DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, jS'o, 137, Honderd en zestiende Jaargang, 1914 YEUDAG 12 JUNI. ALKMAAR, 12 Juni. De Zngelsche minister van binnenlandsche zaken, Mc. Kanna, heeft met (feu koning een onder houd gehad, teneinde met dezen te bespreken, wat te gen de kiesrechtvrouwen kan worden gedaan. En gisteren heeft de minister in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd. Hij zeide te gelooven, dat de vrou wen, die de misdrijven plegen, huurlingen zijn. Hij hoopte bewijsstukken in handen te hebben die de re geering in staat zullen Btellen burgerrechtelijk en wellicht ook strafrechtelijk op te treden tegen hen die bijdragen aan de fondsen der vernielzuchtige kies- rechtvrouwen. Indien de vervolgingen voor den burgerlijken rech ter met succes bekroond worden, zullen zij die aan de fondsen bijdragen persoonlijk aansprakelijk zijn voor alle aangerichte schade. De bijdragen komen in hoofdzaak van rijke vrouwen, die tot het plegen van misdrijven aanzetten en armelijk betaalde huurlingen voor de straf laten opdraaien, terwijl ze zelf in weel de leven. Indien de regeering er in slaagt op de aangeduide wijze de bronnen van inkomsten der Sociale en poli tieke vrouwenunie (de vereeniging der vernielzuchti ge vrouwen) te doau opdrogen, zal hot met de macht van mevrouw Pankhurst en haar vriendinnen gedaan zijn, zeide de minister. In de Engelsche liberale pers vindt men een zelfde redeneering. De Chronicle bijv. betoogt vandaag, dat het doel der geheele beweging niet is het kiesrecht verwerven, maar geld verdienen. Wat de slachtoffers van de W. S. P. U. gelijk de vereeniging der verniel zuchtige vrouwen kortweg heet, ook denken en ve len van haar zijn eerlijke fanatici de leidsters zijn veel te knap, om te veronderstellen, dat het militan- tisme de zaak ten goede komt. Die leidsters hebben gemerkt, dat het haar vereeniging goed doet, ten minste, dat het meer geld in de kas brengt, dan iets anders zou doen. De buitensporigheden worden door betaalde agenten verricht, maar er komt veel meer geld in dan noodig is en daarvan wordt een leger van personen onderhouden. Vandaar dat de leidsters eenvoudig zouden doorgaan, wanneer de vrouwen kiesrecht hadden gekregen. In een onlangs versche nen boek van miss. Christabel Pankhurst wordt dan ook reeds gezegd, dat men moet uitzien naar een voorwendsel om het winstgevend zaakje voort te zet ten, wanneer de tegenwoordige aanleiding verdwenen zal zijn. Het militantisme zal dus eerst eindigen, wanneer zijn reden is vervallen. En de regeering kan dit be reiken door allen, die gelden bijdragen voor een ver eeniging, welke misdaden organiseert, te vervolgen. Het blad herinnert in dit verband aan de bekende Pall Vale beslissing, waarbij werd uitgemaakt, dat fondsen 'van een vakvereeniging enkel voor het doel der vereeniging mogen worden besteed. Het blad wil de bedrijfsters van misdaden niet laten veroor- deelen tot gevangenisstraf want dat geeft in de practijk toch niemendal, hoogstens een martelaars kroon maar tot hooge boete en failliet-verklaring, wanneer deze niet wordt betaald. Dan zou er van zelf wel een einde komen aan het militantisme. The Women's Liberal federation (de libeale vrou wenfederatie) heeft in haar vergadering zeer Bcherp de militante methoden veroordeeld „welke een groote constitutioneele hervorming vertragen, een noodlottig voorbeeld zijn, en op de moraliteit van tal van man nen en vrouwen een ongunstigen invloed moeten heb ben." Naar alle waarschijnlijkheid hebben de kiesrecht vrouwen de fraaie Westminster Abbey niet gespaard. In de nabijheid vau den kroningskansel is gisteren een bom ontploft, waardoor eenig beeldhouwwerk werd beschadigd. Een damesboa werd nabij de plaats ge vonden. Wanneer hef kwaad niet gauw wordt beteugeld, zal het niet geraden zijn naar Louden een zomerreisje te maken! BINNENLAND. vaststelling van een verhoogd Zondagsloon. in de avondvergadering ontwikkelde de minister verschillende practische bezwaren tegen de amende menten, welke hij 's morgens principieel bestreed. Verschillende leden repliceerden. De heer Schaper (S. D. A. P.) trok het socialis tische amendement in en verklaarde dat de soc.-dem. zouden stemmen tegen het amendement-van der Voorst van Zijp. TWEEDE KAMER. De artikelsgewijze behandeling van de Stuwadoors wet werd gisteren voortgezet. Aan de orde was art. 10, bepalende, dat Zondags- arbeid tusschen Zaterdag 12 uur namiddags en Maan dag 6 uur VGomikkiags niet dan met bijzondere ver gunning mag worden verricht en op de daarbij gestel de voorwaarden, welke vergunning door den minister voor een heel jaar kan worden verleend voor alle oi voor sommige werkzaamheden aan bepaald aangewe zen zeeschepen of voor bepaalde werkzaamheden aan de zeeschepen, die voor het verrichten van die werk zaamheden van een bepaalde inrichting gebruik ma ken. Overigens kan slechts vergunning worden ver leend voor ieder bijzonder geval door de autoriteiten, wanneer bijzondere omstandigheden den arbeid pp Zondag noodzakelijk maken. De heer Van» der Voorst van Zijp (A.-R.) en de heer S p i e k m a n (S. D. A. P.) hebben beiden een amendement voorgesteld, om ten deze het ontwerp- Talma te herstellen, dat verhoogd Zondagsloon voor schreef. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) verde digde een amendement om de vergunning voor Zon dagsarbeid alleen te doen geven voor elk bijzonder geval door het districtshoofd of door een ambtenaar, aangewezen door den minister. Hij wilde alleen Zondagsarbeid laten verrichten als er „een buitenge wone reden van dringenden aard" voor is. De minister verklaarde de amendementen, wel ke tot een uitvoerig, deels theologisch debat (prof. E e r d m a n s (U. L.) wees er op, dat de partijen van rechts den Zondagsarbeid willen regelen, evenals de socialisten, terwijl de Schrift voorschrijft, dat men den zevenden dag zal rusten) aanleiding gaven, on aannemelijk. Hij wilde niet, om de Zondagsrust te bevorderen, zijn toevlucht nemen tot de wettelijke Gemengd nieuws. HET CONFLICT IN HET BOUWBEDRIJF. De bouwvak-sjouwer- en opperlieden-vereeniging te Amsterdam schreef nu, dat zij het voorstel van de pa troons onvoorwaardelijke erkenning van hun recht om aan te nemen en te ontslaan wie zij willen niet kunnen aanvaarden, „omdat daardoor de bestaansze kerheid van elk arbeider afhankelijk gesteld wordt van elke willekeurige handeling van den werkgever. Dit kan nooit bevorderlijk zijn aan de door U zoozeer ge- wenschte orde en rust in het bedrijf". Zij verklaren zich alsnog bereid hunne toezegging van 10 Juni ge stand te doen. DE HAARLEMSCHB 250.000. B. en W. van Haarlem stellen voor aan den heer J. A. O. van der Steur, bouwkundig ingenieur te 's-Gra- venhage, voor diens principaal toestemming te verlee- nen, op het Wilsonsplein op eigen kosten een schouw burg te stichten overeenkomstig de teekeningen, die zijn ingediend en wel op voorwaarden: lo. dat de stichting beëindigd zij uiterlijk twee jaar na de dagteekening van het raadsbesluit; 2o. dat de bouwer afstand doet van ieder recht, dat hij door den bouw zou kunnen verkrijgen, verder dat, zoodra de schouwburg zal zijn gereed gekomen, deze op nader vast te stellen wijze in exploitatie zal worden geno men en dat bij alle publieke vertooningen enz., welke er in zullen worden gegeven, steeds kosteloos zullen beschikbaar zijn één loge voor den Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, één voor den burge meester en één voor het dagelijksch bestuur van de ge meente. Verder stellen zij voor om een bedrag van 50.000 beschikbaar te stellen voor den aankoop van meubelen en decor. In het bouwen van een schouw burg zien zij een groot voordeel voor de gemeente, wat aangaat de aantrekkelijkheid van Haarlem als woonplaats en ook zien zij er een voordeel in zoowel voor de materieele als voor de intellectueele belangen van de gemeente. Zij schatten dat aan rente en aflos sing zal moeten worden opgebracht jaarlijks 4000, verder 2000 voor assurantie, 1000 voor onder- houd en 500 voor de grondbelasting, samen dus I 7500, die zij meenen, dat in de gemeentekas zullen J terugvloeien als uitkomst van de exploitatie. MENSCHENHANDEL. De correspondent te Pontianak van het Bat. Nbl. schrijft o. m.: Een opzienbarend zaakje, dat men liefst stil had ge houden, reden waarom ik er ook maar van gezwegen heb, is nu toch ruchtbaar geworden. Een geacht Chineesch ingezetene van de westeraf- deeling was door aankoop eigenaar geworden van drie jeugdige Chineesche meisjes, waarvan de oudste pl. m. 12 jaar was. Volgens den kooper, was de koop geheel ter goeder trouw gesloten en waren de drie kinderen bestemd om opgeleid te worden voor de Chi neesche wajang, waarvan hij eigenaar was. De toenmalige ambtenaar voor Chineesche zaken zocht er waarschijnlijk echter meer achter en deed de betrokken personen en kinderen een streng en scherp verhoor ondergaan, wat evenwel niet tot resultaat had, dat de vermoedens bevestigd werden. Voor onze ooren klinkt het zoo vreemd kinderen koopen en ver- koopen, maar in China is het nog zoo'n gewoon ge bruik enmen voelt zich hier zoo dicht bij China. Wij zijn zoo dadelijk geneigd om te zeggen: mag dat maar zoo in Indië? maar laten wij hiermede voor zichtig wezen, want bijna altijd komen de kinderen, die door hun ouders verkocht worden, in een betere positie. Niet dat die positie zoo prachtig is, maar juist die kinderen, en vooral meisjes, die verkocht worden, heb ben zulke geringe eischen en eenmaal bij hun natuur lijke ouders vandaan, kunnen zij er bijna zeker van zijn altijd te eten te hebben. Ziedaar een groote voor uitgang voor zulke stumperds. BAAS BOVEN BAAS. Het N. v. d. D. verneemt, dat aan iemand te Wade- noijen, bij Tiel, die den sleutel van het kerkhof in be waring had, waarvoor hij per jaar 2 ontving, een ouderdomsrente van 2 per week is toegekend. OPTOCHTEN OP ZONDAG. De Rotterdamsche gemeenteraad besloot twee jaar geleden met 21 tegen 20 stemmen het houden van op tochten op Zondag te verbieden. Gisteren is met 21 tegen 18 stemmen aangenomen een voorstel van één der leden om de optochten weer toe te laten. De voorzitter had geadviseerd, het voorstel niet aan te nemen, daar een zoo vlugge verandering van besluit door den Raad schade doet aan het prestige van het College. ZOEKEN NAAR KIEVITSEIEREN NIET STRAFBAAR VERKLAARD. Twee kantonrechters te 's-Gravenhage hebben in verband met de Vogelwet een principieele beslissing genomen, waarbij het zoeken naar kievitseieren niet strafbaar is verklaard. ERNSTIGE MISHANDELING. Er heeft in de Hoeksche Waard een ernstige mis handeling plaats gehad. Zekere v. d. S., te Westmaas, heeft iemand vijfmaal gesneden: één maal in 't hoofd, zoodat de kiezen bloot liggen, en driemaal in den romp. De dader zou vandaag door de rijksveldwacht van Klaaswaal gevankelijk naar Dordt worden ver voerd. OP KLAARLICHTEN DAG LEEGGEPLUNDERD. Tusschen half twee en vijf uur is Woensdag op de Raamgracht te Amsterdam een verdieping leeggeplun derd. De heer des huizes, een 70-jarige koopman in ma nufacturen, zijn vrouw en dochter waren in dien tijd afwezig en daarvan heeft een insluiper gebruik ge maakt om uit een drietal kasten een bedrag van 145 aan geld en verscheidene gouden en zilveren voorwer pen, ringen, knopjes en horloge weg te halen. Onder de geldstukken waren vele stuivertjes, in een bus op geborgen en „gouden tientjes met loshangend haar". Alles wat waarde had, werd meegenomen; een geld kistje werd eerst stuk getrapt en daarna leeggehaald. Toen de familie thuis kwam, werd eerst niets ont dekt, daar de kamerdeur op Blot was. Vermoedelijk was de inbreker met den toestand op de hoogte. Naar de bewoonster aan het Hbld. meedeelde, is de familie door deze brutale inbraak zoo goed als geruineerd. EXAMEN PRACTISCH IJMKER. Dit jaar zal door de Vereeniging ter bevordering van de Bijenteelt gelegenheid worden gegeven om examen te doen ter verkrijging van het diploma van practisch ijmker. Sinds eenige jaren werd dit examen niet meer gehouden, maar thans is 't weer ingesteld. Tot voorzitter der examen-commissie is benoemd de heer Frans Netscher te Santpoort. Voor dit examen, dat in de maand Juli op een leerstal te Bennekom zal worden afgenomen, hebben zich reeds vier candidaten aangemeld. DE HAAGSCHE SOCIëTEITEN. De Haagsche politie is den laatsten tijd weder te gen z.g. sociëteiten opgetreden. Bij haar waren n.l. klachten ingekomen over onzedelijke handelingen in een dier inrichtingen, terwijl in een andere inrichting aan bezoekers vrij hooge bedragen waren afgezet; één bezoeker liet er op zekeren avond 1300, een onder ongeveer 900. Aan een dier inrichtingen is een vroeger verleend „verlof" ingetrokken, nadat agenten van de afdeeling „Drankwet" der gemeente-politie de bedoelde aanstoo- telijke tooneelen hadden geconstateerd. Deze inrich ting heeft evenals een andere, waar de afzetterijen wer den gepleegd, 's avonds een politiepost voor de deur gekregen, die de bezoekers, voordat zij binnengaan, waarschuwt. AANBESTEDINGSKWESTIE. In een vergadering te Haarlem van twee-en-zestig solide aannemers werd gisteren besloten, voor den bouw van twaalf blokken woningen voor het gesticht „Meerenberg" heden niet in te schrijven, dan onder de voorwaarde, dat particuliere en algemeene werk stakingen, uitgaande van behoorlijk georganiseerde vakvereenigingen, zullen worden beschouwd als over macht en recht geven op termijnsverlenging. Opneming dezer clausule was door den ingenieur geweizerd. DE PRINSEN VAN OEGANDA IN ONS LAND. Gistermorgen arriveerden, meldt het Handelsblad, aan het Missiehuis te Roosendaal de Prinsen van Oe ganda, Stanislaus Mugwanja; Tokino en Jozef. Zij werden verwelkomd door den directeur van het Mis siehuis en brachten den dag te Roosendaal door. De opwachting werd gemaakt door de geestelijk heid en den burgemeester van Roosendaal. De Prinsen blijven 3 4 dagen in Nederland en zullen heden, Vrijdag, een bezoek brengen aan het Missiehuis der Witte .Paters, te Boxel; terwijl morgen waarschijnlijk aan Rotterdam een bezoek zal worden gebracht, waar de gemeenteboot te hunner beschik king is gesteld. Vóór hun aankomst in ons land hadden de vorste lijke bezoekers in Engeland vertoefd, waar zij overal zeer officieel door de regeering werden ontvangen. Prins Stanislaus Mugwanja bekleedt het ambt van opperrechter, prins Tokino dat van hoofd eener pro vincie. WIJZIGING VAN DE VERORDENING OP DE WINKELSLUITING. De commissie uit den Amsterdamschen gemeente raad voor de strafverordeningen stelt de volgende wij zigingen voor in de verordening op de winkelslui ting: lo. Wat betreft die winkeliers die voor het in wer king treden der verordening een groot avonddebiet hadden. De commissie heeft hierbij gemeend aan in- dividueele vrijstellingen voor hen die kunnen aantoo- nen het slachtoffer van de sluiting te zijn geworden, de voorkeur te moeten geven boven het verlaten van het sluitingsuur voor alle winkeliers in consumptie artikelen. Zij achtte het echter wenschelijk een bepa ling op te nemen dat in deze zaken né 9 uur slechts door den winkelier en inwonende familieleden mag worden verkocht. 2o. Wat betreft het verbod om in café's enz. na 9 uur waren te verkoopen die worden medegenomen. Ook over de naleving van dit artikel zijn vele klachten ingekomen. De commissie stelt voor dat voortaan niet alleen de verkooper, doch ok degeen die de wa ren meeneemt strafbaar zal zijn. 3o. Wat betreft de vrijheid om kleine eetwaren te venten. De commissie wil dat men dit zal verbieden, om te voorkomen, dat door straatverkoop van paling enz. den winkeliers concurrentie wordt aangedaan. 4o. Wat betreft de vrijstelling van verplichte slui ting een week vóór St.-Nicolaas, stelt de commissie voor aan den wensch tegemoet te komen door de win kels 14 dagen vóór dien dag vrij te stellen. Bovendien wil de commissie nog de vrijstelling vóór bepaalde Israëlitische feestdagen in de verordening zien opge nomen. BOEVENFANT ASIE De vindingrijkheid van het geboefte in Oost-Indië is onbegrensd: ziehier wat nieuws de „Preangerbode" vertelt: Een meneer te Soerabaja, die erg in de beer zat, maakte van plankjes en couranten waardelooze pak ketten, die hij onder rembours aan verschillende niet bestaande personen in andere plaatsen als bestelgoed toezond. Na zekeren tijd kwamen deze pakjes natuur lijk als onbestelbaar terug. Wat had onderwijl de leeperd gedaan? Van de S. S. had hij de bekende gele remboursementbewijzen ge kregen. Wanneer een berenleider, die bijv. een preten tie op hem had van 270, hem al te erg in het nauw dreef, ging hij naar dezen toe, vertoonde een rembour- sementbewijs van bijv. 300, en zei: „Ja, man, con tant geld heb ik niet, maar ik ben geld wachtende, kijk maar! Weet je wat? Geef mij de gekwiteerde reke ning plus 25, dan krijg jij 't remboursementbewijs. Jij kunt dan 't geld bij de S. S. innen en hebt 5 voor de moeite!" In den regel hapten de goedgeloovigen toe, de op lichter had z'n gekwiteerde rekening en contanten, de S.S. de pakjes met vodden, de crediteuren de waarde looze remboursementijbewijzen der geweigerde zen dingen. Het is nu een ren op den kashouder te Soerabaja om de bewijzen te verzilveren, doch deze ambtenaar weigert betaling. Eenige der slachtoffers wendden zich tot den officier van justitie, die vrijwel machte loos tegen dezen in Indië nog nooit vertoonden truc staat. De S.S.-administratie zit met bergen pakjes op gescheept, die eiken dag opnieuw in de administratie voorkomen en verantwoord moeten worden. Men zegt dat de persoon in kwestie kans heeft gezien op die manier diverse personen voo rruim 5000 op te lich ten! DE STAKING TE ZAANDAM. De Zaandamsche correspondent van het Hbld. schrijft Het optreden van de commissie uit de burgerij heeft dit voorloopig resultaat opgeleverd, dat althans ten deele contact tusschen patroons en werklieden ia ver kregen. Nadat de heer J. Decker als gemachtigde van de commissie verschillende conferenties met het bestuur van den Patroonsbond en met de besturen der werk liedenorganisaties had gehouden, had als gevolg daarvan een samenspreking plaats tusschen 't bestuur van den Patroonsbond en dat van de christelijke orga nisatie „Recht en Plicht", omtrent de voorwaarden, waarop de arbeid zou kunnen worden hervat. Met de moderne en vrije organisaties wenschte de Pa troonsbond na hetgeen tijdens de staking was voorge vallen, niet te confereerên. Als uitvloeisel van deze samenspreking had gister avond in de consistoriekamer van de Geref. kerk aan de Vinkenstraat een druk bezochte algemeene vergade ring van de christelijke stakers plaats, ter bespreking van de voorstellen van de patroons, die echter geen nieuwe bepalingen bevatten, doch dezelfde zijn als vóór het uitbreken der staking werden aangeboden, doch toen afgewezen. Omtrent het behandelde in deze vergadering werd met het oog op te voeren onderhandelingen tot ge heimhouding besloten en werden geen mededeelingen aan de pers verstrekt. Hedenavond vergadert het bestuur van „Recht en Plicht". De Bond van Werkgevers blijft zich op het stand punt stellen geen bemiddeling te willen aanvaarden. BARBAARSCH NEDERLAND. Het onderzoek dat door het Departement van Justi tie noodig is geacht ter zake van de klacht van den Franschman wegens te Harderwijk ondervonden over last, is, verneemt men, opgedragen aan den procureur- generaal te Arnhem. HET VOORGEVALLENE TE ARNHEM. De zaak, in verband met het voorgevallene in de Hommelstraat te Arnhem tegen den inspecteur van po litie A. v. d. Meulen aldaar, is door de Amhemsche rechtbank naar de openbare terechtzitting verwezen. UIT HOORN. Door het bestuur van het Nederl. Landbouw-Comité is, in verband met de voorschriften van de Centrale Landbouw-Onderlinge, tot plaatsvervangend voorzit ter Commissie van Scheidslieden voor de provincie Noord-Holland benoemd Mr. A. A. Huizenga, alhier. Bij kon. besluit van 9 dezer is o. m. benoemd tot afgevaardigde van Nederland en zijne koloniën op de deze maand te 's-Gravenhage te houden internationale opiumconferentie, de heer A. A. de Jongh, oud-hoofd inspecteur, chef van den dienst der opiumregie in Ne- derlandsch-Indië, burgemeester van Hoorn. KORTE BERICHTEN. Een raadslid te Assen vroeg bij de rondvraag in lichtingen omtrent de „in de lucht hangende" zwem inrichting. De slagersknechts te Winschoten hebben, meldt de N. Rott. Crt., hun patroons aangezegd, dat zij a.s. Zondag voor het laatst Zondagsarbeid zullen ver richten. De knechts zijn allen georganiseerd. Volgens een van Hr. Ms. gezant te Bern ontvan gen mededeeling, heeft de Zwitsersche regeering het verbod van doorvoer van rundvee, schapen, geiten en varkens uit andere landen afkomstig en bestemd voor Italië, opgeheven. Te Putten heeft een meezenpaar een nest met tien jongen in een brievenbus van een villa. Op het in September te 's-Gravenhage te houden congres voor Zondagsrust zal de WelEerw. heer B. H. Son, kapelaan te Utrecht, inleiden het onderwerp: Zondagsrust in het hotel- en koffiehuisbedrijf. De vereeniging „Volksonderwijs" te Heerenveen heeft besloten het initiatief te nemen tot oprichting eener openbare leeszaal aldaar. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren den boek houder K., die te Hillegom inbraak^ verduistering en brandstichting heeft gepleegd, tot 2 jaar gevangenis straf veroordeeld, met aftrek van de voorloopige hech tenis. De eisch was 3 jaar met aftrek. In een te Deventer gehouden vergadering van een elftal handels- en middenstandsvereenigingen uit het Oosten van het land, is in beginsel besloten tot oprichting van een gewestelijken bond. Naar aanleiding van den jongsten grooten brand, te Nieuwkuik (N. Br.) heeft de Raad der gemeente Vlij men besloten, dat daken in 't vervolg niet meer van riet of Btroo mogen worden gebouwd. ALKMAARSCH COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1