houden van toespraken eu het nederleggen van kran sen. Per trein van het Centraalstation zal het stoffelijk overschot naar Groningen worden overgebracht Gemengd nieuws. THOMSON-HULDE. Een commissie uit het 12e reg. infanterie, bestaan de uit vertegenwoordigers van alle rangen, heeft een oproep verzonden aan officieren, onder-officieren, korporaals en soldaten der reserve, militie en land weer, om een bijdrage voor een borstbeeld of een ge denkplaat bij de kazerne te Groningen, ter huldiging van Thomson's nagedachtenis. De Nieuwe Courant schrijft naar aanleiding van de toespraak door H. M. de Koningin tot de troepen te Groningen o. m.: Wij zijn dank verschuldigd aan Haar, die dit ko ninklijk woord uitsprak, omdat reeds weer kleinmoe- digen hun stem verhieven, die aanspoorden tot terug wijken op een oogenblik, dat een dergelijke retraite niet anders kon dan een smadelijken, een on-Hol- landschen indruk maken, op een oogenblik, dat onze militairen daarginds meer dan te voren recht hadden op bewijzen van vertrouwen in hun oordeel over de gedragslijn, die zij zouden moeten kiezen. Immers de man, van wien in de eerste plaats de be zieling was uitgegaan, wiens geestdrift meer dan op wegen kon zelfs tegen een veel grooter gebrek aan moreelen steun in de openbare meening in 't vader land, was gevallen. Maar wat te dien aanzien bij ons gezondigd is, dat heeft het fier-Nederlandsche, het koninklijk woord, dat onze Koningin in Groningen gisteren heeft uitge sproken, meer dan goed gemaakt. En het doet te sympathieker aan, omdat Haar rede bewees,' hoe onze trots op wat onze officieren in Albanië doen, niet in 'n minst afbreuk behoefte te doen, geen afbreuk doet ook aan onze bewondering en onze dankbaarheid voor hetgeen in dienst van 't vaderland onze officieren en onze ambtenaren in Indië voor Nederland verrich ten. POLITIETOESTANDEN TE ARNHEM. De „Geld." verneemt, dat door den minister van binnenlandsche zaken, aan den burgemeester van Am- hem is opgedragen een onderzoek in te Btellen naar, de door de sociaal-democratische gemeenteraadsleden, bij de 1.1. gehouden audiëntie bi} Z.Exc. uitgesproken grieven over politietoestanden te Arnhem. DE ACADEMIEFEESTEN TE GRONINGEN. Gistermorgen had in de Nieuwe Kerk de uitreiking der eere-doctoraten plaats. Prof. dr. I. van Dijk hield de feestrede. 's Middags hielden de studenten een mooie maske rade, voorstellende de afkondiging van den vrede van Munster. Ze trok zeer veel belangstelling. Het Koninklijk Echtpaar vertrok om vijf uur, luid toegejuicht door een talrijke menigte. GEARRESTEERD. Aan de Vijzelgracht te Amsterdam is gisternacht een tuimelraam-dief onder een toonbank in een winkel aldaar gearresteerd. Een winkelier, die voor een open raam wat verkoeling zocht, zag den inbreker het na burig pand binnendringen. Hij werd vlug gesigna leerd en is dus een „slachtoffer van de warmte" ge worden. DE TREKHOND. Aan de door den heer Van Laer te Nijmegen, voor zitter der afdeeling Nijmegen van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Dieren, op te rich ten Nederlandsche Kennelvereeniging voor het fok ken van goede Trekhonden, zijn, meldt het „Hbld.", door tusschenkomst van den Bond tot Bescherming van den Trekhond te 's-Gravenhage, van Rijkswege voor 1914 een bedrag van 550 en een jaarlijksche subsidie toegezegd. EEN NACHTWACHT BIJ EEN OOIEVAARSNEST. Telken jare worden de jonge ooievaars gestolen uit het nest bij de boerderij van de weduwe Velde bi. Heerenveen. Nu zijn er weer jonge vogels en de bu ren hebben besloten om de beurt bij het nest des nachts te waken totdat die jonge vogels uitgevloger. zijn. PESTBESTRIJDING. Het plaatselijk Comité te Hoorn tot steun aan he Roode Kruis inzake de pestbestrijding in Ned.-Indit hield gisteravond een openbare vergadering, waarin de heer N. de Haan Thomann, arts te Hoorn, en Oud Indische geneesheer, een historisch overzicht van de pestziekte gaf, alsmede de hoofdlijnen aangaf van een door hem aan den Minister van Koloniën aangeboden schema van een systhemadsche pestbestrijding in Ned lndië. Eerste eisch is, volgens spreker, zorg te dragen, dat op Java geen nieuwe lijders komen en dat geen lij ders worden overgebracht naar de buitenbezittingen Doeltreffende middelen moeten worden genomen on. ratten en vlooien te bestrijden. Alle schepen moeten in quarantaine worden gestekt waar de strengste maatregelen moeten worden toege past. Alle lijfgoederen en bagage moet worden oni smet en het schip moet worden ontrat voor het aai den wal komt Alleen te Soerabaja en te Priok en zoo noodig ook te Samarang mogen passagiers worden opgenomen maar ook weer niet vóór ze zijn ontsmet. Ook moet streng toezicht op de lading worden uitgeoefend. Om te voorkomen, dat begingevallen verzwegen worden, moet de verplichting worden opgelegd, dal van alle sterfgevallen, die in de dessa voorkomen wordt kennis gegeven. Bij een hooger sterftecijfer kan hét pestbureau of de inspecteur van den genees kundigen dienst maatregelen nemen, om verspreiding tegen te gaan. Dan kan niet voorkomen, dat een rap port spreekt van 10 tot 60 aangetasten. Dan moet worden opgericht een centraal pestbu reau. De chef staat onder de rechtstreeksche bevelen van den Gouverneur-Generaal. Het bestuur mag nie onder eenigen tak van dienst ressorteeren. Centralisa tie is noodig. Voor de directe bestriding moet in elke hoofd plaats een pestbureau worden opgericht, met 'n op sporings-, een controle-, een transport-, een technische en een ontsmettingsbrigade. In elke assistent-residentie moeten meerdere barak ken worden opgericht Door het spoedig opsporen van elk pestgeval en het isoleeren alleen is het moge lijk, dat binnen afzienbaren tijd het laatste pestgeval in Indië zal worden gerapporteerd. De kosten be dragen ongeveer de helft van de tegenwoordige DE BLINDE ORGANIST. Een onzer Amsterdamsche medewerkers schrijft ons: Dinsdag heeft de bekende organist der Oude Kerk van de Evangelisch-Luthersche Gemeente, A. Pomper, den dag gevierd, waarop hij sedert 25 jaren organist bij deze Gemeente is. Tal van belangstel lenden, pre dikanten, collega's van den jubilaris, enz. hebben den organist gehuldigd. Inderdaad, Pomper is een man die heel wat presteert Hij heeft een eigen richting in de muziek, een eigen smaak. Niet alleen is hij de or gel-technicus, neen, hij is in de eerste plaats kunste naar, schepper. Pomper is een merkwaardig man. In z'n prilste jeugd blind geworden, werd hij leerling van het Blin- den-Instituut fa de Vosslusstraat Hij blonk daar uit door scherpzinnigheid. Zijn aanleg voor muztek kwam al dadelijk voor den dag, en dagelijks be kwaamde hij zich op orgel en klavier. Maar de jonge Pomper had niet minder aanleg voor wiskunde, en hij rustte niet, voordat de personen, die met zijn opvoe ding waren belast, het hadden goedgevonden, dat Pomper voor z'n acte Middelbaar ging leeren. Zooals vanzelf spreekt, waren hieraan enorme bezwaren ver bonden en velen haalden hun schoudera er over op: hoe kon nu iemand, die zijn gezicht miste, aan Meet kunde doen, hoe kon die constructies uitvoeren, hoe kon die hulplijnen trekken, wanneer de een of andere stelling moest worden bewezen, enongetwijfeld was het absoluut uitgesloten, dat zoo iemand aan Ste- riometrie kon doen, dan zou er te veel van het voor stellingsvermogen van den persoon gevergd worden. Maar Pompei deed examen, en schitterend kwam hij er door. Zijn voorstellingsvermogen was groot! Direct daarna begon Pomper met zijn studiën voor de tweede acte Wiskunde, K 5, waarvoor hij de z.g. hoogere Wiskunde moest bestudeeren. Ook hiervoor slaagde hij, en zoo was de heer Pomper de eerste en als wij ons niet vergissen totnogtoe de eenige! blinde in ons land, die bevoegd was, aan een H. B. S. met 5-jarigen cursus, ook in de hoogste klasse, les in de Wiskunde te geven. Zooals vanzelf spreekt, is van dat lesgeven niet veel gekomen. Toen Pomper bemerkte, dat het moeilijk was, met Wiskunde z'n brood te verdienen, legde hij zich weer geheel op de muziek toe. In de Oude Lutherscbe Kerk op het Spui wist hij de Bchoonste melodiën en accooraen uit het orgel te halen, en de Gemeente merkte weldra, dat Pomper een ster van de eerste grootte was. Nog meer kwam zijn talent uit op de verschillende kerk-concerten, die onder leiding van Pomper door de kerk werden georganiseerd, en waar aan gewoonlijk ook leden van het Concertgebouw-or kest hun steun verleenden. Zeer trok de aandacht Pomper'8 compositie Psalm 150, waarin Pomper liet hooren, hoe God met de harp, met de luit en met het orgel te loven is. Vooral fa Orthodoxe kringen, niet alleen onder de Lutheranen, maar ook b.v. bij de Ge reformeerden, werd deze gewijde muziek van Pomper zeer gewaardeerd. Zij, die de verschillende composities van Pomper gehoord hebben, zijn het er over eens, dat men aan die muziek als het ware merken kan, welken Invloed de Wiskunde-studiën op den organist hebben gehad. Pompers muziek is al het ware fa de Wiskunde opge gaan. Alles loopt zoo duidelijk als een mathematisch bewijs. Hij gaat langzaam stapje voor stapje. Spron gen worden nooit gemaakt, bochten en buigingen zoekt men in Pompers werken tevergeefs. Ontzettend degelijk zitten Pomper's composities in elkaar. Ze herinneren eènigszins aan Bach, ten deele aan HSndel, soms ook aan Beethoven, maar de mu ziek is eenvoudiger, makkelijker te begrijpen. Sommi ge deskundigen meenen, dat de musicus Pomper beter zou zijn, wanneer er geen mathematicus Pomper be stond. Wij zijn het hier niet mee eens, ja, we zouden zelfs durven beweren, dat van den musicus Pomper niet veel terecht zou komen, wanneer er niet een ma thematicus was van denzelfden naam. UIT CASTRICUM. Alhier zijn de voorloopige werkzaamheden voor het onderzoek eener te stichten waterleiding voor mid den-Noord-Holland afgeloopen. Er hebben op het Erovinciaal duingebied veertien boringen plaats ge- ad, op diepten van 60 tot 140 M. De rapporten door het Rijksbureau voor drinkwa tervoorziening kunnen nu binnen niet al te langen tijd worden tegemoetgezien. Het vermoedelijk resultaat zal wel zijn, aldus het „Hbld.", dat er voldoende goed water ter plaatse te vinden is. UIT HEER-HUOOWAARD. (Vervolg). Bij de vaststelling van ed suppletoire begrooting voor 1914, deelde de voorzitter mede, dat de nieuwi rijksveldwachter Zaterdag a.s. in de gemeente komt. Hoewel de Raad machtiging had verleend tot het bouwen van een woning, had men voor hem voorloo- pig een woning van de Bouwvereeniging aan den Basserweg gehuurd. Dit was aanmerkelijk goedkoo- per. De heer Appel kon zich hiermede voorloopig we. vereenigen, doch achtte het wenschelijk, dat hij wat, meer in het midden van de gemeente kwam wonen. Voor de straatverlichting was op deze begrooting een post van 150.uitgetrokken. De heer Molenaar achtte het noodzakelijk een regel matige verlichting aan te brengen. De Voorzitter deelde mede, dat de Raad voor de plaatsing voorstellen zal krijgen van de electriciteits- commissie z. i. kon men in open stukken wel eens eer plaatsing overalaas Men kan dan later altijd nog uitbreiden. De Voorzitter deelde hierop mede, dat de gezond heidscommissie zich met de instrukties voor den dok ter en de verloskundigen, wel kon vereenigen. Op verzoek van de dokter was het aantal vacantle- dagen van 10 op 16 gebracht. De heer Met wilde nog gaarne als wijziging aan brengen, dat de dokter viermaal per jaar een Bchool inspectie houdt De voorzitter merkte op, dat hierover de Gezond heidscommissie weder moest oordeeleo, waarop be sloten werd bil een volgende vaststelling aan het Ida van den heer Met te denken. Na uitvoerige bespreking werd besloten aan de K E. M. het plaatsen van een transformatorgebouwtje ten behoeve van de gemeente Oterleek, op een dijk al daar, welke dijk volgens het kadaster eigendom van de gemeente was, toe te staan voor den tijd van 25 jaar tegen een vergoeding van 1 per jaar. De heer Schilder, die inmiddels ter vergadering ge komen was, achtte het een fout van het kadaster, om de gemeente als eigenaar van dezen dijk te erkennen. De oorsprong van dit eigendomsrecht was onbekend.! Spreker wilde een vergoeding van 5 per jaar. Hier voor stemden ook de heeren Wijnke, Bos en Mole naar. Op de aanbeveling voor zetters werden als No. 1 en No. 2 de heeren v. d. Oord en Plevier, als No. 3 en No. 4 de heeren Pool en Schilder geplaatst. Op verzoek van Gedeputeerde Staten werd besloten de Bouw- en Woningverordening in te trekken en opnieuw vast te stellen. Eenige artikelen werden ge wijzigd. Het bestaande artikel 11 vervalt, hiervoor komt de bepaling, dat de rooilijn moet zijn 18 meter uit het hart van den weg, behoudens bijzondere ge vallen. De heer Molenaar stelde voor te bepalen, dat brug leuningen niet lager dan 80 c.M. moeten zijn, ook ae heer Blauw was hier voor. Alle anderen stemden overeenkomstig het voorstel om deze minstens .60 cM te doen zijn. Uitvoerig werd gediscusseerd over de bepaling om de regenbakken op 4 kub. Meter inhoud te stellen. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Het voorstel van den heer Molenaar, om toe te staan, wanneer de slechte conditie van den grond een plaatsing van een bak van 4 kub. Meter onmogelijk maakt, dat er een van 3 kub. Meter geplaatst wordt, werd met 6 tegen 5 stemmen verwprpt 1. De zekerheidsstelling voor den administrateur van het electriscb bedrijf werd op een bedrag van 500 gesteld. Met algemeene stemmen werd goedgevonden, dit te laten doen door de vereeniging van rekenplicbtige ambtenaren en de hiervoor benoodigde premie door het bedrijf te laten betalen. Det heer Blauw wees op den slechten toestand van het drinkwater aan de school te Venhuizen. Spreker wilde aan een zijde nieuwe pannen op het dak, waar onder de vogels niet kunnen nestelen, óm hierdoom verontreiniging van he water tegen te gaan. De voorzitter was overtuigd, dat de bakfilter niet voldoende werkte. De vorige week was er een huis filter anngekocht, het water was nu iets beter. Besloten werd het resultaat van deze proef af te wachten. UIT KOEDIJK. De heer D. Kikkert, onderwijzer alhier, komt als No. 1 voor op de voordracht voor onderwijzer aan school C te ZandvoorL KORTE BERICHTEN. De raad van Haarlem verhoogde gisteren de sub sidie aan het Haarlemsch muziekkorps van 10.000 tot 15.000. Uit het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt sinds 23 Juni een klein schilderijtje van Fr. Deut- mann, voorstellende een boerenmeisje, en in bruik leen gegeven door Dr. Esser, vermist. Bij de politie is aangifte gedaan. H. M. de Koningin heeft 50 geschonken aan de vischvrouwen, die haar te Groningen gehuldigd heb ben. De visscher H. Kieviet heeft, meldt de N. Rott. Ct., in twee dagen duizend pond paling gevangen fa het Stieltjeskanaal bij Dalen (Dr.) De regeering der republiek China heeft bij mon de van haren gezant te 's-Gravenhage aan de Neder landsche regeering haar oprechte deelneming doen betuigen in het onheil dat onze kolonieën heeft ge troffen door de aardbeving te Benkoelen. Heden herdenkt prof. H. P. O. Quack, de beken de schrijver van „De Socialisten", zijn 80sten verjaar dag. Te Wijk-bij-Duurstede heeft zich een geval van hersennekkramp met doodelijken afloop voorgedaan. Bij de Ned. Herv. Gemeente te Bergum moet een predikant beroepen worden. De overheerschende vraag bij de twee kerkelijke partijen is: of de predi kant al dan niet geheel-onthouder is. DE AARDBEVING IN BENKOELEN. DEN HAAG, 2 Juli. Een heden bij het departe ment van koloniën ontvangen telegram luidt: Benkoelen 20 dooden, geen Europeanen, 20 gewon den, waaronder 7 Europeanen, niet ernstig. De toe stand der gewonden is bevredigend. Diverse wonin gen zijn onbewoonbaar. De steenen Landsgebouwen zijn bijna alle ernstig beschadigd. Ambtenaren en in gezetenen bekwamen tijdelijk logies in houten gebou wen in de redoute van het fort „Marlborough". De schade aan Landsgebouwen en bruggen wordt ge schat op een millioen, die van particulieren op een half millioen. De landvoogd vertrok naar Benkoelen van de Lampongs uit Voor de spoedigst mogelijke toezending van materialen voor woningbouw en ba rakken voor Oenietroepen is het noodige verricht. In het binnenland is weinig schade. STADSNIEUWS. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken verga derde gisteravond ten stadhuize onder voorzitter schap van den heer A. Prins Azn. Afwezig was de heer A. J. T. Conijn. Uitgegaan waren ingevolge besluiten der vorige vergadering een adres aan de Twqede Kamer inzake oneerlijke concurrentie en een adres aan de Kamer van Breda, betreffende borgstelling bij aannemingen. Ingekomen was bericht van de vestiging van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Woerden, ingesteld bij Kon. Besl. van 6 Nov. '13 met Ingang van 1 Mei '14. Onder de kennisgeving uit Woerden waren handteekenlngen van voorzitter en secretaris onleesbaar. Ingekomen waren uit Frankrijk een verzoek om adressen van handelaren In kaas, boter en conserven en één om adressen van wijnkoopers, welke adressen door den secretaris zullen worden verschaft. Van het bestuur der vereeniging tot oprichting en instandhouding van een openbare leeszaal en boekerjj te Alkmaar was het verzoek Ingekomen, aan de instelling wel de boekerij der Kamer in bruikleen te willen afstaan. Waar bij de Kamer herhaaldelijk belangrijke gegevens inkomen, waar mede verscheidene Ingezetenen en omwonenden hun voordeel zouden kunnen doen, waar in het bijzonder door de wijze, rnarop in deze gemeente het handels onderwijs wordt behartigd groote belangstelling voor die gegevens mag worden verwacht en waar de instelling voor ieder gratis toegankelijk is, daar vleit bovengenoemd bestuur zich dat de Kamer zal willen medewerken door van het haar toegezonden materiaal die gegevens, welke zij daarvoor als ge schikt zal aanwijzen, binnen hei bereik van belang stellenden en belanghebbenden te brengen door her in bruikleen af te staan aan de Vereeniging. De voorzitter zei, dat hij een onderhoud gehad had met den voorzitter van de adresseerende ver eeniging, den heer Bruins, die hem er op had ge wezen, dat de stukken, welke bepaald aan de Kamer hooren en in het archief alleen cp hun plaats zijn, natuurlijk onmogelijk kunnen worden afgestaan. De voorzitter kon zich er best mee vereenigen, dat stukken, die anders toch maar in de kast gaan en nog wel aardig zijn voor het publiek, worden afge staan. Het blijft In bruikleen, wil men de stukken terug hebben, dan kan men ze onmiddelijk krijgen. De heer Potgieser was van meening, dat er niets tegen was, de bedoelde stukken in bruikleen af te staan, de heer Boom oordeelde, dat het wel heel goed zou zijn, meerdere Kamers doen het, b.v. die in Leeuwarden, Groningen, Veendam. Nadat ook de heer Bosman zich er voor verklaard had, zei de heer Ibink Meienbrink, dat het hem genoegen deed, dat de leden nu allen wel de verschillende stukken wil len afstaan, twee jaar geleden deed spr. zelf het voorstel en toen wilden de leden hierin niet mee gaan. De heer Potgieser merkte op, dat de heer Meien brink toen wel opruimen wilde, maar niet de open bare leeszaal had genoemd. De heer Meienbrink zei, dat bij dit wel had ge daan. Met algemeene stemmen werd dus besloten aan het verzoek te voldoen. Bij de rondvraag vroeg de heer Potgieser of het niet {op den weg der Kamer zou liggen, aan het Gemeentebestuur te verzoeken, maatregelen te treffen, dat de varkens in de heete maanden Juli en Augustus op de markt niet zoo In de zon liggen. Er zouden b.v. zeilen kunnen worden gespannen, zooals te Schagen, De toestand is in de warme maanden allerellendigst. Ook meende de heer Potgieser, dat het overweging zou kunnen verdienen, om voorzoover de ruimte het toelaat, de dieren op de Mient te plaatsen, met welk laatste punt som mige leden niet konden meegaan. Pa h®er Bosisara rca feet Pfg. fkshoer fa ov»*- weging willen geven een deel van het marktplein te beplanteq met kastanjebooraeQ. Hij wees op dq markt te PurraerencL waar de dieren altijd in de schaduw liggen. Ook voor de Kaasmarkt oordeelde spr. de boomen goed. De voorzitter zei, dat de heer Potgieser hem vóór was geweest. Spr. had eenige varkenskooplul bij hem gehad, die klaagden over de ligplaats der dieren in de brandende zon. Spr. achtte het goed, de var kens voorloopig te verplaatsen in de luwte. De heer Bosman zou de kleine markt voor de plaatsing der varkeus geschikt achten, daar is men iu de schaduw. De heer Potgieser oordeelde, dat de kleine markt te weinig ruimte biedt. Na nog eenige discussie werd besloten aan B. en W. een adres te richten, houdende het verzoek doeltreffende maatregelen te treffen om zoo spoedig mogelijk te voorzien in het ongerief, dat de varkens met het warme weer in de zon liggen, hetzij door het spannen van zeilen, hetzij op andere wijze. Hierna werd de openbare vergadering gesloten DE RONPJS SimVDfilJES. Het is, fa verband met ons bericht van gisteren, misschien niet overbodig nog even o pte merken, dat bij den betaalmeester de ronde stuivertjes ook inge wisseld kunnen worden en dat groote hoeveelheden daar meer eigenaardig thuis hooren. „ALKMAAR PACKET". Met het oog op het mooie weer heeft de „Alkmaar Packet" vandaag reeds den zomerdienst geopend. LIEFDADIGHEIDSCONCERT. Morgenavond wordt in de groote zaal der Harmo nie een liefdadigheidsconcert gegeven, waaraan me vrouw M. PolmLiscaljet, meuffrouw Gertr. Blom en de heer J. C. Baerts medewerken. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat degenen, die hun inteekenbil- jetten nog niet thuis hebben gekregen, deze aan Kroon's muziekhandel kunnen halen. ONDERLINGE VERZEKERING TEGEN WERKLOOSHEID. De commissie uit het Nut, welke de onderlinge ver zekering tegen werkloosheid ter hand genomen heeft en van de openbare vergadering van 22 Juni niet die resultaten zag, welke ze zoo graag had gezien, heeft daardoor haar doel niet uit het oog verloren. Wie ge- looven, haasten niet, zei de inleider reeds. De heer H. W. Frese, lid der commissie, verstrekt gaarne een ieder, die dit wenscht, de verlangde inlichtingen. Ook kan men zich bij hem als candidaat-lid opgeven. BUITENLAND. ALBANIë. Het wordt nu al te mooil De minis ters zullen naar verluidt in verband met den emsti- gen toestand naar Italië gaan om.... met Essad pasja in overleg te treden en hem te bewegen ten gunste van den Vorst tusschenbeide te komen en den Vorst voor algeheelen ondergang te bewaren. De schapen die den wolf verzoeken alsjeblieft toch in den kooi te komen! Kapitein Sar, die thans in den Haag is, zeide scep tisch tegenover den toestand te staan. Zooals het nu is, verklaarde hij, kan het niet langer duren. Het Tageblatt waardeert het in de Nederlanders, dat zij den Vorst niet in den steek laten. In Rusland vindt men, dat de Vorst nu maar af stand van den troon moet doen. Voor zijn reputatie als Pruisisch officier, zegt de Retsj aardig, heeft de Vorst genoeg gedaan, althans zooveel als hij met zijn karakter kon doen. Thans is het noodig, dat hij Al banië den eenigen dienst bewijst, dien hij kan bewij zen: Albanië van zijn persoon bevrijden. Graaf Tisza beschouwt den Mbret ook als overbo dig, daar deze toch geen autoriteit heeft. Hij zou Al banië meer onder controle dan de internationale com missie willen zenden. De soc.-dem. Deutsche VorwSrts laat een „handen- kf van Albanië" hooren. „Enkele maanden geleden wisten slechts enkelen in Ehiitschland of Durazzo den naam van een kaas, een rooverhoofdman of een stad was en nu zou Duitschland plotseling groote belan gen bij die plaats hebben" 1 Na den aanslag. MEDEPLICHTIGEN? Van vertrouwbare zijde verneemt de correspondent der Kölnische Zeitung te Serajewo, dat op de bom menwerper Cabrinovic de aandacht der politie was gevestigd, vóór hij te Serajewo aankwam. Hij is dan ook door een geheim agent gevolgd, doch deze is zijn spoor kwijt geraakt een half uur voor de komst van den troonopvolger. Te Serajewo beschuldigt men openlijk den burge meester en den chauffeur, die de auto van Frans Fer dinand bestuurde, van medeplichtigheid aan den aan slag. De chauffeur, een Serviër, zou naar men zegt, zelfs gestopt hebben om Princip gelegenheid te geven goed te raken. Uit Serajewo wordt aan de Lokal-Anzeiger geseind: De chauffeur van de automobiel van den burgemees ter, een Serviër, is gevaagai gcnouieu onder erden- king in het complot geweest te zijn. Hij moet opzet telijk bij den terugrit van het stadhuis de automobiel van den burgemeester over de Appelkade gereden heb ben om den stoet tot stilstand te brengen. De burge meester had hem last gegeven door de Frans Jozef straat te rijden. Zoo kwam de automobiel van den troonopvolger tegenover Princip te staan, die daar door gelegenheid kreeg zijn aanslag onder de gun stigste omstandigheden te plegen. Uit Serajewo teruggekeerde leden van het gevolg van den aartshertog vertellen, dat heel Bosnië een groote val was, waarin de aartshertog onvoorwaar delijk moest omkomen. Voor den terugkeer zou de hertog om 12 uur het tweede ontbijt gebruiken. Onder de gedekte tafel heeft men twee bommen met uurwer ken er in gevonden. In Ilidze vond men bij een vrouw 7 bommen die zij te bewaren had. DE HONGAARSCHE OPPOSITIE. De leiders der Hongaarsche oppositie, graaf An- drassy, Zichy en Apponyi, hebben de uitnoodigfag om deel te nemen aan de lijkplechtigheid te Weenen, schriftelijk afgeslagen, een houding die nog al opzien heeft gewekt. NIEUWE BETOOGINGEN. Voor het Servische gezantschap te Weenen is, naar de N. R. Ct. meldt, gisteravond tegen de Serviërs be toogd door ongeveer 200 Duitsch-nationalistische stu denten. Het gezantschap staat reeds sedert gisteren onder bescherming der geheime politie. De studen ten trokken in kleine groepjes het gebouw voorbij, hieven plotseling hun stokken op en riepen: „Weg met Servië, leve Oostenrijk, leve net huis Habsburg." Daarna zongen zij het volkslied en daarna hid een der betoogers een Servische vlag omhoog en stak haar fa brand. DE VERZEKERING. Wij deelden gisteren mede, dat volgens de Haagsche Ct. de vermoorde aartshertog Frans Ferdinand ver- zekekerd zou zijn geweest bij de levensverzekering maatschappij „Dordrecht", welke een agentschap te Weenen heeft. Dit laatste is, merkte de Tel. op, ech ter niet juist, daar de maatschappij in het geheel niet in Oostenrijk werkt, wel in Hongarije. De eenige Ne derlandsche maatschappij met een succursale in tenrijk is de Algemeene Mij. van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2