AGBLAD VOO kt IWfMèt ft l», Adres: JAC. MET. So.-. 141. Honderd en zestiende Jaargang. WGEISDAG 17 JUU L ï»3ias*»j*' 7°aêse;: Slïiü nummer beslaat uit 2 bladen. ALKMAAR, 17 Juni. Nadere bijzonderheden over het droevige lot, dat den luitenaai-kolonel Thomson in Albanië betroffen heeft, leeren, dat deze door een schot in den schouder werd geraakt. Tot majoor Roelfsema zeide hij: „Ik ben gewond, breng mij weg." Hij was getroffen in een der iongen, liep nog ongeveer tien schreden en zakte in Ikaar. Zonder nog een woord gesproken te hebben, stierf hij binnen zeven minuten in de armen van dr. Rcddingius. De Tei. meldde, dat gistemamiddag de plechtige, voorloopige begrafenis van den gesneuvelde, wiens lijk naar het vorstelijk paleis werd overgebracht, zou plaats hebben, terwijl alle in de haven van Durazzo voor anker liggende oorlogsbodems aan het stoffe lijk overschot groote militaire eer zouden bewijzen. Oostenrijk bood aan het lijk per torpedoboot van Durazzo naar Triëst over te brengen, welk aanbod, blijkens een telegram in dit nummer, door onze re geering dankbaar- werd aanvaard. In buiten- en binnenlandsche pers wordt hulde be tuigd o-in den kranigen Nederlandschen officier, die op 45 jarigen leeftijd rijn leven heeft moeten laten. In het Vaderland schreef het Kamerlid Roodhuy- zen o.a.: Bij iedere nieuwe tijding van zijn succes fluisterden wij het ons zeiven toe, dat hij daar in het Oosten bezig was zich onbewust den weg naar het Ministerschap te effenentot de koge. kwam, die aan zoo welbesteed en nog veel meer belovend leven een einde maakte." De Standaard, die den overste roemt als een onzer best onderlegde, technische, bekwaamste en als mili tair hoogst staande officieren, constateert dat hij is gevallen voor de verdediging van een zaak die nie mand aantrekt, die aan een ieder walging begint in te boezemen, en waarvan de meesten wel wenschten, dat we er nooit onze hand in gestoken hadden. „Generaal de Veer terug en Thomson gesneuveld, 't Is of alles om niet verspeelde kracht is geweest. „Het was een politieke, een diplomatieke en een mi litaire fout, dat we ons ooit in dit wespennest gesto ken hebben. „Heel de Albaneesdie kwestie was geen druppel Nederlandsch bloed waard. „Ons althans een troost, dat we heel deze expeditie nooit aangemoedigd, steeds ontraden hebben. „Dat hetfi men ons toen euvel geduid. „En zie dan nu de uitkomst, „Niets gewonnen. Heel onze expeditie verloopend. En een onzer beste officieren gesneuveld voor een warboel die het paard waarop hij reed, niet waard was." De Telegraaf-correspondenl zegt o.a.: „Het zou een dwaasheid zijn, indien Nederland nog langer lijdelijk aanzag, dat zijn dappere mannen, wien hun militaire eer verbiedt, hun gevaarlijke pos ten te verlaten, door een overmacht geslacht worden. Zonder Thomson is de Nederlandsche missie in Al banië au een schip zonder roer. Mijn persoonlijke meening, die door velen hier gedeeld wordt, is, dat een spoedig terugroepen van onze officieren mag wor den verwacht. Er is hier niemand, die de boven- menschelijke taak, welke Thomson op zich genomen had en misschien tot een goed einde had kunnen brengen, op zijn schouders kan nemen." Wij griooven ook. dat nu wel het mislukken der geheels zending kan worden erkend. Het verdere verloop van de Albaneesche zaken kan ons Nederlanders in de gegeven omstandigheden een heel klein beetje schelen. Of vorst Wilhelm zijn le ven wil redden of niet is tenslotte zijn eigen zaak. Zijn kroontje is in. elk geval verloren, evengoed als thans zijn prestige. De mogendheden zullen geleerd hebbes, dan men over een woest volk, levend als in de middel-eeuwm, aanvaardend enkel de wet der tra dities moeielijk iemand aan de, regeering kan plaatsan die zich slechts op zijn adellijk bloed en zijn v«or ouders kan beroepen. Misschien zullen ze nog iemand vinden, die mbretje wil spelen en die gelukkiger kan zijn men kent de historie van een tweede in Bal- kan-sta ten. Als ze Albanië eens konden verdeelen, zou dit misschien de beste oplossing zijn. Maar wan neer Italië en Oostenrijk met toestemming van de andere mogendheden elk een post zouden krijgen, zou de een natuurlijk juist willen hebben, wat de ander kreeg. Vond de verdeeling plaats tusschen Servië en Griekenland en werden Bulgarije en Turkije op een andere wijze schadeloosgesteld, dan zou dit stellig niet naar den zin van Oostenrijk en Italië zijn. Men ziet het de Albaneesche kwestie is een heele lastige kwestie. Europa kan er nog pleizier van be leven handel d. De heer Albarda (S. D. A. P.) maakte be zwaar tegen den post voor de R.-K. en N.-H. kerkbe sturen in Z.-Limburg. Het geld wordt z. i. besteed om de socialisten te bestrijden. De heer Ruysde Beerenbrouck (R.K.) verdedigde den post. De heer Ketelaar (V.-D.) bestreed dien. Hij meende dat als men den weg van subsidieverleening aan kerkgenootschappen op deze wijze opgaat, men ook in andere streken allerlei vereenigingen zal moe ten subsidieeren. De minister meende, dat het beter geweest ware, wanneer de Kamer van den aanvang af in deze subsidieering gekend ware. De zaak is echter al zeer gepraejudicieerd, omdat men nu moeilijk de kerkbe sturen de inkomsten met één slag kan doen derven. Overigens heeft de minister er geen sympathie voor en consekwenties kan hij niet aanvaarden. De heer Ter Spill (V.-L.) achtte de zaak in hooge mate bedenkelijk, want ze strijdt met art. 171 der Grondwet Gevaarlijk achtte spr. ook het op deze wijze kunst matig propaganda maken voor staatsexploitatie on der zekere kringen. Den post op deze begrooting zou spr. nooit kunnen goedkeuren; daarom gaf hij in overweging op de begrooting van financiën een sub sidie voor godsdienstleeraren uit te trekken. Na verdere discussie werd de post verworpen met 39 tegen 38 stemmen (links tegen rechts). Tegen de 500 subsidie voor het jaarboekje van de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid ver zette zich de Beer Beumer (A.-R.). De post werd in stemming gebracht en verworpen met 34 tegen 24 stemmen. Bij de regeling van werkzaamheden werd met 35 tegen 33 stemmen verworpen het voorstel van den voorzitter om de volgende week de suppletoire BINNENLAND. marinebegrooting te behandelen. BEROEPEN ARTT. 369 EN 370 INVALIDITEITS WET. In een nota van wijziging stellen de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Justitie voor ter voorziening in de gevolgen van het gelijktijdig aanhangig maken van een groot aantal beroepen, in art. 1 te bepalen, dat aan uitspraken van Raden van Beroep, waarbij een door de Rijksverzekeringsbank geweigerde rente is toegekend of een rente tot een liooger bedrag is toegekend, onmiddellijk uitvoering wordt gegeven totdat door den Centralen Raad van Beroep uitspraak is gedaan. MAJOOR THOMSON. H. M. de Koningin heeft aan mevrouw de weduwe Thomson te Groningen telegrafisch Haar deelneming net het overlijden van haar echtgenoot betuigd. In het telegram worden de zeer waardeerende woorden aangehaald, die de Mbret van Albanië bezigde in zijn telegram aan H. M. De broeder van majoor Thomson, de kapitein der marechaussee Thomson te Arnhem, vertrok he- ienmorgen naar Triëst, waarheen het lijk van den ma joor uit Durazzo vervoerd zal worden. De begrafenis van het stoffelijk overschot van ma joor Thomson zal te Groningen plaats hebben. De begrafenis zal geschieden met militaire eer, tenzij de overledene een andere wilsbeschikking heeft gemaakt. Kapitein J. de Bas, kapitein-commandant van de 2de compagnie van het 1ste bataljon te Groningen, iieeft gistermorgen in treffende bewoordingen majoor Thomson herdacht, die vóór zijn vertrek naar Albanië lot het garnizoen in Groningen behoorde. De troep presenteerde daarna het geweer. In de „Prov. Gron. Crt." komt de volgende ad vertentie voor: De Officieren van het 12e regiment infanterie ver- zullen hierbij den treurigen plicht kennis te geven van bet sneuvelen van hun sympathieken kameraad, den majoor L. W J. K Thomson, die, tot zijn vertrek naar Albanië, deel van het regiment uitmaakte. Namens de officieren: De luitenant-kolonel Regiments-Comman dant: E. G. Staal. DE „NOORD-BRABANT" NAAR ALBANIê. Het pantserdekschip „Noord-Brabant", dat in den leider ligt, wordt in verband met de jongste gebeur en issm in Albanië met spoed in gereedheid gebracht mn daarheen te vertrekken. De voorgenomen oefeningstocht naar Noorwegen gaat bijgevolg niet door. EERSTE KAMER. In de gisteravond gehouden vergadering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, baron Van Voorst tot Voorst, waardeerende woorden gewijd aan de na gedachtenis van ücn in Albanië gesneuvelden overste Thomson. D geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Gelderlaad, mr, O. J. E. baron van Wassenaer van Catwijck, w erden in orde bevonden, waaro_p de geko zene zitting nam. De voorzitter deelde mede, dat het zijn voornemen is, dat de Kamer Vrijdag a.s. om 11 uur een openbare vergadering zal houden. Woensdag en Donderdag zal het afdeelings-onderzoek worden gehouden. De vergadering werd vervolgens verdaagd tot Vrijdagochtend 11 uur. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd, nadat de reeds vermelde hulde was gebracht aan de nagedach tenis van wijlen overste Thomson, een suppletoire be grooting voor landbouw, handel en nijverheid be- Gemengd nieuws. INLANDERS VOOR DE VLOOI. De Minister van Koloniën deelt in de Memorie van Antwoord nopens het voorstel om inlanders op te eiden tot personeel voor de vloot mede, dat het vo rige jaar door den commandant van het Neder landsch eskader in Oost-Indië, in opdracht van den comman dant der zeemacht, een onderzoek is ingesteld naar den stand van de opleiding aan boord van Hr. Ms. „Koetei", waarbij een over het algemeen zeer gunsti- gen indnik werd verkregen, die voldoende zekerheid heeft verschaft, dat de inlandsche schepelingen door ren geregelde en stelselmatige opleiding tot bruikbare uorlogsmatrozen zijn te vormen, en dat de meest ont wikkelden onder hen ook zóó ver zijn te brengen, dat zij de betrekking van seiner, van kanonnier en torpe- dist naar behooren zullen kunnen vervullen. DE BRAND TE KATWIJK. Naar „de Tijd" verneemt, bevindt zich de huisbe diende, door wiens wegwerpen van een brandenden lucifer, de brand in het college van de eerw. Paters Jesuiten te Katwijk is veroordeeld, in voorloopige hechtenis. De bediende, wiens hoofd weinig helder schijnt, heeft bekend, den lucifer achteloos te hebben weggeworpen, maar hij ontkent, dat daarbij eenig op zet aanwezig was. NEDERLANDSCH BIJBELGENOOT SCHAP. In de nieuwe Kerk te Amsterdam is gisteren de herdenking van het eeuwfeest van het Bijbelgenoot schap begonnen. Ze werd door vele afgevaardigden uit het buitenland bijgewoond. De dienst, welke ge leid werd door prof. ar. P. D. Chantepie de la Saus- saqe, werd bijgewoond door H. M. de Koningin- Moeder, beschermvrouwe van het Genootschap. De prediker had tot teks gekozen Johannes 6 68. De feestvergadering werd 's middags geopend door den heer E. René van Ouwenaller, voorzitter van het Bijbelgenootschap. Met waardeering werd in het DuitscL gesproken over de aangename betrekkingen met buitenlandsche Bijbelgenootschappen. Verschil lende der afgevaardigden voerden het woord. Tegenwoordig was o.m. mr. dr. W. F. van Leeuwen, Commissaris der Koningin en de heer Staal, secreta ris-generaal aan het Departement van Koloniën, als vertegenwoordiger van den Minister. Gisteravond had in het Concertgebouw te Amster dam een feestelijke bijeenkomst plaats. Verschillende sprekers voerden he woord. In de hedenmiddag voortgezette Bijbel-conferentie werd door Rev. J. H. Ritson M. A., secretaris van het Britsch Buitenlandsch Bijbelgenootschap, ingeleid het onderwerp: Bijbelverspreiding, in het bijzonder on der heidenen en Mohammedanen. De sluitings-bijeenkomst van het Eeuwfeest zal Vrijdagmorgen half twaalf plaats hebben in de Groo te Kerk te Alkmaar. De buitenlandsche afgevaardig den zijn hierbij tegenwoordig. Het woord zal ge voerd worden door de heeren Ds. H. E. Vinke, Ned. Herv. predikant te Alkmaar, Ds. Chr. Hunningher, Ned. Herv. pred. te Amsterdam, lid van het Hoofdbe stuur van het Nederlandsch Bijbelgenootschap, en den heer E. René van Ouwenaller, voorzitter van het Hoofdbestuur. KORT EN SNEL RECHT. In de algemeene vergadering van de Tucht-Unie, te aouden op Zaterdag 20 dezer te Utrecht, komt aan de jrde een voorstel van het bestuur, om aan de Tweede ><amer een adres te zenden ten einde te komen tot kort en snel recht in den Engelschen zin. Het bestuur meent, dat bespoediging en vereenvou diging der berechting van „kleine zaken" en in snelle )plegging en uitvoering van straf, heil gezocht moet worden tegen de tuchteloosheid onder het Nederland sche volk. In het ontwerp-adres wordt betoogd, dat tegenover de gevreesde nadeelen van kort en snel recht toch ze- .cer staat, dat bij onmiddellijke behandeling de waar- aeid beter aan het licht komt, de getuigen met ver- schen indruk voor den rechter komen en invloeden van buiten noch op den verbalisant, noch op den overtreder, noch op de getuigen in belangrijke mate nebben kunnen inwerken; dat bij de nieuwe regeling der berechting van klei ne zaken aan tal van bezwaren gemakkelijk tegemoet gekomen kan worden, het 's nachts in bewaring blij- »an b. v. door voorleiding van een hulp-officier, die proces-verbaal opmaakt, de getuigen hoort en den jvertreder voor den rechter roept tegen den volgen- Ten dag; aat in elk geval tegenover de overgroote voordee en van kort en snel recht de bezwaren niet te breed nogen worden uitgemeten, opdat eindelijk aan de ,uchteloosheid in het openbaar, die een schande voor jns volk is, paal en perk worde gesteld; dat het door de regeering ingediende voorstel tot /aststelling van een nieuw wetboek van strafvorde ring, hoewel de berechting in kleine zaken bespoedi gende, aan de bezwaren van adressanten niet vol doende tegemoet komt; redenen waarom zij met aandrang verzoeken in dit vetsontwerp zoodanige wijzigingen te willen aan brengen, dat een vlugge, eenvoudige berechting van Kleine zaken, snelle oplegging en spoedige tenuitvoer- egging van straf voor overtredingen, inderdaad .vordt bereikt. ONGEVALLENWAGENS. Aan de Centrale Werkplaats te Haarlem zijn op last der directie van de H. IJ. S. M. thans weer 4 zgn. ongevallenwagens gebouwd, om bij eventueele spoor wegongevallen vlug en flink te kunnen optreden. Deze /uilen gestationneerd worden te Leeuwarden, te Win- erswijk, te Rotterdam (Delftsche Poort), en te Amster dam (Rietlanden). MISSCHIEN WEET DE REDACTIE HET! In de rubriek „Correspondentie" van een plaatse lijk blad vindt het „Handelsblad" het volgende: ,Ji. Y,, alhier, 't Spijt de Redactie erg, dat u een hekel aan uw neus hebt, omdat hij zich iederen dag schaamt. Maar daartegen is heusch niets te doen. Poederen wilt gij 't voorgeveltje niet. Nu wat dan? De Redactie weet er dan evenmin raad op. We kennen verscheidene dames, die naast een rood, ook een koud aeusie hebben, wat, precies als met de hondjes, een eeken is van goede gezondheid." DIENSTWEIGERAAR. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan het uiet voldoen aan een te zijnen aanzien gedane op roeping, te verschijnen voor den militie-commissaris, op 2 Maart j.l., en op 18 Mei opzettelijk geweigerd te hebben zijn uniform aan te trekken, in de infanterie- kazeme te Hoorn, heeft terecht gestaan de milicien soldaat P. B.; van de lichting 1911 uit de gemeente Avenhom, thans wonende te N.-Niedorp, behoorende tot de le compie. Ie baton. 21e regt. infanterie te Hoorn. Bekl. heeft van 11 September 1911 af gedurende één jaar gediend. Tnans verklaarde hij niet te hebben voldaan aan de oproeping en geweigerd te hebben de uniform aan te trekken omdat hij anti-militarist is. Hij acht het mi litarisme een zedelijk kwaad en zijn geweten verbood hem de wapenen te dragen. De president van den krijgsraad, mr. C. P. Zaaijer, sjjrak daarop den bekl. gemoedelijk toe en wees hem erop, dat toch ieder Nederlandsen staatsburger tot plicht heeft zich aan de wetten des lands te onder werpen. Daarbij legde hij er nadruk op, dat bekl. zeer hoog spel speelde, want dat op het misdrijf van dienstweigeren, in casu het niet aantrekken van de uniform, een militaire gevangenisstraf staat van 10 jaren. Bekl. was zich dit alles zeer wel bewust, doch meende dat hij toch beter deed om niet onder de wa penen te komen en zijn uniform aan te trekken. Vroe ger diende hij met tegenzin doch nu was dat nog verergerd en was 't geheel in strijd met zijn princi pes. De president bracht bekl. daarna onder het oog, dat het niet zijn bedoeling was om hem van zijn prin cipes af te brengen, doch hij rekende het zich ten plicht, bekl. onder het oog te brengen, dat het ver standiger zou zijn, eenvoudig aan zijn verplichtin tegen billijk taief. Carrosseriefabrikant. Telefoon 572. gen te voldoen, al deed hij 't dan ook met tegenzin. Bekl. moest dit tot op zekere hoogte beamen. Pres.: Zoudt ge dan aan den krijgsraad plechtig kunnen beloven, wanneer uw straf om is, dat gij dan verder uwe militaire plichten naar behooren zult ver vullen? Bekl.: Ja, president, dat beloof ik, want ik "oei, dat ik het op den duur niet vol kan houden, het ver blijft in de cel valt me te zwaar. Pres.: Dus daar kan de krijgsraad op rekenen, dan kunn en we daar reken rag mede houden. De auditeur-militair meende, dat niettegenstaande bekl. deze belofte aflegde, toch niet een èl te lichte straf moet worden opgelegd en requireerde wegens het niet voldoen aan de oproeping 1 maand militai re detentie en voor het weigeren de uniform aan te trekken 6 maanden militaire gevangenisstraf met af trek van de voorloopige hechtenis van 23 Mei af. Mr. Hofdijk, voor bekl. optredend, riep de clemen tie van den krijgsraad in en was van meemng, dat de krijgsraad er op rekenen kon, dat bekl. zijn be lofte, om zijn militaire plichten te vervullen, gestand zou doen. UIT BERGEN AAN ZEE. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot brieven gaarder alhier de heer P. J. A. de Nijs. UIT HEILOO. Met ingang van 1 Juli is op verzoek eervol ont slagen de heer F. Brouwer, brievengaarder alhier. UIT SCHAGEN. In de gisteren gehouden raadsvergadering kwamen o.m. ter tafel een kennisgeving van Ged. Staten, waar in werd goedgekeurd: het heffen van belastingen op het geven van muziekuitvoeringen, daaronder begre pen gramophoon- en andere vermakelijkheden in openbare localiteiten. Ontheffing werd verleend van iet geven van Herhalingsonderwijs voor meisjes. Naar aanleiding van een ingekomen adres van de ïeeren W. Vader en C. Roggeveen Jr., om bij den oouw van hun perceelen van de bouwverordening te nogen afwijken, werd aan B. en W. opgedragen da iouwverordening te herzien. De geloofsbrieven van den heer P. Trapman, nieuwgekozen raadslid, werden onderzocht de bevonden. en In In de vólgende vergadering zal tot het or de verkiezing van een wethouder worden overgegaan. UIT AKERSLOOT. De knecht van den veehouder V. keerde langs den Lageweg met de melk huiswaarts. Door het gerinkel van de bussen hoorde hij een stoomfiets van den te- (enovergestelden kant niet aankomen. Deze bestuur- ier remde met kracht maar de hond die voor de melk wagen was gespannen, sprong tegen de stoomfiets ian, en de fiets en de bestuurder kwamen aan den i:ant van den sloot terecht. De melkwagen kantelde om enn de inhoud der bussen ging verloren. Voor den cnecht geen prettige thuiskomst en voor dm baas gem oordeelige dag. UIT HENSBROEK. Dinsdag is aan het station Obdam de eerste aardap- )elveiling gehouden van wege de Landbouw- m Han- delsvereeniging Hensbroek-Obdam. Deze eerste aanvoer was al zeer beduidend, verhan deld werden namelijk 1160 zak. Ongetwijfeld afgaande op dm gewoonlijk betrekke lijk geringen aanvoer bij de eerste veiling dezer veree niging het vorige jaar bijvoorbeeld werd op de eerste veiling, gehouden op 17 Juni, verhandeld onge veer 300 zak was thans het aantal kooplieden niet groot en in verband daarmede waren de prijzen wel zeer goed, maar toch niet zoo hoog als men had ge hoopt en verwacht. Voor de groote muizen werd be steed van 2.60 tot 2.75, voor de kleine van 1.05 tot 1.35 per zak. Uit den aanvoer ter veiling blijkt duidelijk, dat de bouwerij te Hensbroek en Obdam, inzonderheid in deze laatste plaats, zich meer en meer uitbreidt, voor al ook legt men zich hoe langer hoe meer toe op de teelt van vroege aardappelen. Voor zoover mm thans bij het rooien heeft kunnen nagaan valt de oogst niet tegen, wel hebben de plan ten dit voorjaar weinig geleden van de beruchte :iacht-vorstm, doch het aanvankelijk te droge m daar na ruwe herfstachtige weer met zijn vele regens en -veinig zonneschijn werkte een ruime knolvorming niet in de hand. KORTE BERICHTEN. Generaal De Veer heeft gistemamiddag zijn op wachting gemaakt bij dm Minister van Oorlog. De te Dm Haag gehouden straatcollecte ten be hoeve van de pestbestrijding heeft ruim 12.000 op gebracht. Te Kaatsheuvel heeft gisteren een hevige bosch- cn heidebrand gewoed. Eenige hectaren zijn vernield. De oorzaak wordt aan kwaadwilligheid toegeschre ven. Het nabij dm Zuidpier te IJmulden gevonden lijk is naar groote waarschijnlijkheid dat van em 84- jarig heer uit Haarlem, die sedert drie weken vernist werd. De student v. L., veroordeeld tot 8 jaar gevange nisstraf, wegms moord op zijn verloofde, is gisterm overgebracht naar de strafgevangenis te Leeuwarden. Gisteren is in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam em Internationale Bakkerij-Tentoonstelling geopend, welke gedurmde em maand te bezichtigen zal zijn. Maandag herdacht Joh. Schouten te Vlaardingm dm dag, waarop hij vóór 70 jaar in dienst kwam bij de firma H. Kikkert aldaar. Gisterm verscheen voor dm keuringsraad te Groningen em loteling uit de gemeente Harm die de respectabele lengte van 1 meter 2 centimeter had be reikt 1 'n Adspirant grenadier

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1