1 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Inmaakcursus. Egmond aan Zee. No. 158 Honderd en zestiende Jaargang. 914 mi j ZATEBDAÖ 13 JIJNI. Geen confectie meer! Dimanche Ie 14 Juin. Menu 1>11 nummer be»t»ai uit 4 bladen. •«sans»'- Gedurende 3 weken, 2 maal per week, zullen lessen in inmaak gegeven worden. Cursusgeld f 6.— Aangifte tot en met 20 JUNI. Inlichtingen geeft de directrice J. D. BEUMER. ALKMAAR, 13 Juni. Niet alleen aan „een moeder," die daarvan in onB blad getuigenis heeft afgelegd, maar ook aan veel va ders, zullen de woorden, welke een tiental hoogleera ren van de Utrechtschc, Amsterdamsche en Delftsche I Ioogescholen tot de Tweede Kamer hebben gericht, uit het hart gegrepen zijn. Zoolang het middelbaar en het voorbereidend hoogT onderwijs hebben bestaan, zoolang ongeveei ook daarover geklaagd. Hoeveel brochures, nota's, motie., artikelen zijn er in dea loop der jaren niet ver schenen, hoeveel critiek is er niet geleverd, hovele re organisatie-voorstellen zijn er niet aan de hand ge daan! Eindelijk is in 1903 door dr. Kuyper de In eenschakelings-commissie ingesteld, welke aan den ar beid is getogen en enkele jaren noodig heeft gehac voor de samenstelling van haar rapporten, die dikke boekdoelen vormen. In Juni van het vorig jaar heeft het ministerie-Heemskerk op grond van de verkregen adviezen eenige wetsvoorstellen ingediend, welke door het tegenwoordige kabinet zijn overgenomen en bin nenkort in de afdeelingen zullen worden onderzocht. Worden die ontwerpen wet, dan zullen hoogere bur gerschool en gymnasium verdwijnen, worden opgelost in een nieuwe inrichting voor voorbereidend hoogei onderwijs, lyceum genaamd. Dit lyceum krijgt een zes jarigen cursus. In de beide eerste klassen is de leer stof voor alle leerlingen dezelfde. Daarna komt er eer splitsing, de leerlingen kunnen de richting van hei gymnasium uitgaan door plaat3 te nemen in de afdee lingen A of B, of die van het tegenwoordige Hoogere burgerschoolouuurwijs, dat in de afdeeling C word1 gegeven, inslaan. Op dezen grondslag bestaat er een Bchool in ons land, n.l. het Lyceum te den Haag, door het particu lier initiatief gesticht. De hervormde Hoogere Burgerschool zou dus een zesjarigen cursus krijgen en de leerlingen, die thans de Hoogere Burgerscholen bezoeken, zouden dan in de eerste twee jaar ook Latijn leeren. In eenige zeer lezenswaardige artikelen, van de hand der heeren dr. D. Coelingh, directeur der 3d( gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Amsterdam er prof. dr. R. Sissingh, hoogleeraar aan de Universi teit aldaar, onlangs in het Handelsblad verschenen, werd betoogd, dat de Hoogere Burgerschool vijfjarig moest blijven. De schrijvers wenschten haar echter te verbeteren en bijv.ook de beginselen dei hoogere wiskunde doen onderwijzen. Dan toch zou den o.a. és a. st. technici veel beter voorbereid in Delft komen. Het is waar de schepper van ons Middelbaar On derwijs heeft de Hoogere Burgerschool wel ietwat eer tw.v? lach tig karakter gegeven, door het dienst te la tea doen zoowel als voorbereiding voor de Polytechni sche school (thans Technische Hoogeschool) alsook ais school ter verschaffing van algemeene ontwikke ling aan die burgers, die van haar het leven ingaan Maar het laatste karakter was ook voor hem hoofd zaak. Thorbecke heeft het zeer duidelijk gezegd, da; hij het middelbaar onderwijs bestemd achtte voor „die talrijke burgerij, welke het lager onderwijs te boven, naar algemeene kermis, beschaving en voorbe reiding voor de onderscheidene bedrijven der nijvere maatschappij tracht" of voor „allen, die, zonder geleerde vorming te verlang© zich wensdien voor te bereiden, om in de beschaafde en steeds voortgaande maatschappij waardig te vei keeren." En wat is daarvan in de practijk terecht gekomen? Teekenend lijkt ons altijd de verklaring van eer directeur, die er zich op beroemde, dat de jongelieden die in de eerste tien jaren bij het eindexamen slaag den, in de chemie niet veel onderdeden voor studen ten, welke toen het propaedeutisch examen in de Ge neeskunde aflegden. Het stekel van Thorbecke was uitermate liberaal. Er lag een mooie en mime gedachte aan ten grond slag. Het stekel werd aanvankelijk ook liberaal toe gepast. De deur voor de Hoogere Burgerschool was wijd opengezet. Maar langzamerhand is de grond gedachte meer en meer verloren gegaan. De hoogere burgerschool is niet vooral voor het leven, maar voor de 1 uoge- of een hoogere school gaan opleiden. De leerstof is steeds meer uitgebreid. De school, die frissche, flinke burgers voor het leven zou afleveren, heeft heele groote geleerden voortgebracht, maar velen dergenen, voor wie ze in de allereerste plaats bestemd was, öf van zich afgestooten öf het leeren niet tot vreugde gemaakt. De veelzijdig begaafden zijn ei uitstekend op hun plaats. Ook nog degenen, die, zij het dan ook met moeite, alles in zich kunnen opnemen en verwerken. Maar wee degenen, die uitmunten in bepaalde vakken, doch andere met den besten wil niet onder den knie kunnen krijgen, die doordat ze slecht teekenen, doordat hun het voorstellingsvermogen, noo dig voor beschrijvende meetkunde, ontbreekt, slecht ge- gehandicapt zijn. Voor dezulken khn de hoogere Bur gerschool een kwelling zijn. Hoe goed ze in andere vakken ook mogen wezen, omdat ze slecht zijn in vak ken, welke hun in hun later leven evenmin van nut zijn als de speentjes uit hun prilste jeugd, gaan ze met angst en beving naar het eindexamen, dat hen in hun later leven wellicht nog dikwijls in benauwende droo- men zal bezig houden. Zij leeren tenslotte niet voor het leven en niet voor de school maar voor het pa pieren diploma. Vaak hebben wij, die van meer nabij dan ons lief was, den toestand van een dergelijken leerling hebben kunnen waarnemen, gedacht, welk een ontzettende verbetering het zou zijn, indien het oude liberale stelsel van Thorbecke weer in toepassing werd gebracht, met dien verstande, dat het eind-examen zich niet zou uitstrekken tot alle zijn het er geen 21? vakken, maar dat men een diploma zou kunnen krijgen voor bepaalde groepen. En ziedaar nu hoogleeraren, die inderdaad moed voor tien hebben, personen uit een categorie, welke veelal de schuld wordt gegeven van de overlading bij het voorbereidend Hooger Onderwijs, die uitroepen: „Het wordt waarlijk hoog tijd dat ons voortgezet onderwijs ophoude een groot aan tul jongelieden vroeg tijdig overwerkt, gejaagd en nerveus af te leveren. Ook zij, die voor het schoolsche leeren minder aanleg bezitten, hebben recht op ontwikkeling zonder daarbij phyaiek en geestelijk benadeeld te worden." Ziedaar dan terzake kundigen, die terecht het In de beperking gaan zoeken, die aan den te schoolschen dwang aan de vaak noodlottige jacht op het volledige diploma een einde willen maken, die aan meergevor derde leerlingen vrijheid willen geven een zeker aan tal vakken uit te kiezen, opdat een harmonische ont wikkeling van lichaam, verstand, gemoed naar ieders aanleg te bereiken valt. Thorbecke's geest willen ze in dit onderwijs terug brengen, die er aan ontnomen werd in een periode, toen de tijden daarvoor ook nog wel niet rijp zullen zijn geweest. Zij vragen adhesie voor hun adres aan de Tweede Kamer, hetwelk is te beschouwen als een teeken van onzen tijd. De „moeders van Alkmaar" zijn reeds aangespoord om poste restante aan prof. J. F. Niermeyer te Utrecht haar naamkaartje te zenden. Wij raden onzen lezers, die belang hebben bij of belang stellen in H. B. S. of gymnasium want al hebben wij uiteraard vooral over de eerste instelling i gesproken, voor de tweede gelden ook vele da- be zwaren, zij het misschien niet in dezelfde mate desgelijks te doen, Hoe grooter toch het deel van het Nederlandsche volk is, dat zijn instemming betuigt met de bedenkin- gen tegen de voorgestelde onderwijsregeling, des te j grooter ook de kans, dat het voorbereidend Hooger Onderwijs in nieuwe banen zal worden geleld, dat, met name in de Hoogere Burgerschool het verouderde knellendë confectie-onderwijs zal worden afgeschaft en vervangen door wat meer up-to-date, goed aansluitend onderwijs naar maat. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Gister werd de artikelsgewijze behandeling van de Stuwadoorswet voortgezet Aan de orde was art. 12, dat bepaalt aan welke voorwaarden een ondernemer heeft te voldoen bij het lossen en laden van zeeschepen, voorwaarden met be trekking tot het toegang verschaffen aan ambtenaren, het in acht nemen van wat bij algemeenen maatregel van bestuur is voorgeschreven en wat het districtshoofd bepaalt met beroep op den minister. Aangenomen werd een amendement van den heer v. I d s i n g a (C. H. Bodegraven) om het hooger beroep in plaats van bij den minister bij een ingezetene, daar toe door den minister aangewezen, te brengen, met hooger beroep weer van deze beslissing op den minis ter. Bij art. 19, regelende de samenstelling van de ha vencommissies, verdedigde de heer Spiekman (S. D. A. P., Rotterdam II) een amendement, om de ar beidersleden en de patroonsleden te doen verkiezen door hen, die zij vertegenwoordigen en niet te doen aanwijzen door de Kroon. De heer Nierstrasz verdedigde een amende ment, om naast den onpartijdigen voorzitter nog twee leden te doen aanwijzen, die noch arbeider, noch werk gever zijn. De heer Duynstee wees nog op de noodzake lijkheid van een wijziging, in overeenstemming mei de wijziging van art. 17. De heer D r i o n (V. L., Ridderkerk) bestreed het amendement-Spiekman in den ingedienden vorm. Spr. zou er geen bezwaar tegen hebben, wanneer alleen zij zouden medestemmen, die eenigen tijd in het bezit van een arbeidskaart zijn. De heerv. Nispen t. Sevenaer (Nijmegen) bestreed het amendement-Spiekman en het amende- ment-Nierstrasz. De minister ging met de bestrijding van het laatste amendement accoord. Den heer Spiekman geeft spr. in overweging aan den wcnsch van den heer Drion gevolg te geven en te bepalen, dat men 6 maan den in het vak geweest moet zijn. liet artikel werd aangenomen, nadat de minis ter eenige door den heer Rutgers (A.-R.,Hil versum) ingegeven wijzigingen heeft overgenomen. Men ging dan na eenige discussie over tot de stem ming over het aangehouden amendement-Spiekman, dat gewijzigd werd aangenomen met 41 tegen 39 st. Het amendement-Nierstrasz werd door den voorstel ler ingetrokken. Volgde stemming over het aangehouden amende ment-Van der Voort van Zijp op art. 10. Het werd verworpen met 50 tegen 30 stemmen. De behandeling van de Bootwerkerswet werd daar op ten einde gebracht. De eindstemming beeft plaats op nader te bepalen tijdstip. Een groot aantal wetsontwerpen, waaronder dat no pens het bouwfonds voor Binnenlandsche Zaken, werd zonder beraadslaging of stemming aangenomen. HET NIEUWE TWEEDE-KAMER-GEBOUW. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is door een reeks op kunstgebied bekende personen een adres verzonden, waarin zij zeggen: Niet zonder bevreemding en ongerustheid hebben wij vernomen, dat voor het nieuwe gebouw reeds ont werpen zijn gemaakt door het bureau van den rijks bouwmeester. Zij zijn van meening, dat waar het hier betreft wel licht het meest belangrijke monumentale bouwwerk hetwelk in dezen tijd kan worden gezet, het ambtelij ke bureau, naar de ondervinding overtuigend heeft aangetoond, voor deze ontwerpen in geen geval zon der eenige mededinging aangewezen kan en mag wor den, en dater, zoo ooit, nu aanleiding is om aan de Nederlandsche bouwkunstenaars de gelegenheid te geven een Nederlandsch monument te scheppen. Met den meest sterken aandrang verzoeken zij hei daarheen te leiden, dat de bouw van het nieuwe Par lement aan een der beste Nederlandsche bouwmeesters worde opgedragen. KAMERVERKIEZING KATWIJK. Bij de gisteren in het district Katwijk gehouden stemming voor een lid der Tweede Kamer (vac. baron Van Waswilder vsn Catwijck) wvrden uitgebracht 7374 geldige stemmen, (volstrekte meerderheid 3688). Hiervan verkregen de heeren mr. H. W. J. C. ae Jong (U.-L.) 956, S. Rodrigues de Miranda (S. D. A. P.) 232 en dr. J. Th. de Visser 6186. Zoodat ge kozen is dr. J. Th. de Visser. (Bij de periodieke verkiezing verleden jaar werden uitgebracht 8183 geldige stemmen. Daarvan veree- nigden op zich de heeren Van Wassenaer (C.-H.) 6663, mr. J. C. Kielstra (V.-L.) 1158, De Miranda (S. D. A. P.) 227 en dr. P. J. Muller (Prot.) 135). DE NIEUWE VLOOT. Naar „De Fakkel" uit goede bron verneemt, zal binnenkort door de regeering bij de Staten-Generaal een voorstel aanhangig worden gemaakt om over te gaan tot den bouw van 4 slagschepen, elk groot 24000 ton met een snelheid van 22 mijl, en voorts tot den aanbouw van de noodige torpedobooten, torpedojagers en onderzeeërs De bedoeling zou dan voorzitten om van dit materiaal een geheel te maken als eskader en later met den aanbouw van een tweede eskader de nieuwe vloot te voltooien. Uit het Indische mijnwezen meent men de kosten grootendeels te kunnen putten. DE „KOK 1 EN ALK" IN AlEXlUÜ. De Wasiiingtonscüe correspondent van het Han delsblad schrijft: Uit Tampico hoor ik uit de allerbeste bron het vol gende: de „Korteuaer" heeft hier uitstekend werk gedaan en indien men kon hooreu wat de Amerikanen, uie nog hier ter plaatse zijn, en de Engelschen en Duitschers en de Mexicanen zeiven daarover te zeg gen hebben, dan zou men weten, dat ieder den Hol iandschen gezant te Washington dankbaar is, dat hij onmiddellijk de voorzorg genomen heeft de „Korte uaer" naar iawpico te laten vertrekken. Men ver- üeugt er zich over dat met ai het geschrijf over, vooi eu tegen de vloot, de marine zich weinig bekommer om die disputen, maar kalmweg doorgaat haar plich. te doen en onzen goeden naam hoog te houden. Niet alleen hebben de werktuigkundigen van het Holland- sche schip, nadat de machinisten van de Hollandscht petroleumbronnen gevlucht waren, de machines en uaardoor de bronnen voor vernieling beveiligd (in ci viel en met volkomen goedvinden van de Mexicaan sciie autoriteiten) maar ook hebben zij gedurende de belegering aan allen die ze noodig hadden hunne üieusten üewezen en op het oogenblik dat ik dit scurijf, heeft de dokter van het Hollandsche schip nog een goede vijftig Mexicaansche gewonden onder be handeling. Evenais in den Balkanoorlog de „Gollandets" zich bij alie partijen grooien eerbied verwierf voor zijn rustig en sober werk op het gebied der humaniteit, zoo wordt ook in Tampico onder de Mexicanen be^ kend dat de „Holandesa" een vriendelijke man is, die zonder sabelgerinkel en oorlogsgedruisch kalm zijn weg gaat en ondertusschen doet wat zijn hand te doen vindt Hors d'Oeuvres variés. Potage Londonderry. Tranches de Turbot p. de Malthe. Sse. Hollandaise. Chateau briand h la Vichy. p. Parissiënnes. Roti de Poulet de grain. Compote ou Salade. Glace h 1'Ananas. Fruits et Fromage. Gemengd nieuws. DE VOORZIENING DER BEVOLKING VAN AMSTERDAM MET VERSCHE LEVENSMID DELEN. Onder bovenstaanden titel is het rapport versche nen van de Commissie welke een onderzoek instelde naar het marktwezen in de hoofdstad. De Commissie bestond uit de heeren dr. N. M. Jo- sephus Jitta, wethouder voor de openbare gezond- heir, voorzitter; J. ter Haar Jr. en F. M. Wibaut, le den van den gemeenteraad; Ed. Gerzon, en H. de Vries Robbé, leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, en mr. dr. J. H. van Zanten, hoofdcommies der afdeeling openbare gezondheid ter secretarie, se cretaris. Na haar uitvoerig onderzoek komt de commissie tot de conclusie, dat Amsterdam in de moderne ont wikkeling van den groothandel in groente, fruit, wild en gevogelte veel te weinig heeft deelgenomen en als gevolg daarvan is ten achter gebleven. Het speelt, doordat het buitenland zich op de veilingen ter plaat se van productie een overwegende plaats heeft weten te veroveren, aldaar geen rol. Een geregelde aanvoer van de eerste kwaliteiten, van sommige artikelen zelfs een geregelde aanvoer in overeenstemming met de be hoefte in het algemeen is niet gewaarborgd. Door het ontbreken van een voldoende verkooporganisatie, die zich toelegt op het bereiken van zooveel mogelijk consumenten, verslindt de distributie te groote kosten en worden de prijzen voor de verbruikers hooger dan bij een goede regeling noodig is te achten. Het ligt voor de hand, dat deze toestand, indien niet wordt ingegrepen, tot groot nadeel voor de con sumenten in de toekomst steeds slechter zal worden. Niet alleen toch neemt het buitenland op zichzelf in steeds meerdere mate deel aan de veilingen, maar deze weinig kostbare en tevens voordeelige wijze van af zet hunner producten zal ook de telers, wien het on verschillig is, waarheen die producten ten slotte wor den gezonden, steeds meer in aanraking met het bui tenland brengen, hen aldaar Bteeds vastere connecties doen aanknoopen en aldus de grootere Nederlandsche steden meer op den achtergrond brengen. Vergelijkt men in het bijzonder den toestand van het marktwezen te Amsterdam met andere Europeesche hoofdsteden, dan blijkt, dat er drie voorname zaken ontbreken, welke noodig zijn om in den handel in staat te Btellen met goed resultaat met het buitenland te kunnen concurreeren lo. Een gelegenheid voor de telera en de kooplie den om hun producten ten verkoop te zenden onder waarborgen, dat zij, zonder dat zij zelf tegenwoordig behoeven te zijn, een juiste en prompte afrekening tot de werkelijke marktprijzen ontvangen van de op brengst van het door hen gezondene en van de op den verkoop gevallen onkosten. 2o. Een inrichting van de marktplaats, waardoor de handel tegen waardevermindering van het goed is ge waarborgd, doordat dit niet aan weer en wind is blootgesteld, en behoorlijk kan worden opgeborgen, als het onverkocht blijft, en welke ook aan de bezoe kers bij slecht weer een behoorlijke bescherming aan biedt. 3o. Een inrichting der marktplaats, die door goede aansluiting zoowel aan den spoorweg als aan het wa ter waarborgen biedt voor een gemakkelijken aan- en afvoer der producten naar en van het binnen- en bui tenland. De Commissie geeft daarom in overweging, behalve de markthal voor den groothandel, ook bij wijze van proef in een der dicht bevolkte buurten een markthal voor den kleinhandel op te richten. De Commissie heeft zich voorts afgevraagd, of ook hier tot de oprichting van een markthal voor den groothandel, in plaats van de bestaande groente- en fruitmarkt moet worden overgegaan. Deze vraag heeft zij zonder eenig voorbehoud be vestigend beantwoord. Door de Commissie werd tot den Wethouder van Publieke Werken het verzoek gericht den directeur van dezen tak van dienst uit te noodigen een doelma tig terrein te zoeken, waarop door dezen directeur de aandacht der commissie werd gevestigd op een terrein dat haar bij uitstek geschikt voorkomt. Het is dat, gelegen tusschen de Kostverloren vaart en den Haarlemmerweg, waarop zich aan de Zuidzij de de Belt, welke binnen betrekkelijk korten tijd zal worden opgeheven, en aan de Noordzijde het voorma lige centraalstation van „Electra", waarover de ge meente de vrije beschikking heeft, bevindt. VOGRBEREIDINO VAN WETEGEVINO. Het plan van den-Minister van Justitie, zich voor de voorbereiding van wetgeving de blijvende mede werking te verzekeren van hoogstaande mannen en rechtsgeleerden ook buiten zijn departement, zal wel dra zijn beslag krijgen. Daartoe wordt eerlang verwacht de instelling eener Commissie van Advies over de vraag, welke wetsvoor- zieningen telkens door het maatschappelijk verkeer worden geëischt en naar mate de practische behoef ten der gemeenschap dadelijke bewerking behoeven. VOORWAARDELIJKE STRAFOPSCHORTING. Verschenen is het rapport der commissie benoemd door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen om trent het wetsontwerp tot „Vaststelling van nadere strafrechtelijke voorzieningen betreffende de voor waardelijke strafopschorting, de betaling van geld boeten en de voorwaardelijke invrijheidstelling. (De commissie bestaat uit de heeren: mr. J. Lim burg, voorzitter, mr. G. A. M. de Bruyn, J. R. Snoeck Henkemans, mr. G. T. de Jongh, mr. R. B. Ledeboer, mr. Ernst Polak, Secretaris.) Wij ontleenen aan dat stuk het volgende: Wat de vraag betreft, bij welke delicten en tot wel ke strafmaximum de voorwaardelijke strafopschorting toegelaten zal zijn, is de commissie eenparig van ge voelen, dat het maximum in art 14bis van het ont werp (zes maanden gevangenis of hechtenis) moet worden verhoogd tot een jaar. Omtrent de vraag, of het maximum nog hooger gesteld moet worden dan één jaar, is de commissie in twee gelijke deelen ver deeld. Ten aanzien der recidive meent de commissie met het wetsontwerp, dat de V. S. daarbij niet uitgesloten moet worden. Wel gelooft zij dat het noodig zal zijn, den rechter op te dragen om de toepassing der V. S. te motiveeren in zijn vonnis. Ook bij geldboete V. S.? In afwijking van het ontwerp meent een minderheid der Commissie dat het instituut ook daartoe uitgebreid moet worden. Waar om zal men zoo betoogde zij o.a. den rechter in de gevallen, waarin het feit met vrijheidsstraf of met boete kan worden gestraft, in verzoeking brengen, teneinde de V. S. mogelijk te maken, een vrijheidsstraf te kiezen? Indien de proeftijd van drie jaren, bij het wetsont werp voorzien, alleen vergezeld gaat van de beide j

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1