DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. yerkteztnëT" kit Mnbltn tt kor, Adres: JAC. MET. No, 98 Honderd en zestiende Jaargang, 1914 MAANDAG 27 APRIL. van een lid v. d. gemeenteraad. Levenswegen »Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f1t— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. FEUILLETON, H. J. W. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt, overeenkomstig art. 51 der Kies wet, ter algemeene kennis, dat bij hem op Dinsdag 19 Mei e. k., ter secretarie dier gemeente, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten voor een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslag nemen als zoodanig van den heer H. J. F. Wanna, die zit ting had voor het 2e kiesdistrict. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat die opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en opderteekend zijn door ten minste vier en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor de bedoelde opgaven zijn van heden af ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 25 April 1914. DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat bij hun college is ingekomen een verzoekschrift van H. JANSEN, aldaar, om verlof tot den verkoop van al coholvrijen drank in het perceel Klein Nieuwland, D 2. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bezwa ren worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 25 April 1914. ALKMAAR, 27 April. Na de oude de nieuwe wereld. Het oorlogsgerucht in Europa is verstomd, maar thans doet het zich in Amerika gelden. En de democratische, vredelieven de hoogleeraar Wilson, tot president der republiek gekozen is thans gedwongen het zwaard in de weeg schaal te werpen. Men weet, dat enkele Amerikaan- sche onderdanen door Mexikanen onaangenaam be jegend zijn, dat Amerika genoegdoening heeft ge- ëischt, dat Mexiko de eischen rondweg heeft afgesla gen en dat Amerika toen de havenstad Veracruz heeft bezet. De geweigerde saluutschoten zijn slechts het voorwendsel geweest, dat tot deze actie aanleiding heeft gegeven. President Wilson, die president Huerta niet wil erkennen, omdat hij in dezen een moordenaar ziet, heeft verklaard, dat hij Mexiko de gelegenheid heeft willen geven weder geordende toe standen en een geregelde regeering te krijgen. Maar algemeen wordt aangenomen, dat hij heeft moeten bukken voor de kapitaal-belangen, die zijn verkiezing zoozeer hebben bestreden. J Naar het Duitsch van E. WERNER. Voor het verdere verloop zal er veel van afhangen, of het Huerta zal gelukken zich met zijn tegenstan ders, die Carranza tot leider hebben, te verstaan tot gemeenschappelijken afweer van den buitenlandschen vijand. In elk geval worden tot dusverre de Ameri- kaansche troepen door de Mexikaansche niet precies als bevrijders aangezien. Integendeel de Ameri kanen worden gehaat en ook de andere vreemdelin gen moeten onder dien haat lijden, zoodat oorlogs schepen zijn uitgezonden om hen te beschermen. Blijkbaar waren de Amerikanen van plan de kust te blokkeeren van Vera Cruz tot Tampico, maar hier op is teruggekomen, omdat de oorlog nog niet was verklaard. Er bestaat nog eenige kans op het ver mijden van den oorlog, daar de Zuid-Amerikaan - sche staten een bemiddelingsvoorstel hebben gedaan, strekkend tot afzetting van Huerta als president. Gaat het Mexikaansche volk hiermee accoord, dan is voldaan aan den wenseh van president Wilson maar ook aan dien van de eigenlijke aanstichters van den oorlog? In elk geval komt het tot een krijg, dan zal Amerika zich zeer ernstige opofferingen moeten ge troosten. In Frankrijk hebben gisteren de algemeene ver kiezingen voor de Kamer plaats gehad. Er was hiervoor een reusachtige belangstelling.... onder de candidaten. Hun aantal was buitengewoon groot, voor sommige zetels was zelfs wel een dozijn liefheb bers en dit moge voor een groot deel zijn toe te schrijven aan de versnippering der partijen, het hooge tractement der Kamerleden van 15000 francs zal hierop ook wel van invloed zijn geweest. Bij de kiezers was echter de belangstelling gering voor hun Zondagsplicht. De voorbereidingen, tragisch inge zet door de revolverschoten van mevrouw Caillaux hebben een uiterst kalm verloop gehad. Wellicht is de grenzelooze verwarring, welke er onder de par tijen heerscht, daaraan mede schuld. Er zijn op dit oogenblik nog niet veel uitslagen bekend. Maar de man, wiens naam meer dan die van alle andere candidaten op den voorgrond is ge komen, die in zijn district met zijn auto van dorp tot dorp is gevlogen, overal verkondigend, dat hij zijn belastinghervorming brengen wou en brengen zou, de heer Caillaux is, ondanks het felle verzet tegen zijn candidatuur herkozen met een meerderheid van dertien honderd stemmen. Maar ook de vorige pre mier Barthou werd herkozen, terwijl de uitslag van het district van den heer Briand nog niet bekend is. Morgen zal er meer van deze verkiezingen te zeggen vallen. In Zweden is ook gestemd. De uitslag is daar ge weest, dat de conservatieven en socialisten gewonnen hebben. De oude Kamer bestond uit 64 conservatie ven, 102 liberalen en radicalen en 64 socialisten, in de nieuwe zullen de conservatieven 86, de liberalen en radicalen 71 en de socialisten 73 zetels bezetten. Zooals men zich zal herinneren, had het liberale ka binet Staaff wegens een constitutioneel conflict met den koning zijn ontslag genomen, het was opgevolgd door het ministerie-Hammarskjöld, dat stond op het standpunt van den koning en dus een onmiddellijke versterking en sterke vermeerdering van het leger wenschte, doch dat geen parlement achter zich had, waarmede het in dezen geest zou kunnen regeeren. Daarom werd de Tweede Kamer ontbonden. Men wist te voren wel, dat de conservatieven de 52 man daten, welke zij moesten winnen om de meerderheid in die Kamer te krijgen niet zouden behalen. Maar men had hoop, dat zij 40 nieuwe zetels zouden ver werven, omdat zij in de vereenigde zitting van beide Kamers (in de eerste Kamer is de verhouding 87 te gen 63) dan de meerderheid zoudeh hebben. Den 7den April schreven wij over deze verwachting der conservatieven het volgende; „Wij betwijfelen intusschen zeer of hun hoop wordt vervuld. Behalen zij het vereischte aantal zetels niet dan zal 't kabinet-Hammarskjöld wel spoedig plaats moeten maken voor een liberaal ministerie, een ver andering, waarmede Zweden's Koning die persoon lijk tegen het ministerie Staaf optrad zeker niet bijs ter ingenomen zal zijn." Het schijnt, dat de Hammarskjöld het echter toch wil beproeven of er wet behulp van de gematigde li beralen niet te regeeren valt, ook op het netelige punt der defensie. Bovendien zal de Kamer reeds weer het volgende jaar worden ontbonden. Wat de behaalde stemmen betreft, is het wel aar dig even op te merken, dat de conservatieven er 286.040, de liberalen en radicalen 244.718, de socia listen 229.329 verkregen, dat de stemmen-vermeer- dering resp. bedroeg 98.000, 5000 en 59000 en dat gemiddeld 3.330 kiezers een conservatief, 3.448 een liberaal en 3.141 een socialist hebben gekozen. Het bezoek van het Engelsche Koninklijke paar aan Parijs heeft een uitnemend verloop gehad. Maar de politieke verwachtingen, welke er in Frankrijk wer den gekoesterd, zijn niet in vervulling gekomen. En geland is niet bereid gevonden, een nieuw ver drag te sluiten, om zich nauwer aan Frankrijk te verbinden. Een ongesteldheid van Keizer Frans Jozef gaf aanleiding tot ernstige zorg. De artsen verzekeren, dat de toestand bij voortduring goed is. Maar waar de keizer reeds zeer oud is en zijn persoonlijkheid van groote beteekenis voor de eenheid van het keizer- koninkrijk en voor zijn internationale positie, werd gevreesd, dat de ziekte een verkeerde wending zou nemen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer wordt, met het oog op den stand van de debatten over de belastingwetten, de behandeling van de reeds aan de orde gestelde Stu wadoorswet eerst tegen het midden van Mei tegemoet- gezien. Daarna zal een regeling van werkzaamheden voor gesteld worden, die de Kamer ten minste tot over de helft van Juni zou bijeenhouden. EVENREDIGE VERTEGENWOORDI GING. De staatscommissie voor evenredige vertegenwoor diging is Vrijdag met haar arbeid gereed gekomen. Haar verslag, vergezeld van de noodige bijlagen tegen billijk tarief. zal in den loop van de volgende maand aan H. M. de Koningin worden aangeboden. SUPPLETOIRE LANDBOUWBEGROO TING 1914. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van de landbouwbegrooting 1914, waarbij het eindcijfer wordt verhoogd met 8,293,357. De minister acht thans den tijd gekomen, dat aan de rijks hoogere land-, tuin- en boschbouwschool te Wageningen de zaak van het wetenschappelijk onder zoek voor den tuinbouw wordt aangevat en de grond slag wordt gelegd, hetzij voor een afdeeling voor we tenschappelijk tuinbouwonderzoek aan het voor noemde Instituut, hetzij voor een zelfstandige inrich ting. Met ingang van 1 Juli zal een Ieeraar aan de school worden verbonden, die het tuinbouwkundig onderzoek verrichten kan, op een jaarwedde van 4000. Voor de school zal een afzonderlijk bibliotheekge bouw moeten worden gesticht, een gebouw voor net onderwijs in de systematiek der tuinbouwplanten en in dendrologie; een inrichting voor ooft- en groenten- conserveering en een landbouwlaboratorium; kosten: 130.000, waarvan 50.000 voor 1914. O. m. wordt verder gevraagd 11.000 voor een te Amersfoort op te richten proeffokstation voor pluim veeteelt tevens onderwijsinrichting. 6000 verhooging wordt gevraagd voor den post rundveefokkerij; 2000 subsidie meer (voor dit jaar) voor den Nederl. Tuinbouwraad. Verder wordt o.m. het artikel voor de renten krach tens art. 369 en 370 der Invaliditeitswet verhoogd tot 10.500.000, waarbij voor dat jaar gerekend wordt op 105.000 renten, gemiddeld ad 100. Voor administratiekosten wordt 150.000 meer gevraagd. Gemengd nieuws. GEKNIPT. Vrijdagnacht werd, meldt het Hbld., de opmerk zaamheid van een politieagent in de De Clerqstraat te Amsterdam getrokken door de vreemde handelwij ze van een man, die een cafe trachtte binnen te ko men. Meenende met een inbreker te doen te hebben, hield hij den man aan, ondanks diens bewering dat hij de zoon des huizes was. Bij onderzoek bleek het laatste juist, maar bleek óók, dat er toch wel reden bestond om hem aan te houden. Een week geleden had hij, in dienst zijnde bij een wijnhandelaar, de kar van zijn patroon achtergelaten en met ruim 100 de vlucht genomen. Nu dit geld verteerd was, trachtte hij in het holst van den nacht weder bij zijn ouders onderdak te krijgen. BEDREIGING. Zaterdag heeft de politie in den Haag een 35-jari- gen winkelier aan het Groenewegje, gewezen Indisch Militair aangehouden, de man is drager van de Militaire Willemsorde ter zake van bedreiging AARSCHE COURANT Dit nummer bestaat nlt 3 bladen. 10) „Dat zij reedis eenmaal getrouwd geweest is met een jonge bankbeambte, die latex om politieke rede nen werd verbannen I" „Dat is waar alleen verzweeg zij, dat die jonge bankbeambte onschuldig veroordeeld werdl Hij werd naar Siberië gezonden en de vrouw bleef met haar kind in Petersburg achter." „Alleen en hulpeloos! Zij was aan het noodlot overgeleverd geweest, als von Arnikoff, de chef van die Bank, zich haar lot niet aangetrokken en haar hulp gebode nhad. Daarna leerde zij hem beter ken nen, en later hebben dankbaarheid en de zorg voor haar kind, haar er toe gebracht, met den veel ouderen man in het huwelijk te treden." „Zorg voor haar kind" herhaalde Eckard met een minachtend lachje „daar kunnen nog wel an dere zorgen bij' geweest zijn. In ieder geval liet zij zich van haar eersten man scheiden." „Scheiden? Ik meende, dat hij toen reeds gestor ven was." „Neen, toen leefde hij nog. Nu zal hij misschien wel dtood zijn! Men gaat gauw te gronde daar in die woestenij. De scheiding was ook gemakkelijk te ver krijgen en werd heel spoedig uitgesproken en een jaar na de veroordeeling van mijn vriend BrunoM werd het huwelijk met von Arnikoff voltrokken. Verwon dert je dat? Wel men moet toch wettelijk vriji zijn, bij een tweed© huwelijk" zei Eckard ironisch. De jonge Brankow was blijkbaar getroffen; er lag een pijnlijke uitdrukking op zijn gezicht, toen hij antwoordde „U bekijkt de zaak wel wat te veel van éénen kant, oom Fritz 1 Brunold was uw vriend; dan liigt het voor de hand, dat u partijl voor hem trekt. De arme vrouw zal zwaar genoeg geleden hebben in haar hul- pelooae eenzaamheid. Zijl had zeker alle hooip op een wederzien opgegeven." „Waarschijnlijk 1 In ieder geval heeft zij zich vlug getroost. Zij deed een schitterende partij, want von Arnikoff gold toen voor zeer rijk. Hij was ook met zijn vermogen in de Bank betrokken en dat zal in den loop der jaren wel aanzienlijk vermeerderd zijn hij zal nu vijf jaar dood wezen." Er viel een korte, pijnlijke stilte, die door Erin ver broken werd: „U bent vooringenomen tegen Olga, en zij is het tegen u. Ik zag dat reeds bij! uw eerste ontmoeting." „Gevoel bedriegt zelden, als je d© oogen open hout 1 Maar waarom zou je niet bij haar je geluk be proeven? Zij is vrij en beschikt over millioenen dan waren toch alle moeilijkheden opgeheven." Ec- kaxd's oud sarcasme kwam weer boven. „Wat denkt u wel van mij, oom! Als ik mij naar de plannen der familie schik, misschien schikken moet het was toch de wenseh van mijn ouder® zoo kan ik dat nog voor mij' zelf verantwoorden, in geval ik zou toestemmen 1 Maar een vrouw, die mij dierbaar is, die ik liefheb ja, liefheb, waarom zou ik niet eerlijk zijn omi die vrouw tot een voorwerp eener speculatie op haar vermogen te maken, dat kan ik niet an daar wil ik ook nooit meer van hooren!" Eckard zag zijn neef ernstig aan, terwijl de harde uitdrukking van zijn gelaat verdween. „Je hebt bij uitzondering eens gelijk, mijn jongen 1 Wellicht heeft je aanzoek ook geen succes. Je staat wel in hooge gunst hij de schoon© dame, maar of ze geneigd is, jou haaf tegenwoordige vrijheid' te offe ren, is nog de vraag. Zij is heel slim, dat heeft zij bewezen. Von Arnikoff stond algemeen bekend als een gewetenlooze „Lebemann", en ik twijfel' sterk, of hij in den beginne huwelijksplannen had met haar. Maar zij heeft het toch zoo ver weten te brengen. Bij een man, dlie, zoo als jij, tien. jaar jonger is dan. zij, zal zij ais vrouw van ervaring wei overwegen, dat het be zit baar weldra zou vervelen, maar dat van bet ver- bodeme altijd1 dubbele gekoring uitgaat. Ik geloof dus niet, dat je kans bij haar hebt." E .twin's oogen flikkerden onheilspellend, maat hij wist zich te bedwingen. Het was een psychologisch raadsel, dat juist de oom, die hem steeds meedoogen- loos de waarheid in het gezicht zei, een macht over hem bezat, die zijn eigen vader nooit gehad had. Te gen ieder ander zou hij' graf zijn uitgevallen, maar nu zei hij slechts: „In dit opzicht verstaan wij elkaar niet, oom, en zullen wij' elkaar wel nooit verstaan. Wat het andere betreft, zult! u mij wel tijd' willen la ten, om te beslissen.ik zal er over denken." Hij vertrok, zonder alls gewoonlijk zijn oom een hand' te geven. De onverwachte ontmoeting in Nizza had Fritz Eckard herinnerd aan iets, dat zoo niet vergeten, d'an toch lang geleden was. Hij hadl van zijn vriend Richard Brunold' nooit mieer iets gehoord, dan dat hij veroordeeld! en „opgezonden" was. Alle pogingen iets naders te vexmemen, waren vergeefseh geweest. De ongelukkige verdween uit de rijen der levenden, zooals reeds zoovele zijner lotgenooten, hoewel! hij misschien nog in leven was. Eickard! had van dege nen, met wie hiji tijdens zijn verblijf in Petersburg kennis bad gemaakt, geboord, boe de geschiedenis verder was afgeloopen. Hij' wist van de scheiding, van bet hertrouwen der tegenwoordige mevrouw von Arnikoff en van den dood' van den directeur. Rodaruetein, het oude erfgoed' der familie Brankow, was een der fraaiste bezittingen der provincie, een' uitgestrekte heerlijkheid, met een mooi ouderwet&ch heerenhuis, een groot, schaduwrijk park en een uitge breid jachtterrein. Al honderd jaar was het goed in het bezit derzelfde familie, waarvan de laatste gene- Carrosseriefabrikant. Telefoon 573. r&tie wat te zorgeloos met haar bezitting omgespron gen en 't vaderlijik erfdeel veronachtzaamd had. Dat moest zich natuurlijk wreken, en de zorgen en moei lijkheden vermeerderden met den dug. De eene hypo theek na die andere moest worden opgenomen en ein delijk kwam het zoover, d'at bij een eventueel© ver koop voor den eigenaar zelfs niets zou overblijven. Intusschen waren alleen d© ingewijden op die hoog te; Erwin's vader gold nog steeds voor een rijk man, en waarschijnlijk had deize zelf zich den toestand' niet zoo ernstig voorgesteld. Een man, wiens geheele le ven steeds een spelen met den arbeid was geweest, moest het opgeven, toen d© ernst de» leven» hem na derde. Het lag in zijn natuur, steeds de zorgen voo ver mogelijk van zich te schuiven en anderen voor zich te laten werken. Het was een reeds lang uitge maakte zaak, dat zijn zoon en de erfgename der Dankmar'sche bezitting een paar zouden wordien. Men wachtte slechts tot het jonge meisje den leeftijd be reikt had, waarop het familieplannetje kon ten uit voer worden gebracht. En dan was die toekomst ver zekerd. Ongeveer drie uren van Rodenstein verwijderd, la gen de beide groote landgoederen dex bloedverwan ten, Reineck en ETmsdiorf, met bun talrijke hoeven. Dit alles werd voorbeeldeloo's bestuurd en verzorgd', hoewel da teugels van het bewind) in handen waren eener zeventigjarige vrouw. Mevrouw de weduwe von Dankmar, geboren Brankow, genoot een groote achting, niet alleen, bij haax personeel, maar bij a'lle landeigenaars in den omtrek. Reineck, het grootste van de twee, was van oudsher de woonplaats der familie geweest. Het groote hee renhuis met zijn hoiog pannedak en het breede bordles, maakte ©en deftigen indruk. Het was noig juist ge bleven als in den tijd, waarin het gebouwd! was men had het nooit door ver- of bijbouw trachten te verfraaien. ('Wordt vervolgdO.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1