DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Adres: JAC. No. 101 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 DONDERDAG 30 APRIL. D R A N K W E! T. IHTRGEMEESTEK en WETHOUDERS van ALK- alcfibolbo adeöded anderen das sterken 'dras&k, ia bet den waarvoor het nageslacht ons altijd aansprake- ijk zou stellen." Hadden de liberalen met groote instemming de af straffing der conservatieven gehoord, minder tevre den waren ze over het nieuwe aanbod, omdat de re geering immers vroeger heeft gezegd, dat er aan ïaar voorstel niet meer te tornen viel en een afwijking daarvan te vreemder was, nu de Ulstermenschen uist een misdaad hadden begaan. De heer Asquith, de bedaarde staatsman, kwam gisteren verklaren, dat de heer Churchill zijn voorstel geheel op eigen gezag had gedaan. De omstandighe den zeide de minister-president zijn op het oogenblik zoo buitengewoon, dat ieder, die iets kan bijdragen tot een vreedzame oplossing, recht heeft daarvoor zijn best te doen, maar de regeering kan voor een dergelijke poging de verantwoordelijkheid niet aanvaarden. De regeering echter zal, voor zij daartoe door de kracht der omstandigheden gedwongen wordt, de deur niet sluiten voor eenig middel om te komen tot een vergelijk, dat de oprechte instemming van beide lartijen in Ierland en in Engeland heeft. Men denkt, dat de regeering thans krachtig tegen Ulster zal optreden en hare zwakke houding nu voorgoed zal laten varen. Ja, er wordt zelfs be weerd, dat zij het gewerencomplot oogluikend heeft toegelaten, om daaruit een stevig wapen tegen de op positie te smeden. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee portemonnaies met geld, drie rozenkransen, een sleutel, een hoed, een vulpenhouder, een kinder schaartje, een sigarenkoker, twee ceinturen, een koe- dek, een leesboek, een zakdoek, een zakmes, een schildersschrapper, een pakje en een kinderzak. Alkmaar, 29 April 1914. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN, BINNENLAND. ALKMAAR, 30 April. „Is Engeland Mexiko?" zou men geneigd zijn te vragen, wanneer men de bijzonderheden leest van het gebeurde in Ulster. Men weet, dat de Ulsterlieden erin geslaagd zijn geweren binnen te smokkelen, maar hoe! Zij hadden een schip, de „Fanny," dat zijn kostbare lading in de Iersche wateren overlaadde in een ander schip, de „Mountsjy," de schepen wissel den eenige malen van naam en de lading werd in de buurt van Lame gelost, waarbij gebruik werd ge maakt van een ertsboot, waarvan de kapi tein door de Ulster-vrijwilligers gevangen ge nomen werd! In de nabijheid van de haven en in de straten stonden sterke afdeelingen Iersche vrijwilligers, die het verkeer geheel beheerschten en alleen die bestuurders van auto's doorlieten, die het wachtwoord („Gough" naar den naam van den be kenden brigade-generaal) kenden en van wie men dus zeker was, dat zij in het complot waren, hetwelk be oogde geweren etc. naar Ulster te brengen. De con servatieve bladen gingen deze anarchistische daad, welke men allerminst verwacht zou hebben van een partij, die zich altijd gaarne op haar zin voor wet en orde laat voorstaan, aanvankelijk toejuichen, maar de liberale bladen noemden de daad onvervaard een misdaad. In het Lagerhuis werd er natuurlijk over gesproken en de temperamentvolle minister van oorlog Churchill heeft de conservatieven ongemak kelijk onder handen genomen. „Gij lieden, zeide hij, veroorlooft u om op het leger en de vloot invloed te oefenen, opdat zij de bevelen van de regeering niet gehoorzamen. Gij veroorlooft u wapens binnen te smokkelen onder begunstiging van de duisternis. Wat zoadt ge zeggen, als men u in Indië of in Egypte navolgde? Gij, aanstichters van een burgeroorlog, wilt de geregelde werking vaa de parlementaire instellingen op den kop zetten. Gij tart ons. Welnu, hoeveel sympathie wij ook voor Ulster voelen, er zal geen zwakheid aan onzen kant tegenover zulk een uittar ting zijn. „Gij, mijne heeren, organiseert krijgsverrichtingen tegen de regeering, gij vormt een leger van 100.000 man tegen het koninklijke gezag. En nu komt gij ons koelbloedig vragen, om de militaire maatregelen of politie-voorzorgen, die wij denken te nemen, uiteen te zetten „Wij zullen alle maatregelen nemen opdat aanval lers onmiddellijk de kastijding zullen ontvangen, die zij verdienen en zij zullen daarna naar den rechter verwezen en gestreng gestraft worden." De minister deed vervolgens een beroep op Sir Ed ward Carson. Hij vroeg hem, om openlijk in het La gerhuis te verklaren: „Leg mij amendementen op de Zelfregeering voor, amendementen welke de belangen en de waardigheid van de protestanten in Ulster waarborgen en ik zal dan van mijn kant al mijn in vloed aanwenden om te maken, dat Ulster een inte- greerende eenheid in het federale stelsel wordt. Dat zou den toestand wijzigen en het vooruitzicht be moedigender maken. De heer Carson loopt groot ge vaar, indien hij de onderneming begint, welke hij van plan is. Zou het niet beter zijn dat hij gevaar liep voor de handhaving van den vrede? Nu is een vrede met eere nog mogelijk, voor zijn vrienden en voor hem. Wie weet of het morgen nog het geval zal zijn Indien de heer Carson de verklaring die ik van hem vraag, wil afleggen, zou het aanzien van den toe stand veel verbeteren en zouden wij genoopt worden, om de kwestie opnieuw te overwegen. Zij zou een gelukkiger verschiet openen. Dan zou van de Brit- sche eilanden het kwaad verwijderd gehouden wor- tweede kamer. tegen billijk tarief, Cftrroaierlefabrlluuit. Telefoee 573. UIT OUDORP. ALKHAARSCHE COURANT. MA A"R. brengen ter algemeene kennis, dat bij bun College is ingekomen een verzoekschrift van O. KAIJER, aldaar, om verlof tot dien verkoop van perceel Hof, B 1. Binnen twee weken na deze bekendmaking kunnen tegen bet verleenen van het verlof schriftelijk bewa st 'svrim, sa^adteaA Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, den 29 April 1014. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat beden op de Gemeente-Secretarie ter visie is gelegd bet aan hen ingediende verzoek met bijlagen van Mevr. de Wedi. O. BOSMAN, zonder beroep, wonende alhier, om vergunning tot het oprichten van een electro motor van 3 P.K., dienende tot het in beweging bren gen van een lift, in het perceel Kennemerstraatweg, wijlk E, No. 13. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden in gediend ten1 Raadihuize dezer Gemeente, mondeling op Donderdag 14 Mei e.k., 'a voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende^ drie dagen vóór gemolden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren beeft ingebracht, op de Secretarie dezer Gemeente van de t.er zake ingekomen schrifturen1 ken nis nemen. Alkmaar, 30 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, <5. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Waarvoor 1 hier Aan die orde waa gisteren de interpellatie-Van De venter over de bestrijding van de pest oip Ja*va. De heer Van Deventer (V.-D.) herinnerde aan het verloop der ziekte, die allengs meer slachtof fers maakte, terwijl ook het sterftepercentage is toe genomen. Over gebrek aan activiteit en zorg bij de ambtenaren valt z. L niet te klaigen. Evenwel be treurde spr., dat men de ratten verdelging beeft opge geven. Naast rattenverdelging dient dan nog wo- ningverbetering ter hand genomen en streng politie toezicht uitgeoefend te worden. 0>ok dient men voort te gaan met evacuatie en vaccinatie. Uit niets blijkt, dat herbaalde vaccinatie! beproefd is. Dat zoo weinig Nederlandsche jong© geneasheeren zich voor de pestbestrijding hebben aangemeld1, be treurde spr. Hiji vroeg oprichting van een school voer inlandsche artsen ook op Midden-Ja va en op de buitenbezittingen. Spr. gaf aan, hoe men medewerking van de zijde der bevolking moet verkrijgen. Hij wil ook, dat men zal werken volgens een vast plan en onder leiding van een bepaald daarvoor aangewezen persoon en ver langde voorzorgsmaatregelen tegen bet overslaan van de epidemie naar de buitenbezittingen. Minister Pleijte deelde o. m. mede dat tusscben de Straits en de Ned.-Indische regeering een confe rentie ter bestrijding van pest, cholera, gele koorts en andere tropische ziekten in voorbereiding is. Spr. kwam meer in bijlzonder tot bet optreden van de ziekte in Oost-Java en de maatregelen ter bestrij ding in de afdeeling Malang. Hij zei o. a., dat de toeneming van de ziekte geen verband houdt met de staking van de verdelging der veldratten, aangezien toch de huisratten gebleken waren de bacillendragers te zijn. De evacuatie zal minder lang behoeven te du ren in verband) met de uitzwarveling van de woningen. Het serum kan slechts gedurende eenige maanden immunieteit geven en een stelselmatig doorgevoerde vaccinatie van de bevolking is vrijwel ondoenlijk. Toch ziet de regeering het belang van de serum-the rapie in. Spr. roerde nog verschillende punten aan, o. a. de woningverbetering en de moeilijkheden, bij de bestrij ding ondervonden. Hij' zeide ook, dat als bij binnen onze grenzen niet meer medici zou kunnen vinden om uit te eenden naar de peatstreken, bij zijn toevlucht zom moeten nemen tot medici uit den vreemde. De heer De Muralt (U.-L.) bepleitte honger sa- larieering voor de uit te zenden doctoren. De heer F o c k (U.-L.) drong aan op scherpe nale ving van dö quarantine-bepalingen. Dat Suriname, niettegenstaande het omringd is door streken, waar vaak pest voorkomt, van pest is vrijgehouden, schreef spr. toe aan de gestrengheid, waarmede dS.hr de qua rantaine-bepalingen worden toegepast. De heer Schaper (S. D. A. P.) critiseerde het, dat de vorige regeering d'en toestand op geneeskundig gebied zoodanig heeft verwaarloosd, ondanks des hee ren van Kol'a jaren lang gehoord 'krachtig pleidooi, dat de Minister op het oogenblik moet zeggen, dat de genneskundige dienst thans nog in windselen ligt. Spreker sloot zich verder aan bij de critiek van den heer de Muralt. De heer Ter Spill (Y.-L.) meende, dat de om slachtigheid en de moeilijkheid der Indische admini stratie niet bevorderlijk is geweest aan een krachtig ingrijpen. Gemengd nteuws. EEN ONDERHOUD MET BURGEMEESTER TER LAAN. De speciale verslaggever van het Handelsblad, die eenige weken geleden naar Zaandam ging in verband met de benoeming van een onderwijzer aan de M.U. L.O.-school, hoofd de heer Vreeker, voor welke be noeming o. m. de heer Peerlkamp op de voordracht was geplaatst en wiens artikel' daaromtrent toen, zo-o als da lezers weten, nog al heel wat stof heeft doen opwaaien, is weer naar de ro-o-da veste getrokken, thans om met verschillende personen een onderhoud te hebben over de staking in het ho-utbewerkersbe- drijf. Zoo kwam hij ook bij den burgemeester, die, zooals men weet, beiden partijen zijn bemiddeling beeft aan geboden. Hoewel hij1 bij den beer Ter Laan weinig nieuws over de staking vernam, geeft bij1 toch verslag over het onderhoud. Aldus: Onmiddellijk na mijn binnenkomen richtte Zijn Edelachtbare het woord tot mij: „Wat voert u hierheen? Komt u mij soms veront schuldigingen aanbieden?" „Ik u verontschuldigingen aanbieden? Ik kwam over de staking spreken." „U is toch dezelfde die bij de onderwijszaak was en daarover geschreden heeft?" „Ja, dat is zoo. Maar wat zou dat? Ik kan even goed aan u vragen om mij verontisobuMIgiagen aan te bieden voor de wijze waarop n die zaak toegelicht- heeft!" „Toen hadit u bij: mij behooren te komen. Wanneer bet „Handelsblad" een fatsoenlijk verslaggever zendt, zal ik hem ontvangen zélfs als hiji komt van het „Handelsblad". „Dat is een lompheid die niets ter zake doet. Ik zou met een zelfde gemeenplaats kunnen antwoorden, dat wanneer hier een fatsoenlijk burgemeester zat, hij mij wél zou ontvangen. Maar nu ik hier toch ben wil ik u wel1 vertellen dat ik destij db niet alleen aan de woning van den heer Duys ben geweest, maar ook hier op het stadhuis, waar echter, midden op den dag, noch u, noch de heer Duys was. Zelfs heb ik getracht aan bet Oentraal-Station den heer Duys op te vangen. Het Kamerlid Otto ontmoette ik daar nog en vroeg aan hem naar Duys „Daar had u met de publicatie moeten wachten tot u mij gesproken had." „Dat is U w meening. Maar u is misschien een goed burgemeester van Zaandam, maar voor hoofdre dacteur van het „Handelsblad" deugt U voorloopig niet. De vraag of het stuk, waarin de feiten juist waren vermeld, met of zondter Uw b esc hou wing zo-u worden geplaatst, moest beantwoord wor den d-oor mijn hoofdredacteur in overleg met mij Maar daarover kom ik niet praten. Ik wilde U alleen vragen of U mij; het een en ander van de staking en wat daarmede samenhangt wilt vertellen." „Als het „Handelsblad" een fatsoenlijk man vindt!" „Dan kom ik wel terug als bier weer 'n f a ta o e n- 1 ij1 k burgemeester zit I" „Bonjour!" „Burgemeester, ik kan niet zeggen: 't i» me aange naam geweest. „U is toch nog oprecht!" „Zoo, vindt u? 't Beste dan!" De heer Ter Laan zeide niets meer. Heel hoog ech ter tilde hij mijn visitekaartje op, scheurde het thea traal in tweeën en liet de stukken in de pruliemand wapperen. NEDERLANDERS IN MEXICO. Het aantal Nederlanders in Mexico gevestigd wordt geschat op 40 in de stad Mexico en circa 30 in Tam pico en andere plaatsen der republiek te zamen pi. 70. Nader wordt gemeld, dat onder de op het oorlogs vaartuig „Kortenaer" opgenomen uitgewekenen zich ook eenige Deensche onderdanen bevinden. EEN PSEUDO AMERIKAAN. Te Rotterdam is door de recherche een artist R. aangehouden, die verblijf hield op een kamer in de Kruisstraat, aldaar. Hij' had zich tien jaren lang uit gegeven voor een uitgeweken Amerikaan, doch thans is gebleken, dat hij een Hollander is en in 1003 niet aan zijn militieplichten had' voldaan. Hij is ter be schikking gesteld van Gedeputeerde Staten 's-Gravembage, die hem verder ter beschikking zullen stellen van de militaire autoriteiten. ONTSIERENDE' RECLAME. Voor het Kantongerecht te Gouda was gisteren ge dagvaard' jhr. J. A. Kretschmar van Veen, directeur- generaal der Maatsch. tot ExpL van Staatsspoorwe gen, wegens overtreding van de pro-v. verordening be treffende ontsierende reclame, L c. het plaatsen van een reclamebord der Ned. Gist- en Spiritusfabriek op een schuur bij bet station Moordrecht. Het O. M. was van oordeel, dat, daar d© -strafwet slechts vervolgingen kent tegen natuurlijke personen en niet tegen rechtspersonen, hier vrijspraak zai moetan volgen. De kwestie zelf wenschte het O. M. principieel te zien uitgemaakt, omdat feitelijk de maatschappij inl overtreding is, daar het stationsge bouw en de natuur vallen onder het -begrip „landelijk gedeelte", dat door de gemaakte reclame zou zijn ont sierd. GeëischtJ werd! een boete van 0.50 subs. 1 dag becbteni®. Mr. dr. J. H. Jonckars Nieboer trad als gemachtig de en verdediger op. Deze was eveneena van oordeel, dat de strafrechterlijke aansprakelijkheid van den di recteur -niet vaststond, doch meende tevens, dat vrij spraak zou moeten volgen ten aanzien van het feit, o-m-dat het hier niet betreft een landelijk gedeelte, doch een station met emplacement. Uitspraak 13 Mei. „ONZE VLOOT". „Onze Vloot" hield te Haarlem- een jaarvergadering. Meegedeeld werd', dat het ledental steeg van 5729 tot 6827. Het vorige jaar bedroeg de stijging 1200 le den. Het aantal afdeelingen bed'raaigt 28. Als be stuursleden werden herkozen de heeren jhr. mr. H. A. van Karnebeek en J. van der Eist. Gekozen werden in de vacature-da*. P. J. F. Ver meulen, het Kamerlid A.O. A. van Vuren; in de va cature-mr. G. A. P. M. van der Aa, de oudi-minister H. Colijn; in de vacature-M. van der Beek, jhr. J. W. Sehorer, den Haag. De vacature-Quispel blijft voorloo-pig onvervuld. UTT HETLO O. Het Staatsblad! No. 175 bevat een kon. besluit van den 15dten dezer, tot vernietiging, wegens strijd met bet algemeen belang, van het besluit van den Raad der gemeente Heil-oo, van 24 December 1913, tot intrekking van het salaris van den ambtenaar ter gemeen te-secretarie. Blijkens de notulen van d© betrekkelijke raadsver gadering, is bet salaris van den ambtenaar ter secre tarie ingetrokken, in verband met d© verbootging, wel ke de jaarwedden van den burgemeester, den secreta ris en den ontvanger krachtens besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland met Kon. goedkeu ring hebben ondergaan. Het Kon. hesl-uit nu berust op de overweging, dat aan bedoelde verhoaging geen beweegreden mag wor den ontleend om de jaarwedde van een ander ambte naar in functie in te trekken. In de gisteren gehouden raadsvergadering waxen alle leden aanwezig, behalve de beer C. Kramer, ter wijl de secretaris wegens ziekte niet tegenwoordig was. De voorzitter deelde mede, dat een schrijven wa» ingekomen van den secretaris met het verzoek hem drie maanden verlof te willen verleenen wegens voort durende ongesteldheid. Met algemeene stemmen werd het gevraagde verlof verleend. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van een waarnemend secretaris. Ais zoodanig werd benoemd de burgemeester, de heer G. Bes Wz. De voorzitter sloot met een woord van dank voor de opkomst de vergadering en uitte den wensch, dat secretaris over drie maanden, of zoo mogelijk eer der, zijn functie weer zal1 kunnen waarnemen. UIT KOEDIJK Dinsdagavond werd! in een der sehoolokalen de laat ste les gehouden door de leerlingen van bet Herha- Lingsonderwijs, waaraan werd' deelgenomen door 5 meisjes en 3 jongen®, ond'er leiding van het Hoofd der school, den heer K. Wassenaar en den onderwijzer den beer I). Kikkert. Tot bet -bijwonen van deze les waren uitgenoodigd de Burgemeester, de commissaris sen van bet Schoolverbond, ouders der leerlingen en eenige belangstellenden. Het Hoofd der school open de deze bijeenkomst met een welkom aan de leerlingen en de belangstellenden en wees op de nuttige werking van het Schoolverbond, dat ook de deelneming aan het Herhalingsonderwijs wil bevorderen d-oor een ge tuigschrift uit te reiken. Hierna werd overgegaan tot behandeling van de les; na afloop hiervan werden door Burgemeester Kooiman eenige woorden van waardeering gesproken tot de onderwijzers. Hij wees op de nuttig© werking van het herhalingsonderwijs, tevens op het goede werk dat het Schoolverbond! ver richt, ook naar aanleiding van het besluit der laatste vergadering om ouderavonden Ha houden. Vervolgens werden door het Hoofd der school da getuigschriften uitgereikt, waarbij hij' een woord van dank sprak voor de waardeerende woorden van den Burgemeester, eni tot de belangstellenden voor hun tegenwo-ordiigheidL UIT OUDKARSPEL Door notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen tot Kerkvoogden de heeren A. Kroon Pz. en A. Borst Az, en wegens bedanken als secretaris der notabelen door den heer M. Kroon Oz., is in diens plaats als zoodanig gekozen de beer G. Hart Hz. UIT WINKEL In de gisteren gehouden voltallige raadsvergadering was ingekomen een verzoek om de onderwijzerswoning voor 5 jaar te mogen buren tegen 1.50 per week. Besloten werd' niet op het verzoek in te gaan. Overeenkomstig verzoek werd besloten aan de Wit te Kruis-afdeeling voor de exploitatie van het ton nenstelsel meer subsidie te verleenen en wel voor 1915 150 en da volgende jaren; 100 over 1914, als de rekening het toelaat. Door de afd. Volksonderwijs werd! verzocht het schoolgeld voor het M.U.L.O aanmerkelijk te verla gen. Burg. en Weth. stelden voor het schoolgeld te bepalen als volgt: vol schoolgeld 10, half schoolgeld 5, voor onvermogenden vrij, uitsluitend' voor de in gezetenen. Voor de uitwonenden 20 per jaar. Al* lus besloten. Ingevolge verzoek om verbooging der onderwijzers- jaarwedden stelden Burg. en Weth. voor de jaarwed den te regelen als volgt: Voor het hoofd! dier school te Lutjewinkel: 15 dienstjaren 1000, 610 1050, 10—15 1100, 15—20 1160, 20 en meer 1200. Voor de onderwijzers15 dienstjaren 650, 6 10 700, 10—15 750, 16—20 800, 20 en meer 875. Voor wiskunde 100 voor hen die de akte bezitten en in dat vak onderwijs geven of in deze gemeente ge geven hebben. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen, nadat een voorstel van den heer Breebaart om de periodieke verhoogingen te stellen op 75 was verworpen. Ten einde de school te Winkel te laten voldoen aan de wettelijke eischen, werd 'besloten het geheel te ver bouwen en een gebouw te maken met 6 lokalen, waar van de kosten pL m. 8000 zullen bedragen. Voorts voor het bouwen van een gymnastieklokaal aan te koopen het aan de school grenzende perceel van den heer W. MelchioT voor 2000. Het voorstel tot bet verstellen van de kermis werd teruggenomen. Tot ambtenaar van dten Burg er lij-ken Stand werd benoemd de beer S. Over, en in verband daarmede de verordening, regelende de werkzaamheden van den Burgerlijken Stand gewijzigd. Het kohier van den Hoofdelij-ken Omslag werd vastgesteld op een bedrag van 4737,4514, dat der hondenbelasting tot een bedrag van 158. Met bet. oog op de invoering van gasverlichting werd besloten de beste olielantaarns te gebruiken voor betere verlichting aan de Langereis 3, Strook 3, en Molenkade 3 lantaarns, alles ingaande 1 Januari 1915. De politie-verordening werd zoodanig gewijzigd, dat B. en W. ontheffing kunnen verleenen van de verplichting tot het afsluiten van kunstlicht. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. KORTE BERICHTEN. De vorstin van. Waldeck en haar 15-j'arig© doch ter prinses Helena worden Maandagavond in den Haag verwacht. Ze zullen eenige dagen lo-geeren bij H. M. de Koningin-Moeder, schoonzuster van de Vorstin..

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1