Jünos Bitterwater. de en tucht bij het volk zal worden bevorderd. Even eens zou dan kunnen worden gevraagd de beschik baarstelling van gymnastieklokalen ten behoeve van tumvereenigingen, hetzij gratis, hetzij tegen geringe vergoeding. Ook zou het denkbeeld van gemeente lijke tumhallen in overweging gegeven worden. Dit voorstel werd eveneens aangenomen. EEN REFERENDUM OVEK DE KERMIS. De Raad van Almelo besloot met 10 tegen 0 stem men, om alvorens met betrekking tot de ingekomen adressen vóór en tegen wederinvoering der kermis, een beslissing te nemen, deze zaak aan een referendum te onderwerpen en daaraan onder controle der ge meente te doen deelnemen hen, die op de thans van kracht zijnde kiezerslijst voorkomen. De burgemees ter deelde mede, dat hij er ernstig over dacht, dit be sluit, dat z. i. in strijd is met de wet, aan H. M. de Koningin ter vernietiging voor te dragen. GEMEENTE-ONTVANGER GESCHORST. Daartoe in een spoedeischende vergadering bijeen geroepen, heeft de gemeenteraad van Bemmel op voor-1 stel van B. en W. den gemeente-ontvanger, den heer W. M. Hermsen, geschorst, ingaande denzelfden dag, voor onbepaalden tijd en met inhouding van salaris. De reden van deze beslissing moet gezocht worden in het feit, dat de heer H., die reeds gedurende langen tijd ongenoegen heeft met B. en W., herhaalde malen geweigerd heeft, bescheiden (oude mandaten) ter in zage te geven en verder dat hij, niettegenstaande ver bod, aanslagbiljetten gebruikte, afwijkend van de door B. en W. voorgeschrevene. VEREENIGING TOT VERBREIDING VAN KENNIS OVER NEDERLAND IN HET BUITEN LAND. In Den Haag is een vereeniging opgericht voor ver breiding van kennis over Nederland in het buiten land. Art. 1 omschrijft het doel van de vereeniging als volgt: Zij stelt zich ten doel om buiten Nederland meer algemeen bekend te maken hetgeen door Neder land en de Nederlanders op oeconomisch, sociaal en wetenschappelijk gebied is tot stand gebracht, Juiste begrippen omtrent Nederland en Nederlandsche toe standen te verspreiden en in bepaalde gevallen voor een bepaald Nederlandsch doel op te komen. Onder Nederland worden In dit verband ook de Ne derlandsche koloniën verstaan. Zij tracht dat doel te bereiken (art. 2) o. m. door: Het doen houden van voordrachten in het buitenland; het doen uitgeven van geschriften; en in bijzondere gevallen het doen plaatsen van artikelen in buiten landsche bladen en tijdschriften. VOOR EEN GOED DOEL. De vereeniging „Texel's Belang" te Texel, welke zich ten doel stelt weduwen en weezen van Texel te steunen, begint den bodem van haar kas te zien. 16 Weduwen en 8 weezen krijgen thans nog iets, maar spoedig zal dit in niets moeten veranderen. Dat mag niet! heet het terecht in een strooibiljet, waarin wordt opgewekt tot het koopen van een boek je, dat slechts 20 ets. kost; het bevat drie verhalen uit het visschersleven van de hand van den onzen lezers welbekenden heer J. Daalder Dzn. De netto-winst, welke dit boekje, dat de heer H. J. P. Egner te Helder uitgaf, opbrengt, komt ten voordeele van Texel's Be lang. WAAROM SPRAK HIJ OOK NIET! Een Indische familie, vertelt Jan v. d. Munt in de Leeuwarder Courant kreeg van een vriend een pa pegaai thuis, juist toen alleen de meid thuis was. De ze, het dier aanziende voor een aanstaand onderdeel van de rijsttafel, draaide het den nek om en stopte het in den pot. „Is pappie er al?" vroeg mevrouw bij haar thuis komst. „O, ja, de soep is bijna klaar." „Wel, mensch'roept mevrouw in hevige gemoeds beweging, „heb je dat mooie beest, dat spreken ko'n, doodgemaakt?" „Nou", kwam de gedienstige, „dat spreken zal wel zoo'n vaart niet geloopen hebben. Anders had hij toch wel gezegd, dat hij niet voor de rijsttafel was." HET EINDE VAN DE HANDDOEK. In Engeland is een beweging gaande, om de hand doek af te schaffen. Wie Engeland en de conserva tieve Engelschen kent, weet onmiddellijk, dat het hier niet gaat om een modegril, of men moest de heden- daagsche antiseptologie als zoodanig willen betite len. Men heeft geconstateerd, dat de handdoek een waar microbencentrum en verspreider van leelijke .bacteriën is. In hotels en restaurants is reeds lang de droogdoek afgeschaft, en dweept men thans met het zindelijke systeem der kokend-water-wasscherij en hee- te-lucht-drogerij. Voor het afdrogen der handen wil men nu hetzelfde systeem invoeren. De schoongewas- schen, natte handen houdt men in een buis, waardoor heete lucht stroomt en die men opent en sluit door middel van een hefboom, door den voet bewogen. Dit vernuftige instrument is volgens het eenparig oordeel der Engelsche anticeptici ideaal. UIT URSEM. Heerlijk voor eene volle zaal en een aandachtig pu bliek te mogen spreken! Dergelijke gedachten moeten door het hoofd van den Heer Memelink gegaan zijn, roen deze Zaterdagavond reclame voor de K. E. M. te Ursem maakte. Uitvoerig zette de deskundige uiteen, welke rol de electriciteit reeds In de maatschappij speelt, wlke vlucht zij nog nemen zou om zich daarna tot verschillende berekeningen te bepalen daar het geld ten slotte de spil Is, waar alles om draait. De heer Ammerdorffer opende de discussiën. Hij wenschte de kosten berekend te zien, van het stroom verbruik voor de beweging van een kam, een stal- pomp, eene waschmachine en een bietensnijder. Men stond versteld, toe gering de kosten waren, n.l. 13.15 per jaar. Een ander verlangde wat van de straatverlichting te weten, die thans, nog geheel of grootendeels door particulieren betaald wordt Ook hier besparing. Een aanwezige smid sprak over een boormachine, door electriciteit gedreven, een timmerman over een motor in zijne werkplaats. Een derde wenschte met electrisch licht door zijne woning te wandelen, een vierde repte over de electrische verlichting in Mij zen. Het hoofd der gem. deelde mede, dat men reeds aan Mïjzen gedacht had. Dfe heer de Geus vertelde uit voerig, hoe de burgerij in Koedijk met het „nieuwe" licht ingenomen was, hoeveel goedkooper het was, hoeveel winst men daar in het eerete jaar reeds dacht te behalen. De heer Memelink ried de aanwezigen nwn in Alkmaar het electrisch bedrijf te gaan zien, de motoren te bekijken en te vernemen, hoezeer de indus- triëelen voor de electriciteit als beweegkracht pleiten. Aan bestaande leiding wenschte men eene tijdelijke leiding te verbinden, gaat dat, vroeg de eerste spre- kcr de heer A. Een der aanwezigen trachte den heer M. even te vangen, doch de deskundige versloeg zijn debater, toi groote hilariteit van het publiek. Welke zekerheic heeft men, dat de maatschappij niet te hooge dividen- ten maakt? vroeg een zakenman. We zijn verplicht aan elke gemeente op dezelfde voorwaarden stroom te leveren; het Rijk geeït concessie; de provincie of gede puteerden controleerende K. E. M. is gebonden. Ten slotte wekte de Voorzitter ieder op in den loop der volgende week te beslissen en met vrouw of schoonmoeder te overleggen, opdat de commissie, die de handteekeuing komt vragen, niet opnieuw de zaak moet uitleggen, doch deze onmiddellijk een weigerend of bevestigend antwoord erlangt. Na een woord van dank aan den Heer M,, ging de vergadering uiteen. UIT OUDKARSPEL De federatie Alkmaar van de S. D. A. P. had tegen gisteren een meeting voor Algemeen Kiesrecht en staatspensioen georganiseerd op een terrein naast de Ned. Herv. Kerk alhier. Juist toen de meeting een aanvang zou nemen, kwam de regen m stroomen op de meetinggangers neerval len, waardoor de meeting daar onmogelijk kon wor den gehouden. De heer Buckman was zoo welwillend zijn kolmaan af te staan, welke geheel vol liep. Ver schillende vereenigingen uit den omtrek waren met het vaandel tegenwoordig, terwijl de zangvereeniging „De stem des volks" uit Alkmaar en het muziekgezel schap „Vooruitgang" uit Haarlem hunne medewer king verleenden. Hoewel als sprekers zouden optreden mej. Groene- weg en de heeren Gerhard en Kleerekoper, is eerstge noemde slechts alleen opgetreden. Deze sprak iy2 uur en werd met de grootste aandacht gevolgd, her haaldelijk werden haar woorden door applaus onder broken. Spreekster ging met verschillende voorbeelden na waarom algemeen kiesrecht voor man en vrouw zoo dringend noodig is, ze wees op de slechte wo ningtoestanden, onvoldoende ondarwijs, vrouwen en kinderarbeid, overdreven indirecte belastingen enz. enz., alle zaken waarbij de vrouw het meeste belang heeft, hoe ze uitgevoerd worden. Met een oproep aan allen zich te abonneeren op de bladen en aan te sluiten bij de spoedig op te richten afdeeling van de S. D. A. P., sloot de voorzitter der federatie de bijeenkomst, mededeelende dat de voorge nomen optocht door het slechte weer niet zou door gaan. UIT OTERLEEK. Dr. K. F. Proost, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente alh'ier, heeft het beroep naar Drempt (toez.) aangenomen en bedankt voor dat naar Avenhom. UIT SCHAGEN. Op de door de arr. rechtbank te Haarlem opge maakte alphabetische lijst van aanbeveling voor de vacature van kantonrechter te Haarlemmermeer, komt voor de heer mr. S. Meihuizen, kantonrechter alhier. UIT HOORN. Ter viering van het 2-jarig bestaan der Hoomsche Korfbalvereeniging „Jong Holland" werden 7 en 21 Juni aldaar seriewedstrijden gehouden. De uitslag is als volgt: 2e afd. Jong Holland II (Hoorn), Vitesse I (Pur- merend) 12, Velocitas II (Hoorn) Quica I (Hoorn) 10, Velocitas II (Hoorn) Vitesse I (Pur- merend) 40. Ie prijs Velocitas II, 2e prijs Vitesse I. De bakkersknecht H. Slagter te Omulden Is gis teren bij het zwemmen verdronken. Hij was 27 jaar oud. ONWEER Gistermiddag heeft in de veenkoloniën en in Dren te een hevig onweer gewoed. Te Eext is een boerderij, welke door den bliksem werd getroffen, in vlammen opgegaan. Te Musselkanaal werden drie kinderen uit één ge zin door het hemelvuur getroffen, met het gevolg, dat een der kinderen werd gedood, een ander verlamd en het derde in het gelaat verwond werd. Boven Groningen heeft het gisteren nog geon weerd. Een koe werd gedood, boomen werden ont worteld. Het tramverkeer wordt van een deel gedu rende een uur onderbroken. STADSNIEUWS. Ie afd. Koog-Zaandijk II (Koog aan de Zaan) Jong Holland I (Hoorn) 2—2 bij loting gewonnen door Koog-Zaandijk. Velocitas I combinatie Schagen en Winkel K. Koog-Zaandijk II Jong Holland I 32. Velocitas I combinatie Schagen en WKinwel K. C. 5—0 (wegens n. o.) Ie prijs Velocitas I, 2e prijs Koog-Zaandijk II, me daille-wedstrijd tusschen Jong Holland I en verliezer finale Koog-Zaandijk gewonnen door Koog-Zaandijk. VAN DEN LANGENDIJK. In de week van 1520 Juni werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd: 17117 zak aardap pelen, 370.000 bos wortelen, 2103 bloemkolen en 750 bos rabarber. GRAPJES UIT DE MAASBODE. Dame: Waar leeft u eigenlijk van? Heer: Ik schrijf Dame: O, misschien romans? Heer: Neen, brieven aan mijn vader. Uit een rechtbankverslag van een der Belgische bladen Dan komt een jolige roodneus voor de pinnen. B., zoo zegt de rechter, gij zijt die Zondag weer zat geweest. Zat eigenlijk niet. mijnheer, ik was, zoo maar ge lijk 'n mensch 's Zondags moet zijn!!" Vijf francs boete. Heer des huizes: (op het politie-bureau) Ik hoor, dat de man, die verleden nacht bij ons heeft ingebroken, gearresteerd is? Inspecteur: Ja, meneer, wilt gij hem zien? Heer: Ja, ik zou wel eens van hem willen weten, hoe hij het aangelegd heeft, om binnen te komen, zon der dat mijn vrouw het gehoord heeft. Dat probeer ik nu al twintig jaar lang. DOODGESTOKEN. Van Zaterdag op Zondagnacht Is bij een famielie- feest te Nieuw Weerdinge (Dr.) door Gëbr. v. d. V. doodgestoken zekere P. van der L., oom van genoem de Gebr. v. d. V. Een oude veete, die tusschen beide partijen bestond, moet, terwijl de hoofden door den drank waren verhit, aanleiding ot den twist zijn ge weest. De daders. waarvan een ongehuwd en ae an der gehuwd is, zijn door de politie aangehouden. De getroffene laat een vrouw en 7 kinderen na. KORTE BERICHTEN. Te Zierikzee is door alle artsen en apothekers van Schouwen en Duiveland een afdeelings Zieken fonds der Ned. Mij. opgericht Een groep geroyeerde leden tracht, volgens de „Tel.", een ziekenfonds met daaraan verbonden ziekenfonds op te richten, tegen het oude tarief. De Raad van Jusitie te Padang heeft zekeren Furrer, beschuldigd van mishandeling van dwangar beiders, veroordeeld tot twee en een half jaar gevan genisstraf. De staking en uitsluiting der monierwerkers te Amsterdam duren voort De correspondent van het „Handelsblad" te Ba tavia seint, dat de kleine handelsvestigingen Wooi, Ansoes en Poo op he eiland Japen in de Geelvinkbaai (op de Noordkust van Nieuw-Guinea) door eene aard beving zijn verwoest. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Cort van der Linden, woonde heden te Rotterdam de ope ning van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen bij Men is voornemens te Soerabaja een onderling ziekenfonds voor minvermogende Europeanen te stich ten. Zaterdagmiddag heeft onder veel belangstelling de officieele opening plaats gehad van het nieuwe bondsgebouw van den Bond voor Minder-Marine-Per soneel in Den Helder. B. en W. van Hilversum stellen voor afwijzenc te beschikken op het verzoek van een lantaamspoetser van de gasfabriek aldaar, zoodanige maatregelen te willen treffen, dat door hem niet behoeft te worden gewerkt op Zaterdag; een en ander op grond van zijn godsdienstige overtuiging. De Staatscommissie voor de Werkloosheid heeft in haar vergadering van j.l. Zaterdag haar rapport definitief vastgesteld. Het moet nog nader ondertee kend en zal binnen enkele weken aan H. M. de Ko ningin worden aangeboden. GEMEENTELIJK WERKLOOZENFONDS. Door het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloo- zenfonds zijn in zijne op Vrijdag 1.1. gehouden ver gadering tot aansluiting bij het fonds toegelaten de volgende vereenigingen: de afdeeling Alkmaar van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" en de afdeeling Alkmaar van den Nederlandschen Christelijken Bouwarbeidersbond. OP DE VOORDRACHT. De heer J. D. Groet, alhier, komt als No. 1 voor op de voortbracht voor leeraar in het bankwerken, het smids- en machineteekenen en theoretisch vakonder' wijs aan de Ambachtsschool te Hoorn. COLLECTE PESTBESTDIJDING. De netto-opbrengst van de alhier gehouden schaal- collecte tot steunverleenmg aan het Nederlandsche Roode Kruis tot uitzending van verplegend personeel en materieel naar de peststreken in Nederlandach-Indië bedraagt 238.92. „ZIEKENZORG". Aan de in de vergadering van Donderdag j.l. vast gestelde statuten van „Ziekenzorg, Algemeene Alk- maarsche Vereeniging voor Genees-, Heel- en Verlos kundige hulp", ontleenen we, dat als leden kunnen toetreden mannelijke en vrouwelijke personen, wier inkomen zoodanig ia, dat zij zich niet in staat achten, bet risico te kunnen dragen, om voor eigen risico te voorzien in genees-, heel-, verloskundige en tandheel kundige hulp. Een gehuwde vrouw kan geen lid worden en wordt als lid afgevoerd, indien haar echt genoot geen lid is, tenzij ten genoege van het bestuur is gebleken, dat haar echtgenoot door zijn betrekking verplicht is deel te nemen inleen ander ziekenfonds of dat aan zijn betrekking verbonden is recht op ge nees- en heelkundige hulp. Een gehuwde man kan alleen lid worden als zijn vrouw en kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar tegelijkertijd worden inge schreven. De leden hebben recht op behandeling van elke ziekte en voor den geheelen duur daarvan. Indien buitengewone omstandigheden zulks vorderen, kan de algemeene vergadering de contributie tijdelijk ver- hoogen. Zij kan daarentegen verlaagd worden, indien gunstige omstandigheden zulks gedoogen. De vereeniging wordt beheerd door zeven perso nen, die volgens de wet verbintenissen mogen aan gaan, waarvan 5 uit de leden worden gekozen door de algemeene vergadering, terwijl de aan de vereeni ging verbonden geneeskundigen in den loop van de maand Maart uit hun midden één geneeskundige als bestuurslid aanwijzen. De apotheker van „Zieken zorg" heeft mede zitting in het bestuur. De voorzitter wordt op de algemeene vergadering in functei gekozen, het bestuur kiest uit zijn midden een secretaris en penningmeester, die met den voorzit ter het dagelijksch bestuur vormen. Slechts de uit de leden gekozenen zullen het dagelijksch bestuur kun nen vormen. Geschillen tusschen bestuur en personeel worden beslist door een commissie van arbitrage, bestaande uit 3 leden, waarvan 1 door het personeel en 1 door het bestuur wordt benoemd. Deze belden benoemen een onpartijdig voorzitter. Uit het huishoudelijk reglement stippen we aan dat het recht op geneeskundige hulp ingaat 8 dagen na de toetreding, na een lidmaatschap van 30 weken hebben de leden bij bevalling recht op een uitkeering van 3. Krijgt een lid een breuk, dan kan hij op advies van den geneeskundige op kosten der vereeniging een breukband bekomen. Het onderhouden en vernieuwen van dien band geschiedt echter voor eigen rekening Insgelijks wordt voor rekening der vereeniging voor éénmaal een bril verschaft. Enkele eenvoudige in strumenten worden vanwege de vereeniging in bruik leen verstrekt. Breukband en bril worden slechts verstrekt na een lidmaatschap van minstens 6 maan den. Verschillende artikelen, die niet gratis kunnen worden gegeven, worden den leden tegen den kosten den prijs verstrekt. De contributie voor leden is vastgesteld op 10 ets. per week, voor kinderen wordt 2 ets. betaald tot een, maximum van 10 ets. per gezin. Bij het bereiken van den 16-jarigen leeftijd moeten kinderen als zelfstan dig lid worden Ingeschreven. VERBETERING. In het diagram van probleem 292 der Damrubriek van gisteren moest Bchijf 11 Btaan op vak 12. In de aanwijzing onder het diagram was de stand juist op- BURGERLIJKE STAND. Overleden: 21 Juni, Nicolaas Stikkel 90 jaar. Geboren: 21 Juni, Cathalina cL v. Hendrik Eendebak en Gerritje Baas. Prof. Dr. C. B. Tilanus schreef: „Ik heb altijd met voorliefde in mijn praktijk he Hunyadi Jénos-Bitter- water voorgeschreven". Hunyadi Janos is natuurlijk bronwater, dat zacht en zeker reinigt INGEZONDEN STUKKEN. Geachte Redacteur. Ten zeerste zoudt U mij verplichten door voor on derstaand eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad af te staanbij voorbaat mijn dank. BARBAARSCH NEDERLAND. Over bovenstaand treft men den laatsten tijd nog al eens een artikeltje aan in onze dagbladen, waarin dan sommige baldadigheden der jeugd naar voren wor den gebracht en naar behooren afgekeurd. Maar, dacht ik Zondagmorgen, toen ik tegen tienen door de Lan- gestraat ging: als jongens een slecht voorbeeld ge ven, kan men nog zeggen: 't zijn kinderen. Maar als ons stadsbestuur dingen voorschrijft of toelaat, zooals Zondagmorgen, toen eenige werklieden gemoedelijk tusschen al het kerkvolk in, straten zaten maken enz. in onze hoofdstraat, dan, dunkt mij, Is daar niet zoo gemakkelijk een verontschuldiging voor te vinden. Nu kan men wel zeggen: nu ja, dat gat moest toch dicht, maar dan vraag ik en zeker 't gansche kerk gaand publiek en zij, die iets voor Zondagsrust ge voelen, met mij: Kon dat dan niet op een anderen tijd worden opengemaakt, en zoo het dan al noodza kelijk was daar dien tijd te graven en te breken, kon dan toen die nood-werkzaamheden waren verricht, daar geen hek om geplaatst worden en 't verdere tot Maandag laten rusten? 't Zou mij ten zeerste verheugen, als van boven staande eenige notitie werd genomen déér, waar men die ergernis-wekkende dingen kan voorkomen of al thans tot een minimum beperken. Hoogachtend, C. KAAIJ. BUITENLAND. gegeven. LAATSTE BERICHTEN. BERTHA VON SUTTNER. t WEENEN, 21 Juni. Bertha von Suttner, Is overle den. ALBANI0. PARIJS, 21 Juni V. D. De „Matln" ontving onder dagteekening van 21 Juni een draadloos telegram dat algemeen opzien wekt. Het telegram is uit Durazzo terwijl daarin wordt medegedeeld dat de Vorst van Albanië een wapenstilstand heeft aangegaan zonder daarin de Hollandsche officieren te kennen. De Hol- landsche Nissie heeft daarom verzocht van haar taak ontheven te worden. Het Bchljnt dat parlementairen reeds bi] de voorposten der opstandelingen zijn aan gekomen. Door dezen breuk tusschen den Vorst en de Hollandsche officieren is de toestand nog Ingewik kelder geworden en verergerd. Volgens andere dagbladberichten uit Durazzo worden ondanks den wapenstilstand de oorlogsvoor bereidingen voortgezet. Gistemamiddag is een handelsschip met 500 geweren van Oostenrijksch fa brikaat aangekomen, en de geweren aan land ge bracht. Voor durazzo werden door de regeerings- troepen loopgraven gemaakt. De revolutionaire be weging is door de laatste overwinning aan beteeke- nis toegenomen. Ook in Skoetari is een revolutionai re beweging gaande; aldaar zou reeds door Moham- medaansche priesters den Heiligen oorlog zijn gepro clameerd. DE BLIKSEM IN HET KAMP. PARIJS, 21 Juni. (V. D.) Het ongeval in het mi litaire legerkamp Cercosses bij Orleans is ernstiger dan men vermoedde. Er zijn geen 20 doch 80 kanon niers van het 45ste regiment artillerie door den blik sem ernstig verwond. Twee hunner verkeeren in le vensgevaar. ENGELAND. De bekende James Larkin, die tij dens de staking te Dublin veel van zich heeft doen spreken, is afgetreden als secretaris van het Iersche verbond van transportarbeiders en zal binnenkort Du blin metterwoon verlaten. DUITSCHLAND. Toen de Keizer Zaterdag in zijn auto langs Hamburg reed, kwamen hem vier jon ge meisjes tegemoet, die voor het Roode Kruis collec teerden. Ze toonden hem haar busjes en wierpen te gelijkertijd postkaarten in de auto. De Keizer liet stop pen en gaf de eerste jongedame twee 20-markstukken, de drie overige elk één 20-markstuk. Toen hij even daarna door den burgemeester be groet werd, vertelde hij dezen lachend zijnavontuur, zeggende, dat hij letterlijk overvallen was en de post kaarten toonende merkte hij op, „dat er zelfs naakte jongentjes op stonden!" Een eind verder stonden weer eenige Roode Kruis- dames, doch de Keizer moest hoofdschuddend verkla ren, dat hij geen geld meer had! Hij wendde zich tot de heeren van het gevolg met de woorden: „Alstu blieft heeren, vlug wat geld." De Keizer kreeg nu geldstukken, die hij zelf in de busjes stopte. Des namiddags, toen de Keizer een tochtje maakte met de „Hohenzollem", en een barkas met het Roode Kruis-teeken voorbij voer, wenkte hij den stuurman en wederom kregen de zich aan boord bevindende jongedames aanzienlijke bedragen voor het Roode Kruis. Des avonds wilde prins August Wilhelm met zij ne gemalin, een adjudant en een hofdame aan boord gaan van de Hohenzollem. De heeren waren in bur- gerkleeding en werden door niemand herkend. Ze hadden dan ook groote moeite aan boord te komen, omdat de politieagenten de toegang naar de haven hadden afgezet en den prins met zijn gezelschap niet wilden laten gaan. Eerst na allrelei ophelderingen werden zij doorgelaten. Het aantal analfabeten is bij het leger in het laatste jaar aanmerkelijk afgenomen. In 1913 zijn bij de goedgekeurde wanschappen van de lichting maar 60 analfabeten geteld, van wie de helft geen Duitsche school bezocht hadden, daar zij in het buitenland ge boren waren. Op de geheele sterkte van het leger ma ken deze 60 analfabeten maar 0.01 ten honderd uit. ROEMENIë. In den Senaat hebben de conserva tieven Zaterdag beweerd, dat in 't district Walkea bij de verkiezingen onregelmatigheden zijn voorgevallen en ten bewijs het protocol, opgemaakt door den chef van politie in dat district, overgelegd. De minister van binnenlandsche zaken heeft een onderzoek beloofd en voorts verklaard dat het proto col slechts door onachtzaamheid of kwaadwilligheid in handen der oppositie kan zijn geraakt Filipescu riep daarop den minister toe: „Je bent een ellendeling als je die bewering niet waar kunt maken." Er ontstond groot rumoer, toen verscheidene sena toren verlangden dat Filipescu die woorden zou in trekken oi tot de orde zou worden geroepen. Filipes cu weigerde zijn woorden in te trekken. Toen de rust in den Senaat was weergekeerd, werd de bespreking voortgezet. ZWITSERLAND. De autoriteiten moeten bij ep bekend socialistisch afgevaardigde een huis zoeking gedaan hbben, daar men vermoedde, dat hij als spion in dienst van een vreemde mogendheid stond. In de woning van den afgevaardigde moeten zeer compromitteerende brieven gevonden zijn. De afgevaardigde werd gearresteerd. JAPAN. Over het marineschandaal komen hoe langer hoe meer ergerlijke dingen aan het licht. Te Tokio staan, gelijk men weet, de directeuren van de firma Mitsoei terecht, door wier bemiddeling de En gelsche scheepsbouwmaatschappij Vickers zich con tracten voor den bouw van Japansche oorlogsschepen heeft verzekerd. De Engelsche maatschappij heeft daarvoor groote sommen aan „commissieloon" be taald, voor den bouw van den pantserkruiser „Kon go" bijvoorbeeld millioen jen (600.000 gulden). Met het derde gedeelte daarvan hebben de directeuren der firma Mitsoei, naar zij hebben erkend, den admi raal MatBoemoto omgekocht. Gemengde Mededeelingen. EEN AANSLAG OP BARON DE ROTSCHILD. Zaterdagnacht is op den bekenden Parijschen ban kier, baron Henri de Rotschild, door een bejaard man een aanslag gepleegd. De man had reeds lang geleden gedreigd den heer de Rotschild te zullen vermoorden, zoodra zich daartoe de kans voordeed, omdat deze hem had geruïneerd.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2