toch een bittere pil ia gewtert en nèg is. „Het zou zijn het besmeuren van ons blazoen, indien wij ons bij de patroonsorganisatie aansloten!" riep een der sprekers uit; en verscheidene anderen waren van de zelfde meonng. Van verschillende zijden gal men in overweging, aan maar liever de geheele drukkerij op te heffen. Maar hierdoor zouden 30 35 menschen op straat komen, en dat durfde de meerderheid van den bondsraad toch ook niet aan. Bovendien werd er op gewezen, dat de Typografenbond de volle verant woordelijkheid van de inwilliging van zijn verzoek aanvaardt. Dus óók voor het geval de Drukkers patroonsbond tot een boycot besluit? zou men willen vragen. (N. R. Ci) VRIJWILLIGE KOOIBEWONER. In het voorjaar van 1011 kocht iemand, wonende in het centrum van Den Haag, een nachtegaal (man). Hij hield dezen In een kooi en gal hem omstreeks September d. a. v. de vrijheid. Het volgende jaar 1912 keerde de nachtegaal met den voorjaarstrek bij hem terug en hield hij hen weder tot den herfst ge vangen, waarop hij hem opnieuw de vrijheid gaf. In 't voorjaar 1913 andermaal teruggekeerd, heeft hij hem tot nu toe Juni 1914 gevangen gehouden en hoopt hij hem het volgend jaar te laten paren. De vogel is vermoedelijk gevangen te Voorburg, pi. m. 4 h 5 kilometer van zijn tegenwoordige verblijf plaats. De woning van den eigenaar maakt deel uit van een aaneengebouwde huizenrij met achtergelegen tuintjes aan de Mauritskade. Deze tuintjes zijn on geveer 160 vierk. M. groot, van enkele heesters en stambloemen voorzien, maar geheel afwijkend van het gewoon verblijf des nachtegaals. De nachtegaal was doorgaans goed gezond en tie rig, zong lustig, zelfs in December en januari j. 1., doch haa een ongemak aan den poot gehad, dat, of schoon zorgvuldig behandeld, nog niet geheel gene zen was. Zijn hangplaats aan een muur is op het Zuidoosten. De schrijver, die dit meedeelt in De Levende Na tuur voegt er de opmerking aan toe, dat het zeker zelden of nooit voorkomt, dat een nachtegaal een plaats blijkbaar zoekt en terugvindt, waar hij ge heel afgezonderd van zijn Boortgenooten in gevangen staat heeft geleefd, ofschoon aldaar overigens voor hem geen enkele omstandigheid voor levensonderhoud aanwezig is. O, DIE BUREAUCRATIE. Een onzer Amsterdamsche medewerkers schrijft ons St. Bureaucratius regeert nog. Zeker, zoo van tijd tot tijd denken wij wel, dat dit niet het geval is, en gelooven we heilig, dat onze opper-ambtenaren ook menschen zijn met een dosis gezond verstand, met in zicht, met flair. Inderdaad, laten wij dit er direct bij zeggen, kennen wij er verschillende, waarvoor we on zen hoed diep afnemen, en waarvoor wij, als wij in de warmte onzen hoed misschien thuisgelaten heb ben. zouden aanslaan. Maar de ambtenaren van den ouden stempel zijn nog lang niet uitgeroeid. Aan en kele Ministeries b.v. krioelt het van Bureaucraten en automatische hoofd-ambtenaren. Aan het Ministerie van Landbouw, het jongste departement, zoekt men ze natuurlijk tevergeefs, maar aan de Miuisteries, die nog van 1813 dagteekenen, geven zij in vele gevallen nog de leiding. Dezer dagen hoorden wij weer een sterk staaltje. Er is te Amsterdam een vereeniging opgericht, waar van het doel is, jongelui bij de beroepskeuze met raad en daad bij te staan. Een mooi doel, nietwaar? En nu zou men meen en, dat onze autoriteiten een derge lijke vereeniging krachtig zouden steunen. De vereeniging had een circulaire verspreid, die gezonden werd aan de verschillende departementen, den Directeur-Generaal van den Arbeid, enz., waarin zij vroeg, of men de vereeniging een of meer namen zou kunnen noemen van personen, die in aanmerking zouden kunnen komen voor het schrijven van een be roepsadvies, b.v. over de ambten en betrekkingen aan de Departementen, bij de Arbeidsinspectie, een advies over ae carrière van den zeeofficier, enz. Men wendde zich tot het Ministerie van Oorlog tot het verkrijgen van de namen van enkele personen, die in aanmerking zouden komen voor het schrijven van een advies over de carrière van den officier bij de landmacht. Het was een gewone cyclostyle-circulaire; er kwamen allerlei bijzonderheden in voor, en de woorden „de carrière van den Officier bij de Landmacht" waren op dc schrijfmachine Ingevuld. De vereeniging kreeg antwoord van alle Ministe ries, van de Arbeidsinspectie, van den Octrooiraad, enz. Alleen het Ministerie van Oorlog antwoordde niet, en derhalve werd hieraan een week later het vol gend schrijven gezonden: Beleefd herinneren wij U er aan, dat wij nog geen antwoord ontvingen op ons schrijven van de vorige week. Wij verzoeken U vriendelijk, zoo mogelijk om gaand even te berichten, en teekenen X Maar dit was den opper-administrateur van Zijne Excellentie Bosboom ai te kras. Hoe durfde men zoo schrijven aan den Minister van Oorlog. Schande, schande! En het genie - Excellentie, wij kunnen U feliciteeren met een dergelijk administratie-technicus! deed 14 dagen later het secretariaat van de veree niging de circulaire en de „herinnering" terug zen den, met het volgend epistel er bij, hetwelk geen com mentaar behoeft: „Aan den requestrant worden nevengrmnde ver zoekschriften teruggezonden met de opmerking, dat daarop geen acht geslagen kan worden, vermits daar bij niet voldaan is aan de wettelijke bepalingen op het Recht van Zegel en zij ook niet door den reques trant onderteekend zijn. Voor zooveel noodig diene tot naricht, dat verzoek schriften, welke aan het Recht van Zegel onderworpen zijn, moeten zijn geschreven op papier, van Neder- landsch zegel voorzien, of vergezeld moeten zijn van een bewijs van onvermogen tot het betalen der zegel- kosten. Ingeval de requestrant niet kan Bchrijven, moet door hem een kruisje of ander handmerk onder het Btuk worden geplaatst. UIT SINT-PANCR AS. Heden werden alhier door den heer A. Verduin de eerste roode kooien gesneden, welke voor 20 werden aangekocht door den heer P. Volkers, groentehande laar alhier. UIT KOEDIJK. Gisteren was het voor de 15de maal dat de Veree niging „Vriendenkring" haar jaarlijksche pleziervaart deed. Des morgens om 4% uur werd afgevaren on der de opgewekte tonen der muziek en begunstigd door prachtig zomerweder. Het doel der reis was langs de Zaanstreek over Amsterdam, de Vecht langs tot Utrecht Nadat men daar eenigen tijd vertoefd had, werd de terugreis aanvaard. Te Wormerveer werd nog eens afgestapt Ongeveer half elf arriveerde men weer aan de plaats van afvaart. Men kan met groot genoegen op dezen tocht terug zien. UIT AKERSLOOT. Zondag 5 Juli a.s, zal wegens ongesteldheid van Ds. Knoop, de godsdienstoefening geleid worden door Ds. Makkink, Evang. Luth, predikant te Alk maar, te 9y2 uur. Donderdagmorgen geraakte dc verhuiswagen met meubilair voor den nieuwen geneesheer van Aker sloot aan den Kanaaldijk onder Boekei vast In den berm van den weg. Met dommekrachten en door uit laden op een anderen wagen wist men den wagen weer in het goede spoor te krijgen, Een oponthoud van eenige uren was hiervan het gevolg. UIT HEILOO, Naar we vernemen is de heer N. Brouwer alhier benoemd tot tijdelijk brievengaarder. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERINQ. Blijkens het 14e jaarverslag van den Bond voor Staatspensionneering over 1913 bestond de bond op 31 Dec. uit 444 afdeelingen met 54,571 leden en 253 algemeene leden, terwijl in 114 bonden en vereeni- gingen totaal 40,000 leden waren vereenigd; algemeen totaal 94.824 leden. Op 1 Januari 1913 waren er 17 federaties, die in 1913 met één vermeerderd zijn. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag werd te Nijmegen een jongmensch, werkzaam bij de gemeente-electriciteitswerken, op de spoorbrug over de Waal door een trein aangereden. Hij is aan de gevolgen overleden. De rechtbank te Tiel, uitspraak doende in de zaak van den rijksveldwachter te Veenhuizen, vroeger te Beesd, wien diefstal van fietsbanden in laatstge noemde plaats ten laste gelegd was, sprak den be schuldigde vrij. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft gisteren met 10 tegen 6 stemmen afwijzend beschikt op het voorstel van de Imperial Continental Gas-As- sociation te Londen, tot overneming van de gemeente- gasfabriek voor 500.000. In de Tobias Asserlaan bij het Vredespaleis te 's-Gravenhage ontstond Maandag een boschbrand, vermoedelijk door jongens aangestoken. Ongeveer 300 vierk. Meter struikgewas verbrandde. De heeren Laan c.s., fabrikanten te Wormerveer, hebben de gemeente een bijdrage van 10.000 ver leend voor het aandeel der gemeente in de kosten der uitdieping van de Achterzaan. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering, heeft aan den Oostenrijksch-Hongaarschen gezant te 's-Gravenhage een telegram van deelneming gezonden. Te 's-Heerenberg la aangifte gedaan van de ge boorte van den 10.000sten inwoner. Ingevolge raads besluit wordt voor dit kind een sommetje op de spaar bank gezet, dat bij meerderjarigheid in ontvangst kan worden genomen. STADSNIEUWS. OYMNASTIEKFEEST TE ALKMAAR. Evenals het vorige jaar zal de Turnbond „Alkmaar en Omstreken" wederom een gymnastiekuitvoering geven op het Sportterrein aan de Zandersloot. Deze uitvoering, welke opgeluisterd wordt door het Stede lijk Muziekcorps zal gehouden worden (behoudens toestemming van B. en W.) op Zondag 19 Juli 1914. In optocht zal men van het Doelenveld af, vooraf gegaan door bovengenoemd muziekcorps, naar het terrein marebeeren, waar te ongeveer half drie de uitvoering zal aanvangen. Het programma vermeld behalve de Algemeene Vrije- en Stokoefeningen zoowel voor Heeren-, Dames als Adspiranten-turners nog bovendien verschillende hier nog niet gedemonstreerde attracties voor liefheb bers van sport en lichamelijke oefeningen, zooals Korfbal, Vui3tbal, Slingerbal en Jachtbal. Verder zal cr een Estafetteloop voor Dames en 100 meter hardloopen voor Heeren en 60 meter voor Dames ge houden worden, afgewisseld door klassikaal turnen aan de verschillende toestellen. Zooals men ziet zal er voor de toeschouwers op gymnastisch gebied veei te genieten vallen. Ais het mooie weer tenminste maar medewerkt deze uitvoering te doen slagen en niet zooals het vorige jaar toen de uitvoering in Juni werd gehouden het gure weer noch toeschouwers noch executanten in de goede stemming bracht. De leiding der gymnastiekuitvoering is in handen der technische commissie van den Bond, terwijl de regeling van het geheel is opgedragen aan eene commissie bestaande uit 9 personen, drie van elke plaatselijke afdeeling. Voorzitter is de heer Joh. Wijdeman, Secretaris de heer Jac. Holsmuller, Zij- dam alhier. O mde toeloop zoo groot mogelijk te maken zal wederom voorverkoop van kaarten plaats hebben tegen zeer rcduceereade prijzen, zoowel voor tribune, als le en 2e rang. DRANKBESTRIJDING. Door de Nederl. Ver. tot afsch. v. Alc. Dranken wordt Zondag 5 Juli a.s. een boottocht georganiseerd naar de Provinciale Meeting voor Geheelonthouding en Plaatselijke Keuze, welke gehouden woidt te Zaan dam Pa boot vertrekt 8.45 van de Bierkade. CONCERT door het STEDBLMK MUZIEKKORPS Directeur de Heer H, A. MA AS op ZONDAO 5 JULI, 's avonds van TVz—9Va uur, in den Hout Programma: 1. Tenu alte Esperantistjo vian sanktno ideaion! Marsch - H. A. Maas. 2. Ouverture da l'opera Le premier jour de bonheur Auber. 3. Weancr MM'len, Walzer Ziehrer. 4. Fantaisie de l'operetta „La fille de Madame ArsgoF Lecocq. Pauze. 5. You Ca'nt Get Away from It. Marsch Schwartz. 6. Ouverture de l'opera „Zampa" Herold. 7. La Czarine, mazurka russe Ganne. 8. Finale. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In de op 1 Juli 1.1. gehouden gewone vergadering van „Liefdadigheid naar Vermogen" is voor diverse personen hulp toegestaan ten bedrage van 97.50. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. De Openbare Leeszaal en Boekerij werd in de afge- loopen maand tot den 25sten bezocht door 496 man nen en 40 vrouwen, totaal 536 personen, tegen 485 mannen en 17 vrouwen, totaal 502 personen, geduren de de geheele maand Juni van 1913. Tot den 15en Juni werden 24 boeken uitgeleend, tegen 22 boeken gedurende de geheele maand in 1913. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. 5 Juli. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Vinke. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman, Voorbereiding H. Avondmaal. Kapel, 10 uur, Ds. P. J. Kromsigt, van Amsterdam, voor Ds. de Pree. Evangel. Luth. Kerk, 10 uur, de heer N. J. Pabon, theol. cand. te Amsterdam. Doopsgezinde Kerk, 10 uur, Ds. Westra. Rem. Geref. Kerk, 10 uur, Ds. A. van Wijk, Herv. Pred. te Zaandam. Geref. Kerk, 10 uur, en avond 6 uur, Ds. Meijer. Woensdagavond, 8 uur, vergadering van de Jonge- lingsvereeniging „Paulus". Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Gebouw „Waakt en Bidt", Laat: Zaterdagavond 8.30—10 uur, vergadering van de Christ. Jongeling8vereeniging „Zacheus" voor jonge- lieden boven 16 jaar Zondagmiddag 5.30—7 uur, vergadering van de Christ. Knapen vereeniging „Timotheus" voor knapen van 12 tot 16 jaar. UIT DEN OMTREK: Herv. Gemeente te Oudorp, 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gemeente te Koedijk, 9.30 uur, Ds. Vethake. Herv. Gemeente te Oterleek, geen dienst wegens va cature. Herv. Gem. te Stompetoren, 9.30 uur, Ds. Heep. Herv. Gem. te Bergen, 10 uur, Ds. v. dL Kieboom, Huize „Elim" te Bergen, 10 uur, Ds. H. A. S. Snethlage, Pred. directeur van het Diakonessenhuis te 's-Gravenhage. Herv. Gem. te Heiloo, 9.30 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal te Heiloo, 10 uur, Ds. J. Visser van Enkhuizen. Herv. Gem. te Akersloot, 9.30 uur, D8. Makkink, Evang. Luth. pred. te Alkmaar. Herv. Gem. te Limmen, geen dienst. Herv. Gem. te Groet, 9.30 uur, Ds. Boeke. Herv. Gem. te Egmond-Binnen, 9.30 uur, Ds. van Dorp. Herv. kerk te Broek op Langen dijk, 9.30 en 6 uur, Ds. J. P. Dijk. Geref. kerk 9.30 en 2.30 Ds. Mulder. Chr. Geref. kerk 9.30 en 2.30 Ds. J. de Bruin. Doopsgezinde kerk 9.30 Ds. L. Reinders, van Ber- licum (op beroep). Herv. kerk te Zuid-Scharwoude, 9.30 Ds. Teriet. Herv. kerk te Noord-Scharwoude, 9.30 Ds. Staal. Geref. kerk te Noord-Scharwoude 9.30 en 4 uur, Dr. Harrenstein. Oudkarspel, 9.30 Ds. G. de Leeuw. BUITENLAND. BELGIë. Een ontwerp tot een spionagewet is ge reed en zal na heropening van de Kamera dadelijk aanhet parlement worden voorgelegd. Op Bpionage zullen nu straffen gesteld worden, loopende van zes maanden tot vijf jaar gevangenis straf. ENGELAND. Dinsdagavond is het te Omgh in het graafschap Tyron, tot een bloedig treffen gekomen tusschen de Iersche nationalisten en de oranje-mannen van Ulster. De Ieren moeten den strijd hebben uitge lokt Het kwam tot een geregeld gevecht, zoodat een groote politiemacht gerequireerd moest worden. Met de wapenstok trachtten de politie-agenten de strijden den uiteen te jagen, waarin zij ten slotte slaagden, doch niet vóór een aantal hunner, zoo ernstig door steenen gewond waren, dat zij naar een hospitaal moesten vervoerd worden. DUITSCHLAND. De Keizer heeft tengevolge van een zware verkoudheid besloten van zijn reis naar Ween en af te zien. Men meent echter, dat deze ver koudheid een voorwendsel is om keizer Frans Jozef de rouwbetuigingen te besparen. FRANKRIJK. In den loop der discussies over het voorstel betreffende de kiesrechthervorming verklaar de de Kamer de terugzending van dat voorstel naar de commissie voor spoedeischend. De Kamer nam een ontwerp-motie van Benoist aan, waarin gezegd wordt, dat de Kamer besloten is de kiesrechthervor ming te verwezenlijken door invoering eener evenre dige vertegenwoordiging en rekent op den steun der commissie voor het algemeen kiesrecht, om deze kwes tie zoo spoedig mogelijk toi een oplossing te brengen. ITALIë. De president der Kamer heeft voorge steld, en door de regeering ontworpen financieele maatregelen tot 30 Juni 1915 toepasselijk te verklaren bij koninklijk besluit. De minister-president, heeft dat voorstel aanvaard. De socialisten hebben met hun dwarsdrijverij dus bereikt dat de financieele voorstellen der regeering niet langs den gewonen weg en voorloopig slechts voor een jaar in werking zullen treden, teekent de N. R. Crt. hierbij aan. Met 209 tegen 40 stemmen en 50 onthoudingen heeft de Kamer besloten tot invoering van de geheime stemming bij verkiezingen. RUSLAND. Het huwelijk van grootvorstin Maria Pawlona met prins Willem van Zweden is ontbonden verklaard. De grootvorstin wordt gemachtigd een nieuw huwelijk aan te gaan. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Triëst is de over brenging der lijken van aartshertog Frans Ferdinand en zijn gemalin onder deelneming van alle deelen der bevolking een indrukwekkende rouwbetooging ge worden. De oorloffsr'dhepea vuurden saluutschoten af, de kerkkloifeïj, luidden, 'oen onder eerbiedig zwij gen van de aanwezigen marine-officieren de twee lijk kisten aan land droegen, waar ze op de katafalken werden neergezet Nadat bisschop Kariin de lijken had ingezegend, vormde zich de langs stoet en werden de kisten op twee lijkwagens, bespannen met zea paarden, ge plaatst. De weg waa door dichte rijen belangstellen den bezet, die achter een haag van infanteristen, mari niers en een wacht uit de kringen der burgerij waren geschaard. In zwijgende verslagenheid en met ont bloot hoofd liet hei publiek den stoet aan zich voor bijtrekken. In de straten brandden de met krip om floerste lantaarns en de eveneens omfloerste lampen van de zaken en winkels, die alk gesloten waren. Om half tien kwam de stoet voor het met krip gedrapeer de Zuidersiation. Op alle stations waar de trein voor- bijstoomde, waren autoriteiten en vertegenwoordigers van vereenigingen aanwezig om stille hulde te bren gen aan de gestorvenen. Ween en zelf is eveneens in rouwgewaad gestoken, in het centrum het meest. Gisteravond werden de dooden in de kapel van den Hofburg gebracht, vannacht zullen ze, na een paar uur défilé der bevolking en de plechtige inzegening, in Artstetten worden begraven. Voor de gamizoensrechtbaok fe Serajewo begon Woensdag het verhoor van den moordenaar Princip. De moordenaar is een kleine bruine jongen met holle oogen. Men kan hem aanzien, dat men met een tu- berculose-patiënt te doen heeft. Zijn gelaatsuitdruk king is rustig. Hij zei tijdens zijn verhoor: „Ik ben schuldig. Ik ben hier gekomen met het doel, den moord te volbrengen. Invloed van buitenaf heeft zich niet op mij doen gelden. Ik heb mij tot taak gesteld den een of anderen hooggeplaatste man der Oosten-1 rljksche monarchie te vermoorden. Dit is mij nu ein delijk gelukt. In het eind van Mei van dit jaar hoor de ik, dat de troonopvolger zich in Serajewo zou op houden. Ik had besloten de gelegenheid waar te ne men en ben daarom naar hier teruggekeerd. Ik heb hier een bezoek bij mijn vriend Danilo Ilitsch, een gewezen volksschoolonderwijzer, gebracht. Re volver en patronen gaf mij een lid van de comitadji uit Belgrado, doch ik vertelde hem niets van mijn voornemen. Ik wilde de aanslag reeds plegen toen de auto naar het stadhuis reed. Nadat echter een an der intusschen een bom had geworpen, veranderde ik mijn plan en besloot, den terugtocht af te wachten. Toen de nuto van het ïaadhak terugkeerde, zag 'k den troonopvolger. Naast hem zat een dame. in het eerste oogenblik wilde ik om de vrouw van den aan slag afzien. Kort daarna veranderde ik echter van gedachte en voerde mijn besluit, den aanslag te ple- gen, uit. Toen de auto om den hoek kwam, begon ik te schieten, doch ik zag niet meer, of ik getroffen had, of niet. ik werd onmiddellijk overvallen en van alle kanten geslagen. Ik heb geen berouw over mijn daad, ja, ik ben tevreden, dat ik mijn oude voornemen uitge voerd heb. Met den pleger van den bomaanslag heb ik niets uit te staan. Toen ik echter de ontploffing hoorde, dacht ik ten slotte: „Gelukkig, er zijn nog menschen, die evenzoo denken als jij. Dat versterkte mij nog in mijn besluit." Volgens een ander besluit heeft de moordenaar uit geroepen: „Ik heb er thans spijt van, dat ik den aan slag heb gepleegd, omdat mijn laffe makkers mij in den steek hebben gelaten; ook zij hadden hunne bom men moeten werpen, de lafhartige schurken hebben het echter niet gedaan. Ik zal mij dan ook op hen wreken en hen verraden. Maar laat mij thans met rust. Morgenochtend om acht uur zal ik allea beken nen." Tsjabrinowitsj verklaarde, dat hij eenige weken ge leden in een koffiehuis te Belgrado in een of ander blad had gelezen, dat aartshertog Franz Ferdinand naar Servië zou komen. Hij had toen met Princip, die kaart zat te spelen, een afspraak gemaakt, dat zij el kander den volgenden dag zouden treffen. In die bij eenkomst besloten zij tot den moord op den troonop volger. Om aan bommen en wapens te komen stelden zij zich in verbinding met majoor Prebitsjewitsj van den Servischen generalen staf en deze verwees hen naar een bekend comitadji, Tsjiganowitsj geheeten. Er werden hun bommen beloofd uit het artsenaal te Kra- gujewatz op voorwaarde, dat zij zich stipt zouden houden aan de aanwijzingen, die hun gegeven zouden worden. Zes bommen en zes revolvers zouden tot hun beschikking worden gesteld, mits zij nog vier personen wisten over te halen om zich bij hen aan te sluiten. De bommen moesten zij met de rechterhand wegslingeren en daarop onmiddellijk cyaankali inne men, üat hun eveneens werd verstrekt le Belgrado wisten de beide samenzweerders nog de Bosnische studenten Trifun en Laresj over te hale" om met hen den aanslag te ondernemen. Langs verschillende wegen trokken zij naar Seraje wo. Lu een banketbakkerswinkel te Serajewo werden op den dag, dat de aanslag zou plaats hebben, de bommen üoor Princip verdeeld. Up de vraag of de andere samenzweerders ook bom men hadden ontvangen bleef Tsjabrinowitsj het ant woord schuldig. i sjabrinowitsi had voor den aanslag standplaats gekozen aan de Kumurjja-brug, Princip aan den hoek Frauz-Joseistraat en Appelkade en een'derde 100 pas verder. Tsjabrinowitsj had werkelijk, volgens de aanwijzingen, de bom in de rechterhand gehouden en het cyaankali in de Imker. Princip bekende, dat hij de bommen van de comi tadji Tsjiganowitsj had ontvangen. Hij weigerde ech ter iets mede te deelen omtrent de medeplichtigen en het geld, dat bij hem werd gevonden. Het heet dat er bezwarende aanwijzingen zijn, dat Milan Pribitsewits, de secretaris van de groot- Servische vereeniging Narodna Obrana en majoor van het Servische leger, bij den aanslag betrokken is geweest. Door zijn bemiddeling zou de moordenaar bommen uit het tuighuis van het leger te Kragoeje- wats ontvangen hebben. Pribitsewits is vroeger eerste-luitenant in het Oos- tenrijksche leger geweest en bij gelegenheid van een proces wegens hoogverraad te Agram tot gevange nisstraf veroordeeld, die hem echter kwijtgescholden is. ALBANIë. Naar de Neue Freie Presse uit goed in gelichte politieke kringen verneemt bevindt prins vorst Wilhelm zich in een gevaarlijken toestand, daar elk oogenblik een crisis kan uitbreken. De prins heeft geen hulptroepen meer tot zijn beschikking; de groote mogendheden denken er reeds over de regeering op te dragen aan de Internationale Controle-Commissie. Uit de houding van den vorst in den laatsten tijd blijkt, dat hij zelf zijn toestand hopeloos acht. Het is mogelijk, aat binnen eenige dagen reeds groote ver anderingen zullen intreden. Reed9 hebben besprekingen plaats gehad omtrent een eventueelen troonopvolger. In de eerstvolgende dagen reed9 zal misschien een verandering in de re geering plaats hebben. De Köln. Zeitung zegt, dat dit onjuist is; de mo gendheden blijven den huidigen Vorst steunen en over een anderen candidaat hebben zij niet van gedachten gewisseld. Misschien hebben diplomatieke kringen er wel eens op gezinspeeld, dat het, ais de zaken in Durazzo mochten misloopen, voor de hand zou liggen tie in- temaionale commissie van toezicht de noodige be voegdheid te verleenen om de regeering in Albanië over te nemen, maar tot dusverre zijn de zaken in Durazzo niet misgeloopen, meent het blad. MEXIKO. Oeneraal Huerta's vertegenwoordigers te Niaga Falls stelden den Zuid-Amerikaanschen be middelaars een communiqué ter hand, dat voor de leiders der constituonalisten bestemd is, en waarin de regeering zich bereid verklaart, over de Vredesvoor waarden te onderhandelen. De Britsche gezant heeft zijn collega te Was hington gemeld, dat de Britsche onderdanen te Mexi- ko op het punt stonden uit de stad in extra-treinen naar Vera Cruz te vluchten. AMERIKA. President Wilson heeft dezer dagen een afvaardiging van Kiesrechtvrouwen in audiëntie ontvangen. Hij verklaarde den dames, dat hij zijn in vloed niet ten gunste van het vrouwenkiesrecht kon aanwenden, daar dit een kwestie der staten afzonder lijk, en niet een der bondsregeering was. Toen de vrouwen nog verder bij den president wilden aan dringen, liep deze eenvoudig het vertrek uit en sloeg de deur hard achter zich toe, waarop de Kiesrecht vrouwen verontwaardigd het Witte Huis- verlieten. Tegen verschillende beambten van den immigra tie-dienst zijn zeer ernstige beschuldigingen inge bracht. Zij zouden van personen, die volgens de be staande immigratie-wetten geen toegang tot de Ver- eenigde Staten hebben, geld aangenomen en ze dan hebben toegelaten. Gemengde mededeelingen. DE WARMTE. We smelten haast, en toch is het nu nog lang zoo warm niet als gedurende de warmste dagen van zo mer 1912. Amsterdam had toen einde Juli z'n maxi mum-temperatuur, bedragende 89 gr. F. Thans zijn in de hoofdstad de thermometerstanden nog slechts even 80 geweest. Maar Juli is nog niet om. De maand treedt goed in, en tusschen 26 en 29 Juli, wan neer gemiddeld de hoogste temperatuur wordt waar genomen, kunnen wij wel eens standen van boven de 90 gr. F. waarnemen. In Zuid-Limburg, het centrum van Noord-Brabant

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2