DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. M. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 VRIJDAG 24 APRIL. Moderne administratie Men schrijft ons uit Nieuw-York: Dezer dagen namen wij een kijkje in een z. g. mo dem kantoor, waar een geheele moderne administra tie was ingevoerd. Wij stonden paf van hetgeen wij zagen. Het kantoor leek wel een fabriek. Er ston den in de ruime, lichte, hijgiënisch ingerichte kan toorlokalen allerlei groote en kleine geheimzinnige machines, waarvan wij de werking niet konden be vroeden. Wij verzochten den directeur, of een der jongedames ons door de kantoorlokalen mocht rond geleiden, en ons de verschillende machines mocht verklaren. De welwillende directeur vond het goed, en zoo voerde een der bevallige „machinisten" ons door de verschillende afdeelingen van de admini stratie-fabriek." Bij ons in Holland, zeiden wij, zitten op vele kan toren de klerken nog op een hooge kruk achter den hoogen lessenaar; zij hebben den heelcn dag een penhouder of een potlood in hun hand, en het zweet loopt van hun gezicht, zoo spannen zij zich in met het optellen van lange kolommen. En gij dartelt rond tusschen uw machines, gij amuseert u, gij „Wacht eens even, waarde heer, ge vergist u. Ik ben in Holland geweest, maör mijn indruk was, dat men in de nieuwe wereld tweemaal zoo hard werkt als in Europa. Het lijkt wel makkelijk, met al die machines te werken, maar vergeet u niet, dat er tien twintig maal meer werk uit onze handen komt, en dat men krachtige zenuwen moet hebben, om het op een modem kantoor uit te houden. De machine neemt ons het machinale werk af, maar ze denkt niet voor ons. De denk-arbeid blijft voor ons." Slechts over enkele dezer kantoor-machines zullen wij uitweiden. Allereerst de schrijfmachine. Die is in Holland ook populair, maarhet is de schrijf machine van het jaar O. In Amerika heeft men heel nieuwe sijstemen in den handel gebracht. Men heeft b. v. de automatische schrijfmachine, waarop slechts bepaalde brieven kunnen worden getijpt. De constructie van deze zelf-typende schrijfmachine komt overeen met de muziekplaten", de muziekrollen enz., die orgel en piano automatisch laten werken. Geheel op dezelfde manier als een muziekstuk op den papieren rol wordt weergegeven, worden de brieven op den papieren rol gebracht. De brieven worden zoo automatisch geschreven; alleen de adressen typt men erboven met de hand. Een andere constructie is de z. g. Billing-machi- ne, waarmee het mogelijk is, gelijktijdig verschillen de documenten te typen, zooals facturen, vrachtbrie ven, enz. Doyr de combinatie van rekenmachine met schrijfmachine wordt de Billing-machine tot de hoogste volmaaktheid gebracht. Vooral op de factureer-af deeling van groote ondernemingen wordt deze methode toegepast. Op het Nieuw-Yorksch model-kantoor zagen wij voorts allerlei rekenmachines. Hoewel onze vriende lijke gids het tegensprak, zijn wij er heilig van over tuigd, dat zoo'n moderne rekenmachine werkelijk de kunst van het denken verstaat. De meeste wer ken electrisch. Met zoo'n machine kan men niet alleen optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, wor teltrekken, machtsverheffen en logarithme nemen, maar door op enkele knopjes te drukken, worden ver' schillende formules toegepast. Onze vriendelijke gids liet ons een machine zien, geplaatst op de tech nische afdeeling, die in den wandel Pijthagoras No. 3 heette. Met een slingerbeweging maar ook de electriciteit deed haar plicht trok deze machine den vierkantswortel voorts allerlei vermenigvuldigingsapparaten. De electrische rotatie-cyclostyle staat geen dag stil. Hiermee kan men 8000 afdrukken in een uur ma ken. Deze cyclostyle-afdrukken zien er gewoon lijk onberispelijk uit, maar er zijn twee bezwaren; ten eerste worden de afdrukken gemaakt op het z.g. quick-drying-paper, daar bij niet snel drogen anders de afdrukken vlekken, terwijl het tweede bezwaar is, dat de letters niet scherp overkomen. Men ziet di- recht, dat het copieer-werk is. De drukmachine, de z.g. Progressograaf, maakt werk, dat er uitziet, alsof het.... gedrukt is. Een imitatie-zetmachine kost niet meer dan een electri sche rotatie-cijclostijle, maar de cijclostijle werkt tien maal zoo vlug. Terwijl de brief, die op de rotatie- cyclostijle wordt afgedrukt, in de gewone snelheid eerst op het stencil wordt getypt, moet bij de Pro gressograaf eerst worden gezet met losse letterty pen, dezelfde, die oyk doyr den boekdrukker worden gebruikt. Deze wijze van vermenigvuldiging heeft echter dit voor, dat de ontvanger van den brief wer kelijk geen onderscheid kan maken tusschen dit werk en gewoon type-werk, om de eenvoudige re den, dat beide afdrukken feitelijk hetzelfde proces hebben doorloopen. De Multigraaf is te beschouwen als de verbeterde editie van de Progressograaf; hierbij brengt men automatisch hoofd en adres boven den brief aan. Het snelle zetten wordt bereikt door bepaalde let tergrepen, zooals „the", „lij," enz., die herhaaldelijk voorkomen in een type aan te brengen. „Wij kunnen," zeide onze gids, eenvoudig niet buiten de machinerie. Wanneer we geen administra tiemachines hadden, zouden we twintigmaal .zooveel personeel noodig hebben, en dus failleeren. En nu, het is tijd, ga met de machines naar Holland, richt er een zaak op en wordt rijk. Het is tijd. Adieu." BINNENLAND. uit de som van de tweede macht van twee getallen. Wij sloegen aan 3 en 4, de voltallige zitting, s inger werd omgedraaid, en het cijfer 5 kwam voor I Besloten werd' eenige af-en den dag; en onze gids zeide 3 kwadraat is 9, 4 kwa draat is 16, som 25, de wortel daaruit is 5. Wij sloegen aan 5 en 12, de slinger werd omgedraaid, en oogenblikkelijk verscheen het cijfer 13. 5 kwa draat is 25, de tweede macht van 12 is 144, 25 plus 144 is 169, de wortel hieruit geeft 13. Dus: 'een rechthoekige driehoek, waarvan de beide rechthoeks zijden 5 en 12 cM. zijn, heeft een schuine zijde van 13 cM. Pythagoras zal niet gedacht hebben, dat eeuwen en eeuwen na zijn dood zijn stelling met een kleine machine toegepast zou worden. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke rekenmachine den techni cus heel wat arbeid spaart. Midden in de correspondentie-afdeeling staan de dicteermachines. De chef beantwoordt alle brieven in de machine. Het membraam teekent woord voor woord op. Brief na brief- wordt zoo in den wasroi vastgelegd. Is de correspondentie afgehandeld, dan gaan de rollen naar de typisten-afdeeling, zij worden op de „weergeef-machine" geplaatst, de ty piste krijgt een soort kap over het hoofd, en hoort b. v.: Morgen juffrouw, wij hebben een boel te doen vandaag, dus hard werken. Nou, daar gaat ie. Al lemaal dato heden. U moet de adressen maar pre cies opzoeken uit de correspondentie. Dus juffrouw opgepast. Even stilte, daarna: Aan de Directie der N-VVergist de chef zich, dan moet hij het gauw verbeteren, en zegt b.v.Sakkerloot juffrouw maakt u van die 4 een 5. Hij moet noodzakelijker wijs een stopwoord hebben. Anders bestaat de kans dat de typiste ook de opmerking voor haar bestemd overneemt. Is de chef in een goede bui, dan ziet men de tijpiste gedurende het werk af en toe eens lachen of blozen. Is hij met zijn verkeerde been uit bed gestapt, dan zal de typiste dat ook bemer ken wellicht heeft hij dan een vloek op den rol vast gelegd. Het groote voordeel van de dicteer-machine is, dat de directeur ook brieven kan dicteeren na het sluitingsuur van het kantoor, die dan den volgenden dag, wanneer hij-zelf b.v. op reis is, kunnen wor den uitgewerkt. In het model-kantoor, dat wij bezochten, had men STADSNIEUWS. PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT. Op den openbaren weg, lagen Woensdag geheel onbeheerd vijf volle vaten benzine, waarvan één vat eenigszins lek was, terwijl vlak in de buurt het magazijn is waar ze kunnen worden opgeborgen. Wegens deze onbeantwoordelijke handelwijze is proces-verbaal opgemaakt tegen de betrokken per sonen, terwijl al de vaten in beslag genomen en op een veilige plaats gedeponeerd zijn, VERORDENING, REGELEINDE DE JAAR WEDDEN1 ENZ. VAN DE BEAMBTEN DER ALGBMEEINEBEGRAAETLAATS. ALKMAARSCHE CODRANT. TWEEDE KAMHIi De replieken ter zake het ontwerp-inkomstenbelas- ting werden gisteren voortgezet. De heer ïydeman (V.-L.) zou een herziening van de schatting van het ongebouwd willen, welke binnen niet te langen tijd zou zijn tot stand te bren gen. De heer Teens tra (V.-D.) zei, dat hij en zijn geestverwanten willen verlaging van dien suikerac cijns, zij het niet dadelijk, en opneming van de be deelden in de ouderdomsrente» Hij zette verder nader1 zijn standpunt ten opzichte van de grondbelasting uiteen en bestreed de voor pro tectie aangevoerde argumenten. De heer Vliegen (S. D. A. P.) wenschte, dat de minister door schattingscommissies nauwkeurig de tegenwoordig© waard© en de opbrengst van den grond zal doen vaststellen. De heer de Monté Verloren A.-R.) zei o. m., dat hij nadere inlichtingen wensehelijk acht no pens de wijze, waarop zal wordten voorzien in d© kos' ten van sociale verzekeringen, welke veel hooger blij ken te-zijn dan waarop is gerekend, o. a. door de op neming van de bedeelden, die de volkswil eischt. Dr. Bos (v.-cl.) die meende, dat de minister niet voldoende besefte, dat de ernstige toestand der financiën vordert, dat bij het budget de gewone uitgaven door gewone middelen moet worden ge dekt. Spreker betoogde voorts, dat de minister tijdig maatregelen moet nemen, om zoo spoedig dit moge lijk is, onze vlottende schuld te consolideeren. is Gemengd nieuws. UIT OTERLEEK. De Raad vergaderde deze weeik ten twee ure m overschrijvingen tot een bedrag van 365.186 ter goedkeuring aan Gede puteerde Staten voor te dragen. Mode werd besloten -op een wijziging in d'e bouwver ordening de goedkeuring van de gezondheidscommis sie te vragen, dit -opdat de heer Schuurman wat de ro-oilijn betreft op -d'enzelfden grondslag bij zijn be staand perceel kan bouwen. Hierna kwam in behandeling de in vorige vergade ring uitvoerig besproken aansluiting bij de K. E. M» De heer de Jong merkte op, dat de aflossingen op j 250 -bepaald zijn* Met het oog o-p den duur der over eenkomst moet dit naar zijn meening 300 zijn. De voorzitter wees er op, dat men met een concept overeenkomst te doen heeft, men kan -den duur ook zeer gevoegelijk op 30 jaar stellen. De heer de Jong zei de opmerking alleen gemaakt te hebben om een fout in de administratiekosten te voorkomen. De Voorzitter: De Raad' kan natuurlijk besluiten den duur -op 30 jaar te stellen. Men staat hier voor bepalingen die voor altijd gemaakt zijn en ook reeds het vorig jaar gedrukt. Wat over 25 jaren gebeuren zal weet spreker niet, maar de strooming van den tijd gaat v-ooruit. Steeds wordt -de staat meer gemeen schap-, dan politiestaat. De heer Co-uwenhoven vroeg voor wiens rekening het komt wanneer de kosten hooger zijn dan is opge geven. De Voorzitter deelde mede, dat de K. E. M. er voor staat de zaak voor den opgegeven prijs uit te voeren, n.l. J 7500, hierbij komt iets voer de vier aansluitin gen die er bijgekomen zijn, maar in het ergste geval kost de zaak niet meer dan 8000. In Koedijk viel het de K. E. M. mee, en ze leverde toen vo-or minder dan was aangenomen. De heer Vader was van meening, dat het lichtge bruik kan tegenvallen. Da heer die Jong was er bang vo-or, dat na 5 jaar de lui die voor 35 en 25 gegarandeerd hebben, tot de conclusie komen niet meer dan 20 noodig te heb ben, ze blijven dan vrij en dan wordt dit een schade post v-owr de gemeente. De Voorzitter meikte o-p steeds- gezegd te hebben lat de lichtgebruikers het licht moeten betalen; de belastingbetalers staan er buiten. Wanneer later blijkt, dat het goedkooper- kan, d-an is spreker- er voor het goedkooper te leveren-, aange zien het ook dan niet opgaat dat d'e gemeente er aan verdient. Voor de vijf jaren wil1 spreker d'e lui wel verbonden houd-en, oo-k al blijkt dan reedis, dat het goedkooper kan. Dan kan men evenwel oen res-erve- fondsja vormen. De heer Dekker was van meening, dat hiertegen niets te zeggen valt. De heer Glijnis vroeg hoe het gaan moet als de lui in gebreke blijven om te betalen. De heer1 Schermerhorn vroeg of de- huiseigenaren garandeeren. De Voorzitter zei, dat dit het geval is voo-r de in stallatie in d'e huizen met huurinstallaties. De heer Schermerhorn -achtte deze garantie dan wel voldoende. Met licht' krijgt men echter o-ok met de kleine mensichen te do-en; wanneer- deze niet beta len, dan is de schade vo-o-r die gemeente. Betalen ze de petroleum niet, dan is het voor de winkeliers. De Voorzitter stemde dit toe, do-eh wees er op, dat ze hierbij niet van den een naar den ander kunnen lo-open. Een beetje vertrouwen zijn ook deze kleine m-enscben z. i. wel waar-d:. Zelfs de kleinste gebruikt nog wel vo-or 6 per- jaar en toch zijn dte- huurinstal laties daar alle maar opgenomen. Spr. kan boven dien niet voor alles instaan. De heer Glijnis: „Maar de gemeente moet er bui ten blijven." Do Voorzitter: „De gemeente oefent het bedrijf uit. De lichtgebruikers betalen de kosten, die niet op de belastingbetalers mogen drukken." De hoer de Jong: „Dit heeft men de eerste 6 ja ren in de hand, maar daarna staat d-e gemeente mach teloos, kunnen de lui dau met een gebruik van 5 per jaar met minder toe, dan heeft de gemeente deze in komsten minder." Spreker wilde de gemeente er als bet half kan hui ten houden en had wel liever dat de aangeslotenen den doorslag vo-or de beslissing moesten geven. _De Voorzitter wees er op, diat dit niet gaat. Wat na 5 jaar gebeurt, weet spreker niet. Het i-s evenwel zeer wel mogelijk, dat het stx-oomgebrui-k dan no-g grooter is. De heer Couwenhoveni: „Het is een. luxe, het maar voor licht." De Voorzitter: „Het is ook voo-r kracht". Spreker bood den Raad gaarne het volmaakte, n.l. een garantie voor 30 jaren, maar dit ligt niet in zijn macht. Voor zichzelf is spreker overtuigd', dat de electrificafcie in de lijn van den tijd ligt. D-e Raad) besloot reedis 7 Augustus in 'beginsel1 tot -ansliuiting. D© heer de Jomg: „Daar is geen één tegen elec trisch licht." De heer Glijnis: „Het bezwaar is maar het finan cieel© -deel voor de gemeente. Het moest de gemeente niets kunnen kosten." De Voorzitter merkte op, dat Oterleek toch zeker niet de eerste gemeente is- die eT toe o-vergaat. Spre ker wees op vele plaatsen, die dit reeds deden. De heer de Jong: „Ja, Voorzitter, praatjes zjjn wel goedkoop, maar mij' is kort geleden verteld, dat het dorp blij zou wezen als er geen electrisch licht k wam. Hebben de menschen van harte geteekend of zijn zij er toe geprest? Wanneer het laatste het geval is, dan zo-u het te betreuren zijn indien besloten werd tot aansluiting. Ik heb dit niet uit één maar uit drie monden. Maar zooals ik zeg, praatjes zijn goedkoop." De Voorzitter ging de naamlijst na en deelde de aangevoerde bezwaren mede. Eenigen wilden eerst wat wachten, doch teekonden later. Anderen waren direct voorstanders. Een andier inwoner was voor stander, doch teekende niet, omdat spreker van mee ning was, dat een gemeente-ambtenaar in de eerste plaats moest medewerken. Later verklaarde bedoelde inwoner in Koedijk de zaak te zul'len onderzoeken. Tegen een weduwe, die spreker niet voorbij wilde gaan, zei d'e spreker: Als gij het te bezwarend vindt, feeken dan maar niet, waarop deze liever vriji bief. Spr. had bij de meesten d'e zaak uitvoerig toegelicht, doch is op een zuiver standpunt gebleven. De heer Vader heeft hetzelfde als de heer de Jong gehoord. De heer Blom merkte op, dat de beweringen van deze menschen niet veel' waarde hebben; zij die zoo spreken, hebben in elk geval niet eerlijk tot den bur- emeester gesproken. De heer de Jong was van meening, dat dergelijke eru-chten de zaak tegenhouden. De heer Schermerhorn zeide: „Of de burgemeester komt of iemand anders, dat scheelt natuurlijk wel" De Voorzitter: „Wanneer het beïnvloeden wordt eno-emd dat ik de menschen de zaak zoo heb uitge legd', dat er niets tegen was in te brengen, dan mag men van beïnvloeden spreken." Iets anders heeft spreker echter niet gedaan. De gevallen hij -de menschen'die weigerden, lichtte spre ker nad'er toe. 2472 tot 2921. Aan het Centraalstation te Rotterdam is door de politie in beslag genomen een partijl van 5000 bokkin gen, aangevoerd uit Enkhuizen. Doior den keurings dienst werden zij schadelijk voo-r do gezondheid ver klaard en vernietigd. Het Hoofdcomité van de Vereeniging „Het Roo- de Kruis" heeft een gift van 25000 ter beschikking gesteld van het comité voor hul-pverschaffing aan de bevolking van de d-o-or de pest geteisterde gewesten in Nederl. Indië. De Kantonrechter te Den Haag heeft den direc teur van het electrisch bedrijf te Delft, wegens de be kende kabellegging te Rijswijk, veroordeeld tot 50 ets. boete. Een der onlangs -door het Haaigsche Hof be noemde twee deskundigen tot onderzoeking van den Lei-dschen student van Leeuwen, d'ie zijn meisje do-od'- schoot, heeft hem toerekenbaar verklaard. Woensdagavond! mo-est, -schrijft het Handels blad, de monteur d'e Wilde, van de Eleetriciteits- maats-chappij „De Berkelst.reek" te Boreulo eenige re paraties verrichten in een bovenleiding. D-e man klom in 't net met een gordel' om zijn lichaam, maar greep bij vergissing een draad met -stro-om. Bewuste loos bleef hij hangen. E-en andere monteur klo-m on middellijk naar boven en smaakte de voldoening door afknippen van den d'raad- zijn vriend behouden naar beneden te brengen, waar na eenigen tijd het bewust zijn werd opgewekt. B. en Wstellen voor te besluiten, onder intrekking der Verordening, vastgesteld bij besluit van 6 Novem ber 1913 (Gemeenteblad No. 397), vast te stellen een nieuw© verordening, regelende d'en rang, het getal en d-e bezoldiging van de beambten ter algemeene be graafplaats: Art. 1 zegt, dait bij den -dienst d'er algemeene be- rraafplaats werkzaam zijn.: Een -opzichter, een dood graver. Art. 2. De bezoldiging -der beambten in het vorig artikel genoemd', wordt bepaald als volgt: V o-or den opzichter op 250, zonder periodieke ver- li o-o-gingen. Voor dan doodgraver o-p een minimum van 598 11.50 per week), welke do-o-r d'rie driejaarlijksche verhoogingen, telkens met 26, kan wo-r-dlen gebracht 'P t '"'6 13 per week), benevens vrije woning en liienstkleeding. Aan den doodgraver wordt bovendien 26 's jaars uitgekeerd op grond van 'e Raad© besluit van 3 No vember 1909 No. 5. De verhooging der bezoldiging in dit artikel be doeld, gaat in met d'en eersten dag der maamd, vol gende op die waarin -de verhoo-ging is toegekend of waarin man daarop aanspraak heeft gekregen. De verordening wordt geacht in werking te zijn ge- I reden op 1 Januari 1914 voor zoo-ver het betreft het personeel! dat biji de vasbs telling der ver-ordtening in t un-ctie is en heeft terugwerkende kracht tot den len ■Mei 1907, v-o-or zooveel aangaat de periotdieike verhoo- ingen. N OORDHO'LLANDSCH LANDBOUWCEE- DIET, AT,K¥AAB. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1913 uit te brengen door de directeuren in de algemeene vergade- mg van aandeelhouders op 1 Mei a.s., is het volgen de ontleend!: Hoewel de op de effecten gemaakte provisie ook dit jaar niet groot is geweest, blijkt toch dat die totaal- uitkomsten over 1913 gunstig waren. Door de Raden van Admissie werden behandeld 1768 credietaanvragen tot een bedrag van 3.513.477.50, waarvan werden toegestaan 1529 aan vragen ten bedrage van 2.850.811.50. Het lo-opende crediet bedraagt onder ultimo De i-omber 1-913 6.714.132.44, tegen 6.4ü7.015.4S% on der ultimo December 1912. Aan beleenmg en prolongatie haid de vennootschap per 31 December 1913 uitstaan 2.886.524.15, waar- an de 'betreffend© posten gedekt zijn door effecten- onderpand met het gebruikelijke surplus. De gehouwen-rekening, die op 31 9 December 1912 op de balans voorkwam met 220.000, vermeerdterde in den loop van 1913 tot 260.267.31, ten dienste van Spreker betreurde het, dat dergelijke praatjes niet I "rbouwing, kluishouw en safe-inrichting in de kan- STfiTl >1BTT1 9rfV7.ftOp-H w<"VTHon 1\l"on V»oo-f-t j-nn-nn I lOTGII tö ïiGldlGH Gil flgp pj| cll© oloCtrjflC^ft erlichting in het kantoorgebouw te Rotterdam. Na a fschrijving van 20.267.31 vermeerderd! met de reeds in 1912 gereserveerde 5000, i-n het vorig verslag ver meld, voor het kantoor te lm-iden komt het hoofd Gebouwen" thans op d-e balans voor met 235.000. De reserve klimt tot 292.073.42 tegen 280.921.42 in 1912. Het pensioen- en ondersteuningsfonds wijst een be drag aan van 24.143.34 (vorig jaar 20.772.73). Het said© der depositorekening bedraagt 1.743.324.54%. Het hoofd der geherdisconteerdie promessen koimt v oor met 3.028.640, welk bedrag bestaat uit pro mess-en in herdisconto gegeven ter bekoming der noo- dige kasmiddelen. De gemaakte rente en provisie -bedraagt met het saldo van het vorige jaar ad 11.04%, eene som van 316.194.37%. Op dubieus© debiteuren wordt afgeschreven 18000, op meubilair 2196.55% en op gebouwen 20.267.31, svelk laatste bedrag wordt vermeerderd met de hierbo ven gemelde in 1912 gereserveerde som van 5000. Na deze afschijvingen van totaal 40.463.86% kan worden vo-orgesteld evenals het vorig jaar 6 pet. aan van i aandeelhouders uit te keeren. tegen hem gezegd worden. Men heeft toch wel eens meer een dergelijke stemming gehad, o. a. de dokters^ woning. Oterleek is bovendien niet de eerste ge meente die aansluit. Men heeft hier kunnen profi- teeren van de ervaringen in andere gemeenten. De heer Vader- zeide, dat de dokterswoning van be lang was voor de geheele gemeente. De Voorzitter: „De toekomst zal het licht ook voor d© geheele gemeente» brengen. Al» ik het graag wil, dan sta ik daarmede gelijk met 20 anderen en is dit mijn recht. Persoonlijk kan ik echter niet voer alles instaan." De heer de Jong had liever dat de K. E. M. het deed en dat de gemeente er buiten bleef. De Voorzitter zeide, dat wanneer het er niet komt, dat er vo-o-r hem een massa werk minder is, maar daar ziet hij niet tegen op. Hij- bracht hierna in stem ming hij d'e K. E. M. aan te sluiten overeenkomstig het aanbod! van de maatschappij. Vóór stemden de bearen Blom en Dekker. Tegen de hoeren Glijnis, Co-uwenho-ven, Schermer'h-om, Vader en de Jong. De vergadering werd hierop gesloten. KORTE BERICHTEN. Het aantal werfcloozen in de Amsterdamsche di amantnijverheid! is weder toegenomen, en wel

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1