Be gevolgen yan slechte spijs vertering. Eu dan durft men nog beweren, dat het groote pu blic;: de classici» msziei; saai vindt, eu bij Beethoven in slaap vait, en ciat het alleen maar van moderne crescendo's houdt! Wie die volksconcerten bezoeken? Niet het pu bliek uit de achterbuurten. Zelfs de z.g beter gesitu eerde arbeiders ziet men er sporadisch. Het zijn bijna uitsluitend intellectueelen, die 2.50 of 4 voor een gewoon concert wel wat hoog vinden, maar die van de hun thans geboden gelegenheid dan ook gretig ge bruik maken. DE STAKING TE ZAANDAM. Het bemiddelingsvoorstel van den lieer H. Begeman, waarvan wij melding maakten, is door den Bond van Werkgevers in het houtbedrijf van de hand gewezen. De B. v. W. wenscht geen bemiddeling, van wien dau ook. Gisteren werd het personeel van den houtfactor P. Wytekamp, in de staking betrokken, doordat het wei gerde buitenlandsch gezaagd hout op te slaan, dat be stemd was voor de in de staking betrokken firma's. Naar men zegt, zal de door hen eventueel te lijden loonderving door het stakingscomité vergoed worden. VRIJE ZATERDAGMIDDAGEN OP DE DEPARTEMENTEN. Met aanstaanden Zaterdag wordt bij de Departe menten van Algemeen Bestuur de vrije Zaterdag-mid dag ingevoerd. De normale arbeidstijd voor de amb tenaren en beambten is in verband daarmede op de overige werkdagen bepaald op 95 uur. Zaterdags eindigt voortaan het werk op de bureau's om 12 uur 's middags. OUD GEBRUIK. In Zelhem bestaat een eeuwenoude traditie van ver plichte roggebroodslevering op Hemelvaartsdag. De eigenaren der verschillende boerderijen, waarop deze verplichting rust. houden als het ware een wedstrijd, wie het zwaarste brood levert. Dit iaar woog het zwaarste brood niet minder dan 104 pond en werd geleverd door den heer H. J. Hibbink. De brooden werden beschikbaar gesteld voor de Hengeloosche ar men. DE OPDRACHT AAN DEN HEER VAN KOL. Uit het antwoord der regeering aan den heer Van Vlijmen, op een door hem gestelde vraag gegeven, blijkt thans officieel, schrijft de Hoefijzer-correspon dent van he Handelsblad, dat de bekende regeerings- opdracht aan den heer Van Kol is verleend niet door de Indische, maar door de Nederlandsche regeering, zij het ook in overleg met den G.-G. Wij herinneren er aan, dat op 15 April dat wü zeggen op den dag waarop de heer Van Kol volgens „Het Volk" naar Japan vertrok de secretaris-generaal van koloniën ons verklaarde, dat hem ook na andere informatie niets bekend was van een regeeringsopdracht aan ge noemden afgevaardigde. Bovendien hebben wij zeer goede redenen om aan te nemen dat ook de minister raad niet in deze zaak is gekend en men moet dus tot de slotsom komen, dat hier te denken valt aan een zuiver persoonlijke daad van minister Pleyte. Dat ons blad deze daad betreurt, weet men reeds, en wij blijven de keuze eene ongelukkige demonstratie van misplaatste onpartijdigheid achten, die door de toevoeging van een corrector aan den heer Van Kol misschien van effect, maar niet van aard is veranderd. SCHANDELIJKE KINDERMISHANDELING. Voor het gerechtshof te 's-Graveuhage stonden te recht K. V., arbeider te Stellendam, en diens echtge- noote A. van P., beiden veroordeeld door de recht bank te Rotterdam tot 3 maanden gevangenisstraf we gens mishandeling van een kind van vier jaren, dat hun ter verzorging was toevertrouwd. De kleine werd in Januari door ae echtelieden naakt in een baalzak gestopt, in de schuur neergelegd op een stikdonkere piek in koude en tocht. Toen het kind zich besvuild had, stopte de eerste bekl. het naakt in een kuip met koud water en daarna weder in den baalzak en werd het vervolgens weder in de schuur neergelegd. Bovendien is hun ten laste gelegd, dat de stumperd door hen met de vuist geslagen is en tegen den grond gesmeten werd, zoodat een geneeskundige later 25 verwonde plekken op het lichaampje vond. Beide beklaagden werden door den president op het beestachtige van hun handeling gewezen. De advocaat-generaal achtte de opgelegde straf vee! te licht en vroeg oplegging van 6 maanden gevange nisstraf aan ieder der beklaagden. UIT BERGEN AAN ZEE. Op 1 Juni wordt te Bergen aan Zee, haar de St. Crt. meldt, een hulptelegraaf- en hulptelrfoonkantoor opengesteld, welks diensturen zijn op werkdagen van 8—12, van 24, en van 5.30—7.30; op Zon- en feest dagen van 89 en van 12 uur. EEN PAUSELIJKE REDE. Ter gelegenheid van de benoeming van 'tien nieuwe kardinalen heeft, naar de Maasb. meldt, de Pr.ua ge houden met 'n belangrijke rede. ik heb kardinalen noodig, zeide hij, om zelfs de zonen der Kerk te be strijden, die veel gevaarlijker zijn dan openlijke vijan den. Nooit was het meer noodzakelijk dan nu om voor de integriteit en zuiverheid van de leer te waken. Vervolgens sprak de Paus in droeve bewoordingen over de pogingen om de Kerk met de moderne denk beelden te verzoenen. Onder de Katholieken is er een staatkundig strooming die tegenover de Kerk staal Tegen al die gevaren heb ik niet geaarzeld mijn stem te verheffen. Maar mijn woorden worden, hoe wel zij duidelijk waren, niet altijd begrepen. De Paus liet zich zeer afkeurend uit over de valsche interpretatie van zijn woorden. Hij betreurde de be staande oneenigheid en spoorde de priesters aan eens gezind te blijven, in de ongereptheid van het geloof. Zij moeten verdachte personen vluchten en de lec tuur van verdachte bladen en boeken nalaten. Vervolgens sprak de Paus over degenen, die bewe ren Katholiek te zijn. Ware zonen der Kerk zijn dege nen, die aan den Paus gehoorzamen en niet degenen, die middelen bedenken, om aan zijn bevelen te ontdui ken of die hem dwingen uitzonderingen te maken en dispensaties te "erleenen, die des te meer heilloos zijn, wijl zij schade aanrichten en opspraak verwekken. De Paus drong er op aan, dat in de Katholieke ver- eenigingen altijd liefde, rechtvaardigheid en het ge bruiken van wettige middelen gewoonte zouden zijn. Vervolgens zeide de Paus zonder omwegen dat ge mengde vereenigingen en samenwerking met niet-Kat- holieken voor de stoffelijke belangen onder zekere be paalde omstandigheden geoorloofd zijn. Maar de Paus heeft een specialen voorkeur voor de vrije ver eenigingen, die eerbied hebben voor 't menschelijk ge zag en die de ooren sluiten voor de bedreigingen, die zich scharen om de standaard, welke hoezeer ook aan gevallen, toch altijd nog de meest schitterende en glo- rieuse blijft wijl het de standaard der Kerk is. De Paus eindigde met een gebed voor de algemeene verbroedering en den terugkeer van alle Christenen tot één gezin. KORTE BERICHTEN. De Algemeene Nederlandsche Zeemansbond te Rüïterüam heeft m eeu huisnoucieliike vergadering be sloten, de door dezen bond tegen de Holland— Ameri- ka-lijn op touw gezette beweging te eindigen. De van de zeelieden verwachte steun bleef uit. Hei monsteren ging gisteren zijn gang. W. van der Post, die bij de schermutseling tus- schen burgers en politie te Arnhem op den 9den Mei gewond werd, heeft thans hersteld het ziekenhuis ver iaten. De Raad der gemeente Amersfoort besloot in be ginsel met gemeentelijke subsidie woningen te doen bouwen, waarvan de huurprijs beneden den kostprijs zal wezen. De Indische mail (Nederlandsche dienst) werd hedenochtend om 11 uur 22 min. te Amsterdam ver wacht. Gisteren hebben ongeveer 250 ovenwerkers van de Céramique te Maastricht den arbeid neergelegd. Zfj eischen hooger loon en afschaffing van het premie stelsel. De rechtbank te Almelo veroordeelde een gehuw de vrouw wegens hei uitschelden van een werkwillige tot 15 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis. De eisch was, zooals men zich herinneren zal, 8 dagen gevangenisstraf. Voor de Almeiosche rechtbank werd 25 boete subs. 12 dagen hechtenis geëischt tegen een onderwij zer wegens mishandeling van een vijftal kinderen. Aan boord van het Noorsche stoomschip „Eu ropa" is de Hollandsche matroos B., bij het veriaten van de groote sluis te IJmuiden, in een tros bekneld geraakt, waardoor hem de voet werd afgeknepen en het bovenbeen op twee plaatsen brak. In zorgwek- kenden toestand is de jonge man naar Haarlem ver voerd. Het gezin van den werkman P. P. te Goes, is na het eten van daar ter stede rauw gekocht gehakt, zoo onwel geworden, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Onder Princenhage is gisternamiddag het 9-jari- ge zoontje van een politie-agent te Breda, dat op de stoomtram uit Oudenbosch gesprongen was, uitgegle den cn onder de wielen gekomen. Het kind was da delijk dood. Z. K H. Prins Hendrik Woonde heden te LTtrecht de inzegening bij van het huwelijk van den adju dant-luitenant ter zee W. C. Bijl de Vroe met freule Calkoen De heer de Savomin Lohman en dé Tweede Ka mer, hoopt morgen zijn 77sten verjaardag te vieren. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Nos. 1476, 7964, 11197, 11538, 16527, 17660, 18448, 16527 17660 18448 ƒ1000. Nos. 12142 16685 17542 19417 400. Nos. 7459 8727 19629 20441 200. Nos. 5473 6850 7932 8460 9158 10856 11379 12275 12488 15610 20670 100. STADSNIEUWS. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad in district II ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer H. J. F. Wanna werden uitgebracht 1103 stemmen, waar van 15 van onwaarde (het aantal kiezers bedraagt 1185.) Van de 988 geldige stemmen verkregen de hee- ren J. Baart (R.-K.) 4Ö0, D. Govern (Vrijz.) 359, K. v. 't Veer (S. D. A. P.) 229 stemmen, zoodat er dus een herstemming moet plaat3 nebben tusschen de heeren J. Baart en D. Govers. Bij de periodieke verkiezing in Juli van het vorige jaar verwierven bij de stemming op 1 Juli (aantal kie zers 1134, terwijl het aantal geldige stemmen 971 be droeg) de heeren D. Bergman (S. D. A. P.) 165, P. van der Ende (C.-H.) 395, D. Govers (Vrijz.) 431, D. A. Luiting (Vrijz.) 414 en J. de Vries (S. D. A. P.) 145 stemmen. Bij de herstemming op 8 Juli d. a. v. verwierven de in herstemming komende heeren de volgende stemmen cijfers: D. Bergman die zich teruggetrokken had 32, P. v. d. Ende 413, D. Govers 563, D. A. Luiting 559, zoodat de heeren Govers en Luiting gekozen waren. GESLAAGD. Voor het examen voor machinist groote vaart, den 22—23 dezer te Utrecht gehouden, slaagde o. a. onze stadgenoot de heer L. C. Dekker. GEPROMOVEERD. Na verdediging van „Stellingen" werd heden te Lei den bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Gijsbert Comelis Bartout vhn der Feen de Lil le, geboren en wonende te Alkmaar. BENOEMD. Benoemd is tot collectrice der Staatsloterij te Dord recht mevrouw de Wed. J. Post-Uiterweer, geboren M. van der Blom te Alkmaar. DE EERSTE TUINPEULEN. Hedenmorgen werden aan de veiling van de Tuin bouw- en Handelsvereeniging de eerste tuinpeulen van den kouden grond aangevoerd door den heer H. Doom, Omval, en aangekocht door den heer C. Ap pel, Snaarmanslaan. NIEUWE ZAAK. Een klok aan den gevel aan een verbouwd wordend huis in het Houtiil heeft reeds eenigen tijd er de aan dacht op gevestigd, dat een uurwerkmagazijn zou worden geopend. Dit geschiedt hedenavond; de heer L. Spruit, lange jaren wonende in de Heerestraat, opent dan zijn nieuwe zaak. De ruime winkel maakt een keurigen indruk. In de mooie etalagekast komen de vele artikelen van het uurwerkersvak, welke er prijken, zeer goed tot hun recht. In den winkel bevindt zich een schoorsteen mantel, waarboven een spiegel, zoodat men zich in den winkel kan overtuigen of een klok en garnituren het in de huiskamer goed zullen doen. Uit de vele artikelen waaronder mooie klokken met Westminstersiag in den natuurlijk electrisch verlichten winkel zal wie iets op dit gebied noodig heeft, zeer zeker een goed keus kunnen doen. VERBOUWING. Het Houttil krijgt in den laatsten tijd wèl een heel ander aanzien. De heer Gerard Worm heeft hiertoe het zijne bijgedragen. Er is in zijn zaak een veran dering aangebracht, welke tegelijk een groote verbe tering beteekent. Door het groote raam maakt de ruimere etalage een flinken indruk de artikelen ko men er goed in tot hun recht. GEHEELONTHOUDERSMEETING. 2en Pinksterdag komen van Amsterdam circa 700 geheelonthouders en hun vrienden om te Bergen in den tweeden tuin van den heer Bruine meetings hou den ter bevordering der geeheelonthouding. De meetinggangers komen met twee stoombooten circa half elf aan de Bierkade aan, van waar in op tocht met muziek, vaandels en vlaggen gemarcheerd wordt naar Bergen. Na afloop van dc Meeting zal verder worden gewandeld naar Schoorl en Schoorl- dam, waar dan de booten zullen liggen om de Am sterdammers weer naar huis te brenpen De toespraken worden afgewisseld door muziek en een zangkoor. PAARD TE WATER. Gisteravond geraakte een paard van den heer J. Ot ter in den Voordam. Met behulp van den lier van de schuit van schipper Gouda werd het dier op den wal gebracht. Ingezonden Mededeelingen. Het bloed wordt gevonnd door het voedsel, dat wij tot ons nemen, en indien de maag, gal en ingewanden behoorlijk werken, wordt het Voedsel omgezet in rijk, leven-gevend bloed. Gezond cd krachtig bloed geeft een gezond en krachtig lichaam. Doch wanneer het voedsel niet behoorlijk verteerd wordt, gaat het gisten en er vormen zich schadelijke stoffen, die in het bloed worden opgenomen en zoo doende tal van kwalen met zich brengen. Gij gevoelt u gedrukt en krijgt last van hoofdpijn. Uw tong wordt beslagen, gij krijgt een onaangenamen smaak in den mond, en last van brakingen en hartwater. Uw eetlust wordt gering, omdat uw voedsel u hindert en maagpijn bezorgt. Uw huid wordt geel, uw lever werkt niet meer behoorlijk en gij hebt hinder van de gal en gij gevoelt u ten slotte ellendig. Door een kuur met Foster's Maagpillen worden al le spijsverterings-organen versterkt en gereinigd. Hun werking is zacht en weldadig en zij zijn de best bekende medicijn voor alle ongesteldheden der maag, lever en ingewanden. Zij bezorgen u een gezonden eetlust en regelen de vloeiing der gal, die uw voedsel verteert en gezond en krachtig bloed maakt. Foster's Maagpiflen zijn te Alk maar verkrijgbaar bij Nierop Slothouber, Langestr. 33 a f 0.65 per flaconof f 3.60 per zes flacons. Eischt de echte en wei gert elke flacon, die niet voor zien is van nevenstaand bandels- merk. LAATSTE BERICHTEN. DE MOORD TE IJMUIDEN. AMSTERDAM, 28 Mei. Jacob Brester is heden door het hof veroordeeld tot vijf jaar gev. straf. De Haar- lemsche rechtbank had hem tot 2 jaar veroordeeld, na dat het O. M. dat appél aangeteekend heeft, 7 jaar had geeischt. KATWIJK. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. De commissie van ac- coord voor de Tweede Kamer-verkiezing in Katwijk heeft beslist, dat het district Katwijk aan de Christe- lijk-Historischen blijft. BARBAARSCH NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. De klacht van den Franschman Romain over de molestatie te Harderwijk is in handen der justititie gesteld. DE HEEMSKERK NAAR MEXIKO. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Het pantserschip „Heemskerk" zal medio Juni de „Kortenaer," die voor Tampico ligt, in West-Iadië vervangen. ALBANIË. ROME, 28 Mei. Vigens hier ontvangen telegrammen is de toestand te Durazzo zeer zorgwekkend. Nieuwe scharen bewoners voegen zich bij de opstandelingen die gereed zijn om den aanval op Durazzo te begin nen wanneer niet hun eisch tot afzetting van vorst Wilhelm wordt ingewilligd. WEENEN, 28 Mei. Men is hier zeer bezorgd over het lot van Durazzo. De opstandelingen bevinden zich reeds op drie K.M. afstand der stad en hebben den weg naar Tirana bezet. Ieder gehucht is de omgeving van Durazzo is door de opstandelingen bezet en ge lijkt een vesting. Bovendien weten de belegeraars dat Durazzo zoo goed als onbeschermd, is. Zij eischen de afzetting van den vorst von Wied en inwilliging hun ner eischen. DURAZZO, 28 Mei. Er hebben zich nieuwe ben den gevormd onder leiding van een derwisch; zij be vinden zich bij Elbassan. Tusschen Pekinje en Kawaja staan 700 man regee- ringstrouwe troepen onder Begtasch. Men verwacht slechts van een Europeesche bemid deling het herstel der normale verhoudingen. De toestand is zeer verscherpt en ernstig. MEXICO. NIEUW-YORK, 28 Mei. Van verschillende zijden wordt gemeldt dat president Huerta zich bereid heeft verklaard, het presiöenschap neer te leggen en zich uit de politiek terug te -trekken. Het schijnt dat de heer Huerta Mexico verlaten heeft en naar Puerta- Mexico onderweg is. DE VLIEOER HAMEL GERED? LONDEN, 28 Mei. Een blad te Nieuw-Castle brengt het (niet zeer betrouwbare) bericht dat de Engelsche vlieger Hamel door een visschersboot is gered. BUITENLAND. DU1ITSCHLAND. Gelijk een telegram reeds meldde heeft het domkapittel van Breslau dr. Johan nes Adolf Bertram, bisschop van Hildesheim, verko zen tot vorst-bisschop van Breslau, welke zetel, zooals men weet, onbezet was, door het overlijden van kardi naal vorst-bisschop dr. Kópp. Bisschop Bertram werd in 1859 te Hildesheim als zoon van den koopman Joh. Bertram geboren en staat dus nog in de volle kracht van bet leven. Hij promoveerde tot doctor in de theologie Bumma cum lande. Bij den keizer was de bisschop zeer gezien; hij is drager van de kroonorde en de orde van den rooden adelaar. Reeds in 1912 stond Bertram's naam op de nomi natie voor den aartsbisschoppelijken stoel van Keulen. Dr. Bertram was eeu intiem vriend van kardinaal Kopp, die zelf een vicaris van Hildesheim was en dik wijls in Duderstad bij een vriend logeerde en dr. Ber- tiam daar ontmoette. FRANKRIJK. Heette het eerst eens, dat het minis- t< rie Doumergue in den uitslag der verkiezingen een ieder zou zien om heen te gaan, thans is men in poli tieke kringen te Parijs vrij algemeen van oordeel, dat het kabinet zal aanblijven. Waarschijnlijk zal het voor de nieuwe Kamer geen regeeringsverklaring afleggen, doch zal de heer Doumergue, in antwoord op de ge bruikelijke interpellaties over de algemeene politiek, het program van het kabinet ontvouwen. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In de Hongaarsche delegatie heeft de voormalige minister-president Khuen Hedervary gisteren de groote waarde vau he Drievoudig Verbond voor Oostemijk-Hongarije ge schetst en dc meening bestreden, dat hei beter zou zijn, de aansluiting bij het Drievoudig Verbond door een bondgenootschap mei Rusland te vervangen. Omtreni den Balkan iuwkie spr. op, dat hei proces van statenvorming daar nog niet is geëindigd. De oorlog heeft geen duurzame rust gebracht, voorname lijk omdat op het papier grenzen zijn getrokken, die niet in stand kunnen blijven. De rede van den Russischen minister Sasonof be sprekend, constateerde de heer Khuen Hedervary, dat hij voor de eerste maai van den Russischen minister van buitenlandsclie zaken woorden van voldoening over den Balkan en de Balkanstaten heeft gehoord. RUSLAND. Bij keizerlijk ba/ei zijn de reservisten van de infanterie, de artillerie en de genie van de lich tingen 1907, 1908 en 1909 in alle gouvernementen van Europeesch en Aziatisch Rusland onder de wapenen geroepen. In het militaire district Kazan zijn alleen de reservisten van de lichting 1907 opgeroepen. De opgeroepen reservisten zullen gedurende zes weken aan oefeningen deelnemen, die hoofdzakelijk geduren de den herfst, na afloop van den oogst, zullen worden gehouden. Twee Duitsche officieren zijn in een vliegtuig bn Ripin geland. De officieren zijn in hechtenis geno men; hun vliegtuig, bij 't passeeren der grens bcscho ten, bleek beschadigd. ITALIë. Regeeringstroepen hebben zich meester gemaakt van een Abessinische grenstelling en vervol gens een stuk Abessinisch grondgebied bezet De stelling zou verraden zijn door een Abessinisch officier, die was omgekocht. De Abessinische regeering verlangt zijn uitlevering en ontruiming van de bezette strook. BULGARIJE. Er is een vervolging ingesteld tegen Peyef, den verantwoordelijken redacteur van het te So fia verschijnende blad „Mir", waarin was verklaard, dat het bevel aan den generalen staf om de Servische en Grieksche bondgenooten aan te vallen, is gegeven door den koning en niet door de regeering. Peyef is minister van onderwijs geweest in het kabinet-Gesjol SERVIë. De minister van financiën heeft in de Skoepsjtina verklaard, dat de door de regeering ge vraagde buitengewone credieten voor het leger drin gend noodig zijn. De toestand op de internationale geldmarkt is intusschen van dien aard, dat 't op bet oogenblik niet wenschelijk is een nieuwe staatslee- ning aan te gaan. Daarom moet worden gezorgd voor een voorloopige dekking der kredieten. De minister van oorlog zette uiteen dat het oorlogs- materieel tijdens de beide oorlogen duchtig heeft ge leden en vervangen dient te worden; verder is aan schaffing van nieuw materieel noodig, daar het leger in verband met de vergrooting van grondgebied uit breiding behoeft. De Skoepsjtina heeft daarop het wetsontwerp voor de buitengewone credieten in eerste lezing met 87 te gen 6 stemmen aangenomen en vervolgens de aanvul- lingscredieten over 1912 en 1913. Gemengde Mededeelingen. HET „ZWAKKE" GESLACHT IN ENGELAND. Voor den politierechter van Marylebone verscheen een zestal kiesrechtvrouwen, die op de in den laatsten tijd gebruikelijk geworden wijze in de rechtzaal op traden. Al dadelijk stond een der beklaagden op om met heftigheid te betoogen, dat geen rechtbank het recht heeft een vrouw tot marteling te veroordeelen. Sedert Zondagmorgen, schreeuwde zij, ben ik tweema len per dag met geweld gevoed. Wat er ook gebeure, ik wil hier niet terechtstaan. Ge kunt praten, praten zooveel als ge wilt. De regeering die u gebruikt. Kalm verzocht de rechter den ambtenaar van het O. M. het woord te nemen, maar de dame bleef maar door schreeuwen ea de woorden van het O. M. kon den niet worden verstaan. Een politieagent trachtte de furie te bedaren, maar slechts een worsteling was het gevolg. Toen sprong een andere dame op en be gon rumoer te maken. De rechter gaf last haar te verwijderen. Dit echter ging verre van gemakkelijk en ten slotte moest zij aan hoofd en been en gedragen naar buiten worden gebracht. Intusschen duurde het gevecht met de eerste nog steeds door en de ge- heele rechtzaal was in opstand. Te midden van al dat rumoer zette de ambten aai van het O. M. zijn rede vóórt, zoo goed en zoo kwaad als het ging. Leugenaars en beesten zijt ge, schreeuwde een kies rechtvrouw hiertusschen door, tot ook zij ten slotte werd overmeesterd en weggebracht. Verschillende getuigen bevestigden, toen het wat rustiger was geworden, de beschuldigingen tegen de beklaagden, die morgen weder zullen moeten voorko men. Freda Graham, die de vijf schilderijen in de Natio nal Gallery beschadigde is door de jury-rechtbank tot zes maanden gevangenisstrag veroordeeld. Mary Spencer, die een schilderij in de Royal Aca demy bescnadigde, kreeg eveneens zes maanden. Met het oog op den Derby-wedstrijd had de politie uitgebreide maatregelen genomen om ordeverstoring door de kiesrechtvrouwen te voorkomen. GEEN NICOTINE-VERGIFTIGING MEERI Tallooze middelen zijn reeds aangewend om de rookers te behoeden voor de schadelijke werking der nicotine. Ze hebben echter alle het nadeel het aroma en den geurigen smaak van de tabak te verminderen. Een Fransche dokter heeft een middel ontdekt, dat zeer eenvoudig is. Dr. Ambialet zegt namelijk dat, wan neer men aan de tabak de bladeren van het gewone, overal in het wild groeiende hoefblad toevoegt, men de slechte werking van de tabak zoo goed als geheel onschadelijk kan maken. Hij zelf rookte dagelijks veertig op deze wijze samengestelde cigaretten, zonder eenige schadelijke werking te bemerken. In elk geval is het middel wel te beproeven, omdat het hoefblad volkomen onschadelijk is en bovendien niets kost. Volgens de verklaring van den dokter behoudt de met hoefblad vermengde tabak zijn aroma en indien de smaak verandert, dan is dit in het voordeel van de tabak: ze wordt dan even geurig als de Turksche ta bak. EEN ELECTRISCH HOORAPPARAAT. De gebruikelijke hoorn voor hardhoorenden is een onhandig en bovendien nog onsierlijk instrument. Men heeft daarom sedert eenigen tijd getracht, het ding te vervangen door een telefoon-apparaat, dat den klank door bijzondere geluid-opvangers opneemt en nabij het oor van den hardhoorende gehouden, het geluid versterkt weergeeft. Dezer dagen heeft een Duitsche finna een alleraardigst en tevens zeer prac- tisch hoorapparaat in den handel gebracht, welks af metingen zoo gering zijn, dat een heer het in zijn binnenzak steekt en een dame het makkelijk in haar handtaschje bergt. De „phonophoor" hestaat uit een kleine telefoon met microfoom-gehoortrechter en dro- fe batterij met bijbehoorende geleiddraden. Dc ge- oortrechter is plat en kan in de holte van de hand gehouden worden. Bij een concert of opera kan inet

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2