DAGBLAD VOOR .ALKMAAR EN OMSTREKEN. Adres: JAC. MET. io. 121 Honderd en zestiende jaargang. 1914 a •m ZATERDAG 23 MEI. Giftvrije Émaille A. F. UIT DEN RAAD Yoor complete Hollandscb IJzermapzijn, voorheen BI. de Wild, JOK nuinmer bestaat uit 4 bladen. koers van Daar de heer Boelmans ter Spill door ongesteld heid reeds eenigen tijd verhinderd is geweest aan de werkzaamheden van het college van B. en W. deel te nemen en de verhindering nog eenigen tijd zal kun nen voortduren, hadden B. en W. den Raad voorge steld tot de benoeming van een tijdelijken wethouder over te gaan. De benoeming, die Woensdag geschiedde, draagt dus een tijdelijk karakter. Maar de heer Verkerk maakte daarvan in zijn verklaring vooraf heelemaal geen gewag en sprak alsof er een blijvend wethouder moest worden benoemd, en de heer Lubbe zelf roerde na zijn benoeming de mogelijkheid van een definitief wethouderschap aan. Had de voorzitter vóór die be noeming den wensch uitgesproken, dat de heer Boel mans ter Spill spoedig herstel zou vinden en binnen niet te langen tijd zijn plaats in het college weer zou kunnen innemen, dan was daardoor van zelf nog eens weer meer in den Raad de gedachte, neergelegd in de bijlage, op den voorgrond gekomen, dat het hier slechts een tijdelijke benoeming betrof. Trouwens daamh liet de voorzitter een woord van gelukwensch en welkom aan den heer Lubbe achterwege. Daar liet een zoowel als het ander onwillekeurig zal zijn geschied, zij het geconstateerd zonder meer. De heer Lubbe deed in zijn toespraak, waarmede hij de benoeming aanvaardde, uitkomen, dat de vrijzin nige leden hem gestemd hadden. De leden der andere partijen waren minder een stemmig en zij hadden ook geen afspraak gemaakt. Eigenlijk had het bij de vraag, wie tijdelijk de plaats van den heer Boelmans ter Spill zou innemen, zoozeer voor de hand moeten liggen, dat de plaats vervanger een vrijzinnige diende te zijn, dat zijn be noeming met algemeene stemmen kon geschieden. Maar de verhoudingen in den Raad zijn daar niet naar! Links heeft het er niet naar gemaakt, dat rechts zoo tegemoetkomend kan zijn wanneer er spra ke is van een wethoudersbenoeming. De meer derheid der vrijzinnige raadsleden huldigt ten dezen aanzien een integraal-vrijzinnige opvatting, voor zoo ver althans de koppeling van twee woorden, die naar onze meening zoo weinig mogelijk moeten samengaan, omdat ze niet samen hooren, geoorloofd is. Wanneer het komt tot evenredige vertegenwoordiging, ook bij de verkiezingen voor den gemeenteraad, dan is het te hopen, dat het stelsel ook op de samenstelling van het college van B. en W., voor zoover de wethouders betreft, van toepassing zal zijn. Wat nu de benoeming van Woensdag aangaat, ge- looven we, dat de tijdelijke leegte in het college van B. en W. op uitstekende wijze wordt aangevuld al achten wij het een bezwaar, dat het juridisch element in het college voorloopig geheel zal ontbreken. Wei nige raadsleden zullen echter zooveel tijd en zooveel lust hebben, om zich voor een poosje in een geheel nieuwen werkkring in te werken als de heer Lubbe. En zeker zal het tijdelijke wethouderschap hem vol doening kunnen geven wanneer hij den politieken boog maar niet al te strak gaat spannen. Evenals indertijd voor zijn verkiezing tot lid van den Raad liet hij zich thans na zijn benoeming nogal voorstaan op zijn vrijzinnig-democraat-zijn. En hij zinspeelde op de mogelijkheid, dat hij met zijn politieke beginselen wel eens niet veel instemming in het college van B. en W. zou kunnen vinden. En in den Raad ook niet, zou den wij er aan willen toevoegen. De. Raadsmeerder- heid toch zal den heer Lubbe niet hebben gekozen, omdat hij vrijzinnig-democraat is. Misschien komt men zelfs dichter bij de waarheid als men zegt, dat de heer Lubbe gekozen is, ondanks dat hij vrijzinnig democraat is, Hoeveel politieke bondgenooten de tijdelijke wethouder irj den Raad heeft is ons niet he kend, hij is, voorzoovet wij weten de eenige dj» zich openlijk verklaard heeft, maar in elk geval me°nen we dat de vrijz.-dera. fractie in den Raad te klein '>s. om zich de verwezenlijking van het V. D. gemeentepro gram, om zich het voeren van wasch echte V. D. ge meentepolitiek met kans op succes voor oogèu te kun nen stellen. Wanneer hij afwijkende inzichten neeft, geeft de heer Lubbe zich niet gauw gewonnen maar het kan hem Woensdag gebleken zijn, dat men, indien er reden is tot dankbaarheid, wat voorzichtig moet zijn met zijn wensch naar nog meer. En de kracht van een wethouder ligt niet in zijn isolement! Een enkel woord nog over de verklaring van den heer Verkerk. Had dit raadslid misschien ook het pa pier thuis gelaten, waarop zijn aanteekeningen voor deze rede stonden? De logica, welke hem anders dik wijls kenmerkt, leek ons thans afwezig. Hij verklaar de toch, dat hij geen onderscheid maakte tusschen links en rechts en dat de leden van links zoo dikwijls tegen elkaar instemmen, zoodat men verwachten zou, dat hij net voor een van rechts zou opnemen. Over de rechterzijde werd echter verder geen woord gerept en de heer Lubbe bleek de man van den heer Verkerk, omdat zijn voorstellen door dezen dikwijls werden ge steund. Maar wanneer de mannen van links eens een ander dan de heer Lubbe hadden uitverkoren? Toen bijv. er in September van het vorig jaar een wethou der moest worden benoemd wegens periodieke aftre ding als raadslid van den heer Zaadnoordijk, herin neren wij ons niet dat er op een democratischer lid een stem werd uitgebracht! In de bijlage over de geldleening werd door B. en W. heel deftig tot den Raad gezegd: „Gelijk aan „Uwe vergadering zal blijken, wordt door ons niet „voorgesteld eene openbare inschrijving te doen hou- „den. Daarentegen stellen wij voor gebruik te maken „van het aanbod der Rotterdamsche Bankvereeniging, „gedaan mede namens de Amsterdamsche Bank, om „deze leening in haar geheel, tegen den „99Via over te nemen." Woensdag kwam echter uit, dat de Raad B. en W. de opdracht had gegeven om die leening aan ge noemde bank te geven. In geheime zitting wel te verstaan en daarom moest blijkbaar de indruk wor den gevestigd, alsof de zaak voor den Raad gloed nieuw was! Overigens bleek ook nu weer, hoe geheel verschillend er over het verhandelde eener geheime zitting kan worden gedacht. De een meende, dat men er zich moreel verbonden had, een ander ging nog verder en verzekerde, dat men zelfs formeel verbonden was, een derde wilde van het een noch het ander we ten en verklaarde, dat men zoo vrij was als een vogel tje in de lucht. Het is wel eigenaardig, dat telkens wanneer er iets van de geheime zittingen aan het dag licht komt, dit getuigt van verwarring! Overigens gelooven we, dat de heer Ibink Meienbrink den spijker op den kop sloeg, toen hij betoogde, dat men het aan bod wel wilde aanvaarden toen de koers van 't geld hooger was dan thans en het nu dan ook diende te doen, daar het geld sindsdien evengoed had kunnen stijgen, zoodat de 1000, waarvoor de Groningsche firma hooger wilde inschrijven, eigenlijk niet als ver lies voor de gemeente aan te merken viel. Enkele opmerkingen tenslotte over de agenda. Het zal zeker niet dikwijls voorkomen, dat een sociaal-de mocratisch raadslid in staat gesteld wordt een amen dement op een voorgestelde loonregeling in te trekken, omdat B. en W. bij nadere overwegingen zelfs op sommige punten verder gingen, dan in het amende ment werd voorgesteld! De besprekingen werden voor het grootste gedeelte gevoerd in dialoog-vormen, tusschen een der leden en den voorzitter. Verwonderde het ons eenigszins, dat de heer Ringers het enkel bij een bespreking van het z. g. n. „beunhazen" liet en zijn critiek op het bij de gemeente bestaande stelsel niet omzette in een voor stel tot algeheele afschaffing, zoodat het verboden werd anders dan voor de gemeente te werken, achter na is ons duidelijk geworden hoe dat zat. In artikel 1 van het collectief contract, gesloten tusschen pa troons en werklieden-organisaties in het timmervak staat 0. a. vermeld: „De arbeiders verbinden zich. „in dienst zijnde of na het eindigen van den dagelijk- „schen werktijd geen arbeid te verrichten ten hunnen „voordeele of ten voordeele van een ander, tenzij daar- „toe schriftelijke vergunning door den patroon is ge- „geven." Ook in het particulier bedrijf kan dus nog we! de gelijk gebeunhaasd worden! Hoewel de heer Udo het door zijn toelichting den rechtschen candidaten niet gemakkelijk maakte, om tegen zijn voorstel inzake de verloren gegane rechten van den heer Brouwer te stemmen, verklaarden toch de heeren Glinderman en Meienbrink zich er tegen, dat de mogelijke toekomstige kinderen van dezen agent van politie eventueel pensioen zouden krijgen. Het uitvoerige debat over de vraag of de plantsoen arbeiders als vaklieden zijn te beschouwen, liep ten slotte hierop uit, dat slechts drie leden (de heeren van den Bosch, Verkerk en den Boesterd) deze vraag bevestigend beantwoordden. De gronden, die hiervoor werden aangevoerd, klonken dan ook niet erg aanne melijk BINNENLAND. derhouden. H. M. zei trotsch te zijn op de banden van bloedverwantschap, die de Huizen verbinden, dankte oprecht voor het brengen van het bezoek en hoopte, dat dit zou bijdragen tot de goede betrekkin gen der beide landen. H. M. dronk op de gezondheid van de Majesteiten, op die van het Deensdie Koninklijk Huis en op de welvaart van Denemarken. Koning Christiaan, die in het Fransch antwoordde, zei ten zeerste verheugd te zijn zich in Holland te be vinden, waar hij reeds eerder in gezelschap zijner oudres een bezoek bracht. De woorden van Hare Majesteit zullen bij het Deensche volk een luiden weerklank vinden. De koning herinnerde er aan dat het dappere Nederlandsche volk in de geschiedbladen van Denemarken eenige van zijn meest illustre namen heeft geschreven. Er bestaat tusschen beide volke ren een oprechte vrienschap en de hartelijke ontvangst gaf den Koning de zekerheid, dat deze zou voortdu ren. Hij dronk op alle leden van het Koninklijk Huis en op den voortdurenden voorspoed van Nederland. De vertooning der tableaux gisteravond in den Stadsschouwburg is een groot succes geweest. De Hooge bezoekers toonden zich zeer ingenomen. Zeer veel bekijks trokken de geïllumineerde oor logsschepen in net IJ. Na een rijtoer door de stad vertrokken de Deensche gasten, vergezeld van H. M. de Koningin, vanmorgen om half elf, luide toegejuicht, naar Rotterdam. OPHEFFING RIJKSWERF TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van de voorgenomen geleidelijke opheffing van de Rijkswerf te Amsterdam, tengevolge waarvan een zeer groot aantal werklieden, ruim 600 man, buiten werk zullen komen, is, meldt het Centrum, door den Minister van Marine aan verschillende ge meentebesturen verzocht om hunne medewerking te verleenen, ten einde deze personen boven andere in aanmerking te brengen ter benoeming in gemeentelij ke betrekkingen, waarvoor zij, ook uit lichamelijk oogpunt, geschikt zijn te achten. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Aan de Tweede Kamer is, meldt de Maasbode, door den voorzitter en waarnemend secretaris, namens het Hoofdbestuur van de „Haarlemsche Hanze", Bond van Roomsch-Katholieke Vereenigingen voor den Handeldrijvenden- en Industrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, tellende 40 afdeelingen met 4700 leden, een adres gericht waarin zij verklaren, dat zij met instemming hebben kennis genomen van het wets ontwerp tot bestrijding der oneerlijke concurrentie, van Mr. Aalberse, en den wensch uitdrukken, dat dit ontwerp zoo spoedig mogelijk in behandeling kome ?n aangenomen worde. EXAMENS KRANKZINNIGENVERPLEGING. Het examen krankzinnigenverpleging is afgenomen /an de candidaten van het geesticht Duin en Bosch te 3aatricum. De uitslag is als volgt: Eerste gedeelte: 11 candidaten, afgewezen 5, ge daagd de zusters T. Hartog, E. Korte, T. C. J. Lefe- oer, H. Peters, J. M. Rinkema en A. de Vries. Tweede gedeelte. 14 candidaten, afgewezen 4, ge- Gemengd nieuws. DE BRANDSTICHTEN! TE DEN HAAG. Thans is met betrekking tot de vermoedelijke brand stichting in de woning boven de Union-bioscope aan het Hofspui, te Den Haag in verband waarmede de huiseigenaar S. reeds in hechtenis is gesteld, nog een tweede arrestatie gedaan, n.l. van een electricien al daar, verdacht van medeplichtigheid aan den lang; median ischen weg gestichten brand. De arrestatie geschiedde op last der justiiie. De aangehoudene is naar het huis van Bewaring overge bracht.' Politie en justitie zetten hun onderzoek voort. Nog steeds wordt gezocht naar een jongmensch, waarmede verschillende personen den eigenaar van het perceel, S., in den loop van den dag, waarop 's nachts de brand ontdekt werd, de bovenwoning zagen verlaten. EEN KAZERNEBRAND. Van de groote kazerne Tasj^sjla in de wijk Pera Constantinopel heeft een brand een der vleugels ver nield. Verscheidene soldaten zijn gewond. Een afdeeling van 300 matrozen van den Duitschen kruiser Goeben heeft bij 't blusschen geholpen. Twee onderofficieren en drie matrozen hebben daarbij zwa re brandwonden gekregen. Zij zijn in 't Duitsche zie kenhuis opgenomen. Hun toestand is ernstig. De minister van oorlog heeft hun een bezoek gebracht. De oorzaak van den toestand is waarschijnlijk het onvoorzichtig omgaan met een petroleumtoestel. EEN MARKTKWESTIE. Een zeer eigenaardige marktkwestie is te Zwaag ge rezen in verband met het huren van de plaatsen. De leden der Koopmansvereeniging wilden een andere regeling bij het huren der zitplaatsen, dan het bestuur der marktvereeniging. Het gevolg is, dat de kooplie den thans de markt boycotten. Van de 75 plaatsen zijn er slechts 3 verhuurd. Een plaats, die verleden jaar 17,50 opbracht, gold nu slechts 10 cent. HET BEZOEK VAN HET DEENSCHE KONINGSPAAR. Gisteravond zijn ter gelegenheid van de gala-maal tijd in het Koninklijk Paleis aan den Dam te Amster dam de traditioneele toespraken gewisseld. H. M. de Koningin hield in het Fransch een toe spraak tot Koning Christiaan, waarin Ze hem en zijn echtgenoote van harte welkom heette in ons land, dat zooveel trekken van gemeenschap met Denemarken vertoont en waarmee we zulke goede betrekkingen on slaagd de zusters A. Heertjes, M. A. Jephanion, J. L. Massa, G. Oosterbaan, E. Pieters, T. Visser, P. J. \Vestra en M. A. Willeke en de broeders H. Bookholt en J. A. Ravenzwaai. Derde gedeelte: 5 candidaten, geslaagd de zusters T. Boerema, C. de Jong, G. C. Knegt en H. Pie en broeder D. J. Smit. Deze examens worden elders voortgezet. DE WEESHUISKWESTIE TE ENKHUIZEN. In de gemeenteraadszitting van Enkhuizen van gis teravond is, meldt de N. R. Crt., de bekende Weeshuis kwestie opnieuw aan de orde gekomen. Zooals bekend is, hadüen Gedeputeerde Staten het besluit van den gemeenteraad om het gereformeerde weeshuis niet langer te houden onder het gemeente bestuur, maar terug te brengen onder het beheer der Ned. Hervormde gemeente, niet goedgekeurd. Naar aanleiding van deze beslissing waren in de vorige raadszitting drie voorstellen ingediend. De heer G. P. de Vos (chr.-hist.) stelde voor, de regenten en regentessen te doen benoemen door den kerkeraad. De burgemeester had het voorstel, deze benoemingen te doen plaats hebben door gemeentebestuur en ker keraad samen, terwijl wethouder Quanjer (lib.) alle zeggingschap in dezen aan den gemeenteraad wensch- te op te dragen Doordat toen over het voorstel De Vos de stemmen staakten, kwam de kwestie van het benoemingsrecht gisteren opnieuw aan de orde. Genoemd voorstel werd thans met 7 tegen 6 sternen verworpen. Bij de behandeling van 't reglement werd na lang durige bespreking een amendement van den heer Struik (A.-R.) overgenomen, om de weezen naar die kerk en school te zenden, die ouders of voogden had den gewenscht. Tevens werd in 't reglement vastgelegd, dat de re genten lid moeten zijn der Herv. Gemeente. Ten slotte werd genoemd reglement, waarin nog bepaald was, dat de benoeming der regenten en re gentessen aan den gemeenteraad zou worden opge dragen, met 7 tegen 6 stemmen aangenomen. EEN VERKIEZING IN HET ZUIDEN. Men meldt aan De Tijd: In het dorpje Stein bij Sittard zijn twee raadszetels te bemachtigen. En om die twee plaatsen aan de groene tafel zullen niet minder dan vijftien candidaten vech ten. Althans voor 15 verschillende Steiners zijn can- didatenlijsten ingediend. Rekent men uit hoeveel handteekeningen hiervoor vereischt worden, dan komt men tot een getal zoowat even groot als het aantal in woners van het dorpje, 'n Paar der candidaten hebben echter reeds verklaard voor de gunst en de recomman datie te bedanken. In een blad uit de buurt wordt de raadsstemming aldus voorbereid: Holla! Hei! Van geef 'm Peper! Wie? Wat? Waarheen? Waar moet hij heen? Naar Stein- Stemmen Op wie dan??? tegen billijk tarief. CJarroHserlefabrikaut. Telefoon 572. Wel op: Chefke van Naartje van Neeskes Tiese op 't Keereind. De Oude Kiezers van 't vorige jaar. Vlak daaronder staat het volgende: Aan heeren Kiezers der gemeente Stein! Reeds lang de oude sleur moede, stellen wij onder staande personen candidaat voor 't lidmaatschap der gemeente Stein. Van deze personen zijn wij overtuigd, dat zij de belangen betreffende de gemeente op de meest onpartijdige wijze zullen behartigen. Trots alle eigenbelang zullen zij waar het betreft het alge meen belang de tevredenheid van de ingezetenen weten te verwerven; wilt U de op hoogte blijven van de plaatselijke toestanden, stemt dan op WILLEM SMEETS. JOS. HERTOG. KAT EN KONIJN. Iets zeer zeldzaams in de dierenwereld kan men te Blokzijl bij den heer S. Koopman3 zien. De kat had jongen en een konijn had jongen. Moe der-konijn stierf, waarom men de 6 kleine langoortjes bij de beide jonge poesjes in het nest legde. Moeder poes, anders niet afkeerig van een konijnenboutje ont fermde zich, tot aller verbazing, over het konijnen volkje en zoogt en liefkoost haar stiefkinderen zoo trouw, alsof het haar eigen kroost is. EEN VEILIGHEIDS-BRIEVENBUS. Eene vernuftig ,uitgedachte veiligheidsbrievenbus, is, meldt de Maasb., door de gebroeders N. en M. Spiers, mechanikers te den Haag, vervaardigd, ge schikt voor gebruik zoowel voor de posterijen als voor particulieren in kantoren of woningen. De ver vaardiging geschiedde, eenigszins gewijzigd, naar het denkbeeld van een ingezetene van den Haag, die eenigen tijd geleden getuige was van een brana in een brievenbus in een der straten aldaar, door baldadige hand gesticht. De bus, uit verschillende afdeelingen bestaande, is zóó vervaardigd dat alle brieven, of stukken van grootere afmeting, waarvoor de bus ook te gebruiken is, steeds op eene veilige plaats terecht komen en dat bijvoorbeeld brandende lucifers of brandend papier of iets dergelijks, door kwaadwilli gen ingeworpen, daarmede niet in aanraking kunnen komen. Voorts kan ook geen schade worden toege bracht aan brieven, enz., door bijv. petroleum of an der brandbaar vocht in de bus te werpen. Elke bran dende lucifer of brandend stuk papier, of iets derge lijks, dat in de bus geworpen wordt, komt in eene an dere onderafdeeling ervan terecht dan de brieven enz. en wel in een metalen bak, waar de vlam spoedig is gedoofd; in sommige gevallen, wordt de bus bij eene ging om den inhoud ervan te beschadigen, afgesloten; terwijl eenig vocht, na in den bus te zijn gedaan, steeds wegloopt langs een weg, waardoor het met de brieven of drukwerken niet in aanraking komt. Ook is gezorgd dat het niet mogelijk is een eenmaal in de bus gestoken brief of drukwerk daaruit te ont vreemden. De ontwerper kreeg reeds een aanzoek tot levering van een bus als hier bedoeld. Door hem en de ver vaardigers voornoemd is eene octrooiaanvrage er voor gedaan. UIT OUDORP. Gisteren vergaderde de Raad in voltallige zitting. Mededeeling werd o.m. gedaan van de volgende ingekomen stukken: Een schrijven van de Gezondheids-commissie te Beverwijk, daarbij ter goedkeuring inzendende hare rekening over 1913. Wordt goedgekeurd. Een schrijven met de begrooting van bovengenoemde com missie voor het jaar 1915. Besloten werd met deze begrooting rekening te houden bij de gemeentebegroo- ting voor 1915. Een schrijven van G. St. met de me dedeeling, dat goedgekeurd is het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening groot 9000. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van G. St. ter goedkeuring van het raadsbesluit tot onderhand- sche levering van het electrische kabelnet en van elec- trische stroom door de Kennemer Electriciteitsmaat- schappij. Alsvoren. Een schrijven van Ged. St. in overweging gevende het reglement van orde voor de vergadering van den Raad te willen herzien, in ver band met het raadsbesluit van 29 April, waarbij de Burgemeester tot tijdelijk secretaris werd benoemd. Hieraan werd voldaan. Sluiting. UIT SCHAGEN. In het Heerenbosch te Schagen is door de Land- bouwwinterschool aldaar een proefveld voor aardap pelen aangelegd. Niet minder dan 50 variëteiten zijn uitgeplant. Bij den toenemenden cultuur voor dit Het adres is Laat, over de Boterstraat. Het beroemde gegarandeerde onder Rijks-contröle. x ncvuv ^v-vivviiv. 1 wuiuiucuuiij vxx^v-wvx^vxx

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1