DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Hotel „Trompenberg", Egmond a. Zee. No. 144 Honderd m zestiende Jaargang. 1914 ZATERDAG 20 JUNI. Diner Dimanehe 21 JUIN. Menu: D© macht van het kleine i'mwmm sammi ■iiS junmmer uit 4 bladen. ALKMAAR, 20 Juni. In de algemeene vergadering van „Vrede door Recht," welke Donderdag te Amsterdam werd ge houden, heeft mr. H. van de Rivière zich tot tolk kun nen maken van het Groningsche comité, dat een toe nadering tot stand wil brengen tusschen de zes klei ne staten van Noordwest Europa. Deze gelegenheid deed zich voor bij de behandeling van een motie natuurlijk zal men zeggen, want bijeenkomsten van pacifisten zijn in den regel ware motie-fabrieken, welker productie meer in woorden dan in daden ple gen te bestaan. De practische beteekenis bijv. van een besluit, waarbij de Bond zijn leden opwekt om het congres te Weenen bij te wonen, ontgaat ons ten eenenmale. En aan de motie, waarop wij hierboven doelden en waarbij het hoofdbestuur werd uitgenoo- digd z.ch in verbinding te stellen met de vredesveree- nigiugen in een of meer der mogendheden van den tweeden rang, teneinde te overwegen, door welke mid delen meerdere onderlinge samenwerking ware te verkrijgen, ter bevordering van de internationale reel, sorde en van den wereldvrede, werd de schep pen r'e kracht grootendeels ontnomen, doordat de op dracht aan het hoofdbestuur minder imperatief werd gesteld. Blijkens het jaarverslag is het ledental van den Bond sinds 1 Januari 1913 gestegen van 2400 tot 5000, maar zal hij vat op de massa blijven be houden, dan zal hij vooral zijn kracht moeten zoeken in practischen arbeid, in werk, waar men iets aan heeft, dat naar buiten spreekt, dat meer overtuigt dan het woord van de vele geschriften en van de vele pro- paganda-vergaderingen, welke de Bond in elkaar zet. En het komt ons voor, dat hetgeen mr. van de Rivière met klimmend succes propageert, bij uitstek practisch werk mag heeten. Het Groningsche comi té (waarvan hij de ziel is) wil de moreele, en te vens ook de materieele, belangen van de kleine sta ten uit het Noord westen het zoo aparte zuiden en het rumoerige Oosten heeft men er wijselijk buiten gelaten behartigen. Het wil het bewustzijn aan- kweeken, dat de kleinere volkeren onder gelijksoorti ge omstandigheden naar gelijksoortige idealen kun nen streven, het wil een betere kennismaking, méér ge dachtewisseling, méér meeleven tusschen de drie Noordelijk, volkeren, Zwitserland, België en Neder land, bevorderen. Het streeft naar dit doel, niet door diplomaten of regeeringspersonen erin te moeien, maar door eenvoudige burgers bijelkaar te brengen. De opzet is zoo, dat men eerst een voorloopige ver gadering van enkele dier mannen zal beleggen, ten einde hierdoor te komen tot een vereeniging, welke zich het hierboven aangegeven doel stelt. En als middelen om dat doel te bereiken meent men dan in de eeiste plaats te kunnen denken aan een congres met een tentoonstelling, die vooral een beeld zal bie den van de zes staten en natuurlijk ook een econo misch doel heeft. Dit congres en deze tentoonstelling zullen dan telkens in een ander van de zes bedoelde landen herhaald en voor de eerste maal in Gronin gen gehouden worden. Aan moreele en materieele belangen wordt derhal ve gedacht. De zes kleine staten zullen geen gecom bineerde Triple Entente en Drievoudig verbond in het klein, geen „Vereenigde staatjes van Noord-West Europa" vormen. Politiek verbond of militaire alli antie is teneenenmale buitengesloten. Veeleer wil men het tegendeel zulk een verbond of zulk een alliantie zou een oorlogszuchtige tendenz hebben en men streeft juist naar een vredelievende manifesta tie Beschaafde kleine naties zijn niet militaristisch ge strand. Zij hebben geen belang bij een offensief op treden, zij moeten van zich af kunnen bijten, wanneer ze geslagen worden, maar zelf aanvallen doen ze niet. Vandaar dat de zes genoemde volkeren zoo uitnemend bij elkaar zijn te brengen voor de vredes beweging. Terecht betoogde mr. van de Rivière dan ook, dat hierdoor een publieke opinie zou komen, die, los van het militair geweid, een zegenrijken invloed zou uitoefenen en den vrede, niet door geweld maar door recht, zou propageeren. Vanzelf zou dat een goeden terugslag moeten hebben op de volkeren der groote mogendheden. Hef groote gevaar, dat den Europeesdien vrede steeds bedreigt zit niet in den Oosthoek, maar ligt tusschen Parijs en Berlijn. Wat zou het een opluchting geven, wanneer het Fransche en het Duitsche volk elkaar eens konden naderen! Een Fransch-Duitsche toenadering zou de vredeszaak dienen als geen andere. Eens van zin, zouden de be woners der zes kleine staten die toenadering in niet geringe mate kunnen bevorderen. Niet slechts door het gegeven voorbeeld, maar ook nog op andere wij ze. In die zes staatjes zijn beider ras, beider taal, beider cultuur der twee groote mogendheden veree- nigd. Zij hebben dus volop gelegenheid, behulpzaam te zijn bij het overbruggen van het water, dat thans de beide groote naties scheidt. De Kleine-Sta ten ten toonstellingen zullen ook Fransche, ook Duitsche bezoekers trekken, de bewoners der kleine staten zul len meer dan tot dusverre ook Duitschland, ook Frankrijk gaan bezoeken. Hier opent zich een nieuw verschiet, doet zich een ruim arbeidsveld voor, dat tot dusverre onontgonnen bleef en toch rijke vrucht kan dragen. De waarde van dit soort propaganda on derschatte men niet. Immers, wanneer de volkeren willen, dan moeten de regeeringen. Zoo treffend juist zegt prof. van Vollenhoven in zijn bekende bro chure, dat de regeeringen, of ze wilden of niet, heb ben moeten gelooven aan ethische sociale politiek, dat zij hebben moeten gelooven, of ze wilden of niet, aan de ethische koloniale politiek, dat ze zullen moeten gelooven, of ze willen of niet, aan ethische internatio nale politiek. In de vredesbeweging heeft het kleine vooral macht. En waar de Groningsche beweging in meer dan één opzicht van het kleine uitgaat om tot het grootere te komen, beschouwen wij het initiatief bui tengewoon gelukkig enhet welslagen, afgezien nog van de commercieele voordeelen, als een zaak van groot gewicht. BINNENLAND. EERSTE KAMER. Zonder beraadslaging werd gisteren goedgekeurd een reeks van kleine wetsontwerpen o.m. tot verbou wing en uitbreiding van het Tweede Kamer-gebouw, tot aanwijzing van de Visschershaven te IJmuiden als staatsbedrijf en het wetsontwerp, houdende bepalin gen tot bescherming van in het wild levende nuttige dieren. Daarna werd gehandeld het wetsontwerp tot hef fing eener bijzondere belasting ten behoeve van de provincie Friesland. Na eenige opmerkingen werd ook dit ontwerp goed gekeurd. De Kamer werd daarna verdaagd tot Dinsdag 7 Juli. ALBANIë. Naar het correspondentie-bureaii-Mirbach aan de N. R. Ct. uit Keulen seint, zullen luitenant-generaal De Veer en majoor Sluys daar vanmiddag aankomen om binnenkort in gezelschap van dr. Berghausen, den vroegeren lijfarts van den Vorst van Albanië, naar Durazzo terug te keeren. OVERSTE THOMSON. De Koningin heeft een telegram van rouwbeklag ontvangen van de Internationale Controle-commissie, onderteekend door den president, den heer Winchel en van den volgenden inhoud: De leden der Internationale Controlecommissie ver zoeken Uwe Majesteit eerb'iedig wel hun diepgevoel de betuiging van deelneming te willen aanvaarden met den dood van overste Thomson, gevallen op het veld van eer, bij de vervulling van de taak, waartoe Uwe Majesteit hem geroepen heeft. Albanië verliest in hem een zijner trouwste vrien den en de controle-commissie een medewerker, op wien zij kon steunen bij de vestiging van den nieuwen staat. De Albaneesche politie heeft het volgende tele gram van rouwbeklag, in het Fransch gesteld, doen toekomen aan mevrouw Thomson: „De Albaneesche politie, die haren zeer beminden chef, kolonel Thomson, verloren heeft, deelt in uw smart en verzoekt u hare eerbiedige deelneming te aanvaarden." Ook de minister van oorlog ontving een dergelijk telegram van de Albaneesche politie, waarin deelne ming wordt betuigd met den nobelen dood van haar geliefden chef, wiens zeldzame eigenschappen de Al baneesche politie Holland hebben leeren bewonde ren. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft in het Fransch het volgende telegram ontvangen uit Du razzo De stad Durazzo verzoekt u, getroffen door den dood van overste Thomson, den heldhaftigen zoon van Nederland, aan diens familie en aan zijne geboor teplaats de levendige smart te kennen te geven, welke onze geheele bevolking gevoelt. Neueriand kan er trotsch op zijn, dergelijke zoons voort te brengen. (w. g.). De burgemeester van Durazzo, Michele Djonroshopovetz. De burgemeester heeft mevrouw de weduwe Thom son telegrafisch van deze betuiging van deelneming kennis gegeven. Ook de burgemeester van Voorscho ten, de geboorteplaats van majoor Thomson, is met het telegram in kennis gesteld. Het Groninger Dagblad meldt, dat op initiatief van officieren en onder-officieren van het garnizoen te Groningen bij alle korpsen gelden zullen wordéh in gezameld voor een borstbeeld van majoor Thomson, dat geplaatst zal worden voor de kazerne te Gronin gen. Gemengd nieuws. NEDERLANDSCHE WERKLOOSHEIDSRAAD. In een gistermiddag te 's-Gravenhage gehouden vergadering is een federatie van vereenigingen op het gebied van bestrijding der werkloosheid opgericht. De vergadering werd bijgewoond door Minister Treub, wien het eere-voorzitterschap werd aangebo den. Tot voorzitter van den Raad werd benoemd prof. dr. I. P. ée Voovs. VISSCHERIJWET. De kantonrechter te Hoorn nam gisteren een be langrijke beslissing inzake de Visscherijwet. 'tGold een kwestie, waarin voor 't eerst een uitspraak is ge daan. Volgens de oude visscherijwet was de pachter van het vischrecht niet de vischrechthebbende. De nieuwe wet van 1 Jan. 1911 geeft geen definitie. Wel wordt de pachter als vischiechthebbende beschouwd in een commentaar op de wet, uitgegaan van het Ministerie van Landbouw, Handel en Nijverheid. De pachter van het vischwater moet vergunning geven; is hij nu de vischrechthebbende? of is hij vischrechthebbende, die de beschikking over geheel het water als zoodanig 'heeft. Het O. M. beschouwde den pachter als de visch rechthebbende en eischte tegen een Enkhuizer vis- scher, die in het door een ander gepachte water vischte 5 dagen hechtenis. De kantonrechter besliste overeenkomstig de mee ning van het O. M. en legde een straf op van 10 g. boete of 5 d. hechtenis. 25-JARiG JUBILé „JACOB KWAST." De Zangvereeniging Jacob Kwast te Wognum (de Wognummers) viert 19 en 20 Juli haar 25-jarig bestaan. Het eerecomité bestaat uit de heeren N. A. Commandeur (burg. van Wognum), J. J. Winkel, (burg. van Medembiik), J. E. G. C. Dibbits (burg. v. Zwaag), ds. J. Groenewold( Wognum), L. C. v. Ba len Blanken (arts Spanbroek), L. H. W. Jansens (arts Wognum). Er wordt een feestgebouw opgericht met 4000 zit- plaaisen. Op het terrein wordt een kermesse d'été gehouden. Biede worden electrisch verlicht. Zondag half 1 concours van gemengde zangvereenigingen, 2e afd. Ie pr. verg. zilv. med. en 50 g. benevens zilv. med. Prins Hendrik. 2e pr. zilv. med. en 25 g. 3e pr. zilv. med. en 10 g. 4e pr. zilv. med. 5e pr. bronzen medaille. Deelnemende vereenigingen: Gemengd koor te Zuid-Scharwoude, Kolhom te Kolhom, Crescendo te de Rijp, Zang en Vriendschap te Landsmeer, Oost woud te Oostwoud, Oefening baart Kunst te Andijk, 't Blauwe Luit te St. Anna Parochie, Amstels Zang koor te Uithoorn en Zanglust te Berkhout. Om 6 uur concours der le af deeling. Ie pr. verg. zilv. med. en 100 g. met zilv. med. der Kon.-Moeder. 2e pr. zilv. med. en 50 g. 3e pr. zilv. med. en 25 g. 4e pr. zilv. med. 5e pr. br. med. Deelnemende vereen.: Ons Genoegen te Assen delft, Vox Humana te Santpoort, St. Caecilia te Vel- zen, Oefening baart Kunst te Nieuwendam, Crescen do te Noord-Scharwoude, Apollo te Wieringerwaard, J. S. Bach te Watergraafsmeer, Oefening baart Kunst te Sappenneer, Concordia te Westzaan, Frysk Sjonkoor te Gorredijk. Daarna eerewedstrijd tusschen de eerste en tweede prijswinc. der beide afdeelmgeri. Ie pr. gr. zilv. lauwertak en züv. med. der Koutogiü, 2e pr. verg. zilv. med. De jury bestaat uit de heeren Barend Kwast (Li verpool), H. J. den Hertog (Amsterdam) en W. Saai (Wognum. Des Maandags wordt een concours hippique ge houden. Jury de heeren F. M. de Leur (Hoorn), L. v. Reeuwijk (Haarlemmermeer, A. Commandeur, (Berkhout), P. Kaan Dz. (Anna Paulowna), G. La- keman (Purmerend). Om half acht geeft Jacob Kwast een concert. 's Avonds vuurwerk en bal. EEN ONGEVAL. Te Westwoud is, meldt het N. v. d. D., de 18-jarige timmermansgezel C K., uit Medembiik, bij het werk op een steking aan een nieuwgebouwd huis met het nuoid voorover op een straatje van gewapend beton gevallen. I er gerechtelijke schouwing is het lijk naar Alkmaar vervoerd. De Officier van justitie en de gemeente-architect van Hoorn hebben een onder zoen naar de stelling ingesteld; een batting is in be slag genomen. NIET TE LAAT. De afdeeling Kollum der S. D. A. P. heeft thans reeds, voor het geval de Tweede Kamer eens ontbon den mocht worden, voorloopige candidaten voor eene eventueele verkiezing van een lid in het district Tiet- jerksteradeel gesteld. Evenzoo de afd. Rottevalle. SYMPATHIE VOOR DEN NEET-BENOEMDE. Door bijna alle ouders van schoolgaande kinderen slechts één heeft geweigerd te teekenen is aan den heer G. Koiter, benoemd, hoofd der school te Hui- zum (Fr.) wonende te Oudkerk, het verzoek gericht, om de benoeming niet aan te nemen. Deze adresbeweging is een gevolg van de algemee ne ontstemming, die er heerscht over het passeeren van den heer G. Bron, waarnemend hoofd dier school, wiens naam ook op de na vergelijkend onderzoek op gemaakte alphabetische voordracht voorkwam. EEN ADRES. De Bond van Machinisten ter Koopvaardij heeft, in verband met het vergaan van de „Empress of Ire land", in een adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, ten sterkste er op aangedron gen, dat alsnog ten spoedigste het reeds gedurende eenigen tijd bij de Tweede Kamer ingediende ont werp van wet ter verzekering van zeevarenden en zee- visschers tegen de geldelijke gevolgen van bedrijfs ongevallen in behandeling kome, opdat eindelijk dit ontwerp tot wet worde verheven. CRITIEK OP CRITIEK 't Was een warme, zomersche dag m Mei. In het ge- ouuw vau ue uucuuaniwiij&en ueeischte ae drukte, uie vuutaigddt aau de opening van een tentoonstelling üe zon oiaxerae op het dak en de wanden van het uuuicii geoouwtje; wjjü open stonden de deuren om wat koette te doen binnenstroomen, maar de zon ver hitte de hoofden, verhitte de gemoederen in een der getuigenkamers in het Paleis van Justi tie te Amsterdam was het gistermiddag al kubisme en futurisme. Een bent van Sint Lucas, waaronder vele beoeloiaars der „onafhankelijkheidstheorie" zaten op de oauken, op de stoeien, op de tafels, 't Was er een drukke conversatie en het middelpunt der gesprekken vormde een zeer jeugdig, zeer blondharig kunstenaar de beklaagde van dezen middag. Toen de deurwaarder van z'n rol de volgende zaak afriep: Nardus Henri Wolf contra Erich Wichmann, streek heel de schildersbent neer op de lange banken. Niet om straks als getuigen te fungeeren waren ze ge komen; louter uit collegialiteit, uit broederlijkheid, uit nieuwsgierigheid In de beklaagdenbank ging de heer Wichmann plaats nemen en hij hooide den ambtenaar van het O. M. voorlezen, dat hij, Wichmann, op den dag van de opening der tentoonstelling den heer N. H. Wolf moedwillig en gewelddadig eenige klappen met de vlakke hand in het aangezicht had gegeven, waardoor de heer Wolf pijnlijk werd getroffen en aangedaan Mr. Perel stelde zich civiele partij voor den heer Wolf en vorderde toewijzing van een bedrag van 28 voor geleden schade door getuige Wolf. De heer Wichmann bekende het hem ten laste geleg de. Hij deelde mede, na eerst een en ander uit de voorgeschiedenis van de ruzie tusschen hem en den heer Wolf te hebben verteld (de president moest be klaagde wegens zijn heftige uitlatingen tot de orde roepen) dat hij, nadat de heer Wolf tot twee keer toe in zijn blad „Kunst" had geschreven, dat Wichmann's werk niets anders kon zijn dan zuivere voor-den-gek- houderij, den heer Wolf op den openingsdag der ten- toonstel'ing had toegevoegd: „Ik geef u volkomen het recht mijn werk voor idioot, voor gek te schelden, maar aan mijn goede trouw moogt ge niet twijfelen." De heer Wolf had toen den heer Wichmann toege- Consommé Souveraine. Sole la Colbert p. Nouvelles. Entrecöte Chez-Soi. p. pois primeurs en nid. Asperges de puteau en branches. Reine de Poussin röti. Compote aesortie. Coupe Mocca. FruitsFromage. voegd: „Maar u is gek!" Deze had toen den heer Wolf met de vlakke hand een pa; riappen toegediend, waarna de h Wolf pogingen hara aangewend hem, beklaagde tegen den buik te trappen. De het: Woif deelde mede dat hij op den bewusten middag met ran tweetal .'u-eren stond te praten, De heer - "ichmann was naar hem toegekomen eu had gezegd: „je hebt twee fceet crltkk over me geschre ven als je dat voor den draden keer doet sla ik je op je gezichtI" Wolf zeide toen: „Als je dat deedt, zou het een mooie reclame voor je zijn; en je houdt wel van reclame, maar als je het doet, ben je gek!" „Ja," hield Wolf vol, „als je dat doet ben je gek!" Wichmann sloeg getuige toen tot drie keer toe op zijn gezicht, waardoor getuige's pince-nez van den neus vloog; een kostbaar pince-nez was het, met een bijzonder montuur uit Rotterdam afkomstig. Een nieuw montuur zal 28 gulden kosten, wijl het goud achttien karaats is. Getuige heeft niet getracht, zooals beklaagde be weerde, hem een schop in den onderbuik toe te die nen; wel ontdeed hij zich van jas en handschoenen om den heer Wichmann te lijf te gaan en dien even eens op zijn gezicht te slaan, maar omstanders ver hinderden dit en men zeide, dat de burgemeester in het gebouw rondwandelde. Toen heeft getuige zich verder maar kalm gehouden. Als den heer Wichmann gelegenheid wordt gege ven, naar aanleiding van getuige's verklaring een en ander in het midden te brengen, bezigt hij wederom termen, die den president noodzaken, hem tot de orde te roepen. „Als ge u weer op dergelijke wijze uitlaat, ontneem ik u het woord en geef u geen gelegenheid meer u te verdedigen," zei de president. Een getuige die bij den heer Wolf stond, toen de klappen vielen, legde getuigenis af, die de verklarin gen van den heer Woli' bevestigden. Mr. Luyken Glashorst, ambtenaar van het O. M., zei in zijn requisitoir, dat het beter ware geweest, in dien beklaagde zich op de tentoonstelling der Onaf- hankelijken iets minder onafhankelijk hadde betoond, zoodat hij niet met de justitie in aanraking was geko men. Spreker acht de lezing der getuigen de juiste. Het ten laste gelegde achtte spreker wettig en over tuigend bewezen. Hij eischt 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De verdediger van den heer Wichmann, mr. C. Koning, drong aan op vrijspraak, omdat geen opzet tot beleediging heeft voorgezeten. Mr. Perel lichtte thans de vordering toe en vermin derde ze tot 20 als tegemoetkoming in de onkosten voor reparatie van het gouden lorgnet. Mr. Bekiker bestreed de civiele vordering op grond dat zij te laat was ingediend en absoluut niet bewezen was. Uitspraak over 8 dagen. (Hbld.) UITAKERSLOOT. Door ongesteldheid van Ds. Knoop zal morgen avond 7 uur, in de Herv. Kerk optreden de heer G. Westmijse, candidaat t. d. H. D. te Leiden. UIT ZUID-SCHARWOUDE. In de gisteravond gehouden vergadering van de Schoolfeestcommissie werd het reglement goedge keurd. Aan de beurt van aftreding waren de heeren Jb. Verkroost, S. de Boer, S. Zeeman en G. Bekker. Gekozen werden de heeren Alb. Boon, J. de Ruiter Pz., J. Krul Jr. en Jb. Strijbis. De volgende week zal een rondgang met de lijsten worden gemaakt. UIT WIERINGERWAARD. Gisteravond vergaderde de Raad. Naar aanleiding der notulen deelde de voorzitter mede dat hij nog niet aan het toezicht van de spoor heeft geinformeerd naar de instructie van den machinist over 't niet stoppen bij den Overweg, doch het is gebleken, dat er nu toch steeds al wordt gestopt. De heer Dr. G. J. Folpmers vroeg wegens zijne be noeming tot Gouvemements-geneesheer bij de Banka- tinmijnen in Ned.-Indië, tegen 1 Augustus ontslag. Mocht blijken, dat er tegen dien tijd nog geen andere dokter is benoemd, zou de heer Folpmers wel tegen 15 Augustus willen gaan. B. en W. hadden gemeend, dit niet van elkander te moeten laten afhangen, doch den datum te bepalen op 15 Augustus en wanneer er tegen 1 Augustus een nieuwe dokter is te vinden, aan dokter Folpmers 14 dagen verlof te geven. De heer C. Blaauboer vroeg hoe de instructie luidt in verband met den termijn van opzeggen. De voor zitter antwoordde, dat dit 2 maanden is. De heer Sij- brands vond dezen termijn te kort en zou dit op 3 maanden willen stellen, waarmede de heer A. D. Sleu tel volkomen kon instemmen. De voorzitter wilde dit punt straks behandelen. Op voorstel van B. en W. werd besloten het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. In verband met dit ontslag werd medegedeeld, dat de brongasinstallatie tegen taxatieprijs zal moeten worden overgenomen. De heer A. Visser vroeg of de nieuwe dokter 't ook voor dezelfde waarde kan over nemen, dan zou men vrij van taxatie zijn Het bleek echter, dat dit niet kon, ingevolge een vorige overne ming. Er zal dus een taxateur moeten worden be noemd door den Raad, een door den dokter, terwijl deze twee dan nog een derde kunnen benoemen. Door den Raad werd de gemeente-opzichter aangewezen. De instructie van den dokter werd gewijzigd in dien zin, dat deze verplicht zal zijn minstens 4 maal ner jaar een onderzoek te doen naar den gezondheids toestand in de openbare school. Dit was thans min stens tweemaal. De opzeggingstermijn werd onver anderd gelaten. ALKMAAR COURANT

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1