met een misdrijf tegen hef leven gericht gepleegd tegenover zijn vrouw. Deze had hem wegens zijn wangedrag, vooral het misbruik maken van sterkedrank, verlaten en was gaan inwonen bij haar ouders. Zaterdag had hij zich een revolver aangeschaft en was naar de woning zijner schoonouders gegaan, voorgevende het met zijn vrouw „goed te willen ma ken" Hij vroeg haar afzonderlijk te spreken, doch ziende, dat hij weder onder den invloed van sterke drank verkeerde, vluchtte de vrouw weg. De man haalde daarop de revolver te voorschijn en ricntte het wapen op haar; zijn schoonmoeder kwam nog bijtijds en wist te beletten, dat hij een schot loste. Hij moet zich te voren tegen anderen hebben uitge laten, dat het zijn bedoeling was, zijn vrouw te tref fen. WIJZIGING DER STAATSBEGROOTING VOOR HET DIENSTJAAR 1913. Een wetsontwerp is ingediend, strekkende tot ver hooging of vermindering van sommige posten der begrooting van binnenlandsche zaken voor 1913. O. a. is gebleken, dat ramingscijfer voor de opbou wing van het rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik noodgedwongen met 159.000 is overschreden moeten worden, welk bedrag thans wordt aange vraagd. Het eindcijfer ondergaat geen verandering. PESTBESTRJDING NED.-INDIë. Z. K. H. de Prins heeft Zaterdag geïnstalleerd het comité tot steunverleening aan het Nederl. Roo- de Kruis tot uitzending van verplegingspersoneel en -materieel naar de peststreken in Nederl.-Indië. Hij hoopte, dat ae commissie zonder verflauwen haar doel zou nastreven en daden verrichten. De Indische Missie-vereeniging heeft, meldt de N. R. Crt., den minister de hulp aangeboden van een pest-colonne, bestaande uit medici, priesters, gees telijke broeders en zusters alsmede leeken en deze ter beschikking te stellen van de Indische regeering. De minister heeft het aanbod in overleg met den gouverneur-generaal aanvaard, maar teven:, in over weging gegeven de vereeniging Het Roode Kruis te steunen. De Indische Missie-Vereeniging zal nu haar bijstand aan het NederLaudscfce Roode Kruis niet onthouden, indien dit noodig mocht blijken. DROEVIG ONGELUK. Op den Loosduinschen weg te 'a-Otavenbag@ duw de Zaterdag een jongen een wagen, sarmedfc hij co kes aan de gasfabriek ging halt® ca waarin een broertje en een zusje zaten, toen ms der wielen ia de rails van de Westlandsche stoomtram gerankte, juist op het oogenblik, dat de stoomtram aankwam. Het jongentje wist nog uit den wagen te springen, maar het meisje, een kind van 4^ jaar, geraakte onder de stoomtram, met het noodlottige gevolg, dat bet hoofd werd afgereden. CHINEEZEN-INVAL Op het politiebureau aan de Nieuwe Haven in Den I Haag zit men opgescheept met een gezelschap Chi- I houden vergadering van het Bestuur en den Raad neezen, mannen, vrouwen en kinderen, in het geheei 24 personen. Enkelen hunner spreken wat gebroken Fransch of Engelsch. Naar uit hun mededeelingen is op te ma ken, zijn ze van Frankrijk het Kanaal overgestoken naar Engeland, waar zij niet werdén toegelaten. Zij zijn toen per Harwich—Hoek van Hoiiand-lijn naar Nederland gekomen. Met dec Hoek-irein kwa men zij naar Den Haag en gingen met vijl auto's, waarop hun bagage, beddegoed, dekens en allerlei gerei werd geladen, naar de Chineesche kanselarij. Daar kon men hen echter niet ontvangen, en toen het op betalen aankwam, beweerden ze geen geld te hebben. De chauffeurs reden hen toer naar het po litiebureau. Hier werd in munten vaa verschillende landen ongeveer tien gulden bijeengtödiarreld, en daarmede de chauffeurs, die pl.m. lo gulden te vor deren hadden, tevreden gesteld. Hun werd toen een deel van de agemenwacht aan gewezen, om voorloopig te verblijven. Zij willen door handel te drijven in hun onderhoud voorzien en geld bijeen krijgen, om verder te reizen. Tot nu toe kon den zij geen geschikt verblijf vinden ea dë politie, die ook zorgde, dat zij gevoed wvjden, overweegt nu, wat verder met hen aan te vangen. Aan de Chineesche kanselarij, waar men al ver scheidene keeren met zulke de wereld doorzwervende zonen van het Hemelsche Rijk te doen isad, zijn later een viertal der zwervelingen ontvang;:^ doch men gaf te kennen, niet veel voor hen te kunnen doen. In de agentenwacht zitten ze nu rond een groote tafel geschaard, een vrouw met een zuigeling op den schoot, terwijl eenige kinderen, er zich al goed thuis voelend, onbewust van hun ellende, er rustig met el kander spelen. W. dier gemeenten bioscoopverordeninsren voorge steld. Uit het Nederl. Museum voor Geschiedenis en Kunst, gevestigd in het Rijksmuseum, wordt een gou den doosje ter waarde van 245, vermist. Bij het graven van een grafkelder op de ruïne van de oude parochiekerk te Warmond heeft men op een diepte van twee meter ongeveer 29 geraamten ge vonden, alsmede twee vierkante, langwerpige ruim ten van steen vervaardigd, elk ter grootte van een menschenlichaam. Deze moeten volgens een des kundige gediend hebben tot begraafplaats voor aan zienlijken STADSNIEUWS. GEMEENTELIJK WERKLOOZENFONDS. Het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft in zijne laatst gehouden vergadering tot aansluiting bij dat fonds toegelaten, ingaande 1 Mei a.s. lo. de R.K. Metaalbewerkersbond „St. Eioy," af- deeling van den Nederl. R.K. Metaalbewerkersbond, gevestigd te Utrecht; 2o. de afdeeling Alkmaar van de Handelsreizigers- vereeniging „Eendracht" gevestigd te Rotterdam en 3o. het R.K. Tabaksbewerkersgilde „St. Anthonius van Padua," afdeeling Alkmaar van den Nederl. R. K, Tabaksbewerkersbond „St. Willibrordus", ge vestigd te 's Hertogenbosch. LEERRIJKE UITSTALLINO. Voor de liefhebbers van een fijne „Panama" zal de uitstalling van het Hoedenmagazijn van den heer v. Beek aan de Sehoutenstraat een attractie zijn. Men kan daar de wording van een Panamahoed in zijn verschillende toestanden aanschouwen en ziet daar exemplaren van f 7.50 tot f 500 uitgestald. PRIJS GEWONNEN. Van de prijsvraag voor een ontwerp van een waterkantoor (douanekantoor, havenmeester, eerste hulp bij ongelukken, aanlegsteigers, enz.) van het genootschap Architectura et Amicitia te Amsterdam, won onze vroegere stadgenoot, de heer Jan Wils den 2en prijs. UIT KOEDIJK. Zaterdagavond hield de vereeniging het School verbond zijn 45ste algemeene vergadering in het lo kaal van den heer A. Bak onder voorzitterschap van den heer K. Wassenaar. De penningmeester gaf een overzicht van zijn gel delijk beheer, waarvan de eindcijfers waren: ont vangsten 195.54, uitgaven 203.26, alzoo een na- deelig saldo van 7.72; hiervan werd 1.30 weer vergoed door de commissarissen, het spaarbankboek je gaf aan een bezit van 22.47. Zonder opmerkingen werd de rekening goedge keurd met een woord van dank aan den penningmees ter. Het verslag van den toestand der vereeniging door den voorzitter uitgebracht gaf aan dat er 216 TREKHONDEN. De heer Van Laer, voorzitter der afdeeling Nij megen van de Nederl. Vereeniging tot Bescherming van Dieren, heeft onder goedkekuring van het be stuur der afdeeling en in overleg met het bestuur van den Bond tot Bescherming van den Trekhond te 's-Gravenhage, een circulaire verzonden, waarin opgewekt wordt tot vorming van een kapitaal voor stichting van een ken; «el in Nederland, waar eerste soort trekhonden gefokt en aan do gebruikers voor den kostenden prijs afgegeven worden. Ü1T NOORD-SCHARWOUDE. Van bevoegde zijde wordt ons bericht omtrent den bouw van een hulppost- en telegraafkantoor, op de plaats der onlangs verbrande perceelen, tegen gesproken. UIT BEEMSTER. Zondag 3 Mei a.s. viert de Zangvereeniging „Har monie" te Beemster haar 50 jarig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal In het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Mlddenbeemster uit gevoerd worden het oratorium ,Josua" van Handel, Paardekoper. Aan- A. Hogetoom, So- onder leiding van den heer J. vang n. m. 2 uur. Solisten Mej. praan van Berlijn, en de heeren Jac. Caro Bariton van Utrecht, A. v. d. Ham, Tenor van Voorburg, J. Kubbenga, Bas van Amsterdam en A. G. Prooily, orgel Krommenie. Orkest van het 7e Regt. Infanterie, kapelm. v.d. Kley. VAN DEN LANGENDTJK. zuimen hebben plaats gehad n.l. 15 wegens gods dienstplichten door 1 leerling, 47 wegens ongesteld heid door 5 leerlingen, 5 wegens slecht weer door 4 leerlingen, 3 wegens huiselijke feesten door 3 leerlin gen en 52 onregelmatige verzuimen door 23 leerlin gen, tevens werd medegedeeld dat na overleg met het bestuur, de volgende week aan 8 leerlingen een ge tuigschrift voor het herhalingsonderwijs zal worden uitgereikt. Vervolgens werd overgegaan tot aanvul ling van het bestuur, aftredende waren de heeren J. Lammerschaag, herkiesbaar en J. Boldewijn niet her kiesbaar; de uitslag was dat de heer J. Lammer schaag werd herkozen met 30 van de 34 stemmen en de benoeming weer aannam; in de plaats van den beer Boldewijn werd na eenige stemmingen gekozen den heer K. Bos, die de benoeming aannam. Hierna weid aan 19 leerlingen, die de school ver laten hebben een getuigschrift en de boekjes „Het leven in" uitgereikt. Door den voorzitter werden nu met de leerlingen eenige liederen uit het boekje „Het leven in" gezon gen, vervolgens werd overgegaan tot de rondvraag, waarbij de heer W. de Geus de besprekingen opende, en de onderwijzers wees op het nut van rapporten op de school, opdat de ouders beter op de hoogte zijn van de vorderingen die de kinderen maken. De voor zitter wees op de bezwaren van rapporten en punten en toonde dit aan door voorbeelden. Hij achtte het nuttiger om bijeenkomsten te houden met de ouders en ouderavonden te houden. Hierna stelde de heer P. Visser voor ouderavonden te houden, waarop de voorzitter medewerking toezei. De heer Jn. Otto vroeg wanneer en waar het feest is. De voorzitter kon dit nog niet zeggen. De heer W. de Geus vroeg welke klassen tot het herhalingsonderwijs worden toegelaten, en kreeg ten antwoord, dat de zesde klas E toegang heeft. Hierna hield de heer de Geus een leidool om ook de kinderen die geen zes klassen heb- en doorloopen van het herhalingsonderwijs te doen genieten, waarop de voorzitter wees op hei geringe aantal dat beneden de zes klassen de school verlaat, zoodat het de kosten niet zou loonen hiervoor een klasse op te richten. Hierna werd de vergadering gesloten. KORTE BERICHTEN. 13 April heeft R. G. te Oosterblokker zijn wo ning verlaten, om naar hij zeide, naar de ouders van zijn dienstbode te Schellinkhout te gaan. Daar is hij echter niet geweest en hij heeft sedert niets van zich laten hooren. Te Tubbergen, nabij Nijmegen, is op 76-jarigen leeftijd overleden de heer H. Waller, van 1904—1913 anti-rev. lid der Eerste Kamer. Het 300-jarig bestaan der Groningsche univer siteit zal 29, 30 Juni en 1 Juli zeer feestelijk worden herdacht. Het Koninklijk Echtpaar komt bij die ge legenheid in de stad. Een 20-jarige kantoorbediende ter postkantore te Gouda, is in hechtenis genomen, als verdacht van het ontvreemden van geldswaardige papieren. In Hilversum en Dordrecht worden door B. en FEESTAVOND „HET WITTE KRUIS". wenschen in te nemen ten opsacbte van t op te rich ten ziekenfond»; en na bekomen antwoord daarop bespreking bestuurssamenstelling, stemmenver houding op de Ailg. Vergadering en verder toelaat baarheid der leden inzake wdetandsgren». Ook werd behandeld een schrijven van eene com missie uit het ziekenfonds te Wieringerwaard, bevat tende verzoek tot uitnoodiging eener vergadering van commissies m 't ressort A I'lrmaar (bevattende 28 ge meenten,). Besloten werd deze vergadering bij te wo nen, waarna sluiting volgde. npo7on tnonnon irreenrofi An <i In Un HP A Ai», aL di A - ,-lj t A J. T\. «*AiA t A AA A.] _A a ,1 l_ I I UIT BERGEN. Vrijdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank alhier in „St. Jan" haar ja»rlijh»che algemeene vergade ring. In zijn openingswoord wees de Z.Eerw. Heer J, F. B. van Delift, Pastoor en President van den Raad van Toezicht, er op, dat de Bank zich in een toienemenden bloei mag verheugen. He Eerw. spre ker bracht dank aan de leden van het Bestuur en aan die van den Raad van Toezicht voor de vele moeite en zorgen, welke zij» zich geheel belangeloos, ten hoeve der Bank hadden getroost. De heer P. B. van Don, kassier, las hierna de notulen d)er laatste twee vergaderingen voor, welke onveranderd en onder dankzegging werden goedgekeurd. Ha het opmaken der presentielijst werden de rekening en balans over 1013 door eene vooraf benoemde commissie bestaande uit de heeren H. Kager, H. Blank en O. Roobeek, on derzocht. Nadat een en ander in volkomen orde was bevonden, deelde de kassier aan de vergadering o. a. het navolgende mede: Spaargelden: Saldo's op 1 Januari 1018 87835.26*, ingelegd in 1014 met bijgeschreven inter, 05.907.20, terugbetaald in 1914 86531.55, zoodat de Boeren leenbank op 1 Januari 1&14 schuldig is aan ingelegde spaargelden 97400.91%. Voorschotten: Saldo tegoed) op 1 Januari 1013 37865, nieuwe voorschotten in 1914 verleend 9506.50, terugbetaald) 8288, zoodat op 1 Januari 1914 aan voorschotten uitstaande was een bedrag van 30083.50. Loopande rekening: Saldo tegoed op 1 Januari 1913 47862.10, in 1914 uitgegeven (te goed) 58561.82 en terug ontvangen 48836.77, derhalve op 1 Januari 1914 in totaal tegoed 57587.15. Het reservefonds bedroeg oip 1 Januari 1913 2060.22%. Over 1914 werd1 aan winst gemaakt 564.85%, zoodat het reservefond1© op 1 Januari 1014 bedroeg 2626.08. Tot lid van het Bestuur, in die plaat» van den heer L. Henneman, die ale zoodanig bedankt hsdl en als lid der Bank was uitgetreden, werd benoemd! de heer N. J. Punt. De heeren J, Apeldoorn en W. J. van der Steen werden als ledea van dea Raad van Toe-' zicht herbenoemd. De rentevoet werd bepaald als volgt: spaargelden 3% pet., voorschotten 4%; pet. en loopende rekenin gen 4% pet. en pet. provisie. In eene na afloop der algemeene vergadering ge- van Toezicht werd tot Directeur gekozen de heer P. Roskam. UIT SOHOOKL. ^Vrijdagavond' werd in bet lokaal van den beer Keuris te Groet de eerste propaganda-avond gegeven van de plaatselijke vereeniging voor Bestrijding van Drankmisbruik, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. De zaal wa» goed gevuld) en er beersebte een pret tige stemming. In zijn openingswoord! legdie de voorzitter uit, d'at deze vereeniging niet, zooals sommigen meenden, werd opgericht om oppositie te voeren of oneenig- heid te kweeken, maar enkel tot bestrijding en voor koming van misbruik, een doel waarmee iedereen, van den geheel-ontihouder tot den drankzuchtige toe, instemt. De heer J. Stealing hield' een korte voordracht over het alcoholvraagstuk. Biji de daarop geboden gele genheid! tot gedachten wisseling vuidie de heer Lührs deze aan met enkele voorbeelden uit het leven. Het daarop volgend tooneelspel, de dramatische schets „Jean Marie", onder leiding van den heer Wat hadden die bloemen in Sohoorl el veel kun nen doen. Als de ouden van dagen, weleer in slechte tijden 't loodlje niet hadden moeten leggen, ale zij eens hadden kunnen volharden, wat zon de cultuur op onze goede gronden misschien groot zijn geweest. Als we eens zien hoe op die gronden, waar jaren her de teelt fiasco leed, door jong en nieuw initiatief prach tige resultaten te zien zijn, dan leeft in ons de zeker heid op, dat, wie volhardt bij zijn beginsel, en de za ken met zakenkennis aanpakt, hier zeker slagen aal. Spreker hoopte dan dat de kweekers van thans zul ke standvastige zakenmannen mogen Zijn en dat ze slagen in hun doel. Sta op uw beginsel. Op dit oogenblik, nu gij toont wat uwe gronden voort kun nen brengen, op 't oogenblik, nu gij in gemeenschap uwer kinderen van Hora uwe beste bedoelingen voor op stalt, toont uw standvastigheid en volhardt in uw streven, en geluk er bij. Mat dezen wenscih, mij- streven, en geluk er bij. Met dezen wensch ver klaarde spx. de tentoonsteilling voor geopend. Verder werd in gezellig samenzijn nog menig har- be- I telijk en geestig woord gesproken. Wat die tentoon stelling betreft, in bonte mengeling ziet men in lange tafels tegen de wanden da vele soorten bloemen op gesteld, alles op naam en in hoofdzaak tulpen. Het midden gedeelte der zaal is herschapen in een groot gazon met 3 perken. Het mdddenste, samenge steld uit coniferen en vaste planton, behoort, evenals de twee mooie boekversieringen, tot de kweekerij „Duinboech", Zeer mooi doet het eene collectie Darwintulpen, de snijbloem bij uitnemendheid, ingezonden door den heer JBakhuis, Bergen, terwijl de twee collecties ge wone tulpen, ingezonden door die kweekerij „Duin- bosch" en J. Bakhuis, Bergen, voor velen wat te toe ren geven. Een eenige aanblik levert het tooneel op. Dit is in zijn geheel in beslag genomen door de Maatschappij „Zaadhandel", directie Boot en Kluft, te Alkmaar. De rangschikking van alles, van bloemen en zaden, is prachtig. En wat geëxposeerd wordt is eenig. We zien hier eene collectie van 80 witte tulpen, alle nieuw, en niet in den handel. Daarnevens oudere, doch mooie soorten. Dit alle» geflankeerd met eene-1 raria's, alitorhand bij goed, Oromums enz. De eerste prijs ('t geel was ter opluistering) eene groote zilve ren medaille, was wel zeer verdiend. .Voorts werden de volgende bekroningen toegekend: Voor 4 enkele tulpen le pr. R. Wognum; "2 e pr. P. Wayboer. Voor 8 enkele tulpen le pr. W. Keijzer, 2e pr. R. Wognum, 3e pr. Jb. Kruif. Voor 12 enkele tulpen le pr. A. van der Wel, 2e pr. W. Keijzer, 3e pr. R. Wognum. Voor 18 enkele tulpen le pr. R. Wog- nu, 2e pr. W. Keijzer. Voor 4 dubbele tulpen le pr, E. Paarlberg, 2e pr. Jb. Rietvelt, 3e pr. R. Woignum, Voor 8 dubbele tulpen le ,pr. W. Keijzer, 2e pr. A. Bijl, 3e pr. A. v. d. Wel. Voor 12 dulbbele tulpen le pr. R. Wognum, 2e pr. W. Keijzer. Voor de grootste schoonste verzameling enkele en dubbele tulpen le pr. J. Bakhuis, 2e pr. Kweekerij Duinbosch. Voor dito verzameling narcissen le pr. R. Woignum, 2e pr. J. Bakhuis. Voor bloemperken in 't gazon le pr. A. Bijl, 2e pr. K. v. d. Oord. Voor coniferen en vaete planten le pr. en bronzen medaille Kweekerij Duin bosch. Voor Darwinrtuipen eerv. verm. J. Bakhuis. Voor nieuwe narcis eerv. verm. Gebr. Eckart, Heems kerk. Voor Couronne Impereal van T. Stam eerv. vermelding. De laatste 4 ter opluistering. Er waren Zondag vele bezoekers. D. Huisman», van het tooneel van Roijaards, maakte 5 diiepen indruk. leden zlJ.n .e? dat door deleerlingen de volgende ver- Wegens het vergevorderd! uur werden de lichtbeel den uitgesteld! tot de eerstvolgende propaganda- avond, die over een week te Schoorl zal worden ge geven. Meerdere personen traden als lid dter vereeni ging toe. Van 20 tot en met 25 April werd' aan die veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 166900 roode kool, 19000 gele kool, 37200 witte kool, 60 manden spinazie, 51 baal wortelen en 8460 bos rabarber. UIT ZUIDSCHARWOUDE. In het lokaal van den heer A. Kist, alhier, verga derde de oommissie tot oprichting van een zieken fonds aan den Langend'ijk. Allereerst werd overgegaan tot het kiezen van een dagelijksch bestuur. Gekozen werden de heeren K. Zeeman, C. Kramer Gz. en J. Bieratóker te Broek op Langend'ijk, resp. voorzitter, secretaris en penning meester. Besloten werd de dlrie geneesheeren aan den Langendijk uit te noodigen tot een samenkomst met de bovengenoemde commissie. Zoo de doctoren hiertoe genegen zijn, wordt hun voorgesteld! d)e vol gende zaken te bespreken: Welk standpunt de heeren Zaterdagavond haid in het hotel „de Roode Leeuw" de opening der diaar gehouden tentoonstelling van af gesneden bolbloemen en aanverwanten plaats. Allereerst sprak de heer A. van der Wel, voorzitter der kweekersvereeniging H. B. G. Hij begon met dank te brengen voor die hartelijke samenwerking, welke bestond tusschen de twee vereenigingen, welke hadden meegewerkt om alles in orde te brengen. In one land zijn zoovele plaatsen waar do omstandighe den niet zoo gunstig zijn als in Schoorl; men vindt bier hartelijke menseben, altijd bereid! waar ze geroe pen zijn, te komen en te helpen. Meer dan eens werd spreker in deze overtuiging ge sterkt; hij toch is geen Schoorl» burger, en, waar 't toch ook ia Schoorl niet ontbreekt aan flinke perso nen, deed 't hem zoo goed), als niet-Schoorlaar hier als voorzitter altijd welkom te mogen zijn. Dit wijst op goede nabuurschap, dit 'bewijst dat hier geen naijver bestaat tegenover de buitenwereld. Hartelijke woorden sprak hij tot die vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, de vereeniging die zoo goed de belangen harer plaats begrijpt. Verder bracht spr. dank aan den heer J. Frans, die zijn tuin en zijn geld) voor het doel disponibel stel'de; den Burgemeester, die zoo vaalk toonde, en ook hier, de rechte man op de rechte plaat» te zijn, altijd' vooraan staand waar hulp noodig is, altijd met raad en daad klaar, dank aan de Maatschappij „Zaadhandel", uit Alkmaar, die door hare prachtige inzending 't aspect van het geheel zoo zeer verhoogde. Aan den heer Fl. Schermer, als leider van het geheel, aan de helpers en aan de jury werd nog bijzondere dank gebracht. Thans kreeg de Burgemeester, de heer A. J. Peeck, 't woord om de tentoonstelling te openen. Allereerst bracht hij hulde aan dien voorzitter, die als eerste spreker, getuigenis aflegde van zijn goed' in zicht en steeds blijken huid gegeven van groote werk kracht. Wanneer we tot 1911 terugzien, 't jaar onzer vorige tentoonstelling, dan kunnen we constateeren, zei spr., diat er in de daarna verloopen jaren veel ia ge beurd. Misschien iis de openingstijd van toen op geen juist uur geweest, niet in overeenstemming met sommiger godsdienstige gevoelens; daarom is 't uur van tihans beter gekozen. Misschien ook heeft, dat, in goede trouw gekozen, openingsuur van 1911 't, gevolg gehad' dat, waar toen de harmonie in Schoorl onverbreekbaar scheen, toch in den loop der jaren een klove is ontstaan Maar daarvoor treft de afdeeling Schoorl van 't H. B. G. geen blaam. Haar streven, goed bedoeld, buiten, alle politiek om, i® altijd ge weest een aanwakkeren der liefde voor bloemen en natuurschoon. Dat is éénig darts blijve zoo. Bijna geheel gevuld was Zaterdagavond de groote zaal der „Harmonie'', ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van de afd. Alkmaar der N uoi'd-Hoii an-dsche vereeniging „Het Witte Kruis". De voorzitter der vereeniging, de heer J. E. Lubbe, heette in zijn openingswoord in het bijzonder welkom de heeren dr. P. J. Barnouw, secretaris en Ledeboer en Irouw, leden van het Hoofdbestuur en ook het bemeeutebestuur, vertegenwoordigd door Burgemees ter en Secretaris. Spr. zag in de tegenwoordigheid van bet gemeenuebestuur een blijk van waardeering en sympathie voor het werk der vereeniging, we aden er in het bewijs, zei spx., dat we al bij voorbaat kun nen rekenen op den steun en de medewerking, die de aideeling al 25 jaar heeft mogen ondervinden. Hij bracht hiervoor zijn dank. Een bijzonder woord van dank werd ook gebracht aan de vertegenwoordigers der verschillende corporaties en aan het dames-comi té, dat zich gevormd had' om. het bestuur dezen avond te verrassen met de mededeeling van een aantal nieu we leden. Welnu, 25 jaar geleden waren er 90 perso nen, die het nut der oprichting van de vereeniging beaamden en thans is op eens het ledental met 225 personen vermeerderd. (Luid applaus). Dit is een schitterend succes voor de dames, die ook een werk van blijvende beteekenis verrichtten door bij' haar verschillende bezoeken vooral in het licht te stellen, welk goed werk de vereeniging doet met haar instel lingen. Het doel der vereeniging is eenvoudig de be vordering der volksgezondheidl, het beginsel van naas tenliefde en algemeene menschenliefde ligt er aan ten grondslag. Het Witte Kruis had het voorrecht steeds hoogst- bekwame mannen te hebben in zijn hoofdbestuur. In het bestuur der afdeeling hadden gedurende den ge- heelen tijd van haar bestaan zitting de secretaris, de heer G. Loorrmn, en de penningmeester, d'e heer EL J. Vonk, die 25 jaar belangeloos de belangen der - af deeling behartigden op een wijze, verre boven «pr.'s lof verheven. Als aandenken aan dit oogenblik bood spr. den heer Looman een gouden horloge, den hoer Vonk een gouden horlogeketting aan, in heide voor werpen staat de inscriptie „Het Witte Krui»" en data. Nadat de voorzitter gewezen had op de prijzens waardige vervulling van zijn taak door den badmees ter, den heer Stokkink, eindigde hij met het uitspre ken van de beste wenschen voor de vereeniging. Dr. P. J. Barnouw bracht de gelukwenschen van het Hoofdbestuur over. De afd. Alkmaar heeft recht om feest te vieren, zei spr., 't is de krachtigste, moest werkzame der afdeelingen, waarop de vereeniging met het meeste genoegen kan wijzen. Den heer Vonk werd onder applaus het eere»-lidmaatschap aangebo den. De heeren Looman en Teljer, mede-oprichters der vereeniging, bezitten reeds het eere-lidknaatschap. Nog wees spr. er op, dat het, badhuis, dat overal een strop is, hier goed gaat. Dat komt, zei spr., om dat er flinke mannen zitten in het bestuur. Spr. ein digde met d'e afd. een voortdurenden bloei toe te wen- schen. Hiema werd de feestrede uitgesproken door den heer R. G. C. Schroder, die gaarne de uitnoodiging der afdeeling, welke alles wat ze gedaan heeft, deed in het belang der volksgezondheid, had aangenomen. Spr. wees er op, hoe de N. H. Vereeniging „Het Wi- te Kruis", toen ze 40 jaar geleden werd opgericht, zich slechts wilde toeleggen op het bestrijden van be smettelijke ziekten. De vereeniging zou gestorven zijn aan gebrek aan levensvatbaarheid, wanneer ze haar werk niet had uitgebreids door uiteenloopende wegen in te slaan. Zoo is veel goed! werk verricht, waarbij spr. stil stond, In onze gemeente is het aan tal besmettelijke ziekten zeer klein, er is een jaar ge weest, diat het anders was. Hulde bracht spr. aan het „Witte Kruis" voor hetgeen ze steeds voor de ont smetting deed en ook aan het gemeentebestuur, voor de wijze waarop het van zijn zijde de ontsmettingen doet verrichten. Spr. vestigde de aandacht op de groote waarde van de badinrichting en de wenschelijkheid van die sa menvoeging van een bad- en zweminrichting. Er zijn nog doelmatiger, nog beter inrichtingen dan dë onze, zei spr. Een goede zwemschool levert een goeden invloed op het lichamelijk en ook op het geestelijk le ven. In dezen tijd van zenuwachtig, druk werk, is zwemmen een uitstekende bezigheid, het water doet altijd goed. De opkomst van het toekomstig geslacht ligt in het water. De Alkmaarsche jeugd heeft recht op een zweminrichting. 'Door velen wordt de beteeke nis van het leeren zwemmen onderschat. Aan het kunnen zwemmen hecht_ spr. niet zooveel waarde als aan de oefeningen, die aan het kennen voorafgaan. Heeft Alkmaar niet te zorgen voor een gelegenheid, waar men 's zomers en 's winters kan zwemmen? Spr. hoopte, dat door de samenwerking van het gemeente bestuur en de vereeniging „Het Witte Kruis" deze inrichting van algemeen bdlang zal tot stand komen. Hij vertrouwde, dat Al'kmaar niet zal achterblijven. Zou niet, vroeg «pr., op den weg dier vereeniging

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2