DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. m Honderd en zestiende jaargang. 1914 ZATERDAG 80 M E1. Onderlinge Verzekering togen Werkloosheid iJeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl, Afzonderlijke nummers 3 Cents, Prijs der ge wone advertentiën Per regel 10,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer 3, ALKMAAR, 30 Mei. Toen verleden winter de verordening op het ge meentelijk werkloozenfonds door den gemeenteraad opnieuw werd vastgesteld, hebben wij nog eens weer de wenschelijkheid betoogd van de oprichting eener algemeene vereeniging tot bestrijding van werkloos heid tenbehoeve van degenen, die niet bij een vakver- eemging zijn aangesloten en tevens de vraag gesteld, of ons departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hier niet een schoon initiatief ~<ju vinden. Het departementsbestuur heeft die vraag overgeno men en bevestigend beantwoord en de ledenvergade ring, waarin deze zaak ter sprake werd gebracht, sloot zich daarbij geheel aan. Een commissie van voorbereiding werd ingesteld, welks onlangs met haar taak gereed is gekomen, zoodat naar alle waarschijn lijkheid binnen korten tijd de oprichting van een „Ver eeniging tot onderlinge verzekering tegen werkloos heid" door het Nutsdepartement kan worden tegemoet gezien. De bezwaren, welke tegen een dergelijke algemeene vereeniging tot onderlinge verzekering worden inge bracht zijn voornamelijk de volgende. Op den voor grond wordt in den regel geplaatst, dat de werklieden, die niet bij een vak-organisatie zijn aangesloten, die dus het vereenigingsleven niet kennen, vooral wanneer er geldelijke belangen op het spel staan, aarzelen de leiding van vertrouwensmannen, voortgekomen uit hun eigen rijen, te aanvaarden. Dan wordt aange voerd, dat de werkloosheid voornamelijk de ongeorga niseerden zal treffen, zoodat zij onvoordeelige objec ten voor een verzekering vormen. En eindelijk wordt gewezen op het groote bezwaar, dat de verzekerden vreemd tegenover elkaar staan, de toestanden in de groote verscheidenheid der vakken niet kennen, de persoonlijke omstandigheden der beoefenaren niet kunnen beoordeelen, hetgeen een bron van misleiding kan zijn en met behulp van simulatie tot onrechtmati ge uitkeeringen kan voeren. In baar algemeenheid is de stelling, dat zij, die zich niet bij een vakvereeniging hebben aangesloten, minderwaardig moeten worden geacht, zeker onjuist. Evenmin als het per sé de beste en de betrouwbaarste werklieden zijn, die tot een vak-organisatie behooren, evenmin zijn alle ongeorganiseerden per sé de slecht ste en onbetrouwbaarste, al geven we gaarne toe, dat de vakbeweging voor menigeen opvoedend en ont wikkelend heeft gewerkt. Allerlei politieke, confessi- oneele of persoonlijke overwegingen kunnen iemand ertoe brengen, om zich niet bij een bestaande vakver eeniging aan te sluiten, terwijl het bovendien zeer wel mogelijk is, dat een vak-organisatie, waarbij die iemand zich wel zou willen aansluiten, hier ontbreekt. Blijkens het eerste rapport der Staatscommissie over de werklooshe.id, neemt in de overgroote meer derheid der vakken nog maar een minderheid der be oefenaars daarvan aan de vakbeweging deel. Wij zouden niet weten, waarom het in deze gemeente an ders zou zijn. En waar er dus zoovelen in geval van werkloosheid uitgesloten zijn van den gemeentelijken toeslag, daar is er inderdaad alle aanleiding om een poging te wagen met het doel dezulken in dit opzicht in dezelfde positie te brengen als de leden van vak- vereenigingen, welke een afzonderlijke bijdrage hef fen voor de werkloozenverzekering. Hoe nu heeft de ingestelde Nutscommissie de voor naamste bezwaren trachten te ondervangen? In de eerste plaats door de samenstelling van het bestuur, welke zij zich aldus heeft gedacht:: A. 3 leden van het departement wier taak het is toezicht en controle te houden in den ruimsten zin op alle zaken, de vereeniging betreffende; adviseerend op te treden en zoonoodig uitspraak te doen als Raad van Beroep bij voorkomende geschillen. Deze leden worden benoemd in de leden-vergadering van het de partement (een van hen moet zitting hebben in het departementsbestuur). Zij verdeelen onderling de functies van voorzitter, le secretaris en le penning meester. Telkenjare treedt een hunner af en is niet dan na een jaar herkiesbaar. B. 5 leden, gekozen uit en door de jaarlijksche al gemeene vergadering der leden van de vereeniging. Zij worden voor den tijd van één jaar benoemd en zijn terstond herkiesbaar. Tot de vereeniging kunnen toetreden begunstigers en leden. Begunstigers zijn zij, die voor eens of jaar lijks een bedrag afstaan tot stijving der kas van de vereeniging, zonder uit dien hoofde aanspraak te kunnen maken op eenige bestuursfunctie of eenige uit- keering. Leden der vereeniging zijn werklieden of daarmede gelijk te stellen loontrekkende personen, die cenlg ambacht uitoefenen of in eenig vak werkzaam zijn, den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, minstens een half jaar te Alkmaar woonachtig en niet aangeslo ten zijn bij eenige vakvereeniging, die reeds toegela ten is tot het gemeentelijk Werkloozenfonds. Naar den aard van het beroep of den werkkring der leden, worden deze ingedeeld in groepen, tot een minimum van 6 personen. Uit hun midden wordt een groepscommissie gekozen, waarin één lid van de zoo even genoemde 5 leden van het Vereenigingsbestuur als voorzitter zitting heeft. De indeeling der bedrijfs- vakken in groepen is opgedragen aan de vijf leden van het bestuur. Elke groep heeft een zelfstandige administratie; een afzonderlijke premicbijdrage, vast gesteld in verband met de werkloosheids-risico van de aangesloten vakken (tot een maximum van 10 cents per week en per lid) en is belast met de controle zoowel wat betreft het nakomen van de opgelegde verplichtingen door-, als hij het intreden van werk loosheid bij een of meer van hare leden. Elke groepscommissie beslist over de toelating van personen als leden van hare groep. In geval afwij zend wordt beschikt, kan de belanghebbende in hoo- ger beroep komen bij het bestuur van drie leden. Indien een lid werkloos wordt, moet hij, op den dag, waarop de werkloosheid intreedt, hiervan met opgaaf van redenen kennis geven aan een der leden der groepscommissie, welke bij meerderheid van stem men beslist (of iemand al of niet voor een uitkeering in aanmerking komt.) Elk lid dat werkloos is, moet daarvan doen blijken door 't iederen werkdag plaatsen zijner handteekening in 'n register, door de groepscom missie daarvoor aangelegd en beschikbaar gesteld op daarvoor bepaalde plaats en tijd. Uitbetaling der uitkeering geschiedt door den penningmeester der groep, aan wien, zoodra de werkloosheid geëindigd is, dienzelfden dag daarvan kennis moet worden gege ven. Het niet komen teekenen van het dagregister geldt ook als bewijs van het eindigen der werkloos heid, tenzij om geldige redenen, ter beoordeeling van de Groepscommissie aan het werklooze lid vrijstelling hiervan is of kan worden verleend. Jaarlijks wordt een algemeene ledenvergadering gehouden. Het volledig bestuur vergadert minstens éénmaal per drie maanden. Het bestuur van vijf le den vergadert minstens eenmaal per maand, terwijl ook de 3 Nutsleden worden geconvoceerd. Elke groepscommissie houdt minstens eenmaal per week vergadering. De oprichtingskosten der vereeniging en de verdere administratiekosten komen ten laste van het Departe ment. Wijziging der Statuten kan niet worden aan gevraagd en tot opheffing der Vereeniging kan niet wórden overgegaan, tenzij met goedkeuring van der aanwezige leden van het Departement op een le denvergadering van het Departement. In geval van opheffing der Vereeniging bepaalt de ledenvergadering van het Departement de bestemming van de bezittingen der Vereeniging. Het komt ons voor, dat de voorbereidende commis sie bij de samenstelling van haar ontwerp een geluk kige hand heeft gehad. Zij heeft zich de vereeniging op een goede basis gedacht. Het bezwaar, dat de leden van zulk een algemeene vereeniging elkaar niet kennen en van de toestanden in eikaars vakken niet op de hoogte zijn, is ondervangen door de voorgestelde indeeling in groepen. De ontworpen regeling biedt vol doende waarborg voor het voorkomen van uitkeeringen bij werkloosheid, die niet onvrijwillig i3. De gedach te samenstelling van het bestuur zal er zeker toe me dewerken om het vertrouwen van werklieden, die in dit opzicht gauw argwaan mochten koesteren, op te wekken. Immers is de algemeene leiding opgedragen aan vakliedep, die ervaring en ontwikkeling genoeg zullen bezitten om als bestuurders op te treden, 't toe zicht en de controle op hun daden berust bij perso nen, die geacht mogen worden daarvoor berekend te zijn, die aanspraak moeten kunnen maken op vertrou wen, en .die als het ware een zedelijken steun voor de vereeniging vormen. Nu vreezen wij echter dat de band tusschen het Nutsdepartement en de vereeniging al te stevig is, al te hecht bindt, op den duur zal gaan knellen. Of een dergelijke innige .verbinding voor het departement ge- wenscht is, moge hier onbesproken blijven. Voor de verzekeringsvereeniging lijkt zij ons evenwel bepaald ongewenscht. De steun, die zij ontvangt, moet enkel dienen om haar op te richten, haar in de moeielijkste periode staande te houden. Maar wanneer zij stevig blijkt te staan en deze steun langzamerhand overbo dig gaat worden, dan moet hij ook geleidelijk kunnen worden opgeruimd. Het is ongetwijfeld goed, dat het Nutsdepartement bij de oprichting de leiding neemt en dat de eerste der drie genoemde bestuursleden door het departement worden aangewezen. Maar op den duur lijkt het ons beter, dat dlie leden door, zij het dan ook niet uit de verzekerden worden gekozen. Wil men den band met het Nut niet geheel verbreken, dan zou bijv. de bepa ling kunnen worden gemaakt, dat een der nutsleden zitting in het bestuur moet hebben. Maar overigens moet men o. i. de gelegenheid openstellen, dat de le den vrijheid krijgen in de keuze hunner bestuursleden. Het komt ons voor, dat een dergelijke regeling een opvoedend karakter draagt, vooral in deze materie en bij deze personen. En wanneer de statuten met een dusdanige regeling in strijd zijn, dan weet men wel hoeveel moeite het kost, daarin wijziging te brengen. Daarom lijkt het ons beter van den beginne af aan den band tusschen het departement en de vereeniging losser te knoopen, zoo los, dat zij nimmer zal kunnen knellen en nimmer een beletsel voor den groei der ver eeniging zal kuunen worden. Juist dezer dagen is er in Zwitserland een nieuwen vorm van verzekering tegen werkloosheid op het ta pijt gekomen. De stad Zürich heeft n.l. naast het verleenen van een bijslag aan uitkeeringen, een ande ren maatregel aangenomen, n.l. de instelling van een gemeentelijk verzekeringsfonds, waarin door de ver zekerden een wekelijksche premie wordt gestort, wel ke 7,5 ets. bedraagt voor een dagloon van ƒ1, 12,5 cta. voor een van 2 en 17,5 ets. voor een van 3. Wanneer ze zes maanden hebben betaald, genieten de verzekerden zonder gezin bij werkloosheid 1 op een dagloon van hoogstens 2, 1.10 op een van 2 3, 1.20 op een van meer dan 3, terwijl voor het gezin deze uitkeeringen worden verhoogd met 30 ets. Een groot voordeel van deze regeiing is, dat wie bij de gemeente verzekerd is, geen gevaar loopt, dat hij in geval van werkloosheid geen uitkeering krijgt, om dat de financiën uitgeput zijn geraakt, gelijk bij vak verenigingen kan geschieden. In dit opzicht kan de ze regeling het vakvereenigingswezen dus belemmeren. Een algemeene vereeniging, zooals het Nutsvoorstel beoogt, laat echter het vakvereenigingsstelsel als zoo danig onaangetast. En een dergelijke vereeniging verdient o. i. ook hierom de voorkeur boven een zui ver gemeentelijke instelling, omdat er voor dit onder werp veel belangstelling moet worden gewekt en veel aansporing moet geschieden, hetgeen in ons land tot nu toe zeker het best aan het particulier initiatief is toevertrouwd. Wij hopen dan ook dat de vereeniging tot stand zal komen en dat de proef gunstig zal uitvallen en dus de geldelijke gevolgen van de werkloosheid ook onder de niet-georganiseerden hier ter stede zullen verminderen. BINNENLAND. Pluister en J. Mijts, die af moesten treden en niet her kiesbaar waren, werden tot bestuursleden benoemd de heeren D. Kriller en M. H. Woutman. Tot plaatsver vangend lid naar de centrale te Schagen werd be noemd de heer P. Schaap. De heer A. Wonder is afgevaardigde. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur hadden zich 11 nieuwe leden aangemeld. UIT OUDKARSPEL. In de vergadering van het Bestuur en Hoofdinge landen van den Polder Oeestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) is aan den machinist, de heer C. Voerman, op zijn verzoek eervol ontslag verleend en toegekend een pensioen van 300 per jaarz in diens plaats met algemeene stemmen benoemd ae heer C. ten Bruggekate van Zuid-Scharwoude, op eene jaar wedde van 700 met vrije woning, tuin, brandstof, gaslicht en personeele belasting. Tot bode werd benoemd de opzichter H. Tauber te Oudkarspel. De reparatie der schoorsteen van het watergemaal te Zuid-Scharwoude, gegund aan den TWEEDE KAMER. De algemeene beschouwingen over de Boot wer ker 8 wet werden gisteren voortgezet. De heer Roodenburg (V.-D.) hoopte, dat de uitgesproken beginselen van den minister meer be doeld zijn als voor dit ontwerp dan voor de sociale wetgeving in het algemeen. De heer De Savornin Lohman (C.-H.) hoopte, dat de amendementen, die feitelijk amende- menten-Talma zijn, in de wet zullen worden opgeno men, maar spr. zal ook zonder dat voor de wet stem men. De Kamer stelde de eindstemming over het ontwerp- inkomstenbelasting en het ontwerp betreffende de ra den van beroep voor de directe belastingen vast op Woensdag a.s. De heer Van Nispen tot Sevenaer K.) vroeg naar het principieele verschil tusschen ontwerp-Talma en het ontwerp-Treub. De heer Schaper (S. D. A. P.) spoorde den mi nister aan ten minste de amendementen betreffende den arbeidsduur over te nemen en bestreed overigens op persoonlijke wijze verschillende sprekers, waarbij hij herhaaldelijk tot de orde werd geroepen. Daarna dupliceerde de minister van land bouw, nijverheid en handel, de heer Treub. Spr. ont kende, dat hij werkgevers zou hebben gehoord. Zij kwamen vrijwillig tot hem en hij ontving ze* zooals hij ook de arbeiders zou hebben ontvangen, wanneer de zen waren gekomen. De minister verzekerde, bereid te zijn tot gemeen overleg met de Kamer, maar niet ten koste zijner be ginselen. Het algemeen debat is gesloten. Woensdag 11 uur voortzetting. VRIJE ZATERDAGMIDDAG. Het departement van koloniën begon reeds heden den vrijen Zaterdag-namiddag in te voeren. Het plan bestaat, die vrije uren ook in te voeren voor het ambtenaarspersoneel werkzaam bij de Alge meene Rekenkamer. De gewone werktijd, die thans aanvangt ten 9 uur v.m. en eindigt ten 4 uur zou dan tot half vijf verlengd worden. KATWIJK. Het besluit der commissie van accoord in zake de candidaatstelling te Katwijk heeft vooral onder de Katholieken in dat district groote teleurstelling ge wekt. In verband daarmede heeft het bestuur der Centrale R.-K. Kiesvereeniging aan de aangesloten kiesvereenigingen geadviseerd, nogmaals te vergade ren en, zoo er mochten zijn, die zich niet bij de uit spraak van het besluit kunnen neerleggen, daarover andermaal besprekingen te openen. Aan het districtsbestuur der Chr. Historische ver- eenigingen heeft dr. De Visser bericht gezonden, dat hij de candidatuur thans aanvaardt. Gemengd nieuws. UIT DE RIJP. Voordracht hoofd der school te de Rijp. G. E. J. H. Delvaux, hoofd der school te Ouder- Amstel. J. Dierdorp, hoofd der school te Heerhugo- waard. T. P. van Houwelingen, onderwijzer te 's-Gravenhage. UIT KOEDIJK. Als eenig candidaat voor lid van den Raad is ge steld de heer G. Slotemaker, zoodat deze bij enkele candidaatstelling gekozen is. UIT OUDE-NIEDORP. Donderdagavond vergaderde de Protestantsche kiesvereeniging in het lokaal van den heer A. Mijts. De rekening werd goedgekeurd met een voordeelig saldo groot 38.90. Ontvangen was 49.83, uitge geven 10.93. In de plaats van de heeren Jb. heer H. Westerman te Blaricum voor ƒ620, UIT WIERINGERWAARD. Vrijdagmiddag vergaderde de 'Raad in voltallige zitting, één vacature. De voorzitter deelde mee, dat opnieuw van mej. van Wijk, onderwijzeres, een verzoek is ingekomen om verlenging van haar ziekenverlof. Bereids is aan mej. van Wijk dit verlof toegestaan met de mededéeling dat na 15 Juni de jaarwedde tot op de helft zal wor den verminderd. Mej. de Vries is opnieuw als tijde lijk aangewezen. Ook werd medegedeeld dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld naar den toestand in het armhuis en gemeend hebben een oplossing te hebben gevonden door het doen aanschaffen op de bovenkamer van 2 ledikanten voor eventueele ziektegevallen. Verder was door B. en W. besloten de verkiezing voor een lid van den Raad te bepalen op 5 Juni, de stemming op 17 en een eventueele herstemming op 26 Juni. Gedeeltelijke ontheffing van den Hoofdelijken Om slag zal worden verleend aan de heeren J. Delver, W. Kaan Dz. en Mej. Wed. Jb. Laan, allen wegens ver trek. Het kohier op de Hondenbelasting werd voorge lezen en vastgesteld tot een bedrag van 235.50. De heffing is verdeeld over 5 klassen. Als afgevaardigde naar de vergadering spoortram- weg WieringenSchagen werd de heer A. D. Sleu tel gekozen, aan wien vrij mandaat werd gegeven. Goedgevonden werd dat de bijdrage voor de pension- neering van gemeente-ambtenaren zal worden betaald uit de post onvoorziene uitgaven. Bij de rondvraag zei de heer Sijbrands reeds in de 2 laatste vergaderingen ter sprake te hebben gebracht verbetering in het armhuis te brengen, terwijl nu uit de notulen blijkt dat een verandering reeds door B. en W. is geschied. De heer Sijbrands had verwacht dat B. en W. eerst met een voorstel hadden gekomen, opdat de Raad dan zou kunnen besluiten. De voorzitter zei dat B. en W. gemeend hebben op deze manier te voldoen aan het verzoek en vroeg of de heer Sijbrands deze verandering kan goedkeuren. De heer Sijbrands vond deze verbetering vermoede lijk niet afdoende, het is gebleken dat bij een onlangs plaats gehad hebbend ziektegeval niet alleen de man nen doch ook de vrouwen niet konden slapen en wan neer een zieke naar boven moet kan de verpleging niet goed zijn. De heer A. Visser vond de verandering voorloopig wel goed en wilde ook met 't oog op den toestand der kas een jaar afwachten. Door den Wethouder Waiboer werd nog medege deeld dat B. en W den gemeente-opzichter hebben meegenomen op onderzoek en dat zij ten slotte tot de conclusie zijn gekomen dat deze wijze van verbeteren de minste kosten zou meebrengen. Na nog heel wat discussie vond de heer Sijbrands, gezien dat de Raad toch dien kant uit wil, goed om het zoo eerst eens een jaar aan te zien. De heer A. D. Sleutel wilde nog even spreken over de tram in verband met de onlangs voorgekomen on gevallen en vroeg of er nog voorschriften zijn omtrent liet rijden over den Overweg. Spreker meende, dat deze waarschijnlijk niet altijd worden nageleefd. De voorzitter zei een onderzoek toe. Hierna slui ting- In eene gehouden vergadering der Vrijzinnige Kiesvereeniging op Vrijdagavond is na 5 stemmingen de heer H. Limpers candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad. UIT SCHERMERHORN. Gisteren vergaderde onze Raad; afwezig was de heer K. Honig, terwijl door vertrek van den heer Hel der één vacature bestaat. Medegedeeld werd, dat o.m. was ingekomen van den heer J. Kuilman te Alkmaar een verzoek voor af schrijving Hoofd. Omslag van af 1 April en van H. Duin een bezwaarschrift tegen zijn aanslag, welke werd gesteld in handen van de daarvoor bestemde commissie. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op een verzoek van den heer J. Klerk, die eene vergoeding vraagt voor een op zijn grond zich bevindende pomp voor waterafvoer, terwijl zij voorstellen op andere wijze die waterafvoer te regelen. Wordt met algemee ne stemmen goedgevonden. Tot hooisteker werd met algemeene stemmen be noemd de heer P. Modder. B. en W. vragen van den Raad machtiging plannen te ontwerpen: lo. om het oude raadhuis voorloopig niet te verhu ren en in te richten voor bergplaats en arrestanten- lokaal;

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 13