Katerdag O Jnnt BINNENLAND. TWEEDE KAMER. De artikelsgewijze behandeling van de Bootwerkers- wet werd gisteren voortgezet. De heer Men de Is (S. D. A. P., Schoterland) verdedigde nader het amendement-Spiekman c. s. om trent het invoeren van arbeidsboekjes in plaats van arbeidskaarten. Spr. wees er o.a. op, dat deze boek- de Amsterdamsche haven reeds bestaan, en ies in vindt, dat te veel wordt overgelaten aan regeling bij algemeenen maatregel van bestuur. De heer Van der Voort van Zijp(A.- R., Tietjerksteradeel) heeft sympathie voor het amen dement-Spiekman. Zonder die boekjes zal men z. i. voor de controle voornamelijk zijn aangewezen op •'en aanbrengsysteem. Wel zou hij willen, dat voor uit- aiet ontkennen, dat hij in veel opzichten met de vorige sprekers meeging. De kaarten, in het regeeringsarti- fcel voorgesteld, kunnen niet voldoende worden geacht, scherper toezicht is noodig, wil men de bepalingen op rie arbeids- en rusttijden behoorlijk uitvoeren. De heer N i e r s t r a s z (V. L Amsetrdam VI) be toogde, dat het boekje eigenlijk niet veel anders is dan de kaart, en verdedigt verder zijn eigen amen dement op art. 5, waarin de bepaling voorkomt, dat dleen zij, die stuwadoorsarbeid verrichten, een kaart moeten hebben. Volgens het ontwerp, dat een kaart vraagt voor iedereen, die in de ondernemingen arbeid verricht, zullen een aantal personen, die geen eigen lijke havenarbeiders zijn, de kaart hebben en hieruit spruiten z. i. nadeelen voort voor de eigenlijke haven arbeiders. De heer V a n V o 11 e n h o v e n (V. L., Rotter dam IV) verdedigde het kaartenstelsel, dat z. i. is aan te bevelen, mits men een lijst van de kaarten houdt. De heer Schaper (S. D. A. P., Appingedam) waarschuwde tegen de verzwakking, welke hij van het amendement-Nierstrasz vreest. De minister van landbouw, n ij ver heid en handel, de heer Treub, meende, dat de aanneming of de verwerping van het amendement- Nierstrasz geen verschil zal geven. Wat het amendement-Spiekman aangaat, ook de mi nister was van oordeel, dat principieel een arbeids- boekje en een kaart hetzelfde zijn en het verschil .■slechts ontstaat bij de inrichting van het boekje. Het inschrijven daarin van de arbeids- en rusttijden is zeer lastig in de practiik en de noodzakelijkheid daar van is niet aangetoond. De boekjes te Hamburg of te Amsterdam zijn niet anders dan de kaarten, welke de minister wil. Spr. heeft andere bezwaren tegen het boekje. De controle dacht de minister zich door de ar beidslijsten. Bij de socialisten zit z. i. achter een stre ven naar beperking van het bedrijf. Na regeling van de werkzaamheden repliceerde de heer S p i e k m a n (S. D. A. P.. Rotterdam II). Spr. zeide, dat de minister toch altijd vrij zou blijven, om zoo ruim mogelijk vrijstelling te verkenen van den plicht boekjes te hebben. Spr. verdedigde nader zijn amendement en zeide, dat juist de argumenten van het adres der organisa ties van bootwerkers, die betrekking hebben op de afsluiting van het bedrijf, door de socialistische Ka merleden niet zijn overgenomen. De heer Van Nispen tot Sevenaer (R. K., Nijmegen) kwam op het standpunt van den minister ten aanzien van de arbeidsboekjes van minister Talma terug. Spr. zeide ten aanzien van het amendement-Spiek man, dat het in de praktijk geen verschil zal maken, aangezien de dispensatie toch wordt opengelaten. De minister zal die dispensatie dan steeds verleenen in die gevallen verreweg de meeste waarin hij de boekjes niet wenscht. De heer M e n d e 1 s (S. D. A. P.) verdedigde nader het amendement-Spiekman. De heer Van der Voort van Zijp (A.- R.) stelde op des heerens Spiekman's amendement een sub-amendement voor, bedoelende, dat de arbei dersboekjes niet door de haven-commissie zullen wor den uitgereikt, doch door een door den minister aai te wijzen ambtenaar. Overigens was spreker niet door den minister overtuigd, dat door het arbeidersboekje een te grooten last aan den werkgever wordt opge legd. Spreker stelde nog een tweede sub-amendement voor, om te bepalen, dat bij het verlaten van de plaats van den arbeid het arbeidsboekje aan den arbeider wordt afgegeven: 1. eenmaal per week bij de uitbeta ling van loon; 2. bij het einde van een bepaald werk, waartoe de arbeider zich verbonden heeft: 3. op ver zoek van den arbeider. De heer Rutgers (A.-R. Hilversum) diende ook een sub-amendement in van ondergeschikt belang. De heer Roodenburg (V. D. Beverwijk) was door den minister niet overtuigd, dat de arbeidskaart de voorkeur verdient boven een arbeidsboekje. Blijft de minister het boekje echter beslist afwijzen, dan zou spreker het ontwerp niet in gevaar willen brengen. De minister van landbouw bleef de amendemen ten bestrijden, hij bleef in des heeren Spiekmans amen dement zien een poging, om te komen tot bedrijfsin- perking van overheidswege. De Minister verzekerde dat hij, behoudens hooge uitzondering, van de arbeidsboekjes niets wil weten. Vandaar dat hij des heeren Spiekman's amendement onaannemelijk verklaarde, omdat het onnoodige lasten oplegt en leidt tot gevolgen, welke strijdig zijn met sprekers beginselen. De heer De Savornin Lobman (C. H. Goes) bestreed het stelsel van het ontwerp. Het door den minister onaannemelijk verklaarde amendement-Spiekman werd verworpen met 14 tegen 28 stemmen. Vooraf hadden o.a. dr. B o s (V. D. Winschoten) namens de vrijzinnig-democraten, en de heer De Meester (U. L. Helder) namens de Unie-liberalen verklaard, hoewel onbevredigd door de houding van den minister, te zullen stemmen tegen het amendement, om de wet niet in gevaar te brengen. Gemengd nieuws. HET CONFLICT IN DE BOUWVAKKEN, In de gisteravond te Amsterdam gehouden vergade ring van de bouwvaksjouwer- en opperlieden-vereeni- ging „Ontwaakt door nieuw leven'werd besloten, nadat een voorstel om den strijd bij de patroons Mun- nik en Braak op te heffen was verworpen, met ingang van a.8. Maandag de staking af te kondigen op alle werken van die patroons, welke leden van O. D. N. L. hebben uitgesloten. In een huishoudelijke vergadering van de monier- en betonwerkersvereeniging „Nieuw Leven", gister avond in „d'Geelvinck" gehouden, werd de volgende motie aangenomen: De vergadering, gehoord de besprekingen over de uitsluiting der leden van „N. L.", kan niet dulden, dat deze maatregel op haar leden wordt toegepast, besluit de werken van de maatschappij „De Kondo" en de werken van de beton-firma's, die de uitsluiting in toe passing nebben gebracht, Maandagmorgen den Ssten dezer stop te zetten. NEDERLAND IN HET BUITENLAND, De correspondent der N. Rott Crt. te Boedapest schrijft Te Boedapest en in tal van andere groote Hongaar- sche steden heeft onze landgenoote mevrouw D. van Schaick—Boon uit Utrecht, lezingen gehouden over Nederland, met het doel de veelal nog beperkte ken nis in het buitenland omtrent ons land en volk te ver meerderen, en verkeerde voorstellingen daaromtrent weg te nemen. Uitvoerig behandelt mevrouw van Schaick o. a. het volkskarakter, den politieken toe stand, de positie van de vrouw in het maatschappelijk leven en de vooruitzichten in de toekomst, onze ste den, de Nederlandsche bouwkunst, het Koninklijk Huis, enz. Het aantrekkelijke van deze goed bezochte lezingen werd door lichtbeelden nog aanzienlijk ver hoogd; maar wat hier vooral bewondering wekte, was, dat onze landgenoote het zoo moeilijke Hon- gaarsch zoo uitstekend kent en spreekt, dat. zij hare lezingen in die taal kan houden. REFERENDUM BEKHUIZEN. Naar „De Bode" meldt, is het voorstel tot het ver leenen aan O. Th. Beishuizen van een geldelijken steun, gelijkstaande met de door hem genoten jaar wedde en toeslag 930), bij referendum in de afdee- ling van den Bond van Ned. Onderwijzers aangeno men met 4573 van de 4662 uitgebrachte stemmen. Te gen stemden 31 leden; 58 stemmen waren blanco of van onwaarde. PAARDEVLEESCH VOOR RUNDVLEESCH. De runder-vleeschhouwer J. H. de Mol, In den Haag, heeft zich, naar gemeld wordt, met een adres tot den minister van landbouw, nijverheid en handel gewend, waarin hij, er op wijzende, dat In den Haag en ook elders vleeschhouwers veelvuldig paarde vleesch voor rundvleescb verkoopen, verzoekt een wet in het leven te roepen, waarbij aan de kwade practij- ken paal en perk worde gesteld Adressant bedoelt een wet onder den naam van „V'ecschwet" in den zin als de „Boterwet". HET WATERLOO EEUWFEEST. Te Leeuwarden zal in het volgend jaar naar aan leiding van den 100-jarigen gedenkdag van den slag van Waterloo, vanwege de aldaar gevestigde Veree- nlging voor Vreemdelingenverkeer, een historisch-alle- gorische optocht gehouaen worden. Volgens het ontwerp wordt gerekend op deelneming van 16 hoofdpersonen. ZELDZAAM JUBILEE. Tegelijk met de viering van het zilveren huwelijks feest van den heer en mevrouw J. J van Mierlo—Van Goltstein te Breda herdachten gisteren onder zeer tal rijke blijken van belangstelling hunne drie dienstbo den Johanna Duurlan, Elisabeth Braat en Catharina Krüger den dag, dat zij vóór 25 jaar bij genoemde fa milie in dienst traden. UIT BEEMSTER. Bij Kon. besluit van 25 Mei is aan de gemeente Beemster verleend een voorschot uit 'r Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 4950, ten einde genoem de gemeente in staat te stellen een voorschot van ge lijk bedrag te verleenen aan de Vereeniging Goed Wonen aldaar, ten behoeve van den bouw van een 3- tal arbeiderswoningen op van de gemeente in erfpacht te verkrijgen terrein. GROOTE BEDRIJVIGHEID AAN DE MARINE—HAVEN Men schrijft ons uit Nieuwediep: Het fort Harssens houdt schietoefeningen met zwaar geschut. In weerwil van het getrouw opvolgen der gegeven voorschriften, springen door den gewel digen luchtdruk verscheidene ruiten in de huizen aan de haven. Na het tweede schot lijkt het hotel „Den Burg" wel als gebombardeerd. Ook het Paleis leed vrij wat glasschade. Toch waren alle ramen en gla zendeuren losgezet. Onderwijl geraken ook eenige zeilbooten, bemand met adelborsten vast op de stee- nen. De marinesloep kon ze niet lossleepen, zoodat de torpedoboot der Kustverdediging te hulp moest ko men. Dit alles geeft een ongewone'drukte aan onze, anders zoo stille haven. UIT HENSBROEK. Dat een ongeluk op een klein plaatsje ligt onder vond hier de metselaar J. Sch. Bij zijn werkzaamhe den aan een huis kreeg hij ongelukkigerwijze kalk in zijn oog. Aanvankelijk blind werd de jonge man naar huis gebracht en onder geneeskundige behandeling gesteld. Direct trevaar voor het behoud van het oog bestaat gelukkig niet meer, maar van wérken kan vooreerst geen sprake zijn. UIT BERGEN. Het gisteravond in „De Rustende Jager" door het Amsterdamsch Studenten Concert-Bureau reorga niseerde concert kan geslaagd genoemd worden. Wel had het bezoek grooter kunnen zijn, doch er over te klagen viel er niet. Voor de aanwezigen was deze avond door het rijke programma zeer zeker een genotvolle kunstavond De dames Fr. Coenen, M. ae Graaf en L. Haas vorm den voor viool en piano een zeer te waardeeren ge heel. St&ndchen van Pacha ondervond terecht wel de meeste waardeering, Nora de Wol bleek een lieflijke sopraanstem te bezitten^ ook als pianiste jpf zij in De Nederl. Heidemaatschappij, hoofdafd. Zoet- - >0i jonge zalmen in den Qelderschen IJsel uitgezet. tppij, watervisscherij, heeft in de aigeloopen week 100.000 Gisternacht loste een werkman te Rotterdam twee revolverschoten op zijn vrouw en zoontje, die ge lukkig niet geraakt werden. De bekende actrice Emma Morel treedt Dinsdag •in het huwelijk met den heer K. Peiger, arts. Zij blijft alsnog verbonden aan het Ned. Tooneel. STADSNIEUWS. VOLKSBIBLIOTHEEK EN OPENBARE LEESZAAL. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Alkmaar van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen werd goedgekeurd een overeen komst, waarbij, voorloopig voor den tijd van één jaar, de volksbibliotheek wordt gevestigd in het gebouw der Openbare Leeszaal, zoodat de bezoekers van laatstgenoemde instelling ook kunnen profiteeren van de boeken der volksbibliotheek. Tot commissaris vanwege het departement bij de vereeniging tot op- Hochzeitstag auf Troldhougen van Orieg blijk veel e richting en instandhouding van een Openbare Lees- UIT WIERINGERWAARD. Als candidaat voor een lid van den Gemeenteraad is door de Vrijzinnige Kiesvereeniging gesteld de heer H. Limpers, en door de S. D. A. P. de heer C. Braaf. Den 17 Juni heeft de stemming plaats. UIT RUSTENBURG. De afdeeling Ursem van dm Ned. Bond voor Vrou wenkiesrecht, welke 26 leden telt, hield hare eerste huishoudelijke vergadering onder leiding van Mej. C. Staas. Een huishoudelijk reglement werd vastgesteld, propaganda-lectuur besproken, onderwerpen voor dis cussie genoemd. Een bestuur bestaande uit 7 personen werd gekozen voorzitter, secretaresse en penningmeesteresse zijn de dames de GeusWijdenes, M. M. Smit en Medem- blik—De Boer. UIT SCHAGEN. Met 254 stemmen is gisteren tot lid van dm ge meenteraad gekozen de heer P. Trapman (Vnjz.-Dem.) Op den heer C. van Ginkel, arbeiderspartij, werden 87 stemmen uitgebracht. Voor de aanbesteding van de uitbreiding der gebouwen van de gasfabriek alhier warm 13 biljetten ingekomen. Hoogste inschrijver was de heer P. Tuijn te 't Zand 5500; laagste de heer S. Koning te Schagen 3589, aan wien het werk is gegund. UIT GRAFT. Door burgemeester en wethouders der gemeente Graft is aanbesteed het leveren der schoolbehoeften voor 1914 voor de 3 scholen in deze gemeente. Hoog ste inschrijver was de heer Eisma te De Rijp voor ruim 170. Aan de laagste inschrijfster, mej. de wed. G Kaaij te West-Graftdijk, is de levering gegund voor 157.87. UIT SPIJKERBOOR. Tot brugwachter alhier is benoemd de heer G. de Ruijter, sluisknecht te Nieuwediep, in de plaats van den heer Blom, die verplaatst is naar de brug bij Schoorldam. UIT HEERHUGOWAARD. Alhier werd een Voetbalclub opgericht waartoe 20 jongens toetraden. Op het weiland van den heer Swager, nabij het station, zullen de oefeningen wor den gehouden. UIT SCHERMERHORN. In de vergadering van de Tuinbouwvereeniging „Schermerhom en Omstreken" werd tot ladingmees- ter, tevens verkooper der producten aan den afslag te Purmerend, benoemd de heer D. Rus te Schermerhom. Verder werd door eenige leden overeengekomen tuin bouwproducten in te zenden op de in September te houden landbouwtentoonstelling te Schagen. presteeren. Mej. Huyzinga was als declamatri.ee zeer goed. Veel indruk maakte „Van een Konings dochter" van Helène Swarth cn „Bede" van Adama van Scheltema. Aardig werd door haar twee komi sche Oudhollandsche liedjes gegeven. Onder zeer veel instemming der aanwezigen ont vingen de dames bloemen. Het Amsterdamsch Studenten Concert-Bureau werd dm 25sten Februari door en uit Amsterdamsche stu denten opgericht, met het doel om door het geven van concerten een fonds bijeen te brengen, teneinde hier mede in overleg met de commissie voor de ziekenkas aan behoeftige patiënten na hun ontslag uit de Uni versiteitsklinieken hulp te verstrekken. Het is onver schillig in welke gemeente deze patiënten wonen of van welke gezindte deze zijn. De medewerkenden dom dit belangeloos, terwijl het bureau gem feestelijkheden van welken aard ook be kostigt. De maxima baten komen dan ook aau het doel. Dit sympathiek streven verdient dan ook aller steun, zeer zeker hoort men het wakkere damesclubje, dat In Bergen optrad, gaarne meermalen. UIT WIJDENES. Donderdag hield de Coop. Landbouw Handels- en Marktvereeniging alhier een buitengewone algemeene vergadering ter bespreking van het puntvervoer van aardappelen. Tegenwoordig warm 101 leden. Voor zitter de heer P. Boot. Het bestuur stelde voor dit jaar te Hoogkarspel te laten veilen. Met 51 stemmen voor, 24 tegen en 15 blanco werd echter door de vergadering het voorstel van een der leden aangenomen om evenals verleden jaar weder aan een koopman te leveren. De leden blijven niettemin vrij om te Broekerhaven, te Bovenkarspel of te Hoogkarspel te laten veilen. Heden werden door den heer J. Noordeloos al hier de eerste snijboonen verzonden. UIT OUDE NIEDORP In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeeling van den Bond voor Staatspensioneering al hier, werd de rekening goedgekeurd met een voordee- lig saldo van 5.33. Ontvangen was 28.65, Uitge geven 23.32. De heer A. Mijts werd herkozen tot secretaris en in de plaats van den heer J. Glas, niet herkiesbaar, werd tot bestuurslid gekozen de heer C. Rempt. UIT HEILOO. Gistermorgen is door onbekende oorzaak aan den Hoogenweg geheel afgebrand de boerderij van den heer J. Adrichem. Huis en inboedel warm verzekerd. UIT ZUID-SCHARWOUDE. De Arbeiders-Bouwvereeniging alhier is thans in ernstige onderhandeling met de heeren W. de Boer en W. Bouwman, om van dm eerstgenoemde voorloopig een gedeelte van een akker en van laatstgenoemde eenige meters grond, toegang gevende tot dien akker, te koopen. De mogelijkheid bestaat dat de beschei den binnen zeer korten tijd den Raad zullen bereiken. In de Vrijdagavond gehouden, flink bezochte vergadering van de afdeeling Heerhugowaard van den Bond van Ned. Onderwijzers, werd medegedeeld, dat een conferentie heeft plaats gehad met het hoofd der school te Oudkarspel, ten doel hebbende om de z. g. koolplanten-vacantie af te schaffen en deze te voegen bij de zomervacantie. Genoemd hoofd was hier voor. Ook zal voor dezè zaak met B, en W. te Oudkarspel worden geconfereerd, eveneens met B. en W. van Noord-Scharwoude. Aan het hoofdbestuur was ver zocht bij te dragen het tekort, dat door de verkiezin gen van verleden jaar is ontstaan; het hoofdbestuur besloot echter niet bij te dragen, waarom nogmaals een schrijven zal worden gezonden. De heer Plomp heeft bedankt als secretaris, de yolgende vergadering zal in deze vacature worden voorzien. De door den heer du Burck ten beste gegeven „Walchersche no velle" viel zeer in den smaak. UIT ZUID-SCHERMER. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Driehui zen en Zuid-Schermer is beroepen de heer J. P. Spaar garen, candidaat te 's-Qravenhage. UIT GRAFT. De heer H. W. Bosch, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Jisp bedankt KORTE BERICHTEN. In een der hoofdstraten van Haarlem staat een gelegenheids-reclamebord, waar nog al wat taalfouten op prijken. De schilder, hierop attent gemaakt, heeft er een bordje aan bevestigd met: „Ongecorrigeerd". Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam is ge promoveerd tot doctor in de rechtswetenschap de heer O. A. Diepenhorst, op proefschrift „Socialisti sche Ministers in een niet-socialistisch ministerie". De heer H. J. Poutsma, de uit Zuid-Afrika ver bannen arbeidersleider, is naar het Handelsblad meldt te Christiania door een tandem aangereden, ten ge volge waarvan hij vrij ernstig gewond werd. De Russische sleepboot „Newa" is gistermiddag voor den Nieuwen Waterweg gezonken. De 12 kop pen tellende bemanning werd gered. De te Amsterdam gearresteerde electricien, ver dacht van medeplichtigheid aan de brandstichting aan het Hofspui te 's-Gravenhage, is weder op vrije voeten gesteld. Gistermiddag Is in den Haag een 4-jarig kind in een stukje brood gestikt. De plaatselijke commissie van toezicht op het la ger onderwijs te Winschoten heeft onlangs collectief ontslag genomen, omdat de raad de adviezen van deze commissie, op verzoek verstrekt, in den wind sloeg. In de gisteren gehouden raadsvergadering is op voor stel van B. en W. besloten de heeren te verzoeken op hun besluit terug te komen, Te Zaandam is aanbesteed het uitdiepen van de Achterzaan te Zaandam en langs Koog Zaandijk en Wormerveer. Het aantal inschrijvers bedroeg negen; laagste A. Prins Thz. te Sliedrecht voor 153 000. De gunning is aangehouden. Zaterdag is te Soerabaja onder groot enthousias me tot de oprichting van een Indische S. D. A. P. be sloten. zaal en Boekerij werd benoemd de heer Jan R. van der Moer. OESLAAGD. Voor he diploma boekhouden voor de Vereeniging van Leeraren slaagde de heer A. Prins, te Nieuwe Niedorp, leerling van den heer J. H. Elfring. Bij het gehouden examen voor machinisten ter koopvaardij slaagde de heer Th, J. Kloppenburg Jr., leerling van den heer C. F. D. Kohnert, alhier. CADETTENSCHOOL Het schriftelijk gedeelte van het toelatings-examen voor cadet aan de Cadettenschool, waarbij aan alle adspiranten dezelfde vragen worden opgegeven, zal geschieden op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Juli a.s. te Nijmegen, Breda en 's-Gravenhage. Het mondeling examen heeft alhier plaats en duurt iya dag. BEVORDERD. Onze vroegere stadgenoot, de heer O. A. J Booi korporaal-cadet aan de K. M. A. voor Ned.-Indië Breda, is bevorderd van de le naar de 2e klasse. EEN PLUIMPJE VOOR DE POST. Den 3den dezer werd vanuit Essen (Ruhrgebied Duitschland) aan den heer Louis Trijbetz briefkaart vérzonden, met het volgende onvolledige adres: Herm Louis Trijbetz, het meubel Holland Laüge street. Toch Is de briefkaart op zijn juiste be-' stemming aangekomen, dank zij de activiteit van onze posterijen. HULDIGINO DIRECTEUR D. O. V. De Geheelonthouderszangvereeniging D. O. V., wel ke bij den Zondag j.l. te wormervere gehouden natio- nalen zangwedstrijd voor Gemengde Geheelonthou derszangkoren niet minder dan een 4-tal prijzen ver wierf, n.l. de le prijs in de le afdeeling, de le prijs in den eerewedstrijd, alsmede de medailles voor de beste opvatting en de beste uitspraak, heefi gister avond haar bekwamen directeur, den heer H. Stolp, gehuldigd. Gisteravond negen uur kwam de heer Stolp uit Wor merveer aan het station alhier aan. Het bestuur en de leden van D. O. V. waren er met het vaandel der vereeniging, terwijl ook het bestuur van Nieuw Leven en Orpheus en van de A. N. G. O. B. er met het vaan del tegenwoordig waren. De voorzitter van D. O. V., de heer Rentenaar, trad den heer Stolp tegemoet, bracht hem een woord van hulde en dank en bood een fraaien lauwerkrans aan. Den heer Stolp viel daarop een warme ovatie ten deel. Een muziekkorps, bestaande uit eenige leden van het Stedelijk Muziekkorps, liet zich hooren. De directeur en het bestuur van D. O. V. namen plaats in een tweetal rijtuigen. Voorafgegaan door de muziek en gevolgd door de leden van D. O. V. en de zustervereenigingen, alsmede nog vele anderen werd een rondgang door de stad gemaakt. Langs Scharloo, Langestraat, Schoutenstraat, Laat, Huig- brouwerstraat, Laugestraat ging men naar de turn zaal der Harmonie, waar het bestuur van de Veree- nigde Zangers met bet vaandel aanwezig was. De voorzitter van D. O. V. bracht een woord van hartelijken dank aan de zustervereenigingen voor de door haar betoonde belangstelling. De. 2e voorzitter van „Nieuw Leven," de heer D. G. van Beek, bood namens de vereeniging den directeur en de leden van D. O. V. hartelijke gelukwenschen aan met de behaalde overwinning. Hij sprak de hoop uit, dat de geestdrift van dezen avond altijd in de ver eeniging mocht heerschen en dat men steeds eenparig zou optrekken met den directeur voor meer overwin ningen. De heer Bakker bracht de gelukwenschen van de Vereenigde Zangers over en uitte de beste wenschen voor de toekomst der vereeniging. Het moet zoo wor den, aldus spr., dat D. O. V. niet op een concours kan komen, of de andere zangvereenigingen voor haar be ducht, moeten zeggen: O jé, daar heb je D. O. V. D. O. V. zong daarna een tweetal liederen, o. a. het verplichte koor van den wedstrijd: „De stal" van v. d. Linden, woorden van Adama van Scheltema. Het officieele deel van den avond was hiermede ge ëindigd; lang bleef men echter nog in zeer gezellige stemming bijeen. AANBESTEDING GEGUND. Naar men ons mededeelt, is het bouwen voor „Volks huisvesting van een 40-tal arbeiderswoningen bene vens het leggen van straten op een terrein, gelegen ten Z. W. der Oosterstraat, gegund aan den neer L C. Oudt, aannemer alhier, voor 72800. ALKMAARSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Aan bovengenoemde inrichting zijn van 29 Mei tot en met 5 Juni genomen: 54 baden door heeren. Totaal 54 baden. Hoogste temperatuur van het water 61 gr., laagste 57 gr. LEGER DES HEILS. Men verzoekt ons te melden, dat vanwege de afdee ling van het Leger des Heils alhier a.s. Zondagavond acht uur in het gebouw aan den Limmerhoek een plech tige Gedenkdienst zal worden gewijd aan de nage dachtenis van de 171 officieren en soldaten van net Heilsleger uit Canada die op jammerlijke wijze bij de ramp van de Empress of Ireland om het leven zijn gekomen. KAMER VAN KOOPHANDEL Gaarne vestigen wij er ook hier nog even de aan dacht op, dat zij, die aanspraak kunnen maken om ge plaatst te worden op de lijst van Kiesgerechtigden, voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, daar van vóór 1 Juli ter gemeentesecretarie aangifte moeien doen. Om kiezer te zijn moet men kiezer zijn voor den gemeenteraad en bestuurder of medebestuurder zijn en gedurende ten minste twaalf achtereenvolgende maanden zijn geweest, van een bedrijf van handel of nijverheid Burgerlijke Stand. Geboren: 5 Juni. Anna Francisca, d.v. Corne lls Anthonius Maria Swaerts en Aagje Wagemaker. Overleden: 5 Juni. Anna Rozenbroek, weduwe van Klaas Nap, 80 jaar. O1 'JJ1 ClClilO ICJUL1 U. ULX.UH-U, W» tsiaa j VdUWC^C 11CI UCjJClL LV-UIC LIL U IJ Uit VU.JL fcWfc Vf» I II TI..mm a /4 nm ri i An s 4 4 I I I Tl - 'fU

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 13