DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. m Honderd en zestiende Jaargang 1914 ZATERDAG 2 MET. Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en a reestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per i maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents, Prijs der gewone advertentiën Per regel i 0,10. 8ij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. UIT DEN RAAD Telefoonnummer 3, ALKMAAR, 2 Mei. Zelden heeft een vergadering van den Raad zoo weinig aan de gestelde verwachtingen beantwoord als die van verleden Woensdag. Het vermoeden toch was, dat zij van zeer langen duur zou worden, ja, dat een avondzitting wellicht noodig zou blijken. (Jok mocht men aannemen, dat er weer ampel zou wor den gesproken over de zaak-Dikkers. Was nadere opheldering op sommige punten niet gewenscht ge bleken en had de heer Dorbeck niet een interpellatie aangekondigd, welke de zaak in den Raad opnieuw aan het rollen zou brengen? Maar heel lang heeft zij er niet gerold en de openbare vergadering duur de niet langer dan drie kwartier. Dat er in deze zitting geen uitvoerige besprekingen hebben plaats gevonden over de zaak, komt vooral op rekening van den heer Dorbeck, die in de vorige ver gadering zoo hoog opgaf van de publieke behande ling in allen omvang en die nu met hartstocht pres sie op de vergadering ging uitoefenen om verdere be spreking te beletten. Het fs te meer te betreuren, dat hij deze houding aannam, omdat hij, een warm ver dediger van den heer Dikkers, zijn medestrijders bui ten den Raad in de vergadering van Woensdag overigens zulk een goed voorbeeld gaf. Waar er op den burgemeester een ware Hetze was ontstaan, en er allerlei werd-bijgesleept, om de eerlijkheid zij ner bedoelingen in deze zaak verdacht te maken, daar dient het in den heer Dorbeck te worden gepre zen, dat hij deed uitkomen, hoe onbillijk het was den heer Ripping alleen aansprakelijk te stellen voor het gebeurde, wijl de volle verantwoordelijkheid berust te op het college van Burgemeester en Wethouders. En waar voorts het drankgebruik langzamerhand bij vele buitenstaanders het hoofdmoment in de beoor deeling van de kwestie was geworden, was het ook een goede daad van den heer Dorbeck, om den bur gemeester gelegenheid te geven, namens B. en \Kte verklaren, welke rol dit argument gespeeld heeft bij de beoordeeling van de vraag, of de heer Dikkers voor een vaste benoeming zou worden voorgedragen. Het antwoord, dat de burgemeester gaf, liet voor twijfel niet de minste ruimte over. Den 9den Februari hadden B. en W. den heer Dikkers hun be slissing medegedeeld en eerst na 9 Maart was den burgemeester het drankgebruik ter oore gekomen. Be- behalve dit, deelde de burgemeester nog een nieuw feit mede. dat tot dusverre onbekend was gebleven en dat ons bij de beoordeeling van deze zaak van ge wicht lijkt. B. en W. hebben niet met de mededeeling aan den Raad van hun beslissing ten opzichte aan den heer Dikkers gewacht totdat diens adres om ontslag-aanvrage inkwam, maar de burgemeester heeft reeds de raadsleden in de geheime zitting van 18 Februari ingelicht. De Raadsleden zijn dus tij dig op de hoogte gebracht. Zij hebben een maand te voren al geweten, dat B. en W. den heer Dikkers een wenk hadden gegeven, om zijn ontslag te vragen. En wanneer een Raadslid de zaak niet vertrouwde, dan heeft hij volop gelegenheid gehad om een onderzoek in te stellen en zich bijzonderheden te verschaffen Voor de Raadsleden was het adres van den heer Dik kers in de vergadering van 18 Maart dus geenszins een verrassing, gelijk op grond van hetgeen tot dus ver bekend geworden was, moest worden aangeno men Wanneer deze drie momenten reeds den vorigen dering werd rumoerig. De heer Dorbeck ging zelfs op beleedigende wijze interrumpeeren. En zoo brandde de „question bruiante" op onverwacht snelle wijze met wat woord-sprankjes uit. Het is nu maar te hopen, dat men in den Raad heeft geleerd, hoe een „zaak" ontstaat enhoe ze kan worden voorkomen, zoodat Alkmaar voor dergelijke kwesties in het vervolg zooveel mogelijk wordt gespaard. Intusschen verwondert het ons ten zeerste, dat uit deze geheele zaak niet is geboren een voorstel, om meerdere scheiding te brengen tusschen het gemeen telijk gas- en electriciteitsbedrijf. Toen in de niet- openbare raadsvergadering van 9 April werd ge sproken over de verhouding tusschen de beide bedrij ven, werd door den heer Singels, den adviseur, opge merkt, dat, mocht de regeling, welke men voor een proeftijd van een jaar zou kunnen vaststellen, niet voldoen, men altijd nog een scheiding zou kunnen invoeren. Waar tegen de éénhoofdige leiding inder daad veel te zeggen valt, was het dan thans geen geschikt oogenblik geweest om op de proef terug te komen en een logischer regeling te maken, dan de thans bestaande? BINNENLAND. Minister Bert ling handhaafde ziju belasting- de directe belasting hoofdzaak en daar- plan, u.l. de directe belasting hoofdzaak en keer ter tafel waren gdbnMbt, zou dit stellig van 'ia- naa i matige indirecte heffingen als aanvulling. De vloed ziju geweest op iiet oordeel van xaeuigeen en minister was er tegen om verschil te ®aken^m zou het een deel van de onrust in de gemeente heb- wegens ondoelmatige prijsregeling de stroomafne- ming niet die verspreiding zal vinden, die beoogd wordt door de voorstellen. 4o. Dat de instelling van een commissie van be roep, onafhankelijk van Provinciale Staten, noodza kelijk wordt, nu verschillende geschillen zich zullen voordoen, waarbij de provincie als partij optreedt. 5o. Dat in art. 12 der verordening niet te lezen is, of men zal toelaten, dat zich verschillende gemeen ten combineeren tot liet gemeenschappelijk betrekken van stroom van de voor hen goedkoopste bron, hetzij door betrekken van elders. 6o. Dat in de provincie Noord-Holland ten Zui den van het Noordzeekanaal de electriciteitslevering reeds zoo ver is doorgedrongen en uit zooveel ver schillende bronnen plaats heeft, dat men veel moeite zal hebben daarin met de nieuwe verordening op bil lijke wijze regelmaat te brengen. De conclusies zullen ter kennis van het Hoofdbe stuur gebracht worden. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagmiddag twee uur vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. Uit de notulen bleek, dat in de comitézitting de H. O. vastgesteld i6 in totaal op 2066.55 en het kohier hondenbelasting op 82. Van Ged. Staten was goedgekeurü terug ontvangen het kohier H. O., de geldleening voor de gasfabriek en de pensioenregeling voor gemeente-ambtenaren. Van den directeur der gasfabriek was een toelich ting ingekomen op het besluit betreffende de uitbrei ding van het buizennet. Verder waren ingekomen verschillende bescheiden de gasfabriek betreffende als rapport-jaarrekening enz. De heer C. Slot vroeg enkele inlichtingen betref fende de onkostenrekening, waarop de raad in de volgende vergadering antwoord zal ontvangen. De rekening werd met algemeene stemmen goedge keurd. Goedgekeurd werden verschillende posten onvoor ziene uitgaven op een totaal bedrag van 151.36%, alsmede af- en overschrijvingen op een bedrag van 1184.44%! Door den rijksontvanger was aan den gemeente ontvanger uitbetaald 952.40 en door den Rijksbe taalmeester aan denzelfde 275.30. Gedurende de maand Maart zijn 849 telegrammen ingekomen. Bericht was ingekomen van den heer P. Slot, dat deze zijn benoeming als armvoogd aanneemt. Van de heeren Krijger en Kamp was wederom een ben voorkomen. Ten opzichte van het drankargu ment geldt overigens 't spreekwoord: wie wind zaait, zal storm oogsten. Want al heeft dat argument op de houding van B. en W. geen invloed gehad, de burge meester heeft een fout begaan, door dit argument in den Raad te bezigen, een fout, die veel beroering te weeg gebracht heeft en die helaas niet is hersteld op de wijze, waarop dit mocht worden verwacht. De om standigheden waaronder de desbetreffende uitlating werd gedaan, mogen in de geheime raadsvergadering aan dit argument niet die waarde hebben gegeven, als daaraan in de gemeente is gehecht, niet weg te redeneeren valt het, dat de burgemeester iets ten na- deele van een ambtenaar heeft gezegd op een wijze, welke, geheel onverdiend tot een vérstrekkende con clusie leiden moest. Jammer, dat hij dat niet heeft ingezien, jammer ook, da. hij niet een nadere inlich ting heeft gegeven ten aanzien van de wijze waarop hem het ruiken naar sterken drank ter oore is gekomen. Toen na de verklaringen van den burgemeester de heer Leguit het woord wilde voeren om te zeggen, waar het in de zaak-Dikkers wél om ging, sneed de heer Dorbeck hem daartoe bruusk den pas af. Het moge waar zijn, dat er in de vorige vergadering ge legenheid genoeg was geweest om de zaak te bespre ken, in '1 belang der openbaarheid had dit lid een verdere behandeling niet onmogelijk moeten maken en had hij den heer Leguit, wanneer ook deze meen de alsnog nadere opheldering te kunnen brengen, moeten laten uitspreken. En wij betreuren het, dat de heer Leguit zich door het bruuske optreden van den heer Dorbeck heeft laten intimideereu en maar gauw van het woord heeft afgezien. Op dat oogenblik had er gestemd moeten worden. De stemming over de vraag of de heer Verkerk het woord zou mogen voeren was immers door dit incident onzuiver geworden wat men den heer Leguit had geweigerd, wilde men te recht den heer Verkerk .en later ook den heer van den Bosch niet toestaan. De gemoederen raakten opgewonden en de verga- schaal van progressie voor inkomens uit bedrijf en uit vermogen. Verhoogt men de eene schaal, dan moet men het ook de andere doen. De minister was dan ook tegen het amendement der vrijzinnig-demo cratische fractie. De fninister ontwikkelde nog verschillende andere bedenkingen tegen het amendement der vrijzinnig-de mocraten, betoogende o.a., dat hoe hooger de belas ting wordt opgedreven, des te meer door sommige ca tegorieën belastingbetalers getracht zal worden, de belastingbetaling op de een of andere wij zé te ont duiken. De minister opperde verder bezwaren tegen des heeren ter Laan's amendement, daarbij er op wij zende, dat door het aannemen van het stelsel van den kinderaftrek het inkomen hooger kan zijn dan 650, zonder dat er belasting zal betaald behoeven te worden. Z. K. H. DE PRINS. Tot lid van het Hoofdbestuur werdi gekozen de adres ingekomen betreffende aankoop van gemeente- erf bij de sluis. B. en W. adviseerden echter stellig deze grond niet te verkoopen, waarmee de raad ac- coora ging. De voorzitter deelde mede, dat aannemer van de herstellingen van de sluis is geworden de heer Kloos terboer voor 565. De sluis zal worden gesloten vanaf Maandag 11 Mei 's namiddags 3 uur tot zoo noodig 18 Mei d. a. v. De functies in het college van armvoogden zijn als volgt vastgesteld: C. Kostelijk voorzitter, T. Kostelijk secretaris, P. Slot, lid. Voorziening in de vacature in het college van Zet ters, ontstaan door het overlijden van den heer van Bommel zal plaats hebben wanneer de tijd van peri odieke aftreding er is. Van mej. Wed. J. Dirkmaat was bericht ingeko men, dat door haar een stukje grond is gekocht, waarvan de gemeente nog mede-eigenaar schijnt te zijn, wat op een nalatigheid moet berusten. B. en W. stelden voor aan haar deze grond te ver koopen voor 1 totaal. Het bleek te gaan over 18 vierkante Meter. De voorzitter zei, dat deze grond indertijd ver kocht is aan den heer A. Balder, doch waarschijnlijk niet voldoende is overgeschreven. Daar ook stemmen opgingen, om den grond voor 1 per vierkante M. te verkoopen, daar er nog wel meer perceelen op een boodanige manier liggen, werd besloten deze zaak aan te houden tot de volgende vergadering voor nader onderzoek. De verfraaiingscommissie vroeg ten hoogste 50 voor het plaatsen van een heining tusschen den open baren weg en de spoorbaan. De heer de Does merkte op, dat wegafscheiding geen dorpsverfraaiing is en alzoo niet tot het werk van genoemde vereeniging behoort. Bovendien is de Mij. zeer grillig en zou het aan beveling verdienen eerst ernstig te onderzoeken of van wege de Mij. ook gevaar bestaat. Met de hoo rnen ging het ook zoo, eerst mocht het niet en later zag men het nut van weigering niet in. De voorzitter was er echter wel van overtuigd, dat men de heining niet zal plaatsen, voor men voldoen de zekerheid heeft. Met 1 stem tegen, die van den heer de Does, werd de subsidie toegestaan. De voorzitter deelde mede, dat de lantaarn bij den heer Hoogland verplaatst zal worden, zoo dat ze ook voldoende licht werpt op den ingang van de dat Gisteravond vergaderde het dep. Amsterdam van de Maatschappij van Nijverheid. Aan de orde kwam o.m. de bespreking van de door Ged. Staten van Noord-Holland voorgestelde verordening voor elec- triciteitsvoorziening in Noord-Holland. Aangenomen werden de volgende conclusies eener commissie, be staande uit de heeren C. D. Nagtglas Versteeg, A. Korthals Altes, D. W. Lulofs en J. van Rossum du Chattel: lo. Dat, nu vermoedelijk voorloopig van rijkswe ge nog niet de kwestie van de electriciteitsvoorzieniug ten platten lande geregeld zal worden, liet bestuur der provincie grooten lof toekomt voor zijn poging thans in te grijpen teneinde werkelijk de billijke stroomlevering naar meer afgelegen plaatsen van Noord-Holland tot stand te brengen. 2o. Dat de verordening geen bepalingen bevat, waarop direct aanmerkingen te maken zijn, doch dat I Christelijke school, verd'er (fat de bestrating aan de er te weinig in te lezen valt, op welke wijze men de verordening zal willen toepassen en dus aan de be slissing van Gedeputeerde Staten bijna alles wordt overgelaten. 3o. Dat de overwegende invloed van de provincie in het beheer der Kenn. Electr. Mij. wellicht ten ge volge zal hebben, dat niet genoegzaam met de coin- I nen, de lijn zoo dicht mogelijk langs den mercieele belangen van alle betrokken partijen reke- moet loopen, de wagenbreedte niet boven oosterdijk al aardig begint op te schieten en dat vol doende is de verbreeding te laten beginnen bij de snippenkaai. Aan den heer K. de Boer was concessie verleend voor het leggen van tramrails door de gemeente, op voorwaarde, dat voor 31 Dec. 1915 moet zijn begon- oostkant 1.70 M. ning zal gehouden worden. Waar nu een groot ge- I mag zijn, de rails niet wijder mogen liggen dan 75 deelte van de particulieren in de provincie toch altijd cM., het onderhoud tusschen de rails komt voor re- zelf stroom zullen kunnen opwekken tegen matige kening van den ondernemer evenals de schade die de prijzen en men deze niet dwingen kan afnemer te ondernemer zal hebben bij eventueel openmaken van worden, bestaat de kans dat de Provinciale Centrale de straat door reparatie gasbuizen enz. of in hoofdzaak onvoordeelige afnemers overhoudt of Verder deelde de voorzitter mede, dat het leggen I)It nummer bestaat alt 4 bladen. TWEEDE K AM'EK. De beraad,staging over bet ontwerp-inJromstenbelas, ting werdi gisteren voortgezet en wei over art. 33, be vattende bet tarief, en de daarop ingediende amende menten. De heer Ter Laan (S. D. A. P.., Rotterdam V), bepaalde zich. tot de vraag, of bet tarief billijk is en tot de verdediging van bet amendement der socialis ten, om de inkomens beneden die 700 vrij te laten. Spr. juicbte toe, dat men rekening houdt met bet aantal kinderen bij dit ontwerp, maar ook zondier kin deren is bet bedrag, dat die regeering als noodzakelijk voor levensonderhoud stellen wil, te laag. De beer De Geer (O.-H., Schiedam) betoogde dat progressie in een aanvnllingsbelasiting als de vermo gensbelasting onlogisch is en daarom bet voorstel- Boa c. s. onjuist, bet stelsel der regeering goed is. De beer Tydeman (V. L., Tiel) was van oordeel lat de beffing op gematigde wijze behoort te geschie den en de vorming van groote vermogens niet belem merd! mag worden. In beginsel achtte ook spr. progressie bij een aan vullingsbelasting onjuist, doch de belastingen toonen z. i. zekere immuniteit voer logica. Spr. meende dat de vermogens tusschen 5000 en 10.000 door het amendement-B os c.s. te zwaar belast zullen worden. De heer De Meester (TT.-L., Den Helder) achtte ook bet amendement-Bos te bezwarend) voor inkomens die nog tolt de middelmatige gerekend kunnen wor den. Spr. -zette echter- uiteen, in boever bij met de gedachte van bet amendement zou kunnen medegaan. Spr. verklaarde zicb voorts tegen bet amendement- Ter Laan. De heer Ko olen (R.-K, Grave) waarschuwde te gen te booge belasting van den middenstand. Spr. zal tegen bet ontwerp stemmen, wanneer -deze minister zich niet bepaalt tot wat hiji in art. 38 vroeg en bet omendiement-Bos wordt aangenomen. De heer Vliegen (S.D.A.P., Amsterdam IX) gaf zijn denkbeelden over1 -belastingpolitiek ten beste en verdedigde bet amendement der socialisten. ethische element bet zal winnen van het confessionee ls. We moeten onze rechten blijven hand-haven en voortdurend uitspreken, dat ze staan op den bodem van bet Evangelie. Van de vereeniging te Amsterdam was bericht in gekomen, dat de vereeniging niet als lid, ma-ar als be gunstiger van de provinciale vereeniging w-enscht toé te treden. De Voorzitter betreurde deze afscheiding van de afd. Amsterdam. Reden hiervan is, dat die vereeni ging een voorstander is van evenredige vertegenwoor diging. Dit behoeft echter geen bezwaar te zijn. liet bestuur werd gemachtigd te trachten Amsterdam op baar besluit te do-en terugkearen. Uit bet jaarverslag van den heer D. Boer (Groote broek) bleek, dat afdeelin-gen zijn opgericht te Blok ker, Twi.sk en Wo-rm-er. Er zijn er thans 31. Aange sloten zijn thans 34 kerkvoogdijen en 8 kerkeraden en 14 gemeenten, waar beide zich aansloten. lotaal zijn dus 56 gemeenten a-an de vereeniging verbonden. Te betreuren is het echter, dat nog 39 gemeenten zich niet hebben aangesloten. In 8 gemeenten wordt steun verleend- voor de predi- kantstractementen tot een bedrag van 1200. De vereeniging telt 110 verspreide leden, waaron der 10 predikanten, 70 predikanten zijn nog niet aan gesloten. Bij de nieuwe regeling zal daarin verande ring komen. De vereeniging bl-oeit, maar toch blijft er no-g veel te doen. Was 1913 een jaar van organisatie, spr hoopt, dat 1914 een jaar van propaganda zal zijn. Het verslag werd vastgesteld, met dank aan den secretaris. Uit bet verslag van den penningmeester, den beer G. J. Paré te Haarlem, bleek, dat de ontvangsten be droegen 1927,84 en de uitgaven 2217,59, nadeeiig saldo 289,75. De rekening werd goedgekeurd. De begrooting werd1 vastgesteld' ten bedrage van 1970 in ontvang en 2936 in uitgaven. Nadeeiig saldo dus vermoedelijk 966. Worden eenige plaat er niet vervuld, dan kan dit dalem tot 416. Aangedrongen werd op het werven van persoonlijke leden. Tot bestuursleden werden herkozen do heeren Ei lerts de Haan (Ileiloo) en Tb. II. Pb. van Papen- recht (Hoorn). Behandeld werden vervolgens de beschrijvingsbrief van bet hoofdbestuur en beft ontwerp-buishoudelij'k reglement der vereeniging vam vrijzinnige hervorm den in. Nederland, - de Naar ruen verneemt is de 3e J uli bestemd voor de uitreis naar Scandinavische harvens van het pantser- schip „Zeeland'" met den Prins aan boord, in verband met het bezoek aan de Noorsche hoven. De Prins zal eenige dagen te voren de Koningin vergezellen tijdens het koninklijk verblijf in de stad' Groningen. Gemengd nieuws. VRIJZINNIG HERVORMDEN. Onder leiding van d8. Eilerts de Haan, van Heiloo, werd gisteren in de „Witte Engel" te Hoorn de pro vinciale vergadering van de Vereeniging van Vrijzin nige Hervormden in Noord-Holland1 .gehouden. De Voorzitter zei in zijn openingswoord, dat allen nog onder den indruk zullen zijn van de hoogst be langrijke vergaderingen in den laatsten tijd gehouden. In den Haag is ronduit gezegd, dat wij vrijzinnigen niet in de kerk behooren en worden de reglementen aangenomen, dan zullen wij worden uitgebannen. Wel is waar werden stemmen vernomen, die ons aange naam in de ooren klonken, maar we moeten niet ver geten, dat alle ethisch en liet daarmee niet eens zijn, bang als ze zijn voor onze actie. Te hopen is, dat het heer Eilerts de Haan, tot plaatsvervanger de heer Parée. Tot afgevaardigden naar de op 4 Juni in Amster dam te houden algemeene vergadering worden be noemd de heeren Yan Paipenrecht (Hoorn), Boer I Grootebroek)Riepma (Edam), Parée (Haarlem), Ilaagen (Binnenwijz.end), Pool (Alkmaar), Goedhuis Iloogcarspel) en Donker (Beverwijk). Tot plaatsvervangers de heeren De Braai, Zeilemtt- .er, Burger en Reijgersberg. Bij de rondvraag bracht de heer Van Papenrecht (Hoorn) ter sprake de vacature aan de theologische faculteit in Leiden. Spreker vroeg of het niet wen- schdijk is, aan het Hoofdbestuur op te dragen bij de regeering stappen te doen, die leiden kunnen tot de benoeming van dr. G. A. van den Berg van Eijsinga te Helmond, een algemeen erkend1 wetenschappelijk man. De Voorzitter oordeelde, dat het meer op den weg van de vereeniging van moderne theologen zon lig- en om in deze zaak op te treden. V ij alis vereeni- aring van vrijzinnige hervormden mogen zuil'ks niet doen. De heer Haagen (Binnenwijzend) wilde dan aan 't Hoofdbestuur verzoeken een weg te vinden, waardoor de aandacht der regeering op dr. v. d. Berg van Ey- dnga zal worden gevestigd. Hiertoe werd na ver schillende besprekingen besloten. ELECTRICITEITSVOORZIENING VOOR GEHEEL NOORD-HOLLAND.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1