melden dat dezelve den 25 slechts 2 uren van Toulouse verwijderd was. Men heeft in Madrid een brief van Koning Ferdi nand uit Yalancay ontvangen meldende, dat Hoogst- dezelve den 13 de reize naar Spanje over Catalonie zoude aannemen. Onze nieuwspapieren behelzen hef volgend! berigt van den kant van Buonaparte nopens de slag van den 30 voor Parijs uitgegeven; daar het welli-gt het laat ste staaltje van de onbeschaamdheid der fransehe le- gerberigten zal zijn, is het misschien merkwaardig om het in zijn geheel te lezen: „De Parijsche armee heeft den 29 en 80 een gevecht gehad met den vijand, waar van het voordeel geheel aan haare zijde is gebleven en waarin zij 4000 gevan genen heeft gemaakt. Het gevecht heeft op de hoog ten van Pantin, Belleville, C'haranton, Montmartre, St. Denis, Neuilly en andere punten plaats gehad. De vijand heeft een wapenstilstand van 24 uren gevraagd ten einde zijne doden te begraven, welke hem is toe gestaan geworden. All'es doet hopen dat Z. M., die met geforceerde marsohen zijne hoofdstad te hulp koomt, dbn vijand tusschen twee vuren zal zetten. Den 29, den dag dat het gevecht een aanvang nam, zijn d'e kollonnes van de nationale garden van Parijs met den stormmarsch, onder het gejuich van „leve de Keizer, leve Frankrijk", uit de voornaamste staten gedeboucheerd. De regter vleugel des vijands is ge heel en al geslagen. F r a n k r i j k. Parijs den 6 April. Gisteren morgen om 2 uren, zijn de maarschalken Ney en Maedonal-d en d© heer öauiincourt van Eontainebleau gearriveerd en ter audiëntie van den Keizer van Rusland toegelaten. Zij kwamen de abdicatie van Buonaparte, tem behoe ve van zijnen zoon, voorstellen; het aanbod is door Z. K. M. verworpen. De onderhandelaars hebben zich vervolgens ver voegd bij den prins van Benevent, alwaar zij eene lan ge conferentie gehad hebben met de leden der provi sionele regeering, doch ook daar is hunne poging mis lukt. Die regeering heeft, in overeenstemming met de geallieerde Mogendheden, aan Buonaparte doen voorslaan, om zieh te retireren op het eiland! Elba, met een jaarlijkse!) pensioen van zes mililioenen l'ivree voor hem en zijne familie. De onderhandelaars heb ben zich naar Fontainebleau terug begeven, alwaar Buonaparte thans ia. Heden, brengt een courier van Fontainebleau aan Z. M. den Keizer Alexander een brief van Buonapar te, behelzende eene eenvoudige en onvoorwaardelijke akte van afstand. Hij neemt het hem gedane aanbod, van eene retraite op bet eiland Elba, en van een pen sioen van zes millioen livies, aan. en aleer de vice-admiraal Tydeman, die voor een 'be spreking van deze aangelegenheid met die Indische re geering naar Batavia ie vertrokken, zijne opdracht volbracht heeft. De „Rembrandt," aan boord waarvan de heer Tyder man de reis muiakt, wordt eerstdaags te Batavia ver wacht. TWEEDE KAMER. De vergadering werd gisteren om half twaalf geo- opend, aangezien op het uur1 van bijeenroeping het vereischte aantal leden niet tegenwoordig is. De beraadislaging over het -ontwerp-inkomstenbelas- ting werd dan voortgezet. De heer Bos (V.-D. Winschoten)! hervatte zijn gisteren afgebroken rede en betoogde dat wel is waar do toestand1 van de rijks- en gemeentekassen onguns tig, doch onze staat zelf kerngezond is, ook financieel. Spr. ging nu de rol na, die het parlement in ver band met de financieel® politiek heeft gespeeld. Hij stelt uit de redevoeringen van rechts vaat, dat de pro tectionistische wind nog volstrekt niet geluwd is en bespreekt ook de uitvoering van art. 369 invaliditeits wet. Spr. gaat nader op de fimancieele politiek in. Hij zou het o. a. beter achten, wanneer de staat voor zijn voorschotten aan de gemeenten obligaties aan de markt bracht. Spr. bestreed' die beschouwingen van den heer Wij kerslooth do Weerdesteijn over het belasten van on roerend goed en roert nog den suikeraccijns aan. Hij eindigde met de liberale financieele politiek tegenover die van de rechterzijde te verdedigen. De heer Tydeman (V. L. Tiel') verklaarde zich ingenomen met het wetsontwerp, doch hij had' enkele opmerkingen. Allereerst hield hij eenige beschouwin gen over den algemeeneu financieelen toestand. Ver volgens verklaarde hij zich ter zaike van het suiker- fonds niet eens met den minister. Het zou spr. leed doen, wanneer men het fonds deed verdwijnen en hij vraagt den minister naar zijn plannen dienaangaande. Voorts vroeg spr., of een regeling ten behoeve van de gemeentefinanciën zal volgen. Hij voor zich ge loofde, dat de gemeenten moeten worden geholpen door opcenten op de rijksbelasting. Spr. wijdde dan eenige woorden aan het landbouw bedrijf en aan een bestrijding van de rede van den heer Wijkerslooth. Dan kwam spr. tot het wetsontwerp zelf, waartegen hij enkele bezwaren te berde bracht betreffende het openleggen van de boeken en de reorganisatie van de instelling van de raden van beroep voor de belastin gen. De heer Vliegen (S. D. A. P., Amsterdam IX) richtte zich tegen de opvatting van den heer De Sa- vornin Lobman, als zouden de niet-bezittende klassen willen leven op kosten van de bezittende, en als zou den we leven in een tijd van decadentie. Spr. hield een rede over de algemeene financieele politiek en bestreed eveneens de uiteenzettingen van den beer Wijkerslooth. Het grondbezit kan z. i. juist zeer goed bijzondere lasten dragen. Spr. bestreed de argumenten van de leden der rech terzijde ten gunste van het beleid van den vorigen minister. Deze heeft, volgens hem, geen voldoende voorzieningen getroffen. Zelfs als het tarief tot stand gekomen ware, zou men toch niet tot de vervul ling van deze belofte gekomen zijn. Spr. verdedigde dé belasting van de naamlooze ven nootschappen, die trouwens lager wordt voorgesteld dan ze in de meeste andere landen is, en drong aan op spoedige behandeling van het ontwerp inzake de ge meentelijke financiën. Spreker ontwikkelde een plan, o.a. omvattende de verhooging van de grondbelasting en van de succes siebelasting en aanneming van de amendementen van dr. Bos op de inkomstenbelasting, hetgeen een totale vermeerdering van inkomsten van ruim 84 millioen zou met zich brengen. Dinsdag voortzetting. DE' ZENDING DE® HEEREN VAN KOE „Het Volk" vertelt d'at de opdracht aan den heer Van Kol strekt om te onderzoeken welke regeerings- maatregelen in Japan zijn genomen om het land te ontwikkelen van een landbouwend volk tot den mo dernen, door de industrie beheerschteax toestand. UITBREIDING DER VDOOT. Naar verluidt kan er nitteraard van indiening bij de wetgevende macht van voorstellen tot uitbreiding van de vloot met één slagschip geen sprake rijn voor Gemengd nieuws.; EEN MIDDENSTANDSTENTOONSTELLING. De plannen voor het houden van een Midden stands ten toons telling te den Haag hebben thans vast ten vorm aangenomen. De tentoonstelling zal gehouden worden op het ter rein waar het vorig jaar de Landbouwtentoonstelling gehouden is, en wel van half Juni tot half September 1915. Schotsteekeningen en begrootingen zijn opge maakt. Het pl'an is, te maken: een groot paviljoen voor den handel; een groot gebouw voor machines, vooral machines voor de klein- nijverheid, van vroeger en thans; een mode-paleis; een zaal) vopr het houden van congressen en een gebouw voor het vak- en leer lingwezen, waarvan veel werk zal worden gemaakt; voorts de noodige restaurants en winkelgalerijen en een Lunapark. Het eero-comité wordt op het oogenblik samenge steld. Als eere-voorzitters worden uitgenoodigd de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Land bouw, Nijverheid en Handel, de Commissaris der Ko ningin en de burgemeester. Het uitvoerend comité bestaat uit het bestuur van de 's-Gravenhaagsche Winkeliersvereeniging, waar van voorzitter is de heer H. K. Koppel Jr., lid van den Gemeenteraad en van' de Kamer van Koophandel, aangevuld met drie bestuursleden uit den Midden standsbond», den voorzitter van de „Hanze" te 's-Gra- venhage en den voorzitter van den Beatuuidersbond van MiddenstandJsvereenigingen alhier. Het slagen der plannen zal afhangen van de voltee- kening van het waarborgfonds, met de vorming waar van een aanvang is gemaakt. Het gemeentebestuur heeft steun toegezegd in den vorm van beschikbaarstelling van het terrein voor de tentoonstelling. Ook van de Regeering wordt steun verwacht. WOONWAGENS. Burgemeester en Wethouders van Soest hebben in een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken de aandacht gevestigd op den grooten overlast, dien de ingezetenen en vooral de bewoners van bui tenwijken ondervinden van woonwagens. Meermalen gebeurt het dat 40 tot 50 wagens daar zijn gestation- neerd. Daar het weinige politiepersoneel ten platte land© niet in staat is de bewoners dier woonwagens onder behoorlijk toezicht te houden, ondervindt voor al de boerenstand groote last en schade. Verder wordt er op gewezen dat de groote gemeenten, die van vol doend politiepersoneel voorzien zijn en het best in staat zijn dat volk in bedwang te houd'en, dien last doorgaans van zich afschuiven, door de wagens zoo- dra mogelijk uit de gemeente naar de kleinere omlig gende plaatsen te brengen. Ten slotte wordt op den Minister een dringend beroep gedaan om te willen be vorderen, dat in dezen onhoudibaren toestand worde voorzien. 11 „..tWaiii Lut UiAn te hu, Carroeserlefabrikant. Telefoon 573. LANDELIJKE: EENVOUD 1 Zondag kwamen te Harderwijk, schrijft de „Hard Crt.", drie vreemdelingen: een hoogleeraar van d!e Pa rijsche Universiteit, een journalist van den „Matin" an diens echtgenoot©, die een reis per auto door ons land maakten. Ze namen hun intrek in een hotel en begonnen vandaar tegen zes uur in den avond' een wandeling langs zee en haven. Waarschijnlijk door de eenigs zins vreemde Meeding trokken ze al1 spoedig de aan dacht van de kleine gemeente en toen ze aan de Har ven eenige ververschingen gebruikten, gaapten eenige honderden groote en kleine gezichten door de ruiten. De vreemdelingen moesten, om de wandeling te kunnen voortzetten, zich een weg banen d'oor een dichte menschemhaag, waarbij een meisje door de da me op zij werd gezet. Hef kind begon te schreeuwen en liep naar huisl Vader woedend! 1 Achtervolgt de vreemdelingen en ontziet zich niet om hardhandig de dame bij de keel1 te grijpen. 'tWexd een heel relletje en de Eranschen moesten op het politiebureau een goed! heenkomen zoeken. Door den inspecteur werd een onderzoek ingesteld en tegen d'en verwoeden vader pro-ces-verbaal opgemaakt. ZAAIZAAD EN BEMESTING. Onze landbouwkundige correspondent schrijft: Hoewel het binnenhalen van een goede oogst van verschillende invloeden afhangt, mag toch de land bouwer, heeft hij goed zaaizaad aan zijn wel verzorg de akkers toevertrouwd op een goede oogst hopen. Goed zaaizaad en een juiste bemesting zijn twee voor name punten, waaraan ieder zijn volle aandacht wel mag schenken. Een ruime bemesting alleen waar borgt nog geen goede oogst. Voldoet het zaaizaad niet aan de eischem, die men er aan stellen mag, dan zal de bemesting niet goed kunnen maken, waarin het zaad tekort schiet. Zoo moet het zaad ©en voldoende kiemkraeht bezitten, en ook het percent zuiverheid mag niet te laag zijn. Daar de kiem het eerste voed sel voor haar ontwikkeling in de korrel zelf vindt is het duidelijk, dat die reservestof voldoend© moet zijn voor de ontwikkeling van een krachtige kiemplant. Hieruit mag men nog niet besluiten: hoe zwaarder korrel hoe beter. Dit gaat in de practijk niet op. Een goed gevulde korrel te nemen i» noodig; het aller zwaarste zaad te strooien behoeft volstrekt niet, ja is zelfs niet aan te raden. Welke planten geven door den regel het zwaarste zaad? 't Zijn die planten wel ke door toeval een uitstekend plekje op den akker ge vonden hebben en hierbij denk ik in de eerste plaats aan de zandplanten. Zaad van zulke planten zal geen hoogere opbrengst leveren. Zulke toevallige eigenschappen kunnen geen in vloed! ten go-ede uitoefenen op de latere oogst.' Ia het zaaizaad goed dan hangt het verdere veel van een juiste bemesting af. Nemen we bijv. onze haver, een gewas dat overal wil1 groeien, maar toch ook zijn eigenaardigheden heeft. Op hooge zandgronden zal bij een droog jaar niet veel van de haver terecht ko men; ze houdt meer van vocht. In gescheurde gras landen komt dan ook haver voor vrucht in de eerste plaats in aanmerking. Niet alleen oml de ligging, maar ook omdat haver nog al van stikstof houdt en gescheurd gioenland rijk aan gebonden stikstof is. De klavers in onze graslanden hebben immers een rij ke voorraad stikstof uit de lucht opgenomen. Maar niet alleen stiksto-f, ook kali en phosphorzuur moet in voldoende hoeveelheid aanwezig zijn. Zoo oefent phosphorzuur een gunstigen invloed uit op de korrel- vorming en vermindert tevens het legeren. De hoe veelheid1 kunstmest, die men uitstrooit hangt natuur lijk nauw samen met de vruchtbaarheid van den bo dem. Op onze zandgronden strooi© men vooral niet te min. Daar mag men wel rekenen op 1000 K.G. kai- niet plus 800 K.G. slak plus 350 K.'G. chili per H.A. De chili in twee keer uitstrooien. UTT LTMTMEN. De afdeeling Lim-men van „het Kruisverbond'" gaf Donderdagavond in het eivolle lokaal van den heer J. Winder een1 uitvoering. De Eerwaarde heer de Groot, kapelaan, richtte een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bizon der tot den WelEerw. heer pa-stoor Peepexko-rn, al hier, benevens aan eenige kapelaans uit de parochie en studenten van hier en elders. Met den wensch, dat de aanwezigen een genotvollen avond mochten hebben, opende hij de bijeenkomst, na vooraf hot eerste stuk ©enigszins te hebben uiteen ge zet. Opgevoerd werd al-s no. 1 van het program „Abs-a- lon," treurspel in 4 bedrijven. De spelers waren hun rollen meester, de vertolking was in goede handen. Ook de met bengaalsch vuur verlichte groep was héél mooi. Dat het stuk de aandacht der aanwezigen voortdu rend gaande hield, bleek genoeg en een dankbaar ap plaus volgde na elk bedrijf. Na afloop van dit stuk richtte de WelEerwaarde heer pastoor Peeparkorn een hartelijk woord van dank tot de aanwezigen voor d© groote opkomst en aan den regisseur en de leden der afdeeling voor hun mooi speL Hij hoopte, dat mettertijd een eigen tooneelzaal kon worden gebouwd, aangezien de beschikbare loka len te klein blijken te zijn. Z. Eerw. deed een beroep op aller steun. De woorden van d'en Eerwaarden Heer Pastoor wer den met een luid applaus beantwoord. Gedurende de laaste twee nummers, n.l. een blijspel in 2 bedrijven genaamd „Nieuwe manier van poffen" en een pantomime, geraakten de lachspieren danig in beweging. Een daverend applaus was het loon der spelers. Uit naam der spelenden dankte de Eerwaarde heer de Groot voor de belangstelling en bij achtte de groo te opkomst en het behaialde succes een aansporing voor de leden, om op den ingeslagen weg voort te gaan. Wij meenen, dat een woord van lof aan de afdeeling hier zeer op zijn plaats is; zij) heeft haar oudien roem schitterend gehandhaafd. KORTE BERICHTEN. H.M. dte Koningin heeft de deputatie van den Parijschen Gemeenteraad uitgeno-odigd- tot een bezoek aan het Koninklijk Paleis op den Dam. De kantonrechter te Heerenveen ontsloeg van rechtsvervolging den agent van De Tijdgeest en ver oordeelde de agent van de -dpij. Juliana tot geldboete, daarbij overwegende dat De Tijdgeest is een premie- leening en de mpij. Juliana een loterij. Een tweejarig jongentje is te Groningen overre den door een wagen van de Alibinoimaatachappij. Het kind ie in het ziekenhuis overleden. Gisternacht! heeft het in Friesland erg gevroren. In sommige sl'o-oten lag zelfsi een laagje ijs. De bloei end© boomen hebben veel geleden. De rechtbank te Middelburg veroordeelde een caféhouder aldaar, die aan een kind zooveel bier en jenever verkocht, dat deze jongen daardoor dronken werd, tot 20 boete subsidiair 10 dagen hechtenis. Een zwaar beladen vrachtauto van d© Amstel- brouwerij1 is gisteren door d© Bronwersgrachtbrug te Amsterdam gezakt. Het koistte ontzaglijk veel moei te den loggen wagen, dia niet beschadigd was, op te halen. De brug daarentegen vertoonde „een gapend» wonde."

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5