DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Raleigh. Hl. DE WILD, Boterstraat fl 19, Alkmaar. Ko. 112 Honderd en zestiende Jaargang. 1914 W 0|E N S I) A G 10 MEI. Engelsche Brieven. Bet eenige Rijwiel dat eeuwigdurend gegarandeerd wordt n)eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon= en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; tranco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoon nummer 3 - HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij bij besluiten van heden vergunning hebben verleend: lo. aan de firma SPRUIT HINSE, alhier, tot het oprichten van eene steenhouwerij in het perceel Kanaalweg, Sectie B, No. 3621 Alkmaar, 12 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de ge meente-secretarie ter visie zijn gelegd aan hen inge diende verzoeken met bijlagen van: lo. Jb. PELS, vleeschhouwer aldaar, om vergun ning tot het oprichten van een electro-motor van 4 P.K., dienende tot het drijven van een vleeschmachi- ne in het perceel Koningsstraat, wijk B, No. 8; 2o. D. BALDER, winkelier aldaar, om vergun ning tot het oprichten van 8 electro-motoren, waarvan 1 van 2 en 7 van V. P-K., diende tot het drijven van werktuigen voor het vervaardigen van zakken en touwwerk, in het perceel Achterdam, wijk C, No. 14. Bezwaren tegen deze oprichtingen kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer geemeente, mondeling op DINSDAG 26 MEI e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 12 Mei 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Nadruk verboden. Londen, 11 Mei. Er zal hier binnenkort een proef genomen worden die ongetwijfeld ook in Nederland zeer de aandacht zal trekken van hen die tennis spelen. Ieder weet welk een voorname rol „rubber" in de wereld speelt, zelfs buiten de gewijde muren der effectenbeurs. Er is haast geen sport of spel: golf, voetbal, cricket, roeien, boksen en allerlei anderen, waarbij niet guttapercha gebruikt wordt. Er is reeds ernstig over gesproken straten of trottoirs er mee te beleggen, plaveien kan men niet zeggen en nu zal men een tennisveld er mee bekleeden. Deze nieuwigheid zal te zien wezen in de Agricul tural Hall, waar in den loop der volgende maand prins Arthur van Connaught de internationale rub ber-tentoonstelling zal openen. Men zal er de zooge naamde „plantation rubber" voor gebruiken, waarvaq men dan het weerstandsvermogen wil vergelijken met dat van het Braziliaansche product. Het wordt ge legd door de Leyland Birmingham Rubber Com pany, door Briische werklui en met guttapercha uit de Britsdia koloniën. Er zullen „tournaments" ge geven worden, waaraan de bekendste beroepsspelers en amateurs deelnemen en men hoopt, dat, als die soort vloer goed voldoet, een geheei nieuw afzetveld voor de guttapercha gevonden i3. Prince Arthur van Connaught is de zoon van den hertog van Connaught en dus een volle neef van Ko ning George V. De hertog treedt van den zomer af als gouverneur-generaal van Canada en wordt dan opge volgd door 's Kohings zwager, prins Alexander van leek, die weer gehuwd is met de prinses van Albany, een volle nicht van Koningin Wilhelmina, op wie ze veel lijkt. De Koninklijke familie heeft de vorige week een verlies geleden door den dood van den hertog van Argyll, den gemaal van een van Koningin Victoria's dochters, prinses Louise. Dit sterfgeval heeft een hofrouw van een maand tengevolge en voor hen die belang stellen in hofceremonieën is die rouw een in teressant raadsel. Vooreerst hebben we drie dagen niet gerouwd, omdat de Koning en de Koningin van Denemarken hier van Zaterdag tot heden officieel en daarna twee dagen incognito geweest zijn. Doch nog ingewikkelder dan die opgeschorte droef heid is het verschil van opvatting van hofrouw. Ver leden week Donderdag openden de Koning en Koning in officieel dc nieuwe zalen van het Britsch Museum. Dienzelfden dag zou 's Konings tante, prinses Hele na, gehuwd met prins Christiaan van Sleeswijk-Hol- stein, voor het nieuwe universiteitsgebouw voor vrou wen (King's College for Women) den eersten steen leggen. Dat heeft H. K. H. evenwel afgelast en een maand uitgesteld, tot min of meer krachtig geuite verbazing der meisjes-studenten. Men kan niet zeggen dat de dood van den hertog van Argyll een onoverkomelijk verlies is. Hij was een van die menschen op wiens daden de Duitsche zegswijs toepasselijk was: „es ginge wohl, aber es geht nicht.' Zijn huwelijk was een mislukking, zijn ge dichten zijn niet dichterlijk, zijn boeken geen litera tuur, zijn redevoeringen voerden nergens heen en hoewel hij steeds met groote bonhomie bereid was iets te openen, uit te deelen of voor te zitten, wekte hij nergens geestdrift. Als jongmensch was hij knap van uiterlijk, later werd hij te zwaar. Zijn vader was een geweldig lastig heer en hield hem lang hij werd stokoud onder den duim. Zijn ouders waren even sterk gekant tegen zijn huwelijk als de leden der ko ninklijke familie; hij was als 't ware vleesch noch visch, de gemaal van een prinses van den bloede en zelf vóór hij hertog werd naar de Engelsche wet, feitelijk niet van adel hoewel hij den titel droeg van Markies van Lome. Hij liefhebberde in weten schap, prinses Louise liefhebbert in kunst; en waar schijnlijk stemden ze met elkaar overeen in gebrek aan bewondering voor eikaars werk. Men zou hem een „non-arrivé" kunnen noemen. Overmaat van tact had hij evenmin als groote ge vatheid en geestigheid. Nederlandsche afgevaardig den ter interparlementaire conferentie in Londen, herinneren zich wellicht hoe hij het diner in Crystal Palace presideerde en daar, bij wat half-en-half een vredesbetooging was, den algemeenen en persoonlij ken dienstplicht ging aanprijzen. Doch hij was van goeden wille en zou, ware hij in anderen kring geboren, een braaf huisvader, kerk voogd en lid van den gemeenteraad zijn geworden. Van kerkvoogden gesproken, wij hebben hier daar onder nog altijd een groot contingent door en door brave menschen, die op alle manieren den Engelschen Zondag saai willen houden. Als die heeren bovendien matigheidsbevorderaars of drankbestrijders zijn, stijgt hun geestdrift tot onrustbarende hoogte. De vorige week heeft het Lagerhuis weer eens een wets ontwerp verworpen dat ten doel had koffiehuizen en restaurants 's Zondags, op vier uur na in Londen, op drie uur na in de provinciesteden en op het platteland, gesloten te houden, 't Is toch al kras genoeg dat men hier 's Zondags niets kan „gebruiken" als men niet minstens 9.6 K.M. (6 Eng. mijlen) verwijderd is van de plaats waar men woont of logeert. Wie b.v. 's Zon dagsmorgens vrienden of familie moet afhalen die uit Nederland komen en het wachten op den boottrein wil veraangenamen door een kop thee of koffie te drin ken, moet naar een hotel in de buurt gaan, want in de stationsrestauratie kan -hij niets krijgen. Die beweging voor Zondagssluiting heeft evenwel toen zij begon een zeer curieus gevolg gehad: de „Church parade" in Hyde Park van den beau monde is in de wereld gekomen door de eerste poging om den Britschen werkman 's Zondags te beletten een glas bier te drinken. In Juni 1855 diende namelijk Lord Robert Grosve- nor, de latere Lord Hury, een wetsontwerp in tot slui ting van tapperijen en slijterijen op Zondag; en zoo woedend was het volk daarover, dat het, eenige weken achter elkaar, eiken Zondag de glazen der rijken in het West-End ging ingooien en de heeren en dames, die door het Park toerden, toebrulde: „gaat naar de kerk." Het liep zoo hoog dat men niet meer zonder gevaar op Zondag door het park kon rijden en dt beau monde gaat sedert dien tijd te voet naar en van de kerk en schiep de pantoffelparade. In den eersten tijd liep men met zijn kerkboek in de hand, om te la ten zien dat men het ernstig meende, doch die bij komstigheid is tegenwoordig weinig algemeen. Doch de „Church Parade" zelve is nog altijd buitengewoon populair en vooral in den „season" is het 's Zondags middags tusschen twaalven en éénen zeer interessant bij Hyde Park Corner. Men zegt dat de beau monde zeer boos is over de begrooting, die de inkomstenbelasting voor hen, die 30 k 36.000 en meer 'sjaars te verteren hebben, zoo verhoogt, dat iemand met een inkomen van 120.000 wel 12.000 belasting moet betalen, in- plaats van zooals nu 9000. 't Is een heel sommetje, doch men houdt toch nog 108.000 'sjaars over en is voor broodsgebrek bewaard. Zooals gewoonlijk hoort men ook nu van groote bezuinigingendoch dat zakt wel. 't Zelfde gebeurde in 1909toen riep ook iedereen ach! en wee! en toch zijn in die 5 jaren van „Lloyd George finance" de rijken zooveel rijker ge worden, dat het geven van partijen, bals enz. meer dan ooit zijn gang gaat en de weelde zeer duidelijk veel grooter is geworden. Trouwens de winkelzaken keeren zulke flinke dividenden uit en gaan zoo vooruit, dat men zich ook over deze tijdelijke ontstemming niet ongerust maakt. Die boosheid verdwijnt wel, als de begrooting maar eenmaal is aangenomen. Nu stelt men zich wat nijdig aan, in de ijdele hoop dat dit in vloed op den loop der politiek zal hebben. Men kan vrij zeker aannemen dat, niettegenstaande de beroemde begrooting van 1909 en de ruine van iedereen, welke die heette ten gevolge te zullen heb ben, het nationaal inkomen van het Vereenigd Ko ninkrijk van 2000 millioen pd. st. (24 milliard gul den) tot 2400 millioen pd. st. (bijna 29 milliard gul den) is aangegroeid. Nogal een veilige manier voor een natie om zich er financieel onder te werken. BINNENLAND. ART 341 WETBOEK VAN STRAFVORDERING. Men schrijft uit Amsterdam aan de Nieuwe Crt.: Een niet onbelangrijke quaestie met betrekking tot het strafrecht houdt den laatsten tijd de rechtsgeleer den bezig. De zaak gold het volgende feit: een kan tonrechter te Amsterdam kreeg voor zich een paar oude menschen die herhaaldelijk door hem wegens dronkenschap waren veroordeeld en die ook thans weer voor hetzelfde feit terecht stonden, niettegen staande zij een vorige maal uitdrukkelijk hadden ver zekerd hun leven te willen beteren. De kantonrech ter wilde ze nu een prikkel geven, om den strijd vol te houden, daarin bestaande, dat hij hen verzekerde, dat de veroordeeling, die hij thans uitsprak, niet zou worden ten uitvoer gelegd, indien zij zich thans ge durende een zekeren tijd goed hielden, hetgeen de ambtenaar van het O. M. toestemde. Bij nader in- Alleen verkrijgbaar zien meende de ambtenaar van het O. M. toch niet ge rechtigd te zijn een uitgesproken vonnis niet uit te voeren en hij deed dus de opgelegde straf executeeren. Deze quaestie is het nu, die den laatsten tijd de pennen in den juristen wereld in beweging bracht. Er zijn er die meen en, dat men hier, om het doel van den kantonrechter te bereiken, den weg van gratie-verlee ning had kunnen bewandelen, terwijl anderen dien weg te omslachtig achten. Ook blijkt uit de gevoerde polemiek, dat het in Am sterdam wel meer voorkwam, dat vonnissen, waarbij personen wegens dronkenschap tot hechtenis werden veroordeeld, nimmer werden ten uitvoer gelegd, wan neer de veroordeelde zich een tijdlang goed gedroeg. Hier werd dus de voorwaardelijke veroordeeling toe gepast nog voor deze in de wet is vastgelegd. Of ech ter een uitgesproken vonnis maar mag worden onuit gevoerd gelaten en aldus art. 341 van het wetboek van Strafvordering mag worden ter zijde geschoven, is een vraag die waarschijnlijk nog wel meer stof zal opjagen; voorloopig is men het er nog niet over eens Gemengd nieuws. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. 2o. aan I). HOEKHEIJER, timmerman alhier, tot het oprichten van 2 electromotoren. waarvan 1 van 2 en 1 van 3 P.K., dienende tot het arijven van hout bewerkingsmachines, in het perceel Achterstraat, Wijk B, No. 10. EERSTE KAMER. De gisteravond gehouden vergadering van de Eer ste Kamer werd voor het eerst voorgezeten door den nieuwhenoemden president, den heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die woorden van hartelijke waardeering wijdde aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, den heer baron Schimmelpen- ninck van der Oye. De toespraalk werd staande aan gehoord door de leden. Minister Gort van dier Linden sloot zich bij de woorden van den voorzitter aan. Besloten werd tot toelating van het nieuwgekozen lid voor Drenthe, den heer mr. H. G. van Holthe tot Echten, die daarop de vereiechte eeden aflegde. De afdeelingen werden daarna getrokken. Donder dag komt de Kamer in openbare vergadering bijeen. TWEEDE KAMER. De behandeling van het ontwerp-inkomstenbelasting werd gisteren voortgezet. Aan de orde was art. waarin de aanslagen worden geregeld. Deze zouden in het algemeen geschieden: door den inspecteur der registratie voor personen, die in de vermogensbelasting vallen en die, buitenlands wonen de, hier onroerend goed hebben; door den inspecteur der directe belastingen voor de overige personen, ven nootschappen enz. De commissie van rapporteurs heeft amendementen voorgesteld, om den aanslag te doen geschieden voor het dienstvak der directe belas tingen, zij: het met medewerking van dat der registra tie. De heer P a t ij n (U.-L,,) lichtte deze amende menten toe namens de commissie van rapporteurs. Spr. was bevreesd, dat, komt de regeling van het ont werp tot stand, met twee maten zal worden gemeten, aangezien men in het algemmen hij de .directe belas tingen een straffere methode toepast dan bij de regi stratie en daardoor juist de ar meren zouden worden getroffen. Verschillende zezwaren werden verder nog door hem (geopperd. De heer Ter Laan (S. D. A. P.) sloot zich aan bij den heer Patijtn. Hij1 meende o. a., dat de registra tie de waarde van een goed ten opzichte van de op brengst niet goed kan schatten. De heer T y d e m a n (V. L.) vond goed, dal de aanslag voor denzelfden persoon in handen blijft van denzelfden ambtenaar en de aanslag geschiedt door het -best geoutilleerde dienstvak. Spr. gelooft evenwel, dat de samenwerking, welke het amendement van de O. v. R. wil tusschen registra tie en directe belastingen, zeer goed mogelijk is. De heer Gerretson (C.-H.) steunde het amende ment geheel, de heer Van Kis pen totSeve- naer (R.-K.) bestreed het, vooral op gronden door den minister in de stukken aangevoerd. De 'heer de Meester (U. L.) verklaarde zich vóór het amendement. Heden was minister Bertling aan het woord.. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins zal, meldt de N. R. Crt. na afloop van de prijzenuitreibing op 19' dezer de bestuurders van de Koninklijke LandbouwveTeeniging en de inzen ders op de tentoonstelling 1913, die medailles, uitge loofd dooT de leden der Koninklijke famüie in ont vangst heben genomen, aan een t h in het Huis ten Bosch vereenigen. AL BA NT Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van de ministers van oorlog en van buitenland- sehe zaken, ten geleide van vijf exemplaren van het door den generaal-majoor W. J. H. de Veer en den majoor L. W. J. K Thomson aan die ministers uitge brachte „Verslag der zending Albanië, ingesteld bij Kon. besluit van 22 October 1913. Voorstudie tot vor ming eener gendarmerie". Deze brief zal worden gedrukt en rondgedeeld, ter wijl de ingezonden exemplaren van 't versdag ter grif fie werden gedeponeerd, waar uitsluitend de leden der Kamer van den inhoud kennis kunnen nemen. DE FEiST IN' NED.-INDlë. H. M. de Koningin heeft 1000 .geschonken aan het comité tot het verleenen van steun aan het Ne derlandsche Roede Kruis, ter uitzending van perso neel en materieel voor de bestrijding van de pest op Java. KATWIJK. Bij de kiesvereeniging der Ohr.-Historische Unie in Katwijk is, zoo meldt „De Nederl.", bericht van dr. De Visser ingekomen, dat hij alsnog geen beslis sing kan nemen inzake de aanneming van een candi- datuur. Dit hangt van den verderen loop der zaken af. VRIJZINNIGE LANDDAG. De vrijzinnige landdag voor de provincie Noord- Holland, za'l niet op Hemelvaartsdag, maar op den tweeden Pinksterdag worden gehouden. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Zaterdagavond werd in het huis van den bakker A Moek de Gasselte (Dr..) bruiloft gevierd. De jongste dochter was gehuwd en zou het vaderüjik huis verlaten De 29-jarige zoon des huizes, een oppassend jong mensch, liep af en toe naai het ledikant omdat hij over kiespijn klaagde, le middernacht liet de oude heer een andere dooh- ler, die met 'haar man per rijtuig naar Gieten terug moest kieeren, uit. Men hoorde voor het huis iemand kreunen, liep naar een drogen greppel van een halven meter diep en vond er den 29-jarigen zoon Geert, met Krabben aan 't gelaat en een blauw oo.g. V«n droeg Ueun naar huis en legde hem te 'bed. Op de vraag wie hem zoo had toegetakeld, antwoordde hij dat niemand bem leed gedaan had. Hij was gevallen. Later werd hij bewusteloos en haalde men dr. Haverkamp te Gieten, die echter spoedig den dood' moest comstateeren. Over het vreemde geval doen, meldt het Hbld., al lerlei geruchten de rondte. Want in den loop van den avond tot ongeveer lü uur waren er naar dorpsge woonte wat opgeschoten jongens van 1820 jaar om het huis gezien. Die azen dan op een borrel en de ze was hun, bij herhaling en zeer royaal verstrekt. De politie nam de jongelui reeds in verhoor en gis teren zou op last van de justitie te Assen door twee doctoren de gerechtelijk© sectie op het iijik worden ver licht. i\ iemand kan de vraag beantwoorden wat bet slachtoffer op het overgelegen erf moest uitvoeren. EEK O N HE LL VOOR DE Z U1DEBZEE-VISBORERIJ. De visschers, die in den laatsten tijd van Enkhuizen uitzeilden ter ansjovisvangst, zyxi, meldt men van daaraan t N. v. d. D., in hun bedrqf zwaai' getroffen. Groote massa s met den stroom meegevoerde Noord- zeekwallen, hebben bijua ai het vischwant vermeld. De schade is ontzettend groot, te méér, daar velen nu genoodzaakt zuilen zijn het visschen geheei te sta ken. De visschers zeil herinneren zich niet, dat ooit zoo n zware slag aan hun bedrijf is toegebracht. Ook uit Koihorn en Andijk kwamen te Enkhuizen gelijke berichten. 1 MET-VIERING TE ZAANDAM. Ais antwoord op de door den heer Brummelkamp tot den Minister van Binneniandsche Zaken gerichte drie vragen legt deze aan de Kamer over de antwoor den, welke burgemeester Ter Laan hem op deze vra gen gegeven heeft. De burgemeester antwoordt, dat door B. en W. van Zaandam is besloten, op 1 Mei aan aiie ambtenaren en werklieden der gemeente vrijaf te geven, voorzoo ver de dienst het toe zou laten en verder met uitzon dering van het politie-bureau, het havenkantoor en de scholen voor lager en middelbaar onderwijs, de ge meentelijke inrichtingen te sluiten. Dit bes'luit is uitgevoerd, zoodat met uitzondering van de drie genoemde diensten de gemeente-bureaux op dien dag voor het publiek gesloten geweest zijn. Varder, dat aan de hoofden der openbare inrichtin gen van onderwijs een schrijven is verzonden, waarin uiting wordt gegeven aan de bedoeling het daarheen te leiden, dat voortaan op 1 Mei aan alle openbare in richtingen van onderwijs in de gemeente vacantia wordt gegeven. Voor dit jaar waren echter verordeningen en leer plans nog niet met dien maatregel in overeenstem ming. Tegen combinatie van klassen, voor zooveel gemakkelijk mogelijk, bestond voor dezen dag bijl den burgemeester en den wethouder van onderwijs geen overwegend bezwaax. B. en W. vonden in de verjaring van de Prinses geen aanleiding tot vlagvertoon en meenden hoven- dien door hun 'besluit te handelen in den geest van de meerderheid van den Raad en van de bevolking." EEN GRAPJE .VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik woonde Zondag voor het ear*t

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1