DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Lne IAhIéi te kim. Adres: JAC. MET. lo, 108 Honderd en üitieade jaargang. 1914 ZATERDAG 2 MEI. Honderd jaar geleden. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementiprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk ft,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel 10,10. Bij groote contracten rabat letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handetedrukkerl) v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. togen billijk tortof. Telefoonnummer 3. voet en wijze als zij tot en met 31 December 1811 be staan hebben. Vermanende alzo een iegelijk, wien zulks aangaat, hun als zodanig te erkennen en invi terende ten deze alle zodanige reglementen en dispo- sitien, als ten dien opzigte tot voorschreven 31 De cember 1811 zijn in usantie geweest en geobserveerd geworden. Actum Alkmaar, den 2 April 1814. De Burgemeester voornoemd, N. VAN FOREEST VAN PETTEN. De ondergetekende bied zig aan tot het maken van alle Vrouwen klederen, als van JaponsJassen (k c.. en alles wat tot het Wolle Naijen behoort: als ook het Linnen Naijen, durft de gene verzekeren die de ondergetekende met hunnen gunst en rekomman- datie gelieven te vereeren, van eene prompte bediening alles voor een zeer civile prijs; woond op de Korte Nieuwe Sloot, ten huize van ae Wed. Schellinghout. BINNENLAND. den Uit de Alkmaarsche Courant van Maandag 2 Mei 1814. (Bericht). Frankrijk. Parijs den 22 April. Mon seigneur der hertog van Berrij is gisteren omringd van de maarschalken van Frankrijk en een groot aan tal officieren en soldaten aan de barrière de Clichij aangekomen, alwaar de municipale raad van Pa rijs hoogstdezelven verwachtte. De prefekt deed Z. K. H. een aanspraak waarop hoogstdezelve aldus antwoordde „Mijn halt is in dit oogenblik te bewogen dan dat ik de denkbeelden zoude kunnen uitdrukken, welke thans in mij omgaan, daar ik mij weder in 't midden der Franschen en van de goede stad Parijs zie. Om ringd van de eer van Frankrijk, komen wij 'er het ge luk terug brengen; dat zal steeds het voorwerp van onze pogingen zijn tot onze laatste ademtogt: onze harten hebben nimmer opgehouden fransch te zijn en zijn vervuld met die edelmoedige gevoelens, welke het onderscheidend kenmerk van onze brave en ede le natie uitmaken. Leve de Franschen!" De graven Schimmelpennink en van de Poll heb ben hunne demissie als senateurs ingezonden. Monsieur is gisteren tegenwoordig geweest bij de representatie van de Jachtpartij van Hendrik IV men kan de uitwerking van deze representatie niet beter beschrijven dan met te zeggen dat de uitdruk king van de gevoelens van 't algemeen meer kracht meer geestdrift hadden, dan toen voor twintig jaren dit tooneelstük opnieuw ten tooneele werd gevoerd. Men kan zonder bij deze vertooning tegenwoordig geweest te zijn even min zich een denkbeeld van de zelve vormen, als haar beschrijven; het was te gelijk hetv vrolijkst en het aandoenlijkst familie-feest. De geallieerde militairen hebben even als de braafste franichmac deel in de algemeene vreugde genomen. Advertentie. De Burgemeester der Stad Alkmaar, maakt bij de ze aan de goede Burgerij en Ingezetenen dezer Stad bekend, dat hij bij zijn besluit van den 31 der vorige maand, opnieuw zijn hersteld geworden de volgende stedelijke Amptenaren, als: De Bier- an Wijnwerkers, De Turf dragers. De Koom- en Zakkendragers, De Turftonsters, en De Vleeschkeurders, m wal in dien vollen kragt en rigueur m <tp dezelve Gemengd nieuws. 1-MEI-OPTOCHT TE AMSTERDAM. Over den optocht ter gelegenheid van de 1-Mei-vie ring te Amsterdam gehouden schrijft het Hbld. o.m.: la de eerste plaats was er de Vakorganisatie-wa gen: werklieden, met troffel gewapend, een hediten muur optrekkend. Roode geraniums, blauwe violen, gele narcissen, dennegroen en varens groeien aan den voet van het wordende bouwwerk. Dan de wagen der Eenheid. Verdere opschriften luiden: Bewustheid, Standvastigheid, Offervaardig heid. a Een viertal vrouwen symboliseeren deze sociale deugden. Een wit-houten zuil torst een vracht witte hortensia's en gele violen ranken om het hout. Deze wagen wordt getrokken door schimmels, bestrikt met geel-violette linten. Derde wagen: Koning Arbeid. Op den achter grond een vlammende fabrieksoven en twee fabrieks- schoorsteenen, daarvoor een aambeeld. Rood is de gloed van het vuur en rood, vurig rood steken de tulpekronen op uit het dennegroen. Klimopranken slingeren langs het fabrieksgebouw. Nog een roode wagen: Het Socialisme. Daar ligt, midden op de „baar" het militarisme, gebroken: een roestig kanon en wat oude geweren. Ook hier gloei ende ïulpenversiering en breed-gevingerde palmen. Ten slotte: De coöperatie „De Dageraad." Een huismoeder troont te midden van een aantal manden en zakken, gevuld met dagelijksche levensbehoeften. Sneeuwballen en lelies geuren in dit huiseiyk milieu. ZAANDAMMERTJES. In de Donderdag te Zaandam gehouden raadszit ting maakte volgens de Tel. de heer J. E. W. Duijs een aanmerking op de notulen van de vergadering van 9 April, waarin ontbreekt de opmerking van den heer Feisser, dat ook no. 2 van de voordracht, de heer Kooiker, sociaal-democraat is. De heer Feisser ontkende dit. Verschillende raads leden verklaarden eveneens het te hebben gehoord. Toen de heer Duijs daarna den heer Feisser toevoeg de, dat deze het ook in een persoonlijk gesprek heeft beweerd, heette deze het den heer Duijs „liegen." De burgemeester verklaarde, als onpartijdig voorzitter, dat de heer Feisser bij hem ook den indruk heeft ge wekt, dat de heer Kooiker sociaal-democraat zou zijn: als particulier voor den rechter, zou spreker er een eed op willen afleggen, dat de heer Feisser het gezegd heeft. Een heftig debat was van deze besprekingen het gevolg, waarin verschillende punten in zake de kwestie-Peerlkamp werden aangeroerd. Bij het behandelen in den Zaandamschen Raad van de voordrachten van B. en W. ten aanzien van het aagaan van twee geldleeningen, vroeg de heer Van der Veen (a.r. volgens de Tel of het juist is, wat hem bij geruchte ter oore was gekomen dat de gemeente in moeilijkheden zou z?n gekomen bij haar pogin gen om geld te krijgen. De Voorzitter antwoordde hierop ontkennend. Het eenige wet tot het gerucht aanleiding kan gegeven hebben ligt misschien hierin, dat van een pensioen fonds waarbij getracht werd een leening te sluiten, een schrijven is ontvangen, dat men aan geen ge meente gewoon is meer dan een leening uit te geven. De heer Duys keurde daarop streng het stellen van dergelijke vragen in openbare zitting af, omdat daardoor inderdaad de gemeente in moeilijkheden zou kunnen geraken. Spreker bracht hulde aan den voorzitter, die zelf weet in zijn antwoord zeer onvol ledig te zijn geweest, voor den tact waarmee hij de vraag heeft beantwoord. De heer Van der Veen daarentegen heeft geen spijt de vraag gesteld te hebben, omdat nu aan het ge rucht de kop kon worden ingedrukt. De Voorzitter deelt naar aanleiding van de op merking van den heer Duys mede, dat B. en W. nog meer brieven hebben ontvangen, die echter alle van ongeveer gelijken inhoud zijn als de eerste. Er is geen sprake van, dat de gemeente in moeilijkheden zou verkeeren, dat zou ook niet denkbaar zijn omdat zij volkomen en solide is. Spr. wijt dit valsche ge rucht ook aan de uitlatingen van sommige bladen, die het er op toeleggen Zaandam in miscrediet te brengen, als zou de gemeente al reeds verplicht zijn tegen 6 te leenen. Men heeft daarbij uit het oog eld" verloren, dat die rente een tijdelijke geldleening be trof. huiverig zouden worden. Of wil men op die wijze ten opzichte van Zaandam sabotage plegen en haar het geld onthouden, waardoor de soe-democraten ver hinderd worden hun taak te volvoeren? Mocht dat het geval wezen, dan zullen de soc.-dem. nog weten waar geld te vinden. Hierna werden de voordrachten van B. en W. goedgekeurd. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De HaagMohe Nieuwe Courant r er telt vs» se» „eommisisioinnair Tan liet hotel des Inde»", Van Veen gdheeten, die op ©en advocaten-kantoor Belgische ta pijten kwam aanbieden. Hij ontpopte rich als de be geleider van den heer Hendrix, groot) tapijteninduto- trieel uit 8t.-Nicolaa« in België. DE OUDERDOMSRENTE EN DE GEMEENTEN. Naar aanleiding van de in verschillende vonn ge uite vrees, dat de wet on de ouderdomsrente van minister Treub een „strop" zou zijn voor de gemeen ten, verneemt het Hbld., dat te Utrecht een bereke ning zou zijn gemaakt volgens welke de voorgestelde regeling een voordeelig saldo voor die gemeente zou afwerpen, dat de gemeente dus meer zou ontvangen van het Rijk, dan het aan de rentetrekkers zou heb ben uit te betalen. KORTE BERICHTEN. Mej. de Boer, de gekwetste bq het spoorwegon geluk te Beilen zou heden het ziekenhuis te Oronin- gen verlaten en zal verder thuis verpleegd worden. In Bloetnendaal bestaan plannen een overdekte bad- en zweminrichting te bouwen. Voor de Rechtbank te Heerenveen stond heden terecht een vrouw uit Appelscha, omdat zij haar min derjarig kind had aangezet, spek uit een winkel weg te nemen. Het O. M. eischte tegen de moeder twee maanden gevangenisstraf. SPROKKELINGEN. POSTKANTOOR TE ALKMAAR. Lijtot van de aan dit kantoor ter poet bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnlen worden uit gereikt. 2e Helft der maand April 1914. Brie ven. M. R. J. Schermer, Alkmaar. Wed. 0. Wageaaar, Amsterdam. J. A. Bron, Amsterdam. Lolke de Groot Ezn., Arn.sterdam. Mej. Thalia Siebenga, Groningen. Wed. K. die Tries, Purmerend. Visser, Purmerend. A. Bos, Scheveningeta. Briefkaarten. Mej. Wed. Bakker, Alkmaar. Mej. A. Fokker, Helder. Buitenland: Lotte Muller, Leipzig. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kenni*. dat in de Ge meentebladen van Alkmaar Na. 443 en 444 zijn opge nomen de Besluiten van dien Raad dier Gemeente van 22 April en 18 Maart 1.1., waarbij zijn vastgesteld: lo. Eene VERORDENING tot vaststelling van een rooilijn langs de zuidzijde van den Nieuwlan- dersingel. (No. 443)'} »o. Eene VERORDENING tot regeling der beloo ningen van het onderwijzend personeel aan de Burgeravondschool en aan de Avondschool voor Handwerkslieden. (No. 444), Welke Verordeningen, heden afgekondigd, gedu rende drie maanden ter Gemeente-Secretarie ter le zing «ijn nedergolegdi en aldaar tegen betaling van reap. 0.05 en 0.07% in afdruk zijn verkrijgbaar ge steld. Alkmaar, SO April 1914. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATE, Secretaris. KENNIS GEVING. He# Hoofd van hef Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengt, op grondl van artikel 1 dei Wet van 08 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kennis der ingezetenen, dat bij hem ingekomen en aan den ontvanger der Rijks Directe Belastingen binnen deze gemeente ter invordering ia overgegevens HET KOHIER DOER PERSONEEL® BELAS TING, No. 6, voor het dienstjaar 1914, ezetutoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noord-Holland te Amsterdam den 29 April 1914{ dat ieder verplicht ia zijn aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van ze» weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Alkmaar, den 1 Mei 1914. Het Hoofd va» het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. „Meneer Hendrix was vier weken in ona hotel ge logeerd", zegt de Van Veen, „hij! 'komt elk jaar met een keurcollectio „taipia beiges", die hij bij ona expo seert, Dit jaar bracht hij 160 stuks mee. Al die ta pijten zijn bij aanzienlijke faimiliea geplaatst, die hem in het hotel plegen op te zoeken. Een paar stuk» heeft hij overgehouden. Hij1 moet naar St.-Nicolaas terug maar heeft geen lu»t ze weer mee te nemen, o. a. vanwege de hooge invoerrechten, die België van dit artikel heft. Ik heb hem eenige «diressen van kanto ren aan de hand gedaan waar tengevolge van groote drukte de tapijten aan slijtage onderhevig zijn en mis schien behoefte bestaat deze door nieuwe te vervan gen. „Wilt u ze zien? voor den halven prija zijn ze te koop en u verbindt u tot nieta." Ondanks al het gepraat wilde de advocaat niet da delijk beslissen. Hij zou over een uur dien heer Hen drix in „Des Indes" opbellen. „Wees u nu verstandig", berispte de heer Van Veen. Maar de advocaat, sceptisch vanwege zijn beroep, hield voet biji stuk en de commisaionnair liet zijn zwa re vracht, waarschijnlijk om1 nog eens te laten zien hoezeer hij van derselver onslijtbaarheid overtuigd was, gewoonweg de trap afrollen. Beneden stond een kar met een dienstman, die de baal met de kleeden in ontvangst nam en de heer Hendrix met gevolg was weer op weg om elders te gaan weldoen. Doch die heer Van Veen zag om, hij bedacht zich en stond plotseling met een laatsten goeden wenk voor den neus van den rechtsgeleerde. „Bel u „Des Indes" maar niet op, want de heer heer Hendrix heeft er nu genoeg van, tenzij u nog. Maar „Des Indes" w a s al opgebeld 1 Noch Hendrix, noch Van Veen waren aan de direc tie van het hotel bekend. Geen Belg had d'aar ooit zijn kostbare vloerkleeden geëxposeerd, geen commis sionnair met een prettig open gezicht als de pseudo- titulaxis was daar ooit in functie geweest. Van Veen verdroeg zijn ontmaskering met volsla gen gemoedsrust, want hij zeide zich te troosten met de gedachte, dat hij nog wei eenige tapijtjes sou plaatsen, alvorens tegen de lamp te loopen. VAN' EEN JONGETJE DAT EEN MEISJE WAS. Men meldt aan de „Rott.": Ten raadhuize te Haarlemmermeer kwam iemand die geboorte aangeven van een zoon. Thuie gekomen bemerkte de gelukkige vader ech ter, dat hij! zich schromelijk vergist haidl en dat rijna vrouw het leven had geschonken aan een dochter. Den volgenden dag meldde de man zich opnieuw bij den ambtenaar van den burgerlijken stand, met verzoek in de geboorte-akte van zijn kind de namen te willen veranderen. Natuurlijk kon de ambtenaar niet aan zijn verzoek voldoen en zal de man rich nu tot de rechtbank heb' ben te wenden, met een verzoek om verbetering van de akte. VERKIEZINGEN NED. HERV. KERK. Te Groningen zijn onder buitengewone belangstel ling de verkiezingen voor 29 gemachtigden in het ker kelijk kiescollege der Ned. Herv. Gemeente gehouden. De orthodoxe candidaten kregen 1000 stemmen, de vrijzinnige 630 stemmen, zoodat de orthodoxen geko zen zijn. UTT WINKEL. Aan den heer H. G. Groenhof, het nieuwbenoem de hoofd der openbare school alhier, is bij1 zijn vertrek uit Lopikerkapel (Utr.)i een keurig bureau-ministere als aandenken aangeboden. UIT DE AARDREIENS TREEK. Men schrijft uit Heemskerk aan het N. v. d. D.: Hier, in 't hartje van de cultuur, beginnen de aard beien, met name de Amazone, te bloeien. Ondanks de vele regens, die in Maart gevalleh zijn, verlangen de tuinders, vooral met het oog op de oudere planten, naar een buitje. De schrale ooste- en n o orde- w inden drogen hier, met uitzondering van de duinstreek, de oppervlakte spoedig uit en op enkele plaatsen begint zich reeds „de rijp" te vertoonen. Opmerkelijk is het, dat oude aardbeien hier meer laat van hebben dan de jongere en dat de tuinder bij een vochtig voorj**1 minder met dit insect te kampen heeft dan bij aan houdende droogte. Niet zeilden is het gebeurd, dat een aardbeienveld', dat half Mei flink in 't blad stond begin Juni geheel kaal gegeten was. Wel niet zoo mooi als de bloeiende bloembollenvel- den, leveren toch ook de aardbeienakkers te midden van den bloeitijd, zoo ongeveer half Mei, een mooi ge zicht op. Sommige velden gelijken dan met hun wit te bloesems als met sneeuw bedekt. Begin van dit jaar werden de aardbeien op struik voor f 1.75 2.25 per toe verkocht. Ootk nu besteedt men nog dien prijs. Op da 1.1. ts Heemskerk gehouden tulpenveiling, CarrsiMrlsfliltrlluuiti Tslafsaa 87». waar ook dikwijls aardbeden gepresenteerd worden, besteedde men voor 250 roe 1- en 8-jarig», de som van 573, terwijl de oogst van 9-jarige gewoonlijk d* bes te ia In de Mei-aflevering van „Onze Kunst" wordt melding gemaakt van een nieuw-ontdekte Rembrandt van het jaar 1631. Op een hangkaart voor sen koffiehuis te 's-Gra- venhage, waar muziek wordt gemaakt: „Eiken avond „Solisten-ensemble"." De gemeenteraad van Benschop heeft besloten, zijn zittingen voortaan met gebed te openen. De bur gemeester zal een ontwerp-gebed opstellen en dit aan den Raad' ter goedkeuring voorleggen. Opmetingen hebben uitgemaakt, dat het mid delpunt van het Duiteche rijk het dorp K r i a a in de Pruisische provincie Saksen is. De gemeente heeft nu besloten, binnen haar kom een gedenksteen te plaatsen. CHINEE&CHE REISINDRUKKEN. In de „Berliner Morgengost" vertelt Norbert Jacques van een storm op de rivier, dien hij op sijn reizen in China heeft beleefde „In een groote roeiboot was men den Itsjang opge varen naar Tsjengling. De schipper hadi de boot op den oever laten loopen, dicht bij de «tadispoort. Het regende weer lang en hevig. Wij aioten de derur van onze hut, strekten de boenen in den bedde- zak en dronken 'n glaa warmen wijn. De wind stiet 't schip een paar maal heen en weer. Ik ging even naar buiten, omdat ik zien wilde wat het stooten van het schip te beteekenen had. De zag onzen ouden schip per op den oever springen en het schip afstooten. Hij wees mij met een handbeweging terug. De stuurman hielp hem. De drie roeiers stonden op bet voordek en sloegen hun lange riemen krachtig in het water. Men wilde het schip waarschijnlijk voor den nacht in de beschermende nabijheid van de jonken vloot brengen, die en eind stroomopwaarts aan- wal lag. We kwamen moeilijk voort. De wind was hevig en stiet het schip telkens uit zijn richting. De oude man werkte met opeengeklemde lippen. De duisternis was zeer diep. Ik zag dat het schip reeds ongeveer dertig meter van den oever was en dat rondom geen ander vaartuig lag. De wind woel tegen den stroom in, waardoor draai kolken ontstonden. Op de golven kookte het schuim. Plotseling rukte een windstoot de boot in de hoog te. De koelies bogen zich over de riemen. Ook de oude schipper roeide. Doch de lange woedende wind vlagen bliezen het schip naar de jonken toe, hoe krachtig de mannen ook roeiden. Daar wierp d'e oude man haastig zijn roeispaan, weg, greep het anker, wierp het in het water en meteen kwamen nacht en storm op ons los. De golven sloegen over het dek. De boot schommelde hevig. De wind' gierde langs het schip en wierp regesnstroomen tegen de wanden-. Wij waren in de kleine kajuit ingesloten en alle» danste alsof het betooverd was. Het aloiminium-gerei viel van de tafel, stoelen vielen om. Alles lag dooreen. Op den grond lagen kaarsen, eetgerei, Ideeren, een geweer, papieren en wij. Men kon zich niet ander» vasthouden. Een begon „groote reizen" te «pelen. In de keuken steunde de „boy" en diens vrouw snik te, schold en jammerde. Het zeil met zijn honderd! bamboestangen trom melde op de kajuit. De mast, die door onze kajuit liep, scheen te brullen en bij elk heftig heen ea weer bewegen kraakte het binnen in het schip. Ik schoof een plank uit de deur en hield me stevig vast. De regen kletterde op mij neer De storm wind wervelde over het schip. De koelies roeiden niet meer. De vier mannen lagen ontkleed' op het dek, met de handen aan den ankerketting. De storm wierp ons met het «tuur naar voren op de jonken toe. Wij waren geen twintig pa» meer van hen verwijderd. Een anders windvlaag wierp hst schip wser vsrder weg,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5