Traag on Aanbod. Hi© stekende p\jn in den rug Honderd Jaar geleden. BINNENLAND. Gemengd nieuws. SPROKKELINGEN. Ingemnden mededeeliiigeii, Te Alkmaar verkrijgb. bij de hl Nietop en Slothouber, Langestr.8l Toezending geschiedt fr..na ontv, v. postwissel a f 1.75 voor één, oi f 10.— voor zes doozen. Eischt de <»chte Fnetof'® Ourrpiin Nierenpillen, viigeri cke dou d v 11ie1 voorzien ®AM is vat: ucvenaicuitl hanaeismerk, AdvertentWn van 1—6 regels Si Ct*. Ter overname gevraagd een 2e hands gecombi neerde ZET- en KRAALBANK met wals. Adres J. G. DELVER, Kanaalkade C 7 B. Puik puik beste AARDAPPELEN, Malta en beste Blauwe, 50 ct. de 5 kop. Puike Roode 28 ct. de 5 kop, ook nog verkrijgbaar alle soorten bus groenten en vatgroenten tegen concurreerende prij zen. Beleefd aanbevelend G. W. v. d. POL, Schou tenstraat 24. TE KOOP. Een goed onderhouden KINDERWAGEN en een HANDKAR (klein model). Snaarmanslaan 139 /oor een lang getouw van 66ne verdieping, dal zich il van verre door het roadie dak kenbaar had gemaakt Jat maakte al dadelijk een pleizierigen indruk want iet deed' volstrekt niet aan een gevangenis denken. Je vlag wapperde aan den vlaggestok, in den tuin zag :ag men een kegelbaan, waar1 de gevangenen 's avonds n hun vrijen tijd konden kegelen, en de deuren ston- len open! We traden binnen en daar zag bet er natuurlijk wel .partaansch, maar toch absoluut niet afschrikwek- cendl uit, en er 'krwam ons zelfs een heerlijke geur van liefsituk met gebakken aardappels' uit do keuken tege moet, die ons no onzen langen rijtoer deed water tanden. We wierpen een blik in de keuken, en daar stond warempel „Ruiten boer", de LangelancLsche moorde naar, aan bet fornuis, en prikte met ééne hand in de biefstuk, terwijl hij met de andere hand de kar- nemelk-briji omroerde. Mijn kennis vertelde mij dat de gevangenen omi de beurten kok zijn, en het eten voor hunne medegevangenen Maar maken. Toen ik dien ontzettenden „Ruiten boer", waar we in de couranten zooveel over gelezen haddenwe had- len n.l. ontzettend gegriezeld over de détails van dien ifschuwelijlken moord, toen ik dien man zoo ge woon aan de keukenkachel zag staan koken en bakken ïou ik gaarne eens een praatje met hem gemaakt heb ben, om te zien welken indruk ik van hem gekregen zou hebben, maar 't werd niet toegelaten. Het is streng verboden om met de gevangenen te spreken, en we moesten stilzwijgend aan hem voorbijgaan. Maar „Ruiten boer" knikte tegen ons en glimlachte alsof hij niets op zijn geweten had. Ik kan niet zeggen dat. hij er aantrekkelijk uitzag met zijn kort geknipt haar, en zijn etoppeligen baard, maar gezond en sterk en ver brand door de zon. Hiji past ook uitstekend op, vertel den de opzichters, zooals trouwens al de gevangenen, want ze weten dat als ze zich niet goed gedragen, ze terug gaan naar de vier muren; van vluchten is ook geen sprake, want uren in den omtrek is er op deze eenzame heiide geen schuilplaats voor hen t-e vinden, en de speurhonden, waar de gevangenen zich niet ver trouwd mee mogen maken, zouden hen ook spoedig gevonden hebben. In de zitkamer waar ze zich in bun vrijen tijd kun nen ophouden, hangen onder de eetkastjes ieder heeft het zijne lange pijpen die ze in hun vrijen tijd kunnen rooken. Voor de 5 Ore die ze dagelijks als zak geld ontvangen, kunnen ze tabak koopen, of ook post zegels, want ze mogen naar buis schrijven. Het loon dat ze met hun arbeid verdienen wordt door ben opge spaard tegen den tijd dat ze weer op vrije voeten zul len komen. In een lijstje zag ik de photografie van een oude vrouw de moeder van een der gevangenen. De zolder is als slaapzaal ingericht. Langwerpige bouten kisten stonden hier naast elkaar, als reusach tige lucifersdoozen, met een grijzen wollen deken, en een kussen over de matras. De ramen zijn door dikke ijzeren stangen gebarricadeerd, en de deur wordt 's nachts van buiten gegrendeld. Maar 't is er netjes en luchtig en 't ziet er bijna gezellig uit.. Hu de „Ruiten boer" echter bijna klaar met bet di ner voor hem en zijn makkers, en als we de gevange nen aan het werk wilden zien in de hei, dan moeten we ons haasten, want het schaftuur nadert. En we rijden door lange einden van beplante hei, door de kolossale „Gedlhus Plantage", waarvan het lid der Tweede Kamer Holger Petersen voorzitter is. Hij is een der pioniers, die het denkbeeld van „ar beiden der gevangenen op de hei" ingang hebben doen vinden, een der eersten die de moreele waarde van zulk arbeiden voor deze verschoppelingen der natuur heeft ingezien. En we zien een 15-jarige plantage, van enormen omvang, een stuk hei dat de gevangenen in een bosch hebben beschapen. Hier hebben de ge vangenen gegraven en geplant, en graven en planten zij' dag aan dag, en steeds door groit de plantage en breidt zich uit. We zagen de mannen op een teeken van den op zichter het werk neerleggen., en rustig naar huis wan delen, waar „Ruiten boer" hen met biefstuk en karne- melkbrij' opwachtte, en onwillekeurig kwam de ge dachte in mij op, dat men er als moordenaar heel wat beter aan toe is, dan als arm, maar deugdzaam lid der maatschappij. Ik denk dat er heel wat arbeidsloozen zullen zijn die gaarne met „Ruiten boer" geruild zou den hebben, en hunne vuile krotten en honger kost met genot verlaten zouden hebben voor de frissche en ruime lokalen, en het smakelijk eten op de heide. Zou dit vertroetelen van misdadigers nu de ware manier zijn om de misdaad tegen te gaan, en den men- schen te leeren zich' zelf te beheerschen wanneer de booze machten in hun natuur de overmacht dreigen te nemen? Zou dit nu de manier zijn om bruikbare menschen van ben te maken als ze later weer in de maatschap pij terug komen, en ze hun biefstuk met gebakken aardappeltjes niet 'kant en klaar voor bun neus zien staan, maar als ze zelf moeten zorgen dat ze er op eene eerlijke manier aan komen? Dit is zeker een vraagstuk dat de toekomst zal moeten oplossen. naast het, Klein Hieinrlnnd^ adverteert an,n zijne be gunstigers dat bij. hem te bekomen is „om contant geld", Korte Friesche Turf van onderschei de quali- teit bij' de Ton of getal; onder aanbod van een promp te en eerlijke bediening. BEROOVING EN CHANTAGE. Een ernstig geval van berooving en chantage werd gisteren voor de stralkaimer der Rechtbank te Am sterdam behandeld. t Betrof, zegt het N. v. d. D., een inwoner van Domburg op Walcheren, die bij een bezoek aan Am sterdam het slachtoffer was geworden van geweten- looze lieden, die op allerlei manieren trachtten hem geld af te persen. Omstreeks half Februari kwam bij daar ter stade, om een familielid in de Van Eeghenstraat te bezoe ken. Des avonds had hij oip het Remlbrandtplein, na het- bezoek aan een theater w in de buurt, aan een heer den weg gevraagd' naar" e Van Eeghenstraat. De aangesprokene zei'de, dat het moeilijk was dien weg uit te duiden en had aangeboden hem den weg te wijzen, omdat hij toch ook in die buurt moest zijn. Na een lange wandeling was men gekomen aan het terrein achter de Johannes Verhulststraat en de dienstvaardige Amsterdammer had' gezegd, dat men ter bekorting van den weg, wel binnendoor kon.gaan. dit terrein over. Nauwelijks was men halverwege, of de vreemdeling werd aangegrepen, bij de keel gepakt en beroofd van zijn gouden horloge, zijn portemon- naie en portefeuille. Een hoeveelheid bankpapier, dat de aangerande in zijn vest droeg, werd niet ont- dekt. De aanrander zette het op een loopen en er was een tweede persoon bijgekomen, die 's mans zak ken nog navoelde en die zich later als rijksveldwach ter bekend maaikte en die zeide den geviuehten man herkend^ te hebben. Hijl gaf den raad de zaak niet bij de politie aan te geven; hijl zou dan wel zorgen, dat alles in orde kwam en dat de bestolene zijn goed te rugkreeg. Den volgenden avond moest meneer dan maar op het Leidschepüein, bij het American-hotel ko men. Mijnheer kwam, maar trof niemand aan en ging ongetroost naar Domburg terug. Kort na zijn terugkomst vernam hij' van zijn wouw dat er een heer1 was geweest om 'hem' te spreken. Het bleek dezelfde man uit Amsterdam te zijn, die nu niet als rijksveldwachter optrad, maar als vader van een slecht oppassenden zoon, die de berooving had ge pleegd, dien hij' maar zoo gauw mogelijk naar Amerika wilde sturen en voor wien hij nu reisgeld kwam wa gen. Dè beroofde zeide, dat hijl daar niet aan dacht, dat hij' zich niet geroepen gevoelde te zorgen voor eens anders zoon en dat de vader dat zelf maar moest doen. Ook zijn echtgenoote verklaarde zich er sterk tegen. Als mijnheer dan maar 100 wilde geven, dan zou het gestolen goed prompt worden terugbezorgd. Ook hierop werd niet ingegaan. Nu werd uit een ander vaatje getapt en er kwam een brief van den „vader", met bedreigingen aan het adres van den Doimlbur.gschen heer. Deze had zijn zoon tot onzedelijke handelingen verleid en er was maar één manier om schandaal te voorkomen, n.l. het zenden van 300. Mijnheer moest dan maar met het geld te Middel burg aan bet station komen. Er werd een antwoord gegeven, dat den schijn wek te of op het voorstel werd ingegaan, maar middeler wijl werd de politie te Middelburg gewaarschuwd. Er werd een samenkomst in een café bepaald, maar toen de „vader" en „zoon" uit Amsterdam daar kwamen, werden ze gearresteerd. Het bleek, dat er jgeenerlei familiebetrekking tus- sohen hen bestond en dat beiden ongunstig bekend stonden. De een was vroeger al eens wegens diefstal met, braa'k veroordeeld, de tweede wegens oplichting. De strafzaken tégen ben werden gisteren achter eenvolgens behandeld. Eerst stond terecht de 28-jarige H. J. Gerber, die den ten laste gelegden diefstal erkende, maar die zei de, dat de omstandigheden, waaronder het misdrijf was gepleegd, van dien aard waren, dat hij' daarover in het openbaar liever niet in bijzonderheden trad. Hij zeide vrijmoediger te kunnen spreken als de zaak met gesloten deuren werd behandeld. De Rechtbank gelastte daarop ontruiming van de zaal en sluiting der deuren. Er werden acht getuigen gehoord. Al® gevolg van de behandeling van deze zaak werd tegen bekl. H. J. Gerber een gevangenisstraf van 2% jaar geëischt. De verdediger, mr. Zeldenrust, verzocht op ver schillende gronden een onderzoek naar beklaagde's geestverm ogens Daarna werd met open deuren die zaak tegen Arie van: Ommeren behandeld, tegen1 wien wegens poging tot oplichting en po,ging tot opdreiging 3 jaar gov. jj str. werd geeischt. Mr. Zeldenrust refereerde zich van hot oordeel der rechtbank. li Uit de Alkmaarscbe Courant van Dingsdag den 22 February 1814. Bericht. Alkmaar den 18 February. Heden morgen, zijn ook van hier1 naar Amsterdam vertrokken de manschappen, befhoorende tot het Kon- tingent der Land-militie voor dit kwartier. Allen ver- lieten deze Stad in de volmaakte orde; allen gaven de kennelij'kste blijken der vrolijkheid, die hen bezielde, op de gedachten van, onder de banieren van Oranje, voor bet behoud van het eigen Vaderland, gesteld te zijn, en. vertrokken onder het herhaald geroep van „leve Oranje". Uit de Alkmaarsehe Courant van Maandag den 2'8 February 1814. Urk den 30 January. „Deze dag was voor ons zeer verarmd en geteisterd eiland allerontizettendst. Niet alleen dat eenige dagen te voren onze geheele vis- schersvloot, bestaande uit omstreeks 70 groote en kleine vaartuigen, door de woedende ijsgang van on ze reede gevoerd werd, zooi dat, behalve de schade daar door veroorzaakt, nog vier derzelve vermist zijn, maar gedurende den middag godsdienst werden eenige mannen en vaders uit de Kerk geroepen ten einde zoo mogelijk hunne 'huizen, nog te behouden of ten min sten 'hunne goéderen te 'bergen; doch alle hunne po gingen waxeu vruchteloos en vele zagen in een oogen- blik hunne woningen, met al dat daar in was, door het opzettend ijs het onderstboven gekeerd, Eenige huisgezinnen, welke dit lot getroffen heeft, hébben alles verloren en zijn in de bitterste armoede gedom peld'; ja zelfs een vader en moeder hebben in dit ijsse- lijk ongeval eene dochter zien verpletteren. God' al- magtig beware ons en onze natuurgenoten voor derge lijke onheilen en doe ons de blijken van de liefdadig heid van alle braven rijkelijk ondervinden." [De menschenvrienden welke iets willen toebren gen om het lot dier ongelukkigen te verzachten, kun nen zich adresseren aan den 'heer H. Manger, predi kant te Haarlem', welke gaarne de liefdegaven zal in zamelen en ter bestemder plaatse bezorgen.] Advertentie: U. Citam, Koopman in Turf op ue Oude Vest, ROOKENDEI DAMES. De vrouwenbeweging heeft het schoone geslacht ook het ongehinderd genot der cigaret toegestaan, die vroeger slechts in beperkte kring mocht worden ge rookt, tenminste in, West-Europa. In andere landen, zooals bij de Romaansche volke ren, biji de Slaven en Oosterlingen, is 'n rookende da me steeds iets heel gewoons geweest, evenals bij de Zigeuners, Mexicanen, Indianen. Zelfs de kleine kin deren rooken reeds, hetgeen de ouders heel vanzelf sprekend vinden, omdat ze het zelf eveneens deden. In de Vereenigde Staten, het land van buitenge woonheden en excessen, is het rooken der dames een ondeugd geworden, en zelfs zóó erg, dat evenals van drinkers, morfinisten en opiuimrookers, sanatoria voor „rookzieke dames" opgericht moesten worden. Het cigarettenrooken door dames is ook in de West-Europeesche landen sterk toegenomen, ofschoon buitensporigheden tot de zeldzaamheden behooren. In Engeland was het tot voor eenigen tijd iets heel ge woons, wanneer men in de West-End Restaurants van Londen en andere hoofdsteden een bordje zag hangen met de woorden: „Dames worden beleefd verzocht niet te rooken!" Deze waar8chuwingsbordj.es zijn nu al overal ver dwenen. Maar ook de smaak der dames is veranderd. De z. g. „Dameseigaretten" behooren tot het verleden. De dames kiezen dezelfde soorten ails de heeren en rooken ook de zwaarste merken. In de Engelsche hospitalen is1 het rooken onder de zusters zeer sterk .in zwang, waarschijnlijk opdat deze vrouwen voor haar zwaar, zenuwinspannend beroep een „tegenwicht" noodig hebben. ZONSVERDUISTERING EN RAlDIO-TELEGtRAFTE, Den 21sten Augustus van dit jaar is een zonsver duistering te verwachten, die totaal zal zijn voor een streek, die zich van Groenland over Noorwegen, Zwe den, Rusland en Perzië naar de mondingen van den Indus uitstrekt. Het comité voor Radio-telografisch onderzoek van de Engelsche maatschappijl ter bevorde ring deT wetenschappen, heeft richtlijnen bepaald^ langs welke de werking van de zonsverduistering op de eleotrische golvingen nader onderzocht moet wor den. Zooals bekend is, schijnt het zonlicht een vijand van de Radio telegrafie te zijn, zooais blijkt uit het feit, dat de signalen bij nacht veel verder waarneem- baar zijn dan bij dag. Men zal dan de voortplanting van de telegrafische golvingen onder invloed van ge deeltelijke en totale verduistering onderzoeken, waar bij zich natuurlijk .geheel andere absorbatiën en bre kingen voordoen dan gewoonlijk. Deze veranderingen zouden dan natuurlijk een uit vloeisel zijn van de zonsverduiste.'ing, zoodat men kan nagaan of een verduistering storend of gunstig werkt op de radiotelegrafische golvingen. In elk geval zullen dergelijke onderzoekingen wel weer nieuwe, interessante resultaten opleveren. ZEKER TEEKEN. Boer (de zomergasten de weersgesteldheid uitleg- S gende: „Wanneer de zon 'hier ondergaat, krijgen we in den regel slécht weer, wanneer ze echter daar ondergaat, (wijst naar den tegenovergestelden kant) dan is het den anderen dag meestal mooi." EEN ANECDOTE VAN RICHARD STRAUSS. Richard Strauss was eens bij een Tango-tea in Ber lijn Hij geraakte met een schoone tafeldame in ge sprek, die hem niet persoonlijk scheen te kennen en hij vroeg haar: „Zou ik ook nog wel de Tango kun nen leeren?" „Het is de vraag maar", zei de dame tegen Richard Strauss, „of u muzikaal bent." HOE RUSLAND ZIJN OUD-STRIJDERS DANKT. Op de beklaagdenbank van het gerechtsgebouw te Sint-Petersburg zat eenigen tijd' geleden een der ver dedigers van Port-Arthur, die gedlurende de belege ring der vesting door vijf Japamsche kogels werd ge troffen. Niet minder dan zeven paarden werden on der hem gedood. Voor zijn dapperheid kreeg hij vier maal het Georgekruis, dé hoogste onderscheiding, die een soldaat in Rusland kan krijgen. Voor den oorlog was de beklaagde een vermogend man, de oorlog maakte van hem een arme invalide. Zijn pogingen om pensioen te krijgen, hadden eerst na vijf jaren in zooverre resultaat, dat hij een pensioen kreeg van 45 gulden per jaar, dus 3.75 per maand. Voor dat geld kan men werkelijk niet leven en zooi moest de oud- strijder bedelen. Dat hield! hJji niet uit en hij schreef een brochure, waarin hij de regefering ernstige verwij ten deed over de ellende van invalide soldaten. De brochure bleef niet zonder antwoord. De schrijver werd al spoedig wagens verbreiding van leugenachtige berichten op de beklaagdenbank geplaatst. Ails getuigen waren voor hem gekomen ridders van de Georige-orde, en wat zij vertelden was nog veel er ger. Eén van hen zei, d!at hij in den oorlog aan arm en been gewond was, ongeschikt was om te werken en slechts een pensioen genoot van ruim 2.50 en een armenbijdrage van 92.50, samen 05 jaarlijks. Hij' was gehuwd en had verscheidene kinderen. Een tweede, die blind geworden was en wiens keel gewond werd, had een pensioen van 45 en hij kreeg ook geen ondersteuning, ofschoon hij vader van verscheidene kinderen was. Een grijzen oud-strijder, die deelgeno men had aan de inname van Kara, was het zeldzame lot ten deel gevallen op de lijsten der dooden te zijn ingeschreven. Ofschoon sedert dien tijd reeds bijna een halve eeuw verloopen is, gelukte het het „levende lijk" niet, weer in het burgerlijk leven te worden te ruggeroepen. Ook nu is hij voor het ministerie van oorlog een doode en krijigt daarom geen cent. Een vierde werd in den Japanschen oorlog aan bei de schouders gewond en bleef een paar dagen lang onder de lijken op het slagveld liggen. Hij nam aan dertig veldslagen tegen de Japanners deel, doch kreeg in het geheel geen pensioen. Een dergelijk lot viel ook nog een vijfden getuige ten deel. Men had hem aan het ministerie van oor log wel een pensioen beloofd, doch die belofte werd nooit gehouden. De overige getuigen, en dat waren er 'heel wat, be vestigden de verhalen van de hartelooee behandeling van het ministerie van oorlog tegenover de invaliden, zoodat de aanklacht wegens bet verspreiden van leu genachtige berichten, werd ingetrokken- De indruk van dit proces was zoo sterk, dat een aantal afgevaardigden reeds heeft besloten in de Doe- ma een pensioen aan invaliden te bepleiten, waardoor ze in de beslist noodiige levensbehoefte kunnen voor zien. EEN NIEUWE- WOLKENSOORT. Ook de wolken hebben hunne namen. De vier hoofdsoorten dragen de namen Cumulus-, nimbus-, stratus- en cirrus-wolken, doch deze worden door ver scheidene tusschenvormen verbonden en aangevuld, In den laatsten tijd is daarbij nog een bijsoort van de cumulus gekomen, die den naam van mammatocu- mulus draagt. Deze kenmerken zich dioor ronde uit steeksels, die bij de gewone wolken naar heneden ge richt zijn. Het eerst heeft man, zulk oen wolk opgemerkt bij ean wervelstorm in de omgeving van St. Louis in .Amerika, die groote schade aanrichtte. Deze wolken vorm is ook reeds voor ongeveer 50 jaren beschreven, doch kreeg toen geen wetenschappelijken naam. Het allereerst schijnen zeelieden, die dan ook zeer goede kenners van den hemel zijn, op de Onkney-eilanden opmerkzaam geworden te zijn op deze bizondere wol kensoort; men noemde ze buidelwolken en hield ze voor een zeker voorteeken van den naderenden storm. In andere streken noemde men die buidelvormige aan hangsels van de wolken regenkogels en ook nog ande re namen, zooals zakwolken, zijn van hetzelfde ver schijnsel afkomstig. De vaklieden zijn met hun ver klaring nog niet tot een 'bevredigend resultaat geko men, omdat nog niet vastgesteld is of de eigenaardige buidelvoimige aanhangsels met den hoofdwolk zelf verbonden zijn of afzonderlijke ronde wolkjes vormen. EEN PRAATJE OVER HET ZWAARD. Onze voorvaderen hebben bet zwaard niet van de Romeinen of Grieken overgenomen. Lang voor de veroveringstochten der Romeinen bezaten ze reeds bet wapen, dat men somtijds nog in opgegraven woon plaatsen of graven uit het bronzen tijdperk vindt. Het zwaard is het teeken van de intelligentie der volkeren, die het zelf uitvonden en wisten te smeden. De wilde volkeren, de negers, Indianen enz., hébben lansen, pijlen en bijlen bet zwaard kennen ze niet. Kort na de uitvinding werd reeds de waarde van 't zwaard bewezen. Toen de mensch zag, hoe dit wapen hem beschermde en welk een macht het bezat, vereer- de bij' het, als van de goden gezonden. Zoo werd het zwaard een feitisch. Bijt de Galliërs plantte men het in de aarde en danste heilige dansen er omheen. Bij de Cimbren droeg een strijder hert zwaard' bij de plech tige optochten voorop, niet als wapen, doch als voor werp van heilige vereering. De Germanen zagen vóór hunne veldtochten een vlammend zwaard aan den hemel, dat hen den weg wees. Als het edelste déél werd de .greep beschouwd. Deze staat in voortdurende verbinding met de hand van den mensch, krij'gt van hem zijn bevelen, deelt deze aan de kling mede bij' is bet verstand van het zwaard. De later levenden graveerden, als eerbewijs heilige komt van de nieren, welke ondier het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen. Doch rugpijn ia slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwei. lingen, opgeblazen oogen, gezwollen voeten, bezinksel in de urine, pijnlijke loozing, voortdurende aandrang een onnatuurlijke vermoeidheid, prikkelbaarheid, Ibui- tensporige dorst, rheumatische pijnen in de armen boenen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnselen, doel iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraandoe ning is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ohtataan door het verwaarloozen van een nierkwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen regelen de goede werking der urine-organen, zij' leiden de nieren zacht jes tot gezondheid terug en herstellen haar kracht tot het filtreeren van het bloed en het uitdrijven van het urinezuur en de urinestof, welke de oorzaak vormej van rheumatiek, jicht, niersteen, nierontsteking, enz Zij zijn het best bekende geneesmiddel tegen blaasaan- doeningen, en zij voeren het overtollige water af 'bij waterzucht. teekens in den greep, om het wapen sterkte en ge hoorzaamheid aan zijn meester te verieenen. Nog la ter levenden beschouwden het kruis als een heilig zin- nebeeld'; men vond bet terug in den vorm van het zwaard. Daarna kwam het tijdperk, waarin de harts tochten van enkelen heersohten over de anderen; de trots, de eigenliefde en het duel wrs de meest voorkomende strijd. Geen ander wapen had daarbij zooveel waarde als het' zwaard. In de middeleeuwen, toen de heerschappij' overwegend in handen van den adel was, werd het zwaard het wapen bij uitnemend heid van den edelman. Men zwoer1 bij' het zwaard, evenals men er voor bad. Door het zwaard ook werd de strijd eerlijker. Het waakte over gerechtigheid en waarheid. Zijn plechtige en vreedzame aanraking met het lichaam van een man 'beteekende diens bever der ing tot een hooger bestaan. EEN GEVREESDEI IN HET' NEGERHAND. Op de laagste tot nog toe bekende trap van bescha ving staan de in West-Afrika levende Bandanegers. Hun bijgeloof is één van een raar soort. De Banda- neger gelooft dat binnen in den slechten mensch een wezen woont, dat op een rat gelijkt en in den nacht zijn offers zoekt. Hij is er ook van overtuigd, dat in het bosch de Nqakura woont, en demonisch wezen, dat van tijd tot tijd den mensch naar zich in de wil dernis roept. Het ondier wordt nn eens als een oli- j fantsachtig wezen, dan weer als een reusachtige slang voorgesteld, die met lange zwarte haren bedekt is. Van dit wezen spreekt de Banda met ontzetting, tril lend van vrees en afschuw. Hij' wacht zich, iets slechts van de Nqukura te zeggen. De dood zou de straf daarvoor zijn. Eenmaal in het jaar vereenigen zich de dorpsbewoners om de Nqakura te eeren met muziek en dans. Aan het einde van een driedaagse! feest, gedurende hetwelk de langzamerhand1 in vervoe ring geraakte dansers zich slechts de rust voor het eten en drinken gunnen, laat de Nqakura zijn roep weerklinken en roept een aantal menschen bij den naam. Da aangeduideu moeten het dorp en hun A- milie onmiddellijk verlaten en in de wildernis gaan, waar ze een. heel jaar leven zonder gemeenschap met de menschen. Ze mogen geen hutten bouwen en zie! niet waasehen. Doordat ze overdag blootgesteld zijn aan da hitte en des nacht nder den open hemel sla pen, beginnen ze er verschrikkelijk uit te zien. De Nqakura-menschen zijn volgens het volksgeloof in de geheimenissen van het geheimzinnige wezen ingewijd, ze zien het en spreken met hem. Ze spreken de taal van den Nqakura en verleeren hun eigen taal. Na af loop van het jaar dat ze in de wildernissen doorbrach ten, vergeten ze alles wat ze in hun eenzame leven on dervonden hebben, ook tao.. van de qakura en krijgen hun natuurlijke spraak weer. Ze keexen naar hun dorp terug, waar men ter hunner eer een feest viert. Naar hetgeen ze in hun eenzame leven hebben ondervonden, mag men ben niet vragen. Zo weten niets en antwoorden niet. Het volgende jaar worden andere dorpelingen door den roep van den Nqakura uitgekozen; het gebeurt ieder maar eens in bet leven. Door deze gewoonte gaan de zwakken, die de ontbe ringen van zulk een leven in de wildernis niet. kunnen doorstaan, dood, bij1 de overlevenden worden echter de Spartaansche deugden aangekweekt. J. B. L. SIMON, Steenbouwer, Koningsweg 48. MARMERSLIJP tot onderhoud van marmeren vloe ren. MARMERPOLITOER voor Schoorsteenman tels, Waschtafels enz. Onovertroffen kwaliteit. TE KOOF: Meubelen, Stoelen en Spiegels in ver schillende stijlen, Kamermeubelen, ook solied' Stof feer werk te leveren. Aanbevelend, Firma P. J. C. NIEROP, FNID8EN 113. LANGESTRAAT 68. STEENHOUWERIJ A. KALLANSEE. NIEUWESLOOT No. 1. Specialiteit in GRAFZERKEN. Foto gratis. TE HUUR AANGEBODEN: HEERENHUIZEN, staande Stuartstraat nabij 't station HolL Spoor, mert voor- en achtertuin, en van vele gemakken voorzien. Huurprijs 5,per week. Te bevragen bij J. DE OR A AW, Laat 103, Alk maar. TE HUUR: EEN HEERENHJU3B MET TUIN' en vele andere gemakken, staande Prins Hendrik straat, nabij Alkmaarder Hout en tramlijn. Huurprijs 325 per jaar. Te bevragen 'bij J. DE GR.A AFF, Laat 103, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 6