DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N0125 Honderd en zestiende jaargang. 1914 DONDERDAG 28 MEI. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Mestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voor dam C 9. Telefoonnummer 8. BINNENLAND. Gemengd nieuws. UIT HOORN. In de gisteren gehouden Raadsvergadering werden verschillende voorsteilen van B. en W. tot verhooging der salarissen van de ambtenaren ter gemeente-secre tarie der stadsboden, van de ambtenaren en beambten bij de openbare wateren en waterwerken en van het personeel der gemeente-politie aangenomen. Mede werd aangenomen een voorstel van B. en W. om te bevorderen, dat het salaris van den commissa ris van politie zal worden verhoogd. i Besloten werd aan het volksbadhuis een kmderbas- sin te verbinden. Het bedrijfsplan der gemeentereiniging werd goed gekeurd. UIT AKERSLOOT. Ter gelegenheid van de kermis te Zuid-Schermeer werd een harddraverij met paard en kar gehouden, waaraan door 9 paarden werd deelgenomen. Door liet paard van den heer C. de Geus werd de le prijs 10, gewonnen, de le premie, 5, door het paard van den heer W. Hollenberg, en de 2e premie, 2.50, door het paard van den heer Joh. Konijn. De belang stelling was niet groot. UIT HEER HUGO WAARD. Gistermiddag vergaderde de Raad. Afwezig de heer D. Appel, wethouder. Als ingekomen stukken werden o. m. gelezen het goedkeuringsbesluit tot het aangaan eener geldlee- ning groot 11000; de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, sluitende met een batig saldo van 609.75Yi. Deze zal door de commissie voor het na zien der gemeente-rekening worden gecontroleerd. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat de geld- Ieening groot 11000 bij den kassier Bultman te Haarlem h 4 pet. tegen den koers van 981/* pet. is geplaatst. Vervolgens werden vastgesteld de instructies voor den gemeente-geneesheer en de gemeente-vroedvrouw. Hierna kwam in behandeling de verordening betref fende de landbouw-verloven. Voorgesteld was door B. en W., dat deze slechts kunnen worden verleend in het tijdvak v$n 15 Mei tot 20 Juni en van 15 Juli tot 20 Augustus. De heer Molenaar vond het wenschelijk dat de eer ste termijn worde gesteld van 1 tot 30 Juni. De heer Wijnker was het hiermede eens en maakte er een voorstel van. Hierovereenkomstig werd met algemeene stemmen besloten. Verder deelde de voorzitter mede, dat het aantal lichtpunten dat in de woningen gratis zal worden aangebracht, wordt voorgesteld op 4 voor burger woonhuizen, 6 voor huizen met bedrijven, 8 voor ca- fé's e. d., terwijl In bijzondere gevallen meerdere licht punten gratis kunnen worden aangelegd. Algemeen werd dit goedgevonden. Aan de orde was daarna de benoeming vna de le den der commissie voor reclames Hoofd. Omslag. Hiervoor werden gekozen de heeren Jac. Met, C. de Boer en j Schild-r. Besloten weid het nieuwe raadhuis en de openbare lagere school No. 2 van electrisch licht te voorzien. Na rondvraag ging de Raad in comité ter bespre king van eenige reclames H. O. en tot het vaststellen van een suppletoir kohier Hoofd. Omslag. UIT EGMOND-BINNEN. In de gistermorgen gehouden voltallige Raads vergadering werd besloten aan het bekende adres van de gemeente Velsen adhaesie te betuigen, evenzoo aan het adres van de gemeente Zandvoort inzake de moge lijkheid in de wet vast te leggen om van vreemdelin gen, die langer dan een week in een gemeente verblij ven, belasting te kunnen heffen. In handen van B. en W. werd gesteld het verzoek om een brandspuit met materiaal, door het pas opge richte brandweerkorps „Burgerplicht". De rekening van het Burgerlijk Armbestuur van Wimmenum sloot met een saldo van 275.89, die van Egmond-Binnen met een saldo van 289.585. Inzake de kwestie over het beharden van den Lim- merweg, zei de voorzitter, dat B. en W. allereerst naar Limmen en Castricum hebben geschreven. B. en W. van Castricum zijn van meening, dat van de zijde van die gemeente in de naaste toekomst wel niet tot beharding zal worden overgegaan. In Lim men besloot de Raad niet tot beharding over te gaan, De voorzitter zei, dat B. en W. herhaaldelijk over de kwestie hebben gesproken, de meerderheid van hun college komt met het voorstel om te besluiten den weg voor het deel van Egmond-Binnen te beharden en hierop met de volgende begrooting te rekenen. De kosten zullen ongeveer 2000 bedragen. De heer W. Apeldoorn wenschte liever het oordeel van den Raad te Castricum af te wachten en de stem ming uit te stellen tot een volgende vergadering. De heer Oroot was van meening, dat beharding al leen dan waarde heeft als de twee andere gemeenten dit ook doen. De heer J. Apeldoorn merkte op, dat de beharding voor de burgers van Egmond-Binnen van het groot ste belang is. Spreker was van meening, dat Emond- Binnen moet voorgaan. De voorzitter vond dat het voorstel van den heer W. Apeldoorn geen bezwaar kon opleveren. Hierna werd dit voorstel aangenomen. Het kohier voor de hondenbelasting werd vastge steld op t 84. De voorzitter zei voor de waterleiding bij de inwo ners te zijn rond geweest en de conclusie gekregen te hebben, dat de bevolking hier niet veel voor gevoelt. Steeds verklaarde men met een betere verlichting meer op te hebben. Toen spreker rondging was alleen electrisch licht te verwezenlijken, thans is echter een plan ingekomen van de firma Spruit en Bakker uit den Helder, voor gaslevering in aansluiting bij Eg- mond aan Zee; geheele verlichting van Egmond a. d. Hoef, Rinnegom en Egmond-Binnen zal alsdan mo gelijk zijn. De buizen komen tot de grens van de gemeente voor rekening van Egmond aan Zee, voor het overige deel plus een te bouwen gashouder voor rekening van Egmond-Binnen. Van Egmond aan Zee wordt door de gemeente het gas gekocht en met eenige winst voor de bestrijding van de kosten aan de inwoners verkocht. Voor de 1300 inwoners is op 'n verbruik van 78000 kub. Meter gerekend, deze kan door de gemeente van Egmond aan Zee voor 5Va ct. per kub.Meter gekocht worden, de verkoop aan de inwoners kan alsdan niet lager dan 10 cent zijn. Voor regeling van het bedrijf is een fitter h 12 per week voldoende. De heer J. Apeldoorn vond 5% ct. per kub. Meter voor inkoop te hoog. Uitgeest is het destijds aange boden voor 4 ct. Een prijs van 10 ct. voor de inwo ners vond spreker ook te hoog. Spr. is niet tegen gas en ook niet tegen aansluiting bij Egmond aan Zee. Wil men daar echter den prijs niet verminderen, dan wilde spr. gaarne weten wat een eigen fabriek zou kosten. De voorzitter zei, dat de directeur van de gasfabriek te Egmond aan Zee verklaard had, dat het gas Eg mond aan Zee zelf 4x/2 ct. kost. 1 Cent mag men daar toch wel verdienen. 10 Cent voor de inwoners is niet weinig, het is echter toch nog veel goedkooper dan petroleum. De begrooting voor het plan is 22.500, hierbij komen de kosten van aanleg der straatverlichting en daarom is op een uitgaaf van 25000 gerekend. Later kan men dan besluiten of de gemeente ook voor de in stallaties in de woningen zal zorg dragen. Ook achtte de firma Spruit en Bakker het mogelijk het zonder gas houder te stellen. Men kan dan op de grens een me ter plaatsen. Dit zou 7000 verschil geven. Bij het aangenomen verbruik zou er reeds het eerste jaar een batig saldo van 501 zijö. Spreker wilde echter wel aannemen dat dit wat te gunstig is voorgeesteld. Een eigen fabriek zou de zaak veel te duur maken. Spre ker bracht dit slechts ter keimisse van den Raad en nam zich voor het rapport met dat van de K. E. M. zoo spoedig wanneer dit inkomt te laten circuleeren bij den Raad. Zoo noodig, dan is spreker ook voor technische voorlichting van beide kanten in den Raad. Besluit men echter tot gas, dan is aansluiting bij Eg mond aan Zee de eenige mogelijkheid. De heer Zonneveld had er geen bezwaar tegen dat het Woud er buiten staat, mits men de bewoners al daar ook maar niet er voor laat betalen. De voorzitter merkte op, dat zulk9 niet gaat, spre ker wees er op, dat Wimmenum financieele voordeelen geniet, die hiertegen ruimschoots opwegen. De heer Zonneveld zei, hoewel hij reeds 20 jaren raadslid is, nimmer gehoord te hebben hoe het met de indertijd overgebrachte kas van de gemeente Wimme num staat. Spreker geloofde niet dat de tegenwoordi ge voorzitter verandering hierin gebracht zal hebben, doch hield zich overtuigd, dat de toestand niet gelaten is zooals hij destijds was. Spr. geloofde niet dat Wimmenum verplicht is Egmond aan den Hoef te on derhouden. Wimmenum is bij Egmond aan den Hoef gegaan omdat er te weinig stemgerechtigden waren. Spr. geloofde niet, dat de toestand is zooals hij was toen burgemeester Holland zijn hoofd neerlegde. De voorzitter zei, toen hij in de gemeente kwam, de bepaling te hebben gevonden, dat de opbrengst van de gemeentelijke landerijen te Wimmenum van de be lasting van de bewoners aldaar moest worden afge trokken. Spreker was overtuigd, dat Wimmenum fi nancieel voordeelig deed door zich bij Egmond-Bin nen aan te sluiten. De eenige kans vooor Wimmenum om verlichting te krijgen, is, dat het hier komt. Spr. vertrouwde, dat de heer Zonneveld wel zooveel voor de gemeente gevoelt, De heer J. Apeldoorn merkte op, dat de opbrengst van de landerijen niet minder geworden is. Het aantal bewoners ie te Wimmenum sterk toegenomen, vandaar dat de aftrek voor ieder niet zoo hoog meer is. De Voorzitter hoopte dat de lichtkwestie spoedig tot een oplossing zal komen. Een uitgaaf van 25000 acht spreker hiervoor niet te hoog. Spreker gaf den Raad in overweging bij de inwoners te informeeren wat het meest gewenscht is. De heeren Noort en de Wit zeiden meer voor electri- citeit te gevoelen. Bij de rondvraag vestigde de heer Apeldoorn de op de slechte schoeiing bij de vaart te Egmond-Bin nen. De voorzitter zeide spoedig herstel toe. In Comité behandelde de Raad reclames tegen den H. O. UIT STOMPETOREN. Gisteren heeft de Onderlinge Brandwaarborgmaat schappij voor roerende goederen van landbouwers en veehouders hare gewone jaarlijksche vergadering ge houden. Uit de rekening over 't boekjaar 1913 bleek dat op 1 Januari 1913 was verzekerd voor een be drag van 1345550 In den loop van het jaar werden 10 nieuwe deel hebbers ingeschreven met een verzekerd bedrag van 73270 en zijn 20 polissen verhoogd met 32830. Door vertrek uit de Schermeer hadden 10 royementen plaats met 90965 terwijl 4 polissen werden verlaagd met 12515, zoodat op 31 December het bedrag der verzekering beliep 134170.Tijdelijk is verzekerd geweest aan wol voor 15356; aan vee voor 4500.-- aan hooi voor 800.—. Aan bn ndschade moest worden vergoed 445.40 welk bedrag uit de reserve is betaald zoodat geen om slag moest worden geheven. De ontvaugsten hebben bedragen 1741.92; de uit gaven 1347.33. Het kassaldo met de uitstaande gelden bedraagt 3792.39® aan inleggelden is aan deelhebbers ver schuldigd 2720.61® zoodat de reserve bedroeg op 31 December 1913 1071.77®. De rekening is door commissarissen in orde bevonden. De periodiek aftredende bestuursleden M. Oroot Jnz., directeur en P. Mul, commissaris zijn als zoo danig herkozen. DE AMSTERDAMSCHE BLINDENBOND. Men schrijft ons uit Amsterdam: De vorige week woonden wij een openbare vergade ring van den Amsterdamschen Blindenbond bij, waar het Kamerlid Gerhard een causerie hield, en waar het Amsterdamsch Studenten-trio eenige muziekstukken ten gehoore gaf. De leden van den Bond zijn voor een groot deel de armsten der armen onder de blin den, en het was een aandoenlijk gezicht, de stakkers met hun begeleider te zien binnenkomen. Het doel van den Bond is, de blinden te verheffen. Het bestuur van den Bond, voor de helft uit blinden bestaande, doet alles, om de blinden op een hooger peil te bren gen, hierbij ook lettende op de materieele belangen. Zoo wordt gezorgd, dat de misdeelden niet stil be hoeven te zitten. Steeds is er werk voor hen, en dat ook een blind arbeider, die zijn vak verstaat, een nut tig lid in de maatschappij kan zijn, blijkt wel uit de uitgebreide collectie der door de blinden vervaardig de voorwerpen, die op de Internationale Tentoonstel ling te Londen zal worden geëxposeerd. De Bond is een van die typisch-Amsterdamsche ver- eenigingen. Een liefdadige vereeniging toch kan mer. den Bond niet noemen. Onbewust wellicht wordt bij hen het gevoel van eigenwaarde versterkt. Wij zijn er inmiddels van overtuigd, dat deze blinden-organisatie zooals wij haar kunnen noemen, veel nut zal kunnen stichten. KADEROEFENING. Onder leiding van den kolonel W. D. A. Ophorst, commandant der 10de infanterie-brigade, zal, meldt de N. Rott. Crt., van 27 tot en met 31 Juli een kader oefening worden gehouden in den omtrek van Alk maar en Schagen. Een aantal hoofdofficieren en kapi teins van het 10e en 21ste regiment infanterie nemen aan deze oefening deel, zoomede de majoor A. O. Ma- ris, van he 2e regiment veld-artillerie, en de kapitein intendant A. M. Vorstman, van de 1ste divisie. KATWIJK. Naar het Handelsblad verneemt zal dr. De Visser definitief de candidaat der drie coalitiepartijen zijn. Mr P. J. TROELSTRA. Mr. P. J. Tnelsu a is gistermiddag naar Zfirich vertrokken, waai hij tot half September denkt te ver toeven. Gedurende zijn verblijf aldaar zal hij zijn werk over de portefeuille-kwestie voltooien. TWEE KINDEREN VERBRAND. Te Oroesbeek is gisteravond de woning met bakkerij en winkel van J. Hombergen afgebrand. Twee meis jes, het eene van 5 en het andere van 3 jaar, zijn in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. STADSNIEUWS. TWEEDE CHRISTELIJKE SCHOOLDAG. (Vervolg). Spr. wierp daarna een blik op de historie van het Christelijk onderwijs, wees er o. m. op dat Groen v. Prinsterer in 1863 niet in de vrije school de toekomst zag, maar het heil zocht in de openbare school, waar gebeden mocht worden en christelijke liederen moch ten worden gezongen. Er was weinig particulier initiatief in dien tijd. Groen van Prinsterer wilde de openbare school splitsen naar de verschillende gezindheden, maar van Bruggen wilde en kreeg in 1857 gedaan dat de open bare school de school werd voor alle gezindheden. Daartegen heeft Groen van '62 af tegen geageerd en de strijd is sinds dien met kracht en moed voortgezet. Hij oordeelde dat de school moest voortkomen uit het particulier initiatief der ouders, maar een maand voor zijn dood draaide hij en verwachtte alles van de ge splitste volksschool. Spr. zette de redenen, welke Or. in '76 tot dien omkeer konden brengen, uiteen. Van '78, toen de wet-Kappeyne kwam, trots het petitionne ment, ontwikkelde zich de groote energie en de groote kracht en kwam men door de Christel, ministeries al meer en meer op den weg der financieele gelijkstelling. Zoo leert de historie, dat aan de vrije school de toe komst is. Tot zijn derden grond komend, wees spr. er op, dat er vier zijn die belang hebben bij het onderwijs der jeugd: de ouders, de kerk, de staat en 'tkind zelf. De eerste drie factoren vatte spr. in het oog, wees er op, dat ook van christelijke zijde het belang van den staat bij het onderwijs zeer zeker wordt beseft en plaatste naast elkander de Grieksch-humanistische leer, welke zegt, dat het kind van den staat is, terwijl het Christendom zegt, dat het kind van God ia. De kinderen zijn een erfdeel des Heeren, is onze opvat ting. Spr. wees er op, dat ook alle linksche Kamerleden althans hij kent geen een, die anders handelt, hun kinderen niet naar de openbare school zenden, maar naar een Nutsschool of een andere particuliere school, ze zien in, dat ook de ouders wat over hun kinderen te zeggen hebben. Minister Meenskerk drukte, ge- noodigd bij de opening van het Lyceum te den Haag, waarvan mr. Limburg voorzitter la, daar dan ook zijn vreugde over uit. Spr. betoogde daarna, dat men de vrijheid moet aandurven en wees op de royale handelwijze van mi nister Cort van der Linden, die zooals hij zei het rechtsbewustzijn dat aan de rechterzijde leeft wil be vredigen. Ook wil hij de paedagogische vrijheid hoog houden, hij eischt geen goedkeuring van het leerplan door het rijks schooltoezicht, wat de vrije school geen vrije school meer zou doen zijn. Spr. wilde dan ook niet nalaten aan den tegenstander Cort van der Lin den een woord van warmen dank en warme hulde te brengen* (Applaus.) Spr. wees er op, dat de kloeke daad van Cort van der Linden reeds nagewerkt heeft onder links, zoo wees hij op een uitlating van dr. Roodhuijzen. Het resultaat van het werken van de 14 mannen der com missie moet worden afgewacht, spr. vraagt zich wel eens af hoe ze het eens zullen worden. In ieder geval de commissie mag niet werken als een mórfinepoeder, het kruit moet droog gehouden worden, als het noo dig is, moet men terstond klaar staan om met de oude kracht den rechtvaardigen strijd te hervatten. In ieder geval er is reeds reden tot groote dankbaar heid, welk een verandering heeft God na de dagen van Groen van Prinsterer gebracht. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, dat de vrije school spoedig een feit zal zijn. Eenige vragen werden door spreker uitvoerig be antwoord. De voorzitter bracht mr. de Wilde een woord van warmen dank voor zijn uitnemend betoog en sprak een woord van dank tot den energieken secretaris, den heer P. M. Hoekstra, van Krabbendam, die naar Ned.- Indië gaat, om daar het Christelijk onderwijs te die nen. Spr. hoopte, dat het hem en zijn gezin er wèl mo ge gaan. Met het zingen van Psalm 119 vers 3 en gebed, waarin de voorzitter voorging, werd de middagbij eenkomst gesloten. Oisteravond zeven uur werd in de matig bezette Kapelkerk door dr. mr. J. Schokking, Herv. Predikant te Leiden, oud-lid der Tweede Kamer, een Unie-rede gehouden. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Gezang 119 vers 1 en 3, waarover dr. Schokking een kort gebed uitsprak en een dfcel uit het 6e Hoofdstuk van den Brief aan de Galatiërs voorlas, waarop hij in het gebed voorging. Spr. wees er daarna op, dat er helaas veel Christen dom in naam en vorm bestaat en daarom is de strijd voor waarachtig Christelijk onderwijs noodig. Velen blijven nog doof voor den Christelijken eisch op schoolgebied. Het optreden voor het Christelijk on derwijs is niet hetzelfde als het optreden voor de Bij zondere en tegen de Openbare School. De wetgeving bevat geen begunstiging van het Christelijk onderwijs als zoodanig, ook bij de huidige staatscommissie is daarop geen uitzicht. De strijd voor het Christelijk onderwijs wordt dus niet minder noodig. Dat aan de jeugd in den grootsten omvang, in haar grootst getal het Christelijk onderwijs gegeven wordt, is nog steeds aan de orde van den dag. De strijd moet in Noord- Holland nog doortastender gestreden worden dan er gens anders. -m Spr. hield daarna een uitvoerig pleit voor het Chris telijk onderwijs. Goed doende, niet vertragen, moet het ook hier zijn. Toegezien moet worden uit welke motieven de betere verhouding tegenover het Christe lijk onderwij's ontstaat. Is men b. v. voor het Christe lijk onderwijs, uit vrees van het socialisme, dan is men maar aan den buitenkant. Het komt er op aan, het beginsel voor het Christelijk onderwijs zelf zuiver te houden, zooal9 spr. nader uiteenzette, wijzend op de gevaren, die hier dreigen. We moeten goed doende, niet vertragen. We zullen maaien hetgeen we zaaien, de kennis moet dienstbaar gemaakt worden aan de wijsheid, die van boven is. Met Psalm 25 vers 6 en gebed werd de bijeenkomst gesloten. Burgerlijke Stand. GETROUWDi 28 Mei, Willem de Vries en Petronella van den Hoven. Petrus Johannes Bronstring en Elisabeth Carolina van der Patten. GEBOREN 27 Mei. Meinouwtje, d. van Ggsbertus van Yagten eu Simonetta Slot. TELEORAFISCH WEERBERICHT. 28 Mei. Medegedeeld door het Koninklijk Neder landsdi Meteorologisch Instituut te De Bilt. Oeldig tot den avond van 29 Mei. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 775 te Horta. De laagste stand van den barometer 754.8 te Vest- manoer. VERWACHTING. Zwakke tot matigen noordoostelijke tot" nooraweste lijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, iets swehtar.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5