door dienst „af" was. Ilij had een tijdje bij de jagers gediend, maar simulatie was hij afgekeurd. Een soldaat, die het ge sprek hoorde, ging inlichtingen vragen en toen kwam het verhaal. Degenen, die soldaat moeten worden, kunnen ge holpen worden door een „bureau" te Groningen. Men stelt zich in betrekking met dit bureau en wordt dan onderzocht. De „dokter" zoekt en vindt niets, maar hij vindt steeds een orgaan of lichaamsdeel, dat met succes als pijnlijk kan worden opgegeven. B.v, die „dokter" zegt, dat ge kunt klagen over de voeten, het loopen valt u ontzettend moeilijk. Het onderzoek van den militairen geneesheer valt ongunstig voor u uit, maar gij houdt vol. Is die voet normaal? Geheel normaal? Neen! (Wie is in alle opzichten geheel normaal?) Welnu, dan is het toch mogelijk, dat de soldaat pijn heeft bij 't loopen; gij valt maar steeds weer uit, kunt ten slotte niet meer staan, enz. Gij wordt afgekeurd. Het succes van den „dokter' van 't bureau berust nu op 't feit, dat hjj bij iedereen de plek kan vinden,'die eenige afwijking vertoont en die dus kan dienen als grond voor de afkeuringdoor simula tie! De soldaat noteerde het adres van 't bureau en hoopt ook op succes. Weten de autoriteiten zulks? vraagt de inzender. En is er niets tegen te doen? Het "bedoelde jonge 'mensch om zijn voeten afgekeurd, beroemt er zich op een der beste loopera van het land te zijn. De redactie teekent hierbij aan: De autoriteiten weten het. De geneeskundige dienst ook. En die is op deze foefjes uitgeslapen. Velen zul len het dus niet zijn, die er met de hulp van het bu reau doorslippen én de „flinke" jongens die er ge bruik van maken moeten zich nog maar eens goed be denken, of ze hun geld niet beter kunnen besteden dan aan den eerbiedwaardigen medicus die deze instelling bedient. A propos, waar was het ook weer, dat de militie- Elichtigen die een lichaamsgebrek hebben, geschikt- eid vóór den dienst simuleeren om toch maar niet de schande te dragen van afgekeurd te worden? O ja, in Zwitserland. VALSCHE ACCEPTEN. Een bediende van den kassier S., te Amsterdam, ze kere v. d. P., assuradeur, te Haarlem, heeft tien sche accepten van 25 gemaakt ten name van den] heer K. te Haarlem en daarop 250 van zijn patroon Koning. voorloopig in zijn betrekking geschorst Bij het ver hoor kwam aan het licht, dat h. een half jaar geleden v. B. had verbaliseerd wegens het fietsen zonder licht en hieïaan geen uitvoering had gegeven, nadat bij van. v. B. een fietsband had ontvangen. VRIJZINNIG-GODSDIENSTIGEN. De vereemging van vrijzinnig godsdienstigen in West-Friesland hield Zondag te Wester-Blokker de derde samenkomst. Deze, bedoeld als openlucht-samenkomst, kon ech ter wegens het slechte weer niet in den kersenboom gaard worden gehouden, waarom men bijeen kwam in het gebouw der Ned. Herv. Kerk te Wester-Blok ker. De ruim 400 aanwezigen vulden de kerk geheel. Ds. S. Spaans, van Enkhuizen, sprak het openings woord en wees er op, dat het doel in hoofdzaak was, het doen uitgaan van kracht in eigen kring. Spreker kon zich dan ook niet begrijpen, dat een schrijver in „De Hervorming" (dr. K. Vos, van Middelstum), durft zeggen, dat deze bijeenkomsten geen nut afwerpen en slechts als een prettig uitje beschouwd worden; dat de menschen er een uitgaansdag in zien, waarbij men de rest op den koop toeneemt. Met kracht protesteer de spreker tegen zoodanig geschrijf, alsmede tegen de redactie, die den schrijver steunt. Als gemeenschappelijk lied werd gezongen Gezang 199 2. Ds. F. J. de Holl, van Borne, vroeger te Medemblik, sprak over menschen, die leiden en menschen, die ge leid worden. Naast hen, die zich blindelings laten leiden, stelde spreker hen, die een leven van grof ego isme en baatzucht leiden. We moeten zelf de leiding in den weg, dien we volgen willen, kiezen. De practische maatstaf, door ons aan te leggen, bij de beantwoording der vraag, of een leider goed is, of hij ons leiden zal tot levensverhooging, of tot le vensverwoesting. Ds. D. Buurma, uit Grouw, sprak over Kruis en Vroomheid. Spr. kwam tot de conclusie, dat de vro me, tegenover het door hem zelf opgelegde kruis heeft te zeggen: Ik heb gezondigd, doch ik zal beter oppas sen. Tegenover het kruis door anderen opgelegd, passé het: Wat gij niet wilt, dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet. Tegenover onschuldig gedragen leed zegt de vro me: Uw wil geschiede. Rust mijn ziel, één God Is ontvangen. Bij de aanbieding van het eerste accept bleek de valschheid er van, en bij onderzoek bleek ook nog, dat v. d. P. voor goed 1600 andere valsche accepten had vervaardigd en in omloop gebracht Hij is in arrest gesteld. KRANZINNIGENGESTICHT TE MEDEMBLIK. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelt in antwoord op het desbetreffend verslag mede, dat het toegezegde onderzoek o. a. ter zake van de bezoldi ging van het verplegend personeel in 's Rijks krank zinnigengesticht te Medemblik nog niet is afgeloopen. Eerst in het vorig jaar is aan het licht gekomen, dat een zóó aanzienlijk tekort was ontstaan. Het ontstaan van dit tekort ligt niet alleen geheel buiten de verant woordelijkheid van den tegenwoordigen minister, maar ook zijn ambtsvoorganger heeft dit niet kunnen vermoeden, veel minder is daartoe zelfs zijdelings door hem medegewerkt. Met betrekking tot de overschrijding van begroo- tingsposten waartoe men uit technisch oogpunt werd genoopt, doet de Minister uitvoerige mededeelingen. Tot in kleine bijzonderheden werden telkens nieuwe gebreken aangetroffen die voorziening vorderden. Beamende dat pogingen tot ontvluchting niet en kel door verbouwing zijn te voorkomen, doch dat daarvoor ook noodig is voortdurende en strenge con trole op het personeel, deelt de Minister mede, dat eerst wanneer beide factoren, goed verplegend perso neel en een behoorlijk gebouw, samenkomen, de ont vluchtingen van gevaarlijke patiënten zooveel moge lijk zullen kunnen voorkomen worden. Het onder zoek naar de inrichting van het gesticht is nog niet afgeloopen. EEN NIEUW SYSTEEM STRAATWEG. Een ingezetene van Harlingen, de heer W. Kooy, heeft langs de kust een groot braakliggend terrein ge kocht en daarover een weg doen aanleggen, die een betere verbinding zal aanbrengen tussehen Huizen en het strand. Den nieuwen weg, schrijft het „N. v. d. D.", laat de heer Kooy op een Amerikaansche wijze bestraten. Een groote schaaf, bestaande uit twee achter elkander liggende balken, verbonden door dwarsbalken en waarop een viertal werklieden plaats nemen, wordt getrokken door twee paarden en glijdt voort tussehen twee rails. De oppervlakte van den weg wordt door deze bewerking zeer gelijkmatig en licht gebogen, de bodem vast en hard. Op dat effen vlak worden nu be- ton-zandsteenblokken gelegd, zoo groot als zes gewo ne baksteenen. Deze blokken worden op het terrein zelf gebakken van zand uit de Zuiderzee. Het leggen van de straat gaat buitengewoon snel door de groote oppervlakte der blokken en doordat de bodem vlak is. Men loopt op den nieuwen weg zoo gemakkelijk als in de Kalverstraat te Amsterdam. SECRETARISSEN VAN HET VREEMDELIN GENVERKEER. Zaterdagmiddag heeft de Vereeniging van secreta rissen van vereenigingen, aangesloten bij den Natio- nalen Bond voor Vreemdelingenverkeer te Amsterdam een vergadering gehouden, waarin besloten werd, niet in te gaan op het verzoek van de vereeniging Zandvoort, om er bij den Minister op aan te dringen, de gemeentewet zoodanig te wijzigen, dat het moge lijk was een kurtax van vreemdelingen te heffen, aan gezien de belangen van kleinere plaatsen daardoor in het gedrang kwamen. Voorts is besloten, dat een uni form kenteeken voor conducteurs en politie-agenten, die talen spreken, zal worden ingesteld. Pogingen zullen worden aangewend, langs radiote- legrafischen weg ten bate van vreemdelingen op ver schillende plaatsen mededeelingen te krijgen omtrent de heerschende weersgesteldheid. TE DUUR. Op de secretarie te Oosterbeek vervoegde zich iemand met het verzoek om zijn papieren voor zijn aanstaand huwelijk in orde te maken. En ook die van I zijn meisje. Door omstandigheden had hij verschil lende stukken noodig. Dit kost zooveel en dat zoo veel. „Is dat zoo veel? Hoeveel is 't dan bij elkaar?" De ambtenaar telt op en zegt: „Samen is 't negen gulden zestig cent." „ZooveelNeen, dal is me te duur. Dan trouwen we maar niet", en de man mopperend af. (N. A. Ct.) ONTVLUCHT. Uit het gesticht „Nieuw-Veldzicht", aan den Amers- foortschen weg bij Apeldoorn, een der doorgangs huizen van de Vereeniging Tot Steun, is meldt de N. Rott. Crt., een paar nachten geleden een minderjarig meisje ontvlucht. Zij is daarbij geholpen door een gehuwd persoon, vader van kinderen, in wiens gezel schap zij naar Rotterdam is vertrokken GESCHORST. De rijksveldwachter, brigadier-titulair W. K., te Beesd (Geld.), is, na een verhoor voor den rechter van instructie te Tiel in verband met den diefstal van rijwielbanden bij den fietshandelaar v. B., te Beesd, Ds. A. C. de Regt, uit Alkmaar, sprak over „Ruimte en diepte". Niet alleen een ruim denken, voelen en leven, maar ook een afdalen In eigen hart en een tas ten naar eigen schuld. De moderne richting moge te beschouwen zijn als een gebedsverhooring om ruimte, maar tevens moeten we in de diepte afdalen, naar de fundamenten, gebouwd op het Evangelie. Een zangkoor, samengesteld uit koren uit Hoorn, Benningbroek en Hoogkarspel, zong eenige liederen uit den Protestantenbundel, alsmede „Zondagmor gen", toonzetting van den directeur, den heer J. Stroomberg uit Hoorn. Ds. C. H. Hagen, uit Westwoud, sprak het slot woord. Na het zingen van Gezang 194 1 en 5 ging men uiteen. EEN MOEILIJKE DAG VOOR AMSTERDAM. Morgen schrijft het „N. v. d. D." zullen de Amsterdammers aan den lijve een ietsje van den oor logsgruwel ondervinden. Onze huizen zullen niet worden platgeschoten en het bloed der dapperen de straten niet roodverven, maar toch zou 't wel eens kunnen gebeuren, dat er bijv. wat haperde aan de voedselvoorziening van Am sterdam en tal van huismoeders te vergeefs op het verschijnen van de groentenkar zullen wachten; dat het brievenvervoer vertraging ondervindt, omdat de buslichtingen niet allemaal even regelmatig zullen ge schieden en dat men verstandig zal doen zijn trouw dag niet op morgen te stellen. Want er zullen een groot gedeelte van den dag geen paarden te krijgen zijn. De minister van oorlog heeft er beslag op ge legd. Z. Ex heeft Dinsdag 9 Juni aangewezen als de dag, waarop alle paarden, aanwezig in het vorde ringsdistrict Amsterdam, voor eene door hem be noemde commissie worden geleid, om gekeurd te wor den met 'het oog op hun geschiktheid voor den krijgs dienst. De dieren moeten alle des ochtends om 8 uur op de Veemarkt present zijn en worden daar ge houden totdat zij één voor één minutieus onderzocht en allen behoorlijk geregistreerd zijn. 't Zal den eersten keer zijn dat zoo iets in Amster dam plaats heeft. Wel had men ook vóór dezen op gezette tijden paardenkeuringen voor den krijgsdienst, maar daarbij ging 't nogal huishoudelijk toe en onder vonden de eigenaren of ingezetenen er ternauwernood eenigen last van. De laatste keuring, die wij ons her inneren, is die van 1896 geweest. Toen behoefde al les niet op één dag te gebeuren, maar was de keuring over een negental dagen verdeeld, en was er da gelijks van des morgens 10 tot des middags 2 uur ge legenheid de dieren aan te bieden. Nu moeten zij, zooals gezegd, alle 1400 op één dag en op één en hetzelfde uur worden voorgebracht. Ei genaardig is 't, dat onder de keuring wèl vallen de gemeentelijke trampaarden maar niet die van de stads reiniging, de brandweer of welken anderen gemeente dienst ook. De wet zegt uitdrukkelijk, dat vrijgesteld z: den, eigendom van den Staat, de provincie meente, doch niet gebruikt voor eenig openbaar mid del van vervoer. De 16 paarden, die nog voor het lijntje naar Sloterdijk in gebruik zijn, moeten dus ge keurd en mee ten strijde, als de nood aan den man komt. Dat het ministerie van oorlog er toe gekomen is met het oude systeem te breken en tegenwoordig alle paarden tegelijk vóór zich verlangt, heeft natuurlijk zijn goede reden. In den ouden tijd moeten er wel boefjes van stalhouders zijn geweest die van hun do zijn paarden er minstens elf achter hielden, daarmede lustig de bruidsparen naar het stadhuis reden en dan aan het ééne overgebleven dier de gewichtige taak opdroegen, al de andere voor de commissie te verte genwoordigen. Dit werd immers toch niet gemerkt als je op verschillende dagen met je paarden mocht komen! Een tweede reden voor het invoeren van de nieuwe wijze van keuren is, dat men haar als proefmobilisa- tie beschouwt Met het oog op groote algemeene belangen (er is een maatschappij, welke een conttract met de Staats spoor heeft tot het leveren van de bespanningen voor de besteldiensten, een andere bedient de post), laat de wet eenige speling toe. Er kunnen in speciale geval len vóórkeuringen toegestaan worden en zoo zullen er dan ook dezen keer twee zijn. Des avonds vóór den eigenlijken dag en des morgens vóór den aan vang van tie keuring, 't 13 o. a. gebiedend noodzake lijk, dat, gelijk de stalhouders 't noemen, het „zwarte werk" niet wordt gestoord. Daaronder verstaan zij begrafenissen. De daarvoor noodige paarden moeten altijd ter beschikking zijn. Ondanks deze eenigszins tegemoetkomende houding van wet en autoriteiten zou 't ons niet verwonderen, als Dinsdag toch blijken zal, dat de nieuwe maatre gel, voor Amsterdam, niet verwachte bezwaren in houdt, en dat dus het doel, dat er mede beoogd wordt: een zoo snel mogelijke mobilisatie, o«et be reikt zal worden. EEN GESCHIL. In den R, K. Volksbond te Haarlem is, meldt het „Handelsblad", een gescnil gerezen over de leiding van üe leesten, die dn jaar gènouden worden ter geie- geuheni-'van het 25-jarig juonee. Als gevolg daarvan heelt het aideeiingsoestuur met de kleinst mogelijke meerderheid van stemmen besloten het algemeen jubi- lée-comité van zijn taak te ontheffen. Enkele sub commissies moeten nog vergaderen om haar houding verder te bepalen. De sub-commissie voor den eere dag en het penaamente bestuur van de jury's hebben ontslag genomen. De perscommissie acht haar taak geëindigd door det opheffing van het algemeen co mité. UIT BERGEN. De dames E. J. A. Semee en T. Steltenpoel, alhier, zijn te Haarlem geslaagd voor acte lager onderwijs. UIT OTERLEEK. Dr. K. F Proost alhier is beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Avenhom (toez.) UIT HEILOO. De tegenwoordige eigenaars van huize „Over weg" hebben thans definitief besloten, dit gebouw als hotel-café-restaurant onder den naam „De La Prome nade" te exploiteeren. Het hotel zal reeds 18 Juli a.s. geopend worden. De verbouwing geschiedt door den heer J. Rus, van Heiloo. De tuinaanleg is opge dragen aan gebroeders van Twuiiver, alhier, terwijl de firma v. o. Laan en Stam te Alkmaar voor de elee- trische installatie zal zorg dragen. Het schilderwerk is aan gebr. Molenaar te Alkmaar opgedragen. Aan den voorkant van het gebouw komt een serre van 4Y2 Meter diepte over de geheele breedte van het ge bouw. De ingang voor het café-restaurant komt aan deze voorzijde, terwijl de ingang voor de hotelgasten aan den Rijksstraatweg komt. Voor het hotel worden voor dit seizoen 12 kamers met ongeveer 25 bedden in gebruik genomen. In het najaar zal op het bestaande een verdieping gebouwd wgrden, alsdan komen er 13 kamers bij, bo vendien zal er dan tevens een garage en stalling ge bouwd worden. De eetzaal voor de hotelgasten wordt aan de kerk- zijde gemaakt, de restauratiezaal aan den Rijksstraat weg, het café in het midden. Het doel is later van deze zaak een maatschappij te maken. Ondanks het minder gunstige weer vermaakten zich gisteren bij den Kattenburg honderden kinderen van de Amsterdamsche buurtvereeniging „Wester kwartier" uitnemend. Voordat met „vliegende vaandels en slaande trom" derfabriék. de terugtocht via Alkmaar werd aangevangen, werd voor den huize Nyenburg gedefileerd en den eigenaar met luide hoera's dank gezegd voor zijn welwillend heid. VAN DpN LANGENDIJK. In de week van 1 tot 6 Juni werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd: 959 zak aardappe len, 4300 bos wortelen en 4160 bos rabarber. UIT LIMMEN. Naar wij vernemen zal dezë gemeente, uitgezonderd de Rijksstraatweg en Molenlaan, aanstaanden Woens dag voor de Electrische verlichting onder stroom worden gezet en zal ook dat gedeelte voor de open bare straatverlichting worden aangesloten. examen-commissie: Burgemeester en wethouders van Groningen P noemden, onder voorbehoud van goedkeuring van den Minister van Binnenlandsche Zaken, tot gecommit teerde bij de eind-examens der Openbare Handels school met 2-jarigen cursus, aldaar, den heer A. Ver- steege, directeur der Handelsschool alhier. KWADE DROES. Zaterdagmorgen ontdekte de heer dr. F P. Keijser, directeur van 't gemeentelijk slachthuis, op de markt een paard, dat alle verschijnselen van kwade droes aan zich droeg. Het dier, toebehoorende aan Gebr. V., te Oterleek, werd naar het abattoir overgebracht, evenzoo een zestal andere van besmetting verdachte paarden, die met het aan kwade droes lijdende paard tegelijk op de markt waren aangevoerd. De plaats, waar de zeven dieren hadden gestaan, werd gedesin fecteerd. b De van besmetting verdachte paarden werden s avonds onder politietoezicht naar Oterleek overge bracht, waar ze afgezonderd moeten worden gehou den; het andere dier bevindt zich nog in het slacht huis en zal waarschijnlijk worden afgemaakt. GRAPJES UIT DE MAASBODE. 't Gebeurt te Lier. De treinwachter roept in de statie: „De voyageurs voor Antwerpen veranderen." Een bejaard ventje dat van boven Turnhout komt, met een kaartje voor Brussel is blijven zitten. „Hebt gij mij niet verstaan", snauwt de treinwach ter, „ik heb geroepen dat de voyageurs voor Antwer pen moeten veranderen." „Jawel." „En waarom blijft ge dan zitten?" „Wel, ik ben geen voyageur, ik ben kleermaker." Meester: „Waarmede verdedigen zich de oli fanten?" Jantje: „Met ivoren vouwbeenen, meester." „Kelner, is dat kalfsvleesch of varkensvleesch, dat je mij gegeven hebt?" „Proeft u dat niet?" „Wat kan het u dan ook verder schelen?" PROV. NOORD-HOLLANDSCHE BOEREN BOND, Men schrijft ons: Zaterdag j.I. vergaderde de Provinciale Noord- Hollandsche Boerenbond in de bovenzaal van café Peperkamp. Meer afdeelingen dan gewoonlijk hadden hun afge vaardigden gezonden. Na opening door den Voor zitter, den heer N. Dekker, en goedkeuring der notu len werd medegedeeld, dat in de Bestuursvergadering herbenoemd was als lid van het dagelijkse!)bestuur en tot lid van het Landbouw-Comité resp. de heeren O. Duyn te Wogmeer en J. Zuurbier te Alkmaar. Vervolgens werd verslag uitgebracht omtrent het orgaan „De Boer". Het ligt in de bedoeling, het blad te verbeteren en uit te breiden. Het jaarverslag van den Secretaris, den heer A. J. v. Benthem, gaf in groote trekken de werking aan van ds vereeniging en hare instellingen. Helder werd uiteengezet hoe de Bond de algemeene belangen van den Landbouw be vorderd èn als lid van den Nederlandschen Boeren bond en het Nederlandsch Landbouw-Comité èn als provinciale vereeniging, die overtuigd is, dat door samenwerking met de Holl. Maatschappij van Land bouw en Holl. Noorderkwartier nog veel voor den Landbouw kan bereikt worden. Achtereenvolgens werden mededeelingen gedaan omtrent de Brandver- zekering Vee- en Paar denverzekering. Ongevallenver zekering, Centrale Boerenleenbank en Coop. Veevoe derfabriek. Eenige cijfers toonen aan, dat in het al gemeen de werking gunstig is. Het verzekerd bedrag der brandverzekering bedroeg 4.791.577, terwijl de premiën zeer matig zijn, bij de Vee- en Paardenverze kering vinden wij een bedrag van 669.528. De Ongevallen- en Ziekteverzekering mocht wijzen op een vermeerderd looncijfer van plusminus 40.000. De Centrale Boerenleenbank heeft door afschrijving op het effectenbezit verlies te boeken; bij haar rijn aan gesloten 36 boerenleenbanken, die alle bloeien, hetgeen blijkt uit de gezamenlijke reserven ten bedrage van 40C.35.56. Door de verplichte afname van veevoe der was de productie der Coop. Veevoederfabriek on geveer met een millioen lijnkoeken gestegen en zeer zeker zal de toestand verder verbeteren, wanneer de leden zullen begrijpen dat zij door samenwerking slechts hun eigen belangen dienen. De organisatie neemt steeds in invloed toe, waar ze streeft naar een rechtvaardige en doelmatige hervorming van de wet geving met betrekking tot den boerenstand, en ver heugt zich er over, dat haar Voorzitter zitting beeft genomen in het College der Prov. Staten. De Voorzitter bracht onder applaus der vergadering een woord van dank voor het uitgebreid en goed ge redigeerd verslag aan den secretaris. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat er een batig saldo is van 174.19. De heer H. Eecen te Alkmaar besprak daarna de „Verzekering van vee tegen besmettelijke ziekten". Hij wees op de nadeelige gevolgen van het mond- en klauwzeer, vandaar dat eenige personen het initia tief hadden genomen om door oprichting van een verzekering bereids was anderhalf "millioen ter verzekering opgegeven zooveel mogelijk schade den hebt, wees zoo goed en zend mij voorloopig geen rekening." „Jantje, hoe bewijs je, dat de aarde rond is?" „Ik meester? Dat heb ik nooit beweerd." Dokter tot een zieke: „Laat mij je tong zien." Patiënt: „Och, dokter, geen tong zou zeggen, wat pijnen of ik lijd." eens u kunnen zijn of paar de ge- KORTE BERICHTEN. De Leidsche student, Van Leeuwen, die wegens moord op zijn verloofde tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld is, heeft in dat vonnis berust; deze week wordt hij naar Leeuwarden overgebracht. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeni ging tot bescherming van dieren, heeft besloten bij de regeering op te komen voor het vaak droevige lot van de dieren, waarmee vertooningen worden gehouden. Vice-admiraal Tydeman zal den elfden Juni per stoomschip „Vondel" de terugreis naar Nederland aanvaarden. 19 April j.I. kwam hij voor het vervullen zijner regeeringsopdracht te Batavia aan. Door een aantal Amsterdamsche politie-agenten is opgericht de „Politie-Voetbalclub Amsterdam". In de gisteren gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van den Vrijzinnig-democratischen bond werden tot leden van het dag. Bestuur gekozen: Mr. L. M. Roodenburg, voorzitter, Th. M. Ketelaar, on der-voorzitter, Prof. Ph. Kohnstamm, penningmeester en W. O. A. Koster, secretaris. Het bestuur van den Nat. Bond van Protestant- schie kiezers besloot den kiezers in Katwijk te advi- seeren in geen geval hun stem uit te brengen op dr. de Visser. Te IJmuiden is met ongeveer 60 leden opge richt eene vereeniging van Winkeliers en Neringdoen den, welke zal trachten den winkelstand vooruit te brengen en het borgsysteem tegen te gaan. De Raad van Nieuwolda (provincie Groningen) besloot tot afschaaffing der tollen. De secretaris der gemeente Sneek, die aanleiding gaf tot velerlei geschrijf, tot» een proces en scherpe discussies in de gemeenteraadsvergaderingen, zal we gens gezondheidsredenen ontslag nemen. Hij heeft al eenigen tijd verlof. Bij de te Geldermalsen gehouden kersenverkoo- piig waren zeer vele kooplustigen aanwezig. Men besteedde, naar schatting, 5 S 6 cents per pond aan den boom. De hoogste prijs voor één boomgaard be droeg 1080 (vorig jaar bracht deze 805 op). voorkomen en bestrijding der ziekten te bevorderen. Beste dokter, aangezien u mij alle emotie verbo- j Doel was een vereeniging te vormen op coöperatieve n hrhi wppq rrnn ornpH Pn mil mnrimnm n-ppn grondslag, die zooveel mogelijk alle landbouwers in Nederland omvat, om daarna in samenwerking met de regeering ook de ziekte te bestrijden. Een der belangrijkste punten van de agenda was zeker „Vee-arbitrage, hare organisatie in Noord-Iiol- land." De heer van Benthem leidde dit onderwerp in. Hij wees er op, dat reeds in 1856 op het Landbouw-huis- houdkundig congres te Maastricht het denkbeeld ..Vee-arbitrage" was gerezen. Bij het oprichten van den Prov. N.-Holl. Boerenbond had men getracht het dagelijksch bestuur bij geschillen als scheidsrechter te doen optreden, doch met weinig succes. Eindelijk in 1912 besloot het Nederl. Landbouw-Comité zijn aan dacht aan de arbitrage in den paarden- en veehandel te wijden, wijl reeds in den handel van voederstoffen en kunstmest met goede resultaten de A. ÉL V. werk ten, evenals scheidsrechterlijke uitspraken bij den bol- lenhandel. Statuten werden ontworpen; het was nn slechts' de zaak, de landbouwvereenigingen te winnen. In Noord-Holland besloten de Holl. Maatij. van Landbouw, de Vereeniging tot bevordering van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier en de Prov. N. Holl. Boerenbond samen te werken. Had Mr. Zaaij- er verleden jaar bet doel en de werking uiteengezet, thans zou spreker dit nog in het kort doen. Arbitrage heeft hoofdzakelijk ten doel vermijding van langduri ge processen; de reëele handel zou in de hand ge werkt worden. De organisatie in Noord-Holland, wat de verschillende kringen en Commissiën betreft, werd duidelijk gemaakt. Alle aanwezigen verklaarden zich te zullen stellen onder de A. V. m. a. w. voortaan te zullen koopen en verkoopen onder arbitrage-voorschriften. Na de rondvraag sloot de Voorzitter te half drie uur, de vergadering. STADSNIEUWS. BENOEMD. Tot schoonmaker der Burgerschool is, wegen9 het bedanken als zoodanig van J. de Moor, met ingang van 1 Juli 1914 benoemd J. J. Schenner, stoker aan de gasfabriek alhier. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van heden No. 6942, 50.000. No. 5507, 1000. No. 6746, 7875, 11978, 13156, 14411, 16311, 19723 400. No. 287, 1376, 10253, 11630, 13865 200. No. 7538, 10733, 13928 16951, 18141, 18846, 19570 19690 100. BUITENLAND. TURKIJE. Te Tschesmas wachten 25.000 Griek- sche vluchtelingen op stoombootgelegenheid naar Griekenland. De Grieksche vertegenwoordigers bij de mogendheden hebben opdracht gekregen, wegens de gebeurtenissen in Klein-Azië Griekendand's pro test bij de regeering en bij de groote mogendheden in te dienen. MEXICO President Huerta heeft de blokkade van Tampico afgekondigd en er twee kanonneerbooten „Neen

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2