handige oplichtstfr. Zaterdag iiedt te. 's-Hertogenbosdi een juffrouw de plaat gepueist, die er eeu tijd laug üe grooie uame aeeit ungeuaugea, en thans een gueuen siag neefi we ten te Slaan. Aij neette aaitje Nieuweniiuuen, was 33 jaar oud en kwam uit vnjnoeve Capelle. z.ij wuunüe in de Orthensiraat bij den lieer D. op kamers, /.ij was geregeld bij den kapper- en liet zich eiken morgen sierlijk in de puntjes zetten, waarna haar dan.iedereu morgen dansles werd gegeven. Zij knoopte verschil lende betrekkingen aan met goede burgerfamilies, gal nu en dan in een der hotels maaltijden en deed meer dergelijke dingen. Zij had een groote#erfenia ontvan gen, zeide ze. Zaterdag vroeg ze aan de juffrouw, waar ze op kamers en in pension was, of deze enkele boezelaars voor haar wilde halen. Wanneer de juf frouw zou terugkomen, zou ze afscheid gaan nemen van de verschillende families en kennissen, waarmede ze betrekkingen onderhield. Juffrouw D. ging boeze laars bestellen, maar toen zij in haar woning terug keerde, was Aaltje gevlogen. Een kast was openge broken en goud en zilver en juweelen verdwenen. Het slot was met een mes verbrijzeld. Aaltje had een briefje achtergelaten, waarin zij mededeelde, dat ze naar Brussel was vertrokken. Achteraf is echter ge bleken, dat zij naar Hedel is gewandeld en vandaar per boot naar Rotterdam vertrokken. Haar koffers waren naar Amsterdam gezonden. ONTSNAPT. Te Aardenburg wist, schrijft de N. Rott. Crt., Za terdagnamiddag, door een onbedachtzaamheid van het personeel, een leeuw uit een op de kermis aldaar staande kermistent te ontvluchten. Het dier stapte bedaard over de Markt. Een hond, die te kort in zijn nabijheid kwam, werd danig gebeten. Gelukkig were de ontsnapping spoedig gemerkt en wist de oppasser het dier weder te vangen, waarbij deze echter een ver wonding aan zijn gezicht bekwam. GEMAKKELIJK BEHAALD PENSIOEN. Het „N. v. d. D." bevatte dezer dagen een bericht omtrent iemand, wien een gemakkelijk verdiend jaar lijks salaris van 100 thans 200 ouderdomsrente jaarlijks in den schoot werpt. 200 pet. rente per jaar dus. Thans deelt men aan het blad een geval van 4000 pet. rente mee: Te Maurik woont een man, die langer dan 40 ja ren eiken Zondagmorgen gedurende ongeveer 3 minu ten de torenklok luidde en daarvoor met nieuwjaar een rijksdaalder als loon ontving. Die man geniet nu voor dien arbeid een ouderdomsrente van 2 per week, dat is meer dan 4000 percent. Nog een ander geval speelt in de Betuwe. Te Om meren leefde (of leeft misschien nog) een familie, die eiken dag een liter jenever verorberde. Die drank werd eiken dag te Lienden of te Ingen in een herberg gehaald door een oude vrouw, die nu voor dien ar beid ouderdomsrente geniet. HET KNAPPE DIENSTMEISJE. Het gebeurde te Amsterdam aan het postkantoor, vertelt H. v. R. in het Handelsblad onder de streep Daar stonden in het middaguur voor het loket van de postwissels, postpakketten en aangeteekende brie ven, eenige dames te wachten en wat kantoorheertjes of andere mannelijke figuren, toen er een dienst meisje in de rij kwam staan, een waar juweeltje! Blond, blank en proper was ze. Een lust voor de oogen met dat gemoesde witte japonnetje aan, dat ge borduurde schortje voor en de coquette tullen muts op, die met een dikken kroesrand op het blonde haar rustte. En menige dame moet wel jaloersch gedacht heb ben „Hè, zóó een moest i k nu eens hebben, wat een bof, zoo'n knap meisje!' En menige jonge man (want ouderen doen dit nooit!) moet er wel stilletjes verzucht hebben: „Met zoo'n meisje eenB een avondje op stap, wat een buiten kansje!" Ze keek zelf een beetje onverschillig, net alsof ze niet merkte hoe ze bewonderd werd door beide sek sen, al lag er dan ook een heel verschillend motief aan ten grondslag. En ze las en herlas den postwis sel, dien ze te verzenden had, alsof er heel wat be langrijks op te vinden was. Na heel geduldig wachten kwam ze aan de beurt. De ambtenaar, nauwelijks opkijkend naar het appe tijtelijke meiske (zoo vuurvast zijn onze ambtenaren in rijksdienst) zei plechtig: „Daar moet tien cent op, juffrouw. Maar wacht es, de afzender is niet ingevuld!" In eens uit haar onverschilligheid gewekt, begon ze: „O, dat heeft mevrouw zeker vergeten, vult u 't alsjeblieft even in, mijnheer!" „Nee, doet u dat liever zelf. Kijk, daar is 'n les senaar, ik help in dien tijd een ander." Het meisje doet wat haar gezegd wordt. Met een kleur als een pioenroos staat ze nu gebogen over haar formulier en schrijft. Het gaat niet vlug, maar, wat drommel, schrijven is ook ieders werk niet, en ik schat, dat ze veel vlugger is met stoffer, dweil of boender dan ik, die haar hier kritisch waag te beschrijven. Maar eindelijk is het volbracht en triomfantelijk geeft ze nu het papier aan den man achter het loketje weer over. Deze ontcijfert met moeite de bevallig-dansende let ters en leest den naam hard op. „Wel, verdikkeme nog an toe", roept ze in eens verschrikt, en allicht harder dan ze bedoeld heeft, „ik heb me vergist, zoo heette me mevrouw van de vorige week! Ja, hoe die van nou heet, daar mot ik me eerst nog es op herinnere!" „Neemt u dan den postwissel liever maar weer mee en laat 'm door uw mevrouw invullen. Maar door de tegenwoordige!" voegt de ambtenaar er on deugend aan toe. Het knappe dienstmeisje neemt het papier kalm ter hand en scheurt het in kleine lapjes. Als ze het postkantoor uitgaat is de bewondering der dames iets geluwd. Een meisje dat zich in den naam van hare mevrouw vergist en zich dan met geen mogelijkheid kan herin neren hoe de tegenwoordige heet, die moet er toch al eenige achter elkaar versleten hebben De mannelijke bezoekers van het postkantoor zijn echter standvastiger in hun bewondering. Want even belangstellend als ze bij haar binnenkomen werd op genomen, wordt ze ook nu weer door hen nageoogd als ze weggaat. Eén of tien mevrouwen per jaar, maakt dat nu eenig verschil in de mannelijke appreciatie, als het zoo'n aardig frisch blond meisje betreft? JE MOET GELD VERDIENEN! „We geven je niet voor niets te vreten!" had zijn moeder gezegd. En derhalve zwierf het ventje van ongeveer 8 9 jaar oud, Woensdagavond te midder nacht nog in de buurt van het Oost Java Restaurant te Soerabaja, en probeerde wat te verdienen met het zoeken van kossongs voor de late bezoekers van deze gelegenheid tot ontspanning. Veel succes had hij niet gehad; de katjongs waren gewiekster dan hij ge bleken en werden bovendien door hun landslieden op den bok geprotegeerd. „Vijf centen" was zijn heele vermogen geworden van het oogenblik, dat hij de deur uitgejaagd was 's middags om 4 uur, tot 't mid dernachtelijk uur. Toen gebeurde het, dat een auto mobilist vlak voor het restaurant een „panne" kreeg, een vast zittende klep, zoodat hij de kar naar huis moest laten duwen. En toen bood zich met een drie tal opgeschoten iulandsche knapen, ook dit Europee- sclie jongetje aan. „Mag ik meeduwen, meneer?" was de vraag, op zoo kassianerigen toon gedaan, dat weigeren niet mogelijk was. Trouwens, de straten waren leeg, bijna geen mensch meer op straat. En zoo „koeliede" het ventje mee, 2 kilometer ver, werkte als een paard en spoorde de anderen door woord en daad aan. Hij kreeg een blanke gulden. M'neer, geef me lie ver 4 kwartjes, of als u hebt, 10 dubbeltjes, soebatte het kind. Waarom? Ik kan nu niet meer wisse len, en als ik mijn 5 centen, en een kwartje hiervan thuis breng, i3 het genoegDan houd ik de rest voor andere dagen, als ik niets verdien, en krijg ik tenmin ste niet op mijn d....r! Precies zoo de taal van dezen stumper, die, vreemc genoeg, vrij goed in zijn kleeren stak Z'n naam wilde het ventje niet opgeven mag ik niet van me moeder", zei hij. Maar ik woon in kg Boeboetan. Om 1 uur '8 nachts wandelde dit paupertje op bloo- te voeten naar huis, vertelt het „Soer. NwsMd." EEN LYRISCH BURGEMEESTER. Men schrijft aan het „Vad.": Bij de installatie van een nieuw raadslid te Wamei besloot de burgemeester zijn toespraak met den wensch Laat licht in Wamels Raadzaal schijnen, Het bange duister daar verdwijnen; Houd moedig stand en toon uw kracht, Tot heil van het volk, dat u acht. IN EEN KOOI OPGESLOTEN! Acht" medeplichtigen, betrokken in de zaak van den blinden Javaan, die gedurende veertien dagen in een kooi in het bosch op Kebon Pisang werd opgesloten, zooals wij Zaterdag j.l. mededeelden, zijn gearres teerd en bevinden zich in voorloopige hechtenis. Bi; het verhoor hebben de schuldigen grootendeels be kend, doch ze trachtten zich vrij te praten door de schuld te weipen op de vrouw van den blinden man, aldus de Deli-CL Deze had hen verteld, dat de man krankzinnig was en de kapala kampong toestemming tot de opsluiting had gegeven, omdat de blinde krank zinnige de kippen doodsloeg en de paddi en het te veld staande gewas vernielde. UIT HENSBROEK. De Landbouw- en Handelsvereeniging „Hensbroek- Obdam" hield onder voorzitterschap van den heer C. Wit haar algemeene voorjaarsvergadering bij den heer Schouten te Obdam. Na het welkomstwoord van den voorzitter, de voor lezing en goedkeuring van de notulen der algemeene vergaderingen, volgt bespreking over den aanvang van de veilingen aan het station Obdam. Twee datums werden genoemd, waarna bij stemming werd uitge maakt, dat de eerste aardappelveiling zal plaats heb ben op Dinsdag 16 Juni. Verder wordt bepaald, drie maal in de week te veilen, n.l. op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, des voormiddags om half tien, na aan komst van den trein. Nog wordt bepaald, dat de aorteering der aardap pelen bij de eerste drie veilingen zoodanig moet zijn, dat ze zullen moeten voldoen aan den „vierduitsrol" en nadien aan den „guldensrol". Hierna wordt besloten entreegeld te heffen .voor toegang tot het markigebouw, terwijl de kooplieden zich kunnen abonneeren. Tot controleur werd aange steld de heer A. Mak, wiena provisie weijd vastgesteld op 50 pet. der entréegelden en 25 pet. der abonnemen ten. Op een desbetreffende vraag van den heer Leek werd medegedeeld, dat de wijzerplaat van het elec- trisch mijntoestel in orde is gebracht, waardoor de nummers beter zichtbaar zijn voor de kooplieden. Hierna de gewone rondvraag, die weinig belang rijks opleverde, zoodat de voorzitter deze goedbezoch te vergadering kon sluiten met een woord van dank voor de prettige samenwerking. UIT HEILOO. Abusievelijk bleef gisteren onvermeld, dat de ver bouwing van. „Huize Overweg" geschiedt onder ar chitectuur van den heer Henri J. Beelenkamp te Alk maar. VAN TEXEL. Op de gisteren gehouden 4de lammerenmarkt wer den pl. m. 3600 stuks lammeren aangevoerd. De prij zen waren lager dan de vorige week Dientengevolge ging de handel aanvankelijk niet vlot. Gemiddeld werd voor goede partijen 13.— 13.50 besteed. UIT EGMOND-BINNEN. De toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Ge meente te Veendam is door ds. Van Dorp alhier aangenomen. Ds. van Dorp is door ongesteldheid verhinderd Zondag 14 Juni den dienst alhier te leiden. UIT OBDAM. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid van den gemeenteraad (vacature wijlen de heer J. Buis Pzn.) is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer N. Dekker, burgemeester. UIT SCHOORL. Zondag hebben, volgens de N. Rott. Crt, Gede puteerde Staten met den griffier en den hoofdingeni eur van den Provincialen Waterstaat een bezoek ge bracht aan de Schoorlsche duinen, ten einde zich te vergewissen hoe hier het stuivende duin door helmbe- pl anting en bebossching is vastgelegd. Zij werden begeleid door den Inspecteur van het Siaatsboschbe- heer en den Houtvester te Haarlem. UIT BEVERWIJK. Het Kamerlid voor Beverwijk, de heer Roodenburg, bracht heden een bezoek aan onze tuinbouwstreken, teneinde zich op de hoogte te stellen met de belangen der tuinbouwers: ten onzent, voornamelijk betrekking hebbende op een wat snellere verzending der aardbei en naar 't buitenland. KORTE BERICHTEN. De schouwburg aan den Jansweg te Haarlem zal verbouwd worden onder leiding van den architect A. W. Weissman. Het geheele gebouw wordt brand vrij opgetrokken (gewapend beton); het aantal zit plaatsen (nu 600) wordt 850. Zooals men weet heeft een onbekende aan de gemeente 250.000 aangebo den voor het onder eenige voorwaarden bouwen van een nieuwen schouwburg. „Professor Kokadorus" pleit in het Handelsbl. voor het opnemen in de Pensioenwet van „die arme stakkerds van kooplieden, die tientallen van jaren in weer en onweer hun karig handeltje exposeeren in de open lucht". Van het stoomschip „Posidonia", 1 September 1,1, van Rotterdam naai Port Pirie vertrokken, is ua het vertrek van Fremantle (Australië) op 28 Januari j.l. niets meer vernomen. De familie acht het schip met de geheele bemanning vergaan. Een tweejarig kind uit de Vondelstraat te Rot terdam stond Zondagavond op een stoof olienootjes te eten. Het kind viel van den stoof af, en daarbij schoot een nootje in de luchtpijp van den kleine, die hei daardoor zeer benauwd kreeg. Zoo snel mogelijk heeft men het kind naar het Ziekenhuis gebracht, waar het echter, meldt de N. Rott. Crt., bijna onmiddellijk na aankomst is overleden. De kermis te Weill Geld.) is gisternacht ingezet met een ernstige vechtpartij tusschen eenige jongelie den uit Wehl eu Braamt. Bij deze vechtpartij zijn 3 personen gewond, één levensgevaarlijk door steken in schouder en heup. Als verdachten is een drietal jongelui aangehouden. Op hun terugreis van Londen, dat van 17 tot 24 Juni bezocht wordt, zullen 140 leden, vergezeld van een 50-tal dames van de groote vereeniging van Ber- lijnsehe Kooplieden en Industrieelen, Donderdag 25 en Vrijdag 26 dezer maand 's-Gravenhage en Amster dam bezoeken. Gisteren heeft de bekende heer W B. G. Molken- boer, directeur der rijksnormaalschool voor teeken onderwijzers te Amsterdam, onder veel belangstelling zijn zeventigsten verjaardag gevierd. Aan de verkiezing van 3 leden voor de Kamer van Arbeid voor de Drukkersbedrijven te Haarlem nam gisteren geen der 32 kiezers deel. Het stembu reau ging onverrichtefzake huiswaarts. Notaris T. Plantenga te Kampen heeft naar de „Stand." meldt, van een onbekende 10.000 ontvan gen voor de Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van heden No. 1000, 13707, 16541 1000. No. 2390, 4019, 11942, 15867 400. No. 4959, 7422, 8946, 9517, 12239, 15374, 16205, 17114 200. No. 35, 1333, 3188, 4691, 5086, 6312, 7159, 9801, 11518, 15471, 16891, 18364 100. STADSNIEUWS. VAN EEN TIJDELIJKE STADOENOOTE. Het O. M. bij den Hoogen Raad nam gisteren con clusie in de zaak tegen B. M. A., huisvrouw van W. K. F. te Tiel, thans gedetineerd in het Huis van Bewa ring alhier, die cassatie had aangeteekend tegen het arrest van het Amhemsche Hof, waarbij ze wegens chantage tot 3 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. De advocaat-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep; uitspraak 29 Juni. INGETROKKEN. Bij resolutie van den Minister van Financiën is op verzoek ingetrokken de benoeming van de wed. J. E A. Post Uiterweer, geb. M. van der Blom, te Alkmaar, tot collectrice der Staatsloterij te Dordrecht. NED. CHRIST. BOUWVAKARBEIDERSBOND. Alhier is opgericht een afdeeling van den Neder- landschen Christelijken Bouwvakarbeidersbond. Het adres te Oudegracht D 29. GESLAAGD. Voor het te Groningen gehouden examen van apo thekers assistent slaagde de heer W. Zaadnoordijk, geb. te Malang. KEGELEN. In den ter gelegenheid van het 12% jarig bestaan van de kegelclub „Altijd Kans" te Utrecht gehouden bondenwedstrijd, waaraan door 12 kegelbonden werd deel genomen, is de 3e prijs, een geguld zilveren me daille met 10 zilveren draagmedailles, gewonnen door den Alkmaarachen Kegelbond BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 2 toi 6 Juni zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen63 kuipbaden, 69 regen- baden le klas, 137 regenbadeu 2e klas, te Barnen 269 baden. BUITENLAND. DUITSCHLAND. De rechtbank te Berlijn heeft drie arbeiders, die in het begin van Maart het stand beeld van keizer Frederik te Charlottenburg op veer tien plaatsen met roode verf hebben besmeerd, tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar veroordeeld. Een herbergier, die hen daarbij heeft geholpen, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. la de overwegingen van het vonnis wordt gezegd, dat de daad geen kwa jongenstreek is, maar het gevolg van voortdurende sociaal-democratische opruiing. FRANKRIJK. De heer Poincaré heeft verschil lende politici van links over de samenstelling van een kabinet gepolst. Hij kreeg slechts weigerende ant woorden en probeert het thans met den ouden heer Ribot een gematigd man van links.van wien de geunifieerde radicalen niets willen weten. TURKIJE. In Constantinopel loopen geruchten, dat de regeering in Engeland tien duikhooten voor hare oorlogsvloot heeft besteld. ALBANIë. Het schijnt dat de regeering nu de opstandelingen gaat bevechten. Er is althans in de berichten uit Durazzo spake van „hevige gevechten." Overste Thomson is aaar aangekomen en heeft deel genomen aan een vergadering der aanzienlijkste in gezetenen, die zijn opwekking om een corps vrijwilli gers tegen de opstandelingen uit te rusten, met groote geestdrift en toejuichingen voor vorst en regeering lebben ontvangen. Thomson is na afloop der bijeen komst naar Durazzo teruggekeerd. Maandagavond heeft de commissie van onderzoek naar de papieren der gearresteerden en later weer vrijgelaten Italianen Muricchio en Cbinigo haar pro tocol opgesteld. Van de commissie, die bestaat uit drie Italianen: markies Aliotti, Anareoli en Daniaka, de Albaneezen Feizi bei, Ekrem bei en Goerakoeki, en overste Thomson, zijn de laatstgenoemde vier leden tot de conclusie gekomen, dat een der onderzochte brieven van Muricchio compromitteerend is en met de beschuldiging dat hij met de opstandelingen heulde) in samenhang «taat, terwijl daarentegen de drie Italiaansche leden der commissie tot de slotsom komen, dat geen der in beslag genomen brieven, noch in het algemeen noch in verband met de beschuldi ging, iets compromitteerends bevat. Zij verzekeren dat de brief, dien de Albaneeschc leden en overste Thomson bezwarend achten, een particuliere brief is, waarin Murrichio slechts zijn eigen zienswijze en in drukken uit. Met de beschuldiging staat de brief geenszins in verband. Wat Chinigo betreft, zijn alle leden der commissie liet eens, dat zijn papieren niets bezwarends voor hem inhouden. Volgens in Belgrado loopende geruchten zou den Griekenland en Servië aan de mogendheden me- jdededep, dal zij onder geen voorwaarde zul lep f op staan. dat een Mohumnu ilriansche prins op den troon wordt geplaatst. Toen 17 bewoners van Fieri gearresteerd en naar Berat gebracht zouden worden, trok de bevolking partij tegen de gendarmerie en poogde zij de gevan genen te bevrijden. In de volgende worstelingen werden vier personen gedood. MEXICO. Verscheiden onderhandelaars ter be- micidelaarscoaferentie zijn, volgens de N. Rott. Crt., te Niagara Falls bevreesd, dat er onaangename gevol gen zullen voortkomen uit het bevel van president Huerta om de haven van Tainpico te blokkeeren eu uit de bewering der Amerikanen, dat Tampico als een open haven dient te worden beschouwd. Men vreest j u 'nmen8'mg der Amerikaansche regeering presi dent Huerta er toe zou kunnen nopen, zijn gedelegeer den van de conferentie terug te roepen. Een van de gedelegeerden maakte de opmerking dat de zaken er donker uitzien. De gedelegeerden van de regeering stellen zich op het standpunt, dat de Vereenigde Staten zich niet moe ten inlaten met de pogingen, door de referring ge daan om te beletten, dat wapenzendingen, voor de op standelingen bestemd, hen bereiken. Bemoeien de Vereenigde Staten zich daar wèl mee, den stellen zij hun vloot in dienst van de zaak van Carranza. De Köln. Ztg. verneemt uit Niagara Falls, dat de bemiddelaars gelooven, dat indien onder dwang van de Amerikaansche oorlogsschepen te Tampico muni tie voor de opstandelingen wordt ontscheept, presi dent Huerta zijn afgevaardigden ter conferentie zal terugroepen en het tot openlijke vijandelijkheden met de Vereenigde Staten zal kunnen komen. Gemengde Mededeelingen. HET VERGAAN VAN DE EMPRESS vr OF IRELAND, De N. Rt. Ct. ontving eenige belangwekkende be schouwingen naar aanleiding van het vergaan der Empress of Ireland. De chef der nautische afdeeling van de Hamburg- Amerika lijn schrijft o. m. het volgende: Onder den indruk van dit geweldige scheepsonge- luk, waaraan een der beste stoomschepen der Canadi an Pancific Line ten offer is gevallen, zal ieder het eerst naar oorzaken van deze ramp vragen. Wij weten uit de berichten, dat in de eerste plaats de op den Si Laurens-rivier heerschende dichte nevel de aanleiding is geweest tot de aanvaring tuschen de Empress of Ireland en de Storstad. De door de Canadeesche re geering samengestelde bijzondere commissie zal zich in onderdeel laten inlichten over de technische zijde van dit ongeval, en wij kunnen zeker zijn dat van deze zijde alles gedaan zal worden om de schuld vast te stellen, in zooverre bij den dichten nevel en het stormachtige weder ten tijde van het ongeval van schuld aan een van beide zijden sprake kan zijn. Wind, weder en stroomen maken op de Canadee sche stroomen, voor alles op de St. Laurens-rivier en -Golf en in de Straat van Belle Isle, de noordoostelijke passage van en naar den Atlantischen Oceaan, de scheepvaart gevaarlijk. In de St. Laurensgolf, als doorvaart naar de beide voornaamste havens Quebec en Montreal, is de vaart slechts open van ongeveer be gin Mei tot einde November, terwijl gedurende het overige van het jaar een dicht opeengepakte ijsmassa ieder verkeer stremt. In de 10 zeemijlen breede Straat van Belle Isle staat het pakijs menigmaal tot midden Juli en het is niets ongewoons, dat ijsbergen het ge heele jaar door den toegang tot de Straat tijdelijk stremmen; bevaren wordt zij van begin Juli tot einde Novennber. De andere ongeveer 55 zeemijlen breede doorgang naar de St. Laurensgolf gaat door de zeeëngte tus schen den zuidwestelijken punt van Nieuw Foundland en den noordelijken spits van Cape Breton Eiland, de zoogenaamde Cabotstraat. Einde April tot begin Mei begint het ijs te drijven, waardoor menigmaal zware en groote schollen en vel den ijs, ja ook ijsbergen medegevoerd worden, zoodat het slechts een stoomschip met sterke machine moge lijk is, zich een doorvaart te banen. Zwakkere stoom schepen zijn onder deze omstandigheden gedwongen zich te laten drijven of, indien het niet mogelijk is om te varen, te wachten tot gunstige wind en stroom het ijs uiteen drijven. Niet zelden staat in de Cabot straat een ijsbarrière, welke den geheelen doorvaart tot ongeveer midden Mei verspert. Zeer gevaarlijk is het drijven van het ijs voor schepen bij nevelig weer; ijs, stroom en wind brengen hel schip uit zijn koers, een orienteering door observatie is onmogelijk, door het dieplood twijfelachtig, en wanneer eeu omkeeren naar het Zuiden niet meer kan bewerkstelligd worden, is een stranding op de kust en verlies van het schip geen zeldzaamheid. De Canadeesche regeering heeft daarom in uitge breide mate, reeds langen tijd, voorzorgsmaatregelen getroffen en beginnend bij Cape Race, door middel van de kustsignaalstations, een ijssignaleeringsdienst ingericht, waardoor passeerende schepen, ook door middel van draadlooze telegrafie, zich over den toe stand van het ijs in de nabijheid der kust nauwkeurig kunnen laten inlichten, om daarnaar hun koers te bepalen. Niet minder bezwaar brengt de menigmaal in de St. Laurensrivier en -golf heerschende mist met zich. Men kan wel zeggen, dat de zeeman hier meer dan ergens anders ter zee met mist te rekenen heeft. Soms duurt het mistige weer dagen aaneen. Dan is het dieplood het eenige oriënteeringsmiddel, indien men zich niet toevalligerwijze in de nabijheid van een mistsignaalstation bevindt, of bij een onder- waterkloksignaalboei, welke op de meest gevaarlijke punten zijn uitgelegd. De zeer groote diepten maken het, zelfs in zeer nauwe doorgangen, onmogelijk voor anker te gaan en de onophoudelijk wisselende stroo mingen dreigen den zeeman zijn koers te doen verlie zen. Dat zelfs zeer voorzichtige gezagvoerders onder zulke omstandigheden, bij aanhoudend slecht weer, tegen de voorschriften der zeestratenverordening in, de voorgeschreven snelheid overschrijden, behoeft geen betoog, en. is een feit, dat, hoewel te betreuren, wel nimmer door eenige wet ter wereld kan te niet ge daan worden DE GROOTSTE OORLOGSSCHEPEN. Het oorlogsschip met de grootste waterverplaatsing zal het Amerikaansche linieschip „Pennsylvanië" zijn (32000 ton). Het grootste schip, dat op het oogen blik gereed is, is het Argentijnsche linieschip „More no". Daartusschen staat de nog niet voltooide Rus sische pantserkruiser „Ismail" (32500 ton). Het schip, waarvan de machines tijdens het proefstoomen het grootste arbeidsvermogen hadden, is de Duitsche kruiser „Seydlitz" (100000 P.K.). De grootste machi ne heeft de „Derfflinger", met 85000 P.K., een Duitsch schip, dat dit jaar den proeftocht zal doen. De groot ste snelheid, die door een oorlogsschip bereikt is, heeft de Russische „Nowik" (37,3 zeemijlen). Het snel ste linieschip is de Italiaansche „Dant" (24.5 mijl), de snelste pantserkruiser de „Seydlitz" (30 mijl), de snel ste kleine kruiser de Engelsche „Aurora" met 30,5

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2