DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Handelsdagschool No, im Honderd en zestiende jaargang 1914 ZATTÏBDAG fl .TTfNIe te Alkmaar. Aangifte van Leerlingen. Mondei Jaar geleden. Jeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en 'sstdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden mr Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk fl,— Afzonderlijke nummers 3 Cents Telefoonnumswr 3. Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. CQSTER ZOON, Voordam C 9. met 3-jarigen cursus Jongens en meisjes, die het onderwijs wenschen ie volgen aan de HANDELSDAGSCHOQL, wor den verzocht zich in persoon of schriftelijk vóór 26 juni a.s. aan te melden bij den Directeur, den heer A. Versteege, aan het schoolgebouw (Victoriepark) bij voorkeur op Maandagmiddag en Donderdag middag, gedurende de schooluren. Als leerlingen worden toegelaten: zij, die in het bezit zijn van een verklaring of getuigschrift, waaruit duidelijk blijkt, dat zij de van uwen roem getuigen is geweest, opent zich op nieuw voor u; uw Souverein, die eenmaal uw wapen broeder was, noodigt u, om weder onder hem te dienen. „Wij verklaren, dat de conscriptie afgeschaft is. Ons voorbehoudende, om eene diepere inzage van de belastingen te nemen, waarvan deTtegenwoordige om standigheden ons zullen toestaan u te verligten, of die wij ten minste zullen kunnen verminderen, verklaren wij ook nog de belasting op de erfopvolgingen bij testament en ab Intestato afgeschaft, en herstellen de voonnaals bestaan hebbende wet daaromtrent Ook het regt van patent is afgeschaft. „Gegeven te Genua, den UdtB Mei 1814. V. Em manuel. FRANKRIJK. Parijs den '27 Mei. Monseigneur de hertog van Augoulême heeft eindelijk aan de wen schen der inwoners van de hoofdstad voldaan, welke thans het geluk hebben, ae geheele Koninklijke familie en alle de prinsen van den bloede te bezitten. Van des morgens ten elf uren, waren de nationale garden en KClulKOUUmi alle de troepen op de been. Mevrouw de hertogin van zea of zeven klassen eener lagere school met j Angouleme, is, ten twee uren, in een rijtuig met ar-ht uitgebreid leerplan met vrucht hebben door- ff Jrthar« "doorluchtige» gemaal tot aan Boury-la Reine (anderhalf uur tea zui- loopen, b. zij, die den leeftijd van 12 jaren hebbende be reikt, het toelatingsexamen met goed gevolg hebben afgelegd. Het sub b bedoelde examen omvat: het lezen, het schrijven, het rekenen, de beginselen der Nederlandsche en Fransche taal, der aardrijks kunde en der geschiedenis. Zij, die op grond van de bepaling sub a zonder examen wenschen te worden toegelaten, of die in aanmerking wenschen te komen voor het bepaalde in artikel 10 alinea 2 der Verordening op de Handelsdagschool, worden verzocht daarvan bij de aangifte kennis te geven. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter aigemeene kennis, dat he den op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met bijlagen van de Handelsvennootschap „Anker-Maatschappij, J. C. BAAN Co., aldaar, om vergunning tot het op richten van eene koffiebranderij, waarin een gasmo tor van 8 P.K., met dynamo, in het perceel Nieuw- noortslaan, Sectie E, Nrs. 2665 2697. Bezwaren tegen deze oprichting kunnen worden ingediend ten raadhuize dezer gemeente, monde ling op Vrijdag 19 Juni e.k 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedu rende drie dagen vóór gemelden dag kan de ver zoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingeko men schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 5 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RÏPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Uit de Alkmaarsche Courant van 6 Juni 1814. ITALIË. Genua den 18 Mei. Z. M. de Koning van Sardinië is, na de voornaamste etablissemente van van laten heeft, gisteren ten zes uren des morgens, naai de hoofdstad vaa zijne staten vertrokken, welke onge duldig is, om hare® Koning weder te zien. PIEMONT. Turijn den 18 Mei. Men heeft alhier de volgende proclamatie publiek gemaakt „Victor—Emmanuel, bij de gratie Gods, Koning Sardinië, van Cyprus en van van Jeruzalem enz. enz. „Door den afstand van onzen zeer beminden broe der, den Koning Karel-Emmanuel, en door het recht van opvolging, op den troon van onze doorluchtige vooroudera geroepen, ben ik zeer ongeduldig, om, na zestien jaren van bitter verdriet en van wreede wis selvalligheden, vrij in het midden van u, wijze geliefde onderdanen, te bevinden, als een teder vader te mid den zijne kinderen. De hatelijke tiinderpalen, die ens gescheiden hebben, zijn eindelijk opgeheven. De Goddelijke Voorzienigheid heeft het hart en den uit der verbondenen mogendheden tot een eenigen wil vereenigd; zij heeft derzelver dappere legers van over winning tot overwinning geleid en de onverwachtste voordeelen doen behalen. Europa is vrij, en de vol ken hebben zoo wel hunne wettige Souvereinen als den rang, dien gij voormaals onder de natiën bekleedden, terug bekomen. Hun geluk is op duurzame en onver anderlijke grondslagen gevestigd. Het uwe zal steeds het eenige doel onzer pogingen zijn. „Ónze eerste zorg zal wezen, om u, in de buitenspo rige belastingen, die u drukken, te verligten, om den akkerbouw en den handel weder te doen bloeijen, en, hetgeen nog belangrijker voor ons hart is, om onzen ouden godsdienst deszelfs voormaligen luister terug te geven. Vergeet de onderdrukking, onder welke gij gekwijnd hebt, en vergeeft uwen onderdrukkers. Wij "hebben regt, zulks van u te vorderen en zullen er u zelve het voorbeeld van ereven. Laat ons, mijne ge trouwe onderdanen, één huisgezin uitmaken; laat ons allen tot het geluk van hetzelve mede werkenDappe- re krijgslieden, met het zachtste genoegen herinneren wij ons uwe standvastigheid, uwen mannelijken moed in de gevechten; Wij herinneren ons, met welk eene geestkracht gijlieden, verscheiden jaren borg, eenen hoogmoedigen en vernielenden vijand hebt afgeslagen. Hel veld van eer, dat door het bloed besproeid is en den van Parijs) tegemoet gegaan. Ten drie uren, vertrok de hertog van Berry te paard, vergezeld van de maarschalken van Frankrijk, van de luitenant-generaals van het leger en van den staf der nationale garde. De prefekt van het departement, de maires en de municipale raad van Parijs hebben zich naar de barrière du Maine begeven, ten einde aldaar Z. K. H. te ontvangen en te complimenteeren. Ten vijf uren. kwam mevrouw de hertogin van Am goulême te Parijs terug, en een kwartier uurs daarna, deed de hertog van Angouleme, met zijn geheelen stoet welke zeer talrijk en luisterrijk was, zijne intrede. Hjj zat op een paard. Naast dien Prins, ter rechterzijde, bevond zich de hertog van Berry, zijn broeder en aan zijne linkerzijde, de hertog van Orleans. De stoet bestond uit bijna twaalf duizend man van de nationale garde te voet, van de geheele garde te paard, van het regiment jager» van Berry en van de gendarmerie van Parijs. De maarschalken en de gene raals omringden die prinsen. De drift van het volk van Parijs, om de tegenwoor digheid Monseigneur den hertog van Angouleme te genieten, was buitengemeen. Van Montrouge (eeen groot kwartier ten zuiden van Parijs) tot aan 't paleis der Tuileriën waren de wegen, de boulevards en stra ten van Parijs met menschen opgevuld. Het vreugde gejuich, het geroep van leve de Koning! leve Mon seigneur de hertog van Angouleme, leve de Bourbons! hebben Z. K. H. tot aan het Paleis verzeld. Een ieder schepte vermaak, in de trekken van dien Prins, de goedheid, de ridderlijke houding en de be minnelijke waardigheid van zijn' doorluchtigen vader te zien. Ten half acht uren, nadat de koninklijke la- milie het middagmaal had gehouden, vertoonde zich de Koning aan een der vensters van het paleis dei Tuileriën, Monseigneur de hertog van Angouleme aan zijne regter en Madame royale aan zijn linkerhand hebbende. Het publiek legde op nieuw zijne yreugde en liefde door lang en herhaald gejuich aan den dag. Z. M. de Keizer van Rusland heeft, eergisteren, het cercle van mevrouw de baronnesse de Stael met zijne tegenwoordigheid vereerd. (Journal des Débats.) De deputatie van de heeren officieren van het koninklijk leger der Vendée, door den generaal Sapi- nand gepresideerd, heeft de eer gehad, door den her tog van Luxembourg, kapitein der garde van Z. M., en door den veldmaarschalk de la Rochefoucault, aan Z. M. gepresenteerd te worden. Dezelve heeft aan Z. M. het volgend adres aangeboden: „Sire, leve de Koning! leve de Godsdienst! leve Lo dewijk XVIII! aldus was, twintig jaar geleden, de oorlogs en verzamelings-kreet uwer Vendeërs. „Leve de Koning! leve Lodewijk XVIII! deze vreug dekreet wordt thans door alle de echos der Vendée herhaald; dezelve laat zich van onder de puinhoopen, uit het diepste der grafsteden hoorenoveral voegen doorluchtige schimmen hunne stem bij de onze en deelen in onze vervoering. Sire, geheel de Vendée was op de been; chefs, officieren, soldaten, allen her namen hunne posten, toen geheel Frankrijk met ons kwam uitroepen: leve de Koning, leve Lodewijk XVIII. „Bij het brengen onzer hulde en gelukwenschingen aan den voet van den troon, gevoelen wij eene soort van fierheid, van de eerste geweest te zijn, die Frank rijk het voorbeeld van getrouwheid hebben gegeven. „Wij hebben de eer, Sire, om u de personen, of de namen der oude wapenbroeders der Daltee's, der Bonchamp's, der Laroche Jaquelin's, der Lescure's, der Charrette's en der Stofflet's te presenteren, die al len zweeren, bestendig gereed te zijn, om, hunnen laatsten droppel bloeds voor de Bourbons en de voor malige monarchie te storten. Leve de Koning! leve Lodewijk XVIII Z. M. heeft geantwoord: „Reeds sedert lang, heb ik gewenscht, mij onder de Vendeërs te bevinden. Mijn hart is altijd bij hen ge weest," (Gazette de France.) VEREENIODE NEDERLANDEN. Departement van buitenlandsche zaken. 's-Gravenhage den 3 Juny 1814. De zekere tijding, dat de preliminalren van den vre de, tusschen de hooge Bondgenoten en Zijne Aller- christelijke Majesteit, in den nacht van den 31sten Mei, te Parijs geteekend zijn, i», gisteren avond laat, alhier aangekomen. BINNENLAND. DE HEER LOVINK. Omtrent het waarschijnlijk aftreden van den heer Lovink in December a.s. zegt het „Bat. Nbl." dat vol gens geruchten den heer Lovink van regeeringswege in Nederland een bijzonder mooie positie zou worden aangeboden, waarover geheimhouding gelast is, doch die als een «yort appreciatie beschouwd kan rvoiden van de belangrijke diensten door hem am Ifldië be MAJOOR SLUYS. De majoor in Albaneeschen dienst, thans met ver lof hier te lande, Sluys, laatstelijk kapitein bij den generalen staf van het Nederl. leger, is Donderdag ontvangen door den minister van oorlog, generaal Bosboom, aan wien deze officier aer vreemde gendar merie verschillende mededeelingen deed betreffende het organisatiewede en het verbujx uer Nederlandsche officieren in Albanië. Ds. TALMA. Naar het zich laat aanzien, zal ds. Talma het be roep naar Bennebroek aannemen. Deze week bracht hij reeds een bezoek aan de gemeente, en 10 Juni a.s. zal hij in de groote zaal van de Van Verschuer-Brants- stichting gelegenheid geven aan de gemeenteleden kennis md hem te maken. Gemengd nieuws. CLERICALKBME IN HOLLAND. In de „Times" staat naar de Tel. meldt, onder bo venstaand opschrift een artikel van een Neder land- schen correspondent, die verschrikkelijke dingen ver telt van de gevaren van het clericalisme in ons land en mededeelt, dat als reactie daartegen vooral in libera le kringen een anti-Katholieke geest ia ontstaan. Van daar, bij een in geenen deele onbelangrijke minder heid der liberalen, 'n sympathiseexen met Ulster, eer der dan met de tegenwoordige Britsche regeering, met wier aigemeene houding zij het anders geheel eens zijn. En om te illustreeren hoe de geesten hier te lande door de geestdrijverij verbitterd zijn, maakt hij de „Times"-lezers wijs, dat de anti-Katholieke beweging van dien aard is,"dat de drooglegging der Zuiderzee er ernstig door bedreigd wordt! Op welke wijze? vraagt de verschrikte lezer. „Men vermeent, dat het nieuwe land door Katho lieken zal worden opgekocht en oppositie zal ont staan tegen elk plan, dat ten doel heeft een nieuwe „zwarte plek" in het Noorden te stichten!!" De vrij-liberalen zijn het b.v. verschrikkelijk eens met minister Lloyd George, teekent de redactie van de Tel. hierbij aan. STAATSCOMMISSIE INZAKE ELECTRICI- TEITSVOORZIENING. De Staatscommissie voor de electriciteitsvoorzie- ning is, naar de Tel, verneemt, gereed gekomen met haar arbeid en heeft haar rapport aan de Koningin gezonden. EINDUITSLAG DER ONDERWÏJS-EXAMENS. De einduitslag van de te Amsterdam gehouden etamens ter verkil'«ing der akte van bekwaamheiu van onderwijzer of onderwijzeres is als volgt: geëxa- mineeru 283 candidaten, 86 mannelijke en 197 vrou welijke. Geslaagd zijn 190: 52 mannelijke en 138 vrouwelijke candidaten. DRAADLOOZE TELEPHONIE. De Matin" bevat een uitvoerig verslag van dezer dagen genomen proeven met verbeterde systemen van draadlooze telefonie. Gesproken werd in tegenwoor digheid van de reporters over afstanden van 200 K. M. met prachtig resultaat; het timbre van de stem was zelfs gemakkelijk te herkennen HALF-WATTLAMPEN IN KLEINERE LICHT STERKTEN. Vanwege de N. V. Philips' Gloeilampen-fabrieken worm aan het Hbld. medegedeeld, dat men er in ge slaagd is Half-Watt-lampen te vervaardigen in klei ne lichtsterkten n.l. lampen van 200 kaarsen, die kun nen branden op een net met normale spanning van 110—125 volt en lampen van 400 kaarsen voor span ningen van 220—250 volt, welke dus geschikt zijn voor verlichting van winkels en kleinere zalen. In het bericht wordt tevens gemeld, dat waarschijn lijk binnen enkele maanden ook lampen van 100 kaarsen voor spanningen van 110 tot 125 volt en van 200 kaarsen voor spanningen van 22Q volt tot 225 volt in den handel gebracht zullen kunnen worden. Deze lichtsterkten zullen dan geschikt blijken voor woonkamers en soortgelijke kleinere ruimten, waar voor men heden nog lampen bezigt met een verbruik van 1 watt per kaars. Het laatste deel van het bericht laat vermoeden, dat de proeven ter vervaardiging van halfwattlampen voor verlichting van kamers reeds met succes bekroond zijn. Indien het mogelijk blijkt deze lampen voor het verbruik te fabriceeren, dan is de vinding inderdaad van een zoo groote beteekenis, dat hare premature publiceering daardoor ten volle gerechtvaardigd wordt. Halff-watt-lampen toch van deze geringere kaarssterkte zullen ten opzichte van het electrisch licht voor kamerverlichting in dezelfde mate besparing in de stroomkosten geven als de Half-Watt-lampen van hooge kaarssterkten thans reeds bieden ten op zichte van de straatverlichting. Welke problemen voor deze inventie op te lossen zijn geweest b.v. wat de gasvulling betreft in de glas- klok, welke de draadverstuiving tegengaat maar te vens warmte aan den draad onttrekt zal men later moeten ervaren. KINDERBESCHERMING. Op uitnoodiging van het bestuur van den Neder- landschen Bond tot Kinderbescherming, heeft zich eene commissie gevormd die zich tot taak stelt, de vraag te bestudeeren, op welke wijze het euvel van schending van den onderhoudsplicht door ouders, hetwelk zich bij de toepassing der Kinderwetten heeft geopenbaard, zou kunnen wordea gekeerd en de uit komsten van haar onderzoek neer te teggen in een rapport aan genoemd bestuur. Daar de meeningen omtrent de maatregelen, welke tegen plichtverzakende ouder» zouden kunnen worden ingevoerd, nog verdeeld zijn, werd besloten tot in stelling van die studie-commissie, waarin hebben zit ting genomen: mr. L. Ch. Besier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, als voorzitter; mr. F. G. van Beusekom, secretaris van den Hoogen Raad te Utrecht als secretaris; J. R. Snoeck Henkemaus, voorzitter van den Armenraad te 's-Gravenhage; mr. J. V. van Kem pen, secretaris van den Voogdijraad Amsterdam I; mr. V. H. Rutgers, lid der Tweede Kamer; A. C. A. v. Vuuren, lid der Tweede Kamer; mr. C. j. M. Wilde, secretaris van den Voogdijraad 's-Gravenhage I. VACCINATIE-KWESTIE, De Zesde Kamer der Rechtbank te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de zaak tegen dr. Jan Woltjer, waarnemend rector aan het Bijzondere Gymnasium der Vereeniging ter Voorbereiding tot het Universi tair Onderwijs. Hij werd door den kantonrechter vrijgesproken van de tenlastelegging, dat hij in zijn kwaliteit van hoofd der school niet heeft aangelegd een lijst, aangevende wie in den loop van 1912 tot de school waren toege laten, doch hij werd door denzelfden kantonrechter veroordeeld tot twee geldboeten, elk van 5, of één dag hechtenis, ter zake: lo. dat hij te Amsterdam op 10 Juni 1913 al» hoofd der school als onderwijzer heeft toegelaten den heer J. H. Müller, zonder dat deze een vaccinatiebewijs overlegde; 2o. dat hij een lijst, aangevende wie In den loop van 1912 tot die school waren toegelaten, niet aan den burgemeester van Amsterdam heeft toegezonden. De rechtbank bevestigde de vrijspraak van den kan tonrechter, doch voor het overige vernietigde zij diens vonnis. Ópnieuw rechtdoende, verklaarde de recht bank niet wettig en overtuigend bewezen, dat bekl. op 10 Juni 1913 den heer Müller als onderwijzer tot de school heeft toegelaten, zoodat hij daarvan werd vrijgesproken. De rechtbank overwoog, dat waar de heer Müller reeds bijna 20 jaar als onderwijzer aan de school verbonden was, hij niet geacht kan worden op 10 Juni 1913 te zijn toegelaten. Dat hij toen werd toegelaten, achtte de rechtbank niet alleen In strijd met het gewone spraakgebruik, doch ook met het Ko ninklijk Besluit van 29 Januari 1912 (Staatsblad 97). Wat betreft het niet zenden van de lijst aan clea burgemeester, daarvan ontsloeg de rechtbank den be klaagde van alle rechtsvervolging, nu de dagvaarding bij dat deel def tenlastelegging niet vermeldt, dat de bekl. hoofd der school is en waar de school is geves tigd. ':i 4 ïtf PREDIKBEURTEN. Herv. Kerk te Broek op Langendijk, 9.30 uur, Ds. Jf. P. Dijk. Geref. Kerk, 6 uur, Ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk, 9.30 uur en 2.30 uur, Preeklezen. Doopsgezinde Kerk, 9.30 uur, Ds. Banga, Zuidscharwoude. Herv. Kerk, niet ontvangen. Noordscharwoude, Herv. Kerk, 9.30 uur, geen dienst. Geref. Kerk, 9.30 en 4 uur, Dr. Harrensteifl. Oudkarspel, 9.30 uur, Ds. G. de Leeuw. GOUVERNEMENTSBETREKKINGEN IN NED. OOST-INDIë. Onder dezen titel is bij den boekhandel C. L. van Langenhuijsen te Amsterdam verschenen een gids voor hen, die een gouvemements-betrekking in Ned. Oost-Indië wenschen te vervullen. Deze gids is naar officieele gegevens bewerkt door den heer W. H Bo- gaardt, lid der Tweede Kamer. De talrijke brieven, welke hij van heinde en verre ontving en waarin hem inlichtingen werden verzocht, deden den heer Bo- gaardt besluiten dezen gids samen te stellen, welke te vens een vraagbaak kan zijn voor ouders bij de keuze van een aanstaanden werkkring voor hun zonen en dientengevolge bij de bepaling der studiën van die zo nen, die later als ambtenaar uitgezonden wenschen^ te worden. In de Tweede Kamer zeide in 1908 de minister van koloniën Idenburg: „Ik wensch op het verschijnsel te wijzen, dat hoewel in Indië de verschillende posi- tiën worden verbeterd, de werkkring verruimd, er een geest van Jan-Salie-achtigheid bij bepaalde kringen schijnt te bestaan, die tengevolge heeft, dat men lie ver voor 1600 2000 hier te lande werkt dan voor het dubbele in Indië." Nu vele jongelui weldra voor de moeielijke beroep#- keuze staan, zij de aandacht gevestigd op dit woord en op dezen gids. De samensteller deed aan de lijst der betrekkingen, de vereischten, bezoldigingen enz. eenige mededee lingen van algemeenen aard over grondgebied, kli maat en gezondheidstoestand, onderwijs, godsdienst, taal in en de reis naar Indië voorafgaan. Ten slotte merken we nog even op, dat in dezen gids alleen regeeringsbetrekkingen worden behan deld. Voor inlichtingen, betreffende particuliere be trekkingen bij cultuur-, industrieele- of handels-on dernemingen, moet men zich wenden tot de betrokken ALKMAAISCHE COBBAN gma» im WP7PT1

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5