De bron van alle kracht. STADSNIEUWS. EEN NIEUWE OPENBARE SCHOOL Naar we vernemen ia gistermiddag ten atadbuize een bijeenkomst van raadsleden gehouden in verband met een voorstel van sommige leden tot aankoop van de gisteravond geveilde uitspanning „De vergulde Valk" en daarbij behoorenden stal, hoek Heerestraat Torenburg, welke waren ingezet voor resp. 7000 en 3350 en welke voor de verbreeding van den Dijk zouden kunnen dienen. De meerderheid der leden vond echter, dat de prijs veel te hoog zou worden. Daar de heer Lubbe persoonlijk voor de gemeente tot 1 Augustus den tuin van den heer Schuit in de Snaarmanslaan in handen heeft, kwam daarna het bouwen van een nieuwe openbare school ter sprake. Het gevolg der besprekingen was, dat in principe met algemeene stemmen besloten werd, op het ge noemde perceel aan de Snaarmanslaan een nieuwe openbare school te bouwen. In een openbare zitting zal natuurlijk en zeer spoedig het definitieve besluit genomen worden. OROOTE TENTOONSTELLINO IN 1916? Ons gemeentebestuur heeft zich onlangs tot de Ko ninklijke Nederlandsche Landbouw-Vereeniging ge wend, met het verzoek, dat de groote provinciale ten toonstelling in 1916 hier ter stede zal worden gehou den. Ook heeft het gemeentebestuur zich tot het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw gewend met een schrijven, waarin werd verzocht het verzoek aan de „Koninklijke" krachtig te willen steunen en waarin het gemeentebestuur zich bereid verklaarde tot de meest mogelijke medewer king. In het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is, naar wij vernemen, na breedvoerige bespreking besloten, dat, indien door de Kon. Ned. Landbouw-Vereeniging Noord-Holland wordt aange wezen onder nadere goedkeuring der a.s. algemee ne vergadering in 1916 de provinciale tentoonstel ling te Alkmaar zal worden gehouden door de Hol landsche Maatschappij, met medewerking van de Ko ninklijke Nederlandsche Landbouw-Vereeniging. SCHOOLFEEST VAN VOLKSONDERWIJS. Men schrijft ons: Half Juni I De mooie dagen lang verwacht zijn gekomen. De zomervacantie nadert met rassche schreden. Gelukkig hij, die van beide genieten kan; dubbel gelukkig wie kan zeggen: Ik heb mijn rust tijd, mijn tijd van ontspanning verdiend 1 Dat juicht binnen korten tijd ook die breede schaar van Alkmaarsche scholieren, jongens en meisjes, die na een geheel schooljaar te hebben gewerkt met niet meer dan 3 schooltijden willekeurig verzuim het recht hebben verkregen deel te nemen aan het Schoolfeest van Volksonderwijs. Alles wordt voorbereid om de Alkmaarsche school jeugd den 8sten Juli te doen genieten van een heer lijken boottocht per „Alkmaar," van een verrukkelij- ken dag in de Schoorlsche duinen. Geen kleinigheid, de voorbereiding van zoo'n feest voor pl.m. 900 kinderen, terwijl weeks daarna nog aan pl.m. 600 andere genoegens moeten worden be reid. Doch gelukkigbij Onderwijzers en Commissa rissen de oude geestdrift om dien dag wederom tot een Alkmaarschen Kinderdag te maken. Hopen wij, dat Alkmaars ingezetenen ook weder daartoe het hunne zullen bijdragen, door mildelijk in te schrijven op de lijsten, die hun eerlang door da mes en heer en, commissarissen van het schoolfeest zullen worden aangeboden. GESLAAGD. De heer D. Mulder, agent van politie 2e klasse, ab hier, is geslaagd voor het examen van kommies bij 's Rijks belastingen. DE GELDLEENING. De inschrijving op nom. 505.000 4% p<± Obliga- tiën der gemeente Alkmaar van 1914 In stukken van 1000 nominaal, voorzien van halfjaarlijksche cou pons, vervallende per 1 Mei en 1 November (waarvan de eerste coupon loopt over vier maanden), zal door de Rotterdamsche Bankvereeniging en de Amsterdam- sche Bank hier ter stede, zijn opengesteld op Dinsdag 23 Juni 1914, van des voormiadags 9 tot des namid dags 4 uur bij den Gemeenteontvanger, tot den koers van 100»/4 pet. of 1007.50 per obligatie. Ingeval van overteekening zal de toewijzing zooveel mogelijk pondspondsgewijze geschieden. VACANTIE. Aan de patroons in handel en nijverheid is door het bestuur der afdeeling Alkmaar van „De Alge meene Nederlandsche Bond van handels- en kantoor bedienden" de volgende circulaire verzonden „Na de uitspraken van gezag-hebbende medici, wel ke wij ons veroorloofden in de afgeloopen weken door middel van een plaatselijk blad te Uwer kennis te brengen, behoeven wij zeker niet meer bij U het nut en de wenschelijkheid eener behoorlijke jaarlijksche vacantie te bepleiten. Eenstemmig is het oordeel der doktoren, dat zoowel voor kantoorbedienden en win kelbedienden als voor reizigers eene Jaarlijksche on derbreking van den gewonen dagelijkschen arbeid van 14 dagen -hoogst gewenscht is. Zoowel voor hun zelf, voor eigen ontspanning en herstel van arbeids kracht, als voor den goeden gang der bedrijven, waar in zij werkzaam zijn. De rust van geest en lichaam, de verpoozing, welke eene behoorlijke jaarlijksche va cantie kan brengen, kunnen niet anders dan heilzaam werken op de arbeidskracht en praestatie gedurende het overige gedeelte van het jaar. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of U zult, indien U tot nog toe geene vacantie of slechts enkele dagen vacantie gaaft, bereid zijn Uwen bedienden in de toekomst naar wij hopen, reeds dit jaar eene behoorlijke vacantie, zoo mogelijk van 14 dagen, wil len verleenen. In hun belang, dat tevens ook Uw be lang is." NOORD-HOLLANDSCHE LEVENSVERZE KERING. In de gisteren gehouden vergadering over het 23ste jaarverslag der te Alkmaar gevestigde Noord-Hol- landsche Levensverzekering-Maatschappij werd mede gedeeld, dat het verzekerde kapitaal is gestegen tot 4.140.297, over 48999 polissen, met een premie-ont vangst van 107.225.77. Aan uitkeeringen werd betaald 26.162.50, aan af koop 748.50; de premie-reserve is gestegen tot 199.974, welke ruimschoots is gedekt door waarde volle bezittingen. Nadat alle uitgaven tot een bedrag van 110.208.15 zijn gedelgd, bleek een winstsaldo van 4.691.39% te resteeren, waarvan 861.50 op huizen, 1.080 op debiteuren, 160.82 op inventaris diende tot afschrij ving, terwijl 1.550 werd gereserveerd voor eventu eel verlies op geldbeleggingen en het restant au 1.039.06% werd dienstbaar gesteld voor 5 pet. divi dend, terwijl het onverdeeld winstsaldo ad 39.06% werd overgeschreven op nieuwe rekening. De administratie was ook dit jaar onder controle der firma Kloppenburg Van Suchtelen, accountants te Amsterdam. De heer C. P. H. J. Backx, volgens rooster aftre dende, werd als commissaris herkozen. De voorzitter deelde aan de vergadering mede, dat benoemd is tot adjunct-directeur de heer H. J. M. Hofstee. PROEF- EN SCHOOLTUIN. In een gistermiddag in café Central hier ter stede gehouden vergadering is besloten in verband met de vestiging van een Tuinbouwwinterachool tot oprich ting van een proef- en schooltuin te Alkmaar. Het voorloopig comité, bestaande uit de heeren G. Barten, voorzitter, E. Th. v. d. Stok, vice-voorzitter, A. van Reen en, Bergen, secretaris, W. de Geus, P. Gootjes, C. Kieft en F. Plettig werd voor vast be noemd. WERKLOOZEN VERZEKERING. Het bestuur van het departement Alkmaar van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" heeft de vol gende circulaire verspreid. Mannen en vrouwen van Alkmaar, die werkt in fa briek winkel of werkplaats, hebt ge wel tijden gekend van werkloosheid; als er geen vraag was naar Uw arbeidskracht, als ge wel zocht naar werk, maar niemand U noodig had Dan wordt er niets verdiend en Btaat gebrek voor de deur, want ge schaamt U aan te kloppen bij de liefdadigheid. Tegen zulk een achteruitgang, door het ophouden van het loon, bij gebrek aan werk, is maar één mid del Verzekering. Zooals ge Uw woning en huisraad verzekert tegen de schade van een mogelijken brand, zoo kunt ge U ook verzekeren tegen de schade, die ge lijdt in tijden van gedwongen werkloosheid. De Gemeente Alkmaar verleent, bij Verordening van 19 Dec. 1913, (Gemeenteblad no. 431) steun aan elke Vereeniging van arbeiders, die onderling een af zonderlijke Verzekeringskas tegen Werkloosheid heb ben opgericht. Het ligt dus op den weg der Vakver- eenigingen, door zulke Verzekeringskassen op te rich ten, de stoffelijke belangen te behartigen van hare le den, voor het geval dat deze geen werk kunnen vin den, en dit is dan ook reeds door 8 Vakvereenigingen hier ter stede geschied. Maar er zijn onder U tal van mannen en vrouwen, die n i e t lid zijn van zulk eene Vakvereeniging, en die óók bloot staan aan de ellende van: geen werk, geen loon. Ook daarin moet worden voorzien. Oo aan hen wil de gemeente bijslag verleenen, als ze maar blijk geven zich zelf ook te willen helpen, n.l. door zich onderling te verzekeren, d.i. door ieder elke week iets op zijde te leggen voor den kwaden dag. Wilt ge daaraan meedoen? Het Bestuur van het Departement Alkmaar van de, Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" meent dat zulk een onderlinge Verzekering met Uwe medewer king wel tot stand te brengen is. Hoe dit gebeuren kan, zal worden besproken op een Openbare vergade ring in de kleine zaal van de „Harmonie", op Maan dag 22 Juni 1914 te 8 uur. Wie dus niet lid is van een Vakvereeniging die reeds een eigen Verzekeringskas tegen Werkloosheid heeft, wie vreest voor gebrek aan werk in zijn vak" en de gevolgen daarvan voor vrouw en kinderen, kome dien avond daar! LAATSTE BERICHTEN. DE VOORLOOPIGE BEGRAFENIS VAN THOMSON. DURAZZO, 17 Juni. Hedenmiddag had de voor- loopige begrafenis van den gesneuvelden luitenant kolonel Thomson plaats, daar het hier aan conservee- ringsmiddelen ontbreekt De Vorstin, in rouwgewaad, legde een lauwerkrans op de kist Vóór het paleis hechtte de Vorst de voornaamste Albaneesche ridder orden op de kist. De Italiaansche en Oostenrijksche matrozen bewezen de laatste eer. De stoet trok door de stad naar de Katholieke begraafplaats, gevolgd door het geheele diplomatieke en consulaire corps, de hooge militaire en stedelijke autoriteit en een aanzien lijke menigte. Majoor Kroon, die gelijktijdig met de Malissoren in Durazzo aankwam, heeft het opperbevel van de stad op zich genomen. ONDERHANDELINGEN. WEENEN, 17 Juni. Gemeld wordt, dat de op standelingen twee parlementairen naar den Vorst zon den, die geblinddoekt voor hem werden geleid. De onderhandelingen duren voort. GEEN VERDERE OFFICIEREN GEWOND. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. Aan het departement van oorlog is uit Durazzo het volgende radiografische telegram ontvangen: Kroon, Reddingius, Roelfsema, Fabius en Sar niet gewond te Durazzo (w. g.) Roelf sema. ROUWBEKLAG BIJ THOMSON'S DOOD. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. De minister van oorlog zond een telegram van deelneming aan me vrouw Thomson te Groningen. 's-GRAVENHAGE, 17 Juni. De Oostenrijksche en Italiaansche gezanten alhier betuigden namens hunne regeeringen deelneming aan den minister van buitenlandsche zaken. Dankbaar werd aanvaard de aanbieding van Oostenrijk om Thomsons lijk per torpedoboot van Durazzo naar Triëst over te bren gen. De kapitein der marechaussee Thomson, broe der des overledenen, vertrok hedenochtend naar Triëst, na een onderhoud gisterenavond met den ad judant van den minister van oorlog, in opdracht van dezen. Omtrent de uitzending van het pantserschip Noordbrabant was tot hedenmiddag nog niets beslist. OPTIMISTISCHE TELEGRAMMEN. WEENEN, 17 Juni. Uit Durazzo wordt bericht dat daar volkomen ruBt heerscht; de bevolking be vindt zich in een zekere plechtige stemming. E>e op standelingen die vreesden door de hier aangekomen 1500 Meriditen onder vuur gezet te worden, hebben zich vluchtend teruggetrokken; het is zeer onwaar schijnlijk dat zij een verderen aanval zullen onderne men. Men is thans doende de dooden der opstande lingen welker aantal meerdere honderden bedraagt te bergen en de gewonden in de in hospitalen veran derde particuliere huizen onder te brengen, waar zij door de doktoren der oorlogsschepen behandeld en door de dames van het Oostenrijksche gezantschap en andere hier vertoevende buitenlandsche dames ver pleegd worden. Bij de bediening der kanonnen heb ben zich in het bijzonder de beide Duitsche vrijwilli gers Mertens en Hartmann en de Oostenrijksche le luitenant Hassler onderscheiden. Het moedige op treden van Vorst Wilhelm tijdens den strijd heeft bij de Albaneesche bevolking een diepen indruk ge maakt, en daadwerkelijk bijgedragen tot de verhoo ging van zijn positie en zijn aanzien (hm! Red.) Verscheidene dorpen die tot dusver aan de zijde der rebellen stonden hebben zich aan Prenk Bibdoda onderworpen. Evenzoo werd het geheele gebied van den stam Cubeni, zoowel als de steden Tirana en Kawala door Albaneezen bezet, die op de hand der regeering zijn. WEENEN, 17 Juni. Volgens telegrammen uit Skoetari zijn de in Alessio verzamelde Meriditen met Kossowieten versterkt tegen Kroja opgetrokken om den strijd tegen de opstandelingen te beginnen. On der deze troepen bevinden zich ook lieden uit Skoe tari w. o. een aantal aanzienlijke burgers. WEENEN, 17 Juni. De „Wiener Allgemeine Zeitung schrijft dat Tirana, de hoofdzetel van de opstandelingen, in handen der regeer inga troepen is gevallen. Achmed Bey, een der aanzienlijkste nota belen van Midden-Albanië heeft de stad met 1500 man ingenomen. Een groot deel van de opstandelin gen te Tirana heeft zich na de bezetting der stad door Achmed Bey voor den Vorst verklaard. WEENEN, 17 Juni. Volgens de „Albanische Korrespondenz" moeten de regeeringtroepen ook in het bezit van Elbassan zijn. WEENEN, 17 Juni. Naar de „Albanische Kor respondenz" uit Valona meldt hebben de troepen van den Vorst een aanval gedaan op de opstandelingen die in Muzakija aan den benedenloop van de rivier de Semeni ten noorden van Fieri stonden. De opstan delingen trokken zich naar het Klooster Ardeniza te rug, dat een uitstekend verdedigingspunt vormt. On der de regeeringstroepen heerscht gebrek aan ver- plegingsmateriaal. GOED AFGELOOPEN. LONDEN, 17 Juni. Gisteren zijn tengevolge van een aardstorting in de kolomijn te Northamman 200 mijnwerkers 20 uren lang in de groeve opgesloten ge weest. De reddingsbrigade werkte met koortsachti- gen ijver en het mocht haar gelukken de ingeslotenen te bevrijden. EEN ONTPLOFFING. GENUA, 17 Juni. Gistermiddag om 1 uur had bij Gencio in de nabijheid van Genua eene ontplof fing plaats in den dynamietfabriek. De knal was mij-, len in den omtrek te hooren. Men heeft drie lijken ge vonden, terwijl 20 menschen gewond zijn. Het reddingswerk wordt voortgezet. EEN VERDACHT INDIVIDU GEARRESTEERD. PETERSBURG, 17 Juni. Te Odessa werd kort na aankomst der Tsarenfamilie een anarchist, zich noe mende Sohtscheglow in het Hotel Passage gearres teerd. Daar hij hevigen tegenstand bood waren acht agenten noodig hem in de boeien te slaan. De arres tatie geschiedde op aanwijzing der rijkspolitie. Gis teren werd op de binnenplaats van het Hotel een kof fer gevonden die, daar men vermoedt dat er zich een bom in bevindt naar het artilleriedepot werd overge bracht om te worden onderzocht. VREESELIJKE WRAAKNEMING. KERKERADE, 17 Juni Gistermiddag heeft een mijnwerker uit Herzogenrath uit wraak tot 7-jarig zoontje van den mijnwerker Thiel met een revolver doodgeschoten.. De moordenaar werd na hevig ver zet gegrepen en overgebracht naar de marechaussee kazerne TEGEN HET ALCOHOLMISBRUIK. St.-PETERSBURG, 17 Juni. De minister van oorlog heeft eenige maatregelen gepubliceerd tegen de drankmisbruik in het leger. EEN VLIEGMACHINE TIJDENS EEN ONWEER VERONGELUKT. RAMBOUILLET, 17 Juni. Gedurende het hevige onweer dat gisteren in de omgeving woedde, zagen de bewoners van een klein op 18 Kilometer verwijderd dorp een vliegtuig in de lucht omslaan en naar bene den storten. Het toestel werd verbrijzeld. De beide inzittenden werden van onder de overblijfselen van daan gehaald. Naar het scheen hadden zij geen ver wondingen bekomen, zoodat men niet verder op hen acht sloeg. Men heeft echter thans het vermoeden dat de twee personen van vreemde nationaliteit waren. Een onderzoek wordt ingesteld. TURKIJE EN GRIEKENLAND. PARYS, 17 Juni Naar de Fransche bladen ver nemen zal het antwoord van Turkye aan Griekenland in een verzoenenden geest gesteld zijn. De reden daar van is dat men op het oogenblik geen oorlog tegen Griekenland wenscht te voeren. De Atheensche pers dringt er op aan dat Turkye hare toerustingen ter zee zal beperken. Men vraagt zich af wat de mogendhe den zullen doen om een conflict te vermijden. (Ongecorrigeerd Ingezonden Mededeelingen. Voedsel is de bron van alle kracht. Wanneer een zwakke zijn krachten wil herwinnen is er slechts één middel: eten. De bittere ironie van het lot wil ech ter vaak, dat juist degenen, die het meest voedsel noo dig hebben, het minst voedsel kunnen verdragen. Het voedsel, dat zij tot zich nemen, vormt schadelijke bij producten bij de vertering, de spijsverteringsorganen zijn zwakmen moet eten, men wil eten maar men kan niet eten. Voor al deze zwakken bestaat één middel om toch het zoo noodige voedingsmateriaal op te nemen. Dit middel is Sanatogen, aat het zuiverste, natuurlijk ei wit gebonden aan phosphor bevat. Sanatogen wordt altijd verdragen, geeft krachtige versterking en wekt in hooge mate den eetlust op, terwijl het bijdraagt tot de betere vertering van het andere gewone voedsel. Deze eigenschappen van Sanatogen zijn door meer dan 20.000 medici schriftelijk erkend. Niemand minder dan de beroemde Berlijnsche kli- niker. Prof. E. von Leyden schrijft: „Ik heb Sanato gen m mijn kliniek en in mijn particuliere practijk vaak en gaarne voorgeschreven en ben met de resul taten buitengewoon tevreden." Sanatogen is in verpakkingen van af één gulden bij alle Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. BUITENLAND. FRANKRIJK. Het kabinet-Viviani heeft den eersten aanval in de Kamer glansrijk doorstaan. De minister president hield een lange, ietwat gezwollen regee- ringsverklaring, waarin te kennen werd gegeven, dat de regeering uitsluitend wenscht te steunen op het gezag eener republikeinsche meerderheid. De wet tot verlenging van den militairen diensttijd is, zoo zeide de heer Viviani, alleen niet voldoende om de landsverdediging te verzekeren. De regeering zal binnenkort een aantal voorstellen indienen betref fende de militaire voorbereiding der jeugd en de or ganisatie der reserves. Eerst wanneer de uitwerking van die wetsontwerpen gebleken is, zal de regeering, rekening houdende met de eischen van 's lands defen sie, een gedeeltelijke verlichting van de militaire las ten kunnen voorstellen. Deze zinsneden werden stormachtig toegejuicht door het centrum en tal van afgevaardigden der lin kerzijde. De socialisten vielen herhaaldelijk den mi nister-president met ironische interrupties in de rede. De heer Thierry bepleitte de noodzakelijkheid, om herstel van den tweejarigen dienstplicht voor te berei den, de heer Jaurès veroordeelde scherp de wet op den driejarigen diensttijd. De minister-president zeide in antwoord hierop: Deze wet is niet onaantastbaar en een wijziging zal kunnen worden overwogen als de omstandigheden 't toelaten, maar indien ik in October 1915 nog aan het bewind ben, zal ik de lichting van 1913 niet naar huis laten gaan. (Langdurige toejuichingen en levendige protesten der socialisten). Met 370 tegen 137 stemmen werd een motie aange nomen, waarin vertrouwen in de regeering werd uit gesproken. De geünificeerde radicalen, die als één man tegen het kabinet-Ribot had gestemd, vielen in tweeën: de aanhangers van Caillaux stemden met de regeering, een groepje Combisten voegde zich bij de suuaiisieu. Gemengde Mededeelingen. HEVIG ONWEER. Euven Parijs neen maandagavond een üevig onwe- dei, gepaard met hevige regenval, gewoed. /Looais we gisteren reeds mededeelden, hadden tengevolge van net springen van nooihuizen en overstroomingen in de oüuergrondscne spoor, verzandingen plaats, waai dij versuieidene personen het leven verloren en veel schade werd aangelicht. Een plein verzakte plotseling 15 a 20 Meter over een uitgestrektheid van pi. m. 2U0 vierk. Meter. Ver- sciiemene personen werden medegesleurd en verplet terd tusschen de steenen, het plaveisel en balken. 1 egehjkertijd sloegen hooge vlammen uit den grond op, tengevolge van het breken eener gasleiding. De viammen laaiden op tot de tweede étage der dichtbij gelegen huizen en wierpen een spookachtig schijnsel over het tooneel van verwarring. De brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was, haalde verscheidene per sonen, die min of meer ernstig gewond waren, uit den afgrond, doch kon niet allen redden. Een tiental personen is bij de instorting verdwenen. Op het plein St. Augustin stortte eveneens met groot geraas het plaveisel in en zag men een taxi auto verdwijnen, waarin een dame gezeten was. Zoo wel de dame als de chauffeur van den taxi-auto bleken reeds overleden te zijn, toen de brandweer met de grootste moeite er in geslaagd was den auto uit het geopende gat te trekken. Op den boulevard Haussmann ontstond een groote verzakking. Een riool sprong op de lijn van de Mé- tropolitain en het uitstroomende water sleepte alles in zijn onweerstaanbare vaart mede. Op verscheidene plaatsen biedt de stad den aanblik van meren en modderpoelen. De geheele straat voor de magazijnen du-Printemps is door de drukking van het water opengescheurd en dreigt thans in te stor ten. Op verscheidene lijnen van de Métropolitain is het verkeer gedurende verscheidene uren onmogelijk geworden door het indringen van het water. Op den boulevard Ney is een os in een diepte gevallen. Op deze plaats staat het water 60 c.M. boven den bega- nen grond. In de ondergrondsche gang van den Métropolitain bij Porte Lachapelle is het water drie meter hoog ge stegen. Negen paarden zijn verdronken. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in, wel ke o. a. een vrouw, die bezig was een aantal klanten op een terras van een café te bedienen, zwaar ver wondde en verscheidene personen op een boot om ver wierp. Dicht bij deze plaats liepen vijf arbeiders, die in een riool werkzaam waren, tengevolge van den bliksem ernstige brandwonden op. Zij werden naar een ziekenhuis gebracht. Ook sloeg de bliksem in een kerk en doodde vier menschen. Gedurende den geheelen avond was er geen drink water, gas en electriciteit te verkrijgen in een aantal straten en in het centrum van de stad, voornamelijk op den boulevard Haussmann, in de straten Trouchet du Havre en Auber. In de omstreken van Parijs zijn de lijnen der cein- tuurspoor overstroomd en onbruikbaar, in het bijzon der te Saint Denis en Lachapelle. In tegenwoordigheid van den minister van binnen- landsche zaken, den prefect van politie en dien der Seine had den geheelen nacht het ruimingswerk plaats. Des morgens waren zes lijken aan het licht gebracht. De prefect der Seine meende, dat de grondinstor- ting toegeschreven moet worden aan het te drukke verkeer. Parijs wordt te klein voor zijn bevolking. Het eenige middel is gebruik te maken van de omman- teling der stad, ten einde de binnenstad te ontlasten. De hoofd-ingenieur van den Parijschen ondergrond- schen spoorweg heeft gezegd, dat z. i. de grondstor- ting toegeschreven moet worden aan het springen van riolen, die door het water van de stortbuien overvol waren. De werken, die er telkens weer voor den spoorweg onder den grond uitgevoerd moeten wor den, maken den grond rond de riool-geleidingen steeds losser en zoo staan deze gemakkelijk aan bar sten bloot. De regenmeters wezen in één uur tijds een regenval van 50 m.M. aan. Op ééen dag viel er in het geheel 73 m.M. Ook in België heeft een hevig onweder gewoed, dat groote schade heeft aangericht. Uit alle provin cies komen berichten van hevige branden, door het in slaan van den bliksem onstaan. Ook heeft de gewel dige regenval veel schade aangebracht. In het geheel zijn ongeveer 12 menschen door den bliksem ernstig gekwetst, en drie personen gedood. In een park te Brussel hadden vijf menschen beschutting gezocht on der een grooten olm. De bliksem sloeg in den boom, waarbij twee mannen, een vrouw en twee kinderen ernstige brandwonden bekwamen. Op verschillende lijnen moest het spoorwegverkeer wegens het wegspoelen van den grond onder de rails, worden gestaakt. Boven Engeland heeft eveneens een hevig onweer gewoed, waarbij zeven menschen het leven verloren. Twee groepen menschen, die op een weide van een Londensche voorstad onder een boom schuilden wer den door den bliksem getroffen. Bij de eene groep werden een jonge vrouw en vier kinderen onmiddelijk gedood terwijl een jonge man later in het hospitaal is overleden. De andere groep bracht er het leven af, doch verscheidene personen werden min of meer ern stig gewond. Er vielen hagelsteenen van een verbazingwekkende afmeting en bloembedden en broeikassen hebben groote schade geleden. Het was alsof het plotseling herfst was geworden zoo ontbladerd waxen boomen en struiken. Daarbij veroorzaakten de zondvloedach- tige regens overstroomingen die sommige wegen on begaanbaar maakten en het verkeer stremden. De St Marks Church aan den Clarendon Road (Lewisham) is op verschillende plaatsen door de bliksem getroffen en beschadigd; een zwaar bronzen altaar-kruis werd een eind weggeslingerd. In sommige districten be draagt de schade duizenden guldens. In een station te Bellingham sprongen de vonken uit het telefoontoestel, waarna een hevige ontploffing volgde, een deel van den schoorsteen stortte omlaag en een steen van ongeveer 150 K.G. werd een heel eind weggeslingerd. Te Kew was de regenval 34 m.M. EEN KAPPERSZAA KIN DE LUCHT! Op het Oostenrijksche vliegterrein te Asperen had een aviateur de weddenschap aangegaan, dat hij zich gedurende een vlucht zonder hulp, geheel alleen, zou scheren. De weddenschap ging om 300 gulden. Talrijke sportslieden woonden het aangaan der wed denschap zij. De vlieger steeg met zijn machine tot 1000 meter hoogte op. Terwijl hij het vliegterrein herhaalde malen rondvloog, zeepte hij zich in en scheerde zich. Hij stuurde het toestel met de beenen. Hij vloog tamelijk zeker en landde na 21 minuten, glad geschoren, weer op het vliegterrein. Op de Elbingrivier (Duitschl.) kantelde een met zeven personen bezette boot om. Zes van hen verdronken. KORTE BERICHTEN. Een sterke politiemacht bewaakt de drinkwa terreservoirs waaruit een groot deel van Oostelijk

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2