die van de onderwijzers, teneinde gezamenlijk te over- 1 eggen wat door samenwerking wellicht ook door ver betering van formeel rechte door verhanging van ac tiviteit van met het verzekeren der orde belaste autori teiten, aan deze beschamende toestanden valt te ver heipen? UIT ZUID-SCHARWOUDE. Vanwege de Langedijker Winkeliersnering en Vak- vereeniging wordt aan den Langendijk een Etalage wedstrijd gehouden waaraan door ruim 30 personen wordt deelgenomen. Donderdag 28 dezer zal eene jury de verschillende prestaties beoordeelen, welke echter niet gemakkelijk zal zijn, daar over het alge meen de uitstallingen een gunstigen indruk beloven te maken. VAN TEXEL. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad werd eervol ontslag op ver zoek verleend aan den heer R. C. Kaan als amb tenaar van den Burgelijken stand, met ingang van 1 Juni a.s. Mede werd eervol ontslag verleend aan Mej. H. BremerOuthuijs, als gemeente-verloskundige te Oosterend. Tot onderwijzeres te De Waal werd met algemeene stemmen benoemd Mej. KL Kuperus, onder wijzeres te Midden-Eierland, no. 1 der voordracht. Mede op de voordracht stonden Mej. A. J. Postma te Utrecht, tijdelijk te Den Burg, en Mej. G. C. P. Wes ters te Helder. Na eenige discussie werd op de subsidie-aanvrage voor de wijkverpleging k 250 per jaar met 7 tegen 5 stemmen gunstig beschikt. KORTE BERICHTEN. De commissionair in koren en landbouw-werk- tuigen Joh. v. d. M. te Midwolda (Oldambt) heeft Vrijdag zijn woonplaats heimelijk verlaten, zonder or de op zijn zaken te stellen. Vermoed wordt, dat de man naar het buitenland is uitgeweken. Verschillen de landbouwers hebben een belangrijk bedrag van hem te vorderen. Dr. H. P. Schim van der Loeff, Remonstrantsch Eredikant te Boskoop, heeft, meldt de N. R. Crt., het eroep naar de Hollandsche gemeente te St. Peters burg aangenomen. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren den hor logemaker D. uit Loenen, wegens het uitgeven van door hem vervaardigde valsche guldens, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. H. M. de Koningin-Moeder heeft 100 doen toekomen aan het comité tot oprichting van een ge denkteeken bij Quatre-Bra3. BUITENLAND. ALBANIë. Hoeveel humor is er om en in Albanië tentoongespreid I Het valt hoe langer hoe moeielij- ker, de zaak, die in den grond toch zeer ernstig is, als ernst te beschouwen. De mogendheden hebben aan het hoofd van een deels Mohammedaansche, deels Katholieke bevolking een Protestantsch vorst ge plaatst, die de taal niet eens kent. In stede van een rijk, bekwaam heerscher uit te kiezen, is er een prins zonder geld en zonder leger aangewezen, wiens voor naamste eigenschap moet worden beschouwd, dat hij een goed muziekbeoefenaar is. Alsof kennis van de harmonie-leer een middel is om het onharmonische Albanië te leeren kennen! De woeste bergbewoners krijgen voor het vormen van een gendarmerie officie ren, die hun eenige ervaring in het oorlogvoeren in berglandschappen, zegt* een Engelsch schrijver van daag in de Chronicle, heeft opgedaan in de Alpen hoogten van Holland en Zeeland. Voordat de vorst een voet aan land ha'd gezet, hadden zijn lijfarts en zijn hofmaarschalk al ruzie over eerbewijzen, over zie- ken-verblijven en paardenstallen de laatste zeide eens, dat een paard meer waard was dan duizend menschen! Voordat de mbret zijn gebied had ge zien, had hij al een nieuwe uniform ontworpen en een nieuwe orde ingesteld. We hebben gezien, hoe de hofarts verdween en Essad pasja en ae vorst zelf de laatste tijdelijk. Toen de boeren naar de hoofd stad oprukten, vond de Albaneescbe regeerder dit heel wat minder prettig dan zijn Zweedsche collega on langs. Hij gaf er de voorkeur aan op een Italiaansch oorlogsschip de besprekingen met zijn Onderdanen voorloopig te ontgaan. Men zegt, dat hij op dat oogenblik zijn hoofd had verloren, maar de Köln. Ztg. heeft dit officieus tegengesproken. Het zou jammer zijn, als hij inderdaad zijn hoofd in Albanië moest laten dan zou het blijspel in een werkelijk treurspel ontaarden 1 De opstandelingen beweren, dat zij kwamen om den vorst te spreken, maar met kanonschoten werden ont vangen, zoodat zij nu niets meer met deze regeering te maken willen hebben. Zij willen het lot van Alba nië in de handen der Europeesche mogendheden leg gen, maar niet in die van den mbret. De internatio nale commissie is nu druk aan het onderhandelen met de opstandelingen Essad schijnt den zomer niet in Italië te willen doorbrengen het heet, dat hij naar Albanië terugkeert, wat de rust niet zal bevorderen. Of er internationale troepen zullen worden geland is nog niet zeker. De bovenbedoelde Èngelsche schrij ver meent, dat Oostenrijk het gebied maar moest an- nexeeren, evenals het indertijd Bosnië en Herzegowina heeft gedaan, dat is misschien hard en onrechtvaar dig en men Krijgt er wellicht heel wat kabaal over, maar wanneer dat voorbij was zou deze nieuwe streek verder evenmin moeite opleveren als de zoo even ge noemde. En men zou ook de Albaneezen en Epiroten in hun sop gaar kunnen laten koken. De Epiroten zouden wel voor zich zelf gaan zorgen en de Albanee zen zouden hun barbaarsch leven, dat ze nu een maal genoegelijk vinden, naar hartelust kunnen voort zetten en zooveel vechten als ze wilden. Maar.er is immers de hooggeroemde Europeesche beschaving, er is het befaamde evenwicht in de Adriatische zee. Hoe de regeeringen van Oostenrijk en Italië den ken heel anders dan de couranten dezer landen! heeft de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken kort en duidelijk als volgt samengevat: le. Oostenrijk en Italië zijn het samen eens dat de Albaneesche staat en het gezag van den vorst gehand haafd en versterkt moeten worden. De jongste ge beurtenissen kunnen de beslissingen over Epirus niet wijzigen. 2e. De beide landen zullen trachten een gewapende tusschenkomst in Albanië te voorkomen en zoo spoedig mogelijk de te Durazzo ontscheepte troe- penafdeelingen terugroepen; 3e. Zij zullen in de zen ding van een internationale troepenafdeeling naar Durazzo toestemmen als de andere mogendheden des gelijks doen; 4e. Zij zullen de internationale com missie van toezicht verzoeken, de Albaneesche regee ring afdoende steun te verleenen; öe. Zij hebben geens zins het voornemen zich te mengen in de binnenland- sche aangelegenheden van Albanië. Wij vertrouwen eindigde de heer di San Giulia- no dat de samenwerking van alle mogendheden de taak van Oostenrijk en Italië in Albanië zal verge- makkelijken Tenslotte een woord over de Nederlandsche officie ren. Zij hebben wat men noemt een slechte pers. Men verwijt hen allerlei onhandigheden. Het hardst doet dr. Dillon van de Daily Telegraph daaraan mede. Die beweert thans, dat onze officieren een strenge militaire censuur hebben ingevoerd, dat de telegraaf in hun handen is en zii achterhouden wat niet in hun kraam te pas komt. Vooral majoor Sluys moet het ontgelden. Het heet dat hij de expeditie tegen de op standelingen op touw gezet heeft zonder bevel van den vorst en ook zonder de minste kans op succes. Uit de hoogst onbetrouwbare Italiaansche bron komt nu het bericht, dat deze majoor uit Durazzo zal wor den verwijderd en naar zuidelijk Albanië zal worden gezond®, Nadert berichten dienen dit te bevestigen, alvorens men het mag gelooven. Maar bij de feeoor- dueling van hetgeen ef over onze officieren wordt ge zegd, moet men o. i. niet vergeten, dat zij tot de wei nige Europeanen in Durazzo behoorea, wier land geen politiek belang by de Albaneesche geschiedenis heeft en dat men in een dergelijke positie, wanneer men zijn plicht doet, zich gemakkelijk veel vijanden maakt I ENGELAND. De leider der Ieren, John Redmond, heeft in een Engelsch blad een verklaring afgelegd over de beteckenis der goedkeuring in derde lezing van het zelfregeerings-wefso'ntwerp. Hij zei, dat het ontwerp daarmee feitelijk wet is geworden en dat maar in twee gevallen belet kan worden dat het bin nen enkele weken in het Staatsblad komt, n.l. indien de tegenwoordige parlementszitting plotseling zou worden afgebroken, of indien de besluiten niet aan den koning ter bekrachtiging zouden worden voorge legd, hetgeen beide even ongerijmd is. Het Hoogerhuis kan het ontwerp nu niet meer te genhouden. Over het in uitzicht gestelde wijzigings-ontwerp zeide de heer Redmond: „Noch de regeering, noch de Iersche partij wenscht wijziging der wet, maar beiden erkennen dat het een offer waard is, als zelfregeering in werking kan tre den met aller instemming. Ik hoop, nu elkeen in Ier land rekening moet houden met het feit van zelfregee ring en met een lersch parlement, dat diegenen onder onze landgenooten, die hun positie bedreigd achten, onredelijke eischen zullen laten varen. Als het wijzi gings-ontwerp bepalingen bevat die hen doen berus ten in zelfregeering en geen inbreuk maken op de grondbeginselen daarvan, dan ben ik overtuigd, dat elk nationalist zich daarover zal verheugen. Indien het wijzigingsontwdrp echter niet tot een schikking leidt, dan twijfel ik er aan of het wel wet wordt; in elk geval heeft de Iersche partij duidelijk te kennen gegeven dat zij, als er geen vergelijk tot stand komt, vrij blijft ten aanzien van alle voorstellen die mochten worden gedaan." In Ulster is na de aanneming van het zelfregee- ringswetsontwerp nergens de orde verstoord. Op vele plaatsen was de politie aanmerkelijk versterkt en ge wapend met geweer of zware revolver. DUITSCHLAND. Het Pruisische Heerenhuis heeft gisteren beraadslaagd over een interpellatie, waarin de regeering werd gevraagd welke maatregelen zij denkt te nemen tegen de Deensche agitatie in noorde lijk Sleeswijk. In zijn antwoord heeft minister-president Bethmann- Hollweg erkend, dat de toestanden in noordelijk Sleeswijk, deels tengevolge van de matelooze agitatie tegen de Duitschers, thans onbevredigend zijn. Maar even stellig verklaarde de minister, dat de regeering deze beweging tracht te onderdrukken en met alle kracht streeft naar de bevordering van den Duitschen geest. De regeering heeft alle te harer kennis gekomen gevallen bij de Deensche regeering met nadruk ter sprake gebracht (hoort). Deze heeft er voor gezorgd dat de beweging is geluwd. Op dezelfde wijze zal ook voortaan worden opgetreden. Ik deel, aldus de mi nister, den wensch van den Deenschen minister naar vriendschappelijke betrekkingen met den naburigen staat maar geen der verantwoordelijke personen koes tert eenigen twijfel, dat chauvinistische woelingen op de vriendschappelijke betrekkingen der beide staten een ongunstigen invloed moeten uitoefenen. Aan de thans gevolgde politiek in noordelijk Sleeswijk zal worden vastgehoudendeze is er in de eerste plaats op gericht de provincie op economisch- en beschavingsgebied vooruit te brengen, maar tevens om krachtig de tegen het Duitsche volk gerichte agitatie tegen te gaan. De overtuiging dat de droom eener vereeniging van Sleeswijk met Denemarken nimmer kan worden ver wezenlijkt, moet gevestigd worden (levendige toejui chingen). De 26-jarige Prins Oskar van Pruisen, de vijfde zoon van den keizer heeft zich te Bristow (Mecklen burg) verloofd met de 25 jarige gravin Ina Marie von Bassewitz, de dochter van den Mecklenburgschen mi nister. De keizer heeft zijn toestemming tot dit mor ganatisch huwelijk gegeven; omtrent den tijdstip waarop het voltrokken zal worden is echetr niets be paald. Het geslacht der Bassewitz behoort tot den ouden Mecklenburgschen adel. FRANKRIJK. In een voortgezet onderzoek inzake de knoeierijen, die er bij de Kamerverkiezing te Rijsel gepleegd zijn, werden tweehonderdvijftig op de kie zerslijst te Rijsel voorkomende namen openbaar ge maakt van menschen, die in die stad heelemaal niet bestaan. Toch zijn de stemkaarten dier niet bestaan de kiezers bij de stemming en herstemming gebruikt. Duitsche bladen vatten de inhechtenisneming van den industrieel Clément Bayard niet zoo ernstig op. De Fransche pers zou de zaken geheel ver draaid hebben voorgesteld. De inhechtenisneming had volgens hun lezing eerst plaats, nadat de Duitsche overheid van andere zijde op den heer Clément-Bayard opmerkzaam gemaakt was. De geheime Keulsche politie had zich in de na bijheid van de loods voor luchtschepen verdekt opge steld. Het onderzoek is nog in vollen gang en wordt met de grootste nauwgezetheid gevoerd. In ieder ge val staat, volgens de Duitsche opvatting, vast, dat de heer Clément-Bayard wel aanleiding tot verden king heeft gegeven en dat de overheid niet buitenge woon streng is opgetreden. SPANJE. In de Kamer heeft een socialistisch afge vaardigde het volgende verklaard: Wij mogen niet veronderstellen dat als wij ons uit Marokko terugtrek ken, het evenwicht in de Middellandsche Zee kan wor den verstoord. Als dat echter verstoord mocht wor den, zouden de socialistische arbeiders een internatio nalen oorlog beletten. Hetgeen wij aan Marokka ten koste leggen, moesten wij voor de ontwikkeling van Spanje zelf besteden. De ministers protesteerden. De heer Iglesias betoog de verder dat in Spanje een persoonlijk bewind heerscht. De president was door het kabaal, dat hierna ont stond, genoodzaakt de zitting te sluiten. GRIEKENLAND. Bij de toelichting van het wets ontwerp tot afstand van het eiland Saseno aan Alba nië heeft minister Streit in de Kamer verklaard, dat de regeering er nooit aan heeft gedacht de Egeische ei landen prijs te geven. Aan den afgevaardigde Theotokis, die had betoogd dat Italië over Walona Griekenland niet den oorlog zou hebben verklaard, stelde de heer Venizelos de vraag, of hij in ernst geloofde, dat Griekenland als overwinnaar zou zijn gekomen uit den strijd, dien een weigering van Griekenland om de eischen van Italië en Oostenrijk nopens Epirus in te willigen, zou heb ben ontketend. SERVIë. De regeering heeft bij de Skoepsjina een wetsontwerp ingediend, waarin voor militaire doel einden een bedrag van 61.400.000 gulden wordt ge vraagd. Ter bestrijding dezer uitgaven zal een geconsoli deerde leening worden aangegaan, door voörloopige betalingsoverêenkomsteu met de Servische staalfabrie ken en banken, door uitgifte van schatkistbiljetten op korten termijn en door prolongeerbare wissels. De jaarlijksche aflossing en de betaling der rente zullen in de gewone begrooting worden opgenomen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een te Praag ver schijnend Jong-Tsjechisch blad beschuldigt den afge vaardigde Vojnar, dat hij in zijn hoedanigheid van president van den Tsjechischen Spoorwegbond zich heeft laten omkoopen Het blad drukt ten bewijze het facsimile van een brief af en verlangt verwijdering van den beschuldigde uit den spoorwegbond en zijn aftreden als afgevaardigde. MEXICO. De opstand in de hoofdstad staat nu, als men een bericht uit Nieuw-York mag gelooven, op het uitbreken. De winkeliers barricadeeren hun za ken om vernieling van hun bezit te voorkomen. President Huerta moet oneenigheid hebben gehad met den minister van oorlog, die hem heeft aangera den ten spoedigste de hoofdstad, waar zijn leven geen uur meer veilig is, te verlaten. Aangezien generaal Huerta dat heeft geweigerd, zou de minister overwe gen, hem met geweld weg te voeren. De Amerikaansche vloot schijnt de aanvoer van oor logsmateriaal voor de regeeringstroepen niet meer te beletten. De „Bavaria" van de Hamburg—Amerika- lijn heeft Zaterdag een millioen pakjes patronen voor hen te Puerto Mexico ontscheept en te Salina Cruz wordt dezer dagen een belangrijke zending uit Japan verwacht. Schout bij nacht Howard heeft volgens de „New-York Herald" last gekregen, het ontschepen daarvan niet te verhinderen. De bemiddelingsconferentie te Niagara Falls be raadslaagt over den vorm van het voorloopig bewind, dat als president Huerta aftreedt, het bestuur zal overnemen. KORTE BERICHTEN. Hei luchtschip dat bij Milaan door een rukwind was meegevoerd, is te Vanzaghelli bij Gallerate neergedaald. In Catania is gistermorgen een hevige aard schok in het observatorium geregistreerd. Te Zofïeran en Viagrande zijn enkele muren inge stort. Op een in de haven van Libau liggende torpedo boot is een s t o o m p ij p ontploft. Een luite nant-ingenieur en vier matrozen zijn met zware brand wonden naar het hospitaal gebracht. Een Fransche journalist, die sinds eeni gen tijd in Marokko vertoeft, is door de Audschera- stam o n tv o e r d. Hij heeft aan zijn vrienden een brief geschreven, waarin hij meedeelt dat de roovers een losgeld van 2000 eischen, en om hulp verzocht. Voor de rechtbank te Washington is beslist, dat de Oceanic Steam Navigation Company, eigenaresse van de „T i t n i c" slechts de schade behoeft te ver goeden die is geleden door het verloren gaan der eigendommen van de schipbreukelingen. De eischen, ten bedrage van 31.200.000, behoeft de maatschappij dus niet in te willigen. In Londen is een stuk grond verkocht voor 261.600 of 162 per vierk. voet. Een huis in Londen bracht 65 per vierk. voet op. Te Perm, brak tijdens den avondgodsdienstoefe ning brand uit in de kerk van de geestelijke school, die een paniek veroorzaakte. Tal van menschen zijn ge dood en min of meer zwaar gewond. STADSNIEUWS. GESLAAGD. Voor het examen acte L. O. slaagde gisteren te Haar lem de heer R. v. d. Pol, alhier. PAARDENKEURING. Hedenochtend half elf hadden onder veel belang stelling in den Bergerhout alhier een Rijks lokale pre mie- en een stamboekkeuring plaats van merries en jonge hengsten. Voor de eerste waren 2 paarden aan gegeven, voor het stamboek één hengst. Er werd geen premie toegekend en de hengst werd niet in het stamboek opgenomen. ONTSNAPT. Een marinier die met den trein, welke om 2.04 uit Amsterdam alhier aankomt, naar den Helder moest worden vervoerd, wist op het station alhier aan zijn bewakers te ontsnappen. Hij werd echter weer spoe dig gevat om zijn onvrijwillige reis voort te zetten. TWEEDE SCHOOLDAG VOOR HET CHRISTELIJK ONDERWIJS. In de geheel gevulde groote zaal der Harmonie v/erd heden de tweede Schooldag voor het Christelijk Onderwijs in Noord-Holland boven het IJ gehouden. De bijeenkomst werd tegen kwart voor elf geopend met het zingen van Psalm 68 vers 10: „Geloofd zij God met diepst ontzag", waarna de voorzitter, ds. T. Kloosterman, voorging in het gebed, Nehemia 4 vers 1721 las en vervolgens een openingswoord sprak. Ds. G. Wisse, Ger. Predikant te Bodegraven, sprak over het onderwerp„De eeuw van het kind, en het kind der Eeuwen." Spr. wees er op, dat de schakel van het vormen van het kind-zijn tot niet-meer kind-zijn het opkweeken is. Van het eerste oogenblik af heeft het zwakke teere kind behoefte aan de maatschappij, waarin het gebo ren is. De sprake van de Genade komt tot ons uit de wieg en zoo gaat het heel het leven door. Op het terrein van de voeding en van de opvoeding, de voe ding naar den geest, wordt steeds naar het beste om- gezocht. Wat de voeding van den geest betreft weten we de middelen, maar over de toepassing is men het niet eens. Spr. wees op de revolutionaire richting van de 18e eeuw, waarin de Eeuw van het kind, zooals Ellen Key haar genoemd heeft, het kind een plaats geeft boven de plaats, welke God het had gesteld. Hierin ziet men ook de exploitatie van het kind, de hoop was ge bouwd op het kind in de nieuwe vorming wilde men het kind dienstbaar maken aan de idealen der re volutie. Zoo zei b.v. in 1902 de Belgische socialist Anseele in een vergadering te Amsterdam: De kerk zegt: Laat de kinderen tot mij komen, maar wij socia listen zeggenLaat het kind bij ons blijven, wij zullen het ons socialistisch evangelie leeren. Het kind wordt in die Eeuw te veel rechten en pri vilegies gegeven boven de ouders. Het kind moet op lateren leeftijd zelf kiezen, wat het wil, wenscht men. Waarom doet men dit niet op het gebied van de licha melijke voeding en waarom wil men het wel op het gebied van den geest? Ook hier kan het niet. Men vil liever dat het kind ontrukt wordt aan de beginse len van God en aan Zijn heiligen dienst. Daarom wil men aan de overzijde geestelijk mechanisch en niet or ganisch opvoeden. Het kind moet, zegt spr., ook windselen hebben naar den geest. Een neutrale opvoeding is een onding. Spr. verge leek dit met een draaibord, welks wijzer naar alle kanten kan wijzen, behalve naar boven. Religie is geen privaatzaal, welk woord men ge bruikt voor heelemaal geen zaak, maar daadzaak, God heeft reeds vooraf voor ons gekozen. Religie is niet een filosofisch stelsel, maar een fei telijkheid, een realiteit, de waarachtige gemeenschap tusschcn God als God en den raenscli als mensch. uit wordt uitgesproken in de vleeschwording deg Woords, omdat het een feit is. In de geboorte van Gods zoon in Betlehem's stal, lag reeds de realiteit van zijn verlossing bet Kind der Eeuwen. Christus Jezus éwam principieel te herstellen, waar het gif in gedrongen was. Niet het kind Plato, het kind Calvijn, het kind Napoleon had beteekenis voor de wereld, maar wel het kind Jezus. Het kind der Eeuwen is als kind begonnen met zijn herstellingswerk, in Jezus Christus hebben we de fontein des levens voor het kind van zijn prilste ure af. Aan de kribbe van Bet- lehem moet men in zalig geloof nederknielen, met Je zus moeten we van het begin af bij onze kinderen ko men, het gif der zonde moet in het begin der existentie worden aangetast. De Geopenbaarde voor ons en on ze kinderenWe zijn zeer onverdraagzaam tegenover de zonde te dezen sluiten we nooit een coalitie of een concentratie. Het Kind der Eeuwen is het teeken, waarin we optreden. Spr. wees er tenslotte op, dat men moet waken voor inzinking in den strijd. We hebben een motief om er voor bewaard te worden: God de Heere bewaart er ons voor. Men moet de onderwijzers steunen met zijn liefde en in zijn gebed, steunen de dure, zure strijders, die vaak nog te weinig loon ontvangen. Buig diep neer voor het Kind in de Kribbe, buigt voor Jezus Christus, dan zullen we overwinnen, ein digde spr. De met groote aandacht gevolgde rede werd met applaus beloond. De voorzitter bracht ds. Wisse een woord van hartelijken dank. Met het zingen van Psalm 25 en gebed, waarin d8. Wisse voorging, werd de morgenvergadering geslo ten. In de middagsvergadering sprak mr. J. A. de Wilde van den Haag over: De vrije school de school der toe komst. Voor de heer de Wilde het woord verkreeg werd ge zongen van Psalm 105, vers 1 en 5 en was ds. Kloos terman voorgegaan in het gebed. Mr. de Wilde wees er op, hoe de regeering, die ten vorige jare een grondwetsherziening, ook ten aanzien van het onderwijs wilde, het veld heeft moeten ruimen. Men vreesde donkere dagen, doch de mensch wikt en God beschikt. Er is een minister van binnenlandsche Zaken gekomen, die doen wil wat in zijn macht ligt om tot bevrediging te komen. Vorig jaar nog is de be kende staatscommissie benoemd. De ster der hope is niet ondergegaan. De vrije school is die welke uitkomt uit het particu lier initiatief en binnen zekere perken paedasogische vrijheid geniet. Het komt spr. voor dat deze uit het matschappelijk leven zelf voortkomende school de school der toekomst is en hij wilde hiervoor aangeven een paedazogischen, een historischen en een ethisch- staatsrechtelijken grond. Behalve dat een onderwijzer kundigheden bijbrengt aan het kind, vormt hü het hart van het kind. Voor zijn opvoeding heeft hij een uitgangspunt, verband houdend met zijn levensbeschouwing. Het is van groot belang welk geestelijk standpunt de onderwijzer in neemt; neutraal onderwijs bestaat niet. Geeft men in zijn onderwijs niet de eere Gods, dan is men niet neutraal, maar principieel-atheïstisch. Men kan dus de kinderen niels bijbrengen, zonder een paedagogisch standpunt in te nemen. Ons paedagogisch inzicht brengt mee, dat we zeggen, dat het rechtvaardig is, dat de ouders beslissen, in welke richting het onder wijs hunner kinderen wordt gestuurd. STAATSLOTERIJ. Trekking van Woensdag 27 Mei. 5e klasse. 7e lijst. No. 3962 1500. Nos. 2823 4998 8869 14694 en 15403 elk 1000. Nos. 2724 4363 6586 6864 en 13422 elk 400. Nos. 2374 9061 en 13849 elk 200. Nos. 146 2183 5214 6911 10350 16209 en 18870 elk 100 LAATSTE BERICHTEN. EEN NOODLOTTIGE ONTPLOFFING. LEEUWARDEN,27 Mei. De heer M. Schuurman, de bekende vuurwerkfabrikant, die Maandag bij den onploffing in het vuurwerkmagazijn ernstige brandwonden bekwam, is vanmorgen overleden. GROOTE HUWELIJKSPLECHTIGHEID. NOORDWIJKERHOUD, 27 Mei. Alhier had een buitengewone huwelijksplechtigheid plaats, n.l. die van jhr. A. v. d. Poll met Jonkvrouwe C. Gevers. Ruim 30 auto's brachten een 50-tal van de meest aanzienlij ken uit den lande naar Raadhuis en Kerk, waar ds. R'uys van Oogstgeest het huwelijk inzegende Hoofden van Openbare en bijzondere scholen ontvangen voor de kinderen een belangrijke gift. ALBANEESCHE ONTHULLINGEN. PARIJS, 27 Mei. De Eclair maakt zeer belang wekkende onthullingen van den oud-Turkschen gene raal Cherif-Pasja die te Parijs woonachtig is open baar. Cherif-Pasja beweert dat de schuld van den wanordelijken toestand in Albanië en de pan-islami- tische beweging aan Turkije ligt die agitatoren aan wees toen de benoeming van den Prins von Wied tot Vorst van Albanië vaststond. De Jong-Turken heb ben een volledig plan voor de opstandelingen uitge werkt met als hoofdpunt de vermoording van den Prins von Wied. DE RUST KEERT IN ALBANIë WEER. DURAZZO, 27 Mei De vresonderhandeliugen worden voorgezet onder medewerking van de contro lecommissie. Men verwacht dat zij tot goede resulta ten zullen leiden. Thans is vastgesteld dat bij de laatste gevechten aan de zijde van de Regeeringstroe- Sen 30 man zijn gevallen. De verliezen van de re- ellen zijn veel grooter. Hofmaarschalk von Trotha is naar Berlijn vertrok ken. Op het oogenblik is de toestand niet zorgwek kend. EEN MIJNRAMP. MEXICO, 27 Mei. In de mijn Santa Gertrudis bij Pachuce in de nabijheid van Mexico-City werden 29 mijnwerkers door een machinedeel dat in een schachl stortte verpletterd. GEMASKERDE BANDIETEN. ROME, 27 Mei. Gisteren zijn vijf gemaskerden bij Syracus in de villa Marzini binnengedrongen en hebben voor een bedrag van ongeveer 150.000 aan juweelen en waardevolle papieren geroofd. EEN NIEUWE VORST-BISSCHOP. BRESLAU, 27 Mei. Bisschop Johann Adolf Ber tram van Hildesheim werd heden tot vorst-Bisschop van Breslau gekozen. DE DRIEJARIGE DIENSTTIJD. PARIJS, 27 Mei. Een vertegenwoordiger van de Telegraphen-Union verneemt van gewoonlijk goedin- gelichte zijde dat president Poincaré zich eenige kee- ren tegenover zijne omgeving heeft uitgelaten dat hij zal aftreden indien de socialisten de wet. van den driejarigen diensttijd ten val mochten brengen. HUERTA MET VERLOF? PARIJS, 27 Mei. Aan de Parijsche editie der New- York Herald wordt uit Vera Cruz geseind dat reeds alle voorbereidingen getroffen zijn om president Hu erta met ingang van 1 Juni een verlof van 6 weken te verleenen. Het congres heeft daarin toegestemd. De

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2