DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN No. Ill Honderd en zestiende Jaargang. 1914 DINSDAG 12 MEI. FEUILLETON. Ij©v©nsw0g:©n Dltgafi H. J. W. BECHT, Amsterdam. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebben den, dat bij de heden gehouden UITLOTING van OBLIGATIES in de geldleeningen ten laste dier gemeente, aangegaan krachtens raadsbesluiten van: 1. 29 Juli 1892, zijn getrokken de Ns. 10,43, 57, 59, 70, 73, 89, 98 en 99 (3x/2 pCt. leening); 2. 18 Januari 1893, zijn getrokken de Ns. 2, 22, 81, 84, 88, 92, 101, 143, 161, 173, 180 en 208 (3% pCt. leening); 3. 9 October 1895, zijn getrokken de Ns. 38 en 47 (3 pCt. leening); 4. 1 Maart 1899, zijn getrokken de Ns. 15 en 59 (3Yz pCt. leening); 5. 30 Mei 1900, zijn getrokken de Ns. 8 en 12 (4 pCt. leening); 6. 16 April 1902, zijn getrokken de Ns. 53 en 67 (V/4 pCt. leening); 7. 19 Juni 1907, is getrokken No. 13 (4 pCt. lee ning). Welke obligaties, waarvan die van de leeningen sub 1, 2, 4, 6 en 7. ieder groot DUIZEND GUL DEN, en die van de leeningen sub 3 en 5, ieder groot VIJFHONDERD GULDEN, met de onver- schenen Coupons ten kantore van den Gemeente- Ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeniging te Amsterdam, ter betaling aangeboden kunnen wor den, die van de leeningen sub 1 en 2 genoemd, op of na 1 October 1914, die van de leeningen sub 3 7 genoemd, op of na 1 November 1914, van welke dagen zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 8 Mei 1914. ALKMAAR, 12 Mei. Aangrijpend zijn de bijzonderheden, welke komen uit Sicilië, zoo zwaar door een aardbeving geteisterd. Een der berichtgevers is het niet eigenaardig, dat het eerste nieuws van de aardbeving via Parijs te Rome kwam? seinde, dat het de eerste uren na de ramp onmogelijk was eenig denkbeeld te krijgen van den omvang van het onheil: de boeren waren als door den schrik verlamd. Ik liep, zegt hij, de dorpen af om te trachten een geredde te vinden, die mij een aaneengeschakeld ver haal zou kunnen geven van hetgeen hij had beleefd. Mijn pogen was echter vruchteloos. De meeste be woners zijn gevlucht ea de enkele, die ik ontmoette, N&at hst Diateete E. WERNER. 23) -o waren als verlamd door de uitgestane angst. Nog steeds worden er lijken opgegraven. Een oud man, die zocht naar zijn vrouw en zijn beide klein kinderen, vond ze eindelijk, liggende alsof ze sliepen. De grootmoeder hield de beide kleintjes nog vastge klemd in hare armen. De oude man was zoo ontdaan, dat hij naar het ziekenhuis moest worden overge bracht. Een tachtigjarige vrouw werd geheel ongedeerd uit de overblijfselen van een bijna totaal vernield huis gehaald, maar al haar verwanten op een kleinzoon en achterkleinzoon na bleken te zijn omgekomen. Een journalist zag een baar met een zwaar gewonde vrouw er op, er achter liep de man, het hoofd met bloederige doeken omwoeld, op den arm een pas geboren kind met gebroken beentje. In Zofferana werd het kerkhof geheel omgewoeld, zoodat half vergane lijken te voorschijn kwamen Gelukkig, dat de bevolking reeds Donderdagavond was gewaarschuwd door een reeks van lichte schok ken, waardoor de menschen bij menigte het open veld in vluchtten vóór de eigenlijke aardschok kwam. Een geredde vrouw van een telegraafbeambten zei- de: „Tijdens de aardbeving klonk er door de lucht een demonisch gehuil. Het huis begon te trillen en te bibberen als een riethalm in den wind. Plotseling was het of een wervelwind me greep en me ver weg droeg. Toen ik ontwaakte, merkte ik, dat ik tusschen puin op de straat lag, maar als door een wonder, geen letsel had gekregen." Verschillende ooggetuigen verklaren, dat er tijdens de aardbeving een geweldige hitte in het geteisterde gebied heerschte, welke den menschen den adem bijna benam. Zal het hierbij blijven? Toen Messina in December 1908 werd verwoest, begonnen de aardbevingen reeds den lOden Decem ber, terwijl de groote catastrophe eerst den 28sten plaats greep. Ook nu weer lazen we, dat tallooze be woners zijn gevlucht, daar zij nog meerder onheil vreezen. Het is wel merkwaardig de menschen vluchten, doch niet zoodra is er eenigen tijd verloo- pen of zij keeren terug en vestigen zich in de gevaar lijke streken. Robespierre heeft eens gesproken van wandelen op een vulkaan, Salvandy zeide in 1830 tij dens een bal tot den hertog van Orleans „nous dan- sons sur un vulcan," maar de bewoners in het gebied van Etna en ook van de Vesuvius leven op een vul kaan. Het geteisterde gebied is een der rijkste stre ken van Sicilië en juist die rijkdom is oorzaak, dat de bewoners er hardnekkig blijven, ondanks de talrijk voorkomende uitbarstingen en aardschokken. De ver bouwing van citroenen en sinaasappelen verschaft een goede verdienste; emigratie is dan ook onbekend onder de bevolking. Wel heeft de gevaarlijke nabij heid van den reus haar voorzichtig gemaakt. Het grootste gedeelte der huizen bestaat uit slechts een verdieping en aan die omstandigheid wordt dan ook toegeschreven, dat er een onevenredig groot aantal gewonden zijn tegenover het aantal dooden. In zoo verre is er wel vooruitgang, maar het „anti-ceismic" systeem schijnt toch niet heel goed te hebben voldaan, anders toch zouden de huisjes wel een schok hebben kunnen doorstaan en niet dadelijk in puin gevallen zijn. Waar Italië een tijd van voorspoed beleeft, zal ongetwijfeld alles worden gedaan om dergelijke ver schrikkelijke natuurrampen zooveel mogelijk te voor komen en zal het werk van menschenhand, dat dit beoogt, wel krachtig worden bevorderd. Nu de Sici- liaansche boer op het puin altijd maar weer een nieuw huis en op de lava opnieuw zijn vruchten ver bouwt, omdat het vulkaangebied wien het niet ten verderve leidt schitterend beloont, zal men niet nala ten, de droevige gevolgen van dergelijke ernstige ram pen te beperken. Misschien wordt het zelfs nog eens op een vulkaan beüekkeiijk veilig wonen BINNENLAND. den mengd nieuws. MAAISC COUR 20SBS?QRBEB® Brunold vertelde dit alles zonder de minste aandoe ning, zoo koud en onverschillig als schetste hij de er varingen van een ander, van een vreemde. Hij vervolg de op denzelf den toon; „Ik nami den naam „Alexis" aan, omdat de eerlijke Duitsche naam van mijn vader mij te goed was, om door dit avontuurlijke leven mee te slepen. In Japan ontmoette ik toevallig een oude kennis uit Petersburg, een koopman, die hij een Duitsdhe firma in betrekking was. Hij' bezorgde mij) een baantje op zijn bureau ik spreek en schrijf vier talen en kwam daardoor ein delijk in betere omstandigheden. In de laatste jaren ben ik secretaris geweest bij een rijken Engelschman, die alle mogelijke landen bad doorgezworven en einde lijk ook in Tokio te recht was gekomen. Hij nam mij mee naar Londen en toen ik eindelijk in Europa terug was, dacht ik aan jou. Jij! bent nog eenige band die tusschen mijl en het leven 'gebleven is.ik wilde pro- 'beeren of zij nog zou houden." „Heb ik daar dan aan getwijfeld?" vroeg Eckard veerwijtend. „Maar een oogenblik, Richard, ik zal er even voor zorgen, dat wij niet gestoord worden, ik ben onmiddellijk weer terug." verliet de kamer en ging naar de telefoon, waar hij het diner, waartoe 'hij' was uitgenoodigd, onder een of ander voorwendsel afzei. Daarna riep hij den ouden knecht: „Gundermann, ik blijf vandaag thuis, maar hen voor niemand te spreken. Uitgegaan voor ieder, die zich nog melden mocht." Brunold was op zijn plaats blijven zitten, en keek eens rond in de com fis tick ingelichte studeerkamer, naar de bibliotheek en de wandversiering, met den den blik van een man, die gewoon is zijn omgeving met onverschillige nieuwsgierigheid' op te nemen. Ha het geen hij' om zich heen1 zag, scheen het den hoofdredac teur van de Rundschau heel goed te gaan; hij had car rière gemaakt, die Fritz 1 Hu trad Eckard weer binnen, ging naast zijn vriend zitten en greep diens hand. „Ziezoo, nu ben ik vrij', vandaag kan niemand of niets ons meer storen. Maar zog, Richard, wees nu niet zoo strak en 'koel! Ik zie en hoor, hoe je geleden hebt, maar dat is nu voorbij. Vergeet dien tijd, als een zware, kwade droom! Je bent weer aan het leven te ruggegeven, en een hartelijke, trouwe vriendenhand wordt- je toegestoken tot hulp. Voorloopïg blijf je na tuurlijk biji mij', dat spreekt vanzelf, dan kunnen we later weieens aan de toekomst gaan denken." De oprechte hartelijkheid van deze woorden vonden niet den minsten weerklank. Brunod's hand lag koud en onbewegelijk in die van zijn vriend, zonder diens druk te beantwoorden. „Heen, ik dank je wel, maar ik wil geen stoornis brengen in je genoeglijk leventje. Ik denk er in het ge heel niet aan, je in een enkel opzicht lastig te vallen." „Richard „In geen geval, en het is ook niet noodig Ik had den laatsten tijd als secretaris ccn ruim inkomen, zon der er iets van te moeten gebruiken, want de En- gelschman zorgde geheel voor mij. Voor een half jaar heb ik igeld genoeg, en daarna ja, daarom kom ik eigenlijk bij jou." „Alleen daarom?" vroeg Eckard. „Je komt dus niet om mij Brunold scheen op dit verwijt geen acht te slaan, maar ging denzelfden, onverschilligen toon voort: „Door een oude herinnering uit onze studententijd ben ik op dit idee gekomen. Je had't destijds veel op met mijn aanleg als schrijver, en wilde mij' zelfs over halen in Duitschland' te blijven en van mijn pen te PAARDENEO KKEKLJ. De aid. Hoord-Holland van de Hationale Vereeni- ging tot bevordering der Paardenfokkerij in in -Ne derland vergaderde gisteren in Krasnapolsky te Am sterdam, onder Voorzitterschap van dr. J. H. U. Eve- iein. Onder de ingekomen stukken bevond zich o.a. een schrijven van den secretaris, den heer P. Oiy, waarin hij ontslag vroeg, daar hij benoemd is tot secre taris der Hoii. Mij. v. Landbouw. Onder dankzegging wordt dit ontslag verleend. De rekening en verantwoording van den penning meester werden goedgekeurd. Zij sluit op 1511.79% en wijst een batig saldo aan van 17.07V2- Bij de verkiezingen ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het periodiek aftreden van de drie be stuursleden, de heeren H. E. Bultman, W. Teengs en D. C. iiezeiman werden alle drie herkozen. In de plaats van den heer P. Oly werd als commissaris van het hoofdbestuur gekozen de heer W. Teengs. De heeren Van Stolk, Waaiboer en Rezelman wer den aangewezen als afgevaardigden naar de a.s. alge- meene vergadering der vereeniging. Aan het einde der bijeenkomst dankte de aftredende secretaris-penningmeester, de heer P. Oly, voor de steeds 'ondervonden medewerking. De heer Oly werd tot lid van verdienste benoemd. LOTERIJWET. De politie te Haarlem heeft, meldt de H. R. Crt. proces-verbaal opgemaakt tegen B. A. A„ suikerbak ker, en C. H„ choeoladekandelaar, beiden te Rotter dam, wegens overtreding der Loterijwet. De eerste stelde een horloge beschikbaar aan hem, die uit letters op caramels het woord Benno bijeen verzamelde, de laatste een klokje voor hem, die het woord Unitas bijeenkreeg uit letters in reepen choco lade. Op de 12966 caramels komt éénmaal de letter B. voor en in 600 reepen chocolade eenmaal de letter 8. DOOR DE MLANtD GEVALLEH. Een kantoorbediende te Amsterdam, zekere de H., verzond dezer dagen een aangeteekenden brief ,met een aangegeven waarde van fros. 2000 aan een adres in België. Zaterdag kwam het stuk als onbestelbaar terug; de afzender was ten postkantore ontboden, doch weigerde den brief terug te nemen, omdat de lak- tempels andere zouden zijn dan de zijne. Hij werd toen uitgenoodigd' den brief te openen om te zien of het bedrag van fr. 2000 zich er in bevond, wat niet het geval bleek te zijn. Daarna deed hij aangifte van de vermissing der waarde; de politie vertrouwde het geval echter niet, on wist hem zoo in het nauw te drijven, dat hij ten slotte bekende, dat het adres verzonnen was geweest, en zich in. den brief geen geldwaarde bevonden had. Hij is in bewaring gesteld, en zal zich nu hebben te verantwoorden wegens valsche aangifte en poging tot oplichting van de Hederlandsche posterijen. BRAHDSTICHTIHG. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks half twee, is in den Haag dootr een toeval een brand ontdekt, die ernstige gevolgen 'had kunnen hebben. De politie ontdekte brand in een sedert gernimen tijd le dig staand! bovenhuis, boven de Union-bioscope aan het einde van het Hofspui, en wel'k perceel grenst aan een nauw steegje, bekend als het Kalkstraatje. Op de gang in dit huis vond' de brandweer op kor ren afstand van elkander twee emmers, boordevol met benzine, opgehangen aan een klein touwtje, dat aan een in het houtwerk geschroefd oogje bevestigd was. Onderling waren, de emmer® verbonden door dunne o uwen, van welke een der einden, als lont dienst doende, reeds brandde. Het toeval 'heeft gewild, dat het touwtje dat de em mers verbond, door de van het trapgat komende tocht is gaan branden niet in de richting naar de met ben zine gevulde emmers, maar naar den tegenovergestel- den kant. Hierdoor is het 'houtwerk van het achter huis aangetast en de brand veroorzaakt, die van de straatzijde werd ontdekt. gaan leven. Had ik toen je raad gevolgd, dan was al les heel anders geloopen. Maar dat geeft nu niet meer ik heb toch al een® mijn litaire sporen verdiend in jouw blad". „Met je schetsen over Zuid-Rusland, ja dat weet ik. Je hebt daarmee bijzonder veel succes gehad en ik heb er toen in Peteraburg nog bij' je op aangedrongen, daarmede voort te gaan. Maar je badt toen andere plannen in 't hoofd, en ik moest voorgoed van je me dewerking afzien." „Ja, andere plannen in 't hoofd! Toen was ik nog de domkop, die liever als een verliefde tortel thuis bleef kirren. Maar dat is nu dood, en begraven 1 Of nu met mijn geloof aan de menschheid ook mijn talent te gronde is gegaan, dat moet jij' me nu zeggen, op recht en eerlijk. Je hebt altijd een onomkoopbaar kri tisch geweten gehad ook tegenover je vrienden. Ik had tijdens den overtocht veel vrijen tijd, en heb toen wat bij elkaar geflanst. Misschien kun jij1 het 'gebruiken misschien ook niet in ieder geval wil je het toch wel doorlezen." „Breng het mijl dan maar," zei Eckard' ontstemd. Hij kon den ouden hartelijken toon niet terugvinden; die onnatuurlijke kalmte, die uit de woorden en heel de houding van Brunold sprak, viel hem ijskoud op het hart. „Goed maar je moet niet meer zooiet,s van mij ver wachten als de bewuste „Schetsen". Het hedendaags sche publiek houdt van realiteit.En die kan ik ge ven. Maar je moet mijn adres nog weten." „Ga je al weg? Wij hebben elkaar nog ternauwer nood gesproken." Eckard was het, met zichzelven nog niet eens, of hij over het bewuste onderwerp beginnen of maar zwijgen zou; maar plotseling zei hij' 'besloten: „Blijf, ik moet je nog iets vertellen I" Richard bleef staan. Ja?" „Heb je heb je later nog iets naders vernomen van haar van je gewezen vronw?" Daar was het weer, die koude honende lach, die zoo vreeselijk klonk. De brand was vrij spoedig gebluscht. Het bleek nog, dat alle deuren op de bovenverdieping gesloten waren en later kwam nog uit een kast een groote flesch met benzine te voorschijn. Gok heeft men een wekker klokje gevonden, waarmee men, naar vermoed wordt, heeft getracht automatsch op een bepaald uur een vlam te doen ontstaan. Het perceel behoort aan zekeren S„ iemand, die vroeger in de woning, waarvan het benedenhuis thans tot bioscoop is ingericht, een hotel heeft gehouden. S. is te Amsterdam opgespoord en overgebracht naar den, Haag. Hij' is in verzekerd© bewaring gehou den. Hij zei het slachtoffer van een wraakneming te zijn. VERDU IS'TERIHG. Het Bbld. meldt nader, dat door de officier van justitie te Almelo terzake verduistering van 20UU, de aanhouding wordt gevraagd van mr. P. S. G e r- 1 i ngs, ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Almelo, secre taris-penningmeester van de Hamer van Koophandel en van de Commissie voor de verbetering der Overij- selsche kanalen. Bovendien is hij secretaris-penning meester van- Kon. Hed. Politiehondenvereenlging. Mr. Gerlings heeft sinds eenige dagen zijn stand plaats zonder verlof verlaten. KEIH MIAHl DOOR DE POLITIE DOODGESCHOTEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben zich ernstige voorvallen voorgedaan in de Hommelstraat te Arnhem. Bij' hevig verzet tegen de politie kwam de dienst doende inspecteur, van der Meulen, tot het gebruik maken van zijn vuurwapen, waarmede een persoon in den hals werd gewond en een ander zoodanig in het hoofd) werd' getroffen, dat hij' na eenigen tijd tengevolge van verbloeding, overleed. Het politierapport handelt uitvoerig over de voor geschiedenis. Hadat een troep zingende personen om kwart voor één tot kalmte waren gebracht, kwam een tweede groep vanaf het Velperplein zingende en mu- ziekmakend de Hommelstraat in. De inspecteur zond' een politieagent, die met hem den eersten troep had verjaagd, om de tweede groep tot kalmte te manen. Inmiddels kwamen die afgetrokken waren, terug, en omsingelden den inspecteur, terwijl een hunner met gebalde vuist op hem afkwam. Deze werd gegrepen, terwijl inmiddels de agent te rugkwam teneinde den inspecteur te helpen. De ar restatie van den man was voor beide troepen aanlei ding om op de politie aan te vallen, zoodat zij zich ten slotte genoodzaakt zag den arrestant los te laten. Bij; die overrompeling kreeg de inspecteur zulk een hevigen slag, dat hij eenige ©ogenblikken duizelde. Daarvan hersteld, ging hij op den man af die hem den slag toebracht teneinde dezen te arresteeren. Weer kwamen de ruziemakers met vereende macht opzet ten, terwijl een in gebogen houding vooruit liep blijk baar met de bedoeling den inspecteur te „scheppen". Deze pakte zijn revolver, inmiddels nog aanmanend ruim baan te maken. Maar tegelijkertijdl ging een schot af, waardoor een persoon getroffen wetrd» Een tweede schot trof den man die in gebogen houding kwam aanloopen hoven het linkeroog. Voor dat men liet ziekenhuis met hem had bereikt, was hij overle den» De overledene is de 22-jarige A. J. v. du P., in Am. sterdam op een rijwielfabriek werkzaam. De 'gewonde is een der 'beide broeders, terwijl de derde als een der hevigste verzefplegere in arrest is genomen. Hog werd een drietal personen v. G., W. en B. aangehouden. In een der straten uitkomende op de Hommelstraat werd eenigen tijd na het voorgevallene, een ploerten- loeder gevonden, een metalen instrument, met een zwanen looden knop aan het einde, waarin een ope ning, waaruit bij een firn ken zwaai, een dolkmes van 2 d.M. lengte voorschijn komt, welk mes zich door een veer automatisch vastzet. Do justitie is Zondagmiddag met het onderzoek be gonnen en heeft verscheidene personen, o. m. den in specteur V., gehoord» „Haders natuurlijk. Er werd mij onze scheiding aangekondigd, die op haar verlangen was uitgespro ken 1 Wij veroordeelden zijn ïmimers zonder rechten, er wordt toch maar naar goedvinden met ons gesold. Bij die gelegenheid is mij ook duidelijk geworden, wie mij eigenlijk heeft aangeklaagd1." Eckard zweeg. Welken indruk moest deze ontdek king gemaakt hebben op den man, die zoo vast op zijn vrouw en haar liefde had vertrouwdil „Toen ben ik ook verstandig geworden laat ge noeg, maar dan ook terdege. Vóór dien tijd was ik vol i ertwijfeling, vloekte het noodlot, maar geloofde daar bij toch ook aan een of ander wonder, dat mij redding zon brengen. Daarna wist ik de geheele toedracht der zaak, en dat is goed ook, want het heeft mij rust gege ven. Alles is nu dood, alles heel het verleden." „Weet je, dat zij, Olga, de vrouw van den directeur is geworden?" üok deze woorden maakten niet den minsten in druk op Richard; zijn gelaat behield dezelfde uitdruk king toen hij ironisch antwoordde: „Ik heib het van nimand gehoord, maar ik dacht het wel, want zij was eerzuchtig. Een kleine bankbeambte met een matig inkomen, of een rijke directeur, dat ,l' -geen moeilijke keus voor haar. Die twee zullen el kaar van den beginne af wel hebben begrepen, maar ik stond bun in den weg; zij wilde mevronw Von Ar- nikoff worden. Toen zij tezamen het plannetje verzon nen, om mij zonder veel omslag nit den weg te rui men I" „Heen, Richard, zoo was het niet," zei Eckard ern stig. „Toen dat on menschel ij'ke plan ten uitvoer was gebracht, twijfelde ik niet, van welke zijde dat kwam. ölga wist daar echter niets van; toen ik den ochtend na je ontvoering bij baar kwam, waren 'haar vertwij- eling en wanhoop, zoodra ik haar de waarheid ver- «e 1de, oprecht. Toen was de vronw, die je naam droeg nog de jouwel" Brunold stond rustig met gekruiste armen voor zijn vriend alleen zijn lippen trilden. Wevdt TOrvolgd.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1