DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Luie AutoMiiielen ts lm, Adres: JAC. MET. De Vredescongressen In 1914. No. 156 Honderd en zestiende jaargang. 1914 ZATERDAG 4 JULI. lilt nummer bestaat uit 4 bladen. Voor hen, die voor de vredesbeweging ijveren, zijn bet voorjaar en bet najaar steeds belangrijke jaarge tijden. riet is dan het tijdperk der Congressen, natio nale en internationale, waarop de vredesvrienden zich vereenigen, om met elkander te bespreken, wat in het laatste jaar geschied is, en om uit dat verleden leering te trekken voor de naaste toekomst. De Vre descongressen zijn veelal een kenmerk van den voor uitgang der beweging. De talrijkheid en hoedanig heid der deelnemers, de belangstelling die het Con gres in de pers ondervindt, de belangrijkheid der on derwerpen en der daarover gevoerde beraadslagin gen, al deze punten zijn in de laatste jaren een ver blijdend getuigenis, dat het streven naar „Vrede door Recht" meer en meer bij de bevolking van alle landen ingang vindt, een bemoedigende belofte ook, dat de vaak oneerlijke en egoïstische internationale strijd-po- litiek van heden op den duur plaats zal moeten ma ken voor een eerlijke, ethische en tegelijkertijd het na tionale welzijn bevorderende internationale politiek van samenwerking in de toekomst. De nationale vredescongressen, die in het voorjaar, en de internationale vredesbijeenkomsten, die in het najaar plegen te worden gehouden, hebben voorname lijk een propagandistisch karakter. Hun nut bestaat in de eerste plaats ten opzichte van de vertegenwoor digers der buiten het centrum der Vereeniging gele gen afdeelingen en ook ten opzichte van de buiten staanders, helaas nog altijd het groote publiek. Nieuws wordt op de Congressen zelden gehoord; wat gesproken wordt, kan men meestal elders beter en zaakkundiger lezen. Voor hen, die in de kleinere gemeenten de pionniers der beweging zijn, werkt zulk een nationale of inter nationale vredesbijeenkomst echter verfrisschend en versterkend. Dat de vredesbeweging, verre van een zijdig te zijn, een ethische, een economische, een juri dische zijde heeft en dat de voorstanders dezer ver schillende richtingen gezamenlijk mede arbeiden in één groot geheel, zal hun na deze Congressen weder des te duidelijker zijn geworden, evenals de geest driftige samenwerking van zoovelen van verschillen de levensbeschouwing, ouderdom en maatschappelij- ken stand weder het geloof verhoogen zal, dat de „utopie van heden" inderdaad zal worden de werke lijkheid van morgen, naar Frédéric Passy's beroemd gezegde. Onder de verschillende nationale en internationale jaarlijks terugkeerende vredescongressen neemt het Wereldcongres voor den Vrede een zeer bijzondere plaats in. Deze bijeenkomst is de verzamelplaats van alle voormannen der vredesbeweging uit alle deelen der wereld. Wie in Amerika, Duitschland, Frankrijk, Engeland, Oostenrijk-Hongarije, Rusland, de Scan dinavische landen, Italië, Zwitserland, België en ook Nederland een eenigszins leidende rol in de vredes beweging, op welk onderdeel ook, heeft, zij allen ple gen op het Wereldcongres voor den Vrede zich te ver eenigen tot een indrukwekkend geheel van verschil lende levensbeschouwing, maar één in htm verlangen naar vruchtbare samenwerking, één ook in een heer lijke en verwarmende geestdrift voor de grootsche idee. Genoot Nederland de eer verleden jaar het XXe Wereldcongres voor den Vrede te mogen ontvangen, thans is Weenen aan de beurt. Het Weensche Congres zal zich weder mogen ver heugen in de voorlichting van mannen van beteeke- nis. De enkele mededeeling, dat Senator Henri La Fontaine het vraagstuk der Derde Vredesconferentie zal behandelen, dat Prof. Quidde, Dr. Hans Wehberg en G. H. Perris de mogelijkheid eener Internationale overeenkomst tot beperking van bewapening grondig zullen bespreken, dat de bekende Amerikaan Dr. Ja mes L. Tryon over het te stichten Haagscbe Internati onaal Gerechtshof zijn meening zal uiten, dat Dr. G. Grosch een nieuw denkbeeld zal bepleiten om den eersten stap te doen ter bereiking eener internationale politie, dat de Russische hoogleeraar Baron Korff over den grooteren invloed van de parlementsleden aan de buitenlandsche politiek het woord zal voeren, moge hier voldoende zijn, om de belangrijkheid der op het Congres te verwachten beraadslagingen aan te geven. Wie meer wil weten van het Congres en van de ge meenschappelijke reis daarheen waaraan een uit stapje naar Buda-Pest op uitnoodiging van den Hongaarschen Vredesbond wordt toegevoegd kan de geïllustreerde reisgids aanvragen bij het Secretari aat der Reiscommissie, Theresiastraat 51, 's-Graven- hage, terwijl, ook mej. C. Wakker, 2e secr. der afdee ling Alkmaar van „Vrede door Récht" gaarne bereid is nadere inlichtingen te verstrekken. In Duitschland, Frankrijk en Engeland zijn evenals in ons land, gelijk onze lezers weten dezer dagen de jaarlijksche Nationale Vredescongressen gehouden, die alle drie deze eigenschap gemeen had den: dat zij een overtuigend blijk gaven van den vooruitgang der vredesbeweging. Dat het Vredescongres in Engeland een groot suc ces zou zijn, behoeft niemand te verwonderen, die de krachtige werkzaamheden der Engelsche pacifisten in den laatsten tijd heeft gevolgd. Wie zich herinnert hoe tal van liberale vereenigingen met steeds toene mende kracht bij de tegenwoordige Engelsche Re geering van hun eigen partij protesteert tegen de hooge bewapeningskosten, en wien voorts bekend is, dat Engeland als het ware de zetel is van de twee groote stroomingen in de vredesbeweging, de zuiver' ethische richting en het economische Norman-Angel- lisme, deze had inderdaad allen grond, om ook het Tiende Vredescongres, dat dezer dagen te Liverpool plaats vond, een groot succes te voorspellen. De ver wachtingen zijn dan ook niet beschaamd. Niet min der dan 161 verschillende vereenigingen hadden zich op het Congres doen vertegenwoordigen, zoodat het aantal Congresleden 461 was. Verrassender dan het groote succes van het Engel sche Congres was de vooruitgang, die ook in Frank rijk en Duitschland in het afgeloopen jaar aan de vredesbeweging blijkbaar is ten deel gevallen. Méér dan in Engeland, bestaat in Frankrijk en Duitschland een bepaalde oorlogspartij, die eenerzijds wraak voor de nederlaag van 1870 wenscht, anderzijds een zgn. „Praventivkrieg" aanbeveelt, opdat Duitschland voor den naar hun meening tóch onvermijdelijken oorlog met Frankrijk zelf het oogenblik voor den aanval kan uitkiezen en niet als het ware door zijn tegenstander overvallen worde. Tegen deze oorlogspartijen in beide landen hebben de pacifisten een zwaren strijd, een strijd die te zwaarder is, waar hun tegenstanders voor zich zelf den eerenaam „vaderlandslievend" opeischen en de pacifisten als anti-nationaal plegen voor te stellen. Deze voorstellingswijze heeft echter thans gelukkig uitgediend, en Fransche en Duitsche vredesvrienden hebben het thans zóó ver weten te brengen, dat hun Congressen den officieelen steun der plaatselijke au toriteiten ontvangen, waardoor aan de twijfelaars wordt duidelijk gemaakt, dat pacifisme en vaderlands liefde geen tegenstrijdige begrippen zijn. Niet alleen echter hebben de Burgemeesters van Kaiserslautem en van Lyon door hun officieel ge toonde instemming met dit Congres aan de lastertaal der oorlogspartij ongetwijfeld een grooten knak ge bracht, het openlijk bespreken van de verhouding tus- schen Frankrijk en Duitschland en het openlijk noe men van „Elzas-Lotharingen," zijn grooter bewijs nog, dat ook in deze landen de denkbeelden van volkerentoenadering veld winnên. Zoowel te Kaiser- lautem, als te Lyon hebben Franschen en Duitschen gezamenlijk betoogd, dat deze beide Staten plichten tegenover de beschaving der menschheid hebben, die hun den oorlog verbieden, en dat Elzas-Lotharingen, tusschen Frankrijk en het overig deel van Duitsch land liggend, niet moet zijn een scheidsmuur tusschen beide volkeren, maar de natuurlijke verkeersweg, die beide natiën steeds meer met elkander in verbinding brengt. Een zeer talrijk publiek juichte in Kaiserlau- tem den Franschman, Gaston Moch, te Lyon den Duitscher, Prof. Quidde, bij hun betoogen in deze richting warm toe. Hoe de oplossing zijn zal van de z.g. Elzas-Lotha- ringsche kwestie, is op deze Congressen, evenals op de bijeenkomst van Fransch-Duitsche Parlementsle den te Basel, blijkbaar met opzet in het midden gela ten. Thans geldt het nog slechts de openbare mee ning warm te maken voor het denkbeeld, dat Frank rijk en Duitschland met elkander moeten samenwer ken, in plaats van elkander bestrijden. Wanneer hiervoor eenmaal een welgevestigde volksovertuiging in beide landen gewonnen is, dan zal het verlangen naar, „revanche" in Frankrijk zijn dood gestorven zijn en dan zal Duitschland Elzas-Lotharingen niet meer behoeven te beschouwen als den twistappel, ge vaarlijk gelegen in de onmiddellijke nabijheid van den gevreesden tegenstander. Dan zal de grond ver vallen zijn, om Elzas-Lotharingen in een bijzonderen staatsrechtelijken toestand ten opzichte van het Duit sche Rijk te houden, en zal Duitschland wellicht uit eigen vrijen wil aan het Rijksland die zelfstandig heid, die Pruisen, Saksen, Beieren en de andere dee len van het Duitsche Rijk reeds bezitten, mede ver- leenen, tot groote voldoening van het Fransche volk en de inwoners van den Elzas. Dat het Fransche en Duitsche Vredescongres, zon der dit uit te spreken, in deze richting weder een stoot hebben gegeven, mag zeker wel de voornaamste reden tot verheugenis zijn. BINNENLAND. KAPITEIN SAR. De kapitein der Albaneesche gendarmerie Sar werd gisteren door den minister van oorlog ontvangen. DE PESTBESTRIJDING. Uit Soerabaja werd d.d. 5 Juni aan de „Java Bode" geschreven Gisteren vertrokken de adjunct-inspecteur bij den geneeskundigen dienst Driessche en de opzichter bij de pestbestrijding naar Babat ter ontzwaveling van 200 huizen in de dessa Pajitan, waar herhaaldelijk pestgevallen voorkwamen. De ontzwaveling zal bin nen acht dagen gereed zijn, waarna de onder-district- ten Menganti, Kedamean, Larangpilang alhier even eens ontzwaveld zullen worden. GRENSGESCHIL OP TIMOR. De scheidsrechter in het grensgeschil tusschen Por tugal en Nederland over Timor heeft ten gunste van Nederland uitspraak gedaan. Gemengd nieuws. INBRAAK BIJ EEN NACHTWACHT. Gisternacht is, meldt de N. Rott. Crt., te Voorscho ten ingebroken in de woning van den nachtwacht veldwachter H. Uit een kast is ongeveer 200 gestolen, welke som voor een groot deel afkomstig was van de contribu tion der Wilhelminavereeniging. Bij de thuiskomst van H. hebben de dieven hem pe per in de oogen geworpen, zoodat zij tijd hadden te ontkomen. DE AARDBEENMARKT TE BEVERWIJK. Het blijkt zoo schrijft men uit Beverwijk aan het I lbld. onze tuinders lang niet naar den zin gaan met de aardbeienmarkt. De prijzen zijn laag en wil len maar niet stijgen. De oorzaak is eenvoudig te zoe ken in het feit, dat de prijzen in Duitschland laag zijn, doordat de ooftoogst daar goed is. In plaats zich nu hierbij neer te leggen en nog het beste er van te maken, worden vele boos op de expor teurs. Terwijl men dezen winter aan hen tegen 15 h 16 cent per K.G. niet in vóórkoop heeft willen ver- koopen, kan men het niet verkroppen dat zij thans, waar de markt in, Berlijn en enkele andere groote plaatsen in Duitschland, blijkens officieele gegevens, hoogstens 40 pfennig per K.G. is, niet meer dan even 10 cent per K.G. kunnen besteden. (Op elke K.G. komt pl. m. 10 cent aan vracht en invoerrechten.) Zelfs de afdeeling Beverwijk der middenstandsvereeniging „De Hanze" heeft zich met de zaak bemoeid en eene onbe wezen beschuldiging van moedwillige drukking der prijzen tegen de exporteurs in een strooibiljet uit brengende, de tuinders aangespoord zelf te verzenden en te verkoopen in het buitenland. De exporteurs protesteeren, eveneens in een strooibiljet, hiertegen en vragen bewijzen voor de beschuldigingen. Zoo is dan de verhouding tusschen hen die bij de aardbeien- markt betrokken zijn, minder aangenaam geworden. Dat er een groote overvloed is, bewijst het feit, dat er Donderdag alleen niet minder dan 73 wagons ver zonden zijn. Men was toen weder, evenals Zaterdag, toen 59 wagons het station Beverwijk verlieten, tot diep in den nacht bezig met laden en rangeeren. NOORSCHE SARDINES. Men schrijft ons: Sedert eenigen tijd worden door Noorsche vischhandelaren in den handel gebracht blikjes met z.g. Noorsche sardines. De echte sardi nes (clupea pitchardus) leeft echter niet in de Noor sche wateren, deze komt uitsluitend voor aan de Fransche, Spaansche en Portugeesche kust. De z. g. Noorsche sardines zijn dan ook geen sardines, doch jonge gerookte en in olie geconserveerde sprot. De verbruikers worden door de blikjes, waarop de naam Noorsche sardines voorkomt, feitelijk bedrogen, en dit feit is voor een aantal Fransche sardine-handelaren reden geweest, hun Noorsche collega's een proces aan te doen wegens oneerlijke concurrentie. Dezer dagen is het proces geëindigd ten gunste der Fransche sar dine-industrie. PARTICULIERE HAVENS. Ons bereikt een gerucht schrijft de „N. R. Ct." dat de minister van Waterstaat er toe zou willen overgaan, de reeds zoolang hangende kwestie van den aanleg van particuliere haven aan den Rotter- damschen Waterweg in dezen zin door te hakken, dat de tot aanleg van een haven noodige toestemming zou worden verleend. Aangezien ons dit gerucht met eenige stelligheid werd medegedeeld, en daarbij zelfs werd verzekerd, dat ook een buitenlandsche maat schappij zou worden begunstigd, maken wij er hier melding van, schrijft de redactie verder, niettegen staande wij ae juistheid van het bericht zeer sterk in twijfel moeten trekken. EEN ZWARE STRAF. Een matroos van het opnemingsvaartuig „Van Doorn" zou een dezer dagen met een maleische schoo- ne van Simpang Haroe, Sum. W. kust, in het huwe lijksbootje stappen. Dit was voor den aanvang der laatste reis zoc vastgesteld, en hij had haar voor de noodige on kosten reeds 30 gegeven. Doch, hetzij de dame niet voldoende vertrouwen had in de stuurmanskunst van onzen marineman om aan hem het roer van het hu welijksbootje toe te vertrouwen, hetzij er een kaper op de kust was, die meer in den smaak viel, de juffrouw weigerde te trouwen, en het geld was naar de maan. Wil je niet trouwen, dacht ons Jantje, wat doe je dan met die lange wimpels, en vlugger dan de beste haarkunstenaar sneed hij de lange haren der onwilli ge bruid tot bij den schedel af. Zoo gehavend kwam zij zich bij de politie over den wreedaard beklagen, vertelt de Sum. bode. NIET TREURIG AFGELOOPEN. We namen uit het „U. D." een verhaal over, van iemand, Wouter de Heus genaamd, die aan de gevol gen van een drie maanden geleden door hem verrichte redding zou zijn overleden. Naar thans aan de „Te legraaf" bericht wordt, is dit verhaal geheel onjuist, de Heus is werkzaam aan den bruggenbouw voor de S. S. te 's-Hertogenbosch. VERDRONKEN? Aan den IJssel bij het Katerveer werd Vrijdagmor gen een fiets gevonden waaraan bevestigd was een tasch met geldswaardige papieren. De eigenaar was nergens te vinden. Uit het onderzoek bleek, dat een en ander toebehoorde aan iemand te Arnhem, naar welk adres telegrafisch opheldering is gevraagd. Men vermoedt, dat de eigenaar van de fiets een on geluk is overkomen. EEN VREEMDE GESCHIEDENIS. Gisternacht, omstreeks drie uur, ontwaakte een groentekoopman, die met zijn kameraad in de Rogge veenstraat te Amsterdam samenwoont, en bemerkte, dat het bloed hem over het gelaat stroomde. Hij hac een breede wond boven den rechterslaap, die, naar men in het gasthuis vermoedde, veroorzaakt moet zijn door een slag met een zwaar, stomp voorwerp, zooals b.v. een hamer. Geruimen tijd moet de man bewusteloos geweest zijn. Na verbonden te zijn begaf het slachtoffer zich naar de politie. Deze heeft, naar de „Tel." meldt, het tweetal in verhoor genomen. De groentekoopman was niet in staat te vertellen hoe, en door wien de zware slag toegebracht werd Hij heeft den slag gevoeld, is bewusteloos op bed blij ven liggen en voelde bij zijn ontwaken, het gutsende bloed. Zijn kameraad was op het uur der ontdekking reeds opgestaan. Hij moest in de haven een boot zoeken en stond wel meer vroeg op, zeide hij. Inderdaad heeft een onderzoek bewezen, dat dit wel meer het geval is geweest. Maar nu legde de man een verklaring af, die allen in verbazing bracht. Ook hem was een slag in het duister toegebracht. Met welk werktuig en door wien kon ook hij niet opgeven. Bewusteloos is hij echter niet geworden. Nadere inlichtingen kon hij niet verstrekken. De politie achtte echter de termen aanwezig den man in voorloopige hechtenis te nemen. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Dedemsvaart zijn A. Streker en een inwonend meisje door den bliksem gedood. Te Lioessens (Friesl.) is gistermorgen de blik sem in het huis van J. Minnema geslagen. Man en vrouw zijn gedood. Gisterrennacht is de bliksem ingeslagen bij J. van tegen billijk tarief. U»rrosseriefaforikant. Telefoon 573. der Maat te Rijsen. Deze werd gedood en zijn huis en inboedel gingen m vlammen op. Nabij Valom is Donderdag de arbeider H. op het land door den bliksem gedood. Te Lichtenvoorde werd de 17-jarige Lankveld ge dood. DAGBLAD „DE EXPRESS". De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint: De uitgave van het te Bandoeng verschijnende dag blad „De Express" wordt op 1 Augustus gestaakt. (Zooals men weet, is „De Express het blad, dat als orgaan van de voormalige Indische Partij fungeerde en dat onder hoofdredactie van den heer Douwes Dek ker heeft gestaan; ook de inlandsche arts Tjipto Man- goenkoesoemoe was aan de redactie van dit blad ver bonden. Het artikel „Onze Helden", in dat blad ver schenen, was de laatste aanleiding tot de intemeering van Douwes Dekker, Tjipto Mangoenkoesoemoe, en Soewardi Soerianingrat). VERBOD ONTSIERENDE RECLAME B. en W. van Dordrecht stellen den gemeenteraad voor te besluiten tot het in het leven roepen eener ver ordening tot het weren van ontsierende reclame in de gemeente. DE NOORSCHE REIS VAN PRINS HENDRIK. Prins Hendrik is gisteren te 5 uur 35 per auto te IJmuiden aangekomen, vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee le klasse W. C. Bijl de Vroe. Op den aanlegsteiger van Hr. Ms. „Zeeland" waren ter begroeting aanwezig de heer de Bruijes Tack, ha venmeester, en het dagelijksch bestuur der gemeente Velsen. Nadat de bemanning van de „Zeeland" een driewerf hoera geroepen had, werd aan Boord het „Wilhelmus" gespeeld. Bij het betreden van den oor logsbodem werd de prinselijke standaard geheschen, waarna, na het inspecteeren der wachten, precies te 6 uur zee werd gekozen. Van het pantserfort werden de gebruikelijke 33 saluutschoten gelost. Zijne Hoogheid was in klein admiraalstenue. Het in de buitenhaven liggende Engelsche oorlogs schip „de Seagull", belast met het visscherijtoezicht op de Noordzee, bracht Z. H. een vlaggensaluut. BRANDSTICHTING De zes personen, die verhoord werden in verband met het begin van brand op de I. B. A„ waarvan in een bijblad melding gemaakt is, blijken onschuldig hieraan te zijn. UIT SCHAGEN. De regenmeter van het K. N. Instituut, geplaatst aan de Rijkslandbouwwinterschool alhier geeft voor Juni een regenval van 85 m.M. of 85 liter op den vierk. meter aan. De hoogste val was 20,9 m.M., de laagste 0,4 m.M. De maand telde 12 dagen met neerslag. Voor Juni 1913 waren die cijfers: regen val 122,2 m.M.; hoogste 45,6 m.M., laagste 0,2, re gendagen 17. UIT WIERINGERWAARD. Tijdens een kort doch hevig onweder werden Vrij dag bij den heer K. twee boomen getroffen, waarvan de stukken tegen een nabijzijnde smederij werden ge slingerd. In de smederij zelf vielen gereedschappen en andere ijzerwaren van den wand, terwijl de knecht van den smid in een hoek terecht kwam. Hij bekwam echter geen letsel en er ontstond geen brand. Ook werd bij den heer K. nog een paard omvergeworpen. UIT EGMOND AAN ZEE. De Staatscourant (No. 154) bevat de wijzigingen in de statuten van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier. Vanmorgen is het 1 ijkje van den 11-jarigen E. Zwart, die Dinsdagmiddag bij het baden verdronk, aangespoeld. KORTE BERICHTEN. Gisternacht is te Lemmer een groote blauwe wa gen van de Nederlandsche Tramweg-Maatschappij door den harden wind voortgedreven en op pl. m. 10 minuten afstands buiten de Lemmer in een open brug gereden. Het verkeer is totaal gestremd. In den proeftuin te Breda is een kind van ander half jaar, dat bij den tuinbaas logeerde, in het water reservoir gevallen en verdronken. Het meisje was uit Amsterdam uitkomstig. De Indische mail (Engelsche dienst) wordt he denavond 9 uur 45 te Amsterdam verwacht. Huygens Hofwijck is aangekocht, men denkt het te restaureeren tot een Huygensmuseum, welk muse um dan dus in Huygen's eigen woning gevestigd zal worden. De inlander R. Isghaq, die eenige dagen geleden te Amsterdam het theoretisch geneeskundig examen heeft afgelegd, heeft zich ter beschikking gesteld van den minister van koloniën, om te worden uitgezonden naar de peststreken in Ned.-Indië. Te Gemert is een net gekleed persoon gearres teerd, die aldaar de offerblokken in de R.-K. kerk trachtte te lichten. Het maandblad van de Nederl. vereeniging „On ze Vloot" meldt, dat in de laatste maanden het aantal leden der vereeniging met bijna 1200 is toegenomen, namelijk is geklommen van 6827 tot ruim 8000 Een 73-jarige man te Boxtel is bij het .isen- plukken doodgevallen. STADSNIEUWS. GESLAAGD. Aan de Leidsche Hoogeschool werd gisteren met goed gevolg afgelegd het doctoraal examen in de rechtswetenschap door den heer P. Boelmans ter Spill, van Alkmaar. VERPLAATST. Met ingang van 1 Juli is verplaatst van het kantoor der directe belastingen enz. Apeldoorn (t.) naar het kantoor Alkmaar (t.) de heer M. Boot, rijksklerk 3e klasse. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5