DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. op ltaif 22 April 11 nuutie. Eerste zitting fan den Militieraad. Lok fliiliiiililai It Ini, Adres: JAC. MET. No. 92. Honderd en zestiende Jaargang. 1914. MAANDAG APRIL te Alkmaar, Maandag 27 April a.s., Jacht en Yisscherij. X«evensOTegeii Uitgave H. J. W. BECHT, Amsterdam. .Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone uti vertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de eerste zitting van den Militieraad in het 3e district van Noord-Holland zal worden gehouden ten etadlanize te HOOEJf en wel voor zooveel de gemeente Alkmaar betreft, op des voormiddag» te 10 nre. Volgens art. 45, 3e lid, der Militiewet wordt in deze zitting uitspraak gedaan omtrent vrijstelling en uitsluiting van den dienst, voor zoover de uitspraak aan den Militieraad is opgedragen. Belangstellenden zullen daarbij in de gelegenheid worden gesteld hunne aanvragen, desverlangd, toe te lichten of te doen toelichten. Alkmaar, 17 April 1914. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. FEUILLETON. Naar het Duitsch van E. WERNER. BINNENLAND. tegen billijk tarief. AARSCHE COURANT -<1 De BURGEMEESTER der gemeente A TIK~M"AAR brengt ter algemeene kennis, dat ter secretarie ver krijgbaar zijn blanco-verzoekschriften ter verkrijging van jacht- en vischakten en buitengewone machtigin gen tot het schieten van schadelijke gedierte. Vreemdelingen, dlie hier te lande geen vaste woon plaats hebben, kunnen slechts dan jachtakten beko men, wanneer bij het onderteekend verzoekschrift wordt overgelegd het -photografisch portret van den aanvrager. De Burgemeester voornoemd', G. RIPPING. Alkmaar, 17 April 1914. Er is in de afgeloopen week veel gesproken en ge schreven over de handhaving van het evenwicht en van den vrede in Europa. In de Oostemrijk- sehe stad Abbazia, gelegen aan de AdSriatdsche zee hebben de leiders der buitenland&ehe politiek van Ita lië en Oostenrijk-Hongarije, markies di San Giuliano vele dagen achtereen met elkaar gesproken en zij heb ben den Duitschen Rijkskanselier doen weten, d'at de volkomen eensgezindheid tussehen dia drie verbonden mogendheden in alle belangrijke aangelegenheden op nieuw gebleken is. 5) O— „Ik hen hier zoo goed als een vreemde", veront schuldigde Brunold zich. „De consul heeft mij wel voorgesteld aan eenige lui, maar ik deug eigenlijk niet voor zulke groote diners. Ziji zijn toch, goed be schouwd, verbazend vervelend." „Je verlangt zeker weer naar je eigen huisje?" spotte EckarcL „Mij1 interesseert dit leven en bewe gen buitengewoon. Ben je nader hekend met den consul?" „Nee, ik ken hem' maar oppervlakkig, hij komt vaak aan onze Bank. Ik was toevallig in de gelegen heid,^ hem een dienst te 'bewijzen, en nu is deze uit- noo-diging een soort dank daarvoor, anders was ik hier niet. Ik behoor niet tot de hooge financieele kringen." „Waarom niet, als zijl zich voor je openstellen Maar je hebt gelijk, het is een uitgelezen gezelschap. Ik heb ook met je grooten geweldenaar kennis ge maakt?" „De directeur?" „Ja, in hoogst eigen persoon wel wat zelfbewust, maar een man van de wereld. Ik houd alleen niet van mensehen, die je niet open in -de oogen kijken die half gesloten oogleden, dien «chijiibaar achte- looizen, maar toch alles -bespiedenden blik. Maar deze Amikoff blijft in ieder geval een intereseante per soonlijkheid. Hij' weet, wat hiji wil, en weet het ook door te zetten, dat kun je wel zien. Maar die secre taris van hem, meneer Petrowiski, wat is dat voor een man Hij beweerde een goed vriend van je te zijn, maar van zulk een slechten smaak mag ik je toch Man weet, dat de volkomen eensgezindheid en het wederzijd-sch vertrouwen, welke tussehen de Ooisten- rijksche en Italiaansche rageeringen bestaat, niet -ge heel en- al gedeeld wordt door de openbare meening in beide landen. Het tegendeel blijkt -meer dan eens. In Italië is men ontstemd over het uitsluitend optre den van Oostenrijk in Triës-t. en Trente en in Oosten rijk bewondert men allesbehalve hét optreden van Italië in Albanië. Het ia dan ook te betreuren, dat in het o-ffieieale communiqué, .dat verschenen is, niet aangegeven is, welke de belangrijke aangelegenheden zijn, waarover de regeeringen hef volkomen eens zijn wellicht dat meerdere inlichting goede diensten zou bewijzen en de verstandhouding tussehen de vol keren zou verbeteren. Intusschen kan niet worden ontkend, d'at nöch de Tripolisoorlog, noch de Balkankrijg, waarhij zich al lerlei tegenstrijdige belangen deden gelden, de betrek kingen tu-ssohen beide landen ernstig hebben kunnen verstoren. En men zou zo-o zeggen, dat een bondge nootschap, hetwelk in troebele tijden hecht genoeg is gebleken om een oorlog te voorkomen, ook in het ver volg wél tot handhaving van den, vrede zal bijdragen. Het drievoudig verbond' is ongetwijfeld hechter dan de drievoudige entente. De banden, die Duitsehland- Oostenrijk-Italië samenhouden zijn steviger dan die, welke Rusland, Engeland en Frankrijk verbinden. Het ontbreekt echter niet aan pogingen om deze 'laatste mogendheden ook to-t inniger samenwerking te bren gen. De „entente -cordiale," de vriends-chappelijike toenadering tussehen Engeland en Frankrijk heeft binnenkort tien jaar bestaan. Het Engelsehe ko ninklijk paar gaat binnen enkele -dagen Parijs bezoe ken, de president der republiek, de heer Po-incaré zal te St»-Petershurg komen en de Russische T-saar zal zi-ch naar Londen begeven. Al die verschijnselen zijn een gereede aanleiding geweest om er in Frankrijk en Rusland een balletje van op te werpen, o-f men alevel niet ook een Drievoudig Verbond! zo-u gaan vormen. Maar in Engeland blijkt men hiernaar geen ooren te hebben. Men vindt de entente uitstek-end, -men wil wel meer eenheid brengen in de gezamenlijke actie der drie mogendheden, maar verder wil men dan ook niet gaan. En zeer nadrukkelijk is in dé Engelsehe pers betoogd, dat men zeker niet wil meedoen aan F ranse h-Ru-ssische, tegen Duitschlandi gerichte avon turen. De vrede in Amerika dreigt op het oogenblik inderdaad te zullten wo-rden gestoord door een avontuur. De Amerikaansch-Mexikaansche cri sis, die nu al dertien maanden duurt, schijnt thans haar hoogtepunt te hebben bereikt. President Wilson heeft zijn „kleinen broer" Huerta een ultimatum ge zonden, het hoeveelste dit is weten we niet, maar wel dat het nu blijkbaar „meenens" wordt. In de Mexi- kaanscha haven-stad Tampieo zijn een aantal Ameri- kaansche zeelieden smadelijk behandeld door M-exika- n-iet verdenken." „Hij is mijn vriend niet, wel de rechterhand! van onzen chef, om zoo te zeggen, zijn schaduw." „En buitengewoon nieuwsgierig I Of epionnoert hij misschien in hoogere opdracht?" Brunold haalde zijn schouders op. „Ik vindi hem een groote huichelaar ent ga- hem zoo veel mogelijk uit deni weg. Maar den laatsten tijd achtervolgt -hiji mij al hijzonder met zijn vriendelijk heden, en ik, in mijn positie, moet altijd voorzichtig zijn-" „Toch alleen wat het bureauleven betreft. Maar zijn moeder schijnt veel bij je over huis te komen een oude dame em een jonge vrouw dat is toch opmer kelijk!" „Dat bevalt mijl ook niet, maar Olga heeft zoo weinig omgang met anderen, dat ik haar hierin niet tegen kan gaan. Zij- -bezoekt mevrouw Petrowski bij na altijd als zij in de stad komt. Zij wonen in het gebouw van die Bank." „Wie, de Petrowski's?" vroeg Eckard verbaasd. „Ja, boven in een der zijvleugels. De directeur kan niet buiten zijn secretarie, hij moet hem altijd in een bereikbare nabijheid weten en daar Petrowski omr getrouwd is, woont hij met zijn moedler samen." „Zoo hij- is mij, zooals ik reeds zei, heel' onsym pathiek. Heeft hij iets met je reis naar Moskou te maken?" „Petrow-ski? Nee, -die heeft daar niets in te zeggen. Dat beslist d'e directeur persoonlijk. Maar ik ben toch blij, dat ik pas over -drie weken weg moet. Dan zijn w.dien tijd nog biji elkaar, en veel! langer zal je hier toch ook niet blijven!" „Waarschijnlijk niet." Eckard gaf verstrooid ant woord en was blijkbaar van geheel andere gedachten vervuld. Onmiddellijk daarop vroeg hij ,;Zeg eens, Richard, heb je je vto-uw al aan dien directeur voorgesteld, of ia dat geen gewoonte hier?" Richard keek zijnl vriendl bijl deze vraag verbaasd „Aan den directeur voorgesteld? Nee, dat doet/men hier niet. Maar Alga kent hem wed zij heeft hem eena bij da Petrowski's ontmoet." nen, die hen zonder aanleiding gevangen genomen hebben. De Amerika ansche com'mandant Malvo eischte -d-e volgende genoegdoeningflinke bestraffing van den officier, die de arrestatie had bevolen, aanbie ding van verontschuldiging, het hijsehen van de Ame- rikaansche vlag op een openbaar plein en het geven van 21 saluutschoten. Aan de twee eerste eischen werd voldaan, maar van het militaire saluut wilde president Huerta niet weten, wij-I hij dit vernederend voor Mexiko achtte! Naar het oude „oog om oog, tand oim tand" eischte hij „schot om schot." Hij wil de de saluutschoten wel geven maar Amerika had ze schot voor schot te beantwoorden! Do-en de Ame- rikaansche schepen dit, dan erkent de Amerikaansche regeering Huerta alls president en dat heeft ze tot dusverre nimmer willen doen! President Wilson is op zijn stuk blijven staan en heeft Huerta den eisch gesteld, dat hij gisteren vóór zes uur 's middags moest toegeven. En intusschen maakt Amerika zien tot den oorlog gereed. De oor logsschepen liggen in de Mexikaansche Wateren en zelfs worden er vliegmachines uitgezonden- Zal de Amerikaansche armada spoedig weer d'e te rugreis kunnen aanvaarden, of zal de tragi-comedie op een tragedie uitloopen? Op het oogenblik weten we het niet. Maar één ding is zeker gaat Amerika Mexiko beoorlogen, dan komt het voor een reuzentaak te staan. Het zal er dan niet alleen op aan komen, Mexiko te veroveren, dioeh ook zal de daar heersehende anarchie moeten wor den overwonnen. Het bekende beeld van de hand, die in een wespennest wordt gestoken zal dan opgeld kunnen doen! Gemengd nieuws. VRIJZINNIGE CENTRALE ZAANDAM. In een Zaterdagavond gehouden vergadering van afgevaardigden van Vrijzinnige Kiesvereenigingeu in het -Kamerdistriet Zaandam, welke vergadering zeer druk bezocht wa-s dloor afgevaardigden uit -aHe hoeken van het district, werd hij acclamatie besloten tot op richting van een Vrijzinnige Centrale. De propaganda- zal krachtig worden aangevat. 1 Mei a.s. verschijnt het eerste nummer van het week blad „Zaandam Vrijzinnig." Er werd een Centraal) Comité benoemd. (Hbld.) DOOR HET' SPELEN MET LUCIFERS. Te Waspik-Boven ontstond -brand -bij dien landbou wer A. Kamp, vermoedelijk door het spelen der kinde ren met lucifers in het 'kippenhok. Aangewakkerd door den scherpen Oostenwind), grepen de vlammen zoo snel om zich heen, d'at aan blusschen ni-et te dén- Ken viel. Het geld, d-e geheele inboedel, henevens drie kalveren, twee varkens, da kippen en al de landbouw werktuigen werden een pro-oi der Vlammen. Twee be lendende perceelen van P. L. en H. v. P. en een hooi schelf werden eveneens in die als-chi gelegd. HULDE' BRUSSEL—ZEEHAVEN. Het comité, dat ziohl hier te landie gevormd heeft Eckard! zweeg. Na een -poos vroeg hij!; „Om op ja reis terug te komen denk je lang weg te 'blijven?" „Twee, drie maanden zullen er wel mee heen gaan; de lange scheiding van vrouw en -kind! zal mij- zwaar genoeg vallen, maar het is dienst en bovendien een groote onderscheiding. Ik begrijp waarachtig niet, waarom ik, de jongste van mijn collega's daartoe aan gewezen ben. Maar het is een zaak van gewicht, en als ik haar tot een goed einde breng, is dat een be langrijke stap voorwaarts in mijn carrière." Eckard had reeds een antwoord -op de tong, maar hij bedacht zich. Hij- herinnerde zich plotseling, hoe zijn vriend -bij zijn eersite bezoek in diens huis, met onverholen trots en in argeloos vertrouwen zijn hui selijk geluk hemelhoog had geprezen. Was dat reeds een dreigend voorteeken geweest? Mocht hij nu de eerste vonk van argwaan in dit vertrouwende hart werpen, het eere-te zaadje van, wantrouwen in dit zoo gelukkig huwelijk? Dat was een ondankbare taak. Fritz Eckard zweeg dus, maar besloot tevens, zijn oogen open te houden. Hij bleef toch nog een paar weken en zou in dien tijd 'kunnen heslissen, of hij Ri chard al dan niet moest waarschuwen, aan. „Kom, laten wij! naar het gezelschap teruggaan!" Hij greep Richard bijl een arm en trok hem met zich mee. Den volgend-en dag was er voor hen geen gelegen heid elkaar te ontmoeten, daar dr. Eckard reeds vroeg vertrokken was voor een uitstapje na-ar Kronstadt. Hij wais onvermoeid, en beweerde niet ten onrechte, dat hij na een week reeds -meer van Petersburg had gezien en gehoord dan zijn eenzelvige vriend, doe toch hier geboren was. Voor den tweeden d'ag hadden zij een afspraak gemaakt, zoodra Brunold vrij zou zijn, m-aar deze, andiers de nauwgezetheid in persoon, ver scheen niet op het afgesproken uur en zond ook geen bericht. Eckardl wachtte zoo lang mogelijk en trok Uarrosseriefabrikaut. Telefoon 578. om van belangstelling te doen blijken bij de inwijding o-ver enkel© maanden van het kanaal, dat Brussel in onmiddellijke verbinding -brengt met de zee, heeft, meldt de N. R. Crt., het voornemen, aan Brussel, als hoofdstad van België, aan te Lieden een zilveren bo kaal van ongeveer een halven meter hoogte, waarop -lie wapens van Nederland en België zijn aangebracht, waarbij gevoegd zullen worden een, op perkament, gestelde opdracht en een album met de namen van al len, die aan dlit huldeblijk bijgedragen zullen hebben. Men zal van dleze gelegenheid gebruik maken om oen bloemenkrans neer te leggen aan d©n voet van het monument, dat voor het Paleis van Justitie te Brus sel werd opgericht ter nagedachtenis van de omgeko menen hij de scheepsralmp van bert) eerste Belgische opleidingsschip voor k o-o p vaar dij - o-f fiei er en Het comité zal pogingen aanwenden om een deel van de Nederland'sohe binnenvloot in die dagen bij Brussel hijeen te krijgen, om te getuigen, dat deze verbetering van d'e Belgische binnenvaart do-or Ne derland op waardeerende wijze wordt gadegeslagen» VOOR 12% CENT' OM DEi WERELD I Den 9en Jan. zond een handelaar te Arnhem een brief aam een mevrouw te Bennekoim, welken brief hij d'en 12en April! als onbestelbaar terugkreeg. Een vrij gewoon geval, dart echter interessanter wordt als men kennis neemt van de omzwervingen, welke die brief in d'ie drie maanden heeft gemaakt, blijkens de vele adressen, waarmede de enveloppe is volgekrabbeld1 en d© vele stempels, die de achterzijde bedekken. De „Amh. Ct." heeft aan d© hand van deze stem-pels -de volgende reisroute van den brief uitgezocht: 9 Jan. vertrek van Arnhem, denzelfden d'ag aan komst te Bennekom, waar men een postzegel van 7% cent bij dien van 6 heeft) geplakt en onmiddellijk d'en brief heeft doorgezonden naar Nice. Aankomst Nice 11 Jan., aankomst Lissabon 20 Jan., vertrek uit die stad 2-1 Jan., aankomst Marseille 24 Jan., Singapore 22 Febr., Weltevreden 23 Febr., Tandjong Prioik 24 Febr., Batavia 24 Febr., Weltevre den 16 Maart, Batavia 17 Maart, Arnhem 12 April. Deze heel© reis heeft de brief gemaakt voor 12% cent. De post heeft al di© maanden er haar goede zorgen aan gewijd, er zijn informaties ingewonnen naar het verblijf der geadresseerde, er zijn met ver schillend© hand aanwijzingen op geschreven, als bord du Goentoer, informatie Rott. Uloyd' Batavia parti pour Lisboune, enz. alles v-o-or -de som- van 12% cent. ONDEUGDELIJKE YISCH? Vrijdagmiddag is aan d© militairen der infanterie in het garnizoen Ede bij het middagmaal gebakken vi-sch versteekt, die door een handelaar te Utrecht was geleverd. Zaterdagmorgen, meldt het Hbl-d., heb ben zioh ongeveer 50 miliciens ziek gemeld, die gedu rende den nacht onwel' zijn geworden en voor het toen, een beetje geërgerd, alleen er op uit naar een van d© eilanden, waar hij' met een paar bekenden den avond verder doorbracht. Toen hij den daarop vol genden ochtend nog geen bericht van Brunold had, begon hij zich tooh ongerust te maken. Hij ging naar de Bank - het was bureautijd; dus zou hij Bru nold vast treffen. Deze was er echter niet, en een collega vertelde hem, dat mijnheer Brunold wegens ongesteldheid een paar dagen verl-of had gevraagd. Zij waren nog in gesprek, toen d© secretaris van den directeur verscheen, die bij het zien van Eckard merkbaar verschrok, maar toen op hem toetrad. „Ik kwam eens naar Brunold informeeren," zei Ec kard. Hij heeft zich gisteren niet aan een afspraak gehouden, maar nu hoor ik, dat hij- ziek is." „Misschien een verkoudheid," meende Petrowski. Dat komt in ons klimaat zoo vaak voor, maar ver dwijnt doorgaans even snel. Ik hoop, dat het niet iets van ernstigen aard' ia, ik hoor -ook nu pas, d'at hij afwezig is. Neemt u mij niet kwalijk een zeer dringende boodschap van den directeur." Hij liep snel op een afdeelingchef toe en begon een haastig, druk gesprek met dezen. „Dat is niet in o-rdet" dacht Eckard, terwijl hij ver trok. „Waarom schrok die man, toen hij mij- zag?" Hij nam een rijtuig en reed naar de voorstad. Toen hij aan het tuinhek van het landhuisje belde, werd hij binnengelaten door den ouden Russisehen tuinman, die echter bij Brunold) ook Duitsch had geleerd. Hij verzocht den doctor binnen te komen mijn heer Brunold) was thuis. Richard zat aan zijn schrijftafel en steunde zijn hoofd met beide handen. Toen Eckard binnenkwam, stond bij langzaam op. „Ben jij het? Neetm mij' niet kwalijk, dat ik je gis teren in den steek heb gelaten, bet kon niet anders. Ik had plan, vandaag naar je te© te komen." „Dat heb ik ook niet afgewacht! Ik hoord'e aan de Bank, dat je een paar dagen verlof geno-men hadt. Wat is er aan de hand? Is het kind! ziek, of je vrouw?" (Wordt vervolgd1).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1