Indische Bijdragen. YICTORIA-WATER Zaterdag 8? Juni. VAN MENSCHEN EN DINOEN. Nederland heeft een groot verleden en aan dat verleden dankt het zijn huidige bucekenis als groote koloniale mogendheid. Van zelf dat die beteekcnis groote verplichtingen met zich brengt vooi een klein volk als het onze, niet veel meer tellende dan het ze vende deel van het getal der inlandsche onderdanen in het verre Oosten, dus zonder rekening te h raden met de dusgenoemde „vreemde oosterlingen." Doch waar blijft nu ons volk? Het schijnt geen haast te hebben met steun te bieden, zijn beste krach ten laten zich wachten, terwijl ginds aan goed-onder- legd personeel de nood steeds grooter wordt. Zeker, er is veel onzekers voor het heden in de In dische staatsmachine, zoo in het binnenlandsch be stuur, dat voor eene geheele reorganisatie staat, doch het gaat hier om te groote belangen dan dat uit het oog mag worden verloren de dringende noodzakelijk heid voor het Nederlandsche volk om de taak te aanvaarden, die liet in het Indië van deze dagen te vervuilen heeft. 1) Blijkbaar moet ons volk nog voor Indië gewonnen worden, waartoe het zij met erkentelijkheid gecon stateerd van verschillende zijden reeds pogingen in het werk worden gesteld. Echter mag betwijfeld worden of geschriftjes over „Een werkkring in Indië als in de „Pro en Contra"-serie van de Hollandia- Drukkerij te Baarn verschenen, zidi wel eigenen om op doelmatige wijze de belangstelling voor ons kolo niaal rijk op te wekken en aan te wakkeren. In die geschriften waren personen aan het weord, bij wie den eene het „pro" (Creusesol, den oud-overste van het Ind. leger Graafland), den andere (den heer Henri Borel) het „contra" sterk overheerschend is. Hier nu kan geen onafhankelijk oordeel worden ver wacht en werd het ook niet verwacht. Zij hadden het „voor" en het „tegen" te schrijven van „een werkkring in Indië." Doch valt uit beider zoo uiteenloopende meeningen de werkelijkheid te distilleeren, immers niet? Een zonderlinge wijze, deze, om de groote menigte voor te lichten. taljons na het in de buitenbezittingen gedetacheerde deel van het veldleger naar Java werd teruggetrok ken. De garnizoensdienst heeft het leven te velde ver vangen, de belangstelling voor onze Indische land macht daalde niet weinig, waaraan voorzeker het rap port van de Staatscommissie voor de verdediging van Ned.-Indië mede schuld draagt. Zoo was er, bij de vele nooden waarin voorzien moest worden, geen geld ter afdoende verbetering van de traktementen der jongere officieren. Men bedenke echter, dat het behoud van ons schoon Oostersch rijk mede afhangt van een sterk en strijdvaardig leger, aangevoerd door een niet alleen bekwaam, doch ook met toewijding voor onze zaak bezield officierskorps. Onze groote kracht moeten we zoeken in de ont wikkeling van een economisch sterk volk van Java, in de ontginning der Buitenbezittingen, Sumatra en mo gelijk Ceram vooraan. Voor die taak schieten onze trachten thans veel tc kort, de vraag naar goede, be- cwame arbeiders zal steed3 toenemende zijn. Laat ze gerust naar Indië trekken de jongelui, die behoorlijk voor hun levenstaak zijn voorbereid. Zij zullen dikwijls te kort komen aan kunst-, aan hoogcr geestelijk genot, daarentegen in veel vergoeding vin den, waardoor hun werklust en energie geprikkeld worden. De Nederlandsche jeugd dient opgeleid te worden in belangstelling voor onze Oosteische ge westen, dat eischt het Nederlandsche staatsbelang, van moederland en koloniën. SI ANOE. Toch moest, ondanks zijn pessimisme, zelfs de heer Borel aan het slot van zijn betoog komen con- stateeren, „dat wij een schoone en grootsche taak ra Indië te vervullen hebben," doch waarom dit niet vooropgesteld? Het geldt hier het levensbelang van ons volk. En wanneer dat eenmaal er toe gebracht is den schouder te zetten onder die taak, dan zal haar vervulling op een schoone en grootsche wijze van zelf het streven worden. De Nederlander zelf in Indië heefi het trouwens ra zijn macht te streven naar die schoone en grootsche opvatting van zijn taak en daarmede zich te beveili gen tegen invloeden, welke den heer Borel en vóór hem mevr. M. C. Kooyvan Zeggelen 2) deden uit roepen, dat Indië geen „goed" land is. Maar was mevrouw K—v. Z. zelf niet de „dappere vtouwdie zooveel wist te maken van haar leven ginds, zelfs in het verre binnenland van Celebes? De heer Borel zou die vervulling wenschen, „met behoud van ons Hollander-zijn in denken, voelen, leven en handelen en met behoud van onze rechten als mensch en burger." Wat dit laatste betreft, .ei kend moet worden, dat bureaucratie en autocratie hoogtij vieren, doch tevens het feit, dat daartegen steeds meer bevoegde stemmen zich gaan uitspreken. Overigens mag hier weieens gedacht worden aan de spreuk: 's Lands wijze, 's Lands eer. Stonden den heer Borel de Engelschen in Britsch-Indië voor den geest, toen hij sprak van het behoud van ons Hollan der-zijn? Dan zij hier verwezen naar het oordeel van een arts, „die al vrij lang in Engelsch-Indië woont, over het verschil In levenswijze daar en in onze kolo niën. 3) In Nederlandsch-Indië zeide hij wordt te veel aan geestelpen arbeid gedaan; men vergt ra Engelsch-Indië te veel van physieke kracht, te veel n.l. met het oog op het tropische klimaat. De En- gelschman in zijn kolonie bfijft den band voelen, die hem bindt aan het vaderland, hij past zich zoo mm mogelijk aan de gewijzigde omstandigheden aan. Zijn spijzen, dranken, kleeding. genoegens, burger ke plichtsplegingen, lichamelijke uitspanning ei zijn Westersch gebleven in kwantum of aard. Die Westersche levenswijze: sport, visite, diner, nachtelij ke uitgang en souper en het te veel gebruik daarbi van alcoholische dranken, dat alles heeft tot gevolg, dat de koloniale Ausdauer in Engelsch-Indië drie, laten we zeggen vijf jaren is, waarna zeker een re- patrieering wegens overspanning noodig is. En in een Calcuttasch blad kwam iemand ernstig waarschuwen tegen de ziekelijkheid, waarmede Euro peanen in Engelsch-Indië genoegens najagen. Hij ver klaarde niets te hebben tegen sport qua sport, maar tegen de beoefening daarvan met verwaarloozing van ernstige belangen. Met zoodanige opvatting van zijne landsdienaren moet.de kolonie wel slecht bediend worden. Die „hang naar 't vaderland is - het kan niet anders - een beletsel om zich geheel te geven aan een veeleischende taak, welke geheel de belangstelling van den ambte naar vraagt en veel toewijding, bovendien een gezond en krachtig lichaam. De Hollander in Indië moet zich daar tehuis gevoe len, wil hij zich geheel kunnen wijden aan de Indi sche zaak, hij moet de kolonie als zijn tweede vader land leeren beschouwen. En nu denken we aan de Hollandsche vrouw in Indië, die hem daar een gezel lig tehuis bereidt. Ook van haar kan zooveel goeds uitgaan ten bate van ons koloniaal rijk en dat niet alleen als de trou we, belangstellende gade. Vrouwen, die als mevr. K.—v. Z. moedig haar leven in de meest afgezonderde streken te midden van een ander ras weten door te brengen, mogen in Indië niet zeldzaam zijn, vrouwen als in „Janneke de Pionierster" beschreven, zijn in menige buitenbezitting nog onmisbaar. Zij vinden in haar werk ruimschoots voldoening voor veel, zeer veel, dat zij in Nederland achterlieten, zij scheppen zich een roeping. Zoo is het een daad van wijs koloniaal beleid, wan neer het Gouvernement de diensten van zijne kolonia le ambtenaren goed betaalt, in evenredigheid tot den levensstandaard en houdende verband met de positie van den ambtenaar. Een onbekrompen bezoldiging, goede promotiekansen en het naar voren brengen van de als uitnemende krachten algemeen erkenden maken te zamen een tevreden korps Gouvememcntsdienaren, waarop staat kan worden gemaakt. Onvoldoende bezoldigd, ondanks de verbeteringen van de laatste jaren, zijn nog de offcieren in de subal terne rangen van het leger. Op den veelbewogen tijd van de landvoogdij van den heer Van Heutz volgden geleidelijk kalmere dagen, waarin op enkele veldba- BUITENLAND. 1) De „Avondpost" schreef de prijsvraag over In dië uit: „Welke maatregelen kunnen genomen wor den om het behoud van Indië door Nederland te verzekeren?" 2) De Hollandsche vrouw in Indië. Indrukken van een Zwervelinge. 3) De „Java-Bode" van 4 Maart. ENGELAND. Een „welingelicht medewerker" van „de l imes" schrijft, dat de oppositie in het Hooger- huis de wijzigingen, die zij ia het amendeeringsont- werp op de zelfregeerings-wet zal voorstellen, in ontwerp gereed heeft. Zij strekken in hoofdzaak om de tijdgrens van zes jaar voor de uitsluiting van Ul ster uit de wet te verwijderen en het gebied dat zal worden uitgesloten, ruimer te stellen dan de regee ring voorstelt. De sterkte van het Engelsche leger vermindert. Er komen nu reeds 5000 man te kort. De regeering biedt daarom aan de manschappen, wier diensttijd eindigt, een premie van pl. ra. 200 aan wanneer zij zich verplichten langer te dienen. Men betwijfelt iu- tusschen of hierdoor het tekort gedekt zal worden. Met stelligheid verluidt, dat lord Kitchener spoedig tot onder-koning van Indië zal worden be noemd. DUITSCHLAND. In een te Keulen gehouden ver gadering van de Vereeniging tot bescherming van de belangen van de Rijnvaart concludeerde de voorzitter, Ott, uit Keulen, inzake de quaestie van het Rijnzee- verkeer dat een oplossing van kwestie zonder over te gaan tot een Rijn-zee-kanaal, de voorkeur boven alle andere oplossingen verdiende. Hij meende, dat slechts de natuurlijke Rijnmond de Rijnscheepvaart in de toekomst van nut kon zijn. Hij achtte het gewenscht dat de Nederlandsche waterstaat ten spoedigste een onderzoek instelde of de gewensch- te diepte op het Nederlandsche riviergedeelte bereik baar was. FRANKRIJK. De statistieken van 1913 toonen geen verbetering aan in den teruggang van de geboorten. Het aantal aangegeven geboorten in 1913 bedroeg 745,539, tegen 750,651 in 1912. Het is hetlaagste cijfer op dat van 1911 na. In de jaren 18721875 was het gemiddelde geboortecijfer 950,000. Sinds 1907 is het beneden 800.000 geweest. In minder dan 40 jaar is het geboortecijfer per jaar met 200,000 ver minderd. In den Senaat verklaarde gisteren de minister van marine, dat het vlootprogram met bekwamen spoed wordt verwezenlijkt. De pantserschepen zijn 3 jaar nadat zij op stapel zijn gezet, voor den dienst ge reed. Er is aanleiding den vlootbouw te bespoedi gen, daar de werven in het buitenland een koortsach tige werkzaamheid ontwikkelen. In 1915 zullen twee pantserschepen boven het gewone aantal op stapel worden gezet. In 1916 zal dan met den bouw van slechts één schip begonnen behoeven te worden om het program van 1912 te voltooien. Wij zullen vervolgde de minister ons beijve ren voor de ontwikkeling van de onderzeevloot en de daarbij behoorende watervliegtuigen, maar de bouw van pantserschepen blijft geboden. Havens en reeden moeten verbeterd worden. ITALIë. In de Kamer zijn de socialisten thans aan het dwarsdrijven naar aanleiding van het wetsont werp op de financieele maatregelen Het gaat er warm toe in de zitting; er worden scheldwoorden ge wisseld en het komt soms zelfs tot handtastelijkheden. De journalisten, met uitzondering van de verslag gevers van twee socialistische bladen, hebben beslo ten om slechts zeer korte verslagen te leveren en in bepaalde gevallen alleen de namen der sprekers te noemen. Of dit helpen zal? CHINA. Vijf duizend man van het Chineesche le ger zijn te Kalgan, een stad van 70.000 inwoners, aan het muiten geslagen. Winkels zijn geplunderd, huizen in brand gestoken en meer dan honderd bur gers afgemaakt. Dergelijke tooneelen moeten enkele dagen geleden ook zijn voorgekomen in Pao tau aan de Gele Rivier. ALBANIË.Hoe weinig is de vorst von Wied toch een persoonlijkheid 1 Geen dag gaat er' haast voorbij, of men leest nieuwe feiten, welke gemis aan takt, gebrek aan doortastend heid, aan flinkheid verraden. Zoo wordt vanochtend weer in een uitnemende cor respondentie van de N. Rott. Ct. over de begrafenis van overste Thomson o. m. medegedeeld: Een ieder verwachtte nu ook een woord van den Mbret, maar prins Wilhelm liet ook deze gelegenheid om een goeden zet te doen, ongebruikt voorbijgaan. Doodsbleek en roerloos stond hij daar met neergesla gen blikken, en kon blijkbaar niets passends vinden om te zeggen. De woorden van dank en waardee ring, welke de voorzitter van de internationale com missie van toezicht na den Souverein nog had willen uitspreken, alsmede hetgeen een der Nederlandsche journalisten had willen zeggen omtrent den omvang van het verlies, dat Nederland en het Nederlandsche volk leed door het ontvallen van dezen uitstekenden burger en landgenoot, van wien nog zooveel kon worden verwacht, moest daardoor ongesproken blij ven. Majoor Kroon maakte dan ook spoedig aan he ietwat pijnlijke stilzwijgen een einde, door namens het (Nederlandsche) vaderland, de familie, enz., den Sou verein en verdere aanwezigen te danken voor de be toonde belangstelling. In de „Neue Freie Presse" wordt betreurd, dat de Vorst niet zijn geheele persoon op het spel gezet heeft. Hij had zelf moeten leiden, zelf een commando moeten op zich nemen, zelf geschut moeten richten In Durazzo werd eens geschertst: „Er is maar een goed vorst voor AlbaniëRoosevelt met een trust van honderd millioen dollars achter zich". Daar prins Willem de honderd millioen dollars mist, was er maar één middel voor hem: payer de sa personne. En uat middel heeft hij niet aangegrepen. De correspondent van de „Erankf. Ztg." te Durazzo verklaart ook, dat het niet eeuwig zoo kan voortdu ren: „Men zegt, dat de Vorst met zijn geheele hof in Juli naar Skoetari zal trekken om het ongezonde zo- merklimaat te ontvluchten. Zijn eenige kans het ver loren gezag te heroveren, voordat dt opstandelingen zouden zijn onderworpen, zou dan zijn te paard op den open weg overal volgens de patriarchale zede open hof te houden. Daarmede zou hij ineens popu lair zijn....." In Skoetari is het echter ook al niet pluis. Ook daar vinden woelingen plaats, zoodat de Engelsche com mandant van de stad, overste Philipps, er het houden van bijeenkomsten verboden heeft en heeft laten we ten, dat iedereen, die tot den opstand aanzet, gevan gen genomen zal worden. Het einde van de crisis kan nu spoedig worden ver wacht. De onderhandelingen met de opstandelingen zijn op aandringen van onze officieren voorgoed af gebroken en met de wapenstilstand is het natuurlijk nu ook spoedig gedaan. Het plan was gisterochtend met batterijen in de stad en de kanonnen op het stoomschip „Herzegowina" de opstandelingen te beschieten. Naar verluidt, loopen er hoe langer hoe meer gen darmes naar de opstandelingen overl Mag men het „Tageblatt" gelooven, dan denkt de mbret er aan de regeering neer te leggen, zoodra hij de overtuiging heeft gekregen, dat hij zich met eigen krachten niet staande kan houden. Hij verwachtte fi- nancieelen en moreelen steun, toen hij de opdracht van Europa aannam en beide bleven uit. Het heet, dat Koning Karei van Roemenië op ver zoek van den mbret de Roemeensche gezanten in het buitenland last heeft gegeven de groote mogendheden te verzoeken dezen internationale troepen ter beschik king te stellen. Er is nog geen beslissing genomen, tiet is niet onmogelijk dat Roemenië alleen de op dracht zal krijgen om troepen naar Albanië te zenden om de heerschappij van den Vorst te herstellen. In het Lagerhuis heeft sir Edward Grey, de bekende minister, uitdrukkelijk gezegd, geen Britsche troepen naar Albanië te kunnen zenden. Volgens een Weensch blad echter, zullen, als het noodig mocht zijn. tot steun van de commissie ook internationale troepen beschikbaar gesteld worden. Deze uitbreiding van de bevoegdheid der commissie zou echter slechts een voorioopig karakter dragen en geen internationalisatie van Albanië beteekenen.Zoo- dra de orde en rust in het land hersteld zijn en bij de nieuwe regeling van den toestand het gezag van den Vorst weder voldoende sterk zal zijn om den steun van de commissie te ontberen, zou men de taak der commissie in dat opzicht als volbracht beschouwen. Inmiddels worden er pogingen aangewend om in de plaats of ter aanvulling van de mislukte gendarme rie een militie te vormen en de mbret moet in verband hiermede de regeering te Weenen hebben verzocht, om officieren als instructeurs uit te zenden. Ten slotte zij nog gemeld, dat volgens de N. Rott. Crt. kapitein Reimers licht aan den schouder gewond •werd. Kapitein de Jongh bereidt met den grootsten spoed een nieuwe expeditie tegen de opstandelingen voor. SPANJE. Verschillende bladen zijn een campag ne begonnen tot verwijdering van het standbeeld, dat te Brussel is opgericht voor den anarchist Ferrer. Zij beschouwen dit standbeeld als een beleediging voor Spanje en hebben nu hun Iandgenooten het denkbeeld aan de hand gedaan den Belgischen mi- nister-president te overstelpen met briefkaarten, waar in wordt aangedrongen op wegneming van het mo nument. Mocht deze beweging niet het gewenschte resultaat hebben, dan zou België, volgens het voor stel der genoemde bladen, door kooplieden en touris- ten geboycot moeten worden. MEXKO. De stad San Louis Potosi is ook in handen van de opstandelingen gevallen. De regee- vingstroepen hadden de stad verlaten. Gemengde Mededeelingen. ENGELSCHE HUMOR. Ze is ver in de tachtig en bezoekt voor het eerst een bioscoop. Bij het uitgaan ontmoet ze een beken de, die haar vraagt, hoe het haar bevallen is. „O, heel goed, jammer maar, dat ik een beetje doof begin te worden; ik heb geen enkel woord kunnen ver staan." Een beroemd Amerikaansch schilder werd eens uit- genoodigd de schilderijenverzameling van een mil- lionnair te zien. De schilderijen waren alle minder waardig, in de geheele verzameling was geen enkel origineel, en de kopieën waren van zeer onbeteeke- nende personen. „Weet u niet, geachte meester, aan welke openbare inrichting ik deze verzameling kan geven? Ik zou graag de zieken en zwakken kunstgenot verschaffen." „Geeft u ze aan een blindeninstituut", zei de schil der grof. „Wat groeit uw koren prachtig. En ook uw groen teteelt gaat best. Eten de vogels niet veel op?" „Bijna niets!" „Zoo, dat is des te meer te verwonderen, omdat ik bij u geen vogelverschrikker heb opgemerkt." „Ach, dat is in het geheel niet noodig. Mijn vröuw wandelt hier den geheelen dag." IEDER ZIJN HUISJE IN DEN ZAK! Een Engelschman heeft merkwaardige opvouwbare huizen en meubelen uitgevonden, die tot kleine pakjes opgevouwen kunnen worden. Zijn huis b.v. weegt nog geen 2% pond en biedt plaats voor twee personen. Opgevouwen is het ongeveer zoo groot als een middel matig boek. Het bed kan men gemakkelijk in den zak steken. De kussens worden evenals gewone lucht kussens opgepompt. De geheele meubileering kan men trouwens meedragen; de uitvinder heeft dan ook bij zich: waterkannen, huisraad en zelfs een kleine kachel, die nauwelijks een pond weegt. Alles bij el kaar is het gewicht volgens hem, nog geen zeven pond. Men kan erop rekenen, dat langzamerhand alle huizen zullen verdwijnen, nu ieder, evenals de slak, zijn huisje met zich mee kan dragen. EEN WERKMAN ALS STERREKUNDIGE. In Nieuw-Zeeland heeft een eenvoudige arbeider een kleine sterrewacht gebouwd, welke de beste en groot ste telescoop van Nieuw-Zeeland bezit. De eigenaar is een oude man, die zijn oorspronke lijk beroep van metselaar en schoorsteenveger nog uit oefent. Hij bouwde zijn sterrewacht in zijn vrijen tijd. Ze is klein en heeft een doorsnede van niet meer dan 3Yz Meter. De koepel is slechts 6 Meter hoog, en kan, evenals bij een heusche sterrewacht naar wil lekeur gedraaid worden. Het benedendeel Is van hout en ter bescherming tegen het weer is de sterre wacht bekleed met asfalt. De metselaar heeft waarschijnlijk lang moeten spa ren, voordat hij zijn telescoop kon koopen, die dan ook die van de sterrewacht te Canterbury overtreft. De amateur-sterrekundige houdt zich vooral bezig met zonnevlekken. Twaalf jaar geleden werd hij tot medelid van de bekende Britsche vereeniging van ster- rekundigen benoemd. DE NOODLOTTIOE BRAND TE SALEM. De brand, die te Salem in Massachusetts, woedde, heeft 2000 huizen cn 20 fabrieken verwoest 10.000 mensch en zijn dakloos. De brandweer heeft heele rijen huizen met dynamiet moeten vernielen om den brand paal cn perk te stellen. Er zijn 50 personen gewond en 4 gedood. De schade wordt op ongeveer 25 millioen dollar geschat. De Hartford en Connecticut brandverzekeringmaat schappijen, die hun hoofdkantoren te Londen hebben, schatten hun verlies door den brand op 3,037.500. Daarbij is niet begrepen de schade, die door herver zekering gedekt wordt Eenige petroleumhouders ontploften; een nabij gelegen fabriek en 13 woningen werden vernield. Het ziekenhuis verbrandde, de verpleegden kouden wor den gered. EEN INVASIE VAN SPONSEN. „Knowledge", het bekende Engelsche tijdschrift, deelt een en ander mede omtrent een merkwaardige invasie. Onlangs werd te Cardiff geconstateerd, dat in verschillende wijken de waterleiding niet goed functionneerde. Bij een nauwkeurig onderzoek bleek, dat de buizen, die verstopt waren door zoetwater- sponsen (Spongilla lacustris), welker vertakkingen wel 20 c.M. lang waren. Deze sponsen hadden een vrij strenge winter goed doorstaan en schenen even goed in het donker als in het licht te kunnen leven. Deskundigen hebben aangeraden de wanden der bui zen en der reservoirs af te krabben en ze in te wrijven met een sterk verzadigde pekeloplossing. Met deze be handeling heeft men zeer gunstige resultaten verkre gen: de sponsen zijn geheel verdwenen. EILANDEN-VEILINO. Den 30sten Juni wordt er te Sartène een zeer merkwaardige veiling gehouden. De zes eilanden, ge legen in de Straat van Bonifacio, tusschen Corsica en Sardinië, de z. g. Lavezzi-eilanden zullen dan eigendom worden van den meestbiedende. De na men der eilanden zijn Cavaillo, Lavezzi, Ratinl, Pa- raggia, San Bainzo en San Perdutti. In de oudheid weidden hier groote kudden vee en de Romeinen beza ten hier uitgestrekte steengroeven, die hun het mooie graniet leverden. De Fransche bladen dringen er bij de Regeering op aan te verhinderen, dat de eilanden, die uit stra tegisch oogpunt van groot belang kunnen zijn, in het bezit van het buitenland komen. HET PROCES-CAILLAUX. Het proces tegen mevrouw Caillaux zal van 20 25 Juli worden gevoerd. Er zijn 50 getuigen h charge en 20 décharge gedagvaard. Er zullen geen staanplaatsen worden toegestaan en buiten de vrou welijke getuigen, advocaten en verslaggeefsters zal er geen enkele vrouw worden toegelaten. Het landverhuizersschip „Kintucld^s^niet^^ Batavia aangekomen. Men vreesde gisteren dat het aan deurgrond is geraakt. Een stoomschip is ter assistentie vertrokken. Te Nottingham (Engel.) is een kiesrecht vrouw gevangen genomen, terwijl zij er rondliep met een koffertje, gevuld met allerlei brandbare en ontplofbare stoffen. Men vermoedt dat zij een aan slag In den zin had op 't een of ander openbaar ge bouw. Kiesrechtvrouwen hebben getracht de kerk te Ballylesson bij Belfast in brand te steken. Er ia veel schade aangericht. In alle Belgische kolenmijnen is het loon der mijnwerkers met 10 verminderd. Deze maat regel is noodzakelijk vanwege den ongehoord lagen prijs der steenkool, die in enorme hoeveelheden ligt opgestapeld. Een ziekenhuis te Londen ontving de belangrij ke gift van 60.000. Dit bedrag is bestemd voor een fonds, waarvan de rente moet dienen om behoeftigen kunstgebitten te verschaffen. De politie heeft te Wesel op het station een echtpaar gearresteerd, dat een Oostenrijksch mei 3- je naar Antwerpen wilden wegvoeren. De beide gearresteerden hébben reeds bekend. Tijdens een orkaan, die boven vijf staten van Amerika woedde, zijn in en om Minneapolis vier per sonen gedood en twee zwaar gewond. Te Water- town wordt de materieele schade op 2 K millioen ge schat. Voor de rechtbank te Straatsburg zal een reus achtig proces worden gevoerd wegens bet ontdui ken van champagne-accijns. Een vordering van ruim 360.000 is ingesteld. Te Kork is de oudste inwoner, waarschijnlijk de oudste mensch der wereld, Paul Paszkovski, gestorven. Hij is 124 jaar oud gewor den. Te Nieuw-York is een der groote mannufacturen- zaken dier wereldstad fa i 11 i e t gegaan. De ver plichtingen der firma schijnen 70 millioen gulden te beloopen. Te Sainte Maxime In Frankrijk is een jonge dokter door een waanzinnigen patiënt ver moord. De gendarmen, die den moordenaar ach tervolgden, schoten den man dood. In twee Engelsche m ij n e n brak brand uit. In de Bryncochmijn in Wales waren 250 arbei ders aan het werk, toen de brand uitbrak; allen wer den gered, evenals de 200 mijnwerkers uit de Dou- glas-mijn bij Glasgow, die zich door een noodschacht konden redden. Een feuilleton van de „Berliner Morgen- post" heeft zooveel bijval gevonden, dat het nu ver filmd is. Dezen herfst zal het stuk voor het eerst vertoond worden. Ingezonden Mededeelingen. Oberlalmgteiiis Natuurlijk Mineraalwater (Radio-actief.) BURGERLIJKE STAND. Geboren: 26 Juni Anna d. v. Gerrit Zijp en Margaretha Turluin. Johanna Maria Alida d. v. Hu bertus Johannes van Emmerik en Hendrina Maria Handgraaf. 27 Juni Sara Johanna d. v. Johannes Brakenhoff en Wilhelmina Baars. Geertruida Agatha d. v. Johannes Apeldoorn en Antje Apeldoorn. Overleden: 26 Juni, Comelis Louw 57 jaar, wonende te Winkel. 27 Juni Atje Mollevanger 3 jaar. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 27 Juni. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 28 Juni. In het gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 775.9 te Horta. De laagste stand van den barometer 750.2 te Sey- disfjord. VERWACHTING. Zwakke veranderlijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, behoudens kans op on weer, iets warmen.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 13