J&nos Bitterwater. Oprecht© dankbetuiging. Alidor Lievens. Het te Pretoria verschijnende blad Het Volk, deelt mede, dat mevr. EngelWilson met haar beide dochters Marie en Johanna wegens haar slechte ge zondheid, van Z.- Afrika naar Nederland zal terugkee- ren. Ze wil dan in Holland en Vlaanderen, evenals in Zuid-Afrika, als zangeres en tooneelspeelster op- treden en Hollandsche en Afrikaansche voordracht- avonden geven. AMSTERDAM ZOO ALS HET SPREEKT 1 (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten.) Het echte, ouderwetsche plat-Amsterdamsch van „die binne binne binne binne, die buite binne binne buite" en „och dat arreme mins het geen asem meer wordt al meer en meer vervangen door het Amster- damsch up-to-date. Alleen de oudere generatie spreekt nog over de „geut," de „blommen", de „kaai en een „vinkie" of een „baarsie," de eenige visch, die de Amsterdammer kent. Het laatste ouderwetsch-degelflke Amsterdamsch hoorden wij het vorige jaar op Koninginnedag spre ken, Het was aan een classiek zuur-stalletje, en een jongen kon de verleiding niet weerstaan, en kocht voor twee centen. Maar toen het jongmensch zich- zelf aan het zuur tegoed deed, dat hem heerlijk smaakte, merkte hg niet, dat hij ook een portie veror berde, voor een ander bezoeker bestemd. En toen klonk het welluidend uit den mond van den zestigja rigen verkooper: „Spug uit, Bpug uit, je het al voor zis sjente in je snuit 1" Neen lezer, dat echte Amsterdamsch zal spoedig niet meer gesproken worden in de Amstelstad. Alle teekenen wijzen erop. In den Raad blozen de heeren, wanneer ze er af en toe in zenuwachtigheid nog eens een plat-Amserdamsch woordje uitflappen. De con ducteurs op de trams spreken beschaafd Nederlandsch, en alleen politieagenten met grijze haren kennen nog die echte Amsterdamsche terminologie. Het zijn in hoofdzaak de onderwijzers geweest, meest menschen van buiten, die zich verzet hebben te gen het hoog-Haarlemmerdijksch en Katteaburgsch, en die het Nederlandsch hebben gepropageerd. Wij prijzen hun goede bedoelingen, maar..... wij moeten op één ding wijzen. Hun ex-leerlingen zijn n.l. veel al plus royalististe que le roi, en spreken zoo naar den letter, dat meer dan eens onze lachlust wordt op gewekt. Zoo vraagt een kellner soms, of mijnheer „kofje" dan wel thee zal gebruiken. De groenteboer informeert, of mevrouw ook soms mooie „spinaasje" noodig heeft, en onze keukenmeid riep gisteren thea traal uit: „O, ik „heeft" vannacht zoo slecht „gesla pen", ik „heeft" vreeselyke/z" hoofdpijn. INBRAAK TE AMSTERDAM. Toen de heeren Cosman, van de firma S. Cosman, particuliere bank van leening, Tuinstraat 155, te Am sterdam, gistermorgen op hun bureau kwamen, ontdek ten zij, schrijft de Tel., dat in den nacht ongewensch- te gasten op bezoek waren geweest. Het bankhuis is *8 nachts onbewoond. Door middel van een looper schijnt de toegangsdeur te zijn geopend. In het kan toor en magazijn werd duchtig huisgehouden. Alle laden werden opengebroken, alle kasten opengesto ken. Voornamelijk horloges en gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd. Ook vermist men een be drag aan geld, dat in den lessenaar gesloten was. VROUWELIJKE SURNUMERAIRS. Naar de Zwolsche Ct. verneemt, zullen door de Maatschappij tot Expl. van S.S. op verschillende sta tions jonge dames als sumumeraire worden in dienst genomen. Reeds aanstonds zullen op de plaatskaar tenbureau van elk der stations: Groningen, Zwolle, Utrecht, Den Haag, Nijmegen, Rotterdam D. P., 's-Hertogenbosch en Breda verscheidene meisjes plaat sing: kunnen vinden, die op grond van een getuig schrift van een Hoogere Burgerschool of Gymnasium of op grond van eenig daarmede gelijkstaand diplo ma van het sumumerairsexamen bij genoemde Maat schappij kunnen worden vrijgesteld. UIT OOST-GRAFTDIJK. Door het bestuur van het „Begrafenisfonds te Oost- Graftdijk en Omstreken" is verslag uitgebracht over 1913. In dat jaar was aan contributiën ontvangen 307.75 en aan rente van belegde gelden 119.25. alzoo een totale ontvangst van 427 tegen 43/.54 in het vorige jaar. De uitgaven in 1913 bedroegen: wegens overlijden van 4 personen 200; aan bode loon 10 en aan administratiekosten 50.55yz of een totale uitgaaf van 260.55V2, tegen 512.35 in 1912. De winst over 1913 bedroeg t66.44y2. Op 1 Januari 1914 bedroegen de beziiiugen van het fonds 4162.28%. khrte berichten. Wij hopen van harte, dat de heer Boelmans ter Spill in Zwitserland volkomen herstel zal vinden en na zijn terugkeer dadelijk weer zijn functie als wet- ïouder zal kunnen aanvaarden. GESLAAGD. Te Haarlem slaagde gisteren voor acte L 0. de heer Chr. Knaap, alhier. ALKMAARSCHE CREDIET- EN EFFECTENBANK. In de gistermiddag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Alkmaarsche Crediet- en iffectenbank werden de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd en werd het dividend bepaald op 5 pCt., betaalbaar terstond. De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer Mr. Th. Gouveme, werd met algemeene stem men herkozen. SCHEEPSWERF NICOLAAS WITSEN. Van de Scheepswerf „Nicolaas Witsen" van de fir ma W. F. Stoel Zoon alhier is met goed gevolg te water gelaten: Een stalen Motorjacht lang 37 voet breed 8 voet, met een 1415y2' P.K. benzinemotor. Het bootje is gebouwd voor Amsterdamsche rekening; en een stal entweedekker-dubbelschroef tunnelmo torboot, lang 46 voet, met twee 26 P. K. 4-cylinder letroleum-motoren. Dit is de laatste van de drie jooten van dit type in aanbouw op deze werf, en be stemd voor Ned. Oost-Indië. STADSNIEUWS. BUITENLAND. FRANKRIJK. De Parijsche medewerker van L'Etoile Beige, schrijft in een overzichtelijk artikeltje iet een en ander over uitslagen der verkiezingen. In de nieuwe Kamer hebben zitting 103 vereenig- de Socialisten, 22 republikeinsche Socialisten en 192 vereenigde radikalen, zoodat de linker- en de uiterste linkerzijde samen over 317 stemmen voor het ont- werp-inkomstenbelasting en het leekenonderwijs be- schikken. Verder zijn gekozen 31 gematigde radikalen en 35 linksche republikeinen. Deze twee groepen staan vij andig tegenovei het ontwerp-Caillaux maar zullen als één man optrekken voor de verdediging van het leekenonderwijs. De oppositie omvat 880 Briandisten, 61 vooruit- strevenden, 77 rechtschen, te zamen dus 218 stem men. Tusschen deze twee groepen zitten de 66 gematigd- radicalen op de wip. Ze zullen bij de meerderheid behooren, wanneer de socialisten daar niet bij zijn en zullen een te sterke rethtsche samenwerking onschadelijk kunnen maken. Deze verkiezing is dus een overwinning voor het kabinet-Doumerque en de nederlaag voor de gematig den. De uiterste linkerzijde onder den heer Jaurès wint 33 zetels en de linkerzijde onder den heer Doumer- que 22. Wanneer men een debat uitlokt over den dienst plicht, zullen de socialisten niet meer dan 140 radi calen mee kunnen krijgen voor twee jaar te stemmen, zoodat de driejarige dienstplicht verzekerd is. Wanneer men spreekt van evenredige vertegen woordiging en de 103 vereenigde socialisten, gevoegd zij de minderheid, dan zullen deze bij de vereenigde en gematigde radicalen een sterke minderheid tegen over zich vinden dan die van 221 stemmen, welke reeds voldoende was om deze kiesrechthervorming in 1912 te verhinderen. Alles samengevat zal deze kamer even rood zijn als dat van 1906. ENGELAND. De eerste minister Asquith deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat de regeering van plan is een wetsontwerp in te dienen tot wijziging van de zelfregeeringswet, in de hoop dat, zoo daar omtrent overeenstemming wordt verkregen, beide ont werpen tegelijk wet zullen worden. In de Royal Academy te Londen heeft gister middag een vrouw met een bijl het portret van den hertog van Wellington door Hubert v. Herkomer be schadigd. Zij bracht het schilderstuk drie sneden toe. De vrouw is gearresteerd. „The Suffragette," het orgaan der Engelsche militante kiesrechtvrouwen, dat vroeger reeds her haaldelijk in beslag is genomen, bevatte dezer dagen een artikel vol felle aanvallen op de regeering. Van overheidswege is nu een aanklacht ingediend tegen de „Women's social and political Union," de vereeni ging der kiesrechtvrouwen. Ober Medic. Rath. Dr. von Fetzen, Stuttgart, schrijft; !,Hunyadi Jdnos-Bitterwater worat door mij zeer ïoog gewaardeerd om zijn eigenschap van pijnlooa purgeeren en zijn zekere werking." Gemengde Mededeelingen. BEGRAFENIS VAN EEN PADVINDER. HANDEL IN BELGISCHE TREKPAARDEN. Een Vlaamsch blad schrijft: Weinig vermoedt men in België hoezeer thans da handel in trekpaarden bloeit. Tot op zekere hoogte cunnen de aanvragen uit het buitenland een gevaar worden voor de nationale fokkerij. Op het oogenblik doortrekken tal van Duitsche kooplieden het land, overal beesten van kwaliteit koopende tegen nog nim mer betaalde prijzen. De meest bezochte provinciën zijn, behalve de Vlaanderens en Brabant, Antwerpen en Limburg, waar tot nog toe de handel niet zoo be- 'angrijk was als in de eerstgenoemde provinciën. De stijging der prijzen bedraagt 10 pet. boven die van het vorige jaar. KORTE BERICHTEN. Men acht het in gerechtskringen te Parijs niet onmogelijk, dat het proces tegen mevrouw C a i 1- 1 a u x nog in de tweede Junizitting van het hof van gezworenen in behandeling zal komen. Te Bezmar (Spanje) heeft een gr on d in stort i n g plaats gehad, waardoor verscheidene ar beiders werden bedolven. Een viertal hunner vonden daarbij den dood. In Tunis zijn twee jongelieden in hechtenis ge nomen in verband met den moord op den Noor- schen en Russischen consul aldaar. Voor den Hoogen Raad van den Congo te Brus sel stond een officier uit den Congo terecht, die door het gerechtshof te Elisabethville tot 10 jaar dwang arbeid werd veroordeeld, omdat hij 70 inboorlin gen zonder eenige beweegreden binnen enkele da gen had gedood. Het Hof zal de geestvermogens van den beklaagde laten onderzoeken, Tropenkoller? Ingezonden mededeelingen. Beveren, 3 Augustus 1913. Waarde Heer Dokter. Ik bedank U voor uwe goede raadgevingen en de goede hoedanigheid van uwe „Visnervin" pillen, want jaren heb ik gemeesterd metlbefaamde genees- heeren, nergens had ik goede uitslag bekomen. Voor ik uwe „Visnervin" gebruikte, deden mijne voeten zoo zeer dat ik zelfs benauwd was er op te staan, maar nu is dit allemaal verdwenen. Ook, Mijnheer, zal ik niet nalaten uw krachtdadig geneesmiddel aan mijne kennissen aan te bevelen. Aanvaard,Mijnheer den Dokter, mijne beste groeten, Het fs een ieder, die aan zenuwzwakte lijdt, aan te bevelen, zich zoo snel mogelijk tot Dokter AR THUR ERHARD, te Roozendaal, Molenstraat 49, Rayon 52 te wenden voor een staal van „Visnervin" en de uitleg, brochuur, kosteloos en franco, want een middel dat reeds zoovelen geholpen heeft, moet men toch minstens probeeren, vooral daar een proef neming totaal niets kost, slecht de kosten eener een voudige postkaart. Schrijft dus nog heden, voor U het vergeet. GEVONDEN VOORWERPEN. Een bankbiljet gevonden in de maand April, negen kaaskoppen, vijf schoppen, twee portemonnaies met geld, een zilveren armband, een zilveren collier, een jongensjas, eenig geld, een gedenkpenning, een gou den ring, twee aamestaschjes, een koralen en een zil veren halsketting, een konijn, een sleutel, een sponzen- doos, drie honden, een zeemleeren lap, een paar riempjes, een rijtuigmoer, een zilveren ringetje, een R. C. kerkboek, een koralen armband en een gouden kniisje. Alkmaar, 13 Mei 1914. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. voefbaltrftJufc^M-.J m's. mme <3« „Haagschc Voetbal vereenigiag" «treed tegea „Wil lem II", uit Tilburg. Vóór den aanvang bad eerst genoemde club „Willem n" een kir am aangeboden- De gasten kregen tamelijk erg klop. De Prins infor meerde onder bet spel wat de krans beteekende en zei, nadat bem dit was medegedeeld, kijkend! naar 'bet spel van de Tilburgers„Dan is 't zeker een grafkrans I" (Hbld.) MEVROUW ENGEL—WILSON. Te Meppol is opgericht de vereemg&nig 'het Schuitehuis, tot instandhouding van historische bouwwerken en voorwerpen. In Friesland lijden, meldt die NOrt., de bijen veel door het gure weder. Vele zijn bezweken door koude of door .gebrek aan voedsel, wijl de bloemen uit gebrek aan voldoenden zonneschijn zeer weinig honig geven. Het bestuur van de vereeniging van leeraren in de gymnastiek heeft een commissie benoemd om de exameneisohen voor de akte middelbaar onderwijs in de gymnastiek meer in overeenstemming te brengen met de moderne eischen der wetenschap. Twee torpedobooten der marine zullen de volgen de week in de haven van IJmuiden aankomen, ten ein de op 25 dezer het koninklijk jacht Danebrog, met den Koning en de Koningin van Denemarken aan boord, bij het verlaten van ons land, tot aan de grens van de territoriale wateren te begeleiden. De heeren Ta'lma, oudminister van landb., mj verheid en handel, en dr. Bos, lid van de Tweede Ka mer, hebben zich bereid verklaard als sprekers op het in September te houden 3e nationaal congres voor Zondagsrust op te treden. Gistermiddag is de heer B., werkzaam ten kanto re van de firma P. A. van Es Co. te Rotterdam in de Groote Koopmansbeurs aldaar door èen beroerte getroffen en overieden. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde den commissionair in effecten P. uit Enkhuizen wegens verduistering tot 1% jaar gev. str. Onder groote belangstelling zijn gisteren te Kaarden de Onafhankelijkheidsfeesten gevierd. Heden worden de festiviteiten voortgezet. De in verhand met 't reletje van Zaterdagnacht te Arnhem aangehouden personen zijn op vrije voeten gesteld. Het onderzoek in de zaak geschiedt uitslui tend door de justitie. Eenige personen hebben een verklaring ten gunste van het optreden van den in specteur afgelegd. De 14-jarige G. B. te Sliedrecht heeft, méldt de N. Rott. Ot., den 13-jarigen T. B., die hem hinderde hij het voetbalspel) met een mee een levensgevaarlijke wonde in den buik toegebracht. t De stoomtrawler „Henriette", uit IJmuiden, keerde gistermorgen in de lianen terug, omdat t e sel van het slikgat gesprongen was, zoodat de stoker De Boude, uit Vlawwilastieatf Aa» stoom ernstig gewond' werd. Naar „De Tijdi" verneemt, worden w ernstige pogingen aangewend, prof. mr. dar. A. A. H. Struyc- ken, benoemd tot lid van den Raad van State, alsnog voor de Amsterdamsche universiteit te behouden. De Raad van Aarlanderveen 'besloot in de poli tie-verordening op te nemen 'het verbod om de® Z on dags voetbalwedstrijden of voetbalspelen te houden. De burgemeester zei het besluit aan de Kroon ter vernietiging te zullen voordragen. WETHOUDER-BOELMANS TER SPILL. Naar wij vernemen zal de heer mr. H. Boelmans ter Spill in verband met zijn gezondheidstoestand zich spoedig voor eenigen tijd naar Zwitserland be geven. Heeft hij de laatste weken zijn wethouders schap niet kunnen waarnemen, thans heeft hij den Raad verzocht hem als wethouder tijdelijk door een ander lid van den Raad te doen vervangen. Minister Lloyd George verdedigde gisteren zijn begrooting tegen, het verwijt van verkwisting, en wees de beschuldiging van de hand, dat in de staats financiën gevoelspolitiek gemengd werd. Millioenen menschen in het land, zoo zeide hij, kwamen tegen hun vertegenwoordige positie in opstand niet enkel in Ulster werden revolntiomnaixe klanken geheerd. Als de rijken en meer gegoeden niet bijtijds bereid waren om eenige offers te brengen voor hun minder gegoede medeburgers, zou spoedig de dag komen, waarop zij het betreurden, dat zij' zich tegen een in komstenbelasting van 80 cents gekeerd hadden als verzekering tegen de revolutie. DUITSOHLAND. Bij de opening van een rechts zitting in Beriijn hield1 de voorzitter, dr. Baumgarten een eigenaardige toespraak tot de gezworenen, van ongeveer den volgenden inhoud s „Zonder twijfel komt aan onzen tijd de eer toe, de menschelij'ke naastenliefde als drijfkracht te hebben in de groote sociale bewegingen. Ook de rechters moeten menschelijke dingen menschelijk begrijpen en niet zonder onderscheid en zonder onderzoek naar oor zaak en gevolg over iemand den staf breken. Doch het streven naar menschelijkheid moet ooik een 'grens heb hen en soms heerscht de meening, dat dit streven op vele punten van het openbare leven niet zelden een bijna ziekelijk karakter heeft aangenomen. lederen misdadiger reeds van te voren zoo mild mo gelijk te behandelen of uit zoo-genaamde humane aan doeningen zelfs vrij van straf te stellen, is volgens den spreker onvereenigbaax met een afdoende rechts pleging. Men kan de straf naar de omstandigheden zoo mild mogelijk bepalen, op het punt van schuld moeten de rechters onverbiddelijk zijn. Het recht au* dooi- Ik. gevaZ. goug aaltlijden! met ochexp o .crieg en koek berekening meet de xtrih- j ter de feiten beoordeelen, die zich voor hem afspelen, zonder gevoel» aandoeningen te laten meespreken. Het recht heeft in de gerechtszaal meer recht dan het medelijden. „We zijn Duitsohe rechters en Duit- scbe rechters en Duitsche gezworenen laten we in ge- meenschappelijken ernstigen arbeid ervoor waken, dat in deze zitting met Duitsche nauwkeurigheid' en nauw gezetheid, het recht gevonden worde." Nu deze toespraak begonnen de gezworenen met hun werk. SPANJE. De minister van buitenlandeche zaken verklaarde gisteren, dat Spanje niet de verplichting op zich heeft genomen om in verband met de bezet ting door de Eranschen van Taza op militair gebied in Marokko samen te wehkan met Frankrijk. Bij de voortgezette beraadslaging in de Khmer over de algemeene politiek heeft de heer Romanones, ge wezen ministerpresident, gisteren een geschiedkun dig overzicht gegeven van de Mkrokkaansche kwestie en verklaard, dat Spanj'e op initiatief van Frankrijk naar Mlarokko is gegaan. Frankrijk dreigde anders al leen te zullen gaan. De heer Romanones herinnerde aan de moeilijkhe den, waarmede verschillende kabinetten in die aange legenheid te kampen hebben gehad. Het kabinet-Ro- manones weigerde machtiging voor een veldtocht van zoo verre strekking als generaal Marina wenschte te ondernemen. Spanje moet. een koloniaal leger vormen, het tegen woordige leger hervormen en een minister voor M'a- rokko benoemen. In de Marokkaansche kwestie 'ligt SpanjVs toe komst en alle partijen moeten samenwerken aan de oplossing, zonder daarvoor opofferingen te schromen. ZUTD-AFREKA. Naar uit Johannesburg wordt aremeld, schijnt het aan de mijnen van Randfontein weer aan het gisten te zijn. De arbeiders, die inder tijd aan de staking hebben deelgenomen, klagen er over, dat ze nu aan alle mogelijke kleinzielige maatre gelen zijn onderworpen, die men uit wraak over hun vroeger optreden op hen toepast. De loonen van som mige arbeiders zouden belangrijk zijn verminderd. MEXICO. Het heet, dat generaal Zapata oprukt naar de hoofdstad. Mocht dit gerucht waar blijken, dan wordt die stad bedreigd door een vreeselij'ke ramp, als men althans de juistheid mag aannemen van het geen de correspondent van de „New-York Herald" te Mexico daarover aan zijn blad seint: „Als generaal Zapata de stad inneemt", zoo luidt zijn telegram, „dan krijgen wij een schrikbewind, zooals nog geen enkele Amerikaansche stad ooit gezien heeft. Er zijn hier be richten ontvangen omtrent de wreedheden, waaraan deze bandiet met zijtn horden zich te Ouemavaca schuldig heeft gemaakt en daaruit blijkt voldoende wat men hier eventueel van hem te wachten heeft. Vreemdelingen loopen vooral groot gevaar, want Zapata geeft om geen enkele regeering en respecteert geen enkele vlag. Of hij' te doen krijgt met Engel- schen, Duitschers, Amerikanen of met Mexicanen, het is hem precies betzelfde, allen wacht betzelfde 'lot. En hij is nog slechts op 'korten afstand' van de stad, die hij bereiken kan langs een zeer goeden weg, loc- pende door een streek, waar zijn manschappen volko men thuis zijn." Eh alsof dit gevaar nog niet voldoende mocht zijn om de bewoners der bedreigde stad allen moed' te doen verliezen, komt nu van betrouwbare zijde ook nog het bericht, dat Huerta mijnen heeft laten aanleggen met het doel geheele wij'ken van de stad in de lucht te la ten vliegen, wanneer zijl door Amerikanen of rebellen wordt bezet. De correspondent der Daily Telegraph in de Mexicaansche hoofdstad heeft een onderhoud gehad met President Huerta, die hem over zijn inzichten en plannen het volgende heeft meegedeeld „Het lot heeft mij' aangewezen, besluiten te nemen in een kwestie van leven of dood voor de nationale on afhankelijkheid van Mexico. Ik heb geen recht die te verkwanselen voor mijn eigen veiligheid of voor de rust in mijn vaderland. Het is mijn onafwijsbare plicht tot uiterste te strijden voor het heilige begin sel onzer souvereiniteit. Wij zijn klein en zwak in ver gelijking met de staat die ons bedreigt, maar wij ver trouwen op ons recht, dat onder den voet wordt 'getre den, en op de toekomst. Mijn regeering kan vernietigd worden, maar zij zal op haar post blijven en weerstand bieden aan eiken drang, 't zij' die uitgaat van de Ver Staten- of van Zuid-Amerikaansche zusterrepublieken, welke ten doel beeft onze onafhankelijkheid aan te tasten. „De strijd voor onze rechten, zelfs al wordt die niet met succes bekroond, zal zijn nut hebben. Hij stelt een voorbeeld, dat een 'bron van 'kracht zal zijn voor hen ■die na ons komen. Als ik toegaf, zouden komende ge slachten mij terecht een verrader noemen." Na te hebben verzekerd' dat hij1 de Amerikanen niet haat en maatregelen voor hun veiligheid heeft getrof fen, ging Huerta voort: „De verovering van Mexico zal voor de Ver. Staten geen gemakkelijke taak zijn. Zij zal meer offers kosten dan men denkt en kan zeer wel op een mislukking uitr loopen. Zelfs ais de hoofdstad valt, zullen de Ameri kanen rekening hebben te bonden met een eindelooze guerilla. „De Vereenigde Staten kunnen 'hier veel verliezen; zij hebben trouwens al veel verloren, nl. den naam van eerlijkheid in de politiek. Ieder weet toch, wat de zoo genaamde revolutie in Mexico te beteekenen hoeft. Het is een oorlog, dien de Ver. Staten in vermomming tegen ons voeren. De opstandelingen hebben uit de Ver. Staten niet alleen wapenen en munitie, maar ook soldaten gekregen. Bij; Torreon hebben igeheele com pagnieën Amerikanen, nog wel in hun eigen uniform aan de zijde van den opstand meegevochten. Te Gomez Paiacio, S'ierdo en andere plaatsen hebben wij meer dan 200 gesneuvelde Amerikanen gevonden. Ik heb hun kleeding laten bewaren; op de uniformknoopeo staat het nummer van de regimenten en het Ameri kaansche wapen. Tal van gekwetsten spreken zelfs onze taal niet. Alles wat de opstandelingen aan inten dance en ambulance hebben, komt uit de Ver. Staten „Met welk recht grijpen de Ver. Staten op die wijze in onze binnen! ansche aangelegenheden in?^ „Aan de Mexicaansche afgevaardigden, die naar de bemiddelingsconferentie te Niagara Falls zijn vertrok ken, heb ik de volgende instmeties gegevenzich krachtig te verzetten tegen eiken eisch, die inbreuk maakt op onze nationale zelfstandigheid; te verklaren dat ik op mijn post blijf en de verdere gebeurtenissen afwacht met rustig vertrouwen op de ^overwinning van het recht en met den vasten wil, mijn plicht ten aanzien van mijn land tot het uiterste te vervullen. Gisteren heeft in het kleine dorpje Ickleford (Eng.) de teraardebestelling plaats -gehad' van Cyril Ellis, een padvinder, die, ondter een motorbus vandaar gehaald, uitriep: „Ik wil flink zijn, ik ben een padvinder." Het dorpje, waar de jongen woonde, was druk be zocht door menschen, die de laatste eer wilden bewij zen aan den jongen, die zoo flink bad doen uitkomen de geest van de padvinders beweging. Benige leden van het Ickleford-oorps, waarvan de jongen lid was, 'droegen dien doodkist uit het sterfhuis en plaatsten dezen op de baar, welke door padvinders gedragen werd. De Union Jack dekte den kist, waarop de padvinders'kleeren van den overledene waren neer gelegd. Naast de baar liepen padvinder» en bij den ingang van de kerk stonden 'leden van ver-schillende bevriende corpsen. Er had een indrukwekkend© lijk dienst plaats. Biji het igraf barstten vele aanwezigen in tranen nit. Ontroerd ging de groote menigte langzaam van het kerkhof. Vele corpsen hadden 'bloemen gezonden. HUM'OR IN DIE PO LIT IKK" België staat aan den voor-avond van de verkie zingen. De socialisten zouden te Roeulx een politie ke bijeenkomst houden, hetgeen vooraf gegaan werd door een optocht met muziek. Toen men aan het ge bouw kwam, meende men dat dit te klein zou zijn om al de toehoorders te bevatten en men besloot de mee ting in het gebouw te houden, waar de liberalen ge woonlijk hun vergaderingen hielden. Groote verontwaardiging van den eigenaar van het socialistische" -gebouw, die spoedig al'le roo-de vlag gen voor zijn gevel afhaalde. Met het bier, waarvan bij voor -de gelegenheid een heelen voorraad had ingeslagen, bleef bij natuurlijk ook zitten. En later zag mem door de straten van het kleine stadje wandelen met een „heerenhoed" inplaa:., van een proletariërs pet. Een driejarig meisje in België, -luisterde vanuit het venster eeuer derde verdieping naar een straator gel. Daarbij viel het uit het raam, -doch bleef geluk kig met de kleertjes aan een rozenstruik hangen, waardoor het kind van den dood1 gered werd. Het gerecht te Kasseil heeft eenige zeer zware vonnissen geveld' wegens 0 vertreding van de 1 0- t e rij w e t. Zoo werd iemand tot 52.920 boete of 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld, drie anderen tot 600, 2040 en 2520 boete. De ontdekkingsreiziger Nordenskjöld en zijn metgezellen, die een reis ondernamen in onbe kende gebieden van Zuid-Amerika moeten door in boorlingen in Bolivia zijn vermoord. Officieele bevestigingen ontbreken echter. Ln een hotel te Cel le (Hann.) werden 6 personen na het middagmaal ziek. Een van hen stierf, onder vergiftiging sversch ij nsel en. Ook an dere personen in den stad moeten onder dezelfde om standigheden ziek geworden zijn. Kiesrechtvrouwen hebben getracht tij dens een galavoorstelling in Londen, waarbij ook het Engelsche Koningspaar aanwezig was, de orde te ver storen. Het bleef bij een paar woorden van een toe spraak en wat pamfletjes. Een opgeschoten jongen in het O'ostenxij'ksehe plaatsje Lublin gaf aan drie kleine jongens een pakje, dat ze op een steen kapot moesten «laan. Ze zouden dan speelgoed erin vinden. Een van 'hen wierp 't (met ontplofbare stoffen gevulde) pakje op de steenen, waarbij het ontplofte. Een jongen werd gedood, twee anderen zijn gekwetst.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2