DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No, 93. Honderd en zestiende Jaargang, 1914. DINSDAG 21 APRIL. FEUILLETON. Levenswegen Uitgave H. J. W. BECHT, Amsterdam. Naar het Duitsch van E. WERNER. STADSNBEUWS. ALKMAARSCHE COURANT. Het Amerika a bso he leger Hu het er tuseehen, Amerika en Mexiko begint te spannen, mag wel eenige belangstelling worden ver wacht voor het Amerikaansdie leger, zijn omvang en zijn inrichting. De sterkte van de geregelde troepen is door de wet bepaald op hoogstens 100-000 man. De geregelde troe pen wordien, evenals Ir. Engeland', aangeronseld. Wie soldaat wil worden moet zich voor den tijd van zeven jaar verbinden, vier jaar ia hijl dan in werkelijiken dienst en drie jaar wordt hij bij de reserve ingedeeld. De Amerikaansche soldaat is de best betaalde, de best behandelde, de best gekleed® en.de minst werken de soldaat der wereld. Hij1 heeft meer aan sport en training te doen, dan aan militaire oefeningen. Eeeds na verloop van dlria jaar kan hij1 opnieuw voor zeven jaar toekenen, wanneer hiji namelijk goed zijn dienst heeft vervuld en dan krijgt hij: 1,50 loon per dag. Wij: hebben ergens een® gelezen, dat de soldaat na af loop van zijn diensttijd op staatskosten naar de plaats moet worden gebracht, waar hij zich! heeft la ten aanwerven. Op welke wijze dit zal geschieden, mag de soldaat zedf weten. In den regel gaat hij. wandelen. De staat rekent dan, dat bij 15 Engelsche mijlen per dag aflegt en betaalt hem zooveel voor loon, kost, enz. per dag. Wanneer nu een soldaat bijv. op 4500 Engelsche mijlen afstand van zijn garnizoen is ingelijfd dan moet hij! 000 dagen wandelen en dan krijgt hij van den staat 450 dollars. Maar.de sol daat wandelt nooit. Zijn z'n drie jaren afgeloopen, dan gaat hij, naar het bureau, zegt, dat hij den dienst wenseht te verlaten en dat hij' naar huis wensch't te loopen, krijgt een papier, waarop staat op hoeveel ver goeding hij recht heeft.en kllapt een deur verder aan, om zich opnieuw te laten inlijven l Op deze wij ze krijgt hij een aardig spaarduitje. Uncle Sam heeft een open beurs voor zijn beroeps soldaten. Tijdens een dienstreis hebben zelfs de kor poraals niet alleen recht op een eerste klasse biljet maar ook op een plaats in, de Pullman-Car, den slaap wagen I In 1913 bestonden de geregelde troepen uit 74092 man. Men neemt aan dat hiervan dadelijk 60.000 man als expeditieleger ter beschikking staan. Maar dan is er nog de militie, die nationale garde. Deze wordt voor drie jaar aangeworven en mag in binnen- en bui tenland worden gebruikt. Zij bestond in 1913 uit 120.800 man, maar daarvan zullen aanvankelijk niet meer dan 60.000 man de geregelde troepen kunnen versterken. Er is echter nog een militie, de ongeorga niseerde en die levert het groote aantal. Alle man nen van 1845 jaar zijn in geval van nood verplicht tot een tweejarigen diensttijd. En deze ongeorgani seerde militie wordt gerekend op 15 millioen man, waaronder voortreffelijke schutters want de staat heeft gezorgd, dat zijn burgera hebben leeren schie ten. Intusschen op het getal alleen komt het niet aan, gelijk de Balkanoorlogen hebben bewezen. Er wordt wed eens beweerd, dat Uncle Sam lang geen re servemateriaal genoeg heeft, maar niet vergeten mag worden, dat hij over dollars beschikt en dat hij het niet noodig gevonden heeft, tijdens het dreigende con flict met Japan opnieuw materiaal aan te schaffen. De Amerikaansche soldaat is uitnemend geschikt voor het voeren van de guerilla, den oorlog op kleine schaal en met kleine troepen-afdealingen. Hij is niet geschikt om gedrild te worden en hij wordt niet 6) „Hee, zij! zijn beiden gezond. Maar ga zitten, Eritz, voor jou heb ik geen geheimen, ik zaül je alles vertel len." Eekard nam plaats, terwijl hij' vol onrust naar het gezicht van Richard keek, d!at plotseling een geheele verandering had ondergaan. De weeke, droomerige rust was geheel verdwenen en er lag een zonderlinge strakheid over1 de anders zoo bewegelijke trekken. Hij scheen naar zijn woorden te zoeken, zonder ze te kun nen vinden, maar eindelijk barstte bij los: „Ik heb gisteren een ontdekking gedaan, die mij bijna krankzinnig maakte die schurk, die Arnikoff, wil mij: mijn vrouw ontnemen 1" „Dus tochl" viel Eekard! uit. „Kijk mij maar niet zoo verbaasd aan, maar ik heb al dadelijk achterdocht gekregen, toen ik hoorde, hoe de Petrowski's zich zoo aan je opdrongen en1 je mij van je reis naar Moskou vertelde." „Ik heb d'ien Petrowski nooit vertrouwd, maar bij heeft er niet zoo mee te maken. Hiji was alleen een geschikt werktuig voor zijn meester. Deze heeft de schandelijke intrige op touw gezet. Ik moest weg, zoo ver en zoo lang mogelijk, opdat hij Olga alleen en onbeschermd zou weten. Maar d!at is verijdeld, God dank!" „Hoe hen je er eigenlijk achtergekomen? Wie heeft het je verraden?" Richard streek met zijn hand! over zijn voorhoofd. „Gistermiddag wilde ik van de Bank dadelijk naar jou gaan, om je af te halen. Olga was naar de stad gedrild en da omgang tusschen zijn officier en hem is heel wat ongediwongener dan in Eunopeesche legers maar zijn soldaten trots schrijft hem discipline, moed en plichtsbetrachting voor. Gaat Amerika Mexiko beoorlogen, dan zal het zich niet tevreden kunnen stellen met het bezit van de stad, maar d'an zal het ook in de binnenlanden haas moeten worden. Dan zal het heel wat troepen naar het Zuiden moeten zenden. Maar het zal dit kun nen. De geschiedenis leert, dat de Vereenigde Staten in staat zijn groote legers naar het strijdperk te zen den. De opstand op de Philippijnen werd bedwongen met 140.000 man, in den Spoansch-Amerikaanschen oorlog bereikten zij, hun doel met 312.500 en in den burgeroorlog brachten de noordelijke staten bijna 2.780.009 man tegen de zuidelijke in het veld. Wij meenen hiermede voor heden te mogen vol staan. Breekt inderdaad de oorlog met Mexiko uit, dan zullen we over de vorige Amerikaansche oorlogen nog het een en ander mededeelen. LEZING SHO'EOKHBMKEMAHS Voor de Christelijk-Historische Kiesvereeniging trad gisteravond in de matig bezette groote zaal der Harmonie als spreker op de beer J. R. Snoeck Hen- kemans, van 'e-Gravenhage, oud-lid' der Tweede Ka mer met het onderwerp: De politieke toestand na de verkiezingen. Hadat de voorzitter, de heer O. Sweerts, was voor gegaan in het gebed en een inleidend' woord had ge sproken, begon de heer Snoeck Henkemans, met ap plaus begroet, met een blik terug te werpen op de veelbewogen actie voor en tijdens de verkiezingen. Wat ,gaf aanleiding tot de nederlaag der rechtsehe partijen? Voor een deel het feit, dat op een zittend kabinet steeds wat valt aan te merken. Wie niet werkt kan ook geen fouten maken en werden deze niet gemaakt, dan, waren er nog wel ontevreden perso nen. Deze strooming is echter niet sterk genoeg om een zoo groote verandering te brengen. Daarvoor waren stormrammen en katapulten noodig van zwaar kali ber, wapens van venijnige constructie. Spr. wilde in dit verband een enkel woord' zeggen aver een zestal punten, die de verkiezingen hebben beheerseht1. de strijd voor algemeen kiesrecht. 2. tegen de verhooging der invoerrechten. 3. het front maken voor de open bare school. 4. de beweging voor Staatspensioen en dientengevolge tegen! de sociale verzekeringswetge ving. 6. De zoogenaamd© verdediging der Eed. Herv. Kerk en 6. De strijd tegen de bevordering van de Christelijke zending in Indië. Wat het algemeen kiesrecht aangaat wees spr. er op, dat de beweging biervoor bij' de verkiezingen geen groote rol heeft gespeeld, althans spr., die drie weken midden in de verkiezingsdrukte zat, heeft er niet van gemerkt. Het algemeen kiesrecht is vanzelf komend, het aantal kiezer® 'breidt zich uit. Van 1903—'13 nam het aantal kiezers per 1000 mannen boven 25 jaar, die kiesrecht hebben, toe van 512 tot 680. 0'ver wat men vanzelf krijgt, maakt de Nederlander zich niet druk. Het tarief heeft volgens spr. den grootsten invloed gehad'; met voorspiegeling van meer geld te moeten betalen zijn de menschen gauw bang te maken. Ook van grooten invloed was het front maken voor de openbare school en de actie voor het staatspensi oen. Vooral deze laatste beweging is ten zeerste te betreuren. Aanvankelijk droeg deze beweging een min of meer wetenschappelijk karakter, doeh de soci aal-democraten hebben zich er met alle macht op ge worpen, daar er een krachtig propagandamiddel in school en daardoor kwam ook dit in het concentra- tieprogram op den voorgrond. Hooit is er een minder onoprechte en laffe manier geweest om politiek voordeel te behalen, dan door den zgn. strijd voor d© Hed. Herv. Kerk. Wie over gekomen, en op visite bij' mevrouw Petrowski. Daar ik vergeten had, haar te zeggen, d'at het dien avond wel laat kon wordien, en zij; du» niet op mij moest wachten, ging ik even naar boven naar de woning van den secretaris, om te vragen, die boodschap aan mijn vrouw over te brengen. Mevrouw PetroVski opende zelf de deur zij schrok, toen zijj mij: zag, deed heel verlegen, en was in twijfel of zij miji all of niet zou binnenlaten. Ik ver zocht haar dus Olga mijn plan mede te deden, en wilde onmiddellijk daarop weggaan, toen ik in een zij kamer eensklaps de stem van den directeur hoorde en daarna nog een andere angstig emeekend de stem van mijn vrouw: „O, laat mij gaan bid ik u 1" Ik rukte de deur open. Olga wa» naar het raam gevlucht hij' stond op het punt, haar te volgen, toen hij mij zag!" Eekard luisterde zwijgend toe, zonder zijn vriend een oogenblik in de rede te vallen. Hu vroeg hij al leen: „Eni toen?" „Toen volgde een hevige scène. Olga vloog op mij af daar was zij veilig! Arnikoff kromp als door een adder gestoken ineen, toen ik hem 'het woord „schurk" in het gezicht slingerde. Hij' maakte ge bruik van zijn recht als mijn chef, en joeg mij op een beleedigende wijze uit de woning van zijn secretaris, die i'k onrechtmatig betreden had! Onrechtmatig! Toen was het gedaan met mijn zei fb eh eer ach ing. Ik zei hem, wat ik van hem' en zijn helpers dacht en van de geslepen intrige, waarvan ik het slachtoffer zou geworden zijn. Als Olga niet' haar beid© ar'men om mijn hals had' geslagen' en mij' zoo had tegengehouden, zou i'k op hem zijn afgevlogen." „Ja, ik ken je wel, je verbergt achter je schijnbaar stil, droometrig karakter een gevaarlijke hartstochte lijkheid1." „Zou ik mijn eer en die mijner vrouw dan niet mo gen verdedigen?" „Zeker, maar je zult er voor moeten boeten. Je had't je vrouw moeten meenemen en dezen eerloozen politiek sprak, wist, dat aan art. 171 der Grondwet niet in het minst zou worden getornd. Prof. Kohn- stamm heeft in het debat met den heer Ankerman on omwonden erkend, d'at hij' het ten zeerste betreurde en afkeurde, dat de liberale kiesvereenigingen van de bopkjes, waarin de Hed. Herv. kerk verdedigd heette, gebruik hadden gemaakt. De naaste toekomst zal' be wijzen, hoeveel kwaad' dit aan de Hed Herv. kerk heeft gedaan, sei spr. De heer van Deventer wees voor de verkiezingen in de Eerst© Kamer nadrukkelijk op de gevaren van de Christelijke zending in Indië. Hij verwachtte een na tionale ramp. Deze zal er echter nooit komen, zei spr., en hij voerde daarvoor aan een geschiedkundig en een aardrijkskundig bewijs. Ook beeft spr. een per soonlijk bewijs. Daarvoor moet men de waarde van het Evangelie aan zichzelf gevoeld hebben. Waar het Evangelie in eenvoudigheid wordt neergelegd1, zal1 het nooit kwaad doen, maar steeds iets goeds-, Spr. wees op het flinke beleid van Gouverneur-Ge neraal Idenburg waar zelfs, nadat de anders beza digde beer Marchant, die ook van de kook geraakt was, een boos artikel had geschreven, geruchten had den gegaan, dat H. M. de Koningin dien heer Iden burg per talegram zou hebben teruggeroepen, 't Is juist andersom geworden, de vrijzinnige minister heeft per telegram den heer Idenburg gevraagd te blijven. Hoch de beweging voor het algemeen kiesrecht, noch die voor Staatspensioen, is oorspronkelijk een liberale ged'aehte. De liberalen hebben het, door om standigheden er toe gedrongen, van de socialisten overgenomen. In Mei 1913 zei de heer Troelstra in zijn groote Haagsche verkieziugsredewij sociaal-democraten hebben de liberalen gedwèngen om ons program over te nemen. In Februari j.l. zei mr. Tro-elstra het kabi net te beschouwen als de zaakwaarnemer van de soci aal-democraten. Spr. wees bovendien op de herstem- mingsvragen door de S. D. A. P. gesteld aan de vrij zinnige eandidaten. De gekozen vrijzinnigen moeten volgens belofte de invaliditeitswet-Talma niet helpen uitvoeren, ook wanneer het ministerie het zou wil len. Over een viertal van de 6 punten wilde spr. thans nader spreken, 't Is nog niet bekend, wat het mi nisterie ten aanzien van het algemeen kiesrecht wil. Ten slotte zal de ervaring leeren of het voorstel tot invoering van allg. kiesrecht (krankzinnigen, slechte hoofden van gezinnen e. a. zullen ook hierbij waar schijnlijk worden uitgesloten)' het aantal' kiezers zal doen stijgen. In Enkhuizen b.v. is het thans al 93 van de mannelijke Hederlanders boven 25 jaar. Met geweld is gestreden tegen het verhoogde ta rief. Hoe kan deze regeering nu een accijns op het bier voorstellen? De vorige wilde een invoerrecht op het bier, hierdoor zouden alléén zij, die buitenlandsch bier willen drinken, getroffen worden. Door d'e ta baksbelasting zou oo'k alle tabak duurder worden. Er is geen enkele financier, die bet evenwicht kan her stellen, zonder behalve de directe belastingen ook de invoerrechten te verhoogen. Hij die voor minister van financiën van dit kabinet aangewezen was, be aamde dit en in verband met den strijd tegen het ta rief, dat hij thans niet kon voorstellen, is hij geen minister geworden. 't Zou spr. niet verwonderen, als we van deze regee- ring nog eens kregen een technische herziening van het tarief met fiscale bed'oelingen. Dat zou naar spr.'s meening niet veel ander® zijn dan het vorige ministe rie wilde. Wat de vorige regeering ten aanzien van het on derwijs wilde, n.l. financieele gelijkstelling, en al! in een grondwetsartikel had uitgewerkt, zal ook door de door de tegenwoordige regeering ingestelde staats commissie naar voren worden gebracht» S'pr. is over tuigd, dat wanneer de strijidl is beslist en er gelijk recht is voor allen, d'it beide takken van onderwijs ten goede zal komen. Al wa-t het vorige ministerie naar het hoofd is> geslingerd, wordt door d® eerste daad van het liberale ministerie gelogenstraft. De wetgeving van minister Treub besprak spr. daarna. Ook deze zal een invaliditeitspremie vragen, schurk in zwijgende verachting je rug moeten terug- keeren. Maar nu de hoofdzaak: hoe is Olga hieron der?" „Olga? Zij maakt zichzelf de bitterste verwijten, dat zij1 de onschuldige oorzaak van alles is. Ik heb de grootste moeite gehad, haar te kalmeeren en gerust te stellen." „Je hadt haar liever moeten vragen hoe vaak zij vom Arnikoff daar al aangetroffen heeft", zei Eekard' scherp. „Bij een eerste ontmoeting lijkt mij zoo'n voorval wel wat onwaarschijnlijk! Is het je dan niet opgevallen, dat Arnikoff, die trotsche Arnikoff, bij zijn secretaris op bezoek komt? Waarom zei Olga je nooit iets van deze herhaaldelijke ontmoetingen? Waarom ging zij steeds weer naar de Petrowski's toe? Dat hadt je haar moeten' vragen." „Fritz, ja moo'gt mijn vrouw niet verdenken 1" riep Brunoldi opgewonden uit. „Zij heeft in haar onsehuid geen oogenblik vermoed, waartoe d'it zou leiden, en dacht dat het mij schade zou doen, als- zij mijn hoog- sten chef grof zou bejegenen. Hee, geen woord' meer daarover, als wij vrienden willen blijven!" Eekard haalde zijn schouders op. „Je hebt je je chef tot vijand gemaakt en dat zal je je betrekking kosten." „Dat spreekt van zelf", was het somber antwoord. „Juist even voor je komst, dacht ik daarover. Er zal wel een voorwendsel' gezocht worden om mij mijn ont slag te geven. De aanleiding is er eigenlijk al, want ik weiger natuurlijk, naar Moskou te gaan. Vermo gen heb ik niet alleen deze kleine bezitting hier, en een ontslag van de eerste Bank in Rusland zal al tijd wantrouwen wekken. En ik kan de reden toch niet opgeven!" Eekard! was opgestaan en liep nadenkend d'e kamer op en neer. Plotseling bleef hij staan. „Maar waar om kom je niet bij ons? Je hoort toch met hart en ziel bij ons alles is toch Duitsch aan jou! Dat je in Petersburg géboren bent, komt er niet op aan. Wees hem vóér en vraag zelf ontslag. Heem vrouw en kind mee, en zeg Rusland! vaarwel." volgens geruchten gelijk als in de wet-Talma. Hier voor krijgt men ook een uitkeering, doch die invalidi- teitsrente wordt niet langer uitgekeerd dan tot 70-ja- rigen-leeftijd. Dan moet men zich wenden tot den burgemeester om ouderdomsuitkeering. Op de kinde ren kan verhaal plaats hebben. De wet-Talma staat hooger, daar is het een recht en heeft mem zich niet to t B en W te richten met een verzoek, De heer Talma wilde den, arbeidersstand verheffen in zijn geheel, een zekere onafhankelijkheid brengen. Het stelsel van Staatsarmenzorg staat vérre heneden de inval'iditeitsuitkeering welke minister Talma wil de. Deze gaf een zekerheid voor de toekomst, bij de wet-Treub hangt alles af van beschikkingen van col leges van B. en W. en Gedeputeerd© Staten. In het ontwerp-Treub ligt een opvoedende kracht in ver keerde richting, zooals spr. trachtte aam te toonen. ■Spr. had nog niet zoo'n slecht ontwerp verwacht, als het geworden is. Over de uitsluiting der bedeel den wilde spr. niet veel uitwijden, hij wilde niet ge- looven, dat de regeering dit zou handhaven. De strijd tegen het ontwerp gaat ook niet- tegen deze bepaling, maar tegen het stelsel, dat men niet krijgt een recht op een uitkeering, maar een gift, een gunst. De ongegrondheid, de opgeblazenheid van al wat vóór de verkiezingen is gezegd, is voldoend© gebleken. De partijen van de rechterzijde denken er nog niet aan om de coalitie op te heffen of te verzwakken. Voor de Christ. Hist. Unie is er allerminst reden om op wegmaking der coalitie aan te dringen. Er werd van haar scheiding verwacht. Ook dit bleek al' weer onjuist te zijn. De Christelijk-Historischen zijn steeds de coalitie zeer trouw geweest en hebben nooit hun beginsel geloochend, nooit hun onafhankelijkheid prijs gegeven, of hun vrijheid geknot. Dr. de Visser heeft geen oogenblik geschroomd over de Borro- maeus^encycliek toen deze in de Kamer ter sprake werd gebracht, hoewel ze er in het geheel' niet thuis hoorde, te spreken en dezelfde hield een krachtig pleit voor subsidie aan openbare leeszalen, hoewel de A. R, en de R. K. tegen de subsidie waren. De partij, die de hoofdleiding links in handen heeft genomen, n.l. de soc. democratie, predikt strijd met de beginselen van het Christendom, al wil men het niet erkennen. Spr. wees in dit verband op hetgeen En- ka werd' toegevoegd op het jongste Paascheongres, n.l. door den heer Mendel®, dat haar orthodox geloof een barbaarseh wondergeloof is. Hij' drong er tenslotte krachtig op aan, den strijd te voeren voor de handha ving der christelijk-national© beginselen. (Applaus). Daar niemand van de gelegenheid tot debat gebruik wenschte te maken, sloot de voorzitter om half tien met het „Onze Vader" de vergadering. ARROHDISSEMEHTS-REICHTBAHK. Uitspraken van heden. A. H„ metselaar, Helder, diefstal, 1 maand gevan genisstraf. O. J„ verversknecht, Enkhuizen, vernieling, 20 boete subs. 15 d. h. W. B., veehouder Blokker, mellkvervalsichdng, 1 maand gevangenisstraf. W. J., barbier, Hoord-Soharwonde, overtreding Lo~ terijwet, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. G. L„ harbier, Hoorn, overtreding Loterijwet, 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. BESiTRA'TIHG-WEiSTERWEG. De bewoners van de Westerweg hebben per adres van heden aan den Raad' het verzoek gericht om den W esterweg van de Hoavervaartsbrug af tot het Seharloo te bestraten. HET TTTBEHÜULO'SERLOEMPJE. Het bekende Tuberculosebloempje werd ook heden weer door een aantal dames verkocht en met succes wie tooit zich bij' zulk heerlijk weer niet gaarne met een bloem? Overal zag men dames en hoeren maar vooral) heeren die prijkten met het aardige roode bloempje. Op de mildheid van de stadgenooten werd op straat), in huizen, werkplaatsen en kantoren dan ook niet te vergeefs een beroep gedaan, de ver moedelijke opbrengst zal ongeveer 550 'bedragen. D© heer 'G. S traver, arts, bracht in het hoofdkwar- tier, dat in de Unie gevestigd was, een welverdiend woord van dank aan de d'ames, die zich voor den ver- „Haar Duitsehland gaanï Eh wat moet ik daar be ginnen?" „Werken en vertrouwen] op je pen. Je kunt het! Je eerste werk is nog niet vergeten. De kolommen onzer courant staan dadelijk weer voor je open. Je kunt je huisje hier verkoopen en van de opbrengst toch zeker den eersten' tijd) léven. De toekomst be hoort jou, dat verzeker ik je; je weet, d!at ik niet ge wend ben te vleien." Eekard sprak zoo 'beslist en overredend, diat Ri chard wat voor dien® plan ging voelen. „Meen je werkelijk, dat ik langs dezen weg wat be reiken kan? Maar ik mag mijn vrouw en kind' toch niet aan zulk een onzeker® toekomst wagen? Ep Olga is zoo aan haar land gehecht, zij is een Russin met hart en ziel. Ik ben bang, dat zij niet wennen kan aan Duitsche zeden en nooit daar aarden zal." „Je vrouw moet toch leven kunnen, waar haar man leeft en werkt. Je moet nu besluiten. A1« je hier je ontslag neemt, is dat toch een gegronde reden voor je vertrek naar Berlijh. Je behoeft toch d© vragen van je collega's niet af te wachten. Wat hadt je hief ei genlijk in dezen nuehteren werkkring, jij met je echt- dichterlijken aanleg! Je hadt je huiselijk geluk dit offer gebracht, maar nu staat juist d'it geluk op het spöl' redt het daarmee redt je toch je toe komst 1" Richard stond op en gaf hem diep bewogen een band. „Ik dank je, Fritz. Ik wil er over denken, maar laat me nog wat tijd. Doe ik, wat je vraagt, dan moet ik breken met mijn heele leven, zooals bet tot nog toe was, mij losrukken van dezen grond, waar ik als jon gen zoo gelukkig geweest ben. Al mijn jengd-herin- neringen hangen ten nauwste samen met dit kleine, zonnige huis. Ik zie natuurlijk wel) in, dat mijn be trekking aan de Bank onhoudbaar is geworden, en ook een tweede ontmoeting met den directeur zou voor ons beid'en onmogelijk zijn. Maar als ik ergens anders in Petersburg nu eens wat vinden kon. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1