kort na zijn benoeming door minister Heemskerk het mikpunt van den «pnt der niet-klerikale pers wit, wijl hij een briefje vol taalfouten aan een onderwijzer ge schreven had VAK-DUITSCH EN VAK-ENGELSCH. Tegen 1 September a.s. worden door de directie van het Bureau tot Publiciteit van Wetenschappelijk Nieuws te Amsterdam schriftelijke cursussen georga niseerd in VakrDuitsch en Vak-Engelsch, die geleid zullen worden door een leeraar M. O. Duitsch en En- gelsch en een technoloog. Zoo zal dan eindelijk on zen ambachtslieden en technici de gelegenheid worden geboden zich in het Vak-Duitsch en Vak-Engelsch te bekwamen. De cursussen zullen een jaar duren; ge vorderden zullen een halfjaarlijkschen cursus kunnen volgen. EEN NATUURWONDER. In het veerhuis van den heer Timmermans te Gorin- chem, is, naar de „Gor. Ci." meldt, een natuurwonder te zien. Een groote zwarte kip zit daar voortdurend op zes katjes van 8 dagen oud. Zoodra de poesjes ter we reld kwamen heeft zich de kip beschermend daarop neergezet, juist of 't kuikens zijn. De moeder-kat wordt door de kip zelfs niet tot haar jongen toegela ten. Nu en dan moet de kip met geweld weggeno men worden, opdat de oude kat haar jongen zogen kan. POLDER WESTEREND. Men meldt ons; Nadat op verzoek van eenige ingelanden, voor den polder Westerend onder de gemeente Sint Maarten door de Prov. Staten van Noord-Holland een bijzon der reglement van Bestuur was vastgesteld, heeft thans de bestuursverkiezing plaats gehad. Gekozen zijn tot voorzitter de heer J. Limmen en tot bestuurs leden de heeren K. Slot en D. Kuiper, allen te Sint Maarten. Tot secretaris-penningmeester werd door het bestuur benoemd de heer J. Dam te Harenkarspel. UIT SCHERMERHORN. De Vereenfglng tot Exploitatie van een Groenten- proeftuin heeft over 1913 aan hare aandeelhouders een dividend uitgekeerd van 15 pet. UIT OTERLEEK. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. te Drempt (toe zegging) ds. K. F. Proost, alhier. UIT ZUIDSCHARWOUDE. Meermalen heeft het houden van een étalage-wed strijd een punt van bespreking uitgemaakt op de ver gaderingen van de Langedijker Winkeliers-, Nering en Vakvereeniging en steeds bleken verschillende be zwaren te bestaan, waardoor het altijd maar bij de wenschelijkheid bleef. En toch leidde iedere bespre king nader tot het doel, bleken de bezwaren meer en meer te kunnen worden ondervangen, totdat ten slot te eene commissie gevormd is, die het aandurfde de taak aan te pakken. Deze commissie bestond uit de heeren J. H. Douma, te Oudkarspel; P. Berkhout en P. Tuijn te Zuid-Scharwoude, die zich op lofwaardige wijze van hun taak gekweten hebben en dan ook den rtanlc inoogstten van neringdoenden en toeschouwers. Zelfs niet-aangeslotenen ijverden om 't hardst om hun étalage een keurig aanzien te geven. Donderdag gin gen de gordijnen omhoog, toen kwam de jury, om haar moeilijke taak te vervullen. Om den uitslag te vernemen hadden onderscheidene neringdoenden ge volg gegeven aan de uitnoodiging om des avonds bij de bekendmaking der prijzen tegenwoordig te zijn, ten lokale van den heer A. Kist. E>e jury bestond uit de heeren E. Menco, Oldenzaal; C. Dragt, Kampen, en Joh. Weijling, Alkmaar. Door de heeren H. Hart en P. Berkhout, resp. voorzitter en secretaris der ver- eeniging, werd een enkel woord gesproken; beiden gewaagden o. m. van het succes van den wedstrijd, het flink aantal deelnemers enz. Naar schatting kon den 50 h 60 deelnemers mededoen, hiervan hadden zich 36 opgegeven. Bij monde van den heer Joh. Weijling werden nu de prijzen uitgedeeld, waargij hij mededeelde, dat de jury zich strikt aan de voorschrif ten had gehouden. De overhandiging ging gepaard met een aardige toepasselijke toespraak. Hieronder laten wij den uitslag volgen: le pr. afd. huish. artikelen, P. Boon, Zuid-Schar- woude. le pr. afd. manufacturen, J. H. Meijer, Noord-Schar- woude. le pr. afd. kruidenierswaren, P. Tuijn, Zuid-Schar woude. le pr. afd. rijwielen, J. Krul, Zuid-Scharwoude. le pr. afd. goud en zilver, C. Bierman, Noord- Scharwoude. 2e pr. afd. boekhandel-typografie, W. C. Bouman Jr., Zuid-Scharwoude. 2e pr. afd. manufacturen, J. H. Douma, Oudkars- pel. 2e pr. afd. modes, mej. M. van RijawljH-Berkhout, Zuid-Scharwoude. 2e pr. afd, kruidenierswaren, A. Stam, Noord- Scharwoude. 2e pr. afd. meubelen, Gebrs. Reindera, Zuld-Schar woude. 3e pr. afd. kruidenierswaren, H. Hart, Oudkarspel, 3e hr. afd. goud en zilver, K. Stam, Zuid-Schar woude. 3e pr. afd. haarwerken, Jb. Kuijt, Zuid-Scharwoude. 3e pr. afd. manufacturen, J. Smit, Noord-Schar woude. 3e pr. afd. tapijten, S. Timmerman, Oudkarspel. De eerste prijzen bestonden uit verguld zilveren medaille en diploma. De tweede prijzen bestonden uit zilveren medaille en diploma. De derde prijzen bestonden uit diploma. Troostprijzen: Afd. kruidenierswaren: Jb. de Bakker, Zuid-Schar woude, winkelschepper. J. Timmerman, Oudkarspel, winkelschepper. H. Hart, Broek op Langendijk, winkelschepper. Afd. rijwielen: J. Spanjaard, Óudkarspel, kistje si garen. Afd. huish. artikelen: R. Luijting, Zuid-Scharwoude kistje sigaren. UIT SCHOORLT5AM. Door het in brand geraken van een emmer benzine in de machinekamer voor een motor van den heer Koningsbrugge van den Helder bekwam de knecht A. Bakker van Alkmaar ernstige brandwonden aan gezicht en armen, toen hij den emmer spoedig ter voorkoming van verdere brand over boord wist te wer pen. Na verbonden te zijn door dr. Heringa en Zus ter Waalkens werd hij naar Alkmaar overgebracht. KORTE BERICHTEN. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Ben- nebroek heeft beroepen ds. A. S. Talma, oud-minister van landbouw, nijverheid en handel te 's-Gravenhage. Een wetsontwerp is ingediend houdende instel ling van een centraal testamentenregister. In verband met het bezoek van den koning en de koningin van Denemarken heeft H. M. de Koningin 200 ter beschikking doen stellen van den Haagschen burgemeester voor de politie. Z. K. H. de Prins bracht gisteren een bezoek aan mr. G. van Tienhoven, oud-commissaris der Koningin in Noord-Holland, op zijn buitenverblijf te Aerden- hout bij Haarlem, waarheen Z. K. H. den tocht per auto maakte. De taking aa" de ganiewertfabritk „SocW Cé* rami que" te Maastricht is geëindigd Gisteren zijn al len weer aan het werk gegaan Te Hengelo (O.) wordt vanwege de slagersgezel len een actie gevoerd om te komen tot sluiting der sla gerswinkels op Zondag, van 's morgens 10 uur. Bij patroons, die daaraan geen gevolg wenschen te gevn, is men voornemens te gaan posten. De Haarlemsche reehtbank veroordeelde den Duitsch en kantoorbediende, Walter M., die te Wor- merveer op het kantoor van de firma Jan Dekker on geveer 4000 uit de brandkast nam, tot 9 maanden gevangenisstraf. De eisch was U/2 jaar. H. M. de Koningin stelde, evenals H. M. de Ko ningin-Moeder, 50 beschikbaar voor het Weduwen- fonds van de „Vereeniging van Prot. Godsdienston derwijzers in Nederland", die dit jaar haar 60-jarig bestaan zal vieren. De Kamer van Koophandel te Almelo ontsloeg den voortvluchtigen mr. P. S. Gerlings als haar secre taris. Ook is hij door den minister ontslagen uit zijn betrekking van ambtenaar van het O. M. by het Kan tongerecht. De nieuwbenoemde gezant en gevolmachtigd mi nister van de Chineesche republiek is te den Haag aangekomen. Met aanvankelijk 38 leden is te Voorburg opge richt een harddraverij-vereeniging. Tot eere-voorzit- ter werd benoemd de heer D. baron Mackay, burge meester der gemeente, Te Ureterp (Fr.) heeft men bij nacht ten ttadeele van een veehouder dienswaakhond gestolen. Het aantal werkloozen in de diamantnijverheid heeft in de afgeloopen week 3550 bedragen, tegen 3565 in de vorige. Het ligt in het voornemen der Regeering, dat de ambtenaren bij de departementen van algemeen be stuur voortaan op 65-jarigen leeftijd den dienst zullen verlaten. Mgr. A. J. Callier, bisschop van Haarlem, viert heden zijn 65sten verjaardag. STADSNIEUWS. EXAMEN-COMMISSIE. In de commissie voor het afnemen van het examen voor de hoofdacte te Amsterdam heeft als plaatsver vangend lid zitting de heer dr. A. R. van Hattum, schoolopeziener in het arrondissement Alkmaar. GESLAAGD. De heer Jac. Knip, bediende bij den heer G. W. v. d. Veen, slaagde zoowel practisch als theoretisch met lof voor het examen derde banketbakkers-bediende, in gesteld door de Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging. CONCERT door het STEDELIJK MUZIEKKORPS Directeur de Heer HL A. MAAS in den Hout op ZONDAO 31 MEI, 's morgens van 8—9y2 uur, Programma: 1. Hochzeitsmarsch Mendelssohn-Bartholdy. 2. Ouverture zur Oper „Tltus" Mozart. 3. Une humeur Joyeuse, grande valee de concert H. A. Maas. Pauze. 4. L'Inauguration, gavotte Van Aaken. 5. Marcia I Schubert. 6. Fantaiale uit de Opera „Tanh&user" Wagner. 7. Finale. Ook 2en Pinksterdag zal er van 89Yz uur door het Stedelijk Muziekkorps een concert in den Hout ge geven worden. PREDIKBEURTEN. Oroote Kerk, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. Verwaal. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. 2e Pinksterdag, 10 uur, Ds. Vinke. Kapel, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. Kloosterman. 2e Pinksterdag, 10 uur, Ds. van Dijk, van Broek op Lan gendijk. Evangel. Luth. Kerk, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. Westra. Rem. Geref. Kerk, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, le Pinksterdag, 10 uur en avonds 6 uur Ds. Meijer. 2e Pinksterdag, 10 uur, Da. Meijer. Woensdagavond, 8 uur, vargaxianasg van de Jonge ling»-vereeniging „PanluB." Herstek! Apostolische Gemeente. Toussaintstraat. Vergadering 'e morg- 10 oren en 's avond* 5 uren. Gebouw Waakt en Bidt, Laat. Zaterdagavond 8.8010 uur, vergadering van de Ghristefifke Jonaelingaveipaamgmig „ZaehouB," voor jongelingen boven 16 jaar. U! fi dien omtrok. Herv. Gemeente te Oudorp, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. Groot, collecte Indische commissie. Herv. Gemeente te Akersloot, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. Knoop. Herv. Gemeente te Bergen, le Pinksterdag, 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. Herv. Gemeente te Limmen, le Pinksterdag, avond 6.30 uur, Ds. Bosch. Herv. Gemeente te Oterleek, le Pinksterdag, 9.30 uur. Ds. Proost. Herv. Gemeente te Stompetoren, le Pinksterdag, 9.30 uur, Ds. Heep. Herv. Gemeente te Groet, le Pinksterdag, 9.30 uur, Ds. Boeke. Herv. Gemeente te Heiloo, le Pinksterdag, 9.30 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-Lokaal te Heiloo. le Pinksterdag, 10 uur, Ds. C. de Hoogh, van Amsterdam. 2e Pinkster dag, 10 uur, Ds. A. J. Montijn, van Haarlem. Ned. Herv. Gemeente te Schermerhom, le Pink sterdag, geen dienst. Geref. Kerk, le Pinksterdag, 9.30 uur, preeklezen. BUITENLAND. ENGELAND. De uitgesloten bouwvakarbeiders te Londen hebben gestemd over de voorstellen der pa troons. De voorstellen zijn volgens de N. Rott. ^rt. met een meerderheid van 8 tegen 1 verworpen. De werklieden beschouwen de voorwaarde der patroons, dat zij zich het recht voorbehouden, ook niet bij een vakvereeniging aangesloten werklieden in dienst te nemen, als een onoverkomelijk bezwaar. Wanneer de patroons gevolg geven aan hun van te voren aangekondigd voornemen, om verwerping der voorstellen te beantwoorden met een algemeene uit sluiting, zullen 500.000 bouwvakarbeiders worden uit gesloten. Onder de nu reeds 19 weken uitgeslotenen heerscht groote ellende. FRANKRIJK. Ondanks de pogingen van dm heer Clément Bayard om zijn onschula en die van zijn met gezellen te bewijzen, blijft zoowel de Keulsche als de Hamburgsche politie overtuigd dat het hen te doen is geweest om te spionneeren en dat de tijdige ontdek king van dat voornemen van groot belang, is geweest voor de Duitsche landsverdediging. RUSLNND Tc Wrews Is M bericht va» de mobi lisatie van het leger dat, rong Is irtenwrrt, voor ?es weken onder de wapens is geroepen en een millioen man sterk is, met grooten schrik vernomen De „Mi- litarische Rundschau" is van meening, dat de maatre gel geen ander doel heeft dan Oostenrijk vrees aan te jagen en het te dwingen tot tegenmaatregelen, die het financieel moeten verzwakken. En het blad eindigt met de vraag: „Hoe lang zal deze stelselmatige be dreiging van den Europeeschen vrede nog duren en hoe lang zullen de vredelievende buren van Rusland die uittarting nog werkeloos blijven aanzien?" SPANJE. De minister van oorlog heeft bij de Ka mer een wetsontwerp ingediend, waarbij de sterkte van het leger in tijd van vrede op 128,763 man wordt gesteld, en de regeering wordt gemachtigd dat cijfer te verhoogen, als de omstandigheden zulks noodza kelijk maken. In de wandelgangen van de Kamer zijn de repu- blikeinsche afgevaardigden Soriano en Antonio Mau ra, de zoon van den gewezen minister-president, dien Sorinano in de zitting van Dinsdag een lafaard had genoemd, handgemeen geraakt. De heer Soriano had n.l. beloofd de beleedigingen in te trekken Toen hij echter de vergaderzaal verliet zonder aan zijn belofte te hebben voldaan, begaf Antonio Maura zich naar de wandelgangen en sloeg dwi heser Sorina no eenige keeren in het gelaSt» onder de woorden „Gij hebt uw woord gebroken; ziedaar uw verdiende loon." De heer Soriano, wiens gelaat geheel met bloed was beloopen, kon niet terugslaan, te meer daar de leden der Kamer van alle zijden kwamen toeloopen om de tegenstanders te scheiden. De president der Kamer gelastte de Inhechtenisne ming van den heer Maura; deze werd echter weder vrijgelaten, toen na lange onderhandelingen de vol gende schikking was getroffen. De afgevaardigde Sorinano zou den president verklaren, dat de woor den, die hij Dinsdag had gesproken, anders bedoeld waren geweest dan Maura Jr. meende en deze zou een brief schrijven, waarin hij zijn leedwezen over het gebeurde zou uitspreken. Bij den uitgang van het Kamergebouw werd tegen den heer Maura betoogd. Partijgenooten van Maura en socialisten hebben elkaar met stokslagen afgeran seld. Er zijn enkele gewonden. De politie heeft eenige betoogers gearresteerd. ALBANIË. De opstandelingen hebben zich bij de rivier Sboembi verzameld, om daar Azis pasja, die met de regeering trouw gebleven Albaneezen tegen hen oprukt, het hoofd te bieden. Dientengevolge heeft de internationale commissie van toezicht te Kawaja geen enkele leider, behalve den moefti, aangetroffen. De onderhandelingen van de commissie van toezicht met de opstandelingen te Kawaja zijn naar verluidt, in zooverre geslaagd, dat de opstandelingen zich be reid hebben verklaard met de beloften der commissie genoegen te nemen. Voor zij echter de wapenen neer leggen, wenschen zij overleg te plegen met de verte genwoordigers van de andere streken, die bij de bewe ging betrokken zijn. De commissie heeft kunnen vaststellen, dat alleen een minderheid van geestdrijvers een mohamme- daansch vorst of herstel der Turksche heerschappij verlangt. De aanwezigheid der commissie heeft zoo wel te Kawaja als te Tirana de opwinding doen be daren. De godsdienstige hoofden te Tirana hebben de bemoeiingen der commissie gesteund met hun in vloed. i Aan de onderhandelingen tusschen de leiders der beweging in de onderscheidene streken zal ook de commissie deelnemen. De besprekingen beginnen de volgende week. MEXIKO. De opstandelingen moeten de telegraaf lijnen tusschen Guadalajara en Merdko hebben door- gesneden. Het ministerie van buitenlandsche zaken zou uit Salvador en Honduras het aanbod hebben ontvangen, om met 10.000 man het leger bij te staan, als het tot een oorlog met de Vereenigde Staten komt. CHINA. Zesenzestig leden der volksvertegenwoor diging zullen worden aangewezen om deel uit te ma ken van den nieuwen adviseerenden raad, het zijn alle zeer bekende beproefde en kundige personen. De mees ten hebben reeds betrekkingen bekleed onder de mandsjoe-regeering of hebben China in het buiten land vertegenwoordigd. Gemengde Mededeelmgen. DOUANEN EN SMOKKELAARS. De douanen aan de Belgisch-Eransche grens was gewaarschuwd dat een auto met twee gemaskerde mannen, en geladen met smokkelwaar de grens was overgestoken. Twee douanen vervolgden de smokke laars en achterhaalden hen in een herberg, waarvan de eigenaar eveneens smokkelaar was. Terwijl een der douanen bij den burgemeester van het plaatsje hulp ging halen, sloten de smokkelaars den ander in ae herberg op en ontsnapten in him auto. De douane wist uit zijn gevangenis te ontkomen en de vervolging begon opnieuw. Tenslotte wist de dou ane door een revolverschot een baad van de auto der smokkelaars te doen springen. Dezen ontvluchtten nu, doch de douane wist oen chauffeur te grijpen en vast te houden, totdat uit het dorp hulp kwam opda gen. De auto bevatte 800 Kilo tabak en kanten ter waarde van 2500 gulden. DE REDE VAN DEN PAUS. De Paus heeft in zijn gisteren vermelde rede tot de kardinalen volgens de „Osservatore Romana" o.m. verklaard „Houdt niet op te herhalen, dat de Paus de katho lieke vereenigingen, die ook het materieeje welzijn be oogen, bemint en waardeert, maar dat hij daarbi, steeds met nadruk eischt, dat de moreele en rellgieuse goederen den voorrang hebben en dat het gerechtvaar digd en prijzenswaardig streven om het lot der arbei ders en medeburgers te verbeteren steeds met liefde tot rechtvaardigheid en de toepassing van wettelijke mid delen hand in hand moet gaan om de harmonie en den vrede onder de verschillende maatschappelijke klassen te handhaven. Zegt verder, dat de gemengde vereenigingen en ver bindingen met niet-katholieken tot verbetering van hei materieele lot onder zekere, nauwkeurig omschreven, voorwaarden geoorloofd zijn." DE WEERSTOESTAND. De Noordelijke winden hebben opnieuw door ge heel Europa eén belangrijke daling van temperatuur veroorzaakt. Vooral in Schotland en in Engeland is het veel te koud. Maar ook in Frankrijk en West- Duitschland ligt de temperatuur belangrijk beneden normaal. Alleen In Oost-Duitschland is het warmer. Bijna overal wisselt bewolking met zonneschijn af. In Engeland heeft de zonneschijn de overhand. Daaren tegen zijn in Noord-Frankrijk en Duitschland de luch ten weer dikwijls zwaar. Eerst wanneer het barometrisch hoog zich naar Scandinavië, naar ons land of na»s Fraakrjjk vet laatst., is verbetering Lu den toestand te verwachten lie verbetering kan spoedig komen, want diepe de pressies naderen van uit Amerika, en pogen hét hoog Oostwaarts te duwen KORTE BERICHTEN. Wegens financieele moeilijkheden zijn in Parijs twee bankiers in hechtenis genomen. Het actief bedraagt 3 millioen franc, het passief 13 15 millioen. In Silezië maakt een rooversbende de grensstreek onveilig. Een landgoed werd belegerd, doch de roovers werden op de vlucht gedreven. Een koopman werd door de bandieten vermoord. Ten slotte werden 19 roovers gearresteerd. Op een kerk hof ontdekte men een roovershol, waarvan de toegang een vervallen graf was. Er werd een groote hoeveel heid wapens gevonden. Het testament van den bekenden Oostenrijk- schen politicus Frans Kossuth is in drie stuk ken gescheurd gevonden. Een bediende heeft meege deeld, dat zijn meester, toen deze reeds in den doods strijd lag, hem bevolen had het testament te vernieti gen. Hij had het toen verscheurd maar de stukken niet weggedaan, omdat hij dacht, dat de heer Kossuth niet meer toerekenbaar kon worden geacht. Een paketboot bestemd voor de Levant, is niet uit Marseille kunnen vertrekken, daar de machi nis ten hebben gestaakt. Zij eisehen dat een ontslagen stoker weer in dienst wordt genomen. Voor de instandhouding van het slagveld van Waterloo is tot dusverre van de 120.000 nog maar 57.600 bijeen. Te Cleveland in Ohio heeft een vervaarlijke brand een aantal houtzaagmolens verwoest en een schade aangericht op 3% millioen gulden begroot. De brand moet door landloopers zijn gesticht. Tusschen Wellington en Auckland (Nieuw Zee land) is een s n e 11 r e i n op een goederentrein ge- loopen. Twee passagiers zijn gedood, zeven zwaar gekwetst. Zeven jongelui uit de aanzienlijke kringen van St. Petersburg waren op een jacht in de Finsche golf uit zeilen gegaan. Het vaartutg is door den hefti- gen wind omgeslagen; de inzittenden klemden zich er aan vast. Zes werden door de hooggaande gol ven weggespoeld. De zevende Is door visscher9 ge red. De Eifeltoren wordt oranjegeel (tango) geverfd. Volgens „de Figaro" zijn er dertigdui zend kilogram verf voor noodig en vijftig schilders zullen er drie maanden lang mee bezig zijn. De kos ten beloopen 50.000. De politie van South Shields heeft verklaard, dat er niets waar is van de geruchten, als zou de E n g e 1- sche vlieger Hamel door een visschersboot zijn opgenomen. Barones Jokffray de Albanië, de „dame In het wit" uit het Dreyfus-proces, die voor de pro paganda ten gunste van kapitein Dreyfus groote geld- offers bracht in haar villa te Toulon gestorven. Men noemde haar de „dame in het wit", omdat je steeds in het wit op alle verhandelingen van het gerecht ver scheen. LAATSTE BERICHTEN. IN INDIë GESNEUVELD. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. Blijkens een uit Ne- derlandsch-Indië ontvangen telegram zija bij den over val van een patrouille jn het landschap Maten (resi dentie Westerafdeeling Borneo) gesneuveld de kapi tein-adjudant der infanterie F, HL A. (Iraaa, twee Amboineesche fuseliers en een gids, terwijl een koelie gewond werd. DE TOESTAND IN ALBANIË. PARIJS, 29 Mei. Volgens een telegram uit Duraz- zo aan de Matin heeft men den indruk dat de toestand zich verslechterd heeft. De internationale commissie heeft zich naar Tirana begeven, om onderhandelingen aan te knoopen met de opstandelingen. De commis sie zal een bijeenkomst voor de opstandelingen beleg gen om algemeene beraadslagingen te houden over tie eisehen der opstandelingen. FRANSCH GELD NAAR BELOIE. LONDEN, 26 Mei.. Aan de „Daily Telegraph" wordt geseind dat voor een groot bedrag aan kapita len naar België uit Frankrijk is gebracht. De oorzaak ervan is de verhooging der belastingen ingevolge de nieuwe wet van 31 Maart. De Belgische bankiers be loven hooge renten om het Franscbe geld voor Belgi sche doeleinden, zooals voor de industrie en de uit breiding van handelsverkeer te gebruiken. Op deze wijze is sedert 31 Maart een bedrag van 38,5000.000 gulden Fransch kapitaal in Belgische handen. Er be staat geen uitzicht zoo verneemt het blad verder, dat deze toestand een einde zal nemen, tenzij de wet ver anderd wordt. AMSTERDAM, 29 Mei. DIENSTWEIGERING AAN BOORD. De 5e Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft heden veroordeeld ze3 leden van de bemanning van het stoomschip „Prins Willem III", behoorende aan den Kno. West-Indische Maildienst en in November j.l. gehuurd door de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschap pij, wegens dienstweigering na aanmonstering voor een reis van Amsterdam naar Smyrna. De rechtbank veroordeelde den donkeyman tot een maand gevangenisstraf (geëischt was 3 maanden), de drie stokers en de twee tremmers ieder tot 3 weken (geëischt was 2 maanden). EEN ADRES. DEN HAAG, 29 Mei. De Algemeene Nederlandsche Ambtenaarsbond verzoekt in een adres aan den Ministerraad een uni forme regeling te treffen voor alle vakken van Staats dienst, waarbij het mogelijk wordt, dat aan vertrou wensmannen van ambtenaren-organisaties een buiten gewoon verlof wordt verleend tot een vast te stellen minimum aantal dagen, naar goedvinden der belang hebbenden over het geheele jaar. MARKTBERICHTEN. Yoorlooplg Kaashericlit. ALKMAAR, 29 Mei. Kaas. Kleine volvette met rijksmerk f .-r-, kleine fabriekskaas f31.50, kleine boerenkaas f 34,commissie f 29.50, comm. boe renkaas f 32.50, middelbare f 30,50, middelb. boe renkaas f 83,—. Aangevoerd 380 stapels, wegende 255000 K.G., waaronder K.G. volvette kaas. Handel redelijk. ALKMAAR, 29 Mei. Heden werden ter graan markt aangevoerd 85 H,L> Tarwe f 7.76 a 8.50, rogge f 0?a 0.'gerst f 0,— a 0*id. shev. f 0,- a 0.—, haver f 8.95 a 4.25, paardeboonen f0.— a 0.-, brürne boonsn f 11,a 16,—cikroen dito f 25.— a duiven dito f a 0.0, witte dito f 15.— a gele f Karweiz. r' Rood mosterdzaad f blauwmaanzaad f Erwtengroene f 0a grauwe f a L I'.vale f 0.a - BROEK OP LANGENDIJK. 29 Mei. —0 Bloemkool le soort f a 0.—, 2e soort 1 0.— a .0, —0 roode kool f 0.—a.0— 0 gele f 0.— a witte f 0.— a 0.—,

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2