maakt zich schuldig aan de misdaad van onbevoegd werven." Qroote ontevredenheid onder de avontu riers. Er werd geroepen„dat gaat zoo maar niet, wij zijn vrije mannen, wij hebben onzen militairen dienst plicht vervuld, geen mensch kan ons beletten naar Al banië te gaan, ik ga op eigen kosten, enz Sommi gen hadden hun bagage alvast meegenomen, anderen waren vergezeld van vrouw en kinderen, om aan het werfbureau afscheid van dezen te kunnen nemen. Het bureau werd gesloten. Misschien zullen vele liefheb bers op eigen houtje naar Albanië trachten te komen maar het is de vraag, of ze zich in Triëst mogen inschepen. Misschien doet het comité-Ourscher de politie een proces aan, dat allicht tot 1925 zal duren en dan is de Prins van Wied natuurlijk al lang heelemaal „le roi du vide". Meermalen hadden wij gelegenheid op te merken, dat men in Italië Oostenrijk alles na doet wat daar in verband met Albanië geschiedt Het zal dan ook wel geen verwondering wekken, wanneer wij mededeelen, dat er ook in Italië reeds sprake is van het zenden van vrijwilligers naar Albanië. Generaal Ricciotti Gari baldi heeft op een desbetreffend verzoek verklaard, dat hij iedereen de vrijheid laat om in het vorstendom den opstandelingen te hulp te snellen, doch dat hij zelf een vrijwilligersschaar zou organiseeren, zoodra het Oostenrijksche vrijwilligerskorps in Albanië aan kwam. Ziedaar dan ten minste een Italiaan, die er openlijk voor uitkomt, dat hij de zijde der opstande lingen kiest! Voor de rest moeten wij nu maar afwachten wat deze week brengen zal. Het is in Albanië als hier soms in den zomer: er broeit wat, er dreigt wat, maar het kan een heelen tijd duren, voordat er iets ge beurt. Maar iets gebeuren moet er dat kan niet uitblijven In Frankrijk zijn de Parijsche postbeambten de afgeloopen week in opstand gekomen, omdat de Se naat de verhooging van den toeslag voor woninghuur niet heeft willen toestaan. Met uitzondering van de kooplieden, namen de Parijzenaars het geval niet al te tragisch op. Het verloop was overigens nog al merkwaardig: de minister kwam, met den hoed in de hand, het personeel verzoeken, toch maar weer aan het werk te gaan; de beambten, met hun pet op, zei den, dat ze hierin geen zin hadden, zoolang niet de minister deugdelijke toezeggingen wilde doen! De Engelsche regeering heeft de aanvul- lingswet nopens de zelfregeering aan Ierland inge diend; zij bevat de voorstellen, welke minister As- quith drie maanden geleden reeds deed. De graaf schappen, waarvan de meerderheid zich tegen de zelf regeering verklaart, zullen zes jaar lang buiten de wet worden gehouden, zij zullen niet in het Iersche Parlement vertegenwoordigd zijn, maar direct door den onder-Koning van Ierland worden bestuurd. Men weet, dat de protestanten van Ulster een Engelsche provincie willen blijven vormen en voorgoed buiten de zelfregeering willen blijven. Lord Lansdowne heeft dan ook reeds verklaard, dat hetgeen de regee ring voorstelt, onvoldoende is om een burgeroorlog in Ulster te voorkomen. Men zal nu gaan onderhan delen, maar het staat te vreezen, dat men het niet eens zal worden. En wat dan? In Duitschland vertoeft een Engelsch eskader. En waarschijnlijk zullen Duitsche oorlogsschepen in September Engelsche havens bezoeken. De Kroon prins zal dan meegaan, de Keizer zal ook nog dezen herfst in Engeland komen, en ook 1 December den zeventigsten verjaardag van de Koningin-weduwe te Sandringiiam medevieren. De „Daily Chronicle" verklaart met leedwezen, dat de openbare meening in Engeland zoozeer in be slag wordt genomen door de vraagstukken van bin- nenlandsche politiek, dat zij niet genoeg aandacht schenkt aan het bezoek van een Britsche vlootdivisie aan Duitsche wateren. Met voldoening constateert het blad dan, dat de koelheid die bij het vlootbezoek van tien jaar geleden tusschen beide landen heerschte, piaats heeft gemaaki voor hartelijker gevoelens. „Wij mogen thans hopen besluit de „Daily Chro nicle" dat het ijs voorgoed gebroken is en weder zijds een jaarlijksch bezoek in het program van beide vloten zal worden opgenomen. Het ia veel jaren ge leden dat een Duitsche vloot Engelsche wateren heeft uezocht. Als dat het volgend jaar gebeurt, zijn wij overtuigd, dat het Engelsche volk de Duitsche sche pen even hartelijk zal ontvangen, als de onze te Kiel zijn begroet" Dat Duitschland en Engeland elkaar genaderd zijn niemand zal het ontkennen, maar ook niemand zal het betreuren. Uit die toenadering toch kan nog heel wat goeds geboren worden! BINNENLAND. DE HEER LOVINK. Dezer dagen werd aan het „Soer. Hbld." uit Bata via geseind, (wij namen dit bericht over), dat de heer Lovink naar Japan zou gaan, wanneer hij in Decem ber de tentoonstelling te San Francisco gaat bezoe ken. Het „Bat Nbld." zegt nu over dit bericht: Dit is juist, alleen averechts voorgesteld en daar om is ook de conclusie daaruit getrokken, dat de heer Lovink eerst naar San Francisco, dan via Japan naar Indië zou reizen en du9 beslist nier weer terugkeert om nog een tijdje directeur van landbouw te spelen, onwaar De heer Lovink gaat n.l. via Japan naar de tentoon stelling te San Francisco, vandaar naar Nederland, waar hem, zooals wij reeds meldden, een bijzonder mooie positie zal worden aangeboden. NED. JURISTENVEREENIGING. In de Zaterdag gehouden vergadering van de Ned. Juristenvereniging werd beraadslaagd over de vraag: „Behoort een verschil tusschen wet en grond wet in stand te worden gehouden?" Na breedvoerige discussies werd deze vraag met 70 tegen 16 stemmen bevestigend beantwoord. AARDBEVING. De correspondent der „N. Rott. Crt." te Batavia seint inzake de aardbeving te Benkoelen, dat 22 lijken gevonden zijn en dat de schade voorloopig op drie ton wordt geschat. Alle inlandscbe woningen te Ben- koelen zyn ingestort, alle Europeeeche onbewoon baar, EERE-DQCTORATEN. Behalve aan de reeds vermelde Nederlanders zal ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan der Gronin- sche Hoogeschool nog een eere-doctoraat worden uitgereikt aan de heeren C W. J. Werkman, chirurg te Haarlem, mr. H. Goeman Gorgesius, den Haag, L. Polak Damëls, arts, den Haag, H. P. Beriage Nzn., architect, Amsterdam, prof. C. Snoeck Hurgonje, Lei den, H. J. Lovink, Batavia, en A. Plate, te Rotterdam. De namen van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, die volgens de „N. Rott Crt.'T ook een eere doctoraat zouden krijgen, komen op de thans gepubli ceerde volledige lijst niet voor. Gemengd nieuws. CORRESPONDENTIE TUSSCHEN INLANDSCHE JONGENS EN NEDERLANDSCHE MEISJES. De „Sum. Post" schrijft: Onder de auspiciën van het Nederlandsch Verbond vindt sedert eenigen tijd een schriftelijke uitwisseling van gedachten plaats tusschen de leerlingen der in richtingen van voortgezet Inlandsch onderwijs op Ja va en jongelieden in Nederland. Men noemt dit as sociatie van Oost en West en men beoogt daarmede een nauwere aanraking tusschen de beschaving en het gedachtenleven van Oost en West, waarvan dan het verder doordringen van Westersche opvattingen in de gedachten van het beschaafde en ontwikkelde deel der Inlandsche bevolking het gunstige gevolg zou moeten zijn. Deze soort associatie tusschen Nederlandsche en Ja- vaansche jongelieden ontsnapt natuurlijk aan alle controle. Het Nederlandsch Verbond verschaft de adressen over en weer, en dan kan 't er op losgaan. Nederlandsche sociologen in den dop en politieke tin- nengieters in spe pennen aan de Javaansche dito's hunne jeugdige beschouwingen over de sociale onge rechtigheden van het Westen over Deze soort cor respondenten plegen ondanks him leeftijd tot de Schwarzseher te behooren of althans zich in hunne sociologische beschouwingen als zoodanig te gedra gen. Door de zich in dezen vorm uitende associatie van Oost en West die meer op een spelletje lijkt dan op een ernstige poging om de Westersche en de Oostersche wereld nader tot elkander te brengen worden alzoo de leerlingen der inrichtingen voor voortgezet inlandsch onderwijs deelgenoot gemaakt van wat er onbekookts rondspookt in het prille brein van den een of anderen Nederlandschen jongeling. Wat er uit Indië door de Javaansche correspondenten aan de jeugdige geestverwanten in Nederland wordt overgebriefd, laat zich minder gemakkelijk raden, 't Komt ons voor, dat deze soort, aan alle publieke con trole ontsnappende associatie meer kwaad dan goed kan doen en dat het Nederlandsch Verbond zich twee maal had mogen bedenken, alvorens daartoe de hand te leenen. „De Locomotief" schrijft, dat deze associatie-cor respondenties niet tot het terrein der politiek en so ciologie beperkt blijven, doch zich ook bewegen op erotisch gebied En dit is al zéér bedenkelijk! „Ik bedoel", zegt schrijver in „de Loc." de correspondentie die de Javaansche jongelui voeren met een jong meisje in Nederland. De jongelui zijn daarop eenvoudig dol; reeds in den eersten brief aan het (veelal door leerlingen der Inlandsche artsen school te Weltevreden) opgegeven adres, verzoekt de Inlander dikwijls, hem het adres van een jong meisje te verstrekken, dat wel genegen is met hem te corres- pondeeren. En gewoonlijk blijft zoo'n adres niet lang uit; zelfs worden eveneens gevraagde portretten al spoedig toegezonden. Als de afzendster de gezichten eens kon zien van hen, die, in grooten kring gezeten, haar epistel bespreken en grinniken om haar portret! Als ze een9 wist, hoe den zin uit haar epistel: k wou dat ik bij je kon zijn en een wandeling bi] In- dischen maneschijn aan je zij kon doen, door je Ja vaansche kampong", wellicht in alle naïveteit neerge schreven, door de Javaansche jongens werd gecom mentarieerd, dan zou ze misschien verleerd hebben, op deze wijze te correspondeeren. „De Inlander, tot generaliseeren geneigd, moet wel een eigenaardig idee krijgen omtrent onze vrouwen, die voor ettelijke jaren eveneens nog als jonge meisjes in Holland rondliepen." Men kan zich gemakkelijk voorstellen, tot welke we- derzijdsche ontboezemingen zulke pikante correspon dentie tusschen een blank meisje in Nederland en een jeugdig „interessant" oosterling kunnen leiden. De phantasie heeft hier vrij spel! wéét het Nederlandsch Verbond dat het correspondentie-spelletje zich in die richting beweegt? De zaak is minder onschuldig dan zij lijkt. De schriftelijke associatie van Oost en West kan op die manier het in de duisternis der briefwisse ling gehuld terrein worden waarop jeugdige wester- rche en oostersche perversiteit elkander ongestoord ontmoeten. Men kan dit niet meer beletten. Deze bal, eenmaal aan het rollen gebracht, zal blijven rol len. Doch men kan althans trachten, voor dit gevaar lijke associatie-spelletje een stokje te steken door het verschaffen van adressen onmiddellijk te staken. De associatie van Oost en West is geen kinderen- werk. En zelfs wordt zij in 't algemeen door geheime briefwisseling niet gebaat, wel geschaad 1 UIT BERGEN. De opening van den winkel in bloemen en kunst artikelen van de maatschappij „Bergen Nurseries Ltd aan de Stationstraat trok Zaterdagavond zeer veel be langstelling. Op smaakvolle wijze vindt men hier een en ander in verschillende stijlen geëtaleerd. Deze winkel mag een aanwinst voor het dorp ge noemd worden. UIT EGMOND AAN ZEE. *De heer W. la Roy, hoofd der openbare lagere school alhier, herdenkt den lsten Juli a.s. den dag, waarop hij vóór 30 jaar zijne functie aanvaardde. UIT OUDE NIEDORP. Het gemeentewerk, het jaarlijksch onderhoud, werd Zaterdagavond door B. en W. aan de ingezetenen aanbesteed en gegund aan de laagste inschrijvers. Het timmerwerk aan den heer J. A v. Eerden voor 193, het schilderwerk aan den heer P. v. Trienen voor 148, het metselwerk aan de heeren J. Jaspers en Th. Boekei resp. voor 90 en 195. UIT CASTRICUM. Bij het gisteren te Wormerveer gehouden muziek concours won „Eendracht maakt Macht", alhier, in den Marschwedstrijd den 2en prijs, in de 3e afdeeling voor Vereenigingen, die nog geen prijs gewonnen hebben, den lsten prijs. UIT WIJDENES. Bij het gisteren te Wormerveer gehouden muziek concours won „Ons Genoegen", alhier,, in de 2e af deeling den 2en prijs. VAN DEN LANGENDIJK. In de week van 22—27 Juni werd aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd 28351 zak aardap- elen, 290,500 boa wortelen 13250 bloemkool en 1450 os rabarber. GRAPJES UIT DE MAASBODE. In een restaurant een eter boos: „Kellner, kijk nu toch eens, een grijze haar in de saus Kellner: „Oh, mijnheer, ik zie, u hebt al even veel spijt als ik, dat die aardige blonde keukenmeid weg is." Djoos Lazoore van Lendelede aldus een Vlaamsch Lacheding diende als matroos sedert korten tijd te Antwerpen op een schip, dat in het Kattendijkdok iag. En, onder andere mottige dingen, moest Djoos daar geheele godsche dagen op en neer touwen en masten klimmen, zoo gezeid om den dienst te leeren en de zeilen te kunnen spannen, tegen dat ze in zee gingen steken. Maar, aj, van den buiten zijn, van Lendelede als-'t- u belieft, en tien jaar lang achter de koeien geloopen hebben, ge kunt denken dat Djoos, ondanks zijn acht en twintig jaren, al niet klibber meer en stond. Nu, genoeg en zooveel, dat Djoos 'ne keer ginder boven aan den top van den mast mistordt en met lijf en ziele rechte neerwaarts kwam. En, Djoos die 't gewaar werd, dat het schuw zat te wege, bevool zijn ziel aan God en „Onze Lieven Heertje, prevelde Djoos, sta mij bijl" 't Wilde nu per duizend gelukken gebeuren dat Djoos, onder weg, een touwe vast kreeg en bleef han gen. Laat maar, Ons Heere, zei Djoos al snakken achter zijnen adem, laat maar, 't en is niet meer noodig. RUSTBEWAARDERS. Een slapende politieoppasser te Meester-Comelis werd dezer dagen van zijn karabijn ontlast. Hij zoekt er nog steeds naar1 zegt het „N. v. d. D. v. N.-I." REFERENDUM TE ALMELO. In antwoord op een schriftelijke vraag van het Ka merlid Beumer, heeft de Minister van Binnen land- sche Zaken medegedeeld, dat de gemeenteraad van Al melo den 19 Juni j.l., naar aanleiding van een tot dat college gericht verzoek om wederinvoering van de kermis, op voorstel van burgemeester en wethouders, heeft besloten het vraagpunt aan een referendum te onderwerpen, in dien zin, dat, alvorens op het ver zoek een beslissing wordt genomen, het oordeel zal worden gevraagd van hen, die voorkomen op de thans voor de gemeente van kracht zijnde kiezerslijst. Door den burgemeester is op dat raadsbesluit, als zijnde naar zijn oordeel in strijd met de wet, art. 70 der Gemeentewet toegepast. Hangende de beslissing, of vernietiging van het be sluit zal moeten volgen, meent de Minister zich van het uitspreken van een oordeel te moeten onthouden. KORTE BERICHTEN. Te Rotterdam zal op het grootste deel der nota riskantoren de vrije Zaterdagmiddag worden inge voerd. De Raad der gemeente Amersfoort stond een crediet toe, om twee ondiepten van harden grond, ver moedelijk oer, in de rivier de Eem te doen opblazen met springstof. Dit werk zal door de genie worden ten uitvoer gebracht. Het 17-jarig dienstmeisje te Rotterdam, dat na een half uurtje in haar betrekking geweest te zijn, met eenige sieraden op den loop ging, is gearresteerd. Te Enkhuizen is bij het sloopen van een oud ge bouwtje in de buurt van de St. Pancras- of Zuiderkerk onder de fundeering gevonden een oud-Romeinsche urn van gebakken roode aarde, en bijna 1 M. hoog. Gistermorgen is bij Hoevelaken een sergeant van het regiment jagers door een auto overreden en gedood. Te Midwolda is een 3-jarig jongentje door een stroowagen overreden en gedood. Door de politie te Vlissingen zijn 5 twaalfjarige meisjes aangehouden, beschuldigd van diefstal van sluitzegels en snoepgoed. BUITENLAND. STADSNIEUWS. EIND-EXAMEN GYMNASIUM Aan het Gymnasium alhier werd 25, 26 en 27 Juni j.l. het eind-examen afgenomen ten overstaan van de Gecommitteerden der Regeering, de professoren Dr. J. van Wageningen, Dr. G. W. Kernkamp, Dr. F. Schuk. Geëxamineerd werden 12 candidaten. Aan 11 can- didaten werd het gevraagde diploma A. uitgereikt: Mej. A. Bosman, A. M. C. Honig en A B. van Houten en aan de heeren J. W. Bok, O. -R. E. Bnin- ner, J. H. Heslinga, H. A. J. M. Kusters, C. J. de Lange, D C. Mulder, N. Peereboom en A. Vis. Met één candidaat wordt het examen voortgezet. (Reeds in een deel van ons vorig nummer vermeld). PRIJS GEWONNEN Gemengde mededeelingen. DE NOODLOTTIGE BRAND TE SALEM. Tengevolge van den noodlottigen brand te Salem, (Amerika), zijn tienduizend bewoners zonder dak. Meer dan duizend gebouwen zijn verwoest, waaron der bijna alle fabrieken. De ramp heeft algemeene deelneming gewekt en in gansch Noord-Amerika en Canada zijn inschrijvingen geopend om de getroffenen te hulp te komen. De regeering heeft vijfduizend ten ten en tienduizend rations voedsel gezonden. Een geweldige stormwind maakte het blusschings- werk van den brand, die in de lederfabrieken ontstond onmogelijk. Het vuur vond voedsel in de gansche fa- briekswijk en vandaar naar het zuidoosten tot in het hart van de stad. Daarna stak het den spoorweg over en breidde zich tot aan de zee uit Een groot aantal prachtige huizen werd een prooi van het woedende vuur. De zieken uit het ziekenhuis, dat eveneens ver woest werd, konden op draagbaren in de straat voorloopig in veiligheid gebracht worden. Het is een wonder dat waarschijnlijk slechts vijf menschen verongelukt zijn. Op het oogenblik dat ae brand het hevigst woedde, vluchtten duizenden vrou wen en kinderen op het kerkhof. Talrijke personen vielen bewusteloos van angst neer op den drempel hunner woningen. HET PROCES TEGEN „DE ROODE ROSA". Voor de Berlijnsche rechtbank begon heden het pro ces tegen de bekende sociaal-democratische propagan diste, Rosa Luxemburg, wegens beleediging van Prui sische officieren en onderofficieren. Ze had n.l. in een te Freiburg gehouden rede verklaard dat zich dag aan dag in de kazernes drama's afspeelden, die nooit aan het licht kwamen. De beklaagde moet de bewijzen van deze bewering in handen hebben. 106 getuigen zijn totnogtoe in het proces betrokken. In Rennerod (Hessen-Nassau) is Zaterdag een auto in een groep spelende kinderen gere den. Twee kinderen werden ernstig gewond. De arts van ex-president Roosevelt heeft dezen geraden, zich wegens zijn gezondheidstoestand de eerste vier maanden niet met politiek te bemoeien. 200 NOOITBENAUWDS. Toen in het jaar 1906 uit Engeland de tijding van de eerste „Nooitbenauwd" kwam, zal niemand heb ben kunnen denken, hoe voorbeeldeloos vlug dit scheepstype in alle, zelfs in de kleinste marines, in gang zou vinden. In het jaar 1908 waren er reeds 7, in 1909 al 14, in 1910 steeg het aantal tot 23, in 1911 tot 33, in 1912 waren er niet minder dan 50 schepen van dit type gereed, in 1913 goed geteld 68 en thans in 1914 zijn er 87 gereed, 25 van stapel, 30 nog op stapel, voor 10 heeft men de noodige concessies en 48 zijn er in de toekomstvlootplannen opgenomen, zoo dat we in de komende jaren een wereld-dreadnought- vloot zullen bezitten van achtereenvolgens 112, 142, 152 en eindelijk in 1918 van 200 stuks. Deze 200 nooitbenauwds vertegenwoordigen dan een kapitaal van 6 milliard gulden. Deze ontzettende som overtreft echter nog niet de totaal-kosten, die Engeland sedert 1898 voor zijn marine over had. Dit is een kapitaal van 7 milliard gulden. De geheele dreadnoughtvloot zal een bemanning noodig hebben van meer dan 190000 koppen; aan onderhoud eischen ze per jaar ruim 120 millioen gul den, waarvan voor kolen alleen al ruim 60 millioen. Door de 200 schepen wordt een plas water verplaatst van 5118800 ton, hetgeen overeenkomt met een kubus, met een zijde van 371 M.; deze kubus bevat dan 51,18 millioen H.L. water, een hoeveelheid, waaraan de be woners van een gemiddelde wereldstad te zamen 20 jaar lang genoeg zouden hebben. De som der arbeids kracht, die de machines der 200 dreadnoughts ont wikkelen, bedraagt een kleine 7 millioen P.K., dat is 50 maal sterker dan de energie van den Niagara-wa- terval. EEN SCHOUWBURO VOOR SLECHT- HOORENDEN. De electrotechniek is thans reeds zoo ver, dat ze de slechthoorenden ook de klanken van het tooneel kan brengen. De oude spreekhoorn, waarin men zoo luid mogelijk schreeuwen moest, verdwijnt langzamerhand geheel. In zijn plaats Is een electrisch apparaat ge komen, dat uit een kleine zakbatterij bestaat, dat men dragen kan, zonder dat dit in het oog valt. De batte rij staat in verbinding met een microfoon, welke zoo fijn bewerkt is, dat hij ook zwakke geluiden kan op nemen en ze langs een draad naar een aan het oor bevestigden hoorn brengt. Door deze inrichting is de slechthoorende tegenwoordig in staat ieder onderhoud Bij de Zondag j.l te Wormerveer gehouden athleti ijden di Besteman, alhier, op de 100 en 400 M. N. H. V. B. sche wedstrijden der N. H. V. B. behaalde de heer H. resp. de le en 2e prijs, DUBBEL-MANNENKWARTET „HARMONIE". Op den gisteren te Watergraafsmeer gehouden kwar tetwedstrijd, uitgeschreven door de Gem. Zangveree- ninging „J. S. Bach", behaalde bovengenoemd dubbel mannenkwartet, dir. de heer Jac. N. Al, in de hoogste afdeeling dubbel mannenkwartetten den 2en prijs. Als verplicht nummer werd gezongen „Hymne aan het Strand", van J. Stroomberg, en als vrij nummer „Les Martyrs aux Arènes", van L. de Rillé. In de eere-afdeeling mocht „Harmonie" den eersten prijs verwerven met het hoogst aantal punten. Als vrij nummer werd gezongen „Sur les Remparts" van A. Saintis. Na het zingen van dit nummer viel directeur en leden een stormachtige ovatie ten deel Op verzoek van heeren juryleden werd genoemd num mer onder donderend applaus nogmaals herhaald. De prijzen bestonden uit 8 verguld zilveren medal- jes en 15. GESLAAGD. Voor het overgangs-examen van het 1ste naar het 2de studiejaar aan 's Rijks Veeartsenijschool, is o m. geslaagd de heer L. Buren, van Alkmaar. WATERLEIDINGBUIS GESPRONGEN. Aan de Oudegracht, tusschen de Hofstraat en Rid derstraat, sprong gistermorgen de waterleidingbuis, waardoor heel veèl water van de straat de Oude gracht in vloeide. De waterleiding werd na een goed half uur afgesloten., waarop met het herstellingswerk werd begonnen. LAAGSTE INSCHRIJVER. De Directie der H. IJ. S. M. heeft heden aanbe steed het leveren van grondwerken en het maken van remmlngwerken, een draaistoel en een loopbrug ten behoeve van een zwaaiplaats nabij de aanlegplaats van de atoomponten in de Spoorweghaven te Enk huizen. Ingekomen 15 biljetten. Laagste inschrijver de beer J. N. J. Boersema alhier voor 30.475. gemakkelijk te volgen, zonder dat de anderen zich behoeven in te spannen. Nu is men met dit systeem echter nog verder ge gaan. In Londen hebben twee schouwburgen een zoodanige inrichting gemaakt, dat het den slecht hoorende mogelijk gemaakt wordt, hetgeen op het tooneel gebeurt, met he tgeboor te volgen, zoodat ze, wat vroeger pantomime voor hen was, thans ook kun nen verstaan. In deze schouwburgen heeft men n.l. vlak voor het tooneel fauteuils gezet, die voor de slechthoorenden bestemd zijn. Elk van deze armstoe- len draagt een „vèrhoorder," een zeer goed bewerkt opvanginstrument voor de aankomende geluidgolvin gen. De „vèrhoorder" leidt het geluid naar een mi crofoon. Van hier uit heeft nu de gewone telefoni sche overdracht plaats, doordat met behulp van een onder den fauteuil aangebrachte batterij de geluid golvingen in electrlschen stroom worden veranderd en als zoodanig naar den zich aan het oor bevonden horen wordt geleid. Hier wordt de stroom weer ge splitst in de verschillende geluiden en daardoor het verstaan van het gesprokene mogelijk gemaakt, on verschillig of dit luid of zwak is, of van het tooneel komt het wilde jaloersche geschreeuw van een Othel lo of het teedere liefdesgefluister van Romeo. KORTE BERICHTEN. In een spinnerij te Brinola (Canarische eil.) zijn bij een ontploffing 17 man gewond. De staking der landbouwarbeiders in Anda- lusië neemt een bedenkelijken omvang aan. Men vreest voor onlusten Op een zijlijn van den Russischen Wladikawkas- spoorweg is een trein ontspoord. Een loco motief stortte in de rivier. Drie personen zijn gedood, twee levensgevaarlijk en een licht gekwetst, terwijl drie personen door den stroom medegevoerd zijn. Een bouwondernemer in Postodanzia (Italië) is in den familiegrafkelder dood gevonden tusschen de kisten van zijn vader en zijn moeder. Hij had zich daar laten verhongeren. De Chineesche rivieren de Pe Kiang en de Si Kiang zijn buiten hare oevers getreden. Een groot aantal dorpen zijn tengevolge van dijkbreuken geheel en al verwoest, zoodat duizenden dakloos zijn. Te Londen is een trein uit Noord-Kent op een trein uit Hastings gereden. Een waggon van den trein uit Hastings viel om. Een passagier moet gedood, 20 moeten meerendeels licht gewond zijn. De hertog van Aosta, die op het oogenblik te Napels vertoeft, moet ernstig ongesteld geworden zijn tengevolge van het eten van vergiftige oesters. Hij lijdt aan typhus en is niet buiten gevaar. Bij een m ij n g a s o n t p 1 o f f i n g in een mijn te Mieres (Spanje) zijn 3 menschen gedood en 1 ge wond. U"IUJJIUJ, '-"F

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2