van den arbeid gesteld, dat de Christelijke arbeiders zich over de verschillende fabrieken zouden moeten verdeelen. Deze voorwaarde moet de ledenvergade ring voor onaannemelijk hebben verklaard. De heer Decker, die zijn bemiddeling heeft aan geboden, heeft, naar „Het Volk" meldt, van den Bond van Werkgevers den volgenden brief ontvangen: Zooals onze voorzitter u reeds Vrijdagmiddag me dedeelde, wenschen wij niet te confereeren met de te genwoordige besturen van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders afd. Zaandam en de Zaansche Federatie van arbeiders in het Houtbedrijf „D. E. V." Onze bond wenscht zoo noodig dit slechts te doen, wanneer deze besturen bestaan uit mannen, die den ernst van hunne positie begrijpen en niet moedwillig verwijdering stichten tusschen werkgever en werknemer, wat voor beide partijen slechst nood lottig kan zijn. Het moet aan de leden der werkliedenorganisaties toch duidelijk zijn, dat het voor ons niet gaat tegen het verenigingsrecht der arbeiders als zoodanig: wij hebben hunne organisaties steeds erkend, maar wij' kunnen onmogelijk samenwerken met besturen, die, toen hunne eischen niet werden ingewilligd, onver hoeds de staking bij de firma De Lange proclameer de, zelfs zonder den opzeggingstermijn van 14 dagen inacht te nemen. Onze weigering om thans met de besturen in con tact te komen, berust mede op het gedrag der stakings leiding zelve, die persoonlijk verschillende werkwilli gen en kantoorbedienden beleedigende uitdrukkingen toevoegden en zich niet schaamden te trachten door omkooperijen hun doel te bereiken. U hebt ons ge vraagd, op welke voorwaarden de werkwilligen zich konden aanmelden, wij hebben deze te uwer kennis ge bracht en daaraan wenschen wij niets te veranderen; besprekingen zijn dus feitelijk overbodig. Wel bren gen wij onder uwe aandacht, dat dit niet de loonen zijn, maar de minimumloonen. Ieder arbeider, die wenscht aangenomen te worden, kan zich nu bij zijn vroegeren werkgever aanmelden en dan zal nader worden bekend gemaakt of hij ge plaatst kan worden. P. S. Tegen eventueele conferentie met het bestuur van de katholieke organisaties bestaat bij ons geen be- zwaar. ONTSLAO AANOEVRAAOD. De benoeming van mr. I. A. Nederburgh, oud-di recteur van justitie en oud-raadsheer in het Hoogge rechtshof van Nederlandsch-Indië, tot president van dat college, heeft ontevredenheid gewekt. Naar uit Batavia wordt geseind, hebben in verband met deze benoeming mr. S. J. Hirsch, vice-president van het Hooggerechtshof, en mr. J. Barlagen Bussemaker, raadsheer in dat Hof, ontslag verzocht. EEN PRIJSVRAAG. Het dagblad „De Avondpost" te 's-Gravenhage heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: „Welke maatregelen kunnen genomen worden om het behoud van Indië door Nederland te verzekeren?" De mili taire maatregelen te land en te water, die genomen kunnen worden tot het behoud van Indifi, wenscht het blad buiten beschouwing te zien gelaten. De uitgeloofde prijzen zijn 500 en 200. De ant woorden moeten vóór 1 Januari worden ingezonden. UIT BEEMSTER. Ds. R. Kuipers, te Oudebildtzijl (Frl.) heeft het beroep naar de Doopsgezinde Gemeente alhier aan genomen. UIT GRAFT. De heer H. W. Bosch, predikant bij de Ned. Herv gemeente alhier, heeft beroep aangenomen naar de Ned. Herv. Gemeente te Geesteren (Geld.) UIT EGMOND AAN ZEE. Het badseizoen werd hier gisteren geopend. Ver scheidene zeebaden werden van uit hotel „Welgele gen" genomen. De temperatuur van het water was 66 graden. VAN DEN LANGENDIJK. In de week van 8—13 Juni werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd: 6355 zak aardappe len, 212400 bos wortelen, 3715 bos rabarber en 125 bos uien. UIT HEILOO. Den 13en dezer hield de afd. Heiloo van den bond voor Staatspensioneering in het café „de Onderne ming" eene vergadering, die door 23 leden werd bij gewoond en waarin besloten werd, op 't voorstel van het hoofdbestuur bij de federatie te Alkmaar een voor stel in te dienen om alhier eene meeting te houden in de maandAugustus a.s. Mocht de Federatie zich daar mede niet kunnen vereenigen, dan zal men trachten, in samenwerking mêt de afdeeling Alkmaar, zijn doel te bereiken. Voorts werd nog besloten eene dankbe tuiging te zenden aan de rederijkerskamer ,,'t Ontlui kende Roosje" en het fanfarekorps „Eensgezindheid", alhier, voor den toegezegden financieelen en moreelen steun. Daarna kwam de beschrijvingsbrief voor de al- gemeene vergadering ter tafel. Tot afgevaardigde werd benoemd de heer H. Wilbrink. Nadat nog eenige voorstellen In het belang der propaganda waren besproken, werd de gezellige ver gadering te elf uur gesloten, met den wensch van den voorzitter, dat de leden steeds meer van hunne belang stelling, door het bijwonen der vergaderingen, zullen blijk geven. urr schoorl. Begunstigd door prachtig zomerweer werd gisteren de jaarlijksche tentoonstelling ter gelegenheid van de Paardenmarkt geopend. Het gewone aanzien van vo rige jaren werd niet weinig verhoogd, doordat de Pluimveevereeniging „Aves" van Alkmaar en de af deeling Schoorl van de V. P. N. thans meewerkten. Hierdoor werd reeds op Zondag geopend met de af deeling hoenders en konijnen. Om precies 12 uur sprak de heer A. J. Peeck het openingswoord. Spr. opende deze tentoonstelling als voorzitter der gewone commissie, doch zei dit ook te kunnen doen als voorzitter van „Aves" en de afdee ling Schoorl der V. P. N. Een woord van dank bracht spr allereerst aan deze twee corporaties, welke er voor te vinden waren een ander te organiseeren en waardoor het mogelijk is geworden, reeds op dezen dag te beginnen, waar na heden met paarden en rund vee zal worden vervolgd. Wanneer we zien, aldus de voorzitter, hoe „Aves" nuttig werkzaam is en d( bloei der rassen in den omtrek opheft, en hoe goec ook V. P. N. reden van bestaan heeft, dan begrijpen we de mogelijkheid van samenwerking. Dan kunnen we succes behalen, want èn voor de rassen èn voor 'i nuthoen is samenwerking een gewenscht iets. Spr. wees nog op hetgeen bereikt kan worden op exposi ties van konijnen. Hulde werd gebracht voor de mooie inzending Melasse veevoeder, spr. verwachtte meerdere bekendheid van dit voedsel in de toekomst. Ten slotte werd dank gebracht aan hen, die deze tentoonstelling daarstelden, waarbij de voorzitter een gepast woord van hulde bracht aan den heer T. Bol werk uit Alkmaar, 't eerelid van „Aves", de onmisbare persoon voor deze vereeniging, als geëxposeerd zal worden, de ziel en vraagbaak van allen en ieder. Met den wensch dat een en ander leerrijk zal blijken te zijn en goede vruchten zal afwerpen, werd de tentoon stelling voor geopend verklaard. In de groote tent vielen zeer op de groote en keu rige inzendingen pluimvee en raskontjnen. De indee ling was zeer doelmatig. De uitslag der keuringen was als volgt A. Pluimvee. Hollandsche Hoenders: Haan, N. N., Ie prijs; haan Hoenderpark „de Kraaikop", 3e pr.; hen, N. N., Ie pr.; hen Hoenderpark „de Kraaikop", 2e pr.; hen, J. van Kleef, 3e pr. Wit Wyandotten: Hoenderpark „de Kraaikop" le pr.P. Bouwen le pr., beiden voor haan; P. Bouwen, 2e pr.; T. Bolwerk, 3e pr.; N. N. zeer eervolle ver melding; P. Bouwen zeer eervolle vermelding, allen voor hen. Blauw Wyandotten: N. N. le pr.; dezelfde 2e pr., beiden voor haan. N. N., le, 2e en 3e pr., allen voor hen. Leghorn, hen: T. Bolwerk, le pr. Minorca, hen: H. de Sonnaville, le, 2e, 3e, pr. en zeer eerv. verm.N. Kaag, zeer eerv. verm. Toornen hoenders, 1 haan en 4 kippen: Holl. Hoen ders, Friesche Goudpel, 15, J. van Kleef, le pr. Witte Wyandotten: „de Kraaikop", le pr.; P. Bou wen, le en 2e pr. en zeer eerv. verm. Goud Wyandotten: H. de Sonnaville le en 2e pr. Zilver Wyandotten: P. Smit Jz. le pr. M. Koning 2e pr. Andere Wyandotten: M. Koning le pr. (Colum bia's). Witte Leghorn's: T. Bolwerk le pr., J. Koster, zeer eerv. vera. Plymouth Rocks: A. Snijders, le pr. Minorca's: N. Kaag, le pr. Niet gevraagde rassen: J. Kokkes, le pr. (Eng. Vechtkriel). Kruisingen: P. Bouwen, le pr„ N. N. te Alkmaar eereprijs voor de mooiste en volmaaktste inzending Rashoenders. B. Konijnen: Vlaamsche Reuzen'HaaskleurT. Me- dendorp, 2e pr., D. Bleijenburg 3e pr. Vlaamsche Reuzen Wit: Th. Doornbos, le pr. en eereprijs en 2e pr. LotharingersD. Bleijenburg, le pr., Fokkerij Ken- nemerland 2e pr. Blauwe Weeners: C. C. Ligthart, le en eereprijs, en 2e pr., Fokkerij Kennemerland, 3e pr., J. C. en H. J. Peeck, zeer eerv. vera., dezelfden eerv. vera. Zilverkonijnen: K. Mol le pr., A. Duin, 2e pr., C. Keeman, 3e pr. A. Schermer Fl.zn., zeer eerv. vera., C. Keeman, eerv. vera. Zilverkonijn Cremekleur: C. Keeman, le en eerepr., Zilverkonijn bruin, K. Mol, 2e pr., C. Keeman, 3e prijs. Zilverkonijn, cremekleur, fokkerij Kennemerland, zeer eerv. vera. Black and Tans: J. P. Boom Jr., le en eereprijs, K. Mol, 2e pr., dezelfde 3e pr. Bleu and Tans: J. P. Boom Jr., le pr. Havanna Tans: K. Mol, le pr., D. Bleijenburg, 2e pr. Nederl. Havanna's: J. P. Boom Jr., le, 2e en 3e pr. D. Bleijenburg, zeer eerv. vera., A. Schermer Fl.zn„ eerv. vera. Zwarte Holl. Konijnen: C. Bakker, le pr.., J. v. Kleef, 2e pr. Blauwe Holl. Konijn: C. Bakker, le en 2e pr., zeer eerv. verm, en eerv. verm. ,W. Vasbinder, 3e pr. Japanners: Fokkerij Kennemerland, le pr., C. Bak ker, 2e en 3e. Brandneuzen: J. Arzbach, le pr., C. Keeman, 2e pr. en zeer eerv. vera. Niet gevraagde rassen: C. Bakker le pr. (Poolsch konijn), C. Bakker, 2e pr. (Belgiam Hazes), C. Bakker 3e pr. (Belgiam Hazes). Zwaarste paar konijnen: D. Bleijenburg, le pr. Voedsters met jongen: Groote rassen (BI. Weeners): J. Boots, le pr. Middenrassen: J. P. Boom Jr., le pr. (Havanna's), D. Bleijenburg, 2e pr. (Havanna tans). Kleine rassen: J. P. Boom Jr., le pr. (Black and tans), A. Schemer Fl.zn., 2e pr. (Zilver konijn), de zelfde 3e pr. (Zilver Konijn), C. Keeman, zeer eerv. vera. (Zilverkonijn) Nesten: De. Bleijenburg, le pr. (Lotharingers); J. P. Boom Jr., le pr. (Havanna's); Fokkerij Kennemerland 2e pr. (Havanna's); C. Kee man 2e pr. (Zilverkonijn); K. Mol 3e pr. (Black and Tans); W. Vasbinder zeer eerv. vera. (Holl. Konijn). Voor de grootste en schoonste collectie Konijnen verwierf J. P. Boom Jr. de eereprijs. Tevens viel een eereprijs ten deel aan C. Keeman voor nesten zilverko nijnen. nijnen. Alles is weer zeer goed onder gebracht op 't mooie, terrein van den heer J. Frans, daartoe belangeloos afgestaan, terwijl als keurmeesters fungeerden voor de Hoen ders: Jr. W. van Herzeele, uit den Haag en voor de Konijnen N. Dekker uit Zaandam. UIT BROEK ON LANGENDIJK. Als bijzonderheid zei gemeld dat Zaterdag 13 Juni nog 25 zak Deensche witte kool van de laadplaats werden verzonden. Dit zullen dan toch wel de laatste zijn. Te Broek op L. werd een fanfarekorps opgericht met voorloopig 16 leden. Naar wij meenen zijn er voor dezen reeds 3 fanfarekorpsen opgericht en later ontbonden. De leiding is thans opgedragen aan den Heer D. Bruin. Een groote lantaarn welke vroeger aan het einc der laadplaats stond, en waarvan niemand iets had, is door de chef leijding bij het station geplaatst, waar van de geheele weg, van en naar het station flink ver licht wordt. Nu nog een nieuw station 't welk naar wij vernemen spoedig zal worden aanbesteed, en de straat wat opgeknapt, dan blijft niet veel te wenschen over. Naar wij vernemen circuleerd een adres aan het ge meentebestuur om den weg en brug van den heer van der Molen waar nog altijd tal geneven wordt, geza menlijk met Gemeente en Polder Heer Hagswoftrd te koopen. De prijs dien de eigenaar er voor vraagt loopt in de duizenden doch moet niet buitensporig hoog zijn. KORTE BERICHTEN. Het Artisten-Sportfeest in het Amsterdamsche Stadion is gisteren uitstekend geslaagd. Er waren 15583 betalende bezoekers. De 100.000 is ditmaal gevallen in de collecte van den heer Van Praag te 's-Hage en wel op een heel lot 1 Het geld is den gelukkigen winner reeds uitbetaald. B. en W. van Haarlem stellen voor het percen tage van den hoofdelijken omslag van 5.2 tot 5.4 pro cent te verhoogen. De meerdere belastingopbrengst zal ruim 50.000 bedragen. Het verzoek van het bestuur der Ned. Herv Evangelisatie te Winterswijk aan den kerkeraad al daar, om den predikant dier Evangelisatie eens in de twee maanden een doopbeurt af te staan, is, meldt de N. Rott. Crt., met algemeene stemmen geweigerd. Te N. Schoonebeek (Dr.) is de wed. Beerling, terwijl de stoomdorschmachine liep, over den drijf riem gestapt en door dezen gegrepen, met het geve'"" dat zij rond de drijfas werd geslingerd en haar borstkas werd ingedrukt. Zij was op slag dood. De overledene laat vier kinderen achter. De afdeeling Breda van de Maatschappij tot be vordering van de Geneeskunst heeft, meldt die N. Rott. Crt., aldaar een ziekenfonds opgericht. De Landelijke Federatie ter behartiging van het Ziekenfondswezen heeft de zaak reeds in handen. De aviateur Van Meel heeft te Soesterberg de aatste proef afgelegd met de door hem gemaakte ma chine, welke thans aan de regeering wordt overgedra gen. De onderwijzers-examens te Haarlem zijn afge- loopen. Geëxamineerd werden 158 mannelijke candi- daten; geslaagd 110, en 152 vrouwelijke candidaten, geslaagd 99. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan het bestuur van de stichting Tehuis voor oude Scheveningsche vis- schers een gift van 100 doen toekomen. Te Leens (Gron.) is Vrijdag een 60-jarige arbei der, die op het land werkzaamheden verrichtte, door de warmte bezweken. Particulieren hebben 10.000 toegezegd voor de kosten van uitbreiding van de rijks hoogere burger school te Heerenveen tot een met 5-jarigen cursus. Te Maastricht is een jongen bij het zwemmen verdronken. Ook te Nijkerk liet er één hierbij het le ven. Het vermiste elfjarig jongetje uit den Helder is terecht. Het kind is door de recherche te Amsterdam in de Kalverstraat aangetroffen. Aan de gemeente Dordrecht is door wijlen den heer G. J. C. van Eist van Bleskensgraaf, vermaakt een som van 10.000, mits de gemeente daarvooor binnen twee jaar een zweminrichting tot stand brengt ten behoeve van on- en minvermogenden. Tusschen de steenblokken van de Zuidpier te IJ- mijden is gisteren een lijk gevonden, dat in vergevor derden staat van ontbinding verkeerde. Zelfs kon niet meer worden nagegaan of het een vrouw of een man was. Gisteren is te Gorkum een rijtuig omgeslagen en in een sloot terecht gekomen. Een der inzittenden, mevr. van Andel werd de borstkas ingedrukt, tenge volge waarvan ze hedenmorgen overleed. Op de Waal nabij Woudrichem is vanmorgen het Rijnschip „Marghanthe Maria van Temeuzen tij dens het laden van zand op de rivier gebroken en ge zonken. Zaterdagnacht zijn in de Kalverstraat de ruiten van 14 perceelen door krassen beschadigd. 4 Zondag namiddag voér een hevig onweer over Zuid- en Midden-Limburg. Te Maasbracht bij Roer mond werd de bejaarde Peters gedood. STADSNIEUWS. .OPENLUCHT-SAMENKOMST TE HEILOO. Het mooie weer lokte gisteren heel wat bezoeksters en bezoekers naar het landgoed „Nijenburgh" van jhr. mr. P van Foreest, te Heiloo, waar een open lucht-samenkom8t werd gehouden, uitgaande van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, voor het Peti tionnement tot Grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Op het Doelenveld te Alkmaar was een optocht op gesteld, gevormd uit verschillende afdeelingen der V ereeniging in Noord-Holland, welke werd voorafge gaan door muziek en een tweetal auto's, waarin het bestuur en de verschillende spreeksters en sprekers. Langs Ramen, Koningstraat, Houttil, Langestraat, Ritsevoort en Kennemerstraatweg ging men naar het terrein, waar men ongeveer twee uur aankwam. Onder leiding van den heer W. Hespe, van Amster dam, werd door een Alkmaarsch ko.or de „Vrouwen strijdzang" gezeongen, waarna mej. E. H. M. v. d. Hoeven, presidente, het openingswoord sprak. Spreekster zei ongeveer het volgende: „Gij allen, die hier verzameld zijt onder de scha duwrijke beuken van dit schoone landgoed, de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht heet u welkom. Wij brengen in de eerste plaats dank aan jhr. mr. P. van Foreest, die deze bekoorlijke plaats welwillend tot onze beschikking stelde. Wij danken ook de burge meesters van Alkmaar en Heiloo, die ons toestonden in optocht door hunne gemeenten te gaan, en de poli tie voor haar toezicht Dit is de jaarlijksche propagandadag der Vereeni ging, waarop de opening herdacht wordt van het Congres van den Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht, gehouden te Amsterdam in 1908. Dat internationale Congres bracht een kentering in de openbare mee ning, dank zij ook de juiste en uitvoerige verslagen in onze Nederlandsche bladen. Men kreeg eerbied, voor de wijze, waarop door vrouwen gewerkt werd. Men zag duidelijk, dat het hier een wereldbeweging gold. De stemmen uit het congres vonden weerklank bij eenige politieke partijen en sedert verstomde de spot Het ledental der Nederlandsche Vereeniging steeg sindsdien tot ruim 18.000 en overtreft nu in ledental op één na alle politieke partijen. Maar toch moeten wij strijden tegen £en ouden vijand, de onverschillig heid. Menigeen, ook menige vrouw denkt„het vrou wenkiesrecht zal ook in ons land wel eens worden in gevoerd", en wacht dan lijdzaam die gebeurtenis af. Ieder, die de rechtvaardigheid van onzen wensch inziet, moet er echter toe meewerken, dat die vervuld wordt. Juist nu, in dit jaar, nu de troonrede grond wetsherziening belooft, om te komen tot algemeen mannenkiesrecht en slechts tot de mogelijkheid van vrouwenkiesrecht. Wij hebben den landdag, die op zes plaatsen in ons land gehouden wordt, en waar 36 spreeksters en sprekers, onder wie verschillende Ka merleden, nu het woord voeren, bestemd voor het pe titionnement tot grondwettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Leden der Noordelijke Noord-Hol- landsche afdeelingen onzer vereeniging zijn naar hier gekomen in een optocht van meer dan 300 personen, om te toonen dat zij bereid zijn flink mee te werken om de onverschilligheid van nog te velen voor dit groote vrouwen- en volksbelang te overwinnen. Wie eenmaal belang stelt, is vaak gemakkelijk te overtui gen van het goed recht van onze zaak. Dat weten zij, die reeds met de lijsten voor ons petitionnement huis aan huis gingen Als gij onze spreeksters en sprekers hoort, hopen wij dat zeer velen van u het pe titionnement zullen teekenen, waarin wij aan de re geering, nu het nog tijd is. en de plannen nog geen vasten vorm aangenomen nebben, vragen: grondwet' telijke gelijkstelling van man en vrouw." (Applaus). Als spreeksters en sprekers traden op: Mevr. A Goudsmit—Goudsmit van Amsterdam, met „Waarom het Volkspetitionnement?"; de heer mr. A. Gompertz van Amsterdam, met „Vrouwenkiesrecht en Grond wetsherziening"; mej. Martina G. Kramers van Rot terdam met „De werking van het Vrouwenkiesrecht in de landen, waar het reeds is ingevoerd"mej. S. Hoe venaar van Aaerdenhout, bij Haarlem, met,, Vrouwen kiesrecht en de vredesbeweging", mevr. w. Drucker, van Amsterdam, met: „De argumenten der tegenstan ders", en de heer W. Mansfeldt, van Utrecht, voorzit ter van den Mannenbond voor Vrouwenkiesrecht, met: „Waarom mannenbonden voor vrouwenkies recht?" De verschillende redevoeringen vonden allen lui den bijval. Door het orkest van den heer J. M. Otto, van Alk maar, werd een viertal muzieknummers gegeven, n.l. „Iphigéni en Tauride" van Glück, „l'Aurore" „La fe te Triomphale" en „La confiance", alle van den heer J. M. Otto. Vóór de pauze werd nog een koorzang gegeven door het koor n.l. „Opmarsch der Vrouwen", door mej. E. H. M. v. d. Hoeven vertaald. Ook de muzikale bijdragen vielen zeer in den smaak. Mej. Martina Kramers sprak het slotwoord, het geen haar als lid van het hoofdbestuur der vereeni ging en als lid der centrale commissie voor het peti tionnement was opgedragen. Spr. zei, dat nu de taak der spreeksters en spekers 8 afgeloopen, die der aanwezigen beginnen moet. Men moet nu werken om aan den minister-president, den heer Cort van der Linden, te toonen wat het volk wil. De leden moeten niet alleen huis aan huis, maar dorp aan dorp met de lijsten voor het petitionnement loopen om te vragen hoe de volkswil ten opzichte van het vrouwenkiesrecht luidt. En spr. was overtuigd, dat de volkswil er voor is. Ook deze spreekster bracht ten slotte dank aan den heer jhr. mr. P. van Foreest, die door het beschikbaar stellen van zijn bosschen er toe medewerkte om het welslagen der meeting te bevorderen. DE VEREENIGDE ZANGERS. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de Liedertafel „de Vereenigde Zangers", directeur de heer Willem riespe, de uitnoodiging der Rotterdamsche Liederta fel te Rotterdam heeft aangenomen en dus definitief is ingeschreven in de 2e afdeeling Mannenkoren op het den 30en Augustus a.s. te houden Internationaal Zangconcours. Bovengenoemde Liedertafel zal als (vrij) nummer zingen: „Populus Sion" van Israël J. Olman en als verplicht nummer „Tactus est Dominus", van denzelf den componist. BUITENLAND. ALBANIë. De burgemeester van Durazzo werd Za terdag onder bewaking van 'n gendarmerie-post ge steld. Daarna werd zijn woning, waar ook zijn broe der woont, die tolk is van 't Russische lid der intena- tionale controle-commissie, doorzocht. Bij de huiszoe king werd niets gevonden dat tegen den burgemees ter kon getuigen. In zijn huis teruggeroepen, moest hij zich aan een verhoor onderwerpen. Het heet dat de politie bij verscheidene Mohammedaansche betui gen navraag deed of het waar was, dat de burgemees ter als zijn meening had te kennen gegeven dat de op standelingen recht hadden de inwilliging van hun eischen te verlangen. De getuigen wisten daar niets van. Het Russische lid van de internationale contro le-commissie begaf zich naar den Vorst bij wien hij ernstig protesteerde tegen het optreden der Neder landsche gendarmerie-officieren. Te Luscinia brak opstand uit; de Turksche vlag werd geheschen. Vrijwilligers uit Walona rukten, met 2 kanonnen gewapend, op Luscinia aan. Gemengde Mededeelingen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BELG 18. Tengevolge van een ontzettenden plasregen kon de machinist van den trein uit Doornik niet zien, dat een andere trein op ongeveer 1 kilometer van het station van Renaix stilstond. Een botsing volgde, waardoor de treinen als het wa re in elkaar schoven, en vier rijtuigen totaal werden verbrijzeld. Vele personen werden gedood; ook de materieele schade is aanzienlijk. IN DE VAL GELOOPEN. Bij Bogota in Nieuw Yersey (Vereenigde Staten) is een neger leelijk in de val geloopen. Hij had dreig- br even geschreven aan de Cunard-lijn, waarin hij verklaarde dynamiet in het steenkolenruim van een der schepen te zullen verstoppen, indien men niet uit een door hem aangegeven trein op het punt, waar hij iitsignalen zou geven, e enpak banknoten zou wer pen. Toen hij de lichtseinen gaf, stopte de trein en de neger werd door een groe gewapende mannen gevan gen genomen. Hij bekende de dreigbrieven geschre ven te hebben. KORTE BERICHTEN. In Londen heeft het publiek een agent, die zich niet naar den zin van het publiek gedroeg ge arresteerd en naar de dichtstbijzijnde politie post gebracht. Te Chicago is in een vrouwenvergadering het vraagstuk der vrouwe nkleeding besproken. De te genwoordige mode werd veroordeeld als overdreven, onkuisch en leelijk. Een bakkersknecht te Hofheim, Zuidduitschland, heeft zijn meester, diens vrouw en twee volwassen dochters vermoord. Hij trachtte daarop het huis in brand te steken, hetgeen hem niet gelukte. Het Duitsche militaire luchtschip Z. I. is Zaterdag op zijn reis van Keulen naar Metz bij Die denhoven door de zware slagregens verongelukt. Een officier is gewond. Het Belgische dorp Aywaile is volkomen ver woest door een overstrooming, gevolg van de herhaalde zware onweders. De verliezen zijn ontzet tend. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. 6 Paarden verdronken. Tijdens een hevig onweer is te Thulba een smid met zijn twee leerjongens door den bliksem ge troffen en gedood. Het stoomschip „Nieuw-York" is 200 mijlen Oostelijk van het vuurschip Naukuchket i n b o t s i n g gekomen met de „Pretoria. „Beide schepen kregen zware schade. De passagiers konden gered worden. Een passagier van net stoomschip „Canopie" werd bij de Azoren plotseling waanzinnig en wondde 25 passagiers vrij ernstig met messteken. LAATSTE BERICHTEN. KOLONEL THOMSON GEDOOD? ROME 15 Juni (V.D.) De Italiaansche gezant te Durazzo telegrafeerde hedenmorgen 8 uur aan zijne regeering, dat de opstandelingen de stad Durazzo om 4 uur van 3 zijden aangevallen hebben. Bij het gevecht, dat ontstond, werd de commandant van Du razzo, kolonel Thomson, gedood. De matrozen wer den geland om de gezantschappen en het paleis te ver dedigen. In de eerste oogenblikken vreesde men, dat Durazzo in handen der opstandelingen gevallen was, men hoopt evenwel de stad te kunnen behouden. Het persbureau Vaz Dias teekent hierbij aan, dat omtrent dit bericht dat het bureau via Rome en Ber lijn bereikte, van andere zijde geen bevestiging is ontvangen. 's-GRAVENHAGE, 15 Juni. Nadat door onze re geering het gerucht was vernomen omtrént het sneu velen van Overste Thomson, heeft zij ten half twee hedenmiddag een dringend telegram naar Durazzo verzonden met verzoek om inlichtingen. DE BURGEMEESTER VAN DURAZZO. DURAZZO, 15 Juni. Door bemiddeling van den Russischen gedelegeerde der Intern. Controlecommissie is de burgemeester van Durazzo weer op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt echter voortgezet. GRIEKENLAND EN TURKIJE. LONDEN, 15 Juni. Uit Smyrna wordt gemeld dat daar geruchten loopen dat het in de nabijheid van Chios tot een schermutseling kwam tusschen een Griek- sche en een Turksche kanonneer-boot. Aan beide zij den werden eenige schoten gelost. WAANZIN. KOPENHAGEN, 15 Juni. In een aanval van waanzin heeft de landbouwer Sörensen in Vindinge bij Roskilde zijn 5 kinderen vier knapen en een

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2