DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Raleigh. NI. DE WILD, Boterstraat A19, Alkmaar. Heien te mr, Adres: JAC. MET. So. 100 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 WOENSDAG 29 APRIL. eemge Hondenbelasting. Jacht en Yisscherij. Engelsch© Brieven. ,Jeze Courant wordt eiken avond, behalve od Zon- en reestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden vroor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents, Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f O.iO. Bij grooie contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Alleen verkrijgbaar HOUDERS van HONDEN, (andere dan Trek honden), die tot heden verzuimden aangifte te doen voor de HONDENBELASTINO, worden in hun belang aangemaand die aangifte alsnog vóór 1 MEI a.s. te doen ten kantore van den Gemeente ontvanger. Bij nalatigheid zal tegen hen wegens ontduiking of overtreding van de bepalingen der Verordenin gen op genoemde belasting proces-verbaal moe ten worden opgemaakt. Alkmaar, 24 April 1914. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Q. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BINNENLAND. VEE-ARBITRAGE IN NOORD-HOLLAND. Maandagmiddag heeft, meldt de N. R. Crt., te Amsterdam de coustitueerende vergadering plaats lem, die zoo bereidwillig waren, als adviseurs der Noord-Hollandsche arbitrage-commissiën op te tre den. Vervolgens had de installatie plaats van de arbi ters in de kringen Vlieland en Terschelling, Texel, Schagen, Alkmaar, Hoorn, Purmerend I en II, Haarlem, Haarlemmermeer, Amsterdam en 'tGooi. Voorgesteld werd aan de landbouwvereenigingen te verzoeken in hare statuten een bepaling op te ne men, waarbij de leden verplicht worden zich aan ar bitrage te onderwerpen. Dit voorstel en andere op merkingen zullen een punt van overweging uitma ken. Mr. Thiel en mr. Cohen Stuart gaven eenige juri dische beschouwingen omtrent de moeielijkheden, welke zoo al voorkomen bij een procedure in zake den paarden- en veehandel. Na lezing van de verschillende artikelen van het reglement en beantwoording van enkele vragen, werd medegedeeld, dat de arbitrage-commissiën instructie en verdere bescheiden zullen ontvangen. Door zijn benoeming tot secretaris van de Holl. Mij. van Landbouw en vertrek naar 's-Gravenhage is de heer P. Oly in de commissie vervangen en wel door den heer Jb. Kaan Kz. te Wieringerwaard. Verscheidene heeren verklaarden, niet meer te zul len koopen of verkoopen, dan onder voorwaarde van vee-arbitrage, zooals die is geregeld door het Ne- derlandsch Landbouw-Comite. UIT HOGEN. tegen billijk tarief. AARSC COURANT Dit nummer bestaat alt 3 bladen. groote oceaanboot of een kunstmatige kippenbroe- derij, dam schoot men met elkaar, links noch. rechts uitkijkend, vlak op het moois af; en als de verschil lende chauffeurs, koetsiers en voerlui van Londen minder goed gehumeurd en vlug bij de hand waren, zouden de ongelukken niet te tellen zijn geweest. Den geheelen dag ging het op die manier door en uat het in Crystal Taiaoe toch propvol was, was in met geringe mate te danken aan de Londeuaais. Die ueuikem er ane jaar in urchte mommen heen, terwijl tallooze pieLzierreutrgers den „Cup den „Oup laten en zich in Londen blijven amuseeren. Tot de amusementen die Londen biedt beboeren de schouwburg en het theatre do variétés oftewel „Music Hall"en 't is begrijpelijk dat zeer velen daarvan gingen of ten minste wilden genieten. Het gevolg was niet onvermakelijk en zeer verklaarbaar. Men stelle zich voor een troepje jongelui, die, na hun Vrij dagwerk, het grootste deel van den nacht rei zende, zonder of met zeer weinig slaap doorbrachten, cue cian uren lang door die wereldstad) zwierven en zich geestelijk en liohameLijk afmatten. Op dit punt gekomen namen ze een flink lucheon, want ze ram melden natuurlijk van den honger, bleven met 'n glas bier nog wat zitten en gingen dan naar 't theater. Ze zitten ruim in 't geld en nemen vrij' goede plaatsen, meestal „upper circle", dus wait .Nederland noemt „tweede rang" en die hier 2.40 a 3 kostenI Daar zaten ze lekker en gemakkelijk, keken het mooie, De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat ter secretarie ver krijgbaar zijn blanco-verzoekschriften ter verkrijging van jacht- en vischakten en buitengewone machtigin gen tot het schieten van schadelijke gedierte. Vreemdelingen, die hier te landie geen vaste woon plaats hebben, kunnen slechts dan jachtakten beko- ^end" verlichte lokaal rond, het "mooi gekleed I Langs hierarchieken weg ingediend bezwaarschrift j geen bikt uit de tegenwoordigheid van de heeren mr. men, wanneer bij het ondertoekend verzoekschrift luiBUaóga naar de' goede muziek. Ein- nooit den legercommandant heeft bereikt, nu met I Cohen Stuart, van Alkmaar en mr. Thiel, van Haar wordt overgelegd het iph.otograii&cxi portret van cuen i- i^. u.I jll*«-.-./mw.rtdio, kü Acm, il^owr- I lom y-Ra -taa Lo*-oirlvm 1 lirr waron qIq anviopiira Hpi aanvrager. De heer Driou (V. L.) lichtte eveneens zijn amendement toe om het belastbaar inkomen voor elk kind met een bepaald bedrag te verminderen. Spr. vestigde daarbij o. m. de aandacht op de belangen I van den middenstand, en op het feit, dat eenzelfde belasting op inkomens van dezelfde groette op ver schillende wijze kan drukken. De Minister wees beide amendementen af, als niet passende in een stelsel van inkomstenbelasting, I welke alleen rekening houdt met het inkomen, niet met de wijze, waarop men het wil besteden. De kinderaftrek behoort beperkt te blijven tot in komens beneden 6000. Na verder debat werd het amendement-van uuren beoogendie de progressieve schaal van den kinderaf trek naar gelang van de groote van het inkomen, ver- worpen met 43 tegen 26 stemmen. Daarna werd ver worpen met 38 tegen 31 stemmen het amendement- Drion, waarna het amendement-van Vuuren, om den kinderaftrek niet te beperken tot inkomens beneden J 6000, werd verwerpen met 35 tegen 34 stemmen. Het regeerinigsartikel werd daarop ongewijzigd goed gekeurd. Gemeugd nieuws. KNOEIERIJEN IN HET OANTTNEBEHEER IN ATJEH. gehad van de Vee-arbitrage in Noord-Holland. De provinciale commissie, welke voor dit doel door de Holl. Mij. van Landbouw, den Prov. N.-H. Boeren bond en de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier in het leven is geroepen, was aanwezig met een zestigtal arbiters. De voorzitter, jhr. mr. P. v. Foreest, begon met een eeresaluut te brengen aan het Nederlandsche Land bouw-Comite, dat heeft weten te bewerken, dat alle landbouwvereenigingen voor het denkbeeld van arbi trage in den paarden- en veehandel sijmpathie gevoe len. Het Landbouw-Comite heeft arbitrage-voor schriften ontworpen, die geldig zullen zijn voor ge heel Noord-Hollana. Hij deelde mede, wat de drie georganiseerde landbouwvereenigingen hebben ge daan; zij verdeelden de provincie Noord-Holland in 10 kringen en benoemden de arbiters. Hij verheugde zich er over, dat bijna alle benoemde arbiters aanwe- Uit Batavia wordt geseind, dat een bij de troepen-1 zjg waren. Niet alleen belanghebbenden bij den han- macht in Atjeh dienend kapitein, daar zijn indertijd ^el en veeartsen willen medewerken, ook juristen, het- De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, 17 April 1914. Nadruk verbeden. LONDEN, 28 April 1914. Eenmaal in 't jaar wordt Londen bestormd en inge nomen door een leger voetbal-spelers en dezer vrien den of bewonderaars; dit gebeurt den Zaterdag waar op, op het terrein bij Crystal Palace, da „Cup final' gespeeld wordt. De „Cup" is de Britsche eerebokaal en de winnende ploeg mag die houden tot een andere den slotwedstrijd wint. Men weet, dat in 't begin van den winter een groot aantal ploegen, die den „Cup" willen winnen, in allerlei verschillende steden tegen elkaar spelen. Stel dat men met 128 begint, dan blijven er na den eersten wedstrijd 64 winnende ploegen over, na den tweeden 32, na den derden 16, den vierden 8, dien vijfden 4, den zesden en laatsten 2. Die twee, ditmaal een ploeg uit Liverpool en een uit Bumley, beide steden in 'Lancaster,' spelen dan in Londen den laatsten wedstrijd bij Crystal Palace. 't Was in geen jaren gebeurd, dat beide overblijven de ploegen uit Lancaster kwamen en, daar de Honing groot belang stelt in dit hertogdom, is hij zelf, pas thuis van de reis naar Parijs, den „final" komen bij wonen, en den „Cup" kamen uitreiken. Wat dit in zooverre iets bijzonders, het schouwspel dat Londen op dien dag en'zelfs, hoewel in mindere mate, op Zondag en eergisteren, Maandag, nog bood, dat schouwspel is alle jaren hetzelfde: men Het om en bij de 100.0Ü0 niet Bendenaar® door London's stra ten dwalen, in dichte drommen of kleine groepen doch allen in een feeststemming, die, door ruim 'ge bruik van bier, van hare luidruchtigheidl niets inboet. De bezoekers zijn op dien dag zoo talrijk, dat de vijf groote spoorwegmaatschappijen, die ze aanbrengen met elkaar bijna 200 pleizier trein en moeten laten loei pen. Dat zou natuurlijk het gewone verkeer overdag volmaakt in de war sturen en daarom loepen die trei nen 's avonds laat en 's nachts. Vrijdagavond om elf uur kwam de eerste, Zater dagmorgen om vijf uur de laatste dier treinen binnen en men schat dat er gemeenlijk tusschen de 80 en de 100.000 reizigers meekomen. Om half zes maken zij alle vroeg-o-pen-restaurants stampvol, op de perrons der hoofdstations staan, zitten of liggen ze, meest al len gekleed- in „tweed", met. dito petten op, m-etti me dailles en insignes op de borst, met cocardes van hun vereeniginigsMeuren versierd en verder met fluitjes, harmonica's, trompetjes, parasols en andere instru menten gewapend, die herinneren aan kermispret. De meesten zijn klaarblijkelijk werklui, doch men vindt er bezoekers uit alle standen onder, ho-oert alle dialecten uit Schotland, No-ord'- en West- en Oos-t- Engeland en Wales en kan ze vaker niet dan wel ver staan. Men kan niet beweren dat ze er allen even frisch uitzien. Ze hebben den heelen Vrijdag ge werkt, hebben vijf, zes uur 's nachts gereisd, soms veel langer, in treinen, die, hoe lang ook, zo-o gewel dig vol waren, dat velen blij1 mochten wezen met een zitplaats, doch in menig geval een staanplaats voer lief moesten nemen. In de coupe's werd natuurlijk dapper gerookt, vaak gedronken en nooit geventi leerd1; en op d'ie wijze kwam elk beslist „gaar" te Lon den aan. V-oor twaalf uur was 't niet noodig naar 't Crystal Pal-ace te trekken, aangezien -de wedstrijd1 eerst om half vier begon, zoo-dat men heel wat tijd had om wat van Londen te zien. En toen Londen op weg was naar zijn werk, zag het zijn 'bezoeker® de anders op dat uur nog leege straten vullen. Lange slierten charta-bancs sukkelden lanigs de hoofdgebouwen en door de parken; doch het interessantst waren de voet gangers. In de eerste plaats uitten ze hun verbazing over de grootte van „Lunnun" op onmiskenbare wij-ze; in de tweede plaats stoorden ze zich aan auto- noch motor-omnibus, kar noch rijtuig. Als een troepje er gens wat bijzonders zag: de bereden garde, of een op gezet paard in een winkelkast, een model van een Gelijk ging het scherm op en de lichten uit en, nau welijks was het donk-er, of onze vrienden sliepen in. t Was volkomen begrijpelijk, doch niettemin zeer be lachelijk. Ze sliepen door tot het scherm weer1 viel en de lichten weer aangedraaid werden. Zo-o ging liet van bedrijf tot bedrijf: in de entreactes keken en onder het stuk door sliepen ze, zoodat ze ten -slotte heengingen, zonder iets gezien of gehoord te hebben van dat waarvoor ze gekomen waren. Dat de nuchterheid en 's avonds niet beter op werd behoeft geen betoog en de politie behandelde ze maar kalm, hielp ze naar hun stations; en Zondag 's mor gens was de groote meerderheid weer thuis, hoewel menigeen er den Zondag en Maandag maar -bij aan knoopte. A.l- bleven er veel in Londen, dit maakte het Crystal Palace, zoo-als ik reeds zei, niet veel ledger, het sterkst sprekend bewijs daarvoor leverden de massa's eet- en drinkwaren, die er Zaterdag verorberd zijn. Van en kele laat ik hier de cijfers volgen: 10.060 liter bier, 7.500 liter mellk, 12.000 flessschen bier, 18.000 flesschen mineraalwater, 250 kippen, 150 hammen, 2500 vlees ehpasteien (kaifsvlee&ch met ham), 15.000 kilo gerookt vleeseh, 15.000 kilo aardap pelen, 80.000 broodjes, 75.000 sneden gesmeerd brood, 25.000 plakken boter; verder massa's rund- en scha pen vleeseh,taarten en gebakjes en oceanen thee en koffie. Niet minder dan 1500 kellners en kelnerinnen hadden -den heelen dag en avond de handen meer dan vol om al die hongerigen te voeden en dorstigen te laven. Doch men kon zien dat iedereen pret had', de rei zigers omdat ze genoten van ales en nog wat en -de Londenaars omdat ze zagen pret maken. De eenigen die overlast leden waren wat „suffragettes", -die pro beerden wat te beweren -over vrouwenkiesrecht en zeer ruw bejegend zijn, zoodat daar da politie wel hardhandig moest, optreden om die -dames in veilig heid te brengen, wat de dames de politie natuurlijk waiijk namen. TWEEDE KAMER. De beraadslaging over het ontwerp-inkomstenbe lasting werd gisteren voortgezet met de artikelsge- wijze behandeling. Bij art. 13 stelde de heer T y de man (V. L.) voor de oorspronkelijke lezing van de artt. 13 (en 14) van het ontwerp te herstellen. De fiscus zal z. i. andters jeen houvast meer hebben voer de berekening van het nkpmen. Stelt men het alternatief: het gemiddelds inkomen van de laatste 3 jaren hij geregelde boekhou ding, of het inkomen over het laatste jaar wanneer er ;een geregelde boekhouding is, dan zal de belasting- ichuldige, zoodra het in zijn belang is, de boeken ver nietigen. Minister Eert li ng verdedigde de door hem voorgestelde lezing. Hij merkte o. a. op, dat men te weinig rekening houdt met het geval, waarin een be paald jaar een bijzondere winst geeft. Spr. liet even wel de beslissing over het amendement aan de Kamer over. Het amendement wordt ten slotte aangenomen met 39 tegen 27 stemmen. Bij art. 15 (tijdelijk niet belegde fondsen worden bereikend naar de wijze, waarop ze zullen worden be legd, of anders naar een opbrengst van 4 ten hon derd), merkte de heer Van Doorn (U.-L.) op, dat dit stelsel in strijd is met het beginsel van bereke ning van de belasting naar- den toestand van het in komen, zoo-als die is op 1 Mei. Er zijn bijv. mensohen die gaarne een ruime kas houden. De M i n is ter legde uit, dat men hier niet het oog heeft op kasgelden. Het zijn tijdelijk niet belegde gelden, welke wel degelijk bestemd zijn om er inkom sten uit te halen. Bij art. 34 (regeling van den kinderaftrek) verde digde de heer Van Vuuren (R.-K.) zijn amende ment, om den kinderaftrek ook uit te breiden over de imkomstengrens van 5000, en met een klimmend be drag, doch met degressie. voorbijgang van alle chefs, audiëntie bij den leger commandant aangevraagd heeft, om de aandacht te kunnen vestigen op knoeierijen in het cantinöbeheer in Atjeh. GEDENKTEEKEN QUATREi-BRAS Er is een Noord-Hoilandisch-Am-sterdamsche com missie voor het gedenkteeken te Quatre-Bras ge vormd; hierin heeft o. m. zitting de heer G. Ripping, burgemeester alhier. EEN VREEMD HEERSCHAP. Op de Prinsengracht te Amsterdam liet Maandag middag, meldt het Hbldl, iemand1 zijn fiets -buiten staan, toen hij een huis binnenging. Op het O-ogen blik, dat hij terug kwam, zag hij juist, dat een vreem de man er op sprong en wegreed'. Bij den Amstel reeds werd de dief gepakt en naar het bureau Stad houderskade overgebracht. Aan den commissaris vertelde de rijrwieldlief in „steehkolen-Ehgelsch", dat hij een Amerikaan was en „Jahs Nanmericord-o heet te, welke naam in de ooren van sommigen misschien een beetje Mexicaan&eh klinkt. Mexicaan of Ameri kaan, boe het ook zij, spoedig bleek den commissaris, dat hij ook- vele echt-Nederlandsche woorden kende, Hij, vertelde heele verhalen, dat hij uit Nieuw-York .sW-am, vroeger een pa,ar miilioen -dollars verteerd had en nu negen cent op zak had, dat hij koopman in groenten was, enz. enz. Hoewel hij eerst ontkende, de fiets gestolen te hebben, gaf hij dat later toe. Intnsschen poogde hij tijdens, zijn verblijf op het politie-bureau eerst zich te wurgen en daarna zijn polsen open te halen, terwijl hij ook trachtte te ont vluchten door over -de trapleuning van de eerste ver dieping te springen. Een en ander mislukte echter en vandaag is de fietsdief ter beschikking van de justitie gesteld. Ver m-oedelijk heeft de man meer op zijn kerfstok en heeft hij zich daarom voei'loopig Nanmericordo genoemd, om zoo-doende dit verborgen te houden. VRUE VEOU WENiVEREENIGING. De Vrije Vrouwenvereeniging verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer wel haar aandacht te willen wijden aan art. 50 van het' ontwerp heffing van eeu Inkomstenbelasting en in den laatsten zin daarvan zoodanige wijziging te brengen, dat achter „over lijden" gelezen wordt „van de man of" ,zoodat die zin alsdan luidt: „De zwagerschap houdt op door het overlijden van den man of der vrouw, die haar veroor zaakte". Adressante doet een gelijk verzoek voor wat betreft den laatsten zin van de derde alinea van art. 4 van het ontwerp van wet Instelling van raden van beroep voor de directe belasting en vaststelling van algemee n-a bepalingen betreffende het beroep op die colleges, waarvan de redactie conform is aan -die van het bo- venaangegeven art. 56. Adressante meent, dat met de door haar voorgestel da wijzigingen bedoelde artikelen aan duidelijkheid zullen winnen, en de exceptie, als zouden volgens den geest der wet vrouwen in de door de ontwerpen aan gegeven lichamen geen zitting kunnen nemen, niet zal kunnen worden opgeworpen. 1 MKT TE! ZAANDAM. De burgemeester van Zaandam heeft het volgende ter kennis gébracht van de hoofden der openbare in richtingen van onderwijs „Het ligt in de bedoeling, het daarheen te leiden, dat voortaan op 1 Mei aan alle openbare inrichtingen van onderwijs in deze gemeente vacantie wordt ge geven. Voor dit jaar zijn echter verordeningen en leerplan no»g niet met dien maatregel in overeenstemming. Ofschoon B. en W. gaarne zouden zien, dat nu reeds zooveel mogelijk van den 1 Mei-dag als vacan- tiedag zou worden gébruik gemaakt, kan ik o-p grond I van het vorenstaande niet de vrijheid geven, dat klas sen naar huis worden gezonden. Tegen combinaties van klassen - voor zoover mogelijk bestaat vo-or dien dag bij mij en den wethouder van onderwijs geen overwegend bezwaar." *De gemeenteraad) alhier heeft gisteren besloten tot oprichting van een vakschool voor meisjes. De stichtingskosten van het gebouw worden geraamd op 30.000, waarvan de Vad'erlanidsche maatschappij te Hoorn 10.000 bijdraagt. De begrooting voor 1915 wijst aan een bedrag van 8000 in uitgaaf en ont vangst, waaronder 3620 rijks- en 1000 provinciale ubsidiie, 1000 schoolgelden en 2480 koeten voor de gemeente. UIT EGMGND-BENINEN. Van hier wordt aan het N. v. d. D. gemeld, dat een brievenbesteller tot de ontdekking kwam, dat in eene in het gehucht Wimmenum .geplaatste brieven bus, die in geen) 2 X 24 uur gelicht was, een spreeu- wenpaar zijn nest gelbouwd hiad. UIT SINT PANGEAS. De bewaarkool is nog niet opgeruimd; jammer ge noeg voor de bouwers, want de prijzen loopen belang rijk omlaag. Ook worden reeds jonge groenten, als radijs en spinazie, gemarkt, wat mede op de koolprij- zen drukt. Eeeds steekt men asperge, welke, in Be verwijk geveild, vrij goede prijzen opbrengen. UIT EGMOND AAN ZEE. De Commissaris der Koningin zal1, vergezeld door de leden der Ged. Staten van Noord-Holland, den Hoofdingenieur der Prov. Waterstaat, den Prov. duinopzichter, den heer G. Snoeks, den inspecteur en den houtvester van het Staatsboschlbeheer, een inspec tie-reis ondernemen op Zaterdag 2 Mei. Des morgens 10.25 vertrekt het gezelschap per auto uit Alkmaar naar Kamperduin. Vandaar gaat de reis door de Rijks dominiale duinen en lang® het strand, waartoe men gebruik zal maken van de strandwagens van de heeren P. de Graaff en D. Bout te Egmond aan Zee. Te Bergen aan Zee zal een luncheon gebruikt wor den, om daarna per auto naar Alkmaar terug te kee- ren. UIT OUDKARSPEL. We vernemen, dat in de gisteravond gehouden ver gadering van de Begrafenisvereeniging met een klei ne meerderheid besloten is het fonds niet over te dragen, waarmee behalve de heer Jn. van Elxter alle Carrosseriefabrikant. Telefoon 573.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1