DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Handelsdagschool MONKEY BRAND Honderd en zestiende Jaargang. 1914 WOIKSDAG 10 JTJNL Aangifte van Leerlingen. FEUILLETON. Is U aan liet koken? Jï Oe ISS® Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en eestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden oor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk 11,—. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentlën s Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoon «romer 8. met 3-]arlgen cursus Jongena en meisje», die het onderwijs wenschen te volgen aan de HANDELSDAGSCHOOL, wor den verzocht zich in persoon of schriftelijk vóór 26 juni a.s. aan te melden bij den Directeur, den heer A. Versteege, aan het schoolgebouw (Victoriepark) bij voorkeur op Maandagmiddag en Donderdag middag, gedurende de schooluren. Als leerlingen worden toegelaten: a. zij, die in het bezit zijn van een verklaring of getuigschrift, waaruit duidelijk blijkt, dat zij de zes of zeven klassen eener lagere school met uitgebreid leerplan met vrucht hebben door- loopen; b. zij, die den leeftijd van 12 jaren hebbende be reikt, het toelatingsexamen met goed gevolg hebben afgelegd. Het sub b bedoelde examen omvat: het lezen, het schrijven, het rekenen, de beginselen tier Nederlandsche en Fransche taal, der aardrijks kunde en der geschiedenis. Zij, die op grond van de bepaling sub a zonder examen wenschen te worden toegelaten, of die in aanmerking wenschen te komen voor het bepaalde in artikel 10 alinea 2 der Verordening op de Handelsdagschool, worden verzocht daarvan bij de aangifte kennis te geven. STADSNIEUWS. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 9 Juni. RUZIE BIJ HET BILJARTEN. De Castricumsche arbeider C. Z. heeft 25 April zijn collega G. Duin in het café Slotvanger met een bier plas naar het hoofd gegooid, waardoor diens neus bloedend werd verwond een litteeken zal hem eeuwig sieren. De heeren hadden herrie gekregen over het punten tellen bij het keuen. Daar Z. overi gens nog al goed oppast, werd j 25 boete subs. 10 iiagen hechtenis tegen hem geëischt. LAST VAN DE GESCHEIDEN VROUW. De sergeant-machinedrijver J. H. Statman te Helder is getrouwd geweest met Anna Kruit, die 28 Novem ber 25 jaar wordt ze woont thans aan de Ruijsdael- kade te Amsterdam. Het huwelijk, waaruit een aan den man toegewezen kind gesproten is, is wettelijk ontbonden. Ze was er beslist tegen, dat haar ex- man onder eede gehoord werd over de haar ten laste gelegde beleediging, vervat in zeer onaangename ter men. Ze is 24 April te Helder geweest en bij haar vertrek is aan het station een heele scheldparty ge weest. „Waer werd opregées tam Na het verhoor van Statman en een korporaal bleek het getuigenverhoor nog niet erg volkomen. Den 30 Juni zal de zaak opnieuw behandeld wor den, een nieuwe getuige, ten Hoeve, zal dan worden gehoord. Naar het Duitsab van E. WERNER. .JoW. Mevrouw Von Amikoff had Lisbeth een flink stand je gegeven, toen deze zoo laat was thuisgekomen en op alle vragen en verwijten slechts één verklaring gaf zij was verdwaald geraakt in het bosch, en had eerst na lang zoeken den goeden weg terug kunnen vinden. Vandaag werd zij weer door een onweerstaanbaren drang naar de boschkapel getrokken. Het was wel niet de vroolijke wandeling van voor drie dagen, want de zon hield zich schuil, en er broeide een on weer. Lisbeth volgde het beekje, dat haar toen ook den te rugweg had aangegeven. Zij wist, waar dit beekje heenging, en dacht er met vreemde onrust aan, maar toch wilde zij niet terugkeeren. Zij ging steeds verder, het bosch werd al lichter, en nu kwam zij op de open plek aan en schrok van de zwarte, dreigende wolken, die zich boven de Dolemieten samenpakten. Als het onweer losbarstte... maar zij kon toch altijd in de bergkapel gaan, die als alle kerken hier te lande, steeds open was. Dus vlug naar boven. Nog buiten adem van het snelle loopen kwam zij aan en daar zat op de bank onder het afdak weer de vreemde man, van wien zij eigenlijk niets meer wist dan zijn naam Alexis. Maar nu schrok Lisbeth niet meer, „Bent u toch gekomen eindelijk gekomen 1" Zij keek hem verwonderd aan. „Wist u het dan, dat ik komen zou?" „Ja, ik wist het 1" Het wild-wanhopig verlangen van een mensch, EEN RAAR HEER. De ontsmetterslmecht J. P. B. te Alkmaar, die niet verschenen was, schijnt een vreemd heer te zijn. In den nacht van 2 op 3 Mei omstreeks kwart na één werd de stucadoor J. H. Lutjehanns door zijn vrouw gewekt voor de mededeellng. dal er Iemand op het erf was. L. ging uit zijn bed, trok het gordijn op en zag den bekl., die daarop over de schutting sprong L. ging hem na en greep hem vast Hij zei wel op het erf te zijn geweest, maar bij vergissing! Bekl kan niet andera op het erf zijn gekomen dan door over de schutting te klimmen. Den agent van politie P. Orondsma had bek!, ver klaard, dat hij bij vergissing op het erf was geweest, hij moest bij juffrouw S. zijn. Het O. M. eischte 10 boete aubs. 5 dagen hecht. De President informeerde nog eena even by get. Grondsma of de ontsmettersknecht al niet eens eerder iets dergelijks bij de hand had gehad, Deze wist een tweetal analoge gevallen, ééns Bij het circus op het Doelenveld en nog eens by een juffrouw, die er zoo van geschrokken is, dat ze er ziek van is geweest. Get. meende, dat wat bekl. In het scnild voert, is het bespieden van vrouwen en meisjes, wanneer deze zich ontkleeden. De Pres. meende gehoord te hebben, dat bekl. het speciaal „verzien" had op vrouwen, die in een positie verkeeren. Wat met de indertijd zoo geschrokken juffrouw het geval geweest bleek te zijn! VOOR DE 16e MAAL OP DE BANK. De Uitgeester arbeider J. B. staat niet bepaald gun stig bekend. Hoewel hij nog lang niet op den ouden dag is, heeft hq al een 15tal vonnissen achter den rug 4 maanden, 2 maanden, zes weken enz. Naar een betrekking, waarvoor een beslist drankvrij persoon ge vraagd wordt, kan Jan eventueel wel solliciteeren, maar er is dan maar een schijn van kans op succes voor hem. Den lOen Mei heeft hij den tuinder J. Kranse mis handeld. Deze werd bloedend verwond door een slag op zijn gezicht. Bekl. had bij het toebrengen van den slag een voorwerp, welk kon Kranse niet zeggen, in zijn hand. Nu, bekl. bekende, dat h ij geslagen had, maar tevo' ren had Kranse hem niets meer of minder dan „dubbel en dwars voor de wereld geslagen". Een voorwerp in de hand! geen kwestie van luid riep bekl. uit, dat hij in zijn hand niets had dan...... zijn hand. Kranse zou in een heg gevallen zijn en toen ver wondingen hebben opgeloopen, wat deze echter be slist ontkende. 14 dagen gevangenisstraf vroeg de Officier. Jan wou nu eens graag een geldboete, hij heeft werk en het is in den besten tijd, Pres.: Hoeveel verdien je? Bekl.: 26 cents per uur en ik werk lederen dag 10 «ur. Pres.: 's Maandags ook? Bekl. was zoo rondborstig te erkennen, dat dit niet altijd het geval met hem was. MISHANDELING. De arbeider A. B. te Egmond-Binnen heeft 7 Mei op het land van de wed. Bruin aldaar den 18-jarigen P. Bruin mishandeld door hem met een schoffel tegen het hoofd te slaan, waardoor hij bloedend werd ver wond. Het O. M. eischte t 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. voor wien nog slechtB één ding bestaat op de wereld en die zich daar met al de kracht van zijn siel en zijn wil aan vastklampt zulk een verlangen heeft een hypnotische macht, die tot zich trekt, zelfs van heel ver. Lisbeth had geen begrip van dergelijke zielsge steldheid; zy zag en voelde slechts dat die sombere hardheid in zijn stem en zyn oogen geweken was daarom was zij nu ook niet bang meer. Nog een weinig verlegen, maar toch met een warme deelne ming in haar stem vroeg zy „Bent u weer beter?" Hij glimlachte droevig. Ik het woud begon het nu te waaien er stak een storm ophet doffe gerommel groeide aan tot een rol lenden donder, de bliksemstralen volgden elkaar steeds vlugger op, en de eerste, zware regendroppels vielen. „Wij moeten naar beneden!" zei Brunold opstaande „Wij zullen nog juist het huis kunnen bereiken. Kom gauw Zy daalden Bne! den weg ai, gevolgd door Borro. Het was hoog tijd, want nu kwam het onweer van al le kanten opzetten, en het werd hoe langer hoe don kerder. Van het huis zagen zy slechts alleen de om trekken; zy waren by den ingang genaderd, toen Lisbeth sruikelde en viel. Zij wilde vlug weer op staan, maar zonk met een uitroep van pijn op haar knieën neer. „Wat is er?" vroeg Brunold. „O, mijn voet ik kan niet opstaan." Zonder iets te zeggen, boog hij zich over haar heen, tilde haar op, en droeg haar in zijn armen naar huis. Dr. Eckard stond reeds in de deur uit te kijken. „Wat is er gebeurd?" vroeg hij verschrikt „Een ongelukje!" antwoordde Brunold, hijgend van inspanning. „Ga op zij, Frits, dan draag ik haar naar boven „Zeker niet!" zei Eckard, die nu Lisbeth had her kend. „Dat mag jij niet doen!" Hij nam den last van hem over, en droeg Lisbeth naar boven naar de huiskamer. Daar onderzocht hij DAN BRN BS VAN DB PARTÜI Terwijl O zich aan den mnaltJJd te goed doet, vesfflsaak ik mij tanmhm da petten en paimen om xe weer gttaüiteiBnd sehocm te maken en gers&d voor db volgsude keer. Zoodra tlzfa&le goed gedaan hebt, geeft dan de vorken en mossen maar door, want door ze even te poetsen wrljl De ze weer acfaoon» MIST MOOR DE WASGH. APPèLZAKEN. De visscher J. S. te Warmenhuizen was in appèl ge komen van een kantonrechterlijk vonnis, waarbij hij wegens overtreding der Visscherijwet werd veroor deeld. Wegens een fout in de dagvaarding werd door het O. M. ontslag van rechtsvervolging met verbeurd verklaring van 't in beslag genomen net gerequireerd. «at Een 4-tal Tijdgeestzaken, die van J. P. K., barbier te Heiloo, J. v. d. K., bleekersknecht te Alkmaar, M. J. D., doodgraver te Anna-Paulowna, B. v. T., koopman te Schagen. Mr. van Velzen, van Schiedam, trad als gemachtigde op. De rechtbank besliste, dat alle zaken zouden wor den geschorst tot 8 September a.s., om alsdan nog den heer Iburg, directeur van „De Tijdgeest" te Rot terdam, te hooren. Nog werd behandeld het appèl van N. B, A. v. K., directeur-eigenaar van de Spaarkasvereeniging „Zon der Baatzucht" te Rotterdam, door den Hoomschen Kantonrechter erzake Loterijwet-overtreding tot een hooge boete veroordeeld, evenals dit reeds in vele andere plaatsen is geschied. Mr. Huizenga, van Hoorn, pleitte, nadat het O. M. bevestiging van het Kantonrechterlijk vonnis geëischt had, ontslag van rechtsvervolging of een lagere boete. EEN DIEFACHTIGE URKER DAME. De gedetineerde 22-jarlge dienstbode Dirkje H., uit Enkhuizen, Urker van origine, heeft zich aan een door haar bekenden diefstal schuldig gemaakt. Den 15en Mei nam ze weg een portemonnaie, bevattende 4 rijks daalders, een kwartje, een dubbeltje en 4 centen, welke lag op een schenkblad in de achterkamer van A. Buis man, vrouw van B. Buis, wonende naast de familie, waar bekl. in dienstbetrekking was. Ze had juffrouw Buis geholpen by het kloppen van een wiegekleed, wat de verwondering van den President opwekte: een wiegekleed, dat is zoo zwaar toch niet, dat kan één persoon wel kloppen, meende Z. E. A. Hierop werd haar voet en zag, dat deze niet gebroken, maar slecht verstuikt was. Terwijl Eckard de boerin ging roepen, boog Bru nold zich over het jonge meisje. „Ik ben geen dokter," zei hy zacht, „maar ik heb gewoond oorden, waar nooit geneeskundige hulp te krijgen was, en daar moest men wel leeren, zichzelf te helpen. Mag ik uw voet behandelen?" Zy zag hem vol vertrouwen aan en zei „Ja, mynheer Alexis!" ïhtusschen was buiten het onweer in al zijn kracht losgebarsten. Eekard kwam terug met de boerin, die doeken en water meebracht Men kon voorloopig niets anders doen dan omslagen maken en den ge kwetsten voet masseeren, en Brunold duldde niet, dat een ander dan hij Lisbeth verpleegde, hij behandelde haar met de meest voorzichtige nauwgezetheid. Bijna twee uur hield 't onweer aan met onvermin derde kracht; toen het eindelijk wat bedaarde, werd er een boodschap naar het hotel gestuurd, om te berich ten, waar juffrouw von Amikoff zich bevond en dat het haar overkomen ongeval niet van emstigen aard was. Het was onmogelijk haar heden nog thuis te halen, want reeds viel de duisternis, terwijl bovendien na zulk een regen de wegen onbegaanbaar waren ge worden. Er werd in de huiskamer voor Lisbeth een bed op gemaakt, daar er geen andere kamer beschikbaar was. Op de tafel brandde een lamp met een dichte kap, die de geheele kamer in zachten schemer hulde, en Lis beth moe van de doorgestane pijn en van al hei nieu we en vreemde van dien dag, viel weldra in een die pen slaap. En vreemd, daar kwam plotseling haar oude kin derdroom weer terug van lang, lang geleden. Daar zat iemand aan haar bed en fluisterde haar de woor den in, die zij half-wakend, half-droomend aanhoorde: „Mijn Lisbeth! Mijn kleine Lisbeth! Mijn lieve, lie ve Lisbeth I" En toen was het haar, of een paar war me lippen haar voorhoofd aanraakten, heel zacht en teer als in taar kinderjaren. niet gerepliceerd, maar het bleek, dat, nadat juffrouw Buis zich even had omgekeerd, om het kleed op den wieg te leggen, de portemonnaie, welke even te voren er nog was geweest, verdwenen was. De verdenking viel op bekl., die echter zei van niets te weten. Later is ze toch door de mand geval len. De portemonnaie had ze in een put geworpen, het geld werd bij haar in beslag genomen. Tegen de dienstbode, die 19 Augustus van het vorig jaar door de Alkmaarsche rechtbank tot 3 maanden gevangenis straf veroordeeld werd wegens gelddiefstal, 2 maal gepleegd in een ziekenhuis ten nadeele van een mede patiënte, werd door het O. M. drie maanden gevange nisstraf geëischt. De ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. W. Stap, zei zich te hebben afgevraagd, of bekl. wel toe rekenbaar is. Bekl. heeft pleiter gezegd, dat er een zucht, een aandrang in haar is, welke maakt, dat ze niet van geld kan afblijven, als dit onbeheerd ligt en ze van meening is, dat het niet wordt gemerkt, wan neer ze het wegneemt. Ook tn verband met de rare verklaringen, welke de directeur van het Huis van Bewaring pl. over bekl. gaf, verzoekt hij een onder zoek te aoen instellen naar haar geestvermogens. Het O. M. meende, dat er geen enkele reden is, om dit onderzoek te bevorderen. Als er al een onder zoek moet worden ingesteld naar de geestvermogens van iemand, die zijn handen niet thuis weet te hou den, dan wist Z. E. A. niet, waar het wel heen moest. Mr. Stap merkte op, dat de Substituut-Officier geen psychiater is, evenmin als pl. Slechts een psychiater kan uitmaken, of er inderdaad een goede reden was voor het vermoeden van pl., die bij zijn verzoek persis teerde. Op de vraag van den President, of ze nog iets toe te voegen had aan de woorden van haar verdediger, antwoordde Dirkje: 't Is niet zoo, ik ben wel goea. VERNIELING J. H. Th. S., 19 jaar, zonder beroep te Texel, heeft 27 April te den Burg een ruit in de openbare school stukgeslagen. Er was een fuifje geweest ter gelegen- Boven In het berghotel was alles In rep en roer, toen het tennis-gezelschap voor het onweer in huis vluchtte, en juffrouw von Amikoff niet bij hen was. Niemand had haar gezien; zij was in het geheel niet op het tennisveld geweest; ook was zij niet in 't ho tel en een zoeVen buitenshui* met dit weer was niet te doen. Mevrouw von Amikoff en miss Lindsay brachten een paar angstige uren door. Eindelijk kwam een bode van den Einödhof met een brief van dr. Eckard. Nu wist men, dat Lisbeth veilig was, maar toch waren de beide dames niet ge rust. Voor miss Lindsay gold in de eerste plaats het ongepaste van een dergelijk avontuur, maar voor de moeder kwam daar nog een andere overweging by. Ondanks al de beleefde voorkomendheid, waarmee Eckard haar steeds bejegende, gevoelde zij toch in hem een tegenstander, een vijand, en 't was voor haar een onwelkome tijding, dat haar dochter in zijn huis op zijn gastvrijheid was aangewezen. Zij dacht er niet aan, zelf naar den Einödhof te gaan, maar miss Lindsay moest den volgenden mor gen onmiddellijk vertrekken met den dokter, die ge durende het seizoen steeds in het hotel aanwezig was. Daar de enorme regen der laatste dagen de wegen zoo goed als onbegaanbaar had gemaakt, zouden zij zich van de gebruikelijke muildieren bedienen. Iwan leidde de derde, die voor Lisbeth bestemd was, aan den teugel. Eckard stond met Brunold voor het raam en zag de heele karavaan door den regen aankomen. Hij kende den dokter van den vorigen zomer. „Zij hebben daar waarachtig een heele expeditie uitgerust", lachte hij. „Maar wij geven onzen buit niet terug, al kwam het geheele hotel op ons af. Lis- beth's voet is zóó opgezwollen, dat de dokter wel een barbaar moet zijn, als hij een dergelijk transport zou toestaan, en de strenge miss Lindsay neem ik wel voor mijn rekening. Ik zal haar den Einödhof zóó tegen maken, dat zij wel gauw den aftocht blaast. Daar zijn ze!" 42) G ifApwi"TTrcfV) lts >ii

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5