J^nos-Bitterwater FEUILLETOH. Uitgave H.J. W, BECBUnitordm. De kantonrechter te A'dam heeft den hoofdagent van Lotisico op het Rokin veroordeeld tot 500. boete, subs. 1 maand hechtenis, wegens overtreding der Loterijwet. Oeëischt was 500.— boete, subs, 3 maanden hech tenis. HARDERWIJK. De vereeniging „Harderwijk Vooruit" heeft beslo ten voor Hardenvijk reclame te maken door middel van een electrische verlichting op het Leidsche plein te Amsterdam, b.v. met de woorden: „Bezoekt Har derwijk; goede ontvangst gegarandeerd." De burgemeester van Harderwijk heeft tot het be stuur een brief gericht, waarin hij o.m. schrijft: Het zij mij veroorloofd Uw Bestuur er op te wijzen, dat eene zoodanige reclage in deze omstandigheden nu voornamelijk Harderwijk, zij het dan ook, zooala straks blijken zal, ten onrechte, zoo ernstig in verden king is gebracht ontijdig en ongepast moei voor komen. Ik meen Uw Bestuur daarom met aandrang te moeten in overweging geven, de uitvoering van dit zonderlinge besluit genomen door 20 van de 162 leden Uwer Vereeniging althans voorshands, niet ten uitvoer te brengen. EOMOND AAN ZEE. Zondagmorgen zal te Egmond aan Zee de predik beurt niet door Ds. Vinke maar door Ds. Verwaal worden waargenömen. BUITENLAND. DU1TSCHLAND. De Keizer en zijn gevolg zijn per extra-trein naar Oostenrijk vertrokken om een be zoek te brengen aan den Oostenrijkschen troonopvol ger op diens landgoed Konopischt. Het gerechtshof te Leipzig heeft den bureau-as sistent Rosenfeld wegens verraad van militaire gehei men tot 15 jaar tuchthuisstraf, tien jaar eerverlies, 1000 mark boete (bij niet-betaling waarvan de tucht huisstraf met acht maanden wordt verlengd) en plaat sing onder politie-toezicht veroordeeld. Rosenfeld heeft van 1911 tot 1913 geheime militai re geschriften, boeken en andere voorwerpen aan een Russisch spionnage-bureau geleverd. De Groothertog van Mecklenburg Strelitz is gis teravond om 8 u. 17 gestorven. Groothertog Georg Adolf Friedrich was den 22sten Juli 1848 te Neu Strelitz geboren en is dus bijna 66 jaar geworden. Sedert den dood van zijn vader in 1904 heeft hij geregeerd. Zijn eenige zoon Adolf Friedrich, dei* 17den Juni 1882 geboren, volgt hem op. FRANKRIJK. De Hooge Raad van magistratuur heeft vastgesteld, dat de feiten, die Bidault de l'Isle, den president van het Parijsche gerechtshof, ten laste zijn gelegd, in verband met het geven van uitstel van het proces-Rochette, geen aanleiding geven tot het op leggen van een disciplinaire straf. ENGELAND. De toestand In Ierland Is weder ernstiger geworden. Carson's bedreigingen hebben tengevolge, dat de tegenstanders ook een leger gaan recruteeren. Het eigenaardige geval doet zich voor niet alleen eigenaardig, maar ook treurig dat twee georganiseerde door de machtigste partijleiders erkende en geïnspireerde legos in Dublin en Belfast tegenover elkaar staan. ALBANIë. De correspondent van de „Voss. Zeit." te Durazzo deelt mede, dat leden der commissie van Controle verklaard hebben, dat de woordvoerders der opstandelingen bij de onderhandelingen met hen zich onbeschoft en kinderachtig gedroegen en ontoegan kelijk bleken voor goeden raad. Deze woordvoerders behoorden, met uitzondering van enkele geestelijken, bijna allen tot de onderste lagen der stedelijke bevol king. De eigenlijke leiders der beweging blijven op den achtergrond. Rondom de stad zijn nu overal batterijen opgesteld en loopgraven aangelegd. Ook is begonnen met de organisatie der troepen. Met deze toebereidselen zal men waarschijnlijk tegen het midden der maand ge reed zijn, zoodat dan met voldoende manschappen en kanonnen de aanval van drie zijden tegelijk kan wor den ondernomen. De correspondent vertelt nog een bijzonderheid, die een eigenaardig licht werpt op sommige toestanden. In de Italiaansche bladen kwam dezer dagen een pho tographic voor, voorstellend den Oostenrijkschen con sul-generaal Kral, terwijl hij de opstandelingen toe sprak. Het Italiaansche onderschrift luidde echter: „Baron Aliotti, de oproerige boeren tot kalmte aan sporend." Het volgende bericht aan het „Berliner Tage- blatt" ontleend, schijnt teekenend voor den huldigen toestand Gisteren brachten Italiaansche matrozen een man doline-serenade aan de Vorstin. De maan scheen. Het geschiedde in den tuin vóór het paleis. Het mobilisatie-bevel moet op vele plaatsen ontevre- renheid hebben gewekt. Te Fieri en in de omgeving dezer stad heeft een In cident plaats gehad Ongeveer 2000 Albaneezen zou- Naar hut Duttsch van E. WERNER. 45) ——o „Ik heb gisteren gehoord, dat de Engelsche familie op de tweede verdieping vertrekt", zei Olga. „De ka mers zijn alweer bezet, maar op één daarvan heb ik voorloopig beslag gelegd voor jou, want je kunt toch onmogelijk langer in dat kleine toeristenhotel blijven." „Ik heb het er heel best naar mijn zin gehad", ver zekerde Brankow „Bovendien is die verhuizing niet meer noodig, want ik vertrek ook." Olga keek Erwin verwonderd aan. Er was de laat ste dagen in het geheel niet meer over een vertrek ge sproken, dus vond zij het als vanzelfsprekend, dat hij blijven zou. „Ga je weg?" herhaalde zij. „Nu in het hartje van den zomer is er niets te doen in Berlijn, ook niet In de politiek." „Dat is ook de reden niet, maar het is voor de voor bereiding van de verkiezingen, en daarvoor is tijd ea rust noodig. Komt u in September ook weer in Ber lijn terug?" „Ja, ik zal ter wille van Lisbeth dat offer wel moe ten brengen, en tot haar huwelijk In Berlijn blijven. Eberty wil, dat het huwelijk nog vóór Kerstmis vol trokken zal worden en dat heb ik hem ook beloofd. Maar daarna ga ik onmiddellijk naar Petersburg. Ik ben daar in geen twee jaar geweest, en wil niet van mijn vaderland vervreemden." „Het vaderland behoudt steeds zijn rechten!" stem de Erwin toe. „Jij kent Petersburg niet; zou je geen zin hebben, den op bevel der regeering tegen de opstandelingen ie velde 'trekken Eenigen van hen echter weigerden den dienst. Toen men hen in hechtenis wilde nemen, ont stond er een schermutseling, waarbij twee man wer den gedood. In Durazzo is de toestand volmaakt rus tig- ITALIë. De staking neemt gaandeweg al, alle bla den zijn verscnenen. Het werk is overal hervat. Telegrammen uit Florence, Turijn en Genua mel den de hervatting van den arbeid. Te Milaan staken nog enkele groepen van werk lieden, maar de tramdienst gaat geregeld, alle win kels zijn geopend en de bladen zijn alle versdienen. Alle treinen zijn geregeld vertrokken. De arbeiders van de gasfabrieken staken nog, maar in de gasleve ring wordt voorzien. Alle winkels zijn open Te Bari is een gewonde betooger in het hospitaal overleden. Het is een oude bekende der justitie, die getroffen is op het oogenblik dat hij op de politie schoot. Bij de begrafenis van een doodgeschoten staker is het te Napels tot nieuwe wanordelijkheden gekomen. Ruiterij heeft de betoogers uiteen gejaagd. Er zijn twee stakers gewond en enkele in hechtenis genomen. Naar de dagbladen melden is en grijsaard onder de paarden geraakt en gedood. Het blad „De Vita" berekent, dat tijdens de staking in Italië 14 menschen zijn gedood en honderden ge wond De gewezen minister Nasi is in drie districten: Palermo, Caltanissetta en Trapani, tot Kamerlid ge kozen. De Kamer heeft thans die verkiezingen geldig verklaard, zoodat de wegens verduistering veroordeel de minister van onderwijs eindelijk weer Kamerlid kan worden. RUSLAND In het district Balakami staken 10.000 werklieden. Zij eischen a a. een achturigen werkdag en het recht om het Meifeest te vieren. Bij de stakende werklieden in de petroleum-in- dustrie heeft zich het personeel van de maatschappij „Bibi Eybat" aangesloten. In 't geheel staken 15.000 man. MEXIKO. Na eenigen tijd te hebben gewacht op Carranza's antwoord op hun uitnoodiging om deel te nemen aan de onderhandelingen, hebben de bemidde laars te Niagara Falls thans aangekondigd, dat zij de gedachtenwisseling met Carranza voor geëindigd be schouwen. ZUID-AFRIKA. De regeering heeft gisteren in den Volksraad een nederlaag geleden, door de aanne ming met 50 tegen 43 stemmen - van een amende ment op het ontwerp inkomstenbelasting, strekkende om de Premier-mijn in deze belasting te betrekken. Bij een tweede stemming in verband met hetzelfde amendement bleef de regeering met 44 tegen 50 stem men weer in de minderheid. Gemengde Madedeeliqgea. LICHTGELOOVIGE TROUWLUSTIGEN. Een 62- jarige weduwe van een nachtwacht uit een klein plaatsje trok twee jaar geleden naar Berlijn, om daar fortuin te maken. Ze had een twintig jarige, dochter, die haar daarbij behulpzaam zou kunnen zijn. Een huwelijks bureau ontving weldra een schrijven van „schoolop ziener Dr. v. Bolte", die de weduwe wilde trouwen, maar eerst het stiefdochtertje onder dak wilde bren gen. Het kind zou 150.000 gulden mee krijgen en la ter nog zooveel erven. Het bureau plaatste adverten ties en bezoekers kwamen van alle kanten, die de weduwe een bezoek brachten in haar bescheiden wo ning en „terwille van de smeer" niet al te nauw letten op de zonderlinge gewoonten der begeerde schoon moeder. Een officier bleek de uitverkorene. Het was Kerst feest. Een klein boompje zonder eenig geschenk sier de de schamele katóer. Het verlovingsdiner bestond uit koffie zonder suiker en melk ea kopjes zonder schoteltjes! De ridder slikte dit alles... terwille van de anderhalve ton, die Immers In het zicht was. Hij moest de volgende dagen herhaaldelijk allerlei dingen betalen voor zijn verloofde, voor zijn schoonmoeder In spé, en de schoolopziener liet zich nooit zien. Eindelijk beschuldigde het meisje haar aanstaande er van, dat hij haar portemonnaie had ge stolen, de verloving werd verbroken en een nieuwe oplichterij kon worden aangegaan. Het ging best totdat de vrouwen ook nog chambtage wilden plegen hetgeen tot haar ontdekking en haar arrestatie leidde. KORTE BERICHTEN. In de centrale schacht van de zoutmijnen der Bachmoetsche Zoutmaatschappij zijn de werklieden op een waterader gestooten, waardoor de schacht is overstroomd. Drie werklieden zijn verdronken, de overige 297 zijn gered. Te Jekaterinodar is in de tanks voor ruwe petro leum van de maatschappij tot zuivering van ruwe pe troleum te Maikop een ontploffing ontstaan. De brand woedt nog voort. In het station Bannen—Rittershausen reed een express een personentrein in de flank. Twaal! pas- het leven daar eens nader te leer en kennen? Het is In menig opzicht wél zoo interessant alB te Berlijn, in ieder geval vrjjer, ruimer, niet zoo bevooroordeeld." „Daar twijfel ik Diet aan, maar de verre afstand Olga lachte spottend. „Je doet net oi Rusland buiten de bewoonbare we reld ligt! Afstand die bestaat niet meer mei de te genwoordige verbindingen." „Maar de tijd is van des te meer waarde, en wie weet, o! ik later wel zoo vrfj over den mjjae kan be schikken." „Het parlement heeft toch ook zfjn vaeantie's, of ben je werkelijk van plan, je heelemaal aan die ver schrikkelijke politiek op te offeren?" „Offers vraagt zij zeker, en ik ben bereid, die te brengen. Laten wij oprecht zijn, en ons niet langer verstoppen achter allerlei onverschillige woorden ik ben gekomen, om u vaarwel te zeggen 1" Een lichte, nauw-merkbare siddering was de eenige aandoening, die uiterlijk bij Olga te bespeuren viel. Z ij had het wel gevoeld, dat hij haar ontglipte, dat zij hem verliezen zou. Haar hart leed er niet onder, zij had hem heel gerust zijn afscheid gegeven, zoodra hij voor haar niets meer zou geweest zijn, maar dat h ij het woord van scheiden sprak, dat was een beleedi- ging, die zij niet kon vedragen. „Ik zal je niet tegenhouden", zei zij koel. „Wij zijn vrienden geweest, niets anders, en nu maak je een ein de aan die vriendschap goedl Maar het was ei genlijk niet noodig geweest, dat je daarvoor heelemaal nier kwam!" „Dat was wel noodig, ten minste zoo dacht ik er over. Ik wilde mij niet laf verschuilen achter een brief, en u van uit de verte zeggen, wat nu eenmaal gezegd moet worden, en toen u mij riep, ben Ik geko men. U bent heel veel voor mij geweest in de jaren, dat u zich voor mij Interesseerde, neel veel. Ik dank u menig uur van inspiratie, lk ben er u ook dankbaar voor, evenals voor uw mede-voelen In mijn werken en verwachtingen, en voor uw geloof in mij.. Dat het slechts een herschenschim Is geweest, dat sagiers werden gewond, van wie drie zwaar. De r-p.-rricrle schade is belangrijk. STADSNIEUWS. hvt jaar 1913 goedgekeurd en het dividend bepaald drie p; Hef altredend bestuurslid, de heer Mn W. C. Bos- OVERTREDING WET OP DE PAARDEN7 FOKKERIJ. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongrecht alhier eischte hedenmorgen tegen den niet-verschenen veehouder D. D. te Schoorl, wegens overtreding van art. 1 van de Wet op de Paardenfokkerij, den 13 April j.l., 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. De zelfde straf werd geëischt tegen D. wegens dezelfde overtreding op 15 Mei. We komen morgen op de behandeling van deze zaak terug. STOOMTRAMWEGMAATSCHAPPIJ EGMOND-ALKMAAR-BERGEN. In de heden gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de stoomtramwegraaatschappij EgmondAlkmaarBergen werd het verslag en de Balans en Winst en Verliesrekening over het jaar 1913 goedgekeurd en bet dividend bepaald op vijf procent. De heer Mr. W. C. Bosman, aftredend bestuurslid, werd alszoodanig herkozen. NOORDSTOOMTRAMWEG- MAATSCHAPPIJ. Door de algemeene vergadering aan aandeelhou ders van de Noorderstoomtramwegmaatschappij, he den gehouden in het gebouw de Unie alhier, werden verslag, Balans en Winst en Verliesrekening over ha jaar 1913 g op drie procent. Het altredend man, werd alszoodanig herkozen. POSTDUIF KOMEN AANVLIEGEN. Aan ons bureau is komen aanvliegen een postduif met aan den rechterpoot het volgende merk: 84847 Warem M. E. 13. De eigenaar kan deze terug bekomen. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 14 Juni. Groote Kerk, 10 uur, Ds. ter Linden, voor Ds. Vinke. Avond, 6 uur Ds. Verwaal, Cat Zond. 42. Kapel, 10 uur, Ds. Vinke. Evangel. Luth. kerk, 10 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem.-Geref. Kerk, 10 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. Meijer, H. Avondmaal. Avond 6 uur, H. Avondmaal en Dankzegging. Woensdagavond, 8 uur, vergadering van de Jonge- lingsvereeniging „Paulus". Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Gebouw „Waakt en Bidt", Laat: Zaterdagavond 8.3010 uur, vergadering van de Christ. Jongelingsvereeniging „Zacheus" voor jonge lieden boven 16 jaar. Zondagmiddag 5.30—7 uur, vergadering van de Christ. Knapenvereeniging „Timotheus" voor knapen van 12 tot i6 jaar. CONCERT door het STEDELIJK MUZIEKKORPS Directeur de Heer H. A. MAAS op ZONDAG 14 JUNI, 's avonds van 7Y2 9y2 uur, in den Houi Programma: 1. Unter dem Siegesbanner, marsch von Blon. 2. Ouverture tot de Operette „Penelope" M. Petri. 3. Intennezzo-sinfonico Mascagni. 4. Fantaisie de i'Opéra „Cinq Mara" Gounod. Pauze. 5. Ouverture de I'Opéra „Martha" von Flotow. 6. a. Een liedje van de Zee; b. De kleinste; c. Vlagge- liecL (Voor den volkszang). 7. Ein Walzer lat mein Leben, walzer Vollstedt 8. Finale. LAATSTE aBBHSHfBNL OUD-MINISTER TALMA WEER PREDIKANT. 's-GRAVENHAGE, 12 Juni. Ds. Tahna, oud-mi nister van Landbouw, heeft het beroep ala predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Bennebroek aangeno men. ALBANIë. ROME, 12 Juni. De Albaneesche minister-president Toerchan Pa3ja heeft in een onderhoud met den cor respondent van het Oiomale d' Italia verklaard, dat vost Wilhelm zich de volgende maand naar Skoetari zal begeven, daar in Juli te Durazzo de malaria heerecht Van Skoetari zal de Vorst naai" Valona gaan en daarbij door Toerchan Paaja vergezeld wor den. TURKIJE EN GRIEKENLAND. LONDEN, 12 Juni. Uit Athene wordt aan de Dai ly Telegraph geseind, dat de Turken een aantal snel vuurkanonnen in de omgeving van Ayvallik in stelling hebben gebracht. Een groot aantal Turksche solda ten is in de nabijheid van deze stad, die door 25000 Grieken is bewoond, verschenen, evenals benden Basji Bozoeks. Volgens de laatste berichten zouden de was niet uw schuld, noch de mijne, want ook ik ge loofde aan mijn roeping als schrijver. Het was een vergissing. Thans kan ik voor u niets meer zijn op een gebied, waar wij elkaar vroeger gevonden hebben, en een nieuw gebied, dat voor mij de toekomst batee ken t, is u vreemd en onverschillig. Geef mij maar op, evenals in het m$n dichterlijke droomea doe het leven eischt offers van ons allen". Hij sprak hoogst ernstig, maar ook volkomen kalm. Er was geen sprake meur van strijd of zelfoverwin ning, dat gevoelde Olga maar al te duidelijk. Zij zag, wat haai trots zog doodelp haatte zijn totaal ver vlogen hartstocht „En ter wille van wie moet dit offer gebracht wor den?" vroeg zjj, zich met moeite beheerschend, „van je vrouw misschien „Ik zeide u reeds, dat wij besloten zfn te scheiden." „Ja, dat zeg je, maar ik geloof je niet" „Denkt u, dat ik lieg?" „Dan ia het minstens zelfbedrog. Jijzelf mag mis schien aan de ernst van de scheiding geloof elaan, men zal je je terugkeer wel gemakkelijk maken, zoodra slechts het eene offer, dat verlangd werd, is gebracht Ik heb Johanna onderschat, zij is heel verstandig, en bezit een voor haar jaren verbazingwekkende men- 8chenkennia. Zij liet prof. Heimrod haar portret ma ken om den Berlijnschen gezelschappen haar schoon heid te suggereeren, en haar man verklaart zij te wil len scheiden, om hem des te vaster aan zich te binden. Zij weet zoo goed, als iedere vrouw, dat jullie man nen het verbodene het meest aantrekt, en dat men jul lie daarmee het zekerst winnen kan. Toen zij zich van je af keerde, ben je begonnen, haar lief te heb ben zeg nu maar niet, dat het niet waar is I" Misschien hadden deze laatste woorden de rechte snaar getroffen, want Erwin was heel bleek gewor den, maar zijn houding tegenover Olga bleef even koel. „Ik heb niets te verdedigen of te verlochenen, en over mijn gevoelens ben ik alleen mijzelve rekenschap schuldig. Maar ik duld niet, dat er op een dergelij- Turken steeds met den aanval zijn begonnen. In At hene heerscht groote opwinding. De Grieksche minister-president Venizelos legde een verklaring af, waarin hij zeide, dat de Grieksche re geering zich bewust is van de voortdurende vervol gingen waaraan de Grieken van de zijde der Turken bloot staan en dat de regeering niet voornemens is dit zonder meer aan te zien. Op deze verklaring volgden luide toejuichingen. Voortgaande zeide de minister, dat hij geloofde te kunnen verzekeren, dat behalve de vervolgingen van Grieken, er geen dag voorbij gaat zonder aan de rech ten van Griekenland geweld wordt aangedaan. STAATSLOTERIJ. Trekking van Vrijdag 12 Juni. 5e Klasse. 17e Lijst. No. 19295 35000. No. 19592 3000. No. 14330 1000. No. 11052 100. Prijzen van 70. 1574 1832 1858 2955 4235 5328 5457 6290 6456 6647 6922 7606 7612 8324 11052 11419 11449 12387 12497 14522 16474 17007 18866 19072 19670 20752. Nieten. 266 711 929 1750 2201 2217 2561 2633 3461 3633 3730 3746 3841 4921 5589 6351 T032 7636 7878 8167 8496 8886 9081 9196 9404 9585 9745 9755 9987 10091 10367 10635 10924 11117 11225 11288 11645 11653 11832 11910 12140 12183 12525 12925 13042 13223 13547 13658 1412 14672 14718 15139 15145 15262 15893 15937 16770 17377 17702 18179 18225 18594 18809 18984 19107 19184 19230 19795 19958 20426 20704. (mniYADWAIOS), hot eerste Hongaars oho Bitterwaterlet ©p den naam „Hunyadi Jdnos." Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Petrus Albertus Rutgerus Bommerse, weduwnaar van Johanna Maria Theodora Schut, en Adriana Vredenburg. Godlieb Lebrecht Zaadnoordijk en Geertruida Stins. Willem Tol en Antje de Groot. Dirk Joon en Reinouwtje Jonge- bloed. Geboren: 10 Juni. Caroline Sophie. d.v. Jo- hann Gottlieb Schaaf en AHda Butter. 12 Juni. Anna Maria, d.v. Cornells van Son en Maria Carolina Bemardina Francisca Broers. Sarline, d.v. Mozes Hartog Manheim en Estherine Mesrits. Josephus Egbertus, z. v. Johannes Ibink en Aatje van der Park. Overleden: 11 Juni. Renée Susanna Bras ser, 19 jaar. Oerardus Hermanus Stokman, 82 jaar. 12 Juni. Maarten van der Werf, 76 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 12 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlasidseh Meteorologisch Instituut te De Bilt Geldig tot den avond van 13 Juni. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 774.2 te Horta. De laagste tsand van den barometer 756.4 te Hed-Aix en Perpignan. VERWACHTING. Zwakke tot matigen Noordelijke tot OosteHJken wind, half tot lichtbewolkt, waarschijnlijk warm droog weer, behoudens kans op onweer. MARKTBERICHTEN. Voorloopig ELaasbericlit. 12 Juni. Kaas. Kleine volvette met rijksmerk f kleine tabriekskaas f32.-kleine boerenkaas f 34.50, commissie f 83.50, comm. boe renkaas f 34.—, middelbare f 84,--, middelb. boe renkaas f Aangevoerd 355 stapels, wegende 260000 K.G., waarronder K.G. volvette kaas. Handel goed. ALKMAAR, 12 Juni. Heden werden ter graan markt aangevoerd 182 H,L. Tarwe f 5.90 a 8.50, rogge f 0.a 0.gerst f 0.a 0.id. chev. t 0.a 0.haver f 4.— a 4.20, paardeboonen f 0.— a 0,—bruine boonen f 14,a 16,50, citroen dito f a duiven dito f a 0,0, witte Karwoiz. f dito f 26.— a gele f Rood mosterdzaad f blaüwmaanzaad f - Erwtengroene f 9,— a 12,—, grauwe f 28,— a f. vale f 16.60 a BROEK OP LANGENDUK. 11 Juni. 1393 zak aardappelen. Gew. muizen t 3.25 a 8.65. Schotsche id. f 8.20 a 8.85, drielingen f2,10 a 2,35, Schoolmeesters f 3.a 3.15, Gladblaadjes f 3.50 a 3.65. 12 Juni. Bloemkool le soort f a 0.—, 2e soort f 0.a .0, —0 roode kool f 0.a .0—, -0 gele f 0.— a witte f 0.a 0.— 0 zak roode kool aet., 125 baal uien f 3.80 a 4^ 88700 bos wortelen i 4.90 a 7.10. 1800 bos ra barber f 2.20 a 3.10. —0 mand spinazie t 0, ken toon van mijn vrouw wordt gesproken. Ik heb haar verloren, dat weet ik, ook weet ik nu eerst wat lk verloor. Maar ik verzoek u vriendelijk, een zaak, die voor mij zoo bittere ernst is geworden, niet als een komedie voor te stellen. Zoo hadt u mis schien gerekend en gehandeld Johanna is van een geheel anderen aard!" Dit was het ergste, wat hij had kunnen zeggen; door zijn laatste woorden geprikkeld, legde zij allen schijn van zelfbeheersching ar, die zij door haar ver keer in de groote wereld zich zoo goed had weten ei gen te maken; nu vertoonde zij zich in haar ware ge daante. „Van een anderen aard!" herhaalde zij. „O ja, ik ken dien koel-nuchteren aard, die zich zoo boven an deren verheven waant, van vrouwen, die den moed hebben zich open en vrij te geven, zooals zij zijn. En als zulk een vrouw nog het trouwaltaar tot steun ach ter zich heeft, dan is dat een macht, die bij jullie Duitschers nooit faalt, maar steeds zegeviert, en daar mee wordt jij ook gevangen en gebonden!" Haar anders zoo weeke, zachte stem had nu een schellen klank, en haar oogen gloeiden van haat je gens de vrouw, die haar deze vernedering deed onder gaan, haat tegen den man, die zich nu van haar af keerde; weg waren alle zelfbeheersching en waardig heid; een machtelooze woede over diep-gekrenkten trots kreeg de overhand. Erwin stond onbeweeglijk voor haar en keek haar aan. Zóó was dus de vrouw, aan wier voeten hij had gelegen, wie hij zijn huwelijksgeluk had ten offer ge bracht, die heel zijn denken en voelen had beheerscht. „Ik geloof, dat wij beter doen, een einde te maken aan dit gesprek, mevrouw, het zou ons te ver voeren", antwoordde hij kalm, toen zij eindelijk zweeg.' „Wat wij nog te zeggen hadden, is reeds gezegd laten wij elkaar het overige sparen." Zfj hadden onder dit op steeds luider cn heftiger toon gevoerd gesprek, niet het kloppen aan de deur ge hoord dat zich nu krachtiger herhaalde, waarna ïwan verscheen met een kaartje. (Wordt varvulgd).

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2