V ©rgadering: Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 20 MEI 1914, nam. 1 uur. Voorzitter G. RIPPING, Burgemeester. Secretaris de heer C. D. DONATH. Aanwezig 16 leden. Afwezig de heeren Dorbeck, Boelmans ter Spill en Wanna. De notulen der vorige vergadering worden goedge keurd. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is in gekomen a. een schrijven d.d. 29 April 1.1. No. 54, van de Ged. Staten, ten geleide van het goedgekeurde supple toir kohier der belasting op de gebouwde eigen dommen, dienst 1913. Voor kennisgeving aangenomen. b. alsvoren. d.d. 6Mei 1.1. No. 45, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 April 1.1. No. 2 (G. Z.), tot aankoop van het perceel van den heer C. J. Goes, alhier. Alsvoren. c. alsvoren, d.d. 6 Mei 1.1. No. 45, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 April 1.1. No. 5 b, tot overname van een strook grond aan den Nieuwlandersingel van den heer F. Berentzen alhier. Alsvoren. d. alsvoren, d.d. 6 Mei 1.1. No. 44, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 22 April 1.1. No. 9, inzake het in exploitatie brengen van een bouwterrein tusschen Kennemerstraatweg en Prins Hendrikstraat. Alsvoren. e. een schrijven d.d. 13 Mei 1.1. van de afdeeling Alk maar van den Bond van Ned. gemeente-werklie den, houdende dankbetuiging voor het genomen besluit betreffende de kosten verbonden aan het verkrijgen van pensioen en de opname in het Rijks pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren. Alsvoren. f. een adres d.d. 5 Mei 1.1. van de Typografische stu dieclub „Alkmaar", houdende het verzoek om een subsidie uit de gemeentekas van 275. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. g. een schrijven d.d. 29 April 1.1. van den heer Mr. K. A. Cohen Stuart, houdende bericht, dat hij de huurovereenkomst betreffende het door hem be woonde perceel aan de Langestraat met 1 Augus tus a.s. wenscht te doen eindigen. Voor kennisgeving aangenomen. h. een schrijven d.a. 6 Mei 1.1. No. 96 van de Ged. Staten, ten geleide van het K. B. van 16 April 1.1. No. 56, krachtens hetwelk aan deze gemeente tot het einde van den cursus 19181919 ontheffing is verleend van de verplichting tot het oprichten van een Burgerdagschool. Alsvoren. i. alsvoren, d.d. 13 Mei 1.1. No. 28, ten geleide van een beschikking inzake een reclame tegen een aan slag in den hoofdelijken omslag, dienst 1913, in hooger beroep. Alsvoren. j. alsvoren, d.d. 13 Mei 1.1. No. 11, ten geleide van de goedgekeurde 4e suppl. gemeepte-begrooting, dienst 1913. Alsvoren. k. alsvoren, een schrijven d.d. 13 Mei 1.1. No. 16, van de Ged. Staten, ten geleide van het goedge keurde primitief kohier van den hoofdelijken om slag, dienst 1914. Alsvoren. 1. alsvoren, een adres d.d. 18 Mei 1.1. van de tijde lijke leeraren aan de Burgeravondschool en de Avondschool voor handwerkslieden om voor vast te worden benoemd, ten einde op die wijze deelge- rechtigd te worden in het Pensioenfonds voor ge meente-ambtenaren. Voor kennisgeving aangenomen, m. Alsvoren, d.d. 14 Mei 1.1. van de afd. Alkmaar van den Algemeenen Nederl. Typografenbond en van de afd. Alkmaar van den Ned. R. K. grafi- schen bond, houdende adhaesie-betuiging aan het adres d.d. 5 Mei 1.1. van de Typografische stu dieclub „Alkmaar," om een subsidie uit de ge meentekas te mogen ontvangen. Gevoegd bij het schrijven onder letter e ingeko men. n. een adres d.d. 19 Mei 1.1. van den Directeur van Julius Oppenheim's Bank te Groningen en Kol Co bankiers te Amsterdam, houdende aanbod om de geldleening groot 505000 in haar geheel nemen tot den koers netto, zitting over te nemen tot den koers van 991/» Het adres zal behandeld worden in een met gesloten deuren. BENOEMING VAN EEN TIJDELIJKEN WETHOUDER. De heer Mr. H. Boelmaus ter Spill, wethouder, is sinds eenigen tijd door ongesteldheid verhinderd aan de werkzaamheden van het colleg; van B. ca W. dee! te nemen. Na gepleegd overleg met de Commissies voor de gasfabriek en des directeur van dit brdrtjl stellen zij Jians den Raad de navolgende wijzigingen voor: De voorzitter zegt, dat B. en W. moeilijk verder kunnen gaan dan ze nu doen, omdat anders de goede verhouding tusschen de loonen verloren zou gaan. Waar B. en W. in sommige opzichten verder zijn gegaan dan de heer Verkerk, hoopt de voorzitter dat cfeze zijn amendement zal intrekken. De heer Verkerk verklaart zich daartoe bereid, daar hij met genoegen heeft gezien, dat B. en W. him voorstel hebben gewijzigd. De heer Van den Bosch vraagt nog een enkele inlichting. Hij kan zich voorstellen, dat de voorman gerecruteerd wordt uit de andere stokers, en vraagt of indien de tweede gasstoker wordt benoemd tot voorstoker, deze dan weer beginnen moet met het aanvangssalaris. De voorzitter zegt, dat hij het salaris be houdt dat hij heeft en geeft de toezegging dat men dit door een redactiewijziging zal vinden. De heer den Boesterd is van oordeel, dat een cokeswerker meer moet verdienen dan een lan- aarnpoetser. Hij acht het werk van den cokeswerker moeilijker. De voorzitter: Dat is een kwestie van smaak. Het werk van den cokeswerker is niet zoo ongezond als men denkt. Nooit is gebleken, dat van deze men- schen meer werd gevergd. De heer U d o vraagt, of de verordening en bloc wordt behandeld of artikelsgewijze. De voorzitter: wij zijn thans aan de alge- meeue beschouwingen, straks krijgen we de artikelen. Daar niemand meer het woord wenscht voor de al- gemeene beschouwingen worden de artikelen afzon derlijk behandeld. De heer U d o vraagt bij artikel 7 of men niet een eigenaardige toestand krijgt, daar hier niet staat dat alleen de periodieke verhoogingen terugwerkende kracht hebben tot 1907. De voorzitter: Dat is een omissie en die zal worden hersteld. De verordening op het loon der werklieden aan de gasfabriek wordt daarna vastgesteld. Betreffende de loonen der werklieden voor het electrisch bedrijf maakt de heer den Boesterd de opmerking, dat het wel gewenscht is. dat niet al leen het advies van den directeur doch ook dat van den ingenieur wordt gevraagd. De voorzitter acht dit niet gewenscht. De verantwoording blijft bij den directeur, die er ook heter om kan oordédea tui is hei hoofd van hef bedrijf, '•fccfct hel keer Mar fciijkea het te wijzigen, dan kaa men dit altijd nog doen, De heer d o wijst op de fout in de redactie, die blijkbaar in alle verordeningen voorkomt e». die be treft het verbod van werken voor particulieren. De voorzitter is dat eens en zegt toe, dat men deze fout zal herstellen. De bijlage wordt hierna zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. VERORDENING REGELENDE DE JAARWED DEN ENE VAN HET PERSONEEL BIJ DEN DIENST DER GEMEENTEWERKEN. AMENDEMENT. In verband met de bespreking van B. en W. met het Hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Gem.-\verk- ieden stellen B. en W. de volgende wijziging voor: Art. 2. De loonen te 'bepalen voor: de timmerlieden op 14 tot 15.50; den metselaar 'P 14 tot 15.50; den lsten verver op 14 tot f 15.50; den 2den verver op 13.60 tot 15; traatmakers op 13.50 tot 15; den baggerman f 13.60 tot 15; den lsten marktwerker op 14 f 15.50; den 2den marktwerker op 13.50 tot allen met 3 periodieke verhoogingen van 26, s jaars). De heer Ringers zegt, dat het hem voorkomt •en goede bepaling te zijn. dat de gemeente-werklie- len niet bij particulieren mogen arbeiden. Hij acht lit zeer goea, want waar de gemeente een behoorlijk 'oon uitkeert, hebben de gemeentewerklieden veel voor bij de werklieden bij particulieren. Een vast werkman ban klimmen tot 29 ct. per uur, het particuliere loon bedraagt 25 ct. Het spook der werkloosheid kent de gemeentewerk man niet, hij heeft zijn verlofdagen, de uitkeering van zijn volle loon bij ziekte. Hij heeft dus veel voor en vandaar dat de 'menschen graag in dienst der ge meente komen. Daarom vindt hij !W goed dat it be paald is, dat gemix.uk werklieden met particu lieren werken. En nu vraagt spreker; Wordt dit ge handhaafd, of wordt dat niet steeds gedaan. Hij acht het goed, dat het streng wordt gehandhaafd en dat alleen met toestemming van B. en W. daarvan kan worden afgeweken. De voorzitter antwoordt den heer Ringers dat in Gemeenteblad 52 een artikel voorkomt, waarin wordt gezegd, dat B. en W. toestemming kunnen ver- leenen, om bij particulieren te werken in den vrijen tijd. Nu gaat het zoo, dat als het verzoek tijdig in komt voor de vergadering van B. en W. het college dit toestaat als het kan. Komt dit verzoek niet tijdig in doch later, dan beslist de voorzitter voorloopig. Zoo is het ook voorgekomen, dat een timmerman bij den voorzitter heeft gewerkt. Of er nu nog gewerkt wordt zonder die toestemming van B. en W. is hem niet bekend. De heer Ringers acht deze zaak zeer moeilijk voor B. en W. Het komt hem echter voor, dat er par ticulieren genoeg zijn, die zulk werk kunnen verrich ten. Hij weet, dat er zelfs wel voor iemand een ameu blementje is gemaakt, op die wijze zijn de gemeente werklieden concurrenten voor de particulieren, die toch hunne belasting betalen, en soms moeite hebben om hun zaak te drijven.. De v o o r z i 11 ér zegt, dat dan het verrichten van particulier werk geheel moet worden verboden. Men moet niet vergeten, dat de menschen het gaarne willen. Spreker heeft 5 uur laten werken en 3 uit gekeerd. Het geval, door den heer Ringers genoemd is spreker ook bekend en dat is toen door den direc teur van gemeentewerken aan het college gezegd, dat geen bezwaar had. Zeker, het is concurrentie, maar wil men het weren, dan moet men een absoluut ver bod aannemen. De heer Ringers acht dat wel billijk. De par ticulieren hebben wel degelijk het contract gesloten, dat hunne werklieden niet zullen beunhazen. Ais er nu komen langere rusttijden, verkorte ar beidsdagen, dan is er aanleiding dat het meer zal gaan gebeuren en daarvoor is het verbod zeker gemo tiveerd. Zij dienen zich bij hun werk te houden. De heer Verkerk is het niet eens met den heer Ringers, dat het bijverdienen door gemeentewerklie den een overbodige weelde is. Spreker heeft een lijstje van de timmerlieden aan de stadswerf, die 22,5 en 23,5 ets. per uur hebben, dus minder dan het particu liere loon, dat 25 cents bedraagt. In de besteksvoorwaarden der gemeente staat 23 ets. Bovendien gemeente-timmerlieden werken niet zoo pleizierig, zij hebben zelden iets nieuws, het is al tijd oplappén. Spreker zou gaarne zien dat bijver diensten niet noodig waren. Maar hij denkt aan ambtenaren die 4060 verdienen en ook voor par ticulieren werken, dus ook concurrentie voeren. Maar daarover hoort men niets, wel over de gemeentewerk lieden, die een schraal Iooü hebben. De voorzitter ziet ook geen bezwaar tegen het werken buitenstijds, wanneer daarbij een extraatje valt te verdienen. Dat zal ook wel in het particuliere bedrijf geschieden. De heer Ringers wijst er op dat de werkge vers wel sterk ziin tegen het werk bij particulieren ver richt, tenzij daartoe schriftelijk vergunning is verleend door de werkgevers. Dat is een contract met goedkeu ring der werklieden gesloten. Wat verder de loonen betreft, daar hebben -wij het thans niet over. We heb ben het over deze verordening en niet anders. De voorzitter licht nog een3 nader toe, hoe b. cn W. er alieen toestemming toe geven, als zij er geen bezwaar in zien. Nu heeft de jieer Ringers ge sproken van beunhazen, maar wanneer wordt dit bl'unbazm? f lat L ab» met: onder ie madrt gaat wer ken. Tail den In verband met de omstandigheid, Jsi deze vsrhln dering nog eenigen tijd zal kunnen voortduren, komt het B. en W. gewenscht voor en stellen zij den Raad voor over te gaan tot de benoeming van een tijdclïjken wethouder. De heer Verkerk zou gaarne over dit punt iets zeggen. Hij kan zich vereenigen met het voorstel en wenscht in 't midden te brengen op wien en waarom hij zijn stem zoo zal uitbrengen. Hij meent, dat een sociaal-democraat het best de functie zal kunnen waarnemen. Hij zal niet op den vertegenwoordiger der soc.- dem. fractie stemmen; hij acht deze fractie niet sterk genoeg om die thans in het D. B. te doen vertegen woordigen. Hij meent echter niet de tegenstelling te moeten maken links tegenover rechts, maar vooruit gang tegenover reactie. Hij herinnert er aan, dat de linksche leden nogal eens tegen elkander in stemden, getuige de stemming over zijn voorstel om het aantal leerlingen eener klasse op 36 te stellen. Spr. ver klaart dat hij op den heer Lubbe zal stemmen, omdat deze de man steeds is geweest, die het verst met hem is meegegaan, zijn voorstellen steunde en vaak ervoor stemde zoo voor zijn voorstel inzake de retributie der gasfabriek. Hierna werd tot stemming overgegaan. Benoemd werd de heer J. F. Lubbe met 10 stem men, terwijl 3 stemmen op den heer Glinderman, 1 on den heer van den Bosch en 2 in blanco waren uit gebracht. T De voorzitter vraagt den heer Lubbe of hij gebruik wil maken van den bij de wet bepaalden be denktijd. De heer Lubbe verklaart de benoeming aan te nemen. Hij dankt zijn vrijzinnige collega s, die hij ver moedt, dat op hem hebben gestemd, voor het vertrou wen hem geschonken, ondanks dat men precies weet welke beginselen hij is toegedaan. Spreker hoopt, dat de heer Boelmans ter Spill weer spoedig beter zal zijn. Mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, dan heeft spreker gelegenheid gehad om ernstig na te gaan of hij vooi de betrekking van wethouder capabel is en of hij zooveel samenwerking in het college van burg. en Weth. zal vinden, dat hij de belangen der ge meente dusdanig kan behandelen, dat het wethou derschap hem zelfvoldoening schenkt. Hij meent op dit oogenblik in het belaug der beginselen, die hij aanhangt, met te mogen afzien van de benoeming en .lij aanvaardt dus de betrekking gaarne, V ERORDEN1NGEN KEGELENDE DE JAAR WEDDEN ENZ VAN HEIT PERSONEEL DER GEMEENTE-GASFABRIEK EN VAN HET GE MEENTELIJK ELECTRISCH BEDRIJF. Van de commissie van bijstand) voor de gemeente- gasfabriek enz. zijn bij B. en W. ingekomen: lo. het ontwerp eener (gewijzigde) verordening, regelende den rang, het getal en d'e bezoldiging van ie ambtenaren en werklieden aan de gemeente-gasfar briek; 2o. het ontwerp eener verordening, regelende den rang, het getal en de bezoldiging van de ambtenaren sn werklieden bij het gemeentelijk electrisch bedrijf. De bezoldiging der ambtenaren en werklieden aan de gasfabriek wordt bepaald alw volgt: voor den directeur op et- einimum van 2400, welke door drie driejaarlijkse^;, vexhoogingen, telkens van 200, kan worden gebracüt tot 8000, benevens vrije woning, vuur en licht; voor den boekhouder op een minimum van. 1200, welke door drie driejaar lij ksche verhoogingen, telkens van 10O, kan worden gebracht tot 1500; voor den lsten klerk oip een minimum van 750, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 50, kan worden gebracht tot 900; voor den 2den klerk op een minimum van 550, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 60, kan worden gebracht tot 700; voor den 3den klerk op een minimum van 300, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 50, kan worden gebracht tot 4)50; voor den 4den klerk op een minimum van 260, welke d'oor drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 26, kan worden gebracht tot. 338; voor den fabrieksbaas op een minimum van 1050, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens an 100, kan worden gebracht tot 1360, benovens vrije woning, vuur en licht; voor den fittersbaas op een minimum van 850, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 50, kan worden gebracht tot 1000, benevens vrije woning, vuur en licht; voor den opzichter op een minimum van 900, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 100, kan worden gebracht tot 1200; voor de twee fitters op een minimum van 702 13.50 per week), welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 26, kan worden gebracht tot 780 15 per week) voor den lantaarnfitter op een minimum van 676 13 per week), welke door drie driejaarlijksche ver hoogingen, telkens van 26, kan worden gebracht tot 754 14.50 per week) voor den smid' op een minimum van 728 14 per week), welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens vau 52, kan worden gebracht tot 884 17 per week) voor den smidshelper op een minimum van 442 8.50 per week), wélke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 26, kan worden gebracht ot 520 10 per week) voor de drie 1ste gasstokers op een minimum van 780 15 per week), welke door drie driejaarlijk- sche verhoogingen, telkens van 26, kan worden ge tracht tot 858 16.50 per week)1; voor dé zes 2de gasstokers op een minimum van 728 14 per week), welke door drie driejaarlijk- üche verhoogingen, telkens van 26, kan worden ge bracht tot 806 15.50 per week)i; voor de drie hulpstokers op een minimum van 676 13 per week), welke door drie driejaarlijksche ver hoogingen, telkens van 26, kan worden gebracht tot 754 14.50 per week).; voor de twee lantaarnpoetsers op een minimum van 624 12 per week), welke door drie driejaarlijk sche verhoogingen, telkens van 26, kan worden ge bracht tot 702 13.50 por week)i; voor den cokeswerker op een minimum van 624 12 per week), welke door drie driejaarlijksche ver hoogingen, telkens van 26, kan worden gebracht tot 702 13.50 per week;) voor den plaatsarbeider op een minimum van 624 12 per week), welke door drie driejaarlijksche vex hoogingen, telkens van 26, kan worden gebracht tot 702 13.50 per week); voor den lsten cokesgasmaker op een minimum van 780 15 per week), wellke door drie driejaarlijk- i.éhe verhoogingen, telkens van 26, kan worden ger- bracht tot 856 16.50 per week) voor de twee 2de cokesgasmakers op een minimum van 728 14 per week), welke d'oor drie driejaar lijksche verhoogingen, telkens van 26, kan worden (.•obraehti tot 806 15.50 per week)'; voor de drie machinisten (ketolatckers) op een mi nimum van 703 (f 13.50 per week), welke door drie driejaarlijksehs verhoogipgen, tolken* van f 28, kan worden gebracht tot f 780 15 par week)-» voor den ovanmetselaar op een minimum van 723 14 per week), welke door drie driejaarlijksche ver hoogingen, telkens van, 26, kan worden gebracht lot 806 15.60per week)i; voor de tien lantaarnopstekers op een vast loon van 16 per maandi De verhooging deir bezoldigingen, in dit artikel be doeld, gaat in met den eersten dag der maand, volgen de op die, waarin de verhooging is toegekend of waar in men daarop aanspraak heeft gekregen. Het loon der 'losse werklieden wordt naar den aard der werkzaamheden en naar de omstandigheden waar onder die plaats vinden, door den directeur geregeld. De bezoldiging der ambtenaren en werklieden bij het gemeentelijk electrisch bedrijf wordt bepaald' als volgt: voor den directeur op 400; voor den eleetro-technisch ingenieur op een mini mum van 2060, welke door drie driejaarlijksche ver hoogingen, telkens van 100, kan worden gebracht tot 2300; voor den boekhouder (tevens boekhouder aan de ge- neente-gasfabriek) op 200; voor den klerk (tevens 3de klerk aan de gemeente- f asfabriek) op 100; voor den monteur op een minimum van 1000, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens ran 75, kan worden gebracht tot 1225. Het loon der losse monteurs en werklieden wordt r aar den aard der werkzaamheden en naar de omstan digheden waaronder die plaats vinden, door den direc teur geregeld. AMENDEMENTEN. In de Raadsvergadering van den 29sten April stel den B. en W. voor de behandeling der ontwerp-veror- deningen, regelende de jaarwedden enz. van het perso neel in verschillende takken van gemeentedienst aan te houden, in verband met een bespreking van het Collage met het Hoofdbestuur van den Bond van Ne derl. Gem.-Werkliedan op 23 April EL en met een amendement van het raadslid den heer Verkerk d.d. 28 April d.a.v. a, in bijlage 23: Artikel 1, in plaats vun drie 1ste gasetokars te le- :en: drie 1ste igasstokexs-voorlieden, in plaats van zes 2de gasstokers en drie hulpstokers te lezen: negen 2de gasstokers, in plaats van een lste cokesgasmaker en twee 2de ;okesgasmakers te lezen: drie cokesgasmakers. Bij iedere stokereploeg is één verantwoordelijke sto- rpi, dien B. en W. wenschen aan te duiden a'ls lsten rasstoker-voorman; de overige gasstokers verrichten ilien hetzelfde werk, het is daarom billijk, dat zij ge lijk beloond worden. Dit laatste is ook het geval met ie cokesgasmakers, weshalve zij ook bij hen de rangen willen doen vervallen. Artikel 2. Het is B. en W. niet mogelijk voor alle werklieden een verhooging van de aanvamgsbazoildi- -ing met 1 per week voor te dragen, daar hierdoor iet goede verband tusschen de loonen zou worden ver- >roken. Het loon der fitters werd met 1 per week var- ïoogd, en van 12.50 op 13.50 gebracht, dat der lantaarnfitters met 0.50 en gebracht op 13; de verschillende aard der werkzaamheden van fitters en iaintaarnfitters wettigt h. i. een verschil van 0.50 per week, doch laat niet toe gelijkstelling voor de bei de categoriën. Het loon van den smid stelden B. en W. voor van 14 op 17 per week (met drie periodieke verhoogin- ;en van 1). Werd ook hier een loonsverhooging toegepast van 1 per week, dan zouden de 'loongreu- en zijn van 16 tot 17.50, een loon dat tegenover dat der overige werklieden onevenredig 'hoog ia te noemen. B. en W. kunnen daarom niet verder gaan ian voor te stellen het loon van den smid te bepalen op 15.50 tot 17 per week (met 3 periodieke verhoo ringen van 26). Het loon der lste ga-sstokers-voorlieden stellen zij ,hans voor op 15.50 tot 17 per wéék (met 3 perio dieke verhoogingen van 20) hooger loon wordt ook l'ders nagenoeg niet uitgekeerd. Dat der 9 tweede gasstokers stellen zij voor op 14.50 tot 16 per week (met 3 periodieke verhoo- --in gen van 20). Het loon der 3 cokesgasmakers sitéllen zij voor op 15.50 tot 17 per week (met 3 periodieke verhoo- ingen van 26)deze arbeiders behooreai gelijk ge teld te worden met de stokers-voorlieden. Yoor den ivenmetselaar stellen zij voor 14.50 tot 10 per veek (met 3 periodieke verhoogingen van 26). Artikel 0 te lezen: Het genot van vrije woning met vuur en licht van den fabrieksbaas wordt vonr- loopig bepaald op een waarde van 200 'e ja arsdat van den fittersbaas op een waarde van 150 's jaars. In de voorgestelde verordening, wordt de be zoldiging der ambtenaren en werklieden bij den dienst der gemeentewerken bepaald al» volgt: voor den directeur op een minimam van 2400, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens van 200, kan worden gebracht tot 3000, voor den opzichter, meer in het bijzonder voor het bouw- en woningtoezicht, op een min. van 1300, en een max. van 1600; voor den lsten opzichter op een min. van 1100 en een max. van 1400; voor den 2den opzichter op een min. van 900 en een max. van 1200;; voor den boekhouder-teekenaar, op een min. van 800 en een max. van 1100; voor de timmerlieden, op een minimum van 702, 13.50 per week, welke door driejaarlijksche verhoo gingen, telkens met 26, kan worden gebracht tot 780, 15 per weekbovendien wordt aan hen uitge keerd 10 's jaars wegens slijtage aan gereedschap- pen; voor den metselaar id. zonder vergoeding voor sly tage; yoor den len verver, id. id. voor den 2den verver, de straatmakers, den bagger man op een minimum van 676, 13 per week, welke door drie driejaarlijksche verhoogingen, telkens met 26, kan worden gebracht tot 754, 14.50 per week. voor den len marktwerker, reep. 702, d. i. 13.50 per week en 780, d. i. 15 per week; voor den 2en marktwerker 676, 13 per week en 754 14£0 per week; de op tot 15; voor de tien opperlieden S 624. 12 por week oji f 702, 18.60 per week. De bezoldiging van de brugwachters en van de ■ichoonmaak(st)ers van schoolgebouwen wordt door lurgemeester en Wethouders geregeld. De heer Ringers zegt, dat beunhazen is. buiten zijn arbeidstijd werken voor een ander dan den pa troon. Daaraan is een groot gevaar verbonden zoo licht is zoo iemand geneigd draadnagels of iets dergelijks mede te nemen. De voorzitter vraagt den heer Ringers of hij een voorstel ter zake heeft. De heer Ringers verklaart, dat hij geen voor stel zal doen. De heer den Boesterd acht het verschil van j 0.50 tusschen een timmerman en een straatmaker te gering, daar hij de eerste de meest ontwikkelde acht. De Voorzitter zegt, dat het werk van den straatmaker, die steeds in gebogen houding zijn werk noet doen, lang niet gemakkelijk is. De heer van Hinte, hoofdbestuurslid van den bond van gemeente werklieden, was dit ook met B. en W. eens. De heer T h o m s e n zegt, dat ook bij particulieren een straatmaker meer verdient dan een timmerman. De heer den Boesterd doet geen voorstel tot wijziging. Daarop wordt de geheele verordening zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. VERORDENING REGELENDE DE JAAR WEDDEN ENZ. VAN HET PERSONEEL BTJ DEN D'IENST VAN HET GEMEENTE-SLACHT HUIS. B. en W. stellen den Raad voor de loonen van de stokers aan het gemeente^slachthuis te brengen op 728 (dat door drie diriejaanlijksche verhoogingen kan worden gebracht op 806), van den werkman-sto ker op 14 per week gedurende het koeltijdperk en overigens op 12 (met verhooiging tot reep. 15.60 en 13.50), van stalknechten en arbeid'ers op 12 resp. 13.60 per wéék. De heer den Boesterd acht het loon van de keurmeesters niet voldoende geregeld. De heer d e W i t zegt toe, dat hiermede rekening zal worden gehouden bii de begrooting. De heer U d o wijst er op, dat de klerken een eed moeten afleggen. Moeten de andere ambtenaren dat niet doen? De Voorzitter wijst er up, dat dit daar in de

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 6