DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMS i REKEN VERKIEZING Luie Uwlitkn It Ik Adres: JAC. MET. No, 102 Honderd en zestiende jaargang. 1914 VRIJDAG I M EI. van een lid v. d. gemeenteraad Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door hef geheele Rijk ft.—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën s Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3. eenhisöevinq. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat he den op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van W. NE- DERKOORN, boekdrukker, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van zijne drukkerij, door het bij plaatsen van 4 electro-motoren, ieder van 1 P.K., dienende tot het drijven van drukpersen, in het per ceel Schoutenstraat, wijk A, No. 13. Bezwaren tegen deze uitbreiding kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, mondeling op Vrijdag 15 Mei e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie da gen vóór gemelden aag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 1 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente ALK MAAR brengt, overeenkomstig art. 51 der Kies wet, ter algemeene kennis, dat bij hem op Dinsdag 19 Mei e. k., ter secretarie dier gemeente, van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur, kunnen worden ingeleverd opgaven van candidaten voor een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het ontslag nemen als zoodanig van den heer H. J. F. Wanna, die zit ting had voor het 2e kiesdistrict. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd, dat die opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van den candidaat en onderteekend zijn door ten minste vier en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De tot invulling bestemde formulieren voor de bedoelde opgaven zijn van heden u! ter Secretarie dezer gemeente kosteloos verkrijgbaar. De Burgemeester voornoemd, G, RIPPING. Alkmaar, 25 April 1914. ALKMAAR, 1 Mei. Ier gelegenheid van de verkiezingen in Frankrijk heeft het Journal een poging gedaan om eens te we ten te komen hoe het parlement zou zijn samenge steld, wanneer er vrouwenkiesrecht was. Het blad is tot de slotsom gekomen, dat vrouwen in dit geval recht zouden hebben op twintig Kamer zetels. In het geheel hebben 122.572 vrouwen ver klaard, dat zij gaarne het kiesrecht zouden willen hebben. Hoofdzakelijk stellen de bewoonsters van de groote steden (Parijs, Marseille, Toulouse, Bor- laux) belang in de politiek en in het kiesrecht. Het platteland toonde weinig belangstelling, maar wat zeer merkwaardig is, uit de arbeidersdistricten in het noorden, uit het kolengebied dus, kwamen zeer wei nig briefjes bij de redactie in. Te Parijs daarentegen zijn de meeste briefjes ingezonden door de arbeiders wijken. In enkele warenhuizen hebben de vrouwelijke bedienden en bloc haar briefjes ingevuld. In de pro vincie zijn het voornamelijk vrouwelijke handelsbe dienden, ambtenaressen en officiersvrouwen, die van haar belangstelling hebben doen blijken. Waarom het blad bijzonder de aandacht vestigt op officiersvrou wen is overigens niet recht duidelijk. Of zou het zijn, omdat in Frankrijk in tegenstelling met Duitsch- land ook de officieren aan politiek doen? Toch moeten die staatsambtenaren ook in Frankrijk voor zichtig zijn. Op het oogenblik wordt een onderzoek ingesteld, naar hetgeen te Verdun is geschied. Daar zijn verkiezingsonlusten voorgekomen en er moet ge constateerd zijn, dat enkele officieren voor den reac- tionnairen candidaat, generaal Maitrot, vlugschrif ten onder de kiezers hebben verspreid, waarin de re- publikeinsche meerderheid van de Kamer heftig werd aangevallen. De minister van oorlog heeft generaal d'Amade naar Verdun gezonden, die de zaak zal on derzoeken en disciplinaire maatregelen zal nemen, wanneer daarvoor aanleiding bestaat. Intusschen is men bezig met de voorbereidingen van de herstemmingen, waarvan er ditmaal meer zijn dan ooit te voren. Daarbij bestaat een regeling wel- ce wij in ons land niet kennen. De Fransche wet maakt het namelijk mogelijk, dat tusschen de stem ming en de herstemming een candidaat door een an deren kan worden vervangen. Er is bijv. sprake van dat professor Thalamas, die in Versailles werd ver slagen, thans in het elfde Parijsche district zal wor den gesteld. De herstemmingen worden den lOden Mei gehou den. De partijen zijn nog druk bezig aan het Vast stellen van hun houding. Zeer de vraag is het of voor het geheele land een overeenkomst zal worden gesloten tusschen socialisten en radicalen. Tamelijk zeker is het, dat zij zullen samen gaan, wanneei het er op aankomt, tegen den candidaat van den Bond der linkerzijde (van den heer Briand enz.) te "tem men. Opmerkelijk is het bijv. dat het blad der socia listische radicalen zonder aarzelen aanraadt een rc- actionnairen candidaat te steunen tegenover den heer Joseph Reinach, den bekenden republikein. De heer Briand heeft dezer dagen geconstateerd, dat het land bij de verkiezing van Zondag op door slaande wijze zijn instemming betuigd heeft met de denkbeelden, die de linkerzijde wenscht te verdedi gen: handhaving en eerlijke toepassing van de wet van drie jaar, belastinghervorming zonder verplichte en gecontroleerde aangifte, wijziging der kieswet. Maar we hebben onlangs reeds opgemerkt, dat de tegenpartij precies hetzelfde beweert en met evenveel recht er heerscht zooveel verwarring onder de par tijen en zooveel vaagheid bij de candidaten, dat men onmogelijk scherp en juist het resultaat kan opma ken. Strakjes, wanneer de Kamer bijeengekomen is zal kunnen blijken, welke houding de gekozenen in nemen ten opzichte van de groote vraagstukken, die aan de orde zijn. Aan den driejarigen diensttijd zal wel niet getornd worden. Maar of het belastingstel sel ongewijzigd zal blijven bestaan? Gelijk men weet is dat stelsel in Frankrijk zeer ouderwetsch. Het bestaat in een vorm, die elders reeds lang is afge schaft, ook in veel minder democratische landen. Men betaalt er belasting voor deuren en vensters, voor de meubels, voor het patent en naast deze direc te zijn er indirecte belastingen, invoerrechten en ste delijke heffingen op bijna alle levensbehoeften. Daarentegen is er geen inkomstenbelasting, alleen voor de inkomsten uit buitenlandsche papieren moet belasting worden betaald. De oude Kamer heeft met 371 tegen 112 stemmen de inkomstenbelasting bij de tweede lezing van de staatsbegrooting aange nomen, maar de belasting op de staatsrente verwor pen. Daar deze begrooting allereerst afgehandeld moet worden, zal spoedig na het bijeenkomen blijken, welke positie de nieuwe KaÉier ten dezen opzichte inneemt. BINNENLAND. tweede kamer. tegen billijk tarief. AARS Dit nummer bestaat nit 2 bladen. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALK MAAR brengt, oip grond van artikel 1 der Wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der inge zetenen, dat bij hem ingekomen en aan den Ontvan ger der Rijks Directe Belastingen binnen deze ge meente ter invordering zijn overgegeven: DE KOHIEREN DER PERSONEELE BE LASTING Nos. 8, 6 en 1, voor bet dienstjaar 1914, executoir verklaard door den Directeur der Directe Belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 25, 25 en 24 April 1914.; dat ieder verplicht is zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 28 April 1914. Het Hoofd van bet Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. per 100 boven 10.000, in plaats van 265 en 4 per 100 volgens het ontwerp; aan inkomens van 20.000 of meer 815, benevens, 6 per 10Ü boven 20.000, in plaats van 665 en 5 per 100 volgens bet ontwerp. (De bedoeling van dit amendement is, de inkomens boven 5000 zwaardter te belasten). In een zeer uitvoerige rede zette spr. uiteen, dat de beswaren tegen progressie, dtie men vroeger zelfs als oof voorstelde,, en waarvan men altijd) nivellee.ring an vermogens gevreesd heeft, niet op waarheid] ble ken te berusten. DiE COALITIE. De anti-revolutionnaire en de Ckr.-Ilist .Kamerclub hebben, naar „de Ned." mededeelt, Woensdagavond te /amen vergaderd, wat in langen tijd niet was ge schied. INTERPELLATIE. De sociaal-democratische 'Kamerfractie heeft, naar het U. D, meldt, besloten, den minister van Water staat te interpelleeren over het besluit van den direc teur-generaal van S. S., waardoor het -spoorwegperso neel in dienst bij' deze maatschappij en tegelijk raadls- lid, moeilijkheden tot het waarnemen van genoemde tunctia worden in den weg gelegd. Namens de frac tie zal de heer A. B. Kleerek-oper deze interpellatie ïouden» VRIJKAARTEN. Naar „Het Volk" verneemt, heeft mr. J. W. H. M. van Idlsinga, Ohr.-Hist. Kamerlid) voor het district Bodegraven, thans ook zijn vrijkaart aan de Spoor weg-Maatschappij1 teruggezonden, met de mededee- ling, dat hij zich niet -gerechtigd acht een dergelijke gunst van de Spoorweg-Maatschappij te aanvaarden. Thans zijn alle berichten van ontvangst binnen. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Bij de Tweede Kamer is- een betuiging van instem ming ingekomen van 't hoofdbestuur der Neder land- che Banketbakkers vereeniging -met het dooT mr. Aal- >trse ingediende voorstel van wet tot aanvulling van iet Wetboek van Strafrecht. (Oneerlijke concurren tie.) PRINSEiSJESSQDAjG TE ZAANDAM. Terwijl gisteren van geen der openbare gebouwen ie vlag woei,, hebben honderden burgers en ook tal van schippers in de haven bij wijze van pro-test de vlag uitgestoken. Gisternacht had men aan het huis an burgemeester Ter Laan een vlag bevestigd, die chter 's morgens spoedig verwijderd' werd. Ook vo-or ie deur van twee kerken, welker toren het eigendom -s van de burgerlijke gem-eente, hing een vlag. De beraadslaging over de interpellatie-Van Deven ter inzake de pestbestrijding op Java werd gisteren vooi „gezet. De neer Bogaardt (R.-K) pleitte voor woning verbetering en een o-rdionnantie voor geheel Indië in Jen geest van de Nederiandsehe Woningwet. De eva cuatie duurt z. i. te lang. Dat het gebrek aan artsen te wijten zon zijn aan lage salarissen, ontkende spr, Hij: was tegen de benoeming van een regeeringscwn- inis&ari-s. De beer V an Deventer (V.-D.) bleef zijn mee ning handhaven omtrent de noodzakelijkheid van een ho-oger dan bet gewone gezag ter plaatse. De vereeniging van de leiding van den geneeskun digen dienst en die van de pestbestrijidiing in den per soon van dr. De Vogel, achtte spr. ongewenscht. Wo ningverbetering is z. i. slechts een palliatief. Verdel ging van de huisratten is hoofdzaak. Spr. geloofde niet, dat het uitloven van meer geld voor artsen veel zal geven. Den algemeenen indruk samenvattende, zei-de spr», dat het bij allen wed vast zal -staan, dat een groote ramp over Java gekomen is en dat die ramp ons niet vaardig heeft gevonden. De heer De Muralt (U.-L.) oordeelde, dat de dokter® meer betaaldi moeten worden. Minister F 1 e y t e wees nogmaals op wat reedis- ge daan is ter bestrijding van de ziekte. Tot benoeming van een regeerinigscommissaris zou misschien kunnen worden overgegaan, maar deze vraag is nog niet behoorlijk otverwogen. De heer Schaper (S. D. A. P.) hield die beschul d'iging van schrielheid; ten laste van de regeering vol cn hoopte overigens, dat de interpellatie aansporing mag zijn tot grooteren ij|ver. Aan de -orde was daarna het ontwerp-inkomstenbe- lasting en wel art. 33: De heer Merchant (V.-D.) verdedigde het amendement der vrijz. dein. fractie, strekkende om de verschuldigde 25 benevens 3 voor elk geheel be drag van 100 boven 2000, toepasselijk te verklaren op belastbare inkomen-s van 20005000 in plaats van 200010.000 volgens het ontwerp; aan inko mens van 500010.000 op te leggen 115, bene vens 4 per 100 boven 5000; aan inkomens- van 10.000—20.000 een som van 315 benevens Cnrrosweriefiibrikiiiit. Telefoeu 572. Gemengd nieuws. ZONDERLINGE! WRAAK. Eenige weken geleden werd bij een te Amsterdam woonachtig ambtenaar in loten een -ongeveer 20-jarig jediend-e ontslagen. Het jonge menseh scheen daar- jver weinig gesticht en beloofde zijn patroon wraak e zullen nemen. Inderdaad beeft hij aan deze bedrei- ;ing uitvoering gegeven doch op- een zonderlinge wij- ',e. Eenige dagen na zijn ontslag m-aakte hij n.l. op een volgbriefje de handteekening van zijn gewezen patroon na en wist daarop -bijl een kassiersfirma op het Damrak 100 uitbetaald te krijgen. Natuurlijk twam het bedrog spoedig aan het licht. Gisteren is, meldt het Hlblid., de jonge man, een Lhiifcscher van geboorte, te Rotterdam, waar hij- zich aan de arbeidsbeurs voor zeelieden had' laten inschrij ven, door die politie aangehouden. Van het gelid was zoo goed als niets meer over. ERGERLIJKE SABOTAGE. Dinsdagochtend kwam, meldt de Tel., de meester knecht van de beursdrukkerij' van den heer Arnold de Vita, te Amsterdam, tot de ontdekking dat de deur die toegang tot de kantoren en werkplaatsen geeft op een kier stond. Ook de d'eur van de drukkerij, die hij zelf den vo-rigen avond bij zijn vertrek gesloten bad', bleek -open te zijn. Toen de man, te zamen met eenige andere leden van bet personeel de werkplaats -betra-dl, 'bleek een groote voorraad zet-sel, alsmede de inhoud van ver schillende letterkasten- in pastei te zijn gesmeten. Speciaal de vermen, van de lijsten voor de waarde- berekening der vermogensbelasting, welke lijsten se dert jaren op den eersten Mei door -de beursdrukkerij worden uitgegeven, hadden het moeten ontgelden, Zoowel het zetsel van -de lijsten zelf als dat van de bouwstoffen, waaruit ze worden samengesteld', bleken totaal bedorven. Alle9 was d,ooTelkaar gesmeten. De wijze, waarop dit is geschied, verraadt, dat een des kundige aan het werk is geweest. Zijn toeleg om den b-oel in de war te sturen is intusschen niet 'gelukt, daar die lijsten, zij het ook met eenige wijzigingen, toch op 1 Mei zullen verschijnen. Intusschen is de veroorzaakte schade vrij1 hoog. De heer De Vita heeft «ie zaak in handen van de politie gegeven, die ijverig naar den dader zoekt, van wien tot dusver echter nog elk spoor ontbreekt. OUD GEBRUIK OT* TEXEL. J. D. Dz. schrijft in 'het Handelsblad over een oud gebruik op Texel; Sedert eeuwen is heit gewoonte geweest, ieder jaar op den laatsten April des avonds de „Meierblits" te branden en nog blijft deze eigenaardigheid) hier on ver flauwdl voortduren. Wat dit eigenlijk beteeken t weet men niet te zeggen. Ook in het laatst der 18de eeuw wist men, volgens oude beschrijvingen, niet uit te maken, of het alleen een gewoonte van deze eilandu bewomer* was, dan wel, of men het van vreemden had overgenomen. Wellicht is het een ontaarding van het branden van Paaschvuran, ais overblijfsel van den oud-Germaan&chen vuurdieast. Hoe het ook zij, de jeugd vraagt naar geen afkomst, doch zij gaat haar ang, omdat anderen het haar hebben voorgedaan. En zoo kan men op den laatsten Aprilavo-nd wel eens meer dan vijf-en-twintig vuren op verschillende plaat sen van het eiland zien branden. Reeds lang, voordat Grasmaand! haar einde nadert, trekt de jeugd door de dorpsstraten onder het zingen of liever het uitgalmen, van het volgende: „Hooi, hooi! Hei je gien strooi'3 Hei je gien ouwe manden? Dan zelie we de Meierbli-a branden; Hekken en stekken, joten en palen; Wat je niet geeft, dat zeilen we halen. Boer, wil' jij wat laten staan? Of we zeilen hekken en stekken an enden «laan Men heeft dan in het midden een groote oude mat, of een zeil en daar wordit op geladen, wat voor de Meierblits ontvangen of gevonden wordit. Ter rech ter en ter linker zijde van het gezelschap loopt een der 'grootste jongens, en zij roepen in elke huisdeur, /onder af te wachten, of er volk naar voren komt: ,Hei je nog wat voor die Meierblis?" Natuurlijk gebeurt het zoo in de schoonmaakdagen l'ikwijls, d-at er wat te missen valt, zooals oude mat jes en kleedje», behangselpapier, enz., waarvoor mea in huis geen plaats meer heeft, zoodat de huisvrou wen blij zijn op deze wijze van den ouden rommel1 af te kunnen komen, terwijl de kinderen het met groot enoegen aanvaarden voor den gewichtigen dag, die traks zal aanbreken. Heeft men zoo een vrachtje bij een verzameld, dan wordt het naar eene vooraf be paalde bewaarplaats gebracht, gewoonlijk een onge bruikt varkenshok of een oudt schuurtje. Zoo trekt men dagelijks door straten en- langs we gen, totdat de 30ste April aanbreekt. Nu moet de geheele voorraad gebracht worden naar do plaats, waar men het vuur zal aansteken. Deze moet op ge- ruimen afstand zijn van woningen en schuren; ook wordt er rekening gehouden met die windrichting. Voor dit laatste vervoer wordt gewoonlijk van don rnen of anderen boer een drdewieli-ge kar geleend, welk voertuig door de jongen-s, dikwijl» ook door meisjes wordt getrokken. Men werkt dan voort nat inspanning van alle krachten, o-m op tijd gereed te kunnen zijn. Gewoonlijk is men reeds lang vóór len avond met het werk klaar. Tegen -den avond ziet men de kinderen loopen met auwe aardappelen aan stukken ij-zerdraad gestoken. Peze worden stra'ka in den vuurgloed' geroosterd' en daarna opgegeten. De oudste en grootste jongens bepalen wanneer het -oogenblik gekomen is voor het in brand steken van ie Meierblits; en weldra vlamt het vuur hoog op. In korten tijdi verbrandt dan, wat men met zooveel moei- e en inspanning bijeengebracht heeft. Den volgenden morgen wordt nog eens een bezoek rebracht aan de zwarte plek, die is achtergebleven. En aan dte kinderen is als herinnering een sterke ook- en brandlucht te bespeuren, ter gedachtenis lan de Meierblits. EEtN KRASSE' JAGER. Als een bijzonderheid meldt men uit Barneveld, dat Je heer A. Bakker, van Zandbrink, deze week voor de 70ste maal een jachtakte beeft ontvangen. Van zijn 18e jaar af heeft deze 87-jarige grijsaard telken jare liet jachtvermaak beoefend, terwijl hij vóór het berei ken van den 18-jarigen leeftijd' reeds ala knaap zijn vader in het jachtveld vergezelde. De heer Bakker is zeer waarschijnlijk de oudste jager in ons land» DE MIDDAGHOOGTE. De Bond van Vereenigingen „De Middaghoogte'' heeft Woensdag te Amsterdam vergaderd onder lei ding van den voorzitter der afdeeling Amsterdam, den heer J. H. Groote. Aan de orde kwam, meldt die Ned1., het groote punt, handelende over het doel der vereeniging. De ont werpstatuten luidden hier: Het d-oel der Vereeniging is de Christelijke We reldbeschouwing te verdedigen en te verdiepen en meer, in het bijzonder om aan te toonen, dat de gods dienst door de wetenschap wordt gehandhaafd. Er waren eenige amendementen op dit artikel in gediend. De voorzitter voegde er staande de vergade ring nog een aan tie, hetgeen aan sommige zijden be strijding uitlokte. Ten slotte bleef dit amendement toch gehandhaafd. Ds. Vethake, van Alkmaar, verdedigde dit amende ment: het doel der vereeniging is te toonen, d'at de Godsdienst niet in strijd ie met de wetenschap-. De heer Polderman, van Amsterdam, kwam op voor ile betiteling Christelijke Wereldbeschouwing, die de afdeeling Alkmaar wil vervangen dk>or religieus®. De beer Wildschut, van den Haag, lichtte het voor stel dezer afdeeling toe: de Vereeniging wil aan too nen, dat de Godsdienst door de wetenschap wordt ge-

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1